VIDEO Gafa de proportii a unei televizuni americane: A transmis o lista "exclusiva" cu "numele" pilotilor aeronavei prabusite in San Francisco; intre ele: Ho Lee Fuk si Sum Ting Wong/ Postul si-a cerut ulterior scuze

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 iulie 2013, 14:38 Actualitate | Internaţional


Gafa KTVU Channel 2
Foto: Captura KTVU
Un post afiliat televiziunii Fox din regiunea San Francisco, KTVU Channel 2, si-a cerut scuze vineri pentru o gafa de proportii comisa de echipa de stiri, care a prezentat drept informatie "exclusiva" o lista cu nume false pentru pilotii aflati la bordul zborului Asiana 214, care s-a prabusit pe aeroportul din San Francisco.

Pacaliti de un student aflat in practica la autoritatea unde au sunat pentru aceasta informatie, KTVU a dat pe post urmatoarele nume pentru piloti: Sum Ting Wong, Wi Tu Lo, Ho Lee Fuk si Bang Ding Ow. Ei au recunoscut ca nu au repetat la telefon cu voce tare numele oferite si nici nu au cerut detalii despre persoana care le-a dat aceasta "informatie".

"KTVU tocmai a aflat numele celor patru piloti care se aflau la bordul" zborului care s-a prabusit pe aeroportul din San Francisco sambata, a anuntat prezentatoarea Tori Cambell in buletinul de stiri de la pranz.

Ea a continuat apoi si a citit cele patru nume puse si pe ecran, care par a fi fost inventate ca o gluma rasista, ce vizeaza sonoritatea numelor asiatice, noteaza USA Today.

"Am facut mai multe greseli cand am primit aceasta informatie. KTVU este complet responsabil pentru acasta eroare", s-au scuzat ulterior.

Reporterul care a sunat la agentia guvernamentala nu a citit numele cu voce tare, iar cel care a dat aceasta informatie s-a dovedit a fi un student in practica de vara.

Știrea difuzata vineri dimineata



Scuzele difuzate vineri seara









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10874 vizualizari

  • +26 (32 voturi)    
    În aceeași ordine de idei... (Sâmbătă, 13 iulie 2013, 14:51)

    Nyk1 [utilizator]

    Deoarece actuala echipă guvernamentală are probleme cu justiția, Primul ministru al României, Victor Ponta, s-a gândit să aducă niște experți japonezi pentru a oferi consultanță miniștrilor rămași în guvern, astfel încât miniștrii români să știe să evite pe viitor astfel de probleme:

    1. Nimika Nuimoka
    2. Yashupaga Shidute
    3. Wreipostu Daibanu
    4. Winoakuma Kuosuma
    6. Furatsara Kutotu
    7. Nufuritu Furyo
  • -14 (22 voturi)    
    Ho Lee Fuck... (Sâmbătă, 13 iulie 2013, 14:54)

    Krokodilul Chichiricios [utilizator]

    Americanii cei corecți politic au o plăcere deosebită să-i considere pe toți asiaticii caraghioși și la valoarea adăugată a unei mingi de ping-pong.
    • +7 (13 voturi)    
      imi pare rau... (Sâmbătă, 13 iulie 2013, 15:29)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios

      ca americanii cei rai sunt rasisti fata de tine Tovarase Mao...

      vrei o prajiturica cu ravas sau nu "vrea muschii tai" ?
      • -1 (1 vot)    
        ????? (Sâmbătă, 13 iulie 2013, 22:20)

        Krokodilul Chichiricios [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

        Moșule, cocoșule, dă-te rotund. Nu m-ar fi deranjat să fiu tovarăș dar sunt plictisit de cei care au mintea pentru o idee- așa ca matale. Și nici măcar ideea respectivă nu e clară...
        • 0 (0 voturi)    
          care... (Duminică, 14 iulie 2013, 20:02)

          Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios

          idee?!

          din moment ce m-ai acuzat ca am idei (stiu ca in blocul sovietic asta este o maaare vina), macar spune-mi ce idee?!?!?
    • -4 (12 voturi)    
      Cum se spune acum politically corect... (Sâmbătă, 13 iulie 2013, 15:31)

      mcris [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios

      ...in America la "femeie"?
      • -4 (8 voturi)    
        Se spune „wo” (Sâmbătă, 13 iulie 2013, 16:15)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui mcris

