Sindicatele bulgare cer un audit privind subventiile acordate de stat Bisericii Ortodoxe in ultimii 20 de ani

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 21 decembrie 2011, 13:06 Actualitate | Internaţional

Autoritatile bulgare trebuie sa verifice modul in care Biserica Ortodoxa din Bulgaria a cheltuit banii primiti in ultimii ani, a declarat miercuri presedintele Confederatiei sindicale "Podkrepa", Konstantin Trenchev, citat de Novinite. El a spus ca, in ciuda numeroaselor informatii privind incalcarea legii, de multi ani nu s-a realizat vreun audit la Biserica Ortodoxa.

Unele dintre plangeri au ajuns chiar la Biroul Procurorului General de la Sofia.

Sindicatele sustin ca, in plus, preotii nu platesc contributii la bugetul de asigurari sociale.

Trenchev a insistat de asemenea sa se dezvaluie numele preotilor si episcopilor care au fost colaboratori si/sau agenti ai fostei politii politice, DS.

Novinite precizeaza ca, in ultimii cinci ani, circa 1.5 milioane de leva (circa 766.000 de euro) din bugetul de stat au fost acordati Bisericii Ortodoxe. Altii 700.000 de leva (358.000 de euro) au fost trimisi bisericilor din strainatate.

In plus, municipalitatile locale au voie sa acorde subventii institutiilor religioase.

In acelasi timp, un control realizat de Inspectoratul de Munca a descoperit faptul ca in intreaga eparhie din Pleven un singur preot isi platise contributiile de asigurari sociale, iar in Vratsa doar 14 prelati.

Novinite afirma ca controlul realizat de Inspectoratul de Munca a vizat mai putin de 10% din structurile Bisericii Ortodoxe din Bulgaria, dupa ce Patriarhul Maxim a interzis verificarile din partea oricarei institutii de stat.

Solicitarea sindicatelor privind un audit a fost trimisa in scris vicepremierului si ministrului de Finante, Simeon Djankov.

Informatiile sindicatelor arata ca singurul audit realizat pana in prezent a fost facut in 2000, la eparhia Sofia, dupa o reclamatie depusa la Procuratura Generala. Controlul nu a descoperit nicio neregula.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2313 vizualizari

  • +26 (30 voturi)    
    pe cand o sa urmam si noi acest exemplu? (Miercuri, 21 decembrie 2011, 13:11)

    vlad21ro [utilizator]

    Preotii se lafaie in lux si in bani. Pentru obtinerea unui astfel de post se ofera spaga. Se investesc foarte multi bani in catedrale ale mantuirii neamului, biserici, etc in loc de investitii in scoli, spitale si crearea a noi locuri de munca. Cineva trebuie sa puna piciorul in prag.
    • +23 (25 voturi)    
      Pentru (Miercuri, 21 decembrie 2011, 13:24)

      cato [utilizator] i-a raspuns lui vlad21ro

      Sunt pentru auditul BOR!
      • +22 (22 voturi)    
        Pentru (Miercuri, 21 decembrie 2011, 13:46)

        Lucifer [anonim] i-a raspuns lui cato

        Si eu, si eu!
    • 0 (0 voturi)    
      nicind (Duminică, 25 decembrie 2011, 16:55)

      Mirciuc [utilizator] i-a raspuns lui vlad21ro

      NICIODATA!
  • +23 (23 voturi)    
    DNA la popi in vizita (Miercuri, 21 decembrie 2011, 13:19)

    blu3s0ul [utilizator]

    un exemplu pt autoritatile romane. nu am vazut DNA-ul la nici un popa in vizita. de ce oare?
    • +18 (18 voturi)    
      d'aia (Miercuri, 21 decembrie 2011, 13:47)

      adib [anonim] i-a raspuns lui blu3s0ul

      Fiindca popii aduc voturi, popii sperie melteanu ca nu i-a pensia daca nu pune stampila unde trebuie, popii cotizeaza la cine trebuie. Fiindca romanu' are incredere in BOR si fiinca multi cred ca Tanacu este doar un accident.
  • +24 (24 voturi)    
    Biserica din zilele noastre (Miercuri, 21 decembrie 2011, 13:29)

    Luk [utilizator]

    e un tonomat: bagi un ban si canta o rugaciune!

