CSAT: Campaniile de presa la comanda si scaderea demografica, vulnerabilitati la adresa sigurantei nationale. Vezi in articol 'intuitia' pe care a avut-o Radu Morar (B1TV)

de D.G.     HotNews.ro
Miercuri, 23 iunie 2010, 13:55 Actualitate | Esenţial

 documente
(23 Iun 2010) PDF, 472KB
Fragilitatea sistemului financiar international si manifestarile iredentiste sau extremiste se numara printre principalele riscuri si amenintari la adresa sigurantei nationale a Romaniei, pe fondul unor vulnerabilitati legate de crima organizata, coruptie si campanii de presa "la comanda", potrivit Strategiei Nationale de Aparare a Tarii, pe care CSAT a transmis-o Parlamentului.

CSAT mentioneaza "fenomenul campaniilor de presa la comanda, cu scopul de a denigra institutii ale statului, prin raspandirea de informatii false despre activitatea acestora" si idetifica "presiunile exercitate de trusturi de presa asupra deciziei politice in vederea obtinerii de avantaje de natura economica sau in relatia cu institutii ale statului".

O alta vulnerabilitate enumerata de CSAT se refera la "dezechilibrele bugetare, cauzate de decizii politice gresite", precum si la "lipsa unui mecanism coerent" de previziune, planificare, control, care sa sustina conducerea bugetara in sistem multianual, pe baza de rezultate. In acest context, se mentioneaza lipsa unei coerente in formularea si implementarea politicilor publice, astfel incat sa fie respectat nivelul unor indicatori, stabilit in functie de diverse interese, intelegeri si tratate ale Romaniei pe plan international.

Printre vulnerabilitatile tarii se mai numara scaderea demografica, degradarea coeziunii familiei si calitatea scazuta a serviciilor educationale.

CSAT a identificat, in primul rand, "extinderea modalitatilor de manifestare a fenomenului terorist in plan international, prin diversificarea bazei de sprijin si recrutare, precum si aparitia unor riscuri noi generate de radicalizare religioasa, terorism cibernetic sau propaganda in mediul virtual".

O alta amenintare la adresa Romaniei o reprezinta proliferarea armelor de distrugere in masa, precum si dezvoltarea programelor de rachete balistice.

Si criminalitatea organizata cu caracter national si transfrontalier reprezinta o amenintare.

Pe fondul crizei economice, criminalitatea organizata are un potential ridicat de adaptare si capacitate de actiune crescuta, considera CSAT.

Schimbarile climatice si degradarea mediului inconjurator, precum si pandemiile si riscurile de sanatate publica sunt enumerate printre amenintarile la adresa sigurantei nationale a Romaniei.

In vecinatatea tarii noastre, CSAT a identificat ca riscuri la adresa tarii "mentinerea unui nivel ridicat de instabilitate si insecuritate in zona Marii Negre", precum si "perpetuarea incertitudinilor in zona Balcanilor de Vest".

Pe fondul acestor riscuri si amenintari, CSAT a enumerat si o serie de vulnerabilitati ale Romaniei. Printre acestea se numara '"diminuarea capacitatii de aplicare a legii de catre unele institutii ale statului, precum si capacitatea administrativa redusa la nivel central si local'".

De asemenea, "politizarea excesiva a unor institutii, atat la nivel local, cat si national" reprezinta o alta vulnerabilitate a tarii, potrivit CSAT.

Alte vulnerabilitati identificate se refera la evaziunea fiscala, contrabanda, practicile specifice economiei subterane, precum si crima organizata care incearca sa-si exercite influenta asupra mass-media, institutiilor statului si decidenti politici.

UPDATE Radu Moraru a intuit decizia: Minciunile si presiunile din presa tin de interesul national. Aici e treaba CSAT si a serviciilor secrete

Radu Moraru pare sa fi intuit includerea campaniilor de presa la comanda in randul amenintarilor la adresa sigurantei nationale: luni, cu o zi inainte de sedinta CSAT, Radu Moraru tocmai declarase, la B1TV, ca derapajele presei de la obiectivitate "tin de interesul national", iar acest lucru este apanajul "serviciilor secrete si al CSAT-ului", noteaza cotidianul.ro.

"Aici e drama Romaniei. Spuneam eu intr-o seara, e o drama ca Romania are 3 talk-show-uri care sunt total independente si toate 3 din pacate sunt pe B1 TV, iar la celelalte 64 de talk-show-uri toti vorbesc la fel, aceeasi limba, acelasi mesaj, aceleasi minciuni, aceleasi presiuni. Aici e foarte dubios si deja tine de interesul national si de securitate nationala si e treaba si a serviciilor secrete si a CSAT-ului", declarase Radu Moraru, intr-o emisiune in care il avea invitat pe ministrul Adriean Videanu.

A doua zi dupa emisiune, a avut loc sedinta CSAT, in care a fost prezentata strategia nationala de aparare a tarii, document propus de Traian Basescu.

De altfel, deviza emisiunii realizate de Radu Moraru este "Istoria se scrie la 'Nasul'. Ceilalti o comenteaza".


Citeste mai multe despre   























[P] 1000 inseamna mai mult decat un numar

Angajatii sunt resursa cea mai importanta in orice companie, iar in cazul unui business de servicii, succesul se bazeaza pe resurse umane competente si implicate, care aduc plus valoare in relatia cu clientii. Societe Generale European Business Services, centrul care ofera servicii profesionale cu valoare adaugata in domenii precum finante, achizitii, resurse umane, KYC (Know Your Customers) si servicii de IT pentru grupul Societe Generale, a ajuns la pragul de 1000 de angajati in doar 6 ani de la infiintare.

8798 vizualizari

  • -29 (53 voturi)    
    WOW (Miercuri, 23 iunie 2010, 14:21)

    Gabriel [anonim]

    Ce masuti trebuie luate: sa scoateti indemnizatia pt. mame de tot. Ca doar trebuie sa creasca populatia.

    Boc sa te ocupi tu de acest aspect, te rog. Multumesc.
    • +30 (60 voturi)    
      Ori esti prost,ori o faci pe prostul. (Miercuri, 23 iunie 2010, 14:30)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Gabriel

      Campania tampita dusa de unele posturi tv in ultimul timp,numai in interesul national nu putem spune ca este.Ma intreb cine finanteaza aceste emisiuni,pentru ca virulenta lor este tot mai mare,trecand la amenintari fatise de creare a dezordinii si haosului,in scopul impiedicarii Romaniei de a trece cu bine peste actuala criza financiara.
      • +20 (36 voturi)    
        sunt posturile care au autofinantat (Miercuri, 23 iunie 2010, 14:47)

        dancu [anonim] i-a raspuns lui mircea

        campania anumitor lideri politici si au mizat pe plata in contracte cu statul dupa instaurarea puterii, ... au pariat, au pierdut si acum incearca sa SANTAJEZE policientii actuali sa le dea contracte

        e ceva greu de inteles in ce am spus mai sus ?
        • -11 (27 voturi)    
          Da. Se numeste lobby. (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:22)

          it_s__not_news [utilizator] i-a raspuns lui dancu

          Campaniile de presa la comanda nu sint noi si fac parte din jocul democratic. In alte tari o astfel de campanie se numeste lobby.

          Va puteti intreba daca este moral sau nu, dar este perfect legal si nu vad unde anume este amenintata siguranta nationala. Daca sint "denigratoare" pot fi contracarate de un PR puternic din partea statului, cu conditia ca statul sa angajeze profesionisti pentru asta si nu amantele sefilor.

          Proliferarea armelor de distrugere in masa nu e o amenintare la adresa Ro, ci o amenintare la adresa umanitatii in general.

          In schimb, proliferarea idiotilor in posturi de conducere nu e pe lista de amenintari, dar ar trebui sa fie.
          • +5 (11 voturi)    
            oare? (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:49)

            Liviu [anonim] i-a raspuns lui it_s__not_news

            Draga analistule, acest citat nu crezi ca face referire la idiotii de care zici:
            "De asemenea, "politizarea excesiva a unor institutii, atat la nivel local, cat si national" reprezinta o alta vulnerabilitate a tarii, potrivit CSAT." ?
            • +1 (9 voturi)    
              Politizarea face parte si ea din jocul democratic (Miercuri, 23 iunie 2010, 16:01)

              it_s__not_news [utilizator] i-a raspuns lui Liviu

              Daca te-ai fi informat, la fiecare ciclu electoral contractele de inchiriere din Washington sint desfacute si altele le iau locul. Unele contracte chiar au clauze de genul "daca ma aleg din nou atunci ...".
              Politizarea in sine nu e ceva rau (neaparat). Ce inseamna excesiv? Umflarea schemei de personal este excesiva.

              In schimb, idiotizarea mgmt-ului local / national este o amenintare reala.
              • -3 (5 voturi)    
                exemple de campanii (Miercuri, 23 iunie 2010, 17:05)

                adrian [anonim] i-a raspuns lui it_s__not_news

                campania de cand era ridzi ministru emerit al sportului.
                campania patinoarul.
                spuneti-mi ce facem cu ele. unde le incadram?
                • +1 (1 vot)    
                  Uite ca stiu sa raspunda corect (Miercuri, 23 iunie 2010, 21:10)

                  Constantin [anonim] i-a raspuns lui adrian

                  simpatizantii PDL: la minusuri le incadram... evident din bugetul de stat.
          • +5 (7 voturi)    
            DEONTOLOGIE PROFESIONALA (Miercuri, 23 iunie 2010, 19:34)

            nisnai [anonim] i-a raspuns lui it_s__not_news

            Dar domnii tovarasi, "leaderi" de sindicat si administratori de media care nu au achitat obligatiile pe salarii datorate statului dar au instigat la greve, se cheama ca au facut tot LOBBY?
            De ce realitatea "libera si independenta" nu ne-a informat civilizat ca in perioada de criza nu plateste impozitele si statul nu mai are de unde sa plateasca pensii?
            Cum e cu neplata impozitelor in statele democratice?
          • +2 (2 voturi)    
            nu. nu e lobby (Joi, 24 iunie 2010, 15:55)

            grunespferd [utilizator] i-a raspuns lui it_s__not_news

            Jurnalismul pretinde o abordare conventionala a informatiei; difuzarea de informatii conform unor reguli de conduita jurnalistica. Atunci cand deschid un ziar, deschid televizorul sau radioul ma astept sa fiu informat CONFORM acestor conventii, acestui set de reguli pe care il invata studentii de la jurnalism. De ce e nevoie de aceste reguli? Pentru ca traim in democratie iar ADEVARUL PUBLIC este garantat de lege, prin definirea meseriei de jurnalist! In momentul in care jurnalistii nu mai tin cont de aceste reguli ci de indicatiile patronilor si informatiile sunt distorsionate si folosite pentru a crea reactiile dorite de proprietarul postului tv sau al ziarului, atunci nu mai putem vorbi de jurnalism ci de manipulare. In ce scop? Presiune politica. Incalca asta jocul democratic? Da, de doua ori! O data prin incalcarea deontologiei jurnalistice, (incalcarea unui contract intre receptorul de informatie care asteapta informatie filtrata conform codului jurnalistic) si a doua oara prin presiunea politica obtinuta prin mijloace nerecunoscute de sistemul politic.

            Faptul ca lobby-ul nu este limpede ingradit de lege nu inseamna ca manipularea in masa nu este recunoscuta ca factor de presiune politica. De asta... si CSAT-ul a ajuns (dupa mine cam tarzior) la concluzia cunoscuta!

            PS: in privinta idiotilor din posturile de conducere si politizarea excesiva... e alta discutie, acolo inclin serios in a-ti da dreptate...
        • +7 (9 voturi)    
          talk-show-urile sînt ieftine (Miercuri, 23 iunie 2010, 17:08)

          nedormitul [anonim] i-a raspuns lui dancu

          nu costă foarte mulţi bani să aduci nişte isterici în studio. mulţi vin gratis, ştiu ei ce au de făcut. pînă la urmă, talk-show-uri poate face şi o televiziune locală dîn căcăuţii din deal. trei scaune, o cameră, un moderator şi mult scuipat. e foarte ieftin.
      • -16 (32 voturi)    
        prost (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:00)

        adolf [anonim] i-a raspuns lui mircea

        Eu cred ca prostul semneaza "mircea".
        Bai fraiere, ca sa treci peste asa zisa criza financiara guvernantii trebuie criticati. Ce vrei tu seamana cu indemnurile la liniste ale lui iliescu si ale tucalarilor lui din anii 1990.
        Ce face basescu nu este decat inceputul operatiunii de a pune presa cu botul pe labe si nu ma refer acum la OTV ci la televiziunile de stiri care au ramas singurele care misca in front in timp ce base are sub comanda tot ( servicii, DND, procuratura, CCR, justitie, guvern, parlament).
        Inspre disperarea voastra aceste televiziuni au o audienta tot mai mare si daca nu va place asta uitati-va la B!.
        • -10 (24 voturi)    
          Audienta tot mai mare... (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:18)

          Gigi [anonim] i-a raspuns lui adolf

          ...se bazeaza pe abordarea realista a situatiilor. Daca am de ales intre un post care bate campii cu tot felul de probleme marunte sau imi spune ca fix maine iesim din criza lucru care nu se intampla (B1TV) si unul care imi zice de 1 an ca va fi nasoala situatia si vor scadea salariile si pensiile si recesiunea nu va dura doar un an etc (gen Antena 3) il aleg intotdeauna pe al doilea. Mai mult decat cine plateste opinia (daca opinia este platita sau nu) ma intereseaza foarte mult cine are dreptate ... deocamdata A3 a cam avut dreptate (platiti sau nu de Voiculescu sa zica nasoale de Basescu, lucrurile s-au cam intamplat cum ziceau ei).

