UPDATE Rusia: Vladimir Putin va candida la prezidentialele din martie 2012, Medvedev se declara pregatit sa intre in Guvern

de R.M., Olga Popescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 24 septembrie 2011, 12:43 Actualitate | Internaţional

Putin si Medvedev, la congresul Rusia Unita
Foto: Reuters
Cel mai puternic om din Rusia, Vladimir Putin, si-a anuntat sambata dorinta de a reveni la Kremlin dupa prezidentialele din martie 2012, iar presedintele actual, Dmitri Medvedev, a facut un pas inapoi in fata mentorului sau, este chemat sa devina viitorul sef al guvernului, relateaza AFP.

Presedintele rus Dmitri Medvedev l-a propus sambata pe premierul Vladimir Putin drept candidat la prezidentialele din martie 2012, in cadrul unui congres al partidului aflat la putere, Rusia Unita.


"Cred ca ar fi bine ca acest congres sa sustina candidatura sefului partidului, Vladimir Putin, in postul de presedinte al tarii", a declarat Medvedev, care i-a succedat lui Putin in 2008, in conditiile in care acesta din urma nu putea candida pentru un al treilea mandat consecutiv.

Presdintele Dmitri Medvedev a declarat ca este gata sa intre in echipa guvernamentala. "Tot timpul am fost intrebat: cand va decideti sa iesiti in fata multimii, iar uneori si eu si Vladimir Vladimirovici am fost intrebati: v-ati certat? Vreau sa afirma cu toata taria: ceea ce am propus congresului Rusia Unita este o solutie bine gandita si chiar mai mult - aceasta varianta a fost discutata de noi inca din perioada cand s-a format uniunea noastra", a spus Medvedev, citat de agentia RIA Novosti.

Presedintele Dmitri Medvedev a acceptat propunerea de a fi inscris in fruntea listei Rusia unita pentru alegerile parlamentare in Duma de Stat. "Este, fara indoiala, o propunere serioasa si plina de responsabilitate", a adaugat Medvedev.

Medvedev este de parere ca Rusia Unita are nevoie de o modernizare capitala. "Toti cei prezenti consideram ca insusi partidul are nevoie de o modernizare capitala: el trebuie sa devina mai deschis, mai eficient si, daca doriti, mai dur in promovarea si realizarea prioritatilor sale", a explicat el.

Premierul Vladimir Putin a declarat ca impozitele pentru bogati trebuie sa fie mai ridicate decat pentru ceilalti, printr-o taxa pe consum, pe imobiliare si pe avere.

Premierul Vladimir Putin a declarat ca in urmatorii cinci-zece ani dotarea fortelor armate si a flotei trebuie complet innoita. "In urmatorii cinci-zece ani trebuie sa innoim complet dotarea armatei si a flotei militare", a spus Putin, la Congresul partidului Rusia Unita

Putin a declarat ca este gata sa candideze la prezidentialele din 2012.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

4462 vizualizari

  • +32 (32 voturi)    
    democratia in actiune (Sâmbătă, 24 septembrie 2011, 12:48)

    dan [anonim]

    Ce surpriza de proportii ! Cine se astepta !
    • -2 (8 voturi)    
      , (Sâmbătă, 24 septembrie 2011, 13:24)

      nic [anonim] i-a raspuns lui dan

      niciodata doua sabii nu incap in aceeasi teaca, nici o tara nu are 2 conducatori,e o situatie temporara pana unul din ei aduna destula putere sa-i ia gatul tovarasului de drum. sigur unul din ei va fi "demascat" ca lucrand pentru agenturili straine
      • -4 (10 voturi)    
        Putin (Sâmbătă, 24 septembrie 2011, 20:58)

        Bogdan C [anonim] i-a raspuns lui nic

        Ce-mi place la Putin e ca nu da doi bani pe asa-zisa democratie, ci o foloseste in scopurile proprii fara sa se ascunda. Democratia e oricum un esec, praf in ochii populatiei.
    • +4 (6 voturi)    
      Dar eu cu cine votez? (Sâmbătă, 24 septembrie 2011, 14:19)

      Caragiale [anonim] i-a raspuns lui dan

      lol :)))
    • 0 (0 voturi)    
      mi-ai... (Duminică, 25 septembrie 2011, 17:28)

      Mirobo [utilizator] i-a raspuns lui dan

      ...luat vorba din gura Dane!!!!
  • +19 (19 voturi)    
    :) (Sâmbătă, 24 septembrie 2011, 12:59)

    NewLevel [anonim]

    ooo, ce surpriza!
  • +28 (28 voturi)    
    Monarhie (Sâmbătă, 24 septembrie 2011, 13:00)

    sylky [anonim]

