Vladimir Putin in dialog direct cu poporul: SUA nu au nevoie de aliati, ci de vasali

de Olga Popescu     HotNews.ro
Joi, 15 decembrie 2011, 17:08 Actualitate | Internaţional

Vladimir Putin
Foto: Reuters
Premierul Vladimir Putin a declarat joi, in timpul "dialogului direct cu poporul" organizat de televiziunea de stat, ca relatiile SUA cu alte state nu pot fi catalogate drept de colaborare. „Ceea ce vad si despre ce am vorbit la Munchen nu este alianta. Am uneori impresia ca America nu are nevoie de aliati, ci de vasali. Dar noi nu vrem si vom construi relatiile cu SUA”, a spus el, citat de Gazeta.ru. „Cand s-a hotarat in legatura cu Afganistanul, i-a intrebat cineva pe aliati ce trebuie facut in Afganistan?”, a intrebat retoric premierul, adaugand ca „nu exista nici un fel de alianta”.

Dialogul lui Putin cu telespectatorii a durat circa patru ore si jumatate.

* Internetul nu poate fi limitat:

„In primul rand consider imposibil sa limitezi internetul. Este greu din punct de vedere tehnic si incorect din punct de vedere politic”, a afirmat Putin. „Internetul constituie un mediu foarte lilber, si democratic. Daca puterii nu-i place ce se intampla pe internet, exista o singura modalitate – prin intermediul aceluiasi internet sa propuna alte variante si abordari de rezolvare a problemelor care se dezbat pe internet”, a adaugat premierul, recunoscut ca, personal, nu foloseste internetul. „Nu intru foarte des pe internet. Pur si simplu nu am timp. Nici la televizor aproape ca nu ma uit”.

* Voi demisiona, daca nu voi simti sprijinul poporului

„Daca nu voi simti sustinerea poporului, ceea ce nu se stabileste nici pe situri si nici in piete... nu voi mai ramane nici o zi la locul meu de munca”, a spus Putin.

* Putin despre McCain: dupa prizonierat, oricine isi pierde mintile

Premierul Putin l-a criticat pe senatorul american John McCain, care l-a acuzat de uciderea civililor. „Dupa cum se stie, dl. McCain a fost prizonier in Vietnam si a fost inchis nu dupa gratii, ci intr-o groapa. A stat acolo cativa ani. Orice om si-ar pierde mintile, ce sa mai vorbim”, a spus Putin in dialogul direct cu multimea.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

2499 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    :) (Joi, 15 decembrie 2011, 17:38)

    Andrei [anonim]

    A cam trantit-o tovarasul , dar acum ramane de vazut cu atitudinea lor fata de SUA
  • +6 (10 voturi)    
    pai, (Joi, 15 decembrie 2011, 17:39)

    curiosu' [anonim]

    e vorba oare de intrarea rusilor in Afganistan? Oricum e grava situatia daca e nevoie de vinovati tocmai de la antipozi; iar pt. rusi oricum amaricanii sunt bau-baul de serviciu!
    • 0 (0 voturi)    
      E o mare diferenta (Vineri, 16 decembrie 2011, 0:48)

      hsdvbsgj [anonim] i-a raspuns lui curiosu'

      Rusii au intrat ei nu i-au trimis pe altii.
  • +1 (3 voturi)    
    Doua constatari... (Joi, 15 decembrie 2011, 17:53)

    Ivan Patzitov [anonim]

    1. S-a cam trezit ursul din somn.Atentie!!
    2. Putin , in ultimul timp incepe sa semene tot mai mult la fata cu fostul presedinte francez Georges Pompidou, in ultima parte a vietii sale.
  • +11 (13 voturi)    
    aliatii rusilor (Joi, 15 decembrie 2011, 17:53)

    florin [anonim]

    Se stie ca aliatii rusilor au fost intotdeauna niste tari care au ales .... sa fie aliatii rusilor. Putin, cand face comentarii despre americani, este de rasul curcilor.
    • +8 (10 voturi)    
      Gind la gind... (Joi, 15 decembrie 2011, 18:53)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui florin

