Criza din Ucraina: Merkel, Hollande, Putin si Poroshenko critica „incalcarea” acordului de pace / Unde au gresit negociatorii de la Minsk?

de Laurentiu Colintineanu     HotNews.ro
Joi, 19 februarie 2015, 12:08 Actualitate | Internaţional

Putin, Porosenko, Merkel si Hollande la Minsk
Foto: kremlin.ru
Palatul Elysee a transmis intr-un comunicat de presa ca cei patru lideri au avut o convorbire telefonica in care au constatat si criticat „incalcarea” acordului de la Minsk. Concluzia conferintei telefonice a fost cererea de respectare „cu strictete” a tuturor prevederilor din acord.

Concret, Merkel, Hollande, Putin si Poroshenko au cerut „un armistitiu pe intreaga linie a frontului, fara nicio exceptie”. Armamentul greu trebuie retras, procesul trebuie supervizat de OSCE, iar schimbul de prizonieri trebuie accelerat, au mai convenit cei patru lideri. Ministrii de externe din Germania, Franta, Rusia si Ucraina vor discuta tot astazi pentru a gasi solutii de monitorizare a respectarii acordului.

Ce valoare mai are insa acordul care trebuia sa puna capat luptelor din estul Ucrainei? Realitatea din teren sugereaza ca textul e maculatura.

​A esuat acordul de la Minsk? La aceasta intrebare “nu se poate raspunde clar nici cu Da nici cu Nu”, a spus purtatorul de cuvant al guvernului german Steffen Seibert. Un purtator de cuvant al presedintelui francez Francois Hollande a precizat ca acordul “nu e inca mort”. Problema e ca nimeni nu a crezut cu adevarat ca acordul de la Minsk va fi respectat cu adevarat. Revista germana Spiegel enumera cateva greseli de negociere la Minsk si chiar si dupa.

  1. Problema Debaltseve – este, probabil, cea mai mare greseala a negocierilor din Belarus. Chiar de la inceputul discutiilor, presedintele rus, Vladimir Putin, a cerut ca armta ucraineana sa paraseasca orasul. Doua ore s-a discutat intens despre acest aspect, pana cand Angela Merkel a cerut sa se amane punctul Debaltseve pentru ca negocierile nu avansau deloc. In urmatoarele 15 ore, problema orasului nu s-a mai discutat. Apoi, separatistii au cerut si ei capitularea la Debaltseve, moment in care presedintele ucrainean, Petro Poroshenko, a amenintat cu intreruperea summitului. Abia cand Putin si-a trimis un consilier la delegatia separatistilor, acestia au fost de acord sa semneze textul. Dupa negocieri, Putin si Poroshenko au cazut de acord sa “verifice” situatia din Debaltseve, ceea ce s-a intamplat, pana la urma, in alt mod.
  2. Rezolutia ONU a Rusiei – Zilele trecute s-a dezbatut intens in Occident daca o rezolutie inaintata de Moscova la Consiliul de Securitate ar trebui sustinuta sau nu. Pana la urma, textul a fost votat pentru a sustine aplicarea acordului de la Minsk. Pe marginea sedintei, China a introdus o declaratie in numele tuturor membrilor in care isi exprima “marea grija” legata de luptele “din si din apropierea Debaltseve”. Cu alte cuvinte, Consiliul de Securitate nu a privit caderea orasului in mainile separatistilor drept incalcare flagranta a acordului, ceea ce ridica semnul de intrebare daca nu cumva Occidentul renuntase deja la acest punct.
  3. Controlul – nu exista, in acest moment, o monitorizare internationala eficienta a respectarii acordului. Misiunea OSCE de observatori neinarmati nu face fata, nu are garantii de securitate, nu are tehnica necesara si nici numarul suficient de oameni. Vezi detalii aici.
    Pe de alta parte, Rusia a cerut inainte de Minsk o misiune ONU, formata insa in majoritate din soldati rusi, ceea ce nu a acceptat Kievul. Ucraina cere acum o misiune trupe de securitate ale UE sub mandat ONU. Ministrul rus de externe, Serghei Lavrov, a respins categoric aceasta idee acuzand Kievul ca vrea sa torpileze acordul de la Minsk. Mai multe aici.
  4. Supravegherea – la Minsk s-a vorbit despre instituirea unui mecanism de supraveghere cvadri-partit la nivel de inalti functionari din ministerele de externe. Pana in prezent, acest mecanism nu are stabilite reguli clare de functionare. Si daca OSCE nu reuseste sa monitorizeze in teren, dialogul intre ministere de externe ar fi cel mult un canal diplomatic, nu o supraveghere reala. (...)