    De ce drk nu modifica constitutia si va fi tar pe viata.
    • +14 (14 voturi)    
      monarhia de tip Ohrana Rosie (Sâmbătă, 24 septembrie 2011, 13:22)

      PSD-erbedeul [utilizator] i-a raspuns lui sylky

      monarhia de tip Ohrana Rosie
  • +13 (13 voturi)    
    LOL (Sâmbătă, 24 septembrie 2011, 13:03)

    Arkan [anonim]

    Captain Obvious to the rescue :))
  • +19 (19 voturi)    
    democratie cu parfum de Moscova (Sâmbătă, 24 septembrie 2011, 13:21)

    florinelul [utilizator]

    in stilul asta cred ca puteau sa-l tina si pe Stalin 30 de ani la putere, fara sa-i mai zica dictator. fiecare intelege democratia cum crede, mai trist e ca oamenii il voteaza, nici macar nu mai trebuie sa instituie legea martiala sau sa dea lovituri de stat.
  • 0 (4 voturi)    
    O,LEAPSA. (Sâmbătă, 24 septembrie 2011, 13:45)

    claus [anonim]

    Cramida rosie este una ,nu fi-ty mirati.. asta are adn-l in clasa politica de 80 de ani.. in rusia , caramamida rosie asa este e pusa sa stea rosie la orce .. timp si spatiul.
  • +3 (5 voturi)    
    Greseala (Sâmbătă, 24 septembrie 2011, 13:54)

    nenea [anonim]

    In titlul articolului este la in loc de pe. IL propune PE........

    n.r. multumim, am modificat
    (editat de HotNews.ro)
  • +11 (11 voturi)    
    Asa,si? (Sâmbătă, 24 septembrie 2011, 13:54)

    flexibilu [anonim]

    Ce stire e asta? Absolut nimic nou sub soare, Dmitri oricum n-a fost decit ratusca plutitoare cu care Vladi se juca in cada, de plictiseala, sapunind-o bine sau doar ignorind-o intr-un colt al baii,cind vreo Natasha il desfata cu alte placeri...
    Si oricum, doar el poate salva Patria, Mama Rusie!
  • +11 (13 voturi)    
    Pacat (Sâmbătă, 24 septembrie 2011, 14:14)

    Daniels22026 [utilizator]

    Eu eram sigur ca zvonurile sint exagerari, artificii de presa. Sint chiar uimit ca acestea au devenit realitate.

    Printre multele deficiente ale democratiei ruse, propunerea actuala a lui Medvedev (presedinte in functie!!) e cireasa de pe tort. Rusia are slabe sperante sa se modernizeze deceniul asta. Va ramine furnizorul de gaze al Europei si Asiei. Pacat, mare pacat de rusi, de cultura si ingeniozitatea ruseasca, de atitea generatii sacrificate.
    • -7 (11 voturi)    
      Putin, Medvedev (Sâmbătă, 24 septembrie 2011, 15:05)

      Leslie Cheung [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      Pe cine crezi tu ca aburesti? Sau nu sti ca o mare parte din resurse se afla pe teritoriul Rusiei, la care multi ravnesc.Nu-ti bate tu capul ca siu ei ce fac.
    • -3 (13 voturi)    
      Sa-mi fie cu iertare!!!! (Sâmbătă, 24 septembrie 2011, 15:12)

      dvribe [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      Cultura si ingeniozitate?????Cultura s-a cam oprit pe la 1900!!!!!!Ingeniozitatea(cum zicea Caragiale),,,sublima dar lipseste cu desavarsire,,(daca nu cumva furtul de la unii sau de la altii se poate numi ingeniozitate:vezi fabrici intregi mutate in Uniune de la ,,invinsi,,,davai ceas davai turbinca,etc,etc!!!!
      • -1 (5 voturi)    
        hey... (Sâmbătă, 24 septembrie 2011, 18:17)

        cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui dvribe

        ca americanii? au facut altfel?
        t 34 de cine a fost facut?
        filmele rusesti care sunt recunoscute in toata lumea
        ...
        scriitori...
        bun.. au furat.. cum fac toate tarile puternice.
        ia zi tu mie destre cultura romaneasca ceva care sa le ia fata rusilor.
        te rog sa nu incepi despre comunism si din astea ca nu neaga nimeni asta... vorbeam despre cultura.
        caragiale zicea despre a noastra. nu si'ar fi permis sa zica asta despre rusi.
        • +1 (7 voturi)    
          Hey...de exemplu (Sâmbătă, 24 septembrie 2011, 19:27)