          Asa ca poate sa ancheteze Moraru pana maine lideri de sindicat obscuri care sunt patroni rai cu angajatii in privat pentru ca nu ma intereseaza subiectul catusi de putin ... ba chiar ma scarbeste tentativa de abatere a atentiei opiniei publice de la agenda reala.
          • +4 (6 voturi)    
            Adevarul e la mijloc (Miercuri, 23 iunie 2010, 17:19)

            bgd [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

            Indiferent de situatia din tara, la B1 se lauda guvernul iar la A3 se critica, esti de acord nu?

            Daca ai fi interesat de situatie te-ai informa din mai multe parti iar apoi tragi concluziile singur, nu urmaresti doar A3 pt ca acolo s-a spus ca va fi rau va fi rau si acum e rau. Pana ce nu ajunge PSD la guvernare, pe A3 numai rau va fi, la fel cum pe B1 totul e roz si frumos.
            Esti manipulat in ambele parti . Manipulat grosolan. Dezinformat pur si simplu.
            E o adevarata munca in ziua de azi sa fii la curent cu ce se intampla in tara, sa te informezi corect.

            Referitor la Radu Morar...un ipocrit, ca si colegii lui de la A3 si Realitatea.

            Apropo de manipulare...era azi in ziarul de casa PSD-ist din Iasi...evenimentul.ro un sondaj pt intrebarea : "Este Dan Diaconescu victimă a lui Traian Băsescu?"
            Mai poti sa zici ceva...? Penibilul nu mai inseamna nimic...rusinea, respectul, moralitatea, etc...nimic...zero. Ar fi in stare sa sara si intr-o groapa plina de c... si sa spuna ca Basescu i-a impins.
            Basescu are dulapul plin de scheleti si ei fac astfel de sondaje. Interesant e ca 51,5% au votat DA. Bun?
            Mi-e sila !
            • -2 (8 voturi)    
              Guess what... (Miercuri, 23 iunie 2010, 18:00)

              Gigi [anonim] i-a raspuns lui bgd

              ... citesc de pe HN.ro deci asta incerc sa fac ... sa imi pastrez un minim de judecata proprie. Cand vom avea crestere economica si A3 va zice ca avem scadere le zic Pa pa! in secunda zero. Dar nu stiu de ce traiesc cu impresia ca daca ajunge sa zicem PSD-ul la putere (lucru pe care nu-l agreez) A3 va continua sa critice derapajele de performanta si comportament ale guvernantilor...asa am eu impresia. Stii de ce...pentru ca in 2009 cand a fost si PSD-ul in guvern u mi s-a parut ca au lasat-o mai moale cu crticia...ba dimpotriva.
              • +4 (6 voturi)    
                Zici? (Joi, 24 iunie 2010, 13:01)

                Luk [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

                Adica, daca PSD+PC e la guvernare, Antena 3 o sa critice guvernul?

                Vrei sa facem un pariu?
                • -4 (6 voturi)    
                  Pai ... (Joi, 24 iunie 2010, 14:18)

                  Gigi [anonim] i-a raspuns lui Luk

                  ... facem!
                  • +3 (5 voturi)    
                    OK ! (Joi, 24 iunie 2010, 23:09)

                    madalina [anonim] i-a raspuns lui Gigi

                    Intru si eu la pariu- dar de partea lui Luk !
              • +2 (2 voturi)    
                memorie scurta (Joi, 24 iunie 2010, 13:57)

                io [anonim] i-a raspuns lui Gigi

                cit au fost la guvernare dadeau doar in Basescu.
                pe urma au inceput sa dea si in Boc.
                si cu televizoru' si cu motiunile.
                • -2 (2 voturi)    
                  Pai si ce sa... (Joi, 24 iunie 2010, 14:23)

                  Gigi [anonim] i-a raspuns lui io

                  ...facem acum daca Basescu e un "rau" in forma continua...un fel de boala cronica?

                  Pe Boc l-au luat la trei pazeste de cand se ridica pe varfuri la facut poze si cand il facea pe Ciutacu "derbedeul dracului" ca a indraznit sa-i zica ca ia salariu din taxe si impozite (8 Iunie 2009)...PSD-ul nici nu se gandea sa iasa de la guvernare (1 Oct 2009)... sa respectam putin adevarul istoric.
        • +9 (23 voturi)    
          Daca Basescu are justitia la mina... (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:45)

          Claude [anonim] i-a raspuns lui adolf

          .... atunci Vintu era puscarias de 5 ani cel putin. Mai gindeste-te inainte de a vorbi
          • 0 (10 voturi)    
            ... daca nu era SOV, Base nu era presedinte... (Miercuri, 23 iunie 2010, 16:59)

            SOV [anonim] i-a raspuns lui Claude

            ...
          • +3 (7 voturi)    
            vantu (Miercuri, 23 iunie 2010, 17:22)

            adolf [anonim] i-a raspuns lui Claude

            Cine crezi tu ca i-a raportat lui basescu de vizita aia nocturna pe care geoana a facut-o la o anumita persoana inainte de al doilea scrutin la prezidentiale. Daca nu stii iti zic, dar sa nu mai spui la nimeni; fenomenul ala meteo care se chiama vant. Asa ca mai lasam-a cu ganditul!
            • +4 (6 voturi)    
              Bine ca ai precizat (Miercuri, 23 iunie 2010, 17:48)

              nick [anonim] i-a raspuns lui adolf

              ca erea vorba de fenomenul meteo, ca mai e un fenomen care se cheama vant.
              Si n-am vrea sa dezinformam, nu ?
              • +2 (8 voturi)    
                Vantu si Base, (Miercuri, 23 iunie 2010, 19:09)

                Constantin [anonim] i-a raspuns lui nick

                in definitiv au nume sinonime. Or fi avand legaturi de rudenie?
        • +5 (9 voturi)    
          Corect! (Miercuri, 23 iunie 2010, 16:09)

          florin [anonim] i-a raspuns lui adolf

          Pasul urmator in punerea presei cu botul pe labe o sa fie arestarea Nasului si ridicarea licentei B1.
        • +8 (10 voturi)    
          /// (Miercuri, 23 iunie 2010, 16:54)

          Rammy [utilizator] i-a raspuns lui adolf

          Da guvernul trebuie criticat.Dar criticile trebuie sa fie adevarate, nu inventate.Minciunile si manipularile facute de irealitatea si antenule sunt principalele feluri de mancare maro digerate de aceste doua ''haznale''.Adica,faci emisiuni intregi cu patinoarul de la Brasov,spui ca costa de trei ori mai mult decat un patinoar din Ungaria,dar uiti sa precizezi ca patinoarului din Ungaria i s-a pus doar acoperisul si i s-a schimbat scaunele,pe cand cel de la Brasov s-a construit de la caciulie pan' la caciulie,dotat la cele mai inalte standarde.(editat de HotNews.ro)
          • -1 (7 voturi)    
            masca (Miercuri, 23 iunie 2010, 17:17)

            adolf [anonim] i-a raspuns lui Rammy

            Cand acu cateva luni boc si basescu spuneau ca sunt bani pentru pensii si salarii,
            antenutele cum le zjci tu, ziceau ca astia mint,, ca va fi nasol, pe cine trebuia sa cred oare?
            • +3 (7 voturi)    
              Europa (Miercuri, 23 iunie 2010, 19:36)

              gamma [utilizator] i-a raspuns lui adolf

              Acum cateva luni si grecii spuneau ca nu au probleme , iar germanii bagau stimulente in economie , nu masuri de austeritate . Da e greu sa vedeti mai departe de interesul personal .Ochil vostru nu bate decat pana la casierie.
      • -11 (19 voturi)    
        info (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:17)

        info [anonim] i-a raspuns lui mircea

        ori esti u prost ......ala a zis ceva corect si la subiect,cand despre tv........ cand vor puse acele reduceri de salar + marilele de preturi...mai vedem atunci cine va sta in casa si il va aplauda pe basescu.


        P.S. Ai vazut pe cineva din guvern sa se duca in zonele cu inundatii ??? NU au treaba cu taierile, sunt mai imp taierile decat vietile romanilor
        • -1 (11 voturi)    
          Valeu. Iar vreti ministesele ... (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:29)

          it_s__not_news [utilizator] i-a raspuns lui info

          ... cu cizme de cauciuc? Si pe presedintele tarii cu fes ?

          Sa dea si ei la lopata, corect ?
        • +8 (16 voturi)    
          Prin taieri se salveaza o tara (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:33)

          FaraCoruptie [utilizator] i-a raspuns lui info

          Nu stiu de ce e greu de inteles. Prin aceste taieri temporare se salveaza o tara, inclusiv cei carora li se taie. Ce ar fi sa nu se taie nimic, sa luam imprumuturi tot mai scumpe ca sa platim pensii si salarii si in final sa dam faliment ca si tara sau sa intram in incapacitate de plata asa cum s-a intamplat in Rusia cu ceva timp in urma.

          Singura problema pt mine, pentru a valida guvernul Boc, este ca sa urmeze si alte taieri, asa incat nu doar pensionarii sa suporte capriciile crizei.
        • +2 (2 voturi)    
          dar cu limba Romana (Miercuri, 23 iunie 2010, 16:54)

          bogdan [anonim] i-a raspuns lui info

          ce ai de o "tai" in halul asata. Invata sa te exprimi corect macar in limba materna daca vrei sa inteleaga cineva ceva din ceea ce spui. O exprimare agramata denota o gandire stramba.
        • 0 (0 voturi)    
          si daca ? (Miercuri, 23 iunie 2010, 16:57)

          urbanie [anonim] i-a raspuns lui info

          ...si daca se duc, atunci CE ?...
      • -9 (17 voturi)    
        mica revolutie culturala basesciana? (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:19)

        dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui mircea

        basescu este foarte previzibil deoarece el urmareste politica lui ceausescu. acum aplica mica revolutie culturala: se razboieste cu marile trusturi de presa.

        americanii zic ca daca e de ales intre un guvern bun si o presa libera, alegerea este fara discutie presa libera.

        ce e aia presa libera? tot americanii raspund: o presa libera nu este una neaparat cinstita, nu este una neaparat obiectiva, nu este una neaparat independenta, nu este una neaparat dezinteresata politic.... o presa libera este o presa diversa. daca despre basescu auzi si laude si denigrari atunci avem o presa libera si nu trebuie sa-i cerem mai mult...

        faptul ca basescu vrea "putinizarea" tarii este de mult un fapt evident. dar la fel de evident este ca nimeni nu a putut vreodata cistiga o batalie contra presei libere.... afara de cazul cind se instaureaa dictatura....

        si sa nu uitam de vintu, patriciu, voiculescu care vor continua sa existe si peste 10 ani atunci cind numele basescu va fi uitat de mult....
      • -2 (10 voturi)    
        oare e coincidenta? (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:42)

        micuta [anonim] i-a raspuns lui mircea

        ... "Realizatorul TV Radu Moraru este de părere că serviciile secrete autohtone și Consiliul Suprem de Apărare a Țării ar trebui să intervină pentru a lămuri de ce toate talk-showurile din țară, cu excepția celor ale B1TV, au un mesaj comun, (probabil anti-putere n.n.), ceea ce e ”dubios”."???????
        • -4 (10 voturi)    
          Pentru ca "deontologul"... (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:50)

          Gigi [anonim] i-a raspuns lui micuta

          ... Radu Moraru asa a inteles rolul de "caine de paza al democratiei" pe care trebuie sa-l aiba presa ... paza democartiei se realizeaza pupand puterea in dos ... nu e logic?

          Pe intelesu' lu' Moraru ... ba...scade PIB-ul, scad veniturile, concedieri, pensii taiate, salarii taiate, cresteri de impozite, proliferarea nepotismului, clientelei poltiice, coruptiei, spagii si incompetentei etc ... ce motiv ai avea sa lauzi puterea? Altul decat faptul ca te finanteaza puterea vreau sa zic...
          • +6 (10 voturi)    
            S-au mutat (Miercuri, 23 iunie 2010, 16:10)

            123 [anonim] i-a raspuns lui Gigi

            toti jurnalistii lui Voiculescu pe forum aici? Simt ca nu isi mai merita banii lui Felix?