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

8340 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    Unde au gresit ??????!!! (Joi, 19 februarie 2015, 12:14)

    polonyca [utilizator]

    Au gresit cand au acceptat sa negocieze cu Putin !!! Nu ar fi tre sa accepte sa stea la masa cu acest agresor numai DUPA ce Putin si-ar fi retras "omuletii verzi" inapoi , peste frontiera Ucrainei , in Russia !!! Totoul la Minsk.......e nascut...mort !!! Ac de cojocul lui Putin are numai SUA si NATO !!! In rest totul e bla,bla....
    • -2 (8 voturi)    
      Bla-bla cit cuprinde (Joi, 19 februarie 2015, 13:26)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Ne trebuie gaz rusesc. Si mai mult de-atit, trebuie sa ne ferim de amenintarea nucleara. Odata se enerveaza rusii, topesc un reactor pe undeva si ne iradiaza pe toti!

      Bla-bla-ul cu Rusia e o temporizare mai utila pentru noi decit pentru rusi. Daca ne-ar ataca acum, ne-ar provoca daune mai mari. In citeva luni oricum i-am zdrobi, dar mai bine sa nu provocam ursul nuclear. Facem conversatie cu nebunul si-l anesteziem economic. Rusii supra-evalueaza propaganda. Sa le mentinem deci iluziile. Bla-bla maxim pentru rusi!!!!
  • +7 (7 voturi)    
    Sindromul Asperger (Joi, 19 februarie 2015, 12:16)

    un domn [utilizator]

    isi spune cuvantul SPER ca Poporul Rus sa nu fie contaminat de acest Sindrom, iar Dughin/Rogozin/Medvedev/Lavrov sa ajunga intr o facilitate medicala, evident cu phutin unde sa se vindece definitive...sau Lumea Cealalta sa ii vindece...uitarea se va instala si vom trece Increzatori mai departe...ca doar Invazia Extraterestrilor este o amenintare..altceva nu vad
  • +9 (11 voturi)    
    vorbesc mult si fac putin (Joi, 19 februarie 2015, 12:20)

    jackalphonse [utilizator]

    aici au gresit. in plus, atat franta cat si Germania au afaceri banoase cu Rusia. Acelasi lucru pentru Anglia. N au gresit, au facut o cu intentie
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Joi, 19 februarie 2015, 13:43)

      cartograful [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      nu e vorba atat de faptul ca Franta si Germania sau UK au afaceri banoase cu Rusia. Ci mai ales de faptul ca doua decenii cu speranta unei paci eterne in Europa, concentrarea excesiva pe politica interna si teorii naive ale "verzilor" si altor partide de genul au adus tarile vest-europene in situatia de a nu mai avea practic armate. Poate sa para ridicol dar la ora asta Polonia are mai multe tancuri decat Germania de exemplul. Olanda a renuntat la ele complet. In Germania din 100 si ceva de Eurofightere sunt capabile de zbor vreo 40. samd, samd. Rusia de cel putin 10 ani a reconditionat la un nivel absolut decent cantitati f mari de tehnica militara de pe vremea Primului Razboi Rece. Un exemplu ar fi "celebrul" de-acum T-72B3. La care se adauga cantitati relativ mici dar deloc neglijabile de tehnica de ultima ora.
      La momentul asta pur si simplu Europa n-are ce pune pe masa pt. a contrabalansa puterea militara a Rusiei.
  • +11 (11 voturi)    
    debaltsheve nu e problema (Joi, 19 februarie 2015, 12:34)

    fas [anonim]

