Sorin Oprescu: Cabinetele medicale din scoli sunt dotate la nivelul anilor 1821

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 26 mai 2010, 17:26 Actualitate | Esenţial

Sorin Oprescu
Foto: AGERPRES
Sorin Oprescu, a anuntat, miercuri, ca Primaria Capitalei incearca sa refaca reteaua cabinetelor medicale din scoli, avand in vedere importanta acestora in preventia bolilor la copii, dar si faptul ca dotarea cabinetelor medicale din scoli este, spune edilul, "la nivelul anilor 1821", potrivit Mediafax.

"Incercam sa refacem o retea care are o importanta foarte mare pentru ca poate face preventie, atunci cand se manifesta o serie intreaga de boli", spune primarul Capitalei.

Potrivit acestuia, reinfiintarea cabinetelor medicale din scoli are in vedere, pe de o parte, prevenirea unor epidemii si depistarea lor in faza incipienta, iar pe de alta parte, "aceasta perioada in care saracia este pe primul plan, iar parintii nu au bani sau sunt foarte ocupati".

Acestea ar urma sa fie dotate cu aparatura si medicamente necesare unei prime interventii, urmand ca alaturi de cabinetele medicale sa functioneze si cabinete stomatologice. Aparatura medicala ar urma sa fie asigurata, cel mai probabil, prin incheierea unui parteneriat public-privat, avand in vedere perioada de criza, a precizat primarul Capitalei.

El a adaugat ca programul de reabilitare a cabinetelor medicale va incepe cu cele din gradinite, avand in vedere ca o parte dintre acestea isi vor continua activitatea si pe perioada verii, spre deosebire de scoli.

In Capitala functioneaza, in prezent, 410 cabinete de medicina generala in gradinite, scoli si licee, 147 de cabinete de stomatologie in scoli si licee, 20 cabinete de medicina generala si 21 de stomatologie in institutii de invatamant superior de stat. Aceste cabinete deservesc aproximativ 200.000 de copii din gradinite, scoli si licee si alti 150.000 de studenti.

Municipalitatea, prin Administratia Spitalelor, se va ocupa de aspectele legate de gestionarea resurselor umane si de gestionarea fondurilor alocate de la bugetul de stat, de aprovizionarea cu medicamente si materiale sanitare, precum si de coordonarea unitara a activitatii medicale.


Citeste mai multe despre   






















958 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    ai gasit iar o afacere? (Miercuri, 26 mai 2010, 16:42)

    claonic [utilizator]

    ai gasit un alt aranjament dupa ceasuri de aur, strazi la preturi ireale etc.. ce urmeaza? un pansament de 1000E?
    dobitocule..
    • 0 (0 voturi)    
      sa stii de la mine! (Joi, 27 mai 2010, 13:40)

      Iulian [anonim] i-a raspuns lui claonic

      Prietene, documenteaza-te. Nimeni nu s-a mai interesat de elevi si de starea lor de sanatate. Acum o luna de zile fetita mea a cazut si si-a spart arcada. N-a ajutat-o nimeni. Suntem la pamant. Il apreciez pe Sorin Oprescu si sper din tot sufletul sa rezolve aceasta problema.
  • +1 (3 voturi)    
    nesimtitul (Miercuri, 26 mai 2010, 19:43)

    unu medic [anonim]

    nesimtitul Oparescu asta se vaita ca's cabinetele la nivelu anilor 1800. cine le-a tinut asa?!! in nu vrea sa le vanda medicilor care lucreaza in ele pentru ca acestia sa le poata modeniza desi s-a dat OUG 68/2008 in spiritul moderizarii sistemuluide sanatate. l-am auzit ca se lamenta prin presa ca medicii nu vor sa le cumpere ca-s prea scumpe, 3000E/mp. minciuni!! n-au vrut sa aprobe spre exemplu in sectorul 1 decat 3 cabinete spre vanzare cum poate fi vazut pe www.pmb.ro . de ce? interese imobiliare, marfa de spaga a functionarilor din PMB cu spatiile medicale. acea ordonata 68 ii obliga sa aduca spatiile in cazul nevanzarii la standarde europene in timp de 1 an. care a expirat in mai 2009! nici nu vor sa le vanda, si nici sa le modernizeze. si ce medic e prost sa bage bani in ele cand stau la cheremul unor burtosi si spagare din pmb care ii pot da afara cand doresc?!!