            Cred ca am eu vedenii si ma insel.
            • +6 (8 voturi)    
              Nu te inseli. (Miercuri, 23 iunie 2010, 17:18)

              nick [anonim] i-a raspuns lui 123

              Campania de dezinformare, intoxicare, manipulare, denigrare, cum vrei sa-i spui, se duce pe toate fronturile.
              Si eu am crezut ca ma insel cand am vazut ca mr. Sassu e proaspat director la Adevarul. Dar asta e adevarul, meritele deosebite sunt intotdeauna rasplatite.
              • 0 (2 voturi)    
                Scuza-ne pe noi ceilalti (Vineri, 25 iunie 2010, 8:18)

                gogu [anonim] i-a raspuns lui nick

                care nu vad in acest guvern si presedinte ceea ce vedeti voi! Este adevarat ca guvernul asuda din toti porii ca "lucrurile sa mearga". In directia pe care o vor ei. De ce sa nu continue sa fure si sa se imbogateasca pe banii nostrii!
                Oare este o minciuna sau o dezinformare ca acest guvern este slab (sa nu spun mai mult)?
            • -2 (4 voturi)    
              Te rog... (Miercuri, 23 iunie 2010, 18:17)

              Gigi [anonim] i-a raspuns lui 123

              Prosteste-ma in fata si zi-mi ca de fapt e invers: PIB-ul creste, veniturile cresc, nu sunt concedieri ci angajari / noi locuri de munca, salariile in domeniul public cresc cu 25%, impozitele scad, Videanu si-a adus consilierii si sefii de companii prin selectie riguroasa de personal (agentie de recrutare, anunturi repetate pe piata muncii, interviuri etc), clientela politica nu exista, patinoarul din Brasov de fapt a costat de 4 ori mai putin decat cel din Ungaria, Ridzi nu exista, Udrea e super competenta etc.
      • -7 (11 voturi)    
        Pai sa-ti explic... (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:54)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui mircea

        Unele posturi tv traiesc din publicitate, ratings etc. La alea se uita lumea si vin companiile cu bugete de publicitate si baga banii. La altele de tipul OTV, B1 TV unde nu se uita nici dracu decat cativa basisti spalati pe creier banii provin din alta parte. Te-ai prins? Adica din surse apropriate puterii. Si Evenimentul Zilei (un ziar crunt basist) era si este profitabil ... de aia l-a si vandut Ringier fiului mogulului bun Bancorex- Paunescu. De mult profit ce ii aducea…

        Ma mir ca nu au trecut printe riscurile la adresa sigurantei nationala si Parlamentul (pe principiile "stimati judecatori ai CC, sper sa puneti Constitutia (in modul in care o interpretez eu) deasupra vointei Parlamentului" sau "cine nu e cu noi e impotriva noastra").

        Cu ocazia asta are frau liber SRI-ul si celelalte (prea multe) servicii de securisti (o groaza de oameni platiti aiurea din banii nostrii dar pe care nimeni nu ii mai vede pentru ca putem omori mai bine niste pensionari in loc sa ii dam pe cei insarcinati cu politia politica afara) sa asculte linistiti telefoanele si ambiental pe toti cei care lucreaza in presa si indraznesc sa critice prealuminata conducere ...

        Dupa utilizarea abuziva a articolului 53 din Constitutie, tentativa de influentare a independentei magistratilor CC, tampenia asta cu campaniile de presa - risc national si numarul urias de securisti angajati de statul roman cred ca devine evident pentru orice jibon oranj ca directia este clar spre dictatura...

        Cei care vor sa o duca bine in perioada urmatoare (chiar impotriva propriilor convingeri) ar face bine sa se alature PD-ului si sa nu ii mai critice. Riscurile la adresa securitatii personale cresc pe masura ce statul (prin CSAT) se preocupa mai mult de "siguranta nationala" (in fapt a lui Basescu si a gasti sale)...
      • +2 (2 voturi)    
        ... (Miercuri, 23 iunie 2010, 16:00)

        Pongo [anonim] i-a raspuns lui mircea

        ce legatura are indemnizatia pentru mame cu posturile TV??? Omul sesiza absolut corect totala ruptura intre ce "recomanda" si ce face capul tzarii relativ la cresterea natalitatii. Te uitai in oglinda probabil cand ai ales subiectul comentariului.
      • -2 (6 voturi)    
        dosul de palma (Miercuri, 23 iunie 2010, 16:14)

        restrangerea drepturilor constitutionale [anonim] i-a raspuns lui mircea

        ... dat peste gura unui copil in fata intregii tari

        ... si negarea acestui fapt de catre intreaga clica de taraturi ...

        acesta este pericolul cel mai grav la adresa securitatii natiei
        • -1 (5 voturi)    
          Prietene... (Miercuri, 23 iunie 2010, 18:12)

          Gigi [anonim] i-a raspuns lui restrangerea drepturilor constitutionale

          ...nu ai inteles nimic...ala a fost un trucaj ordinar...pixelu' albastru si rusine Dinu Patriciu!

          Bine, apoi s-a dus Basescu la "obiectivul" Moraru si i-a zis...da, nu-l lovisem cu pumnul in plex / fata dar ii dadusem un branci...

          De parca am fi experti in arte martiale si facem diferenta intre diverse tipuri de lovituri, cu pumnul inchis, deschis, la fata, la abdomen etc....

          Problema era ca ala nu e gest de presedinte de tara...NO MATTER WHAT!

          Faza tare si pentru care ne si meritam de altfel soarta ca natie e ca vreo 99% dintre basisti, chiar si dupa ce Basescu a recunoscut branciul sunt convinsi ca a fost un trucaj...de fapt Basescu nici nu era in zona respectiva si ca a fost editata mana presedintelui pe film.
    • 0 (14 voturi)    
      hmmm (Miercuri, 23 iunie 2010, 14:35)

      ION I [anonim] i-a raspuns lui Gabriel

      eu zic ca e bine :) nu o sa mai aiba cum sa fie Romania amenintata de " proliferarea armelor de distrugere in masa, precum si dezvoltarea programelor de rachete balistice" si nici aia micii (care ar urma sa fie) nu ar mai ajunge sa fie recrutati de teroristi sau sa intre in vreo secta / grupare extremista
    • +17 (29 voturi)    
      Esti ironic, nepoate, da' nu e chiar asa (Miercuri, 23 iunie 2010, 14:40)

      mosu [anonim] i-a raspuns lui Gabriel

      Ehei, nepoate, cate mamici din tari bogate din Europa ar visa la asa ceva: concediu timp de doi ani de zile primind lunar 65% din media veniturilor nete pe ultimele 12 luni de munca.

      Daca nu crezi, verifica. Incepe cu Franta si Germania. Despre USA nici nu cred ca mai are rost sa pomenesc.
      • +2 (14 voturi)    
        dar cum e? (Miercuri, 23 iunie 2010, 14:55)

        sandraAAA [utilizator] i-a raspuns lui mosu

        ehe nepoate...cate mamici din Romania nu si-ar dori sa aiba conditiile de as creste copiii asa cum au mamicile din tarile bogate ale Europei?Adica: venituri cu care poti creste un copil , nu din care doar sa supravietuiesti , spitale in care sa nu iti fie frica sa duci copiii, scoli care sa le dea o educatie etc
        Daca nu crezi...verifica!!! :)
        • +6 (8 voturi)    
          Nu confundati responsabilitatile (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:36)

          FaraCoruptie [utilizator] i-a raspuns lui sandraAAA

          Faptul ca vesticii sunt bogati nu se datoreaza neaparat guvernelor lor, ci mai degraba calitatii oamenilor lor. Acei oameni stiu sa munceasca pentru a avea venituri suficiente fara a cersi de la stat.

          Adica vrei sa spui ca lenea din tara noastra la nivel de individ trebuie compensata cu pomeni de la stat?
      • -1 (3 voturi)    
        adevarul (Miercuri, 23 iunie 2010, 16:41)

        vasile [anonim] i-a raspuns lui mosu

        cetatene dar care este salariul mediu din Franta sau Germania. preturile din Romania la multe sunt aliniate la cele din Franata si din germania si chiar la unele bunuri si servici chiar le depasesc. Asa ca nu se compara un salariu mediu din Franta care cred este de 2500 euro iar in Romania cat este? Iar 85% din veniturile de pe 12 luni nu poate depasi 4000 lei adica sunt sub 1000 euro. Si din totalul de femei care primesc acesta indemizatie peste 90 % primesc sub 1000 lei pe luna adica sub 300 de euro. Iar in Franata si Germania exista un sistem intreg de serivicii prin care mama poate pleca la serviciu si lasa copilul la o cresa sau gradinita. Ai uitat cetatene ca in fiecare an avem un numar in minus de locuri la gradinite? ca exista o intreaga lupta din partea mamelor sa gaseasca un loc pentru copilul ei. Asa ca daca nu stii fenomenul mai bine ai tace. Multi vad putin pricep sau fiecare stie ce trebuie sa faca altu dar nu stie ce trebuie sa faca el.
        • +2 (4 voturi)    
          Ce ne place fudulia! (Miercuri, 23 iunie 2010, 17:16)

          antipaticul [anonim] i-a raspuns lui vasile

          Cand este vorba de drepturi,ne comparam cu Franta,Germania.Cand este vorba de obligatii,munca,cinste,corectitudine,schimbam subiectul.Asta este diferenta dintre Romania si Franta,Germania,cu precizarea ca Franta,Germania nu permit derapaje de la democratie,cum se intampla in Romania.Inversunarea unora este dovada ca sedinta CSAT a atins obiectivul.Sa stii ca pricep multi si sunt putini cei care gandesc ca tine-sf. Vasile.
    • 0 (4 voturi)    
      apel (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:46)

      gabriel [anonim] i-a raspuns lui Gabriel

      te rog sa-ti iei alt nume de scena, de exemplu nikita sau naomi, nu mai folosi numele meu ca fac scandal !
    • 0 (2 voturi)    
      nu disperatzi (Joi, 24 iunie 2010, 22:23)

      Nashul [anonim] i-a raspuns lui Gabriel

      Problema demografica o rezolva d-U shoara Elena, facind tripletzi cu oricine se ofera.
      • +1 (1 vot)    
        Lui NASHUL (Joi, 1 iulie 2010, 17:47)

        carat [utilizator] i-a raspuns lui Nashul

        vulpea cand nu ajunge la struguri zice ca sunt acrii.
  • -4 (30 voturi)    
    bun asa (Miercuri, 23 iunie 2010, 14:25)

    KingSnake [utilizator]

    Bun, se pregateste terenul ... inca putin si presa va fi acuzata de sabotaj.

    Dar subminarea economiei nationale prin lipsa oricarei strategii economice pe termen mediu si lung nu intra la amenintari la adresa sigurantei nationale ?

    Incompetenta la ce categorie intra ?
    • +17 (23 voturi)    
      Presa (Miercuri, 23 iunie 2010, 14:35)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui KingSnake

      Presa, in adevaratul sens al cuvantului, ca a 4-a Putere in stat, nu cred ca mai exista.

      Presa autoproclamata "libera si independenta" si-a cam utilizat libertatea si independenta pentru a servi cui vrea si cui plateste.

      Cu siguranta mai sunt si alte lucruri care sunt o amenintare (de acord cu tine referitor la incompetenta si lipsa unei strategii), dar e bine ca se incepe numirea acestor pericole, chiar cu mici/mari scapari.
      • +5 (11 voturi)    
        Justitie sau siguranta nationala (Miercuri, 23 iunie 2010, 14:52)

        KingSnake [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        E treaba justitiei sa-i condamne pe cei din presa care santajeaza, care fac trafic de influenta, care calomniaza.

        Siguranta nationala este afectata de functionarii publici ( de la presedinte la ministri, secretari de stat, primari etc) care au putere de decizie si care se lasa santajati, influentati, mituiti pentru a actiona impotriva interesului national. Cei platiti din bani publici sunt cei care ameninta siguranta, pentru ca ei au puterea de decizie. Ceilalti sunt infractori, mai mari sau mai mici, care profita de vulnerabilitatea sistemului.
        • +3 (9 voturi)    
          Si Presa e o mare putere.. (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:38)

          FaraCoruptie [utilizator] i-a raspuns lui KingSnake

          o putere de manipulare care aplicata zi de zi poate darama guverne, poate cauza lucruri dramatice...
      • +1 (13 voturi)    
        presa sunt eu, statul sunt eu, totul sunt eu! (Miercuri, 23 iunie 2010, 14:57)

        sorinel [anonim] i-a raspuns lui nano2k

        cam pana aici ar fi, daca mi s-a parut amuzant mai la inceput, acum nici macar trist nu e, e de-a dreptul alarmant. ca sunt campanii de presa toata lumea stie, pentru ca inclusiv alesul presedinte utilizeaza campaniile in propriul sau interes, cat si al apropiatilor. campaniile deranjeaza cand nu sunt pro, se intelege.

        1 otv, 2 realitatea, sa vedem cine e la rand. ca doar nu o sa submineze atat siguranta statului si sa nu se ia masuri.

        fratilor, exista o telecomanda - iar aceea ar trebui sa fie singura care sa decida ce televiziune ramane si care se inchide, nu guvernul... nu-mi convine ce zici, du-te la inchisoare. a ce seamana???
        • +6 (12 voturi)    
          Partial de acord (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:14)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui sorinel

          Nu e chiar asa. Cand spui pe post lucruri mincinoase sau deformezi realitatea cum iti place / convine, nu e suficienta telecomanda.

          Eu nu zic ca amestecul statului in presa ar fi benefic. Insa in ultima perioada s-a vazut cu ochiul liber ce inseamna "impartialitatea" si "obiectivitatea" in presa. Cum rezolvi aceste "derapaje"?