    Putin a cerut inca 2-3 zile pana sa intre in vigoare acordul tocmai in ideea de a cuceri orasul pana la intrarea in vigoare a acordului. Nu a reusit in timp util, si astfel a fost 'nevoit' sa-l incalce.
    Vina este exclusiv a lui. A semnat ceva si nu a respectat, si-a facut calcule gresite, si a facut o eroare grava. Nimeni nu mai are incredere niciodata in cuvantul lui, in orice document ar semna.
    Cine se mai aseaza cu Putin la masa de acum nu va dovedi decat ca e slab, rau intentionat sau partenerul Rusiei. Niciun om de buna credinta nu va mai face asta, nu te mai poti aseza la masa negocierilor cu un mincinos. Hai te-ai pacalit o data, dar cand te pacaleste de fiecare data se cheama prostia ta.
  • +11 (11 voturi)    
    Nu se vor potoli (Joi, 19 februarie 2015, 12:47)

    Daniels22026 [utilizator]

    Ce greseala?! De negociat trebuia negociat la Minsk. Lumea libera si-a facut datoria. Dar Rusia nu a avut niciodata de gind sa respecte vreun acord. Exista un memorandum vechi de neagresiune fata de Ucraina. Si tot felul de tratate internationale pe care Rusia le incalca cind vrea ea.

    Cu multa rabdare, lumea libera si-a facut datoria de mentinere a pacii, cit se poate. Dar cu Rusia nu e de gluma. Trebuie sa ne inarmam cit de mult in asteptarea agresiunii rusesti. Miine, sau la anul, sau peste 20 de ani. Rusii de bunavoie nu se vor potoli cu agresiunile. Trebuie sa-i intimpinam cum se cuvine.
  • +2 (2 voturi)    
    Culmea tupeului si ipocriziei! (Joi, 19 februarie 2015, 15:34)

    Stefan Michiu [anonim]

    Culmea tupeului-Putin critica incalcarea Acordului!Culmea ipocriziei:Occidentul critica -nu, nu pe Putin- ci imporeuna cu el, incalcarea Acordului. Sa fie cinism din partea lui Frau Merkel, sa fie neputinta, sa fie tradare?Dar macar s-o stim si noi!
  • 0 (4 voturi)    
    atatari si pregatiri de razboi (Joi, 19 februarie 2015, 15:46)

    cris10 [anonim]

    Domnule presedinte KJ, nu va bazati pe vorbe, puneti faptele pe primul plan, cu rusii nu e de glumit, ce-a cautat Putin in Ungaria, noi focare care pot aparea in Romania si Rusia garanteaza acordul, dupa aceea zona de lipoveni care pe viitor poate ajunge granita cu Rusia, cu coruptul de Varujan care vare un motiv in plus sa fie contra statului.
    Daca rusii au distrus o suta de tancuri ucrainiene in cateva ore, nu va pune pe ganduri asta?
    Ce armament avem sa combatem aceata artilerie gen katyusa?
    Treziti-va (cum a zis si un presedinte american la Bucuresti) pana nu e prea tarziu.
  • 0 (0 voturi)    
    ok? (Joi, 19 februarie 2015, 21:02)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Eu citesc si ma minunez ... pai atunci ce au stabilit ?
    Este singura intrebare care imi vine cand citesc ...
  • 0 (0 voturi)    
    Presupunere (Joi, 19 februarie 2015, 22:22)

    MIHAI POPA [anonim]

    Oare este intamplator faptul ca USA si UK nu au participat la Minsk. Occidentul era mai mult ca sigur ca acordul va fi incalcat. Si atunci... Probabil ca americanii nu au participat la negocieri tocmai pentru a nu gira in fata lumii un acord care nu avea nici o sansa iar Germania si Franta erau cele mai indicate sa faca act de prezenta la negocieri tocmai pentru a se justifica bunele intentii. Credeti ca la nivel inalt nu se stie ce "cuvant" are Rusia ??? Sa vedem daca va veni vreo miscare din partea americana. Eu cred ca DA.