      Eu cind am citit titlul am vazut prima data ,, URSS nu au nevoie de aliati, ci de vasali"
  • -8 (12 voturi)    
    corect (Joi, 15 decembrie 2011, 18:47)

    Teko [anonim]

    Corect:
    1. SUA nu au nevoie de aliati ci de un fel de slugi (ma rog vasali...)
    2. McCain - bine ar fi daca ar fi doar groapa. Mi-e teama ca McCain ca si foarte multi altii fac parte dintr-o anume scoala care face prapad in lume la ora actuala. Literalmente prapad...
    3. Putin e ce le trebuie rusilor si n-ar trebui schimbat. A pus Rusia pe picioare atat cat a putut dupa dezastrul de dupa destramare.
    Rusii n-ar trebui sa-l schimbe. Doar daca li s-a urat cu binele...
    • +2 (2 voturi)    
      ca rusilor le-o fi bine cu putin (Joi, 15 decembrie 2011, 22:22)

      sada [anonim] i-a raspuns lui Teko

      Ca rusilor le-o fi bine cu putin ... nu stiu, nu ma intereseaza, nu vreau sa comentez
      Dar noua, romanilor, SIGUR NU NE E BINE cu Putin conducator in Rusia, pentru ca e clar ca el viseaza la marele urss si stim cu totii ce inseamna asta.
      Ma rog, AR TREBUI sa stim!!
      • -2 (2 voturi)    
        Putin (Vineri, 16 decembrie 2011, 2:24)

        Bogdan C [anonim] i-a raspuns lui sada

        Teko are dreptate. Putin a pus Rusia pe picioare si practic a creat clasa mijlocie care acum il fluiera. Rusii sunt nemultumiti de felul in care ia anumite decizii fara sa ii consulte si de faptul ca din cand in cand se joaca de-a dictatorul - nu cu ce a facut pana acum. Iar opozitia din Rusia o reprezinta COMUNISTII. Astia or sa vina la putere daca pleaca Putin. Iar noua romanilor o sa ne fie destul de rau daca se intampla asta.
  • +5 (7 voturi)    
    schimbat la fata (Joi, 15 decembrie 2011, 19:07)

    mircea [anonim]

    Voua nu vi se pare ca omul asta arata cu totul alta fizionomie decat acum 5 ani?
    Inteleg ca mai trec anii dar, parca e altcineva.
    • -2 (2 voturi)    
      iaca-ta-L (Joi, 15 decembrie 2011, 23:05)

      jugul [anonim] i-a raspuns lui mircea

      as jura ca seamana cu Base... sau Base cu el... probabil ca flexeaza aceiasi muschi ambii - unu impotriva altuia.

      si de aici titlul: URSS are nevoie de Romania ca vasal ca l-au pierdut pe Ilici si nu mai pot ucide romani - decat poate prin alte metode mult mai indirecte si mult mai ineficiente...
  • +2 (4 voturi)    
    da (Joi, 15 decembrie 2011, 19:53)

    tolea kalashnikov [anonim]

    ai sa demisionezi de la locul din munca in 2024 cand va expira al doilea mandat! Secretul lui Polichinele!
  • +3 (5 voturi)    
    corect (Joi, 15 decembrie 2011, 19:59)

    Demigod [utilizator]

    Si imperiul sovietic, are nevoie de sateliti...
  • -1 (1 vot)    
    Respect (Joi, 15 decembrie 2011, 21:06)

    Daniels22026 [utilizator]

    In timp ce influenta Rusiei in Europa ne deranjeaza pe buna dreptate, despre cea din Asia nu prea vorbim si nu o cunoastem suficient.

    Nu cred ca NATO are capacitatea de a-si intinde influenta in Asia centrala si nici nu trebuie sa le dam lectii rusilor in aceasta privinta. Sa nu uitam ca marile Chinei sint obiectul unor dispute teritoriale in care SUA e tot mai intens solicitata sa se implice. Iar petrolul nu lipseste din ecuatie. In acest context, Putin trebuie luat in seama, iar Rusia trebuie tratata cu respectul cuvenit unui partener NATO, al unei mari puteri militare si culturale. Se apreciaza ca limba rusa e vorbita de 250 milioane de persoane, desi populatia Rusiei este de vreo 140 milioane locuitori.