Jobbik supraliciteaza: Sustinem varianta 8 regiuni plus Tinutul Secuiesc si Partium

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 24 iunie 2011, 17:27 Actualitate | Esenţial

Europarlamentarul Szegedi Csanad, Jobbik
Foto: AGERPRES
Europarlamentarul maghiar Szegedi Csanad, din partea partidului de extrema dreapta Jobbik, a declarat ca formatiunea sa poate accepta o reorganizare a Romaniei in 8+2 regiuni, cu conditia ca cele doua sa fie regiunile Tinutul Secuiesc - format din Mures, Harghita si Covasna, si Partium - format din judetele Bihor, Satu Mare si Salaj, transmite Agerpres.

Europarlamentarul a spus vineri intr-o conferinta de presa la Targu Mures ca Jobbik nu va accepta propunere formulata de Traian Basescu, care prevede impartirea tarii in opt regiuni plus doua judete - Harghita si Covasna, deoarece Muresul are un rol strategic important pentru Secuime.

Szegedi Csanad a subliniat ca, in conditiile in care UDMR va accepta aceasta propunere de 8+2, se va crea o situatie noua, insa punctul de vedere al Jobbik nu se va modifica.

Acesta a precizat ca formatiunea sa va decide, dupa consultarile care vor avea loc in urmatoarele doua zile, ce pozitie va adopta, in cazul in care Guvernul de la Bucuresti va decide o reorganizare a tarii in formula de opt regiuni plus doua judete.

Szegedi Csanad a mentionat ca scopul vizitei sale in judetele Mures, Harghita si Covasna, iar mai apoi la Satu Mare este tocmai pentru a purta discutii cu organizatiile civile de aici, fiind invitat de Organizatia 64 de comitate, Cercul prietenilor Jobbik si altele.

'Daca majoritatea societatii va sprijini organizarea de actiuni de protest, atunci si Jobbik va sprijini. Daca Secuimea alege optiunea de a iesi in strada, Jobbik va sustine actiunea, dar va insista pentru o rezolvare pasnica', a accentuat Szegedi.























3589 vizualizari

  • +19 (19 voturi)    
    Romania si Slovacia, ofensiva contra Ungariei (Vineri, 24 iunie 2011, 17:31)

    Romania raspunde inteligent, argumentat juridic [anonim]

    Vineri, 24 iunie a.c., cu ocazia Sesiunii ordinare a Adunării Parlamentare a Consiliului Europei (APCE), de la Strasbourg, senatorul Titus Corlăţean, membru al Delegaţiei române la APCE, a transmis o scrisoare în atenţia tuturor membrilor Adunării ce conţine consideraţii critice pe tema manierei în care noua Constituţie a Ungariei tratează problema minorităţilor naţionale şi a exercitării unor competenţe extrateritoriale prin încălcarea suveranităţii statelor vecine, precum Slovacia.

    Punctele de vedere exprimate în scrisoare se întemeiază, între altele, pe avizul Comisiei de la Veneţia privind examinarea noii Legi fundamentale maghiare, dat publicităţii în data de 20 iunie a.c. Acesta subliniază necesitatea respectării standardelor existente în materie, în special Convenţia-cadru a Consiliului Europei privind protecţia minorităţilor naţionale, care vizează protecţia drepturilor individuale ale persoanelor aparţinând minorităţilor naţionale, şi nu drepturile colective ale acestora şi respectiv alte standarde juridice care consfinţesc autonomia locală pe criterii administrative, cu respectarea principiului descentralizării, şi respingerea autonomiei pe criterii etnice.

    Comisia de la Veneţia socoteşte că exprimarea din articolul D al noii Constituţii maghiare, potrivit căruia „Ungaria poartă responsabilitatea sorţii maghiarilor care trăiesc dincolo de frontierele sale” este nefericită, întrucât utilizarea termenului „responsabilitate” poate fi interpretat ca dând autorităţilor maghiare posibilitatea de a adopta decizii şi de a întreprinde acţiuni în afara Ungariei în favoarea unor persoane care sunt de origine maghiară, dar sunt cetăţeni ai altor state şi, prin urmare, se ajunge la un conflict de competenţe între autorităţile ungare şi cele ale statului respectiv.

