VIDEO Kiev: Cinci morti si sute de raniti in urma confruntarilor violente dintre manifestantii pro-europeni si fortele de ordine

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 22 ianuarie 2014, 9:17 Actualitate | Internaţional

Piata Independentei din Kiev
Foto: Captura YouTube
Ciocnirile violente dintre manifestantii ucraineni pro-europeni si fortele de ordine s-au soldat cu cinci morti si circa 300 de raniti, la Kiev, dupa doua luni de confruntari ce capata aspect de gherila urbana, provocand miercuri reactii vehemente din partea UE si SUA, transmite AFP.

In fata a zeci de mii de persoane adunate miercuri seara in centrul capitalei, liderii opozitiei au amenintat cu o "ofensiva" joi, daca presedintele Viktor Ianukovici nu va face concesii.

"Daca Ianukovici nu face concesii, maine (joi, n.r.) vom trece la ofensiva", a avertizat fostul boxer si liderul al opozitiei Vitali Klitschko, cerand alegeri anticipate.

La randul sau, Arseni Iatseniuk, apropiat al fostului premier incarcerat Iulia Timoshenko, a dat puterii "24 de ore" pentru a evita o "baie de sange".

Anterior, liderii opozitiei au discutat, timp de trei ore, cu presedintele Viktor Ianukovici, fara ca niciun anunt sa fie facut la finalul acestei intalniri care viza o solutie pentru incetarea violentelor.

19:05
Centrul serviciului medical improvizat al opozitiei afirma ca cinci manifestanti au fost ucisi si 300 au fost raniti. "Pentru moment, am numarat cinci morti. Si circa 300 de parsoane au fost ranite astazi, de la miezul noptii", a declarat coordonatul centrului medical, Oleg Musiy, pentru radioul pro-opozitie Hromadske.

Potrivit site-ului Ukrainska Pravda, patru dintre cele cinci persoane decedate prezentau palgi impuscate.

Trei barbati au fost ucisi in centrul Kievului, unde au loc ciocniri violente intre politie si manifestanti, a anuntat procurorul general al Ucrainei, citat de Reuters. In acelasi timp, Statele Unite au revocat vizele mai multor ucraineni, dupa ce autoritatile din Ucraina au decis sa recurga la forta, potrivit AFP.

17:50
Presedintia a anuntat, intr-un comunicat publicat la finalul intalnirii cu trei liderii ai opozitiei, ca reuniunea a durat trei ore si constituie o "prima etapa" in negocieri, fara a oferi alte precizari.

17:00
In Piata Maidan au aparut mai multe incendii, dupa ce protestatarii au aprins cauciucuri si au aruncat cu cocktailuri Molotov

14:15
Presedintele Ucrainei, Viktor Ianukovici, participa la o intalnire cu trei dintre liderii opozitiei: Arseni Iatseniuk, Oleg Tiagnibok si Vitali Klitschko, potrivit unui comunicat al presedintiei, citat de AFP.

14:10
Un blindat a fost adus in zona manifestantilor. Vehiculul blindat de transport de trupe a avansat pe strada Grucevski, traversand fostele baricade. Sute de oameni ai fortele de ordine il urmau, in fumul degajat de cauciucurile incendiate de manifestanti.

12:36:
Politia ucraineana a lansat un nou asalt impotriva manifestantilor regrupati la nivelul strazii Grocevski din centrul Kievului, utilizand gaze lacrimogene si grenade asurzitoare pentru a dispersa protestatarii, transmite corespondentul AFP din capitala Ucrainei.

Un cordon de politisti, cu scuturile in maini, a inceput sa avanseze in directia manifestantilor, care riposteaza cu pietre si cocktailuri Molotov. Mai multe ambulante transporta raniti.


Live streaming video by Ustream

UPDATE 12:30
Uniunea Europeana a cerut "oprirea imediata" a violentelor. "Condamn ferm escaladarea violenta a evenimentelor din Kiev", a declarat, intr-un comunicat publicat la Bruxelles, sefa diplomatiei europene, Catherine Ashton.

"Informatiile privind moartea mai multor manifestanti sunt o sursa de ingrijorare extrema", a subliniat Ashton, citata de AFP.

Un manifestant a fost impuscat mortal de catre politie, la Kiev, a declarat miercuri o sursa din cadrul opozitiei, dupa ce fortele de ordine au lansat un asalt asupra protestatarilor in a parta zi de confruntari violente, potrivit opozitiei ucrainene, relateaza AFP.

"Barbatul a murit in aceasta (miercuri) dimineata, probabil ucis de un lunetist", a declarat aceasta sursa pentru AFP, adaugand ca, in centrul Kievului, in cursul noptii de marti spre miercuri, au avut loc confruntari cu politia.

