Manuel Valls: Terorismul islamist din Libia este o amenintare directa pentru Uniunea Europeana

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 februarie 2015, 14:26 Actualitate | Internaţional

Terorismul islamist reprezinta o "amenintare directa" la adresa securitatii Uniunii Europene, a declarat premierul Frantei, Manuel Valls, la congresul social-democratilor europeni, aflat in curs la Madrid, potrivit El Mundo.

"Terorismul islamist din Libia reprezinta o amenintare directa pentru Europa", a afirmat Valls, potrivit Mediafax.

"Asistam la crearea de noi fiefuri ale terorismului islamist in apropierea frontierelor noastre", a spus Manuel Valls, evocand necesitatea intensificarii eforturilor antiteroriste.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

777 vizualizari

  • -6 (6 voturi)    
    Unde-i Libia, unde-i Franţa... (Sâmbătă, 21 februarie 2015, 15:00)

    felis_tigris [utilizator]

    "Terorismul islamist din Libia reprezinta o amenintare directa pentru Europa", a afirmat Valls. - Pot fi de acord!

    "Asistam la crearea de noi fiefuri ale terorismului islamist in apropierea frontierelor noastre" - Greşit, că Europa este în altă parte a planetei, poate la frontierelor voastre, cele de interes strategic pentru voi, economic, politic etc.
    • -1 (1 vot)    
      De ce nu te-ntorci la Tripoli sa postezi acolo? (Sâmbătă, 21 februarie 2015, 18:58)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui felis_tigris

      simplu.
  • +3 (5 voturi)    
    foarte bine.. (Sâmbătă, 21 februarie 2015, 15:29)

    exilatul [utilizator]

    ati vrut "democratie" in libya..acum o aveti..
  • +1 (1 vot)    
    In sfarsit spune unul ce se-ntampla (Sâmbătă, 21 februarie 2015, 18:59)

    Maniu [utilizator]

    distanta intre Libia si Italia e cam aia dintre Bucuresti si Alba Iulia.
    • +1 (1 vot)    
      da, da,... (Sâmbătă, 21 februarie 2015, 20:10)

      Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      Si din Italia, hop peste Alpi in Franța. A mai făcut unul traseul asta, cu elefanți, dar in sens invers.
      Hanibal ante portas...
  • +1 (1 vot)    
    Ce vorbești? (Sâmbătă, 21 februarie 2015, 20:03)

    Gustav666 [utilizator]

    Spune-le-o si ălora care au sprijinit si primăverile arabe sau i-au înarmat pe mujahedini si SI.
  • -1 (1 vot)    
    terorismul islamist (Sâmbătă, 21 februarie 2015, 22:40)

    Observator [anonim]

    Premierul Frantei, dl. Manuel Valls, a vorbit fara sa se consulte in prealabil cu Presedintele Obama, si asta nu este bine...!

    In cazul in care ar fi cerut detaliile PLANULUI de expansiune al Statului Islamic ar fi fost fost informat despre traseul exact pana la Roma, fara a intra in Franta!

    Si ce sa caute Statul Islamic in Franta? Acolo sunt
    deja 6 milioane de islamisti 'moderati'. Deocamdata!