    Foarte trista situatie, foarte trista...
  • -9 (15 voturi)    
    in principiu de acord (Miercuri, 21 decembrie 2011, 13:44)

    gigi [anonim]

    numai sa nu facem confuzie intre religie, Dumnezeu, si acei oameni care profita de asta pentru a o duce ei bine
    • +7 (7 voturi)    
      ... (Miercuri, 21 decembrie 2011, 15:25)

      bubu [anonim] i-a raspuns lui gigi

      promit!
      umflati-i, baieti!
  • +8 (8 voturi)    
    Audit la biserici (Miercuri, 21 decembrie 2011, 15:02)

    Ilie [anonim]

    Incet, incet bulgarii ne depasesc in actiunile si reformele benefice populatiei. La noi...ca la nimeni.
    Noua ne trebue cineva din afara sa facem ce trebue si asta numai prin a ne obliga sa facem, altfel, daca ar fi dupa politicienii nostrii...reformele care sa ajute populatia sar face la ...sfintele calendre.
  • +5 (5 voturi)    
    Biserica si banii (Miercuri, 21 decembrie 2011, 15:24)

    Cristi pt civilizatie [anonim]

    O sa fiti surprinsi cati bani sunt dati de la buget pentru Biserica Ortodoxa din Romania. Numai refacerea unei cladiri in Craiova pentru a devenii Mitropolie (desi exista una, adica o cladire f moderna...) Biserica Ortodoxa Romana a primit 800.000 euro, iar de la comunitatea europeana a primit peste un milion de euro. Domnilor, Biserica este o societate ff bine organizata (poti sa spui ca este un stat in stat)... si nu plateste taxe, pentru nici o activitate...
  • +3 (3 voturi)    
    gauri negre (Miercuri, 21 decembrie 2011, 16:05)

    monica L [anonim]

    Am lucrat putin timp, e drept, la secretariatuul de stat pentru culte si stiu mai bine decit vor altii sa marturiseasca ca banul public se scufunda de multe ori in gauri negre. N-as zice, pastrind proportiile si masura, ca biserica ortodoxa sau celelalte culte subventionate de la bugetul de stat sint cea mai adinca gaura neagra, dar sigur e una din ele. Si eu sustin necesitatea ca legile sa fie respectata, iar aplicarea lor auditata si la culte. Doamne ajuta!
  • +2 (2 voturi)    
    felicitări sindicate bulgare! (Miercuri, 21 decembrie 2011, 19:01)

    corvus_coraX [utilizator]

    în timp ce la noi șefii de sindcat fac potecă la DNA sau deja sunt în drum spre bulău, sindicatele bulgare solicită ceva firesc. unde se duce banul public când e vorba de biserică?! biserica nu este stat în stat! constituția nu precizează undeva anume că statul român este ortodox și nici măcar creștin! trăim într-un stat secular, cu toate acestea, BOR este aliata numărul unu a clasei politice românești. o mână spală pe alta și amândouă obrazul gros și bărbos...

    multora dintre popi li se vede coada de sub sutană, călugării conduc ultimele tipuri de suv-uri, s-au construit puzderie de mănăstiri fățoase cu câte trei-patru călugări în ele, construim o catedrală nesimțită atâta timp cât mântuirea nu se face (dacă se face) decât individual asta în timp ce spitalele nu au medicamente, școlile mai ales de la țară sunt dărăpănături, enoriași bătrâni mor de foame. averile patriarhiei mitropoliilor te fac să încremenești.

    toate astea pe banii contribuabilului și nu a credinciosului cum ar fi normal fără ca cineva să dea socoteală câți bani negri învârte pe coada-i solzoasă biserica, de ce rămân amărâții neîngropați pentru că nu pot cotiza suficient.

    nu, BOR nu este o super-gaură neagră ci una mai mică nițel dar suficient de nesătulă. zilnic apar articole despre popi corupți, care bat credincioși, starețe preacurvoase.

    normal ar fi ca popii să fie susținuți financiar de către comunitățile de credincioși iar averile bisericii să fie impozitate așa cum sunt impozitate veniturile fiecărui român.

    PS.
    ce deosebire este între vrăjitoare care, iată, sunt vânate de către procuratură, și popii care umflă bani negri, își construiesc palate nesimțite și sfidează amărâții?! cine vinde iluzii și cine nu?!
  • +3 (3 voturi)    
    audit la biserica (Miercuri, 21 decembrie 2011, 19:08)

    mihaela [anonim]

    Subscriu pt.un audit la biserica. Sunt foarte multe biserici si nu cred ca ne mai trbuie si o catedrala a neamului sau cum so numi.
    Probalil ca vor sa ajunga ca la Vatican :stat in stat.