        Iar „Uite ce de femei!” se spune ”Look at all those wos!”
        • +5 (9 voturi)    
          nici vorbă (Sâmbătă, 13 iulie 2013, 18:21)

          gogu_demagogu [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

          știi tu ceva, dar doar după ureche. termenul de slang la care te referi e "ho", cu pluralul "hoes". "ho" e foarma prescurtată a lui "whore" - care înseamnă târfă.
          • +3 (3 voturi)    
            bai... (Sâmbătă, 13 iulie 2013, 20:18)

            Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui gogu_demagogu

            terminati cu slangul de Bronx si/sau Columbia University...

            daca folosesti termenul ala in Texas te impusca cucoana in cauza...
          • +1 (1 vot)    
            se mai spune si broad. (Sâmbătă, 13 iulie 2013, 22:03)

            nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui gogu_demagogu

            normal, in jargon.
      • -4 (8 voturi)    
        Daca nu stiti... (Sâmbătă, 13 iulie 2013, 17:36)

        mcris [utilizator] i-a raspuns lui mcris

        ...nu e un motiv sa dati minusuri.
    • +4 (6 voturi)    
      cei patru evanghelişti sunt trei, Luca şi Matei (Sâmbătă, 13 iulie 2013, 16:44)

      Trabucodonosor [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios

      ... unul dintre ei.

      tu: "Americanii cei corecți politic"
      articolul: "Pacaliti de un student aflat in practica"
      • +1 (1 vot)    
        pai... (Sâmbătă, 13 iulie 2013, 18:56)

        Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Trabucodonosor

        si ce n-ai inteles?!...omu' nost e student aici..si stie ca noi nu facem practica, nici scoala, multumita doamnei ambramburica...asa ca ticalosii aia care au elevi in practica cu simt al umorului trebuie sa fie americani, mama lor de capitalisti!!!
    • +3 (3 voturi)    
      Mda (Sâmbătă, 13 iulie 2013, 20:28)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios

      De asta emigreaza atatia asiatici in SUA, pentru ca se simt discriminati de catre americani.
      Toti habarnistii sunt experti in psihologia americanului de rand.
      • -1 (1 vot)    
        Păi numai pe noi ne discriminează... (Duminică, 14 iulie 2013, 2:37)

        Krokodilul Chichiricios [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Asiaticii utili- cum ar fi niște ceceni cu bombă- le sunt prieteni.
  • 0 (14 voturi)    
    Bravo studentu' (Sâmbătă, 13 iulie 2013, 16:24)

    fdaniel [utilizator]

    Il angajez pe studentul ala, ii merge mintea.
    Sigur n-a dat Bacu' in Rou :)
  • +5 (5 voturi)    
    in loc de zimbete... (Sâmbătă, 13 iulie 2013, 20:43)

    Orizont [utilizator]

    ce naiba va certati?
    De fiecare data cand ii dau play la clip rid de nu mai pot, iar voi va certati pe aici...
  • 0 (2 voturi)    
    la auchan (Sâmbătă, 13 iulie 2013, 22:07)

    nash pandelica [utilizator]

    poti cumpara painea casei, sortul hally grain :)
  • 0 (0 voturi)    
    @ semidoctii (Duminică, 14 iulie 2013, 2:35)

    idsoc [utilizator]

    Care ne explica de slang sau jargon: e argou mai academicienilor.
    • 0 (0 voturi)    
      .... (Duminică, 14 iulie 2013, 13:39)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

      JARGÓN, jargoane, s. n. 1. Limbaj specific anumitor categorii sociale, profesionale etc., care reflectă fie dorința celor ce-l vorbesc de a se distinge de masa mare a vorbitorilor, fie tendința de a folosi termeni specifici profesiunilor respective și care se caracterizează prin abundența cuvintelor și expresiilor pretențioase, de obicei împrumutate din alte limbi, sau a celor de îngustă specialitate. 2. (Înv., azi impr.) Dialect, grai. – Din fr. jargon.

      jargon este cuvant in limba romana.

      slang inseamna argou/jargon in limba engleza. Ne cerem scuze domnul Pruteanu ca cateodata la viteza intr-o lume in plina globalizare ne mai scapa si un termen in limba engleza atunci cand discutam de termeni din jargonul american....