          Cu siguranta, la nivel de servicii secrete etc, se cunosc mult mai multe decat stim noi legat de aranjamente si campanii.
          • -3 (7 voturi)    
            exista autoreglementare (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:33)

            Bogdan [anonim] i-a raspuns lui nano2k

            Statul n-are ce cauta in presa!! Altfel ajungem la propaganda sau alte prostii.. Presa e o afaere privata, cetatenii sunt cei care o fac profitabila sau nu (daca cetatenii sunt cum sunt nu injurati presa) si pana la urma cei din acesta breasla noua in Romania vor trebui sa gaseasca metode de autoreglementare (la noi oricine se numeste jurnalist, asta e o mare greseala! In Franta sau SUA e foarte greu sa devii jurnalist acreditat!!)
            Faptul ca CSAT-ul isi da cu parerea e un mare semnal de alarma in ceea ce priveste gradul de inteleere al fenomenului la nivel inalt si "poftele" autoritariste ale conducatorului...
          • +1 (5 voturi)    
            e simplu (Miercuri, 23 iunie 2010, 16:06)

            teo [anonim] i-a raspuns lui nano2k

            derapajele ar trebui amendate de CNA. sau baietii sunt ocupati? plus ca in general exista cate un organism al statului, un mic institut care sa reglementeze diverse. dar acolo lucreaza toate toapele, toti verisorii, toti spagarii... vreti reforma? ia reformati aparatul de stat, sa fie examen de competenta pe fiecare post. cum sa vii sa spui ca esti neputincios, ca zic jurnalistii minciuni???
            intri in direct, ai drept la replica. pai daca la comunicare in govern si toate institutiili e numa amantele si fetili lu tata, de unde sa stie ce instrumente ar avea la indemana...
          • 0 (2 voturi)    
            Campaniile de presa (Joi, 24 iunie 2010, 12:03)

            Florin [anonim] i-a raspuns lui nano2k

            Dar campania folosita de domnul presedinte pt. promovarea referendumului pt. reducerea numarului de parlamentari, in lipsa unei campanii de informare care sa prezinte si potentialele dezavantajele ale adoptarii unei astfel de masuri cum se cheama?

            Amenintare la siguranta nationala?

            Reducerea reprezentativitatii parlamentului intr-un stat democratic, prin promovarea in mijloace media, inclusiv presa, a unui/unor mesaje partinitoare, care incita oamenii impotriva parlamentarilor este o amenintare la siguranta nationala sau nu? sau poate nu avem nevoie de parlament deloc..

            Cine stabileste ca o campanie de presa denigreaza autoritatile statului? tot statul, pardon serviciile.

            Eu cred ca formularea trebuie amendata din Strategia Nationala de Aparare a Tarii, iar domnul presedinte ar trebui sa recunoasca si sa isi asume prostia scrisa acolo.

            Altfel, domnul presedinte face dovada faptului ca gandeste rar si simplu si cu puternice influente comunisto-totalitariste.
    • 0 (22 voturi)    
      Cu celelalte amenintari, punctuale, cum ramine? (Miercuri, 23 iunie 2010, 14:37)

      gentlegiant [anonim] i-a raspuns lui KingSnake

      cu incompetenta cum e?
      cu licitatiile trucate cum e?
      cu achizitiile inutile sau supraevaluate cum e?
      cu justitia manipulata pina la CC cum e?
      cu abuzul legiferat (impozitul minim etc.) cum e?
      cu infometarea si pauperizarea majoritatii populatiei cum e?
      • +2 (6 voturi)    
        da cu presa? (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:57)

        liviu [anonim] i-a raspuns lui gentlegiant

        Nenicule hai sa fim onesti. Cel mai bun lucru daca vrei sa faci ceva constructiv e sa faci o analiza reala a starii in care esti.
        Vorbesti de achizitii: pai achizitiile de presa cum crezi ca sunt facute?
        vorbesti de licitatii trucate - pai presa de ce nu insista pe e-licitatie si sa prezinte inadvertentele de acolo? E atata prostie ca nu tre sa fii super jurnalist sa o descoperi. Insa nu actioneaza decat la comanda. Adica pe bani amice (sute, mii de euro in functie de nivel)
        Vorbesti de justitie? Ce a impiedicat presa sa faca investigatii? Singurii pe care ii stiu ca mai fac asa ceva sunt amaratii aia de la romania libera. Si hotnews mai incearca. restul dau cu blablageala.
        Iar despre abuzuri iti vorbeste cel mai bine nesimtirea acelor tovarasi ziaristi care plang pe umerii pensionarilor si au contracte de mii de euro din care nu dau 1 leu la CAS.
        daca vrei sa incerci sa fii onest analizeaza tot te rog si nu mai blablagi pe forumuri ca si multi altii.
    • 0 (6 voturi)    
      Incompetenta va fi declarata politica de stat (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:03)

      titirica [utilizator] i-a raspuns lui KingSnake

      Normal ca amenintarea e presa... nu coruptia, incompetenta, santajul puterii, etc...

      dar sa fim pozitivi, exista DNA...apropo: ce a facut DNA de la infiintare???? ce se mai aude cu Ritzi, Popoviciu, Becali, Muresan, Nastase, Patriciu, Tender, etc si etc....

      Bravo DNA, activitate incununata de "succesuri", dar nu-i nimic: presa e de vina....
  • +15 (19 voturi)    
    IN SFARSIT ! (Miercuri, 23 iunie 2010, 14:26)

    Andra [anonim]

    Dar nu credeti ca putina documentare si fundamentare pe demonstratii clare facute de specialisti in manipularea din presa, ar ajuta mai bine publicul sa inteleaga acest demers ?
    Publicul intelege = publicul coopereaza. Publicul are nevoie si de asta, nu numai de conflict, caci pana acum conflictul nu a adus nimic: nici intelegerea fenomenului, nici rezolvarea lui. Conflictul e steril
    • +4 (8 voturi)    
      Hmm (Miercuri, 23 iunie 2010, 14:40)

      MariusO [anonim] i-a raspuns lui Andra

      Ei ar explica cu draga inima publicului manipularile, dar dupa aia daca au si ei nevoie de ele?
      • +5 (7 voturi)    
        Right. (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:16)

        Andra [anonim] i-a raspuns lui MariusO

        Dar daca cel putin unul din ei denunta aceste practici, atunci e clar ca nu intentioneaza deloc sa ajunga acuzat ca le practica

        And that, my fiend, is a win-win situation for their third party, care suntem: NOI
        • -1 (1 vot)    
          vai ce naiva esti! (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:39)

          Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Andra

          Ce bine ar fi sa fie asa! Cum de nu le-a trecut prin cap asta israelienilor, ca acum s-ar pupa pe gura cu iranienii, turcii cu kurzii, udrea cu orban, Tom cu Jerry etc. :P
          By the way cine ar arbitra folosirea/respectarea anumitor practici de manipulare? Ce, azi nu se acuza unii pe altii ca sunt manipulatori, hoti, mincinosi, iresponsabili etc. Te ajuta cu ceva aceste denunturi? Fii serioasa! Ha ha ha! :P
          • +3 (3 voturi)    
            Cien arbitreaza? CEI CARE NU RECURG LA ELE (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:58)

            Andra [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

            la aceste practici, that is

            Asta se numeste ridicarea standardelor
    • 0 (4 voturi)    
      patetic (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:13)

      adolf [anonim] i-a raspuns lui Andra

      Cred ca faci o confuzie intre conflict armat si un conflict pasnic in care se incearca obligarea opozantului (statul) in cazul nostru, sa incerce sa ia o decizie mai buna, de ce nu favorabila tie.
      Am prins in Italia o greva de o saptamana a transportatorilor auto. In timpul grevei toate iesirile de pe autostrada au fost blocate, toata Italia a fost paralizata economic, dar n-a venit nimeni sa acuze pe cineva de sabotaj sau mai stiu eu ce! Deci indemnul spre intelegere si pupat in piata publica e patetic.
      • +5 (7 voturi)    
        Daca Presa ar fi functionat in ultimii 6 ani (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:39)

        Andra [anonim] i-a raspuns lui adolf

        avand aceeasi atitudine fata de PUTERE, indiferent cine era la putere sau in opozitie, ai fi avut dreptate.

        Dar in 2007 Presa a ridicat in slavi marirea pensiilor cu 50%, iar azi continua sa o faca.

        Asta nu e o atitudine "favorabila" nici mie, nici Romaniei, ba chiar s-a dovedit o greseala fatala pe termen extrem lung


        Unde e atitudinea "favorabila mie" in falimentarea de catre PSD si PNL a bugetului de pensii ?

        Sistemul de pensii stă în gaură până în 2060
        Cotidianul, 14 iulie 2009

        Un calcul făcut de Ministerul Muncii cu BANCA MONDIALĂ şi COMISIA EUROPEANĂ susţine ideea unui posibil colaps al bugetului pensiilor în următoarele decenii.

        Până în 2060, raportul între persoanele de peste 65 de ani şi cele active s-ar putea dubla în România, astfel că vom ajunge ca un singur angajat să susţină doi pensionari, ceea ce va crea un deficit de peste 8% la bugetul de pensii, potrivit unui calcul al Ministerului Muncii.

        „Peste 20-40 de ani, sistemul public de pensii va avea resurse din ce în ce mai diminuate în raport cu cheltuielile. Pentru a asigura generaţiilor viitoare aceleaşi drepturi ca şi celor prezente, statul va fi nevoit să se împrumute pentru a putea acoperi cheltuielile viitoare cu pensiile.

        Se estimează că, în România, deficitul sistemului public de pensii poate atinge 5% în anul 2030, depăşind 7-8% în anul 2060“, se arată în avizul negativ al Guvernului în legătură cu o propunere legislativă ce vizează sprijinirea pensionării anticipate fără penalizări pentru şomerii în vârstă produşi de criză.
    • -1 (9 voturi)    
      Vorbesti in dodii (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:31)

      aura [anonim] i-a raspuns lui Andra

      Peste tot in lume exista moguli, oligarhi si interese neortodoxe. Dar acolo statul e condus de persoane COMPETENTE CARE ISI DESFASOARA MANDATUL IN INTERESUL PUBLIC. Asa ca e mai greu ca mass-media sa-i "agate" fara sa se decredibilizeze.
      Statul, recunoscind ca presa e o "amenintare la siguranta nationala" , nu-mi da decit o optiune: sa cred ca e un stat debil, incompetent, las si conflictual.
      • +5 (9 voturi)    
        GRESIT. Nu "Presa" e o amenintare (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:49)

        Andra [anonim] i-a raspuns lui aura

        CSAT nu spune ca "presa" e o amenintare, ci spune: CAMPANIILE DE PRESA sunt o amenintare

        De ce sunt o amenintare?

        Pentru ca tocmai tu ai demonstrat cum un adevar simplu poate fi intors pe dos printr-o "CAMPANIE" de minciuni

        Tocmai pt. asta e nevoie de explicatii mai detaliate, pt. ca oamenii sa inteleaga acest termen nou pentru toata lumea - in afara de politicieni: CAMPANII DE PRESA
        • -2 (4 voturi)    
          Poporul e prost Q.E.D. (Miercuri, 23 iunie 2010, 16:19)

          aura [anonim] i-a raspuns lui Andra

          Uau! ce onoare pe capul meu!
          Am reusit sa fac demonstratia aberatiei din CSAT.
          Nu te lasa, mai explica-ne cum o entitate noua, nedefinita, care nu se stie de unde vine si unde se duce, "CAMPANIA DE PRESA", e "amenintare la siguranta nationala".
          Poate ai si un atlas cu poze in care e ilustrata "campania de presa"?
          • +5 (5 voturi)    
            Alina Mungiu: Statul si Mogulii (Miercuri, 23 iunie 2010, 16:30)

            Andra [anonim] i-a raspuns lui aura

            Cine a inventat mogulii (2)

            Alina Mungiu-Pippidi
            Joi, 27 August 2009

            Adresandu-se nu demult unor jurnalisti, Traian Basescu a spus ca statul nu se amesteca in presa. Aceasta s-ar putea deci bucura pe deplin de libertate si, implicit, problemele pe care le are sunt doar ale ei. A lua astfel ca un dat situatia presei, a presupune ca, spre exemplu, coruptia sau oligarhizarea patronatului in presa se datoreaza vreunui esec al pietei este o eroare. Ceea ce vedem este un esec al statului si, ca atare, exista un numar de lucruri indispensabile pe care doar statul le poate face pentru a incepe o terapie. Dar merita?
            Categoric, da. Nu o sa avem o clasa politica mai buna, nu vom avea un stat mai respectat, nu vom avea institutii cu autoritate pana cand presa nu va exercita, in majoritatea ei, un discernamant similar celui din presa occidentala.

