VIDEO Emil Boc: A fost licitata lucrarea de constructie a autostrazii Orastie - Sibiu

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 mai 2011, 11:13 Actualitate | Esenţial

Premierul Emil Boc a declarat, vineri seara, intr-o conferinta la Alba Iulia, ca a fost licitata lucrarea de constructie a autostrazii Orastie - Sibiu, lucru important si pentru Sebes deoarece "aglomeratia din aceasta zona va deveni istorie", relateaza Mediafax.

Emil Boc a spus ca autostrada Orastie - Sibiu include si centura municipiului Sebes, iar aceasta investitie "va fi un lucru important pentru cei din zona".

"Noi stim cei care traim aici ca atunci cand mergem spre Cluj sau venim de la Cluj si mergem spre Sibiu blocajul pe care il avem la Sebes este unul care nu mai poate fi acceptat. In sfarsit aceasta lucrare a fost licitata, in valoare de aproximativ 492 de milioane de euro si care va scoate cu desavarsire si traficul greu din aceasta zona si aglomeratia va deveni istorie", a spus Emil Boc.

Municipiul Sebes este cea mai circulata zona din judetul Alba si una dintre cele mai aglomerate din Romania. In Sebes se intersecteaza traficul de pe doua drumuri importante DN 7 - pe unde circula autoturismele din zona Deva si care vin din strainatate prin Vama Arad si DN 1 - traficat de masinile din zonele Cluj, Alba Iulia si Sibiu.

Potrivit unui studiu realizat de Serviciul Politiei Rutiere Alba, pe acest sector de drum circula in 24 de ore peste 30.000 de autoturisme sau masini de transport.

In timpul verii, circulatia este foarte aglomerata din cauza romanilor care se intorc din strainatate, traficul desfasurandu-se uneori aproape bara la bara. In perioada respectiva, valorile de trafic in zona Sebes ajung si la peste 40.000 de autoturisme pe zi.



Citeste mai multe despre   






















2345 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    radio boc intreaba (Sâmbătă, 7 mai 2011, 11:42)

    monica L [anonim]

    Toata autostrada sau numai primii 20000 de cm?
  • +1 (1 vot)    
    verbul a trafica (Sâmbătă, 7 mai 2011, 11:56)

    kinn [anonim]

    "si DN 1 - traficat de masinile din zonele Cluj, Alba Iulia si Sibiu".

    Sa inteleg ca masinile din Cluj, Alba si Sibiu fac trafic de DN1? La puscarie cu traficantele!
  • 0 (0 voturi)    
    licitatie ? (Sâmbătă, 7 mai 2011, 12:32)

    El Condor [anonim]

    Afost licitata ( adica deja a fost luata de o societate sau companie AGREATA , sau va fi licitata, si poate sa participe orice societate sau companie care indeplineste conditiile )?
    • +1 (1 vot)    
      mai conteaza? (Sâmbătă, 7 mai 2011, 23:52)

      dman [anonim] i-a raspuns lui El Condor

      prietene probabil ca a fost castigata de compania agreata, ce te mira? crezi ca se face altfel in vreo tara din lumea asta? sper ca nu esti atat de naiv. Asta e politica si asta e miza puterii. Ideea e sa se faca!
  • 0 (0 voturi)    
    D-ul BOCC (Sâmbătă, 7 mai 2011, 12:43)

    MAI [anonim]

    După ce a făcut "stadioane" în comunele din Cluj acum s-a gândit la Sebeș, cam târziu să știți ca nu uităm.:DDD Dacă se face centură în Sebeș nu vor mai circula mașini prin centru, Sebeș are o cetate de reconstruit asta pe viitor când nu va mai conta pentru Dânsu, dar am scris să știm:p
    • 0 (0 voturi)    
      Mai Gica Contra! (Luni, 9 mai 2011, 15:58)

      gabriel anastasescu [anonim] i-a raspuns lui MAI

      Pai dupa tine n-ar trebui sa mai faca nimeni sosele in Romania. Oricine va incerca se va lovi de "cetatea" lu' tactu" de la Sebes !
  • 0 (0 voturi)    
    da greu ti-a dat seama ca-i agomerat. (Sâmbătă, 7 mai 2011, 13:04)

    rov [utilizator]

    Daca pana la licitatie au trecut atatia ani, contestatiile si constructia cat vor dura ?
  • 0 (0 voturi)    
    VREM FAPTE !!!! (Sâmbătă, 7 mai 2011, 14:09)

    geanin [anonim]

    Ne-am saturat de vorbe! vrem fapte ! si mai vrem termene de executie respectate cu STRICTETE ca in toata lumea civilizata! nu cu aminari si cu mariri ale costurilor pe.... "traseu" ! termene de executie cit mai scurte ! si nu in detrimentul calitatii! nu conteaza cine cistiga! dar sa respecte intocmai termenele de finalizare a lucrarilor! si.... sateptam o autostrada si spre zona Moldovei !!! spre Iasi sau spre Suceava! pt ca traficul este infernal si in aceasta zona.
  • 0 (0 voturi)    
    vrajeala (Sâmbătă, 7 mai 2011, 16:13)

    oarecare [anonim]

    ar trebui sa se impune niste norme cand se construieste o autostrada sa aive o garantie ceva nu dupa cateva zile sa apara gropii in ele , mi se pare o bataie de joc chestia cu licitarea pt ca se vinde cuiva care are pile pe undeva face autostrada bineinteles pe banii nostrii si dupa aceea apar gropile si nimeni nu raspunde, traiesc de ceva timp in UK si aici pot sa spun ca au drumuri asfaltate si pe camp...
  • +1 (1 vot)