Amenintari din partea Al-Quaeda: Obama a ordonat luarea tuturor masurilor necesare

de Narcis Anton     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 august 2013, 5:19 Actualitate | Internaţional

Barack Obama
Foto: Agerpres/AP
Barack Obama a ordonat echipei de securitate nationala sa ia "toate masurile necesare pentru a-i proteja pe americani", dupa ce au aparut mai multe amenintari din partea Al-Qaeda la adresa SUA, a anuntat vineri un oficial al Casei Albe, conform AFP.

Oficialul a declarat sub protectia anonimatului ca presedintele "este tinut la curent despre o eventuala amenintare (atentat) care va avea loc in Peninsula Araba".

Dupa anuntarea inchiderii din motive de securitate a tuturor ambasadelor in ziua de duminica, SUA a lansat vineri un avertisment cu privire la amenintarile Al-Quaeda. Departamentul de Stat a emis un aviz de precautie in atentia tuturor cetatenilor americani din lume cu privire la iminenta unor atacuri, in special in Orientul Mijlociu si Africa de Nord, iar Washington-ul insista de asemenea asupra Peninsulei Arabice.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

2082 vizualizari

  • 0 (14 voturi)    
    ha-ha-ha.. (Sâmbătă, 3 august 2013, 5:48)

    exilatul [utilizator]

    orice persoana cu ceva materie cenusie stie ca atunci cind un guvern vrea sa deturneze atentia poporului de la o problema care ii deranjeaza ( in cazul de fata , ascultarea tuturor comunicatiilor telefonice si pe internet ) , inventeaza ceva care sa provoace frica ( pt ca aceasta stare diminueaza capacitatea de gindire a majoritatii omenirii ) pt a putea avea controlul asupra populatiei si a o manipula cum vrea el ( guvernul )..
    • +1 (7 voturi)    
      ASA SI?! (Sâmbătă, 3 august 2013, 6:21)

      father nicky [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Americanii stiu ca sunt manipulati de foarte mult timp, dar nu prea le pasa! Atata timp cat la pompa din colt pretul benzinei se invarte in jurul lui 0.90 - 0.99 centi pe litrul, iar la alimente(iclusiv bere&vin) este TVA zero, americanii "se lasa" manipulati! Atata timp cat Amendamentul 2 este in vigoare si in constitutie scrie ca guvernul trebuie sa actioneze pentru bunastarea si fericirea poporului si ca cetatenii au dreptul sa se impotriveasca guvernului, chiar si cu arma in mana, daca acesta isi incalca obligatiile, americanilor nu le pasa, atata timp cat "America's First!"
    • 0 (10 voturi)    
      eh (Sâmbătă, 3 august 2013, 9:25)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      As pune pariu ca atunci cand au avut loc atentate esti primul care spune ca se stia de ele, dar nu s-a anuntat populatia, pentru diverse motive oculte.
      Boala grea conspiratita asta...
      • -2 (4 voturi)    
        pai chiar stiau,chiar CIA a zis (Sâmbătă, 3 august 2013, 14:03)

        Genghiz-Han [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        stiau dar au preferat sa "ignore". In orice caz a fost inside job, este imposibil sa faci atentate de asemenea amploare in NY si NSA sau NORAD sa nu stie deci...
    • +2 (6 voturi)    
      iar unele (Sâmbătă, 3 august 2013, 11:36)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      pesoane cu doar "ceva materie cenusie" fac ha-ha-ha.
      • 0 (0 voturi)    
        nu unele....ci toate (Sâmbătă, 3 august 2013, 22:59)

        gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui victor L

        ...de fiecare data cand postacul exilat mai posteaza cate o cretinatate
  • +7 (9 voturi)    
    tocmai de aceea (Sâmbătă, 3 august 2013, 9:10)

    expatu [utilizator]

    ...fiindca asculta totul au inteles ca exista o amenintare. Nu sunt un suporter al lui "big brother" dar cred ca sunt multi imbecili pe lumea asta care profita de anonimitatea de pe net. Ai putea sa faci putina legatura intre sfarsitul ramadanului de saptamana viitoare si faptul ca multi absolutisti vor sa profite.
    Daca esti "exilat" in Oriwntul Mijlociu, ti-as recomanda prudenta.
    Oricum Obama nu vorbea despre amenintari pe teritoriul american, vorbea despre amenintari in zona asta oricum tumultuoasa.
    • -5 (5 voturi)    
      intrebare este de ce exista amenintarea? (Sâmbătă, 3 august 2013, 14:05)

      Genghiz-Han [utilizator] i-a raspuns lui expatu

      cine ii ameninta si de ce? ce fel de politica externa duce USA?

      Iti recomand filmul Unthinkable