VIDEO UPDATE Procesul lui Sorin Ovidiu Vintu, amanat pentru luni dimineata. SOV, catre jurnalisti: Dragilor, pe parcursul acestui proces nu voi face niciun comentariu

de A. Biro, S. Mihailescu     HotNews.ro
Vineri, 26 noiembrie 2010, 6:17 Actualitate | Esenţial


Sorin Ovidiu Vantu la proces
Foto: Hotnews
Tribunalul Bucuresti a decis, vineri, sa amane pentru luni, la ora 10:00, judecarea noului termen in procesul in care omul de afaceri Sorin Ovidiu Vintu este judecat pentru savarsirea infractiunii de favorizare a infractorului in dosarul privind fuga din tara a fostului director al Gelsor, Nicolae Popa (care a fost condamnat la 15 ani de inchisoare in dosarul FNI). In acelasi dosar, au fost deferiti justitiei omul de afaceri Octavian Turcan si soferul lui Vintu, Alexandru Stoian. Sedinta Tribunalului Bucuresti trebuia sa inceapa vineri la ora 12:00, insa in cele din urma a fost amanat pentru luni, dupa ce avocatii lui SOV au invocat faptul ca nu au reusit sa citeasca dosarul.


Avocatii angajati se Sorin Ovidiu Vantu, Alexandru Stoian si Octavian Turcan au cerut instantei amanarea procesului cu aproape o saptamana. Ei si-au motivat cererea prin faptul ca nu au reusit sa studieze dosarul. "Fiind vorba de libertatea unui om trebuie sa ne pregatim bine", a sustinut in fata magistratului unul din avocatii angajati de Sorin Ovidiu Vantu. Avocatii au mai ridicat si problema competententei instantei de a judeca procesul. Magistratii au decis ca sunt competenti sa judece cauza.

Judecatorul a propus avocatilor sa consulte dosarul in cursul zile de vineri. "Putem relua sedinta chiar si pe seara", le-a explicat magistratul. Solutia aleasa, in cele din urma, fiind ca procesul sa fie reluat luni dimineata.

Referitor la amanarea procesului s-a pronuntat si procurorul de caz care a explicat ca ziua de luni nu este convenabila deoarece ar fi ziua lui libera. "Acest termen (luni 29 noiembrie ) s-ar putea sa ne puna si pe noi in imposibilitatea de a asigura continuitatea procurorului de sedinta pentru ca avem deja unele programari", a explicat procurorul de caz. Judecatorul l-a intrebat: Cand aveti programate sedintele?. La care procurorul a raspuns: Pai am marti si joi. Luni era ziua mea libera.

Un alt avocat a incercat sa obtina o amanare mai lunaga a procesului pe moment ca el ar fi ocupat saptamana viitoare in fiecare zi de la ora 3 avand alte procese la care trebuie sa se prezinte. "Nu-i nimic ca vom pune sedinta dimineata la ora 10", a explicat judecatorul.

Initial, sedinta de vineri, de la Tribunalului Bucuresti, in acest caz trebuia sa inceapa la ora 12:00, insa a fost amanata pentru trei sferturi de ora, din cauza judecarii unor recursuri.

Presedinta de sedinta l-a intrebat pe Sorin Ovidiu Vintu daca poate sa mai astepte 30-45 de minute, iar omul de afaceri i-a raspuns: "Sunt la dispozitia dumneavoastra".

Ulterior, Sorin Ovidiu Vintu, care a venit la Tribunal insotit de 7 garzi de corp, a iesit din sala si le-a spus jurnalistilor: "Dragilor, pe parcursul acestui proces nu voi face niciun comentariu".

Dosarul a fost trimis in instanta pe 14 octombrie iar pe 8 noiembrie instanta a amanat dezbaterile, deoarece inculpatii nu isi angajasera avocati. Mai exact, procesul a fost amanat dupa ce Alexandru Stoian a cerut instantei amanarea judecarii cauzei pe motiv ca doreste sa isi angajeze un aparator, moment in care un avocat din oficiu a depus la dosarul cauzei o delegatie pentru a-l putea reprezenta la acest termen.

Procurorii au stabilit, in urma probatoriului administrat, ca in perioada octombrie 2009 - ianuarie 2010, Sorin Ovidiu Vintu a transmis din totalul sumei anuale de 200.000 euro, "convenite cu condamnatul Popa Nicolae", doua transe de 50.000 euro, respectiv 20.000 euro.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3162 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    Ioi (Vineri, 26 noiembrie 2010, 7:24)

    Ion [anonim]

    Ioi !
    Si eu credeam ca dezbate procesul. Cand colo....termenul amanarilor.

    ha ha ce-mi plac glumele bune !
    • +22 (22 voturi)    
      toata lumea rade canta si danseaza (Vineri, 26 noiembrie 2010, 13:06)

      zigzag [anonim] i-a raspuns lui Ion

      lasa vantu ca nu declaratiile tale sunt importante ci declaratiile lui popa care vine curand sa te pupe pe gingii
    • +4 (6 voturi)    
      Nu fac comentarii, platesc salarii in fiecare luna (Vineri, 26 noiembrie 2010, 13:57)

      vamaiot [anonim] i-a raspuns lui Ion

      Eu inteleg, ca doar in situatiile oportune au rost comentariile puscariasului Vantu, si ca nu are timp de aruncat pastile si sa urmareasca valurile!

      Dar, aceasta discretie, cred ca ne pregateste pentru rolul urmator de victima sau un maxim de manipulare printr-o falsa inscenare de deces!

      Elvis traieste in Cuba !
      Ceausescu e cu Elvis !
      Michael are land pe o insula!
      Vantu traieste, e cu Elodia si vb pe mess cu Diaconescu!

      Imaginati-va cum e sa tii in buzunar toata conducerea unui stat, servicii, ministere, sa tragi teapa la 300.000 de fraieri si sa ajungi la puscarie!
    • 0 (0 voturi)    
      itzi tzin pumnii (Sâmbătă, 27 noiembrie 2010, 20:55)

      Sorine [anonim] i-a raspuns lui Ion

      bate vintu-l frunza-n dunga cretzuleasca mi-o alunga
  • +15 (15 voturi)    
    justitia chiuara (Vineri, 26 noiembrie 2010, 9:56)

    stefan [anonim]

    asta e justitia lu coana mita mona pivniceru, amanari si iar amanari, dureaza un proces in romania 10 ani....
    • +2 (2 voturi)    
      stai un pic (Vineri, 26 noiembrie 2010, 23:04)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui stefan

      pana la mica reforma in justitie, amanarile se faceau pe 4-8 luni

      amanarea asta e de... 3 (trei) zile

      e o mica mare diferenta, chiar fara voia conitzei pivniceru ;)
  • +11 (13 voturi)    
    Ah? (Vineri, 26 noiembrie 2010, 10:11)

    David [anonim]

    ...deci s-au intalnit sa dezbata termenul pana cand sa dezbata un nou termen pentru proces?
    cum e asta?
    • +13 (13 voturi)    
      Asa se fac dosare multe. (Vineri, 26 noiembrie 2010, 10:26)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui David

      Si pentru-ca sunt multe dosare care dau ocazia unora cu tupeu sa spuna ca suntem o tara de infractori,judecatorii vor lefuri mari,sa se mai angajeze personal.Dar nu vor raspundere pentru decizii judecatoresti gresite.Ei judeca dar noi raspundem pentru prostiile lor.
    • +12 (14 voturi)    
      din nou amanare (Vineri, 26 noiembrie 2010, 10:39)

      masteryodda [utilizator] i-a raspuns lui David

      de data asta o sa zica avocatul lui Stoian ca nu a avut timp sa studieze dosarul si o noua amanare.. Pariu?
      • +2 (2 voturi)    
        hehe (Vineri, 26 noiembrie 2010, 16:44)

        masteryodda [utilizator] i-a raspuns lui masteryodda

        bingo, macar e scurt termenul
  • +16 (16 voturi)    
    Tot la puscarie ajunge... (Vineri, 26 noiembrie 2010, 11:25)