    Este de menţionat în acest context că şi Delegaţia slovacă la APCE a pus în circulaţie un punct de vedere care sustine afirmatiile lui Corlatean.
  • +16 (16 voturi)    
    Asa (Vineri, 24 iunie 2011, 17:31)

    vanatorul [anonim]

    asa baieti spuneti tot sa vedem si noi cam care va sunt planurile
    • +9 (9 voturi)    
      Cine este domnul Cenad Seghedin ? (Vineri, 24 iunie 2011, 18:03)

      Jula, Seghedin, Micherechi, Batania, Macau [anonim] i-a raspuns lui vanatorul

      Ii gasiti poza (e tanar, din Miskolc/Miskovec, 28 de ani, supraponderal de tip bautor de bere, are totusi o figura de alta etnie, mai ales ca e nascut prin nordul Ungariei, acolo unde ungurii nu mai sunt majoritari) la szegedicsanad.hu, acolo ii puteti posta si mesaje frumoase despre stramosii lui si prietenia magyaro-valaha.

      Cenad Seghedin e o vuvuzela, un gurist al Jobbik, singura lui tema e sa 'combata tare' la gazeta, la tv, contra complotului tiganesco-evreiesco-romanesco-slovaco-sarbo-ucrainean.

      A cerut audienta la Oskar Fuzes, ambasadorul iredentist de la Bucuresti, dar acesta l-a refuzat, Seghedin vroia sa-i ceara socoteala pt ca ambasadorul a spus ca doar '20.000 de idioti din Ungaria cred ca Transilvania mai poate fi luata de la romani, acest razboi de 700 de ani noi l-am pierdut'.
      Seghedin a spus ca Fuzes e un comunist imputit (in general, daca esti contra Jobbik esti un comunist imputit, eventual valah imputit, parerea lor de civilizati..).

      Ce e foarte bine este ca mesajele sale sunt inregistrate si transmise catre PE si ambasadori UE din Romania, asa mai afla si domniile lor cine sunt fascistii din Panonia.
  • +16 (16 voturi)    
    Unguri aerieni (Vineri, 24 iunie 2011, 17:32)

    vfert [anonim]

    Ungurii astia si-o cam iau in cap ...ar trebuii readusi cu picioarele pe pamant cat mai repede ...se pierd printre nori ...nu de alta...
    • +11 (11 voturi)    
      Csanad/Cenad si Szegedi/Seghedinu (Vineri, 24 iunie 2011, 18:25)

      Invata ceva secuimea, din Istorie ? [anonim] i-a raspuns lui vfert

      Acest Cenad Seghedinu poarta nume faimoase.

      Prenumele sau, Cenad, vine de la comitatul Cenad, numit astfel in 1030, dupa ce teritoriul cucerit de la romani a fost donat unui var al regelui ungar, numit in latina Cianadinus.

      Intre 1000 si 1030, localitatea s-a numit Morisena (cetatea de pe Mures) si a fost resedinta voievodului roman Ahtum, voievod invins de invadatorii maghiari in 1028. De altfel, pana in sec.12 se vorbeste in cronici de Morisena, nu de Cenad/Csanad. Cetatea Morisena/Csanad a fost daramata in 1701.

      In sec.18, austriecii, care nu au tinut cont de unguri, au impartit localitatea, dupa etnii aduse in colonie, sasi si sarbi. Au aparut Cenadul sarbesc (cenadul mare) si Cenadul sasesc (cenadul vechi).

      Numele de familie, Szegedi (adica din Szeged/Seghedin), e legat de orasul Szeged/Seghedin, al carui nume apare prima oara in sec. 12, intr-o cronica a regelui Bela III (sunt cronicile care dovedesc ca maghiarii au invadat o Transilvanie locuita de vlahi).
      A fost oras centru de sandjak sub ocupatia otomana a Ungariei, timp de 150 de ani.
      La 1720, 50% din casele din localitate (vreo 200 in total), potrivit recensamantului, erau ocupate de 'sarbi si valahi' !
      De altfel, armata romana a ocupat Seghedinul in 1919 si ar fi putut sa-l mentina romanesc, daca nu era decizia marilor puteri din 1920.
      Amuzant, cei din Seghedin sustin ca reteta gulasului 'secuiesc' e de fapt o reteta inventata in oras, in sec. 17 !

