Sarbatoarea Adormirii Maicii Domnului. Peste doua milioane de romani isi sarbatoresc onomastica

de Ionut Baias     HotNews.ro
Luni, 15 august 2011, 6:21 Actualitate | Esenţial

Adormirea Maicii Domnului
Foto: Crestin ortodox.ro
Adormirea Maicii Domnului este sarbatoarea in amintirea zilei in care Fecioara Maria si-a dat obstescul sfarsit. Este praznuita de ortodocsi si catolici in fiecare an, pe data de 15 august. Despre Adormirea Maicii Domnului nu avem informatii in Sfintele Evanghelii, ci numai in Traditia Bisericii. Potrivit acestei Traditii, Maica Domnului a fost instiintata printr-un inger de mutarea ei din aceasta viata.

Aceeasi Traditie spune ca Apostolii, aflati in acel moment in diferite zone ale lumii, au fost adusi pe nori pentru a fi prezenti la acest eveniment. Prin pronia divina, Apostolul Toma nu a fost prezent la inmormantare, sosind trei zile mai tarziu. A cerut sa se deschida mormantul Maicii Domnului pentru a-i saruta mainile acesteia, dar intrand in mormant, l-a aflat gol. Acest mormant a fost identificat in Ierusalim, cu toate ca sunt persoane care afirma ca Maria ar fi murit la Efes, locul unde a petrecut multi ani dupa Inaltarea Domnului, potrivit
crestinortodox.ro.

Liturghia din aceasta dimineata marcheaza si incheierea postului.

Peste 2 mil de sarbatoriti

Peste doua milioane de romani isi sarbatoresc onomastica luni, de Sarbatoarea Sfintei Maria Mare. Dintre cei 2.288.271 de romani sarbatoriti, 1.870.396 sunt femei, 417.875 sunt barbati, informeaza un
comunicat al Ministerului Administratiei si Internelor.

Potrivit statisticilor Directiei pentru Evidenta Persoanelor si Administrarea Bazelor de Date din cadrul MAI, majoritatea dintre barbatii romani care isi sarbatoresc onomastica de Sfanta Marie Mare poarta numele de Marian, respectiv 306.137, alti 108.195 Marin, 3.386 Marinica, iar 157 Marinache.

Dintre femeile care isi sarbatoresc onomastica la aceasta data, 1.397.034 poarta numele de Maria, alte 273.777 Mariana si 24.987 Marina. Alte 63.524 de femei poarta numele de Marioara si 51.540 Marinela.

De asemenea, 31.327 de persoane se numesc Mioara, 25.520 Marilena, 2088 Mariuca si 599 Mariela.



Citeste mai multe despre   







  


2172 vizualizari
  • +5 (5 voturi)    
    Nu se serbeaza pe 8 sept onomastica? (Luni, 15 august 2011, 8:20)

    lia [anonim]

    Stiu de la bunicii mei ca nu se serbeaza ca onomastica ziua de 15 august (adormirea), ci cea de 8 sept, cand e nasterea... Mai precis, se marcheaza ziua de 15 ca o zi f importanta (la catolici chiar e una din cele mai importante sarbatori religioase), dar nu se ureaza Mariilor "La multi ani" decat pe 8 sept.
    • +3 (3 voturi)    
      nu se serbeaza, si totusi se serbeaza (Luni, 15 august 2011, 8:29)

      Martinica Lutherica [anonim] i-a raspuns lui lia

      gaseste romanul un motiv religios ca sa-si ia liber, si sa iasa la un gratar, la o bere, la padure....mai putin la biserica... ;))
  • +2 (4 voturi)    
    mancare si beutura (Luni, 15 august 2011, 8:22)

    Martin Luther [anonim]

    cam asta inteleg romanii la fiecare sarbatoare, la fiecare onomastica: sarmale, cozonac, friptane, gratare, oul, pasca....si....cam atat....
  • 0 (2 voturi)    
    Nu e si... (Luni, 15 august 2011, 9:20)

    Nae [anonim]

    ...Marius?
  •    
  • +6 (6 voturi)    
    :) (Luni, 15 august 2011, 10:55)