          Istoricul [anonim] i-a raspuns lui cosminrs

          CONSTANTIN BRANCUSI...si sa nu imi spui acuma ca a fost cetazean francez :cetatzenia fr a cerut-o abia in anii '50 dupa ce a vazut "cultura" ruseasca (pardon sovietica) instalata cu obielele ei puturoase cu tot in tara lui ...
          Cit despre inventivitatea si cultura ruseasca ...las-o jos ca macane..(exemplu tipic,AK -47 ,copiat pina la ultimul surub dupa Sturmgewer '44 care era German toata ziua;sleahta asta de criminali a copiat pina si "pasul de gisca" ,ca nu i-a dus mintea sa inventeze ceva propriu iar mersul ebrios nu mergea la ceremonii oficiale ...)
        • +4 (4 voturi)    
          de vreo 40 de ani (Sâmbătă, 24 septembrie 2011, 22:11)

          neutrino [anonim] i-a raspuns lui cosminrs

          mana rusica nu a mai produs nimic legat de tehnologie si tehinica...pana si chinezii i-au depasit :))...
          cat despre top-uita-te sa vezi cine in top 10 (ca s anu spun 50 :)) ) mondial in privinta universitatilor pe cercetare si tehnologie si apoi mai vorbim...
          Sa mai amintim ca cea mai puternica companie mondiala la ora actuala e tot una americana? :))
        • 0 (2 voturi)    
          de vreo 40 de ani (Sâmbătă, 24 septembrie 2011, 22:12)

          neutrino [anonim] i-a raspuns lui cosminrs

          mana rusica nu a mai produs nimic legat de tehnologie si tehinica...pana si chinezii i-au depasit :))...
          cat despre top-uita-te sa vezi cine in top 10 (ca s anu spun 50 :)) ) mondial in privinta universitatilor pe cercetare si tehnologie si apoi mai vorbim...
          Sa mai amintim ca cea mai puternica companie mondiala la ora actuala e tot una americana? :))
        • +3 (3 voturi)    
          Cultura romana ... (Sâmbătă, 24 septembrie 2011, 23:25)

          Marse [anonim] i-a raspuns lui cosminrs

          ... e cam la fel de puternica precum cea rusa , Adica are niste valori punctuale indiscutabile, dar, inca nu s-a impus ca model universal, precum marile culturi ...
          • 0 (0 voturi)    
            ia spune (Duminică, 25 septembrie 2011, 21:51)

            cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui Marse

            ca pe bune eu nu le stiu. sunt mai prost de felul meu.
            dar pun pariu ca pentru fiecare nume spus de tine iti spun vreo 3 rusi.
      • -1 (7 voturi)    
        iar ai mancat prea multi hamburgeri (Sâmbătă, 24 septembrie 2011, 20:05)

        smen [anonim] i-a raspuns lui dvribe

        mai americlocule,ia zi matale cine a facut programul spatial american,un nazist care a torturat muncitori,rusii i-au invins pe americanii in cursa primului satelit Serghei Korolev l-a batut pe marele om de stiinta Von Braun furat de americani
  • +8 (8 voturi)    
    asa (Sâmbătă, 24 septembrie 2011, 14:50)

    sir [anonim]

    era s-o patim si noi:bombonel presedinte si kaghebistul prim-ministru.daca le iesea .o faceau prin rotatie:una mie una tie(fara popa ilie ca astia sunt liber-cugetatori!
  • +10 (10 voturi)    
    Mai poate mira pe cineva? (Sâmbătă, 24 septembrie 2011, 14:58)

    Rescatotul [anonim]

    Asta este KGB-ul! Oare Germania, Franta si alte tari occidentale cu pretentii democratice ce parere au? Ca, la noi, stim bine parerea si tradarea cardasiei USL, condusa "de facto" de criminalul KGB-ist Ion Ilici Iliescu.
    • +4 (6 voturi)    
      Hm, Mutti Merkel (Sâmbătă, 24 septembrie 2011, 16:23)

      MadameDuRecamier [utilizator] i-a raspuns lui Rescatotul

      nu va fi prea fericita, dar asta e mai putin important.
      Daca SPD-ul va cistiga alegerile federale, atunci Schröeder va fi, chiar si indirect, la conducerea tarii si fericit, caci tovarasul lui de aranjamente a revenit la putere.Vor relua deci prietenia germano-rusa ce se tot opinteste din 2004.
      Pactul Molotov -Ribbetropp reloaded, cam asta se va intimpla.
    • -7 (7 voturi)    
      marinelu' (Sâmbătă, 24 septembrie 2011, 17:48)

      acasa1284285656193 [utilizator] i-a raspuns lui Rescatotul

      Sa-l vedem atunci pe dl.marinel ce va mai face cu
      bau-bau la Kremlin!?Tot Gica Contra?
      • +4 (4 voturi)    
        Desteapta-te, r...........! (Sâmbătă, 24 septembrie 2011, 19:40)