Ministerul de interne a confirmat decesul unui barbat, fara a preciza natura ranilor provocate, potrivit Interfax.

In jurul orei 08.00, fortele de ordine au lansat o ofensiva impotriva manfiestantilor aflati in spatele baricadelor de pe strada Grusevki, in centrul orasului.

Imaginile prezentate de televiziunea ucraineana arata cum politia a procedat la arestarea unor participanti.

Serviciul medical improvizat al opozitiei a afirmat ca un alt manifestant a murit cu o zi in urma, dupa ce a cazut duminica de la peste 10 metri inaltime.


























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

9393 vizualizari

  • +20 (20 voturi)    
    Sa-i fie tarana usoara (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 9:42)

    OmulNou [utilizator]

    Iti trebuie un curaj incredibil sa te duci acolo, stiind ce pot face leprele de la putere.
    • +13 (13 voturi)    
      si noi.... (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 13:37)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      ....am avut acel curaj incredibil in '89, stiind de ce sunt in stare leprele de la putere.
      Din nefericire pentru noi, "revolutionarii" spectatori la tv au votat aceleasi lepre in fruntea tarii.
      Sa speram ca macar ukrainienii vor avea mai multa minte si dupa rasturnarea acestui regim deja criminal, isi vor alege drumul spre normalitate.

      Daca s-a ajuns la ucideri, conflictul va escalada si va culmina in momentul in care demonstrantii vor face rost de arme si se vor transforma in combatanti.
      • +6 (6 voturi)    
        Revolutionarii Romani (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 15:01)

        CatalinPetrica [anonim] i-a raspuns lui translativus

        Din pacate si revolutionarii Romani au sustinut si sustin in continuare mostenitorii comunistilor
        Anul trecut faceau propaganda masiva pentru USL
        • +8 (8 voturi)    
          ma vad nevoit..... (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 15:48)

          translativus [utilizator] i-a raspuns lui CatalinPetrica

          ....sa va contrazic.

          Sa nu facem confuzie intre mercenarii care au iesit in strada pentru avantaje materiale si "diplome de revolutionari" si adevaratii revolutionari care au iesit in strada pentru ideia de libertate.

          Adevaratii revolutionari nu s-au inghesuit la privilegiile pe care escrocii nou inscaunati le aruncau in scarba mercenarilor si nu au incetat niciodata sa demaste escrocheria si pe sprijinitorii ei.
          A baga in aceiasi oala revolutionarii si mercenarii, nu este tocmai potrivit.
      • 0 (0 voturi)    
        21 decembrie 1989 (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 22:03)

        verdeata [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        am fost si eu acolo, IN ACEA ZI, poate am fost alaturi de dvs. Ani si ani asteptasem ziua aceea. Ore la rand am incercat sa-mi controlez frica, oroarea, tocmai pentru ca stiam de ce erau in stare leprele acelea, cum ati spus. Unii din multimea aveau niste figuri infioratoare si am stiut ca sunt agitatori (nu stiu din partea cui) si ca noi ceilalti suntem carnea de tun. Am plecat dupa ce m-a patruns disperarea ca eram atat de putini, cei din spatele meu se tot imputinau. Nu am trait o zi atat de neagra in toata viata mea.
        A doua zi, 22 decembrie, eram sigur ca voi fi identificat si terminat cumva, nu mai aveam voce dupa orele de strigat din seara precedenta si fusesem filmati din toate partile (la inceput am crezut ca sunt jurnalisti straini, pe urma am banuit ca unii aveau alte misiuni).
        Surpriza insa, in 22 decembrie lumea a fost mobilizata exemplar (de cine oare? unde fusesera toate acele sute de mii cu o zi inainte?) si am avut presentimentul ca au fost pregatite asasinate in masa. Pe urma am si vazut pe unii dintre cei asasinati. La radio si TV se intonau fara intrerupere "Tricolorul" si "Desteapta-te Romane". Din acele zile, de cate ori le aud, ma simt profund bolnav sufleteste, retraiesc sentimentul greu al raului imens facut natiunii mele.
        Sa fiti sanatos!
  • +20 (24 voturi)    
    hopa e grav (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 10:19)

    clarice [utilizator]

    Daca au tras in ei ,e foarte grav comunisti imputiti.
    Il mai compari Ponta pe Nastase cu Timosenko ,comunistule.
  • +13 (15 voturi)    
    Moscova (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 12:29)

    Trojan.H [utilizator]

    Asta inseamna un regim politic sprijinit de Moscova. Un regim criminal. Poate ca va fi si acolo o revolutie unde la final Ianukovici sa sfirseasca ca Ceausescu.
    • +10 (10 voturi)    
      De ce mort? (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 13:19)

      methalman [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      Oare nu am invat nimic din istoria asta a noastra?
      De ce sa il omoare? Ia cu el secretele in mormant si astfel cine vine la putere se instaleaza linistit ( a se vedea cazurile cu clanurile mafiote care asa preluau puterea cel mai usor).
      Nu, eu sunt de parere ca trebuie inchis, judecat si cu siguranta nu o sa se duca singur pe drumul asta, mai ia vreo cativa dupa el.