    Costi [anonim]

    privita din satelit, astazi, Romania pare ca un imens nor de fum. Zecile de mii de turisti care vineri au stat in coloana 3 ore intre posada si sinaia vor incinge gratarele pe pajistile verzi de pe valea prahovei si de pretudindeni in tara. manelele se vor auzi din oricare punct al muntilor, ursu' insusi incercand sa joace cazacioc printre brazii seculari, spitalele vor avea o crestere cu 50% a primirilor la camera de garda cu diagnostic de toxinfectie alimentara sau coma alcoolica, televiziunile vor spune ca "romanii" au facut ce stiu ei mai bine: gratare la iarba verde. Ce sa mai, criza a trecut iar romanii demonstreaza inca o data ca ...stiu sa se distreze!:)

    in urma lor raman munti de gunoaie.
    noroc ca in septembrie vin prostii aia de voluntari de la "let's do it , Romania" si or sa mai curete din muntii astia de caserole, plastic, sticle de "bucegi", tampoane, scutece, samd

    Romania, Europa, 2011
    • +2 (2 voturi)    
      Simplu (Luni, 15 august 2011, 13:00)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Costi

      Garantie pentru ambalaj (in cazul recipientelor din plastic/sticla) pana la 30-50% din pretul produsului; Banii sunt recuperati cand ambalajul este returnat. Asa s-ar reduce drastic numarul pet-urilor abandonate.
      • +2 (2 voturi)    
        Salut (Luni, 15 august 2011, 15:17)

        Maria Cristina [anonim] i-a raspuns lui Andrei

        Salutare la toata lumea.Da Andrei,sant de acord cu tine.In germania de exemplu aproape toate magazinele care vand bauturi alcoolice si nealcoolice au automate unde poti sa-ti primesti inapoi"pfand-ul"adica costul ambalajului inapoi.Deci daca si la noi ambalajul ar costa 15-25 de centi atunci "poate"ar fi si romanul mai interesat sa pastreze curatenia si sa-si adune propriul "gunoi"! Aici poate ar ajuta si ceva amenzi....LA MULTI ANI DE SFANTA MARIA si sa auzim de bine.
    • 0 (2 voturi)    
      :) (Luni, 15 august 2011, 14:27)

      Laura [anonim] i-a raspuns lui Costi

      Nu trebuie sa te gandesti la muntii de gunoiaie care sunt lasati periodic de catre turistii care vin si trec pe acolo mereu, nici la turistii romani care vin si se distreaza cum stiu ei cel mai bine, ca pana la urma urmei toti avem nevoia de putina distractie si simtim nevoia cu totii sa mai iesim din stresul cotidian, dar faptul ca lasa in urma lor munti de gunoiaie - pe langa muntii care au fost facuti deja de natura - asta este un semn real de intrebare dar sa stii ca nu toti oamenii care trec pe acolo lasa in urma lor mizerie si strica mediul inconjurator ca mai sunt din aia care sunt bine-crescuti si nu ar lasa nimic sa cada pe jos si sa il "uite" acolo. Dar nu te gandi la asta, gandeste-te ca in afara de munti de gunoaie si de deseruri sunt multe alte locuri fumoase care trebuiesc vizitate si pe care trebuie sa le vizitezi pentru ca merita sa o faci (dupa parerea mea), si daca nu-ti place ce-i aici du-te in Peru, sau in Chile sa vezi locuri foarte frumoase, dar eu zica ca este mai bine sa ranmai in tara ta unde ai te-ai nascut ca asa e cel mai bine cred eu, ca poate gasesti in anumite locuri pe unde au trecut romanii deseuri dar asta nu inseamna ca este posibil sa gasesti peste tot aceleasi sau aproape aceleasi gunoaie; nu stiu zic si eu parerea mea...
  • -1 (3 voturi)    
    Sarbatoarea Maicii Domnului (Luni, 15 august 2011, 14:09)

    Laura [anonim]

