Daniel Funeriu: Nu am semnat niciun document privind sanctionarea directorilor care nu organizeaza examenul de Bacalaureat

de D.G.     HotNews.ro
Luni, 24 mai 2010, 21:52 Actualitate | Esenţial

Ministrul Educatiei, Daniel Funeriu, a respins luni afirmatiile facute de liderii sindicali din invatamant referitoare la intentia ministerului de a-i sanctiona pe directorii scolilor care nu organizeaza examenul de bacalaureat, afirmand ca nu a semnat niciun document care sa prevada astfel de masuri.

"Din pacate, domnii lideri de sindicat sunt din nou in situatia in care, fie dau dovada de rea intentie, fie nu cunosc realitatea. Nu am semnat si nici nu voi semna vreun document prin intermediul caruia directorii unitatilor de invatamant sa fie sanctionati. Asa cum stiti si asa cum am precizat (...) nu am in vedere masuri punitive la adresa directorilor de scoli sau a cadrelor didactice, atata timp cat ma voi afla la conducerea acestui minister", a afirmat ministrul citat de Agerpres.

Potrivit demnitarului, singurul ordin pe care l-a semnat si care ii vizeaza pe conducatorii unitatilor de invatamant preuniversitar este Ordinul nr. 3.142/6.04.2010, publicat in Monitorul Oficial nr. 251/19.04.2010, care modifica un ordin de ministru mai vechi (Ordinul nr. 3.142/2006), care aproba metodologia de organizare si desfasurare a concursurilor pentru ocuparea posturilor de director.

Conform unei anexe la acest ordin din 2006, contractul de management al directorilor continea o clauza in care se stipula ca acesta se suspenda de drept, in momentul in care impotriva lor era depusa o plangere penala.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1028 vizualizari

  • +1 (9 voturi)    
    atunci (Luni, 24 mai 2010, 22:18)

    panfil flecaru [anonim]

    sa'si dea demisia.
    asta e prima masura, afara cu cei ce pun in pericol invatzamantul !
    nu copiii sunt de vina.
    sa faca greva dupa inchiderea anului scolar, ca si atunci sunt pe salar, deci se presupune ca lucreaza.
    pe perioada vacantzelor merg la scoala numai sa semneze condica, sa'si bea cafeaua si sa mai barfeasca oleaca. o ora pe zi, la doua zile.
    atunci au timp de greve, proteste, pichetari, goarne, fluiere, steaguri rosii. si le da marea si cate'o bere.
    • +2 (4 voturi)    
      si le da marean si cate o bere (Luni, 24 mai 2010, 22:31)

      panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui panfil flecaru

      la pichetari.
      asta vroiam sa zic..
      • 0 (0 voturi)    
        @ panfil (Marţi, 25 mai 2010, 18:33)

        ionel [anonim] i-a raspuns lui panfil flecaru

        Daca e asa de bine ininvatamant si tu esti asa de destept, de ce nu te-ai facut profesor?
    • -1 (7 voturi)    
      @florin (Luni, 24 mai 2010, 23:10)

      florin [anonim] i-a raspuns lui panfil flecaru

      cei care pun in pericol invatamantul sunt guvernantii care ofera salarii de mizerie educatorilor si profesorilor. Calitatea invatamantului a scazut pe masura ce salariile oamenilor din sistem au scazut si multi cu talent si vocatie au fugit la privat, spre alte joburi.
      • +3 (9 voturi)    
        pai (Luni, 24 mai 2010, 23:31)

        albert [anonim] i-a raspuns lui florin

        mai einstein, daca romania nu produce de unde naiba sa dea salarii mari la profesori si alte cele? vezi ca acu 2 ani s-au marit salariile si deja s-a depasit productia>>>>..
        • -1 (1 vot)    
          De acolo de unde... (Marţi, 25 mai 2010, 9:58)

          mircea [anonim] i-a raspuns lui albert

          Să dea bani la profesori de acolo de unde s-au găsit bani pentru: creşterea bugetului Administraţiei Prezidenţiale, brandul de ţară, eRomânia, bodruri, perdele şi pavele. Plus că nu trebuie bani ca să nu impună legea asta proastă a educaţiei.

          Apropo de bani: oficial, fără măsurile de austeritate, deficitul bugetar ar fi de 9,8% din PIB. Tot oficial, salariile bugetarilor sunt 9,6% din PIB (fondul de salarii, probabil). Asta înseamnă că, dacă s-ar reduce la 0 salariile bugetarilor, bugetul tot pe deficit ar rămâne (deficit de vreo 5% din PIB, dacă socotim că jumătate din fondul de salarii se întoarce la buget şi la fondurile de pensii şi sănătate).
    • +2 (4 voturi)    
      ai vorbit si nea Ion (Luni, 24 mai 2010, 23:23)

      cris [anonim] i-a raspuns lui panfil flecaru

      tot un prapadit de comunist ai ramas, ma flecarul. De ce nu taci, cand vorbesti?
      • -1 (1 vot)    
        mda (Marţi, 25 mai 2010, 9:32)

        panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui cris

        m'ai dat gata cu argumentul.
        logic si penetrant.
        de remarcat si umorul.
        altfel, sanatate si... sa traitzi bine !
    • +1 (5 voturi)    
      Asta-i shpilu, Mishule! (Luni, 24 mai 2010, 23:24)

      Gogu [anonim] i-a raspuns lui panfil flecaru

      Profii fac greva tocmai ca amicii tai analfabeti sa nu poata copia la Bac! Si tu cu sor-ta sa ramaneti cu mediile neincheiate (chiar si la seral)....Ca in vacanta nu-i baga nimeni in seama daca fac greva, cel mult o sa radeti tu, cu amicii tai, la o bere in Predeal de fraierii de profesori!
      • 0 (0 voturi)    
        gogutza, (Marţi, 25 mai 2010, 20:18)

        panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui Gogu

        am o precizare mai intai: n'am sora.
        si apoi o intrebare: daca profesorii ar sta in clase si n'ar face greva s'ar copia la bac, nu'i asa ? :-)
        deci nu fac greva in vara ca e prea cald si nu mai au material de shantaj politic.

        gogutza, nu'mi place predealul. am alte gusturi.

        hai, lasa, nu te enerva.
        asa e viatza, unii n'au sora. :-)
  • -3 (7 voturi)    
    auuuuuu! (Luni, 24 mai 2010, 22:40)

    constantin [anonim]

    Tovarasul Daniel Funeriu........observati asemanarea cu ''funebru''.....mai stie altceva decat sa semneze acte care modifica...''schimbarea''??????? Tovarasul inginer.....am uitat...........mea culpa... :))))))))
  • 0 (2 voturi)    
    fds (Luni, 24 mai 2010, 23:51)

    cxvx [anonim]

    Hai la lupta, cea mareeee, rob cu rob sa ne unim! Greva generalaaaa!
  • +3 (5 voturi)    
    Incredibil... (Luni, 24 mai 2010, 23:54)

    Marcel [anonim]

    Dar chiar nu observa nimeni cum se judeca legea educatiei? Oameni buni, CD a adus amendamente... unde? La comasarea rectoratelor, la conducerea in mediul privat... mafia si-a reinceput calea... lor nu le pasa de titularizare si ce tampenii vor profesorii - lor le trebuie sa tina toti rectorii care ii sprijina in pozitie... sa fie cat mai multe functii mari si invatamant mai de calitate. Degeaba radem de Funeriu, el chiar incearca sa schimbe ceva in bine... de-acord, legea NU e buna in intregime, mai are nevoie de ceva modificari dar sindicatele prefera sa iