Avocatul Poporului a refuzat sa sesizeze CCR in legatura cu OUG de crestere a TVA, contestata de PSD

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 8 iulie 2010, 20:27 Actualitate | Esenţial


Avocatul Poporului a refuzat sa sesizeze Curtea Constitutionala in legatura cu Ordonanta de Modificare a Codului Fiscal, TVA, contributii sociale si drepturi de autor, a declarat joi, pentru Agerpres, senatorul PSD Dan Sova.

Potrivit social-democratului, Avocatul Poporului a transmis un raspuns joi, la Secretariatul general al Senatului, la solicitarea inaintata de presedintele Senatului, Mircea Geoana, pentru sesizarea CCR cu privire la Ordonanta de Modificare a Codului Fiscal.

"Este vorba despre sesizarea noastra pe Ordonanta de modificare a Codului Fiscal, TVA, contributii sociale, drepturi de autor. Imi pare rau ca Avocatul Poporului nu a fost sensibil la argumentele invocate si s-a substituit precum CCR si a facut judecata dansul inaintea Curtii", a spus Sova.

Presedintele Senatului, Mircea Geoana, a sesizat, vineri, 2 iulie, Avocatul Poporului cu privire la neconstitutionalitatea ordonantei de urgenta care prevede majorarea TVA.

''Este evident faptul ca OUG 58/2010 nu indeplineste exigentele impuse de dispozitiile Codului Fiscal, aducand atingere caracterului predictibil al actelor normative, in conditiile in care Codul Fiscal stipuleaza ca prezentul cod se modifica si se completeaza numai prin lege, promovata, de regula, cu 6 luni inainte de data intrarii in vigoare a acesteia'', a precizat presedintele Senatului in sesizare.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















1956 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    din nou (Joi, 8 iulie 2010, 21:18)

    el [anonim]

    dl geoana ramane pe undeva...
    • +3 (5 voturi)    
      cota (Joi, 8 iulie 2010, 22:16)

      cota [anonim] i-a raspuns lui el

      cota unica s-a introdus tot asa si, iata, nu o mai contesta nimeni. dupa cum codul fiscal prevede un "de regula", tot astfel si ordonanta prevede un "prin exceptie".

      plus ca e absurd ca o lege (cu exceptia constitutiei) sa isi prevada singura posibilitatile de modificare. ce ne facem daca parlamentul emite o lege care contine textul: "aceasta lege nu poate fi abrogata"?
  • -4 (6 voturi)    
    stat de drept ? (Joi, 8 iulie 2010, 22:07)

    Tim [anonim]

    Asta cu Romania stat de drept este o gluma proasta.
  • -2 (6 voturi)    
    cititi va rog prevederile legale inainte de a come (Joi, 8 iulie 2010, 22:12)

    mihai [anonim]

    Nici un guvern nu poate aduce beneficii tarii prin incalcarea legilor ei, e doar un pas spre dictatura
    Codul Fiscal
    art.1.(3) În materie fiscală, dispoziţiile prezentului cod prevalează asupra oricăror prevederi din alte acte normative, în caz de conflict între acestea aplicându-se dispoziţiile Codului fiscal.
    ART. 4 Modificarea şi completarea Codului fiscal
    (1) Prezentul cod se modifică şi se completează numai prin lege, promovată, de regulă, cu 6 luni înainte de data intrării în vigoare a acesteia.
    (2) Orice modificare sau completare la prezentul cod intră în vigoare cu începere din prima zi a anului următor celui în care a fost adoptată prin lege
    Deci cine are dreptate indiferent de optiunile si preferintele politice? Modificarea codului fiscal de azi pe miine e o CRIMA din punct de vedere al intereselor nationale, va alunga toti investitorii straini seriosi. Nimeni nu investeste intr-o tara sume pe care trebuie sa le poata recupera in citiva ani cel putin, daca aici e posibil ca in 3 zile sa se dubleze/tripleze impozitul pe profit cind vrea guvernul, fara nici o procedura parlamentra. Eu cred ca astfel de practici nu vor disparea pina nu vom avea ministrii care au semnat si avizat astfel de OU-uri, condmanati pentru abuz in serviciu impotriva intereselor publice/persoanei.
    Este inadmisibil daca tu ca Guvern incalci legea bazindu-te ca ai puterea la CCR ce exemplu dai tuturor, te mai plingi de avaziune, lipsa de solidaritate. Imi este groaza si rusine de ceea ce se intimpla in tara asta. Limbajul populist car incurajeaza smecheria, interesele partizane, primii pasi spre dictatura.
    Sper ca CCR nu va lua o decizie aberanta si va constata nelegalitatea majorarii TVA. Felicitari institutiei Avocatului Poporului si celor de acolo fiindca nu s-au temut sa isi faca datoria. Eram sceptic, am trimis si eu anumite sesizari, nu credeam ca isi vor lua rolul in serios. Sunt mindu ca exista inca oameni care cred in suprematia legii. Felicitari!
    • +5 (7 voturi)    
      ?!!!???? (Joi, 8 iulie 2010, 23:35)

