Saif al Islam promite razbunare tradatorilor lui Muammar Gaddafi

de Cristina Brucker     HotNews.ro
Miercuri, 26 octombrie 2011, 21:48 Actualitate | Internaţional


Saif al Islam Gaddafi
Foto: Reuters
Saif al Islam Gaddafi, unul dintre fiii fostului dictator libian, a promis ca le va face viata un "iad" tradatorilor lui Muammar Gaddafi, potrivit informatiilor din presa araba, citate de RIA Novosti.

"In acest moment istoric, cand unii cred ca totul s-a sfarsit... As dori ca obiectivele mele sa fie cat mai clare si sa spun: acesta este doar inceputul", a declarat Saif al Islam pentru portalul de stiri Al-Rai Al-Arabi.

Fiul lui Gaddafi si-a indemnat sustinatorii sa continue lupta pentru "o Libie pierduta si pentru onoarea ei" si sa pedepseasca "criminalii si ucigasii" implicati in inlaturarea si moartea lui Muammar Gaddafi.

Saif al Islam a fost comandantul trupelor loiale lui Gaddafi din orasul natal Sirte, inainte ca ultima fortareata a regimului sa fie inlaturata saptamana trecuta de fortele Consiliului National de Tranzitie.

Curtea Penala Internationala e emis un mandat de arestare pe numele lui Saif al Islam Gaddafi pentru crime impotriva umanitatii. Saif al Islam, in varsta de 39 de ani, a fost educat la Londra si se pare ca ar fi ultimul membru al familiei lui Gaddafi care se mai ascunde in Libia. Rapoarte contradictorii ale mass-media au sugerat ca Saif al Islam s-ar ascunde in sudul Libiei, fie la granita cu Nigerul, o zona populata de triburi loiale regimului lui Gaddafi.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5714 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    Ce visator... (Miercuri, 26 octombrie 2011, 22:10)

    Costin1968 [utilizator]

    ...esti mancat nepoate...
  • +1 (7 voturi)    
    run Forrest! (Miercuri, 26 octombrie 2011, 22:20)

    Ari3s [anonim]

    Chiar daca a fost ,,educat la Londra", cred ca nu prea stie sa-si numere zilele. Il cauta democratia cu infrarosu:)
    Cu siguranta, nu a avut calitati pentru functia si numele primite de la taticu'. Nepotismul, va fi intodeauna un motiv de nemultumire al populatiei.
  • +2 (8 voturi)    
    Pe asta trebuia sa-l sprijinim (Miercuri, 26 octombrie 2011, 22:27)

    V.R. [utilizator]

    Trebuia sa-i cerem lui Gaddafi sa-si dea demisia si sa-l puna pe asta sef.

    Saif al-Islam, in ciuda numelui, este renumit pentru escapadele sale, petrecerile date pe iahturi in Muntenegru, inclusiv pentru relatiile sale cu israelience.

    Cert este ca acest om nu prea "le are" cu sharia si cu islamul si ura lor patologica pentru femei si evrei, deci ne-am fi putut intelege cu el. De altfel, a si studiat in Marea Britanie.

    Asa ne-am ales cu unul care are cicatrice pe frunte de la datul cu capul de pamant la rugaciuni (uitati-va bine la acest Mustafa Abdul Jalil, sa vedeti ca are acelasi semn pe frunte ca Ayman al-Zawahiri).

    Mult succes, d-le Sabie a Islamului! Chiar ai nevoie de el! Sa speram ca Occidentul se va trezi inainte sa fii si tu linsat cu brutalitate, desi ma indoiesc!
    • 0 (0 voturi)    
      Nu esti pe faza... (Joi, 27 octombrie 2011, 14:00)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

      Ultima oara cand l-am vazut intr-un interviu, evident la Rusia Today, Seiful asta isi lasase barba si se declara fundamentalist si dezamagit de occident si jura sa se sprijine de Iran si Corea de Nord. Mai chema si pe rusi sa atace Canalul de Suez.... Evident Putin nu mizeaza pe cai morti.
  • +1 (5 voturi)    
    saracul (Miercuri, 26 octombrie 2011, 22:38)

    d2arrow [utilizator]

    Nu intelege ca s-a sfarsit perioada lui de glorie si ca probabil a sosit ziua cand totul se plateste.
  • +8 (8 voturi)    
    mesaj de la Saif (Miercuri, 26 octombrie 2011, 22:50)

    Saif al-Islam al-Gaddafi [anonim]

    Draga Cristina Brucker,

    Eu, Saif al-Islam al-Gaddafi, fiu al lui Muammar al- Gaddafi te informez ca fratele meu Mutassim al- Gaddafi a fost cel care a condus rezistenta impotriva sobolanilor si tradatorilor de tara in Sirte pana la capturare.

    Rog nu mai scrieti prostii si mai puneti mana pe carte pentru ca eu trebuie sa lupt nu am timp sa trimit mesaje de corectura pe forumul Hotnews in Romania.
  • +4 (6 voturi)    
    Va fi razboi civil, inca unul intr-o tara islamica (Miercuri, 26 octombrie 2011, 23:29)

    Libia, tara tribala [anonim]

    Prin regiunea aceea sunt la moda declaratiile pompoase si razboinice, asa au ei impresia ca sunt respectati, daca racnesc si se ameninta unii pe altii. Asa facea si Saddam (care a sfarsit spanzurat), asa facea si Khadafi (care a fost executat cu un glonte in cap), asa face si acest fiu supravietuitor, ale carui zile sunt probabil numarate.

    Presa franceza spune ca Saif al Islam (adica 'sabia islamului') isi negociaza de zor predarea catre CPI (stie ca occidentalii vor fi corecti cu el, in timp ce 'fratii sai arabi' daca pun mana pe el il macelaresc ca pe taica-su..).
  • +3 (3 voturi)    
    CPI gasca de impostori (Joi, 27 octombrie 2011, 0:03)

    Mardel [anonim]

    Libia nu este semnatara la Curtea Penala Internationala deci nu e sub juristictia curtii.
    in libia sa fie distractie. Triburile din vest minoritare conduc Libia acuma cu ajutorul armelor. Ca minoritate nu poti sa o duci mult.
  • +1 (3 voturi)    
    Persona non grata (Joi, 27 octombrie 2011, 0:28)

    felis_tigris [utilizator]

    Se pare că Saif al Islam Gaddafi nu a înţeles că MAI MARII PLANETEI l-au etichetat ca fiind persona non grata. Va muri şi el ca un câine!
  • +2 (4 voturi)    
    ... (Joi, 27 octombrie 2011, 7:20)

    pamfletaru [utilizator]

    Ce imi plac mie denumirile astea pompoase de genul "crime impotriva umanitatii"... Una doua te trezesti acuzat de "crime impotriva umanitatii"... Dar Boschetel de ce nu e acuzat de "crime impotriva umanitatii" pentru haosul si crimele care l-a facut, de exemplu in Iraq?!