Regina Elisabeta a II-a s-a ascuns dupa un tufis pentru a il evita pe Nicolae Ceausescu, in 1978 - autor britanic

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 29 septembrie 2011, 10:05 Actualitate | Internaţional

Regina Elisabeta a II-a si Nicolae Ceausescu, la vizita din 1978
Foto: Captura YouTube
Regina Elisabeta a II-a a Marii Britanii s-a ascuns in spatele unui tufis in gradinile Palatului pentru a evita o conversatie cu Nicolae si Elena Ceausescu, in timpul vizitei lor in 1978, relateaza Daily Mail. Dezvaluirea apare in cartea "Our Queen" scrisa de Robert Hardman, corespondent pe teme referitoare la familia regala.

"Regina a fost nevoita de-a lungul timpului sa suporte multi invitati neplacuti. Oricat de oribili erau prietenii guvernului britanic, era datoria monarhului sa se poarte frumos," scrie Hardman.

"Este un slujitor al statului, ca si noi, si nu are iluzii ca nu ar fi asa", explica si fostul minsitru de externe, Sir Malcolm Rifkind.

Autorul noteaza ca Regina era vadit deranjata cu decizia guvernului de il invita pe dictatorul roman in 1978. Aceasta a istorisit la un pranz, la cativa ani dupa eveniment, ca in timp ce isi plimba cainii in gradina Palatului, i-a zarit pe Nicolae si Elena Ceausescu venind inspre ea, si a decis sa se ascunda dupa un tufis pentru a evita o conversatie cu cei doi.



Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

7564 vizualizari

  • -4 (6 voturi)    
    Era tare (Joi, 29 septembrie 2011, 10:26)

    moaca [anonim]

    Baiatul nostru din popor. Stia unde sa se bage, cu tupeu. Haios cum raspundea el celor care o salutau pe regina.
  • +8 (12 voturi)    
    Nu inteleg ... (Joi, 29 septembrie 2011, 10:57)

    calin [anonim]

    De ce ne tot intoxicati cu stiri despre Ceausescu?
    Au trecut 21 de ani....

    Ceva mai constructiv nu aveti? Ne tot prezentati in toata presa in lumina pozitiva sau nu.... Prezentati si voi proiectele in care s-a reusit sa se atraga fonduri europene ...ca si model... nu se poate asa ceva? Acesta trebuie sa fie in prim plan prin puterea exemplului... nu Ceausescu!
    • 0 (0 voturi)    
      care proiecte nene ? (Joi, 29 septembrie 2011, 23:58)

      rasputin [anonim] i-a raspuns lui calin

      Pai proiecte pentru fonduri europene nu exista. Apoi..romanii sunt incapabili de asemenea proiecte, Pentru ca ei iau banul, fac proiectul, banul il baga in buzunar, si proiectul ramane pe hartie. Cat despre Ceausescu putina istorie nu ti-ar strica. Iar daca nu e istorie, e un pic de haz, si tot nu ti-ar strica.. Iti sugerez un pahar de zeama de varza murata...te ajuta la constipatie.
  • +7 (7 voturi)    
    glumita legat de asta (Joi, 29 septembrie 2011, 10:59)

    Nelu [anonim]

    Circula un banc in epoca, cum se vede in imagini au mers cu caleasca.

    Si la un moment dat calul, deh animal, trage un vant mai tare, s-a si auzit dar si mirosea.
    Regina stanjenita de situatie ii zice traducatorului ca isi cere scuze. Dupa ce aude nea Nicu ii spune traducatorului ptr regina "Eh lasati doamna, e omeneste, oricui ii se poate intampla si mie mi se inatmpla". :):): )
  • -2 (6 voturi)    
    Atunci fata de acum (Joi, 29 septembrie 2011, 13:32)

    COsmin [anonim]

    Desi nu il agreez pe Ceausescu si pe al sau regim comunist mostenit, admir totusi importanta si prezenta pe care seful statului roman o avea atunci.
    Acum suntem nimic condusi de nimic. Macar "Ceasca" era patriot , jigodiile ce ne conduc tara astazi nu au nici patriotism nici intelepciune/creier.
    Istoria l-a razbunat pe raposatul nostru dictator.
  • -1 (7 voturi)    
    de fapt: (Joi, 29 septembrie 2011, 13:39)