      Asa ar trebui si la noi, toti astia care au venit dupa 89', judecati si inchisi! Si atunci sa vedeti ca nu se duc doar 2-3 la inchisoare.
      • +6 (6 voturi)    
        Ai si tu dreptate (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 13:38)

        Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui methalman

        Unii s-ar putea sa prefere totusi glontul.
    • +3 (3 voturi)    
      Boicot total pentru rusia (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 21:56)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      Olimpiada, vizele in occident, rel. comerciale, pentru destructurarea acestui regim mafiot.
  • 0 (2 voturi)    
    live HD pe Russia Today (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 14:18)

    zizin [utilizator]

    http://rt.com/on-air/ukraine-kiev-police-protesters/
  • +2 (2 voturi)    
    Drumul anevoios spre Libertate (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 16:08)

    uluit [utilizator]

    De cateva zile incoace, parca revad aceleasi imagini ca cele din iunie '90 din Piata Universitatii.
    Aceleasi diversiuni, cu autobuze arzand, facute de niste echipe bine antrenate, pentru a discredita miscarile de protest ale unor oameni care nu vor sa se mai intoarca in sfera de influenta a rusilor.

    Sunt aceleasi metode, de manipulare si control, testate si aplicate pe o masa de manevra. Mai ramane sa vedem cum aduc "minerii" de la Gdansk si avem imaginea completa, a unui regim, care raspunde doar la comenzile de santaj ale rusilor.

    Din pacate, si noi mai avem o cale lunga, pana vom scapa de cei care si-au facut studiile la rusi.
    Bolsevismul inca isi mai arata coltii prin Europa de Est, iar pentru asta, avem nevoie de sustinere.
    • -4 (6 voturi)    
      Libertate ? (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 18:03)

      Robert M [utilizator] i-a raspuns lui uluit

      Bolsevismul de care te temi este mai raspandit decat ti-ai putea inchipui.
      Te-ai invatat sa acuzi estul dar ar fi vremea sa privesti si vestul.
      Lasa cliseele asimilate la scoala, deschide ochii si vezi de unde vine raul.
      • +3 (3 voturi)    
        Iti raspund in mod decent... (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 19:16)

        uluit [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

        Iti arogi cu superioritate "adevaruri" numai de tine stiute. "altii e de vina"?
        Nu m-am invatat sa acuz Estul, ci incerc sa analizez in mod corect, o situatie care se perpetueaza in mod negativ, de foarte multi ani. Aici este o problema de mentalitate, in care comunismul a lasat urme adanci.
        Ma trimiti "la Vest", (asta se traduce in divagarea atentiei de la subiect), fara a aduce un singur argument care sa-ti sustina afirmatiile despre Vest.
        Nu uita ca, articolul trateaza problemele de la Est! In acest caz, cele ale ucrainienilor, care au foarte multe in comun cu cele ale noastre.

        "cliseele" asimilate (la care scoala?) si "agenturili" sunt de vina sau intelectualii (ca nu gandesc ca "minerii"), ca li s-a urat de atata democratie "originala" si vor pur si simplu sa fie oameni Liberi. Sa nu le mai impuna altii, ce sa faca cu viata lor.

        Din marturia unui ucrainean, ca sa intelegi similitudinile cu ceea ce s-a intamplat si pe la noi:

        This is not about EU!!!
        This is about corruption in the country.
        The protests were PEACEFUL for 2 Months.
        Police beatup PEACEFUL students. Those even opposed to EU came out to protest at the injustice of police beating citizens. THEY TOOK AN OATH to protect the people.
        For 2 months police beatup peaceful protestors - HOOLIGANS HIRED BY THE GOVERNMENT have stabbed, kidnapped protestors while it was peaceful.

        PS - pentru cine are nevoie, pot oferi si traducerea.
      • +4 (4 voturi)    
        om cinstit (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 19:17)

        clarice [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

        Te-au impuscat aia din vest cumva,te pomenesti ca-l regreti pe ceausescu si aplaudai cand au venit minerii.