            Informarea de calitate a cetateanului este un bun public si necesita, ca atare, o politica publica.
            Statul este cel responsabil de functionarea institutiilor, fara de care piata nici nu e posibila. Iti dai imediat seama ca e ceva anormal la noi cand vezi emisiuni organizate sa-si bata joc de DNA sau de Fisc, pe banii celor urmariti.
      • +1 (3 voturi)    
        da dar.. (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:59)

        liviu [anonim] i-a raspuns lui aura

        In tarile civilizate acolo unde statul are putere, daca un astfel de mogul ar face ce face la noi voiculescu, vantu, diaconescu sau altii ar primi cateva suturi in fund cat cuprinde si ar fi inchise imediat plus trimisi la parnaie o gramada de vreme sa aiba timp sa mediteze la ce inseamna echilibru.
  • +1 (5 voturi)    
    ...foarte bine...! (Miercuri, 23 iunie 2010, 14:34)

    bm [anonim]

    ...campanii de presa la comanda , dosare penale la comanda, ziaristi santajisti ordinari, judecatori partinitori , procurori rai la suflet, , politisti habarnisti, , avocati excroci , experti manjiti , medici criminali , profesori de doi bani, politicieni analfabeti , jos cu toti derbedeii !!!
  • +8 (12 voturi)    
    EXTERMINAREA LIMBII ROMANE!?!?!? (Miercuri, 23 iunie 2010, 14:43)

    asiaticu [anonim]

    despre campania secuilor de a impune limba maghiara tuturor romanilor din 3 judete nu se aminteste nicaieri?!?!?!?!
    --comisia permanenta a adunarii alesilor din secuime le solicita consiliilor locale din judetele covasna, harghita si mures ca in luna septembrie sa adopte hotarari prin care sa se impuna cunoa?terea si utilizarea limbii maghiare ca a doua limba oficiala in institutiile publice din subordine. "pana la sfarsitul lunii septembrie, vrem sa fie luate respectivele hotarari, iar in primarii si institutiile subordonate sa fie utilizata limba maghiara ca oficiala. noi credem ca de la portar pana la secretara, de la primar pana la sefi de departamente, ar putea sa utilizeze limba maghiara si sa fie specificat in organigrama care sunt posturile unde sa fie obligatorie cunoasterea limbii maghiare”, a declarat marti, intr-o conferinta de presa, farkas csaba, presedintele comisiei permanente a adunarii alesilor din secuime, transmite corespondentul newsin.

    totodata, reprezentantii comisiei spun ca in localitatile unde sunt majoritatea maghiari trebuie sa existe o persoana delegata care sa mentina contactul cu publicul care vorbeste limba romana. [ungurii, dubli cetateni, destabilizeaza europa]

    in luna martie, alesii locali ai pcm si cns din secuime au votat, in cadrul celei de-a doua adunari a alesilor locali, ca limba maghiara sa fie limba oficiala in asa zisul tinut secuiesc, avand un statut identic cu limba oficiala a statului. astfel, potrivit hotararii votate la adunarea alesilor locali, orice cetatean cu domiciliul in "tinutul secuiesc" are dreptul sa foloseasca liber si in aceleasi conditii ambele limbi, atat in scris, cat si oral, iar comisia permanenta a adunarii alesilor locali din tinutul secuiesc, impreuna cu specialistii autoritatilor publice, urmau sa stabileasca lista acelor functii publice care pot fi ocupate doar de catre persoane care cunosc ambele limbi.
    • +2 (2 voturi)    
      Neah (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:23)

      dark light [utilizator] i-a raspuns lui asiaticu

      Nu se spune, ca au nevoie de voturi, iar inconstienta nu are culoare politica.
  • -1 (1 vot)    
    Perfect! (Miercuri, 23 iunie 2010, 14:47)

    Trojan.H [utilizator]

    Perfect!
  • +1 (13 voturi)    
    vuvuzele (Miercuri, 23 iunie 2010, 14:49)

    vuvuzel [anonim]

    Jurnalistii si politicienii rumani sint totuna: vuvuzele. Tot mai multi jurnalisti sint, de fapt, exclusiv propagandisti politici, cel mai bun exemplu fiind cei din Antenele lui Felix. La fel, multi politicieni devin tot mai mult "jurnalist". De exemplu, hotul de viori Medelin n-a vorbit niciodata in acest parlament, dar tot timpul da din plisc la tv. Vuvuzele. Intr-o tzara care, spre deosebire de Africa de Sud, pare a nu prea mai avea albi...
  • +8 (12 voturi)    
    Foarte interesant! (Miercuri, 23 iunie 2010, 14:52)

    max [anonim]

    In strategie se vorbeste despre "fenomenul campaniilor de presa la comanda, ...raspandirea de informatii false ..., etc"
    La Realitatea se vorbeste despre ingradirea libertatii presei desi CSAT nu propune nici masuri concrete ci numai observa.
    Sa intelegem ca se simt vizati? De ce oare? Doar ei nu au "campanii de presa la comanda" si nu "raspindesc informatii false". Gresesc cumva?
  • -3 (15 voturi)    
    nebunie (Miercuri, 23 iunie 2010, 14:55)

    andrei [anonim]

    Ne indreptam spre dictatura, daca nu cumva suntem deja sub masca democratiei. Declaratia lui Radu Moraru e elocventa :”Aici e drama României. Spuneam eu într-o seară, e o dramă că România are 3 talk-show-uri care sunt total independente şi toate 3 din păcate sunt pe B1 TV, iar celelalte 64 de talk-show-uri toţi vorbesc la fel, aceeaşi limbă, acelaşi mesaj, aceleaşi minciuni, aceleaşi presiuni. Aici e foarte dubios şi deja ţine de interesul naţional şi de securitate naţională şi e treaba şi a serviciilor secrete şi a CSAT-ului". Altfel spus, esti contra puterii...ai o problema. Deci sa pupam toti puterea, cum ar veni, altfel suntem dusmanii. O spune unul de la televiziuena puteriii care plateste pe drepturi de autor si unde se spala bani intr-o veselie. Deci e mai mult decat clar unde s-a ajuns
    • +5 (9 voturi)    
      ai si n-ai dreptate (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:14)

      Minnie [utilizator] i-a raspuns lui andrei

      Talk-show-urile ar trebui sa fie mai echilibrate, din punct de vedere statistic. Mi se pare normal ca fiecare televiziune sa pretinda ca ea reprezinta impartialitatea. Macar asa, de dragul pastrarii aparentelor, si tot trebuie sa spuna acest lucru. Tin minte ca dupa 90, stirile si emisiunile alea in care erau Esca, Tuca, si alti tineri entuziasti era o adevarata placere sa le asculti. Toti se chinuiau sa fie profesionisti. Acum ascult stirile la A1 si am senzatia ca ascult o barfa la colt de strada. Din tot profesionalismul de alta data, s-a ajuns la ceva care chiar suna aiurea.

      Si e pacat.
    • +5 (13 voturi)    
      GRESIT. Presa romana* nu e contra "puterii" (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:30)

      Ari [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Ci e contra unui singur partid, PDL, si cand partidul asta e la putere si cand e in opozitie : aceeasi presa era impotriva PDL si cand PDL era in opozitie in 2007-2008 cu 16% in parlament si cand PDL era la putere impreuna cu PSD, iar PSD reprezenta "puterea"

      De aceea nu se poate spune ca presa lupta impotriva puterii

      DAR CEL MAI GRAV ESTE CA PRESA ESTE IMPOTRIVA UNUI SINGUR PARTID,
      Indiferent daca partidul ala face lucruri bune sau rele, iar asta e grav pt. ca in 6 ani aceasta atitudine e distrus toata dreapta judecata si discernamantul, asa ca azi nu mai putem deosebi binele de rau si "toti-sunt-la-fel"

      *Presa romana inseamna presa care conteaza adica presa cu audienta: RTv + A3
  • +3 (13 voturi)    
    Din pacate, la noi,.... (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:02)

    Rescatorul [anonim]

    presa, in marea ei parte, nu mai este de mult timp a patra putere in stat, "cainele de paza al democratiei." Este suficient sa urmarim emisiunile Realitatii-FNI (Vocea Moskovei 2) si Antenelor-Felix si vom constata ca presa practicata de aceste trusturi este un mijloc de manipulare abjecta si de slabire a institutiilor statului, de aservire a acestora unor interese straine. La fel, unii asa-zisi ziaristi din tagma lui CTP, Corina Dragotescu, etc. care, in 1990 si 1999, atatau la ura si incurajau minerii sa distruga democratia din Romania. Nu intamplator, Realitatea si Antenele tipa acum ca din gura de sarpe. Nu-i opreste nimeni sa demaste coruptia si sa apere democratia atat timp cat nu vor duce campanii parsive de destabilizare a tarii.
  • 0 (16 voturi)    
    nu inteleg... (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:02)

    Minnie [utilizator]

    Daca fac bancuri cu politicieni pe net, atunci reprezint o amenintare la adresa sigurantei statului (prin propaganda in mediul virtual si decredibilzarea unor institutii ale statului conduse de respectivii politicieni)?

    Oau! ma simt ca un infractor! Ce cool!
    • +1 (9 voturi)    
      pe aproape (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:07)

      KingSnake [utilizator] i-a raspuns lui Minnie

      Doar daca o faci "la comanda". Adica daca pierzi la carti si primesti porunca sa pui bancuri cu presedintele pe net, atunci esti terorist. :))
    • -2 (12 voturi)    
      Ai inteles gresit ... (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:12)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui Minnie

      ... nu poti sa faci bancuri cu politicienii puterii. De exemplu un banc cu Boc e amenintare la adresa sigurantei nationale dar un banc cu Geoana nu este pentru ca el e comunist, manipulat de Iliescu, agentul Moscovei si "prostanac". Faptul ca e al doilea om in stat nu are nici o importanta atat timp cat nu e "de-al nostru", din "gasca".
      • +1 (3 voturi)    
        Te inseli (Miercuri, 23 iunie 2010, 20:14)

        nick [anonim] i-a raspuns lui Gigi

        Nu exista bancuri cu Geoana, el este un banc.
      • +1 (1 vot)    
        aici gresesti (Miercuri, 23 iunie 2010, 20:36)

        Minnie [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

        Nici un manipulant nu are interesul sa ii spuna in mod public manipulatului 'prostanac'. Cu atat mai mult Ion Iliescu, care, indiferent de ce alte bube are in cap, chiar le are cu diplomatia si manipularea.
  • +7 (13 voturi)    
    De acord! (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:07)

    Victor [anonim]

    Cand vad si aud in fiecare seara cum perechea Stan si Bran de la RTV(parca Ursu si Stan)devin din simpli jurnalisti niste capacitati economico-politica-financiara,ma reped la dulapul de medicamente!
    Asta da manipulare,asta de dezinformare asta da razbunare!
    Nu asa se face televeziune si directionarea stiriilori catre public.
    Multi dintre noi de pe forum,cred ca ar putea confirma ceea ce vreau sa spun:in alte parti nu se face minut cu minut view political si daca da,ni se ofera adevaruri si nu niste intentii ale unora de a apara patronul sau de a supravietui si-si umple pusculita.
    Sa fim seriosi,Ursu este unul cu gargara mare,dar
    cu un creier gol.La fel si partenera lui.Si ca ei doi,gasesti la fiecare colt.
    Ce urmaresc?
    Sa-i analfabeteze pe romani!Dumnezeu vede si nu iarta!Mai vorbim!
    • 0 (6 voturi)    
      diferenta (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:22)

      KingSnake [utilizator] i-a raspuns lui Victor

      Una-i prostia si emisiunea proasta si alta e siguranta nationala. Eu nu ma uit la emisiunea aia pentru ca nu-mi plac prezentatorii. Dar asta nu inseamna ca aia sunt teroristi. Chiar si daca o fac pe bani. E doar prostitutie.
      • +1 (5 voturi)    
        Exista si alte modalitati de terorism (Miercuri, 23 iunie 2010, 16:19)

        Victor [anonim] i-a raspuns lui KingSnake

        Cred ca ai inteles gresit rolul acestor feluri de emisiunii!
        Scuza-ma,dar se cam interpreteaza acest document de la CSAT.Nu trebuie neaparat sa fie teroristii cei care ataca siguranta si ordinea intr-un stat.
        Audiovizualul are o mare putere in aceasta directie.
        Tie ti se pare corect cand o anumita presa sau TV minut cu minut arata numai o parte a mondei,si aia falsa?
        Si asta este ceeace spune acel document.Poti sa fi,prin propagande negative si false,sa redai lucrurile numai juma juma,actorul dezlantuirii nesigurantei intr-un stat.
        Pai TV exista ptr.prostituatie sau redari false?Eu zic ca rolul lor este alta,sa ne ofere un adevar,fie ea a opozitiei sau al puterii.
        Scuza-ma,tu spui ca nu te uiti,dar te-ai intrebat vreodata,cati sunt cei ca tine si cati sunt in tabara cealalta?Nu cred.
        Deci Ursu si ai lui manipuleaza o natie cu minciuni si ideii vantoase.
        Prostitutia se face in bordeluri,la centuri,prin paduri,dar nu in locuri publice,locuri de unde vrem sa educam,sa popularizam,sa culturalizam si sa cizelam o societate.
        Nu numai prin dusmani straini se poate ataca siguranta unei tari,chiar si din interiorul ei,de ex.cu teroarea minciunii si manipularii.
        Nimic,dar nimic nu se misca in tara asta,ptr,ca unii jurnalistii impreuna cu opozitia de dimineata si pana-n miezul noptii combat proriile lor viziuni.Hai,sa lasam sa se munceasca un pic,daca nu ne place,nu se da randament,atunci ne razboim.Dar la voi ca nicaieri:ne razboim inainte de a incepe ceva,numai asa de dragul de-a ne prostitua!
    • 0 (4 voturi)    
      "Cand vad si aud in fiecare seara ..." (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:26)

      it_s__not_news [utilizator] i-a raspuns lui Victor

      Da' cine va pune? Igiena mentala: nu deschideti televizorul. Eu am sters anumite canale.
      • -1 (5 voturi)    
        Eu nu stiu programul celor doi si.. (Miercuri, 23 iunie 2010, 16:25)