    Trojan.H [utilizator]

    Interesul lor e sa amine pina spre sfirsitul lui 2012, atunci cind, spera ei, Mafia va reveni la putere si toate problemele lor cu Justitia vor disparea (asa cum s-a mai intimplat in trecut).
    Degeaba, va face puscarie, sigur-sigur.
    • -4 (6 voturi)    
      Nu va face (Vineri, 26 noiembrie 2010, 13:42)

      HESS [anonim] i-a raspuns lui Trojan.H

      O singura zi de puscarie.El a fost doar un pion in FNI In spatele acestei inselatorii sant oameni grei.Poate si politicieni fosti si actuali.Numai o Dictatura il va mai putea baga la zdup.Ceva tipic venirii comunistiilor la putere .Hai cu mic cu mare la bulau.Fara atatea drepturi si amanari .
    • 0 (0 voturi)    
      Pai, acum cine e la putere? (Sâmbătă, 27 noiembrie 2010, 10:01)

      fraierul [anonim] i-a raspuns lui Trojan.H

      Nu tot Mafia instalata de Vantu ne conduce? Nu SOV l-a finantat pe Basescu, in campania din 2004, cu milioane de euro? Omul e infractor disciplinat; varsa conturi catre cei care crede ca vor lua puterea. Cateodata se mai si insala: vezi Geoana.
  • +8 (8 voturi)    
    las' (Vineri, 26 noiembrie 2010, 15:56)

    parnaiasul [anonim]

    cu amanarile astea are timp sa faca rost de cateva seturi de baitste. inauntru, ii vor fi de folos.
    va trebui sa fie politicos, sa spuna saru'mana pentru masa.
  • +9 (9 voturi)    
    cinstitul (Vineri, 26 noiembrie 2010, 16:05)

    cititor [anonim]

    mai cinstitule de ce iti trebuie atatia paznici
  • +7 (7 voturi)    
    si televiziunile la fel (Vineri, 26 noiembrie 2010, 16:23)

    je [anonim]

    De asta nici realitatea nu facde nici un comentariu pe aceasta tema? Asta a fost ordinul?
    In aceasta situatie Realitatea se poate numi televiziune de stiri care informeaza publicul corect si netrunchiat?
  • +3 (3 voturi)    
    vantu bate iar justitia (Vineri, 26 noiembrie 2010, 18:07)

    pagubit [anonim]

    sunt unul din fraierii care au crezut in fni...asta e adevarul...vantu nu a lucrat de unul singur ci a avut parte de complicitatea criminala a statului roman prin CNVM dar mai ales CEC care a garantat banii si a girat toata afacerea...bani de la fni a mai rulat si BCR UNDE ACESTA AVEA DESCHISE CONTURI...a fost un jaf bine organizat de aceste institutii de baza ale statului roman...
    • +1 (1 vot)    
      Va avea curajul (Vineri, 26 noiembrie 2010, 23:36)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui pagubit

      sa faca lumina in dosar? Zice ca e un om demn...ar trebui sa dezvaluie tot ce stie, indiferent de pagubele colaterale, asta ar fi un moment de luciditate care l-ar spala in ochii multora. Dar daca vrea sa ramana pungas...
  • +1 (1 vot)    
    Dorinta pioasa (Sâmbătă, 27 noiembrie 2010, 19:11)

    Mitica Sararu [anonim]

    Vantulet, sa dea Domnul ca de data asta sa infunzi puscaria, ca o meriti cu varf si indesat. Daca ar mai fi existat ocna ar trebui sa -ti dea macar trei ani sa sapi la sare
  • 0 (0 voturi)    
    Dreptate (Duminică, 28 noiembrie 2010, 11:22)

    brother [anonim]

    Cand o sa scape poporul roman de acest puscarias , ajuns sa amenite presedintele tari?
    Daca vom scapa de el , o sa se ajunga , incet dar sigur, la normalitate .
    Doamne , scapane de acest mafiot , care a comandat atatea crime, ca sa scape de cei care ii erau incomozi.