        Rescatorul [anonim] i-a raspuns lui acasa1284285656193

        Romania este membru NATO si americanii vin cu scutul antiracheta la Deveselu...in Oltenia. Vezi, ca te-a sunat kgb-istul Iliescu, seful USL. Fugi, repede la raport!
  • +4 (4 voturi)    
    Permutari (Sâmbătă, 24 septembrie 2011, 16:30)

    Mihai [anonim]

    Din cauza plictiselii astia au inceput sa fac permutari cu functiile detinute...
    • 0 (0 voturi)    
      nu i-au gasit alt loc (Duminică, 25 septembrie 2011, 22:14)

      mary [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Au fost incercari sa il propteasca in Germania si sa ii dea premiul Wolf - nu a iesit pasenta ca s-au revoltat unii, altii si au amenintat ca parasesc fundatia...

      Problema monstrului Putin - unde sa il odihneasca ca sa nu devina mai agresiv decat este de obicei...

      Nu poti sa il pui intr-o firma ca asta pune arma pe masa si comanda si terorizeaza intreaga firma...

      Asa ca solutia finala: inca un mandat pentru domnul!

      Dar daca aflam adevarul despre prabusirea avionului polonez si alte cateva alte mici amanunte din culisele facerii Rusiei puternice fara opozanti, poate, poate...

      Greu a fost cu Milosevici, dar ce greu o sa fie cu ...

      Nu pot sa scriu chiar tot ce mai gandesc despre ...
  • +5 (5 voturi)    
    Pai... (Sâmbătă, 24 septembrie 2011, 16:38)

    SS [anonim]

    Rotatia cadrelor.Oare de ce nu ma mir?
  • -1 (7 voturi)    
    forumul asta arata ca (Sâmbătă, 24 septembrie 2011, 17:27)

    brozef [anonim]

    forumul unui ziar din Republica Democrata Nord Koreana
  • -7 (9 voturi)    
    Nu este risul nostru (Sâmbătă, 24 septembrie 2011, 17:36)

    vasile [anonim]

    Sa te vezi cand Boc o sa vina la Cotroceni ,si Base la guvern...cine o sa conduca , tara.
    • +6 (6 voturi)    
      Pana una alta, Romania e stat democratic (Sâmbătă, 24 septembrie 2011, 19:01)

      Laur [anonim] i-a raspuns lui vasile

      Si cel putin nu am vazut ziaristi asasinati.
      Si tot pana una alta, avem pluripartidism.
      Cand a fost ultima demonstratie a opozitiei din Rusia si cati oameni au participat?
    • +4 (4 voturi)    
      din (Sâmbătă, 24 septembrie 2011, 23:03)

      din [anonim] i-a raspuns lui vasile

      din pacate, nu cred ca vom avea norocul asta...

      pacat!
  • +4 (4 voturi)    
    Fara comentarii... (Sâmbătă, 24 septembrie 2011, 19:04)

    Stefan Michiu [anonim]

    Sau, pe ruseste "bez slov"-un criminal KGB-ist si o jalnica marioneta!Abia acum realizez ce lucru bun a facut Basescu incheind pactul cu SUA. In Rusia- datorita lipsei evidente de democratie- nu poti avea nici o minima incredere in respectarea cutumelor internationale. Exact ca pe timpul lui Stalin, cultul caruia e reabilitat de actualul tandem.
  • -1 (7 voturi)    
    Bine ca suntem noi democrati (Sâmbătă, 24 septembrie 2011, 19:37)

    adrian [anonim]

    ....ce norocosi suntem ca noi am inteles democratia in adevaratul ei sens, nu ca "fraierii" de rusi. In Romania oamenii fac foamea cu democratia in brate. In Romania s-a pierdut demult orice urma de respect, onoare si demnitate de a fi romani. In numele democratiei, rand pe rand au trecut la putere toti hotii si degeneratii care au supt tot ce mai era bun in tara asta si care ne-au ingenuncheat pe toti.