        Victor [anonim] i-a raspuns lui it_s__not_news

        .. din intamplare trec pe acolo.Nu am RTV sau vreun program romanesc pe satelitul meu,dar de multe ori interesul de ce se intampla in tara,ma uit printre altele la RTV internet si vad pe cineva stand la o masa rotunda.Dupa ceva secunde vad pe cei doi Stan si Bran.Si atunci trec mai departe,dar intai intreadevar mi-am stricat seara si placerea de-a mai rasfoi ceva!
  • +5 (13 voturi)    
    da ? (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:10)

    mihai r [anonim]

    subminarea economiei nationale prin hotia actuala, prin tepele economice date statului, prin privatizarile infecte pe 1 dolar, prin licitatiile de borduri etc, analfabetizarea nationala a ministerului analfabetizarii, mortalitatea, plecarea medicilor, infometarea natiunii, astea ce mama dracului sunt ????? prabusirea economiei nationale, predarea bilingva, cate exemple de tradare de tara mai vreti ?
    tara de slugi ...
    • +1 (1 vot)    
      de PRIVATIZARI PE 1DM a-ti auzit? (Joi, 1 iulie 2010, 18:35)

      carat [utilizator] i-a raspuns lui mihai r

      in Germania dupa caderea Berlinului majoritatea privatizarilor s-au facut pe 1 DM, dar cu conditia ca noul proprietar sa dezvolte si sa faca profitabila intreprinderea , sa pastreze cat mai multe locuri de munca sau / si sa infiinteze altele noi, si nu pentru a o vinde la fier vechi iar pe locul ramas viran sa-si construiasca sedii de birouri sau sa faca speculatii imobiliare cu terenul cum s-a intamplat la noi. Si asta pentru ca guvernantii Germaniei de la sfarsitul anilor 1989 - inceputul anilor 1990 s-au gandit sa faca profitabile intreprinderile socialisto-comuniste si sa sporeasca avutia nationala, nu s-au ingrijit de umflarea buzunarelor lor. A-ti votat Iliescu, aveti ce meritati. Din nefericire patimesc si cei putini care si-au dat seama de CAPCANA Iliescu si ai lui. Restul, emigrari in masa, analfabetizare, saracirea populatiei, coruptie, MAFIE etc. sunt urmarea alegerii initiale si a celei de-a 2-a (Iliescu) si a celei de-a 3-a (Iliescu).
  • -1 (13 voturi)    
    O mare greseala (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:15)

    aura [anonim]

    Peste tot in lume puterea si opozitia se razboiesc si prin intermediul presei. Si acolo presa a mintit, a jignit, a santajat si a dus campanii nedrepte.
    Cu toate astea, n-am auzit ca aceste probleme sa fie ridicate la nivel de "amenintari la adresa sigurantei nationale". Deraierile presei in tarile civilizate s-au rezolvat in justitie.
    Ce s-a intimplat azi la CSAT e un precedent periculos si arata slabiciunile statului.
    Ce urmeaza mai departe? Bun, au identificat o "amenintare". Ce masuri LEGALE se vor lua?
    • 0 (8 voturi)    
      Puterea absoluta corupe absolut (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:27)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui aura

      E neplacut sa fii "buricul" Romaniei, sa imparti sute de milioane de euro si sa te critice non-stop la televizor niste "coate-goale".
      Pai le-am taiat si drepturile de autor, i-am mai si injurat pe unde i-am prins mama lor de "gaozari" si de "tiganci imputite" (limbaj prezidential), dar pentru ca se obraznicesc o sa decretam ca tot ce scriu imotriva noastra sunt campanii de dezinformare si poate ii bagam ii inchisoare sa se racoreasca, mama lor de ^&^&^$%$%# !!!!
    • +2 (8 voturi)    
      e o diferenta (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:30)

      emilper [utilizator] i-a raspuns lui aura

      "Peste tot in lume puterea si opozitia se razboiesc si prin intermediul presei."

      Adevarat, dar e o diferenta: nu mai stiu tara in care 90% din mass-media sa lucreze pentru o singura parte. In USA, cat se vede pe net de 10 ani incoace, discutiile sunt aparent mult mai violente, dar si ziarele sau televiziunile sunt mai impartite ... inclusiv cele doua partide mari au factiuni care se lupta public.
      • +5 (5 voturi)    
        Poate pentru ca ... (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:44)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui emilper

        ... respectivele tari sunt devoltate, au o traditie si nu exista la cei care ajung la putere o discrepanta atat de mare intre ceea ce predica si ceea ce fac. Poate pentru ca nepotismul, coruptia, hotia si ineficienta acolo sunt la niveluri mai reduse. Poate pentru ca aceasta se vede in nivelul dezvoltarii tarii, in PIB/locuitor, venituri/locuitor si in calitatea vietii.
        Poate pentru ca in US, oricine vine la putere, americanul de rand o va duce tot binisor pe cand riscurile pentru romanul de rand sunt foarte mari... Poate pentru ca intr-un anumit moment a alege intre partidul X si partidul Y nu este diferenta dintre subzistenta si saracie ...
      • -1 (7 voturi)    
        PDL zgircit? (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:50)

        aura [anonim] i-a raspuns lui emilper

        Ai dreptate in ceea ce priveste SUA, acolo fiecare stie cine e de partea republicanilor sau de cea a democratilor. Asta inseamna ca cele 2 tabere au fost dispuse sa investeasca in comunicarea publica, in mod transparent si profesionist.
        Acum, de ce in Romania 90% din presa a ajuns antiPDL? Poate pt ca nu i s-a contrapus nimic. Daca a avazut ca nu e de gluma si alta solutie nu e, PDL ar fi tb sa-si fabrice niste moguli de presa.
        Decit sa politizeze iar TVR si sa bage presa in CSAT, era preferabil ca PDL sa puna in emisie
        Orange TV, "Buna dimineata, romani pedelisti", "Sinteza zilei la Palatul Cotroceni" etc.
        • +5 (5 voturi)    
          PDL a avut "moguli de presa" ... (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:59)

          emilper [utilizator] i-a raspuns lui aura

          ... cat a functionat alianta cu PNL.

          Nu poti sa inventezi un ziar de mare tiraj peste noapte sau sa faci un post de televiziune cu audienta mare din B1TV care are probabil 15 angajati cu tot cu paznicul de la intrarea in bloc.
          • +1 (3 voturi)    
            :) (Miercuri, 23 iunie 2010, 16:10)

            aura [anonim] i-a raspuns lui emilper

            Nu era nevoie sa o ia de la zero, ci sa cumpere niste branduri de presa bine cotate.
            O afacere ca oricare alta. Sint citiva pdlisti care se pricep de minune la afaceri, se vede in cifra lor de afaceri cu tot mai multe zerouri pe timp de criza economica.
    • -1 (9 voturi)    
      Pai nu e evident... (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:31)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui aura

      ...cum gestionezi un risc la adresa sigurantei nationale? Intai te informezi, aduni date despre amenintare. Cum se face asta? Pai prin servicile secrete...care vor zice..."emisiunile x de la postul y (unde in principiu y este sau Antena 3 sau Realitatea TV) par a fi campanii de presa comandate" si vor asculta linistiti telefoanele (daca nu o faceau deja) si vor spiona viata privata a jurnalistilor...care eventual, intimidati si speriati vor renunta la a mai critica puterea...Eu sper sa nu se dea batuti pentru simplul fapt ca a critica puterea e ceva normal si sanatos intr-o societate democratica. Daca milioane de pensionari care vor muri de foame vor asculta la TV doar laude la dresa bravului carmaci inseamna ca am ajuns in Coreea de Nord.
      • +1 (5 voturi)    
        Libertatea presei (Miercuri, 23 iunie 2010, 16:05)

        aura [anonim] i-a raspuns lui Gigi

        E printre putinele lucruri obtinute dupa 1989.
        Asa proasta, zurlie, corupta cum e, practica libertatea cuvintului.
        Orice ingradirea a libertatii presei va duce la altele. Odata drumul deschis azi, e posibil ca miine sa fie batatorit si de altii.
        Daca viitorul presedinte va fi Geoana, Ponta, Nastase, Antonescu s.a.m.d?
        • 0 (2 voturi)    
          Sincer sa fiu... (Miercuri, 23 iunie 2010, 18:57)

          Gigi [anonim] i-a raspuns lui aura

          ...am ajuns sa dau o mai mare importanta persoanelor ca atare decat cadrului formal in care opereaza (reguli, legi etc). Dupa experienta cu Basescu care ne-a dovedit ca poate interpreta Constitutia in mare parte cum vrea muschiul lui cred ca numai bunul simt al viitorului presedinte ne poate garanta ca nu va face la fel. In rest nimic....Iar acum nu ma pune sa-ti zic care dintre Geoana, Ponta, Nastase, Antonescu, Udrea [sic!] sau alti prezidentiabili are bun simt ... ma mai gandesc pana in 2014 si iti spun...
  • -3 (9 voturi)    
    Bravo! (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:18)

    AlinN [anonim]

    Ma uitam la revoltele din Grecia ... daca lumea ar fi fost atat de inconstienta sa asculte de Realitatea-KGB am fi ajuns in situatia lor, sau chiar mai rau.
    Marea provocare este alta: opozitia, PSDNL sub conducerea lui Ion-KGB-Iliescu are exact aceeasi pozitie. Este evident ca PSDNL-ul va apara postul FNI-st de televiziune "la comanda", va sabota Guvernul in Parlament, si va prelua si CSAT-ul in curand, daca sunt lasati. Singura solutie (daca vrem sa mai existe Romania in 10ani de-acum) ar fi interzicerea PSDNL-ului, incalecarea televiziunilor KGB-iste 6-18 luni. In acest interval de dictatura luminata institutiile statului trebuie reformate accelerat iar la sfarsitul perioadei, cu un stat cu institutii puternice si neintimidabile se poate reveni la democratie. Bine, se poate face asta fara sa stie toata lumea ce se petrece. Spre exemplu ce facea Nastase prin 2003-2004 era teoretic democratie.
  • +1 (9 voturi)    
    campanii de presa pe dracu (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:25)

    tudor [anonim]

    De tara se alege praful pe bune si nu e nevoie de nicio campanie de presa ca sa se vada asta.

    In viziunea CSAT'ului presa e o amenintare nationala si nu clasa politica corupta, ineficienta si de un nivel intelectual sub mediocru.

    Baieti, institutiile statului nu sunt prezentate in presa ca fiind corupte, ineficiente si abuzive din cauza unor "campanii" ci pentru ca asa sunt. Poate daca atzi accepta asta atzi trece la remedierea lucrurilor.

    Si daca presa ar prezenta numai lucruri bune si floricele ca pe vremea lu' Ceasca Romania tot pe drumul spre groapa de gunoi a istoriei ar fi, cu voi ca mari carmaci.
  • +4 (6 voturi)    
    csat (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:29)

    Viorel [anonim]

    de mult timp asteptam oa semenea discutie. Vor lua foc toatetv-urile :) deja realitatea fm, a orit comenatriile pe forum :)
  • -1 (11 voturi)    
    presa si natalitatea (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:34)

    nu conteaza [anonim]

    Imi place ca tot ce s-a retinut din articol este manipularea media. Atat.
    Foarte putine comentarii sau aproape deloc pentru celelalte amenintari.
    Ca antena3 si realitatea sunt sinte vuvuzele, toata lumea o stie, dar este nevoie de asa ceva intr-un stat democratic. Dintr-o suta de critici , cateva sigur sunt fondate si pertinente. Ar fi comunism daca ar exista numai televiziuni servile(mai demne de dispret decat celelalte) gen B1.

    Ce se intampla la noi acum nu s ecompara cu ce se intampla in media USA pe vremea lui Bush.

    In momentul asta, amenintarea la siguranta nationala o reprezinta chiar statul, pentru ca este condus de niste mafioti.

    Vorbim la toamna.
    • 0 (4 voturi)    
      corect (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:47)

      densia [anonim] i-a raspuns lui nu conteaza

      Dar eu cred ca tocmai pt la toamna se pregatesc astia, avand nevoie de dusmani in vremuri f. dificile. si oare cine e vulnerbaila si atacabila? presa. distrugerea ei e favorabila anumitor planuri
  • +1 (13 voturi)    
    Ultima faza... (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:34)

    Alin [anonim]

    Ultima faza a unui regim autoritar si incompetent este sa distruga presa, libera sau aservita, mincinoasa sau onesta, dar pana la urma PRESA. O tara in care presa devine subiect in (ce caraghios suna...) "Consiliul suprem de aparare a tarii" nu mai e tara democratica.
  • -1 (9 voturi)    
    Asa deci ne intoarcem la totalitarism (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:43)

    Saruman [utilizator]

    Daca presa critica guvernului si statului este o amenintare la adresa sa, inseamna ca spiritul critic si libera exprimare este la fel de bine o amenintare.