    Tzompi [anonim]

    Presa democrata de azi ne intoxica cu "esecurile" lui Odi pt. ca romanii sunt disperati de faptul ca ei traiesc in 2011 de 100 de ori MAI RAU ca in 1989 datorita democratilor.
    Elisabeta sa nu ne abureasca - nu a vorbit doar "frumos" cu Odi, ci l-a decorat. Pt. ca vrem au ba, la vremea aia Nicu era oficial vazut de Vest ca "anti-Brejnev" si era considerat un diplomat abil.
    • -1 (5 voturi)    
      ce vorbesti Tzompi ? (Joi, 29 septembrie 2011, 13:59)

      radub [anonim] i-a raspuns lui Tzompi

      Mai rau acum ca in 89 ? Ai uitat ca oamenii"mancau" ghiare de gaini in 1989, dar si alea se dadeau la coada ?
      E Grecia plina de turisti din Romania azi, care de care cu masini mai mari. Nu lasa deloc impresia de a fi nevoiasi. Sa nu-mi spui ca sunt toti hoti....
      • -1 (3 voturi)    
        ceausila causila (Joi, 29 septembrie 2011, 15:07)

        ceausila [anonim] i-a raspuns lui radub

        degeaba

        ceausila va ramana in istorie

        natiunea romana intr-adevar a fost indoctrinata si nu a stiu altceva decat comunism, a fost manipulata si prostita prin 2 ore de transmisii televizate

        natiunea romana a crezut in ceausescu pentru ca a functionat propaganda

        DAR

        regina maria, nixon, si toti ceilalti presedinti de stat CARE L_AU PUPAT IN FUND si au dat mana cu el, si l-au primit, si l-au sustinut in planurile sale de infometare a poporului roman, aceia AU STIUT PREA BINE CINE ESTE CEAUSESCU SI TOTUSI L_AU PUPAT IN FUND.

        chestia cu pacepa care a fugit la americani si a dezvaluit secrete de stat a fost folosita doar ca pretext pentru a-l izola pe ceausescu.

        deci sa nu mai fie ipocriti si sa nu mai incerce sa stearga istoria.

        regina maria s-a plimbat in caleasca cu ceausescu si elena deci cum poate sa spuna ca s-a ascuns in tufis. s-o fi dus in tufis doar ca sa faca pipi.

        natiunea romana nu este ea vinovata ca are gandire comunista ci toti ceilalti care au sustinut comunismul si carora le-a convenit situatia.
        • 0 (0 voturi)    
          mda (Vineri, 30 septembrie 2011, 22:46)

          Dies-irae [utilizator] i-a raspuns lui ceausila

          1. Multi dementi au ramas in istorie.

          2. Care Regina Maria? Murise de mult timp!
  • +2 (2 voturi)    
    comentariu (Joi, 29 septembrie 2011, 16:19)

    Liviu Rusu [anonim]

    Cred ca undeva exista o persoana sau o "organizatie" care are un complex fata de abilitatea cu care Ceausescu a adus Romania in prim planul politicii mondiale. Sa uite acea persoana de acest complex, pentru ca - in primul rand - Ceausescu nu mai e si - in al doilea rand - nu mai suntem in prim planul politicii mondiale de cel putin 15 ani. Denigrarea Romaniei a devinit ceva "de bon ton" pentru multi. Interesele sunt mari, atat timp cat atacurile sunt din multe directii. Problema este ca nu are cine sa le contracareze: politica externa = o, armata=0, cercetarea=0, infrastructura=0.
  • +2 (2 voturi)    
    mda (Joi, 29 septembrie 2011, 18:07)

    george [anonim]

    Si lui Sarkozy ii este rusine acum de Gaddafi (ca si lui Berlusconi, de alftel) ; cand erau colegi de cort, nu parea prea deranjat
    Vorba noastra, dupa razboi multi viteji se-arata