    Rusine OPARESCULE, puteai face ceva pentru a cresete nivelul in sanatate,da tu stai si plantezi iarba pe dambovita!!
  • +1 (1 vot)    
    ...vorbe.... (Miercuri, 26 mai 2010, 19:45)

    crriss [anonim]

    Daca s-ar trece de la stadiul de vorbe la punere in practica.... De unde bani? Cand se taie de peste tot?
    Cum sa facem medicina cu un salariu de mizerie....redus si ala cu 25%?
    Un contract cu CAS ar fi mai util, atata timp cat copiii sunt in scoli intre 4 si 6 ore, cat parintii ii trimit la cabinetul scolii fiindca nu mai au timp sa ajunga cu ei la medicul de familie...?
    Toate astea le stim, le-am mai auzit....
    Acum vrem FAPTE !!!
    • 0 (0 voturi)    
      Oprescu are dreptate! (Joi, 27 mai 2010, 13:50)

      Darius Antonescu [anonim] i-a raspuns lui crriss

      Sunt unele lucrari care trebuie urgentate. Copiii sunt pe primul plan. Nu te poti juca cu vietile lor. Se intampla in fiecare an fel si fel de necazuri. Accidente care ar putea fi evitate daca cabinetul medical scolar ar putea fi folosit. Oprescu a spus lucrurilor pe nume. Acum sa vedem daca este lasat sa rezolve problemele.
  • -1 (1 vot)    
    Normal ca sunt la nivel de 1800 (Miercuri, 26 mai 2010, 20:49)

    bineinteles [anonim]

    Bineinteles ca trebuie investit in aceste cabinete.Sunt practic lasate in paragina de ani de zile.Dar cine se mai gandeste la ele.Sper ca Oprescu sa rupa pisica in doua.Nu se mai poate continua asa.Sanatatea mai presus de toate.
  • -1 (1 vot)    
    Preventiv (Miercuri, 26 mai 2010, 21:00)

    Elena [anonim]

    Aceste cabinete sunt utile mai ales in scop preventiv:unde exista comunitati de copii,exista si riscul transmiterii de boli,si aici nu ma refer la bolile copilariei.Oprescu este primul primar care pune aceasta problema,si e bine ca o face!Ce fac copiii ai caror parinti (din diferite motive),nu au asigurarile sociale platite?Daca scoala respectiva este arondata unui cabinet medical,copilul poate primi asistenta medicala,indiferent de situatia parintilor sai!
  • 0 (0 voturi)    
    Cabinetele medicale din scoli-desfiintate de urgen (Joi, 27 mai 2010, 6:27)

    pandora [anonim]

    Cabinetele medicale din scoli ar trebui desfiintate de urgenta,sunt niste bani aruncati ,aceste unitati,in marea majoritate nu functioneaza decat pe statele de plata.
  • 0 (0 voturi)    
    Chiar e nevoie de cabinete! (Joi, 27 mai 2010, 14:35)

    Antonio [anonim]

    Ca masura de prim ajutor,si tot sunt necesare!Pana la sosirea ambulantei,primul ajutor acordat poate salva o viata!La asta nu va ganditi?Copiii pot pati tot felul de accidente la scoala.Ideea lui Oprescu nu poate decat sa-i bucure pe parinti si pe directorii de scoli!
  • 0 (0 voturi)    
    Pai, d-le Oprescu... (Luni, 31 mai 2010, 13:19)

    hamangiu [anonim]

    Oprescu nu ar trebui sa se planga de greaua mostenire. E primar, pe deasupra si doctor, nu inteleg de ce nu foloseste bani s\din bugetul Primariei pt. dotari corespunzatoare. Eu nu ma supar daca taxele mele se duc pe cabinete scolare. Ma supar cand taxele mele sunt risipite pe ceasuri de aur sau alte dandanale. Fapte!, nu vorbe!, Oprescule!