    Urmatorul pas va fi ingradirea presei si indirect a libertatilor individuale.
  • 0 (6 voturi)    
    Va sileste cineva sa ca uitati la A3? (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:43)

    Dorin [anonim]

    Ca nu inteleg problema.
    daca nu s-ar mai uita lumea, ar da faliment. Si gata.
    • +1 (3 voturi)    
      nu chiar (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:51)

      Minnie [utilizator] i-a raspuns lui Dorin

      Mai exista chestia aia, neinsemnata, cand lumea de obicei schimba canalul: PUBLICITATEA. Nu conteaza cine se uita, conteaza cine da bani de publicitate. Si cati. Si... daca nu spui ceva placut sponsorilor, aia nu te mai sponsorizeaza si daca nu te mai sponsorizeaza, atunci tre sa pui osul la treaba si adio salarii mari si facilitati.
  • 0 (6 voturi)    
    POPOR SAU POPULATIE?! (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:45)

    Dinu Paturica [anonim]

    popor sau populatie?!
    pe la inceputul acestui an, atunci cand candida pentru presedentia academiei romane, academicianul-istoric razvan teodorescu, spuneaintr-o emisiune tv, ca romanii tind din ce in ce mai clar sa se transforme dintr-un popor intr-o populatie! asta ar insemna, pe intelesul tuturor, ca in ultimii 20 de ani, romanii au realizat(?!) un recul istoric extraordinar, "arzand" etapele istorice au facut intr-un timp scurt si in mod accelerat trecerea de la comunism la comuna primitiva! si asta, evident, numai din cauza si cu contributia anumitor trusturi de presa, care nu-l premaresc pe "zeus" si regimul sau! daca articolul 53 din constitutie a putut justifica diminuarea salariilor, pensiilor, ajutoarelor de somaj, indemnizatiilor pentru cresterea copiilor, etc., urmeaza, probabil, ca acelasi articol 53 sa "justifice" si diminuarea drepturilor cetatenesti si instituirea politicii "pumnului in gura" pe baza binecunoscutului slogan iacobino-comunist "cine nu-i cu noi e contra noastra si trebuie sa moara!"! si uite-asa csat-ul si presedintele basescu vor instaura linistea in beata noastra tarisoara! mda, cred ca a avut dreptate domnul academician razvan teodorescu cand a zis ce-a zis de poporul roman! "vom muri si vom fi liberi"...au strigat tinerii timisoarei in decembrie '89! oare au murit in zadar?!
  • +1 (5 voturi)    
    cam tarziu (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:47)

    gabriel [anonim]

    cum am mai spus, solicit oficinei sovietice sa paraseasca tara !
  • 0 (8 voturi)    
    Banc - amenintare la siguranta nationala (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:57)

    Gigi [anonim]

    Un om moare si ajunge la Sf.Petru!Pe pereti vede numai ceasuri si il
    intreaba ce e cu ele.
    ? Sunt ceasurile minciunii si fiecare are cate unul.Cand omul spune cate
    o minciuna limba ceasului avanseaza cu o ora.
    ? Si ceasul acela care nu se misca?
    ? E de la maica Tereza.
    ? Dar ceasul lui Boc unde este?
    ? E in camera lui Iisus.Il tine pe post de ventilator!
    • -2 (2 voturi)    
      :)) (Miercuri, 23 iunie 2010, 16:28)

      aura [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      Niste reporteri de la TVR merg intr-un sat pentru a face un reportaj, cum isi petrece ziua baciu' Ion. Il roaga sa povesteasca ce face in cursul zilei.
      - Da pai, dimineata ma scol, si trag un pahar de palinca...
      - Stai, bacie Ion. Nu va fi bine sa afla toata tara ca deja la prima ora bei. Spune, ca citesti ziarul...
      - Na, atunce... dimineata ma scol, citesc ziarul. Dupa aia dau la porc sa mince, dupa care mai citesc inc' un ziar. Pina la prinz lucrez in atelier, in care timp citesc vreo doi-trei carti. La masa mai citesc vreo doua reviste, iar seara adun iosagul de pe cimp, dupa care urmeaza presa de seara. Dupa cina ma duc la biblioteca satului cu prietenii, iar la 10 cind inchide biblioteca merem cu toata trupa la Costel, ca el are tipografie."
    • +1 (5 voturi)    
      Pentru cei care mi-au dat... (Miercuri, 23 iunie 2010, 18:07)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      ... minusuri ma gandesc sa le dau o "ventilatie".

      Boc: Nu se reduc pensiile si salariile
      Boc: Se reduc pensiile si salariile

      E bine ma basistilor? :))
  • +2 (10 voturi)    
    Exista si naivi. (Miercuri, 23 iunie 2010, 16:00)

    ticuta2IV1940 [utilizator]

    Nivelul cultural al unei parti din populatia tarii, face credibile televiziuni ca iRealitatea, Antena 1, antena 3
    care au interesul sa promoveze ideile mogulilor,sa dezinformeze masiv orice stire sau eveniment .
    Vor mai trece ani pana cand populatia sa gandeasca pozitiv ,sa inteleaga ca numai prin munca exista dezvoltare,foarte multi cred ca statul este dator sa le dea,chiar si fara munca.Daca se face o evaluare a ajutoarelor sociale convertite in munca si rezultate ale muncii,vom descoperii ca nu s-a realizat nimic in folosul societatii.
  • 0 (6 voturi)    
    Stire-bomba, care insa nu mai mira pe nimeni (Miercuri, 23 iunie 2010, 16:05)

    Razvan_M [utilizator]

    http://economie.hotnews.ro/stiri-media_publicitate-7470606-alexandru-sassu-noul-sef-diviziei-din-adevarul-holding.htm
  • +4 (10 voturi)    
    Presa romana nu e "impotriva puterii" (Miercuri, 23 iunie 2010, 16:06)

    Ari [anonim]

    Ci e contra unui singur partid, PDL, si cand partidul asta e la putere si cand e in opozitie : aceeasi presa era impotriva PDL si cand PDL era in opozitie in 2007-2008 cu 16% in parlament si cand PDL era la putere impreuna cu PSD, iar PSD reprezenta "puterea"

    De aceea nu se poate spune ca presa lupta impotriva puterii

    DAR CEL MAI GRAV ESTE CA PRESA ESTE IMPOTRIVA UNUI SINGUR PARTID,
    Indiferent daca partidul ala face lucruri bune sau rele, iar asta e grav pt. ca in 6 ani aceasta atitudine e distrus toata dreapta judecata si discernamantul, asa ca azi nu mai putem deosebi binele de rau si "toti-sunt-la-fel"
    • 0 (6 voturi)    
      Cat la suta... (Miercuri, 23 iunie 2010, 17:16)

      Arthur [anonim] i-a raspuns lui Ari

      ... din ceea ce se scrie sau se pune in mass-media anti-PD si/sau Basescu credeti ca e real? Daca numai 25% ar fi real atunci nu va vine sa va luati cu mainile de cap( daca nu sunteti cu ei in gasca!)? Eu cunosc destul de bine multi leaderi PD inca din anii lor de inceput(il stiu pe Videanu din '90 cand umbla in tenisi) si stiu ca singura lor ratiune de a face politica a fost si va fi imbogatirea fara masura!Si ca nu au nici-un fel de scrupule ,au doar o oarecare indemanare de a escamota afacerile lor oneroase. Mai bine zi o aveau caci cu Basescu la putere nu mai au decat slabe scrupule ,au dat-o pe fata si nici nu mai lasa nimic in urma lor!
      Pe total sunt o gasca hrapareata de lacuste. Si dvs. va intrebati de ce sunt toti impotriva lor si a lui Zeus? Pai tocmai d'aia!
      • -1 (1 vot)    
        "Cat la suta ..." (Joi, 24 iunie 2010, 11:42)

        Ari [anonim] i-a raspuns lui Arthur

        "Cat la suta ..." din absolut TOATE acuzatiile si denunturile facute de 6 ani non-stop de PSD si PNL NUMAI LA TELEVIZOR au fost si concretiozate vreodata prin plangeri penale facute de PSD si PNL la DNA ?

        Raspuns: In 6 ani de scandal la televizor, PSD si PNL au depus la DNA o singura plangere penala, in cazul Ridzi, iar DNA a verifcat acuzatiile si a dovedit ca erau intemeiate, deschizand in consecinta dosar de urmarire in acest caz.
        In contrapartida, acuzatiile DNA la adresa PSD si PNL s-au materializat exclusiv in urmarire penala care a ajuns in justitie – NU LA TELEVIZOR

        Ce dovedeste asta ?

        1. Ca acuzatiile si denunturile facute de PSD si PNL numai la televizor au fost exclusiv CAMPANII DE PRESA, nu acuzatii intemeiate care pot fi dovedite in justitie.
        2. Ca PDL e un partid iresponsabil si complice cu PSD si PNL, pentru ca a permis ca spatiul public sa fie ocupat cu asemenea gogosi fara acoperire fara sa faca absolut nimic impotriva lor, permitand astfel PSD si PNL sa transforme in 6 ani tot spatiul public intr-un camp de razboi pentru mize FARA IMPORTANTA.


        Daca PDL face ceva care sa sparga aceasta complicitate si efectele ei, atunci – si numai atunci – se poate spune ca s-a diferentiat de acuzatorii lui.
        Ce s-a intamplat in CSAT e – in acest stadiu - doar o promisiune ca multe altele.
  • 0 (6 voturi)    
    receptia celor din spania (Miercuri, 23 iunie 2010, 16:10)

    cocoshu [utilizator]

    nu foarte multe persoane viziteaza Romania si nu se uita,sa-u preia stirile de pe televiziunile oneste, deaceea de multe ori suntem judecati total gresit doar dupa cum afiseaza televiziunile de interes. noi suntem putini pentru a schimba imaginea rea care o promoveaza anumite televiziuni.
  • 0 (8 voturi)    
    Ma asteptam la ceva serios, grav.... (Miercuri, 23 iunie 2010, 16:29)

    lili [anonim]

    Ceea ce citesc sunt parca balivernele pe care le debiteaza la foc automat Dl Boc la fecare aparitie din 2008 de cand e la guvernare si pana azi. Si din care nu a iesit nimic pana azi. Vorbe, vorbe goale, balmajeli de imbrobodit electoratul slab de ingeri. Asa arata si Strategia lu' peste. Ce va iesi din asta, ma gandesc la Israel, pai aia cand pun in Strategia lor nationala pericolul din partea tuturor tarilor vecine, ei fac tot ceea ce trebuie ca sa impiedice acel pericol. Ce-o sa iasa din aceasta Strategie ??!!! NIMIC. Pierdere de vreme si subiect de discutii si de pareri..... Oricum, un atentat cel putin verbal la adresa libertatii de exprimare, fundament la democratiei... Un astfel de moment regretabil nu poti vedea in cazul SUA, de exemplu si nu cred ca presa din SUA i-a ocolit pe conducatorii lor.....Seamana oricum, cu ceva gen Hugo Chavez, prin tarile alea scapatate ale lumii.....
  • +1 (11 voturi)    
    Usor usor, se intareste... (Miercuri, 23 iunie 2010, 16:33)

    Catalin [anonim]

    ...dictatura. Imi pare bine ca traiesc pe viu instalarea unei dictaturi, chiar nu imi imaginam cum in istorie romanii (si alte popoare) au admis instalarea dictaturilor.

    Acum imi dau seama: totul se face usor, pas cu pas, cu pregatirea poporului in prealabil prin clasarea unor evenimente (importante) ca insignifiante. Usor-usor ne obisnuim si cu lipsa unei camere din parlament, si cu faptul ca presa e o problema de siguranta nationala, si cu moguli, si cu regim de austeritate "ca sa rederesam tara". Totul cu acordul jumatatii din populatie mai slaba de inger (read: IQ).

    Totul decurge usor, fara sa simtim. Iar cand o sa realizam ce s-a intamplat, o sa fie prea tarziu.

    PS: Daca nu am fi in UE chiar am ajunge la dictatura. Sau cel putin eu sunt mai optimist decat as fi fost acum 50 de ani.
  • +4 (8 voturi)    
    Alina Mungiu: Libertatea presei si Statul - 1 (Miercuri, 23 iunie 2010, 16:36)

    Andra [anonim]

    Alina Mungiu-Pippidi

    Joi, 27 August 2009

    Adresandu-se nu demult unor jurnalisti, Traian Basescu a spus ca statul nu se amesteca in presa. Aceasta s-ar putea deci bucura pe deplin de libertate si, implicit, problemele pe care le are sunt doar ale ei. A lua astfel ca un dat situatia presei, a presupune ca, spre exemplu, coruptia sau oligarhizarea patronatului in presa se datoreaza vreunui esec al pietei este o eroare. Ceea ce vedem este un esec al statului si, ca atare, exista un numar de lucruri indispensabile pe care doar statul le poate face pentru a incepe o terapie. Dar merita?

    Categoric, da. Nu o sa avem o clasa politica mai buna, nu vom avea un stat mai respectat, nu vom avea institutii cu autoritate pana cand presa nu va exercita, in majoritatea ei, un discernamant similar celui din presa occidentala.

    Informarea de calitate a cetateanului este un bun public si necesita, ca atare, o politica publica.
    Statul este cel responsabil de functionarea institutiilor, fara de care piata nici nu e posibila. Iti dai imediat seama ca e ceva anormal la noi cand vezi emisiuni organizate sa-si bata joc de DNA sau de Fisc, pe banii celor urmariti.

    (continua)
    • 0 (2 voturi)    
      Draga Andra ... (Miercuri, 23 iunie 2010, 18:50)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui Andra

      ... sa inteleg ca in conceptia ta (bine si a doamnei Pippidi) o emisiune (sau un milion) "organizate sa-si bata joc de DNA sau de Fisc pe banii celor urmariti" poate reduce eficienta DNA sau a Fiscului? La fel cum una "pozitiva" poate creste eficienta DNA-ului sau a Fiscului? Faptul ca sunt laudate sau injurate public nu cautioneaza activitatea celor doua institutii si nici nu trebuie sa sa le influenteze. DNA-ul trebuie sa-si faca datoria fie ca presa ii este favorabila sau nu. PUNCT! Restul e gargara ... de tipul cum e buna informare un "bun public" etc....ma mir ca nu propune sa cumpere statul toata media si sa aiba monopol pe ea ca sa se asigure ca e "de calitate". Sa facem o Scanteia si un TVR1 cu 2 ore de program...si gata, ce ne tot chinuim cu presa libera, cu mai multe posturi...mai injura si puterea....prea complicat...
      • -1 (1 vot)    
        Criticile PARTIDELOR la adresa DNA si DIICOT (Joi, 24 iunie 2010, 11:40)

        cand campanie de presa = atac politic [anonim] i-a raspuns lui Gigi

        Sunt identice cu criticile TELEVIZIUNILOR controlate de PSD si PNL.