      Dorin [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Ai scris mult ... si rezultatul e ca totul e o varza imposibil de inteles pentru un om normal. Ai probleme la mansarda mihaita?

      1. Apreciez ca Avocatul Poporului a procedat corect.
      2. In perioade de crize economice severe (cum este cazul si acum) guvernul poate lua masuri de modificare a fiscalitatii urmand legalitatea. Apropo... astfel de masuri s-au luat si se iau in majoritatea tarilor membre UE.
      3. Ar fi cazul sa inceteze demagogia, populismul si iresponsabilitatea politicienilor (mai ales al celor din opozitia actuala) care, pe spinarea noastra pana la urma, isi urmaresc exclusiv propriile interese. Dand impresia (evident ca profund falsa) ca le-ar apara pe ale noastre...
      4. Si ar mai fi cazul ca sa incetam sa ne tot dam experti in finante si economie mai ales ca, in fapt, nu pricepem cu adevarat mai nimic din domeniile astea.
      • 0 (2 voturi)    
        Nihil sine lex (Vineri, 9 iulie 2010, 12:00)

        Sorin [anonim] i-a raspuns lui Dorin

        "Apropo... astfel de masuri s-au luat si se iau in majoritatea tarilor membre UE."

        Daca accepti ca in unele situatii legea fundamentala poate fi incalcata inseamna ca notiuni precum statul de drept nu au nimic de-a face cu gindirea ta. Hai inapoi in comunism (acolo macar isi respectau legile care incalcau reguli si conventii internationale). Sau mai bine hai inapoi la fascisti. Au ajuns la putere legal si au cucerit puterea absoluta incalcind Constitutia si desfiintind Parlamentul. Hai sa facem la fel, ca uite ca exista sustinatori, insa anunta-ma si pe mine sa am timp sa-mi fac bagajul! Desteptule!
    • +3 (3 voturi)    
      . (Joi, 8 iulie 2010, 23:54)

      radukku [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      Sistemele juridice moderne se bazeaza si pe cutume sau precedente. Vezi cazul UK in care tot sistemul "consitutional" e mai degraba bazat pe cutume si precedente. Adica, dupa o modificare anterioara a codului fiscal prin OUG (pe vremea PSD asa se facea parca), CCR sau avocatul poporului nu mai pot sa se seziseze/sa declare vreodata neconstitutionalitatea intr-o prevedere sau modificare a codului prin aceleasi proceduri pentru ca deja exista un precedent juridic. Daca ar declara ca fiind neconstitutionala acea modificare inseama ca tot codul fiscal e neconstitutional fiind in decursul timpului modificat prin OUG. Ce ar insemna asta? De maine nu vom mai plati nimic catre stat. Frumos, nu? Weeee!!!
      • -2 (2 voturi)    
        mai studiaza (Vineri, 9 iulie 2010, 11:54)