    Interesele grupului sunt intotdeauna mai presus decat cele ale individului. In ciuda comunismului care il caracterizeaza pe Putin, este un patriot si interesele tarii sunt mai presus decat magnatii rusi care vor ei Rusia. Evident ca si Putin isi ia partea dar nu fura atat de mult cat s-ar fura daca toti fomistii ar ajunge la putere cum s-a intamplat la noi. Putin si Medvedev vor ca Rusia sa fie o putere in lume si fac asta cu orice pret, iar uneori pretul asta nu pare a fi corect, mai ales atunci cand arestezi pe cate unul care are curajul sa incerce sa convinga masele ca se poate si altfel. Si noi am crezut ca se poate si altfel din 4 in 4 ani, ca sa ne convingem ca de fapt toti sunt la fel.
    Concluzia este ca o tara nu poate fi condusa decat cu o mana de fier si ca sistemele sunt convergente. Democratia este fix pix, este exact ce spunea Marx: acapararea resurselor si capitalului de un grup restrans de oameni interesati doar de propria lor soarta in timp ce multumiea rabda de foame.
    Dar suntem liberi sa strigam cat vrem....de foame!
  • -5 (7 voturi)    
    BRAVO RUSIA (Sâmbătă, 24 septembrie 2011, 19:47)

    romanul [anonim]

    Putin este cel mai tare presedinte din ultimii 20 de ani, care a luat Rusia lui ELtin din mocirla si a dus-o la masa puternicilor,Pacat ca nu am avut si noi un Putin
  • +6 (6 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 24 septembrie 2011, 22:12)

    snowman [utilizator]

    mi s-a facut dor de Eltin. pe bune.
  • +1 (3 voturi)    
    Remember Alamo ! .. (Duminică, 25 septembrie 2011, 1:02)

    horatiu coman [anonim]

    Poimaine, in 27 sept. se implinesc 20 de ani de la cea de-a IV-a mineriada (sept.`91) !

    *O veritabila lovitura de stat organizata de regimul Iliescu - prin intermediul falangelor paramilitare ale minerilor lui Miron Cozma - impotriva fortelor reformiste din FSN.
    *In felul ei, poate cea mai teribila mineriada, soldata cu caderea guvernului Roman si cu confruntari violente intre mineri - care au sfarsit prin a se solidariza cu manifestantii bucuresteni - si fortele de ordine.

    *O mineriada scapata de sub controlul fortelor oculte care au orchestrat-o. O mineriada ce s-a intors impotriva lui Iliescu.

    *O mineriada, expresie a comunismului rezidual ce a reusit sa amane sine die intemeierea statului de drept in Romania, pana in ziua de azi.

    *Toata rezistenta feroce la reforma actuala a statului e datorata status quo-ul iliescian de care inca nu am reusit sa ne dezbaram.

    *USL-a nu e decat expresia politica a acestui status-quo, iar Ion Iliescu, implicit, presedintele ei de onoare - ce oroare ! ..
  • -1 (1 vot)    
    un stat de rahat si.. (Duminică, 25 septembrie 2011, 1:03)

    Ginger [anonim]

    Banditismul de stat rusesc
  • 0 (0 voturi)    
    Puton (Duminică, 25 septembrie 2011, 6:05)

    nicolae [anonim]

    Toate puterile mari sunt ticaloase, nu vad dece Rusia ar fi diferita?Sau Putin ar ar trebui sa ceara permisiunea romanilor sa candideze?
  • 0 (0 voturi)    
    Rusia doar pentru PUTIN (Duminică, 25 septembrie 2011, 22:02)

    mary [anonim]

    Putin, pana la urma, este si el un pionas, care a fost impins catre mai sus.

    Putin, cel care nu a putut sa fie facut pioner pentru ca era prea "rude"- mitocan, a ajuns sa fie propus pentru Presedentie a treia oara. Initial am crezut ca nu mai stiu sa numar mandatele - dar, aproape ca si nea Nelu- acesta este al treilea mandat si apare in postura de marele salvator tov. Putin. Si probabil va produce acelasi rau pe care l-a produs nea Nelu si 4case in Romania. Doamne, vine doamne si ii ia!

    Zau ca avem o problema!

    Sunt curioasa care o sa fie reactia altora referitoare la acest minunat anunt. Nimeni nu scapa de mana intinsa a Rusiei - multumim pentru scutul anti-racheta!!!!

    Auzi, sa fie propus chiar de Medvedev - poate este un test de anduranta atat pentru Medvedev cat si pentru Putin! Macelarul ziaristei si complicele erorii de pilotaj de la Katin - asta ca doar atat stiu - sa fie propus pentru un nou mandat de presedinte?!?!?!

    Ma bucur ca s-a gasit unul sa nu il voteze! O fi chiar Medvedev sau o fi Ministrul de Finante sau un alt Parvulescu? Sau face din strategia sa aratam si noi ca avem opozanti - ca stim cum sa ii lucram mai apoi...

    Kakaia strana!!! Kakaia democratia!!!