        N-am auzit ca DNA sau DIICOT sa fi fost vreodata laudate PUBLIC de televiziuni, in Romania, si nici ca aceste critici sa fi fost confirmate de Comisia Europeana.
        In fapt, PSD si PNL n-au avut curajul sa formuleze in 6 ani nici macar o singura data vreo critica la adresa functionarii DNA si DIICOT, acolo unde conteaza, adica la Comisia Europeana.

        Deci, timp de 6 ani incontinuu, DNA si DIICOT au fost exclusiv obiect de injuraturi in Romania, pentru televiziunile PSD si PNL.

        De LAUDAT , au fost laudate insa numai in exterior, cam in acelasi fel in care au fost injurate in Romania: au fost laudate de Comisia Europeana in mod constant, in absolut toti cei 6 ani care au trecut de la infintarea lor, si in absolut TOATE regimurile POLITICE : PDL-PNL, PSD-PNL, PSD-PDL, PDL-UDMR.

        »»» Diferenta fata de injuraturi este deci ca laudele au venit INDIFERENT de Regimul politic, in timp ce injuraturile au venit exclusiv de la doua partide politice, PSD si PNL, indiferent daca PSD si PNL reprezentau puterea – sau opozitia – in toti cei 6 ani care au trecut.

        Acest lucru dovedeste ca LAUDELE la adresa functionarii unor institutii romanesti sunt legitime atunci cand sunt intemeiate – si Comisia Europeana dovedeste acest lucru -

        Iar daca laudele sunt intemeiate atunci -> criticile ne-intemeiate, in stil CAMPANIE DE PRESA PSD-PNL sustinuta timp de 6 ani incontinuu, sunt i-legitime, deci sunt in realitate un ATAC POLITIC la adresa unor institutii ale Justitiei Statului roman.
  • -1 (5 voturi)    
    Alina Mungiu: Libertatea presei si Statul - 2 (Miercuri, 23 iunie 2010, 16:47)

    Andra [anonim]

    PRIMA SARCINA A STATULUI

    este deci sa asigure functionarea adecvata a institutiilor care au tangenta cu presa, sa reglementeze proprietatea, monopolul, competitia, fara a se amesteca in ele. Primul lucru de reglementat la noi este actionariatul din presa.

    Acesta trebuie sa devina obligatoriu transparent, cu penalizarea celor care nu il afiseaza sau folosesc intermediari. Al doilea lucru necesar este prevenirea concentrarii care restrange competitia din presa. Mie nu mi-a venit sa cred la ultimele alegeri cand am descoperit ca cele doua exit-poll-uri sunt facute de agentii care apartin celor doua televiziuni care le difuzeaza. Nu mai exista asa ceva in nici o tara din lume, nici daca ar fi vorba de agentii prestigioase, ceea ce nu e cazul! Pai, maine ne putem trezi ca astia se inteleg care e rezultatul alegerilor, cam cum se inteleg cine iese la "Zece pentru Romania", dar cu o miza mult mai mare. E de neconceput ca un singur trust de presa sau un singur patron sa aiba si televiziune, si radio, si ziar, si agentie de sondare a opiniei publice, mai ales dupa ce s-a ajuns la o asemenea concentrare in ultimii ani! Patronii vor intreba cum de pot trai alte tari fara asemenea legislatie; e foarte simplu, acolo nu a devenit o problema, nu s-a apucat Mafia sa cumpere ziare si televiziuni, ca la noi! Unde a existat aceasta problema istorica, de exemplu la americani, a aparut si o asemenea legislatie. In Franta, patronii de audiovizual trebuie sa aiba biografii la vedere si, de cum isi pierd onorabilitatea pe la Fisc sau judecatori, sunt in pericol sa isi piarda si licenta. CNA, poate pentru ca e in mana opozitiei, e singurul organism care mai face ceva la noi (uitam Consiliul National contra Discriminarii, si el un organism necesar si activ).


    Cine a inventat mogulii (2)

    Alina Mungiu-Pippidi
    Romania Libera, 27 August 2009
    http://www1.romanialibera.ro/opinii/comentarii/cine-a-inventat-mogulii-2-163436.html
  • 0 (4 voturi)    
    care risc? (Miercuri, 23 iunie 2010, 16:52)

    alin [anonim]

    printre principalele riscuri si amenintari la adresa sigurantei nationale a Romaniei, sunt Guvernul si alesii neamului. Ca aceasta tara numita "Romania"sa se dezvolte si sa poata intra in randul lumilor civilizate si dezvoltate trebuie sa extermine acesta boala care o macina din 89 si anume sa scape de lichelele care au furat tot ce era de furat
  • -2 (4 voturi)    
    Alina Mungiu: Libertatea presei si Statul - 3 (Miercuri, 23 iunie 2010, 16:53)

    Andra [anonim]

    AL DOILEA LUCRU DE FACUT

    consta in protejarea si stimularea difuzarii de presa. Cum se face ca, dupa douazeci de ani de tranzitie, nu poti face un abonament in Romania incat tu sa fii sigur, ca abonat, ca primesti produsul pe care l-ai cumparat, iar vanzatorul sa fie sigur ca isi ia banii? Cine e idiotul care a facut aproape un monopol privat din Rodipet? Exista nenumarate variante de a stimula abonamentele, fie online, fie la produsul tiparit, dar toate se bazeaza pe capacitatea statului de a face respectate regulile. De exemplu, eu cred ca presa de calitate trebuie sa faca o intelegere si sa paroleze continutul pe Internet, nu exista alta varianta sa o salvam, dar asta nu se poate intr-un sistem de plati electronice asa de primitiv ca la noi (in Estonia, cu cardul de identitate iti platesti si impozitele, si parcarea la parcometru). Dar toate acestea au solutii.
    Al treilea lucru de facut este crearea unui standard de calitate. Asta am incercat noi pe vremuri, la TVR, cand am adus traineri de la BBC care sa faca sumarul stirilor, dupa ani de zile in care acesta era telefonat de la Guvern. Dupa noi, a ajuns repede iarasi telefonat de la Guvern. Dar cum totul se plateste, interventia repetata in media publica a dus la falimentarea acesteia. Gaurile negre se umplu din bani publici. Am asistat la doua coalitii impotente, care au uitat Agerpresul fara director, au lasat la TVR sa se calce legea in mod repetat in ce priveste personalul, chit ca va pierde procesele (dar mai tarziu), au lasat radioul sa se afunde, desi in toate aceste institutii exista si oameni buni, care striga dupa reforma. Nu doar mediile publice insa, ci oricine poate dovedi ca practica un jurnalism civic ar trebui sa poata capata subventii din bani publici, ca in Germania. Daca acest lucru e reglementat clar, e mult mai bine sa dai subventii la vedere presei de calitate decat sa ii dai discretionar publicitate de stat.

    Alina Mungiu-Pippidi
    Romania Libera, 27 August 2009
    http://www1.romanialibera.r
  • -1 (9 voturi)    
    ELIMINATA (Miercuri, 23 iunie 2010, 16:57)

    adolf [anonim]

    Fratilor e groasa! Televiziunea de partid si de stat,VOX
    NEWS, care este o creatie ca si B1 a mogulului bun fratii paunescu, afiseaza pe ecran acum la ora patru si ceva PM mare si lat " PRESA LA COMANDA TREBUIE ELIMINATA" , deci puteti sa va asteptati la orice.
  • -1 (7 voturi)    
    CORECT (Miercuri, 23 iunie 2010, 17:02)

    urbanie [anonim]

    NASUL are perfecta dreptate. Dezechilibrul e enorm, intre "latrai" si comentatorii/moderatorii de bun simt. Iar "din interior" nu se poate face nimic (vezi cazul SRS si Chireac, declarati NONjurnalisti - dar prezenti aproape zilnic pe sticla murdara a iRTV)... Nici macar NOI, publicul, nu putem face nimic : de undeva trebuie sa ne informam. Daca avem discernamant, vom "decela" NONinformatia de la iRTV si A3 : care NU informeaza de fapt, ci DEformeaza, zi de zi 24/24 ore. Sau, mai precis, CONformeaza realitatile la interesele de grup ale patronilor lor.
    • 0 (2 voturi)    
      ..cat de fraier sa fii.... (Miercuri, 23 iunie 2010, 19:52)

      Mona19 [utilizator] i-a raspuns lui urbanie

      sa ii critici numai pe unii cand si ceilalti fac fix acelasi lucru - mint de ingheata apele- dar sa inteleg ca daca interesela patronilor acestor canale obediente puterii merg in aceeasi directie cu cele ale politicienilor de moment sunt ok?
  • 0 (6 voturi)    
    presa (Miercuri, 23 iunie 2010, 17:04)

    A.Prig [anonim]

    CSAT (a se citi base)considera populatia de o prostie si o lipsa de discernamant perfecta.Are dreptate.Asa se conduce o natie de imbecili.Forza Base!
  • +1 (3 voturi)    
    Alo, presa! (Miercuri, 23 iunie 2010, 17:42)

    valexandru [anonim]

    rezolvati-va problemele deontologice.

    Mizeria din presa nu va da dreptul sa cartiti.
  • +2 (2 voturi)    
    x (Miercuri, 23 iunie 2010, 19:17)

    echo [utilizator]

    ANTITRUST LAW

    Legislation enacted by the federal and various state governments to regulate trade and commerce by preventing unlawful restraints, price-fixing, and monopolies, to promote competition, and to encourage the production of quality goods and services at the lowest prices, with the primary goal of safeguarding public welfare by ensuring that consumer demands will be met by the manufacture and sale of goods at reasonable prices.

    Antitrust law seeks to make businesses compete fairly. It has had a serious effect on business practices and the organization of U.S. industry. Premised on the belief that free trade benefits the economy, businesses, and consumers alike, the law forbids several types of restraint of trade and monopolization. These fall into four main areas: agreements between competitors, contractual arrangements between sellers and buyers, the pursuit or maintenance of monopoly power, and mergers.

    The Sherman Anti-Trust Act of 1890 (15 U.S.C.A. § 1 et seq.) is the basis for antitrust law, and many states have modeled their own statutes upon it. As weaknesses in the Sherman Act became evident, Congress added amendments to it at various times through 1950. The most important are the Clayton Act of 1914 (15 U.S.C.A. § 12 et seq.) and the Robinson-Patman Act of 1936 (15 U.S.C.A. § 13 et seq.). Congress also created a regulatory agency to administrate and enforce the law, under the Federal Trade Commission Act of 1914 (15 U.S.C.A. §§ 41--58). In an ongoing analysis influenced by economic, intellectual, and political changes, the U.S. Supreme Court has had the leading role in shaping how these laws are applied.

    Enforcement of antitrust law depends largely on two agencies, the Federal Trade Commission (FTC), which may issue cease and desist orders to violators, and the U.S. Department of Justice's Antitrust Division, which can litigate. Private parties may also bring civil suits. Violations of the Sherman Act are felonies carrying fines of up to $10 mi
  • -1 (3 voturi)    
    campanie de presa (Miercuri, 23 iunie 2010, 20:14)

    ioan [anonim]

    Dar interminabila hotie a celor care ne conduc
    de ce nu se discuta in CSAT?
    Au ajuns hotii sa se identifice cu TARA si se simt in pericol cind li se mai prezinta oarece fapte prin presa!
    Ce se intimpla cu tara asta?
    Chiar nu se mai tem de nimic cei care o calaresc?

    ,,Sa nu dea Dumnezeu cel sfint"
    .........................................................
  • 0 (2 voturi)    
    La siguranta nationala (Miercuri, 23 iunie 2010, 21:44)

    Mihai [anonim]

    sa fie trecute ca vulnerabilitate incompetenta ministrilor, clientela politica, furtul din banii cetatenilor, prezenta in zeci de consilii de administratie.
    Asteptam ca dupa ora 10 sa vedem celebrele linii colorate pe televizor asa cum era pe timpul lui ceausescu, doar am impuscat un comunist si am pus un altul in loc. Traiasca democratia basesciana.
  • +2 (2 voturi)    
    intrebare (Joi, 24 iunie 2010, 0:35)

    teodor(anonim ) [anonim]

    Ma intreb daca toate stirile si comentarile din presa au la baza documente autentice de informare ,obtinute legal, si cele care au de ce nu sint toate mentionate odata cu publicarea lor, asa cum se procedeaza in tarile democratice?Rog fara interpretari politice.
  • 0 (0 voturi)    
    Presa (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 0:31)

    Ioan [anonim]

    Cum se numes cei care sprijina neconditionat puterea ?! Faceti acelasi tip de presa ca ziaristii de dinainte de 1989. Atunci erau scoliti la Academia Stefan Gheorghiu, acumla Universitatea Spiru Haret, la FF (fara frecventa)!