    Aceasta este una dintre cele mai frumoase sarbatori ale crestinilor, dupa Pasti, Rusalii, Craciun, Anul Nou si asa mai departe, si cred ca persoanele care ii poarta numele Maicii Domului sunt foarte protejate de prezenta acesteia in sufletul si in inima lor; mie personal imi place acest nume (nu zic ca si numele pe care eu il port este la fel de frumos) dar pur si simplu imi place pentru ca Fecioara Maria a fost Maica Domnului Iisus Hristos, si pentru ca sunt multe istorisiri legate de viata acesteia pe pamant, si cvum ea a fost dusa de mica la tempul, si cum a fost aleasa de Dumnezeu sa fie Maica Domnului si multe, multe altele pe care cu totii le stim, sau daca nu cel putin macar ca am auzit de ele si tot trebuie sa stim despre ce este vorba, dar sunt convinsa ca mjoritatea macar au auzit despre astea daca nu au si citit despre ele, dar macar pentru simpul fapt ca Ii poarta numele si tot ar trebui sa stie cateceva despre Maica Lui Iisus Hristos.

    Eu atat am avut sa va spun, si sa urez tuturor "La Multi Ani!!!"
  • +3 (3 voturi)    
    eu chiar nu inteleg... (Luni, 15 august 2011, 14:34)

    Maria [anonim]

    Buna eu nu inteleg un lucru de ce si preotii la biserica ureaza La Multi Ani celor ce poarta acest nume? In 8 septembrie e Nasterea Maicii Domnului, prin urmare atunci se fac urari celor ce poarta acest nume, nu azi.
    • +1 (3 voturi)    
      8 sept (Luni, 15 august 2011, 14:47)

      Allexander [utilizator] i-a raspuns lui Maria

      De cativa ani vad cum in biserica se recomanda cu tarie sa nu se zica la multi ani celor de poarta numele Sf. Maria. Nu are nici o logica sa faci urari cand e o sarbatoare trista in fond si mai ales cand exista si o sarbatoare a Nasterii Maicii Domnului pe 8 sept
    • +1 (1 vot)    
      Popa va spune la multi ani ! (Luni, 15 august 2011, 17:39)

      Marmota [anonim] i-a raspuns lui Maria

      Ca el sa incaseze multi bani ! Ca dupa aia... tot incaseaza banii, ca te duce la groapa... Si apoi iti mai cere bani si pentru viata de apoi....pomeni, colive, alea alea.... Asta e.... daca politicienii va trag pe sfoara de ce n-ar face-o si popii.... Cand o sa va invatati minte, nu stiu.
      • +1 (1 vot)    
        Nu prea are noima... (Luni, 15 august 2011, 19:25)

        Maria [anonim] i-a raspuns lui Marmota

        Ceea ce zici tu, ce bani incaseaza preotul pentru ca face urari? Oricum e platit,aia e meseria lui, dar eu nu despre asta am vorbit. Ideea este alta,mult prea multa lipsa de informatie daca s.ar sti cu adevarat ce se sarbatoreste azi ar fi cu totul diferita situatia, poate ati vazut stirile din seara asta, pana si la TV se promoveaza ceva ce nu e, in concluzie nu suntem informati.
        • 0 (0 voturi)    
          daca ai fi informata (Marţi, 16 august 2011, 1:50)

          Juno [anonim] i-a raspuns lui Maria

          nu ai mai spune ca ei stau doar intr-un salariu. Doar aia mai naivi au ramas doar cu un salariu, si traiesc in smerenie... restul mai au si alte venituri.... Poate chiar trebuie sa te mai uiti la televizor, dar la alte posturi decat Trinitas.
          • 0 (0 voturi)    
            Din pacate... (Marţi, 16 august 2011, 20:07)

            Maria [anonim] i-a raspuns lui Juno

            ai dezbatut cu totul alt subiect, ar fi trebuit sa fii mai atent sau atenta pe ce tema s.a discutat, raspunsul tau nu are nici o legatura cu ceea ce am zis eu, in concluzie nu ar trebui sa iti dai cu parerea in necunostinta de cauza, citeste mai bine mesajele si ai sa vezi despre ce era vorba, nicidecum despre veniturile financiare ale preotilor.
  •