        Sorin [anonim] i-a raspuns lui radukku

        Gresesti TOTAL! O OUG declarata neconstitutionala isi inceteaza efectele nu retroactiveaza. Pentru a fi declarate neconstitutionale modificarile ar trebui sa fiecare in parte atacate si, pe fond nici nu ar fi rau, pentru ca "nimeni nu este mai presus de lege" indiferent de componenta Guvernului.
        Au atacat OUG-ul ca prostii invocind predictibilitatea si prevederile actuale ale CF (care pot fi schimbate) in loc sa invoce precedentele CC (care a stipulat ca atunci cind in CR apare sintagma "prin lege" - modificarile nu se pot face decit de Parlament!!! Modificarile legate de taxe si impozite nu se pot face decit prin lege! O asemenea repunere a lucrurilor pe fagasul normal este absolut necesara, fiind esenta relatiilor dintre puterile statului. Coruptia politica isi are izvorul, printre altele, in faptul ca Guvernul poate face sistemul de taxe si impozite - inclusiv Codul Fiscal - prin OUG. Daca Parlamentul ar dezbate fiecare modificare antefactum, prea putini clienti ar mai putea beneficia de portitele sau avantajele personalizate! Judeca mai larg!
  • +2 (2 voturi)    
    Geoana nu stie ca AP nu se ocupa de asa ceva? (Vineri, 9 iulie 2010, 9:15)

    hic sunt leones [utilizator]

    "Art. 15 (4)Nu fac obiectul activităţii instituţiei Avocatul Poporului şi vor fi respinse fără motivare cererile privind actele emise de Camera Deputaţilor, de Senat sau de Parlament, actele şi faptele deputaţilor şi senatorilor, ale Preşedintelui României şi ale Guvernului, precum şi ale Curţii Constituţionale, ale preşedintelui Consiliului Legislativ şi ale autorităţii judecătoreşti."

    Lg. 35/1997
    • -2 (2 voturi)    
      Si OUG -ul unde e? (Vineri, 9 iulie 2010, 11:56)

      Sorin [anonim] i-a raspuns lui hic sunt leones

      Frumos citat! Unde vezi insa si ordonantele de urgenta printre actele enumerate?? Evident ca se poate verifica ulterior si constitutionalitatea OUG insa numai la sesizarea AP sau pe cale de exceptie intr-un proces.
      • 0 (0 voturi)    
        OUG (Vineri, 9 iulie 2010, 17:12)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Sorin

        este act al Guvernului.
        • 0 (0 voturi)    
          Nu are rost sa continuam (Vineri, 9 iulie 2010, 22:14)

          Sorin [anonim] i-a raspuns lui hic sunt leones

          Avocatul poporului a acceptat in trecut sa sesizeze curtea constitutionala - vezi un exemplu chiar in acest site http://www.hotnews.ro/stiri-esential-5309984-avocatul-poporului-contestat-curtea-constitutionala-ordonanta-interzice-cumulul-pensie-salariu-stat.htm
    • 0 (0 voturi)    
      Geoana e VARZA! (Vineri, 9 iulie 2010, 17:42)

      io [anonim] i-a raspuns lui hic sunt leones

      pe langa ca Gionel n-a inteles ca Avocatul Poporului este exact ce-i spune numele, nu a citit nici Constitutia.
      art.58 (1):
      "Avocatul Poporului este numit pe o durată de 5 ani pentru apărarea drepturilor şi libertăţilor persoanelor fizice."
      Subliniez: PERSOANELOR FIZICE!

      alta duma e ca ei ataca OUG la CCR in baza unor prevederi ale ... Codului Fiscal!
      ce-are ... cu prefectura?
      de cind se pronunta CCR pe baza Codului Fiscal?
  • 0 (0 voturi)    
    bine (Vineri, 9 iulie 2010, 19:04)

    Petrovici [anonim]

    Mai vine si cate o veste buna dupa atatea proaste. Ne mai da sperante ca se pot face si lucruri bune in Romania nu numai blastamatiile antichriste al PSD-PC-PNL.