      Nu ca-i frumoasa Istoria? Iti arata legatura uimitoare intre un tanar idiot (vorba e a ambasadorului maghiar) din Jobbik, voievodul valah Ahtum, gulasul secuiesc, Imperiul Otoman si armata romana !
      • -4 (4 voturi)    
        Ciudat nume (Vineri, 24 iunie 2011, 20:28)

        V.R. [utilizator] i-a raspuns lui Invata ceva secuimea, din Istorie ?

        Zici ca Ahtum asta era roman?

        Intr-adevar, foarte romanesc numele... e plina tara de Ioni, Vasile, Gheorghe si... Ahtumi.
  • +17 (17 voturi)    
    asa, si? (Vineri, 24 iunie 2011, 17:33)

    Gramofonu' [anonim]

    Cui ii pasa de parerea lui? Nu-mi amintesc sa-i fi cerut cineva aprobarea.
  • +11 (11 voturi)    
    aha (Vineri, 24 iunie 2011, 17:35)

    peletel [anonim]

    sa-i mai transmita cineva ca Mos Craciun a hotarat sa isi schimbe renii si organizeaza concurs. membrii de partide de extrema dreapta din tari de campie au prioritate la angajare!
  • +23 (23 voturi)    
    amuzant (Vineri, 24 iunie 2011, 17:37)

    ion [anonim]

    :))
    foarte tare
    foarte tare

    eu sustin impartirea Budapestei in 6 sectoare iar sectorul 5 sa fie condus de Vanghelie. Pozitia mea va fi exprimata dupa ce voi face o vizita in Budapesta si apoi lui Vanghelie . :)

    saracii, cred ca ar trebui sa vina in Romania si sa candideze aici, ca vad ca in Ungaria si-au teeminat treaba si totul e perefct acolo
    oricum,a muzant baiatul :)
    • +8 (8 voturi)    
      si mai amuzant (Vineri, 24 iunie 2011, 18:08)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui ion

      La reimpartirea judetelor sa nu uite ungurii ca noi am vrea cel putin inca un judet, ungaria mica, mica...judet de Romania Mare, Mare:))
      Pamflet, mai secuilor, mai!
  • +18 (18 voturi)    
    pai (Vineri, 24 iunie 2011, 17:38)

    MirceaA [utilizator]

    sa se intalneasca dl. Szegedi Csanad cu dl. Vadim Tudor si sa se inteleaga. Dl. Szegedi Csanad sa propuna ce sa se faca in Romania si dl. Vadim Tudor sa propuna ce sa se faca in Ungaria. SMURD sa stea afara, cu camasile de forta pregatite.
  • +7 (13 voturi)    
    Cu ce drept face asta? (Vineri, 24 iunie 2011, 17:39)

    Adrian C. [utilizator]

    Nu inteleg cu ce drept isi baga nasul in treburile interne ale altei tari? Nu se poate face o plangere oficiala?
  • +5 (9 voturi)    
    in ungaria (Vineri, 24 iunie 2011, 17:40)

    lb [anonim]

    ce-ar fi sa le faca in ungaria!!!.. ii sprijinim si noi din rasputeri si le garantam imunitate, autonomie si tot ce mai vor.. le mai dam si cate 200euro de caciula...
  • +10 (10 voturi)    
    apa de ploaie (Vineri, 24 iunie 2011, 17:40)

    costa [anonim]

    Un fel de VC tudor al lor. Oamenii trancanesc pentru voturi, pentru atentie, etc,
  • +9 (11 voturi)    
    judetu budapesta (Vineri, 24 iunie 2011, 17:40)

    oldman [anonim]

    dak vrea nenea asta, mai mergem inca o data pana in budapesta si ii facem judet romanesc. k steagu oricum semana cu ale noastre
  • +5 (7 voturi)    
    Se joaca cu focul, si Base si Ungurii ..... (Vineri, 24 iunie 2011, 17:40)

    gigi [anonim]

    nu ar fi mai bine un referendum ? sa vedem ce vrea cetateanul, nu o negociere de 2 lei intre partide care in viitor o sa dispara de pe scena politica ...

    Daca PDL va face aceasta greseala, o sa lase linie libera la USL pentru viitoarele alegeri. Atentie PDL !!!!
    • 0 (0 voturi)    
      base si turma lui (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 16:18)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui gigi

      pai base si turma lui au facut muuuulte greseli pana acu incat alegerile urmatoare nici nu mai au sanse sa ajunga mai sus de 10%. ungurii ar trebui repusi cu botul pe labe, sa realizeze ca sunt in romania si ar trebui sa respecte legile, constitutia si sa nu mai ceara atatea drepturi ca au ajuns sa aiba mai multe decat noi romanii. daca nu le place, sa plece in ungaria unde sunt asteptati cu "bratele deschise". eu as face o treaba foarte misto: tuturor ungurilor care nu se supun constitutiei romaniei, care nu vor sa invete limba romana (deh... asta e limba oficiala in Romania) le-as retrage cetatenia... sa ii vad atunci daca le convine statutul de apatrid. //(editat de HotNews.ro)
  • -3 (7 voturi)    
    Prostii (Vineri, 24 iunie 2011, 17:42)

    HP [utilizator]

    In varianta propusa de Basescu se da cale libera enclavizarii.
  • +1 (9 voturi)    
    Ce plm e Partium?!? (Vineri, 24 iunie 2011, 17:43)

    DanCanada [anonim]

    Curios, e prima oara cind aud de Partium (?) UDMR is aurolaci? A zis Base ca maximum ar fi 8+2, acel +2 fiind Harghita si Covasna. A zis mai demult ca n-o sa accepte Tinutul Secuiesc...
    • 0 (0 voturi)    
      Partium... (Vineri, 24 iunie 2011, 22:07)

      cineva [anonim] i-a raspuns lui DanCanada

      Denumirea de Partium chiar exista, dar mai demult, in era imperiului austro-ungar... Cuprindea actualele judete Arad, Bihor, Satu Mare, Salaj, Maramures, plus (daca nu ma insel) cateva judete de pe cealalta parte a granitei actuale... Denumirea era insa de regiune geografica, nu era de tip administrativ sau economic...
  • +1 (7 voturi)    
    cine sunt astia? (Vineri, 24 iunie 2011, 17:43)

    Ci Ciong [utilizator]

    astia ce vor? am pierdut ceva razboi cu ei si le cedam teritorii, le-am vandut ardealul? sunt doar 20.000 de romani in ardeal in rest sunt 6 milioane de maghiari dastia obositi? care e treaba lor de isi dau cu parerea despre tara noastra? ce gura mare au inceput sa aiba depresivii astia... cam vine vremea sa incordam ceva muschi... cel putin in zona asta se cam incing spiritele foarte foarte tare...
    • +7 (7 voturi)    
      Botnita (Vineri, 24 iunie 2011, 18:41)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Ci Ciong

      Alea care se incing nu prea sint spirite. Iar pericolul pentru Romania 2011 este zero. Ciinele care latra nu musca. Iar daca totusi ar incerca sa muste, exista si botnita. Dar nu e cazul inca.
  • +1 (7 voturi)    
    Sigur ca DA (Vineri, 24 iunie 2011, 17:44)

    PorcoRosso [utilizator]

    Doresc sa le multumesc pe aceasta cale stapanilor nostri pentru extraordinara marinimie de care au dat dovada acceptand reorganizarea teritoriala a tarii noastre, umila Romanie. Vom fi etern recunoscatori !
    P.S. Aveti grija la sapun, alifie si ce mai folositi cand va spalati pe dinti, dragi stapani.
  • +6 (6 voturi)    
    eu tot nu inteleg (Vineri, 24 iunie 2011, 17:45)

    ngi [anonim]

    de ce trebuie ametitii astia de unguri sa accepte o masura interna a statului roman, in urma careia nu sunt lezate drepturile omului sau alte drepturi ale cetatenilor.. de orice etnie.

    iar ca mai apoi ei sa sustina miscarile de strada... mi se pare ca si-o cer, iarasi, grav de data asta.
  • +7 (9 voturi)    
    serios? :)) (Vineri, 24 iunie 2011, 17:46)

    un moromete [anonim]

    e frumos acolo, in lumea ta? :)))) toata lumea te striga pe numele mic, iti e prietena, nu? si unde mai pui ca mai si vorbeste DOAR ungureste! :)))))

    sa sustii matale ce-oi vrea la tine acasa! stii tu, orasu' ala pe care-a fluturat tricoloru' la un moment dat. in varianta originala ; )

    marsh la ma-ta, mah! :))))
  • +4 (6 voturi)    
    suntem cumva anexa ungariei? (Vineri, 24 iunie 2011, 17:47)

    goto [anonim]

    asta suna a amestec ungar in politica interna romaneasca. probabil d ela caldura confunda romania cu o anexa a ungariei. plus ca e si europarlamentar.si bineinteles din partea romaninei pot pune pariu ca nu va fi nici-o reactie. rusine.
    ar trebuii sa bage proiectul in parlament fara nici-o discutie cu udmr. sunt sigur ca vor fi si alti parlamentari din opozitie care sunt de acord cu aceasta modificare, chit ca numai pt a-i scoate de la guvernare pe unguri si sa cada guvernul.
  • +8 (8 voturi)    
    propunere (Vineri, 24 iunie 2011, 17:50)

    am [anonim]

    Eu propun sa anexam imediat ungaria la Romania.Punct.Drapelul va fi rosu,galben,alb,albastu si verde.si multe stele ale EU
    • +1 (1 vot)    
      propunere (Vineri, 24 iunie 2011, 21:15)

      supersemaka [utilizator] i-a raspuns lui am

      Cat a durat in 1919?? adica exact acum 92 ani ? din vara pana in iarna , dar nepotul lui iordan de atunci va aborda nike nu opinci pe parlamentul lor
  • +3 (3 voturi)    
    mda (Vineri, 24 iunie 2011, 17:55)

    PorcoRosso [utilizator]

    In plus, nenea asta mai are si fata de cioban nearondat. Puiule, mai ia un brat de fan, mai aduna niste masline de oaie, si apoi sa vorbesti.
  • +4 (4 voturi)    
    Jobbik "poate accepta"?!?! (Vineri, 24 iunie 2011, 17:58)

    A.Pănoiu [anonim]

    Uşor, uşor, că nu înţeleg!! Jobbik "poate accepta o reorganizare a Romaniei in 8+2 regiuni, cu conditia ca..." ???! Dar parcă ăştia erau din altă ţară, nu?! Şi dacă da, cum devine cazul că ei "acceptă" şi "pun condiţii" cu privire la o chestie internă a României?! Asta aşa, ca principiu...
  • +5 (5 voturi)    
    mai jobicilor de ce nu impartiti voi germania ? (Vineri, 24 iunie 2011, 17:59)

    toma [anonim]

    sau poate franta sau chiar usa ?
    chiar nu va e RUSINE ?
    de cand voi decideti cum se organizeaza alta tara decat ungaria ?
    (mi se pare ca nici acolo nu santeti majoritari !)
  • +2 (2 voturi)    
    Ha (Vineri, 24 iunie 2011, 18:00)

    Lea [anonim]

    De cate ori vreau sa uit de minunata era comunista, pac!, apare ceva care nu ma lasa. Asta e un exemplu:
    Stiti cum era pe vremuri? Ziceri "pentru afara' si "pentru in tara". Asa si cu tov. europarlamentar - care stie foarte bine ca zicerile lui valoreaza exact cat o ceapa degerata. In termeni juridici, adica.
    Dar, "la extern" in cazul lui, da maghiarilor din Romania senzatia ca nu sunt lasati de izbeliste de - inca n-am reusit sa-mi dau seama ce e - dar cred ca se vrea "patria muma" (desi, daca patriei muma i-ar ffi pasat de fii ratacitori asa cum pretinde i-ar fi determinat pe proprii cetateni sa iasa la vot in 2004 ca sa le poate acorda etnicillor maghiari din afara granitelor Ungariei si cetatenia ungara. Ce ti-e si cu patria asta si dubla masura....hm).

    Cat despre sustinere, proteste, rezolvari pasnice....bleah! Gargara!!!

    ....drept care, am o pofta de niste apa minerala, rece si cristalina.
    De Balvanios :-)
  • +6 (6 voturi)    
    Of ungurii (Vineri, 24 iunie 2011, 18:06)

    nano2k [utilizator]

    Astia se joaca cu focul. Cum au dat jos drapelul romanesc de pe Budapesta, cum se cred mari si tari. Unii, frate, nu te lasa sa traiesti in tara ta! Muma lor!
  • +3 (3 voturi)    
    si marmota (Vineri, 24 iunie 2011, 18:34)

    nickinexistent [utilizator]

    .... invelea ciocolata
  • +2 (4 voturi)    
    8+2 (Vineri, 24 iunie 2011, 18:40)

    Lucifer [anonim]

    Adica 8 plus judetele Buda si Pesta.
  • +3 (5 voturi)    
    jobică (Vineri, 24 iunie 2011, 18:50)

    martipanu [anonim]

    Citez: "Europarlamentarul maghiar Szegedi Csanad, din partea partidului de extrema dreapta Jobbik, a declarat ca formatiunea sa poate accepta o reorganizare a Romaniei in 8+2 regiuni".

    Suna periculos aceasta afirmaţie. De unde până unde trebuie să îşi dea cu părerea un partid din Ungaria despre ce facem noi în ROMÂNIA!!!??

    Jegurile de politicieni de la noi dorm toţi, altfel ar trebui sa existe o poziţie oficială şi publică.
  • +1 (3 voturi)    
    gg (Vineri, 24 iunie 2011, 19:13)

    gh [anonim]

    ce panarama imbracata in izmene intoarse pe dos,si-a desenat cu carioca ceva pe mine si se crede Popeye...rau a ajuns Parlamentul European cu specimene din astea...Are si el 8 clase acolo?
  • -4 (4 voturi)    
    PDL-ul ii pupa in fund si astia isi fac de cap (Vineri, 24 iunie 2011, 19:50)

    Unguru [anonim]

    In mijlocul Romaniei vine un cretin din Ungaria si face declaratii despre pamantul romanesc.
    Hua Basescu, Boc si gasca de putreziciuni pedeliste !
    Tradatori de tara !
    • +1 (1 vot)    
      hai, ca nu-i chiar asa grav... (Vineri, 24 iunie 2011, 22:37)

      costica [anonim] i-a raspuns lui Unguru

      maine poimaine insa astia or sa ceara tot Ardealul !!! Uite cum de la Mures, Covasna si Harghita au sarit la Bihor , Salaj, Satu Mare..... Maine poimane, cine stie ce mai vor, ce li se mai ofera !! Vorba Dlui Oltean de la PDL: mai mult de atat nu oferim!!! De parca PDL ofera de la ei, din averea PDLista !!!!
  • -1 (1 vot)    
    opt plus trei (Vineri, 24 iunie 2011, 20:48)

    dann [anonim]

    Tinutul secuiesc, Partium si Banat.
  • +1 (1 vot)    
    Acasa cu bortzosu (Vineri, 24 iunie 2011, 22:00)

    Radu [anonim]

    Dragi prietenii de etnie maghiara, macar la asta putem sa-I spunem sa se duca naibii in Ungaria? Ca doar Nu e cetatean roman. Si persona non grata de ce Nu-l declaram?
    Sau avem voie sa propunem si noi legi pe care Ungaria sa le adopte?
  • 0 (0 voturi)    
    Serios???? (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 6:37)

    Soso [anonim]

    Muresul are rol strategic pt tinutul secuiesc??? Serios??? Da de cand nu mai face parte din Romania, sa-i fie decisa soarta de toti alcoolistii si retarzii??? Adica voi faceti planurile tarii mele, a judetului meu, prin tot felul de adunari cu tot felul de adunaturi??? Serios???
  • 0 (0 voturi)    
    cubau (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 7:51)

    marian [anonim]

    Acest taran ar trebui sa-si ia sapa si sa-si dea cu tesla acolo unde crede el ca ii este mai moale.
  • 0 (0 voturi)    
    Szegedi Csanad nu are nicio autoritate in Romania (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 12:54)

    Alexx [anonim]

    Szegedi Csanad nu reprezinta nicio autoritate romaneasca si nici nu e prlamentar european din partea Romaniei, deci de ce se ocupa la noi in tara de chestiuni care nu il privesc??
    Sa se duca la el in tara sa-si dea cu parerea despre cucuvele. Aici nu l-a intrebat nimeni nimic, si nici nu avem nevoie de "sfaturile" lui.
    Ar trebui declarat persona non grata si expulzat individul asta subversiv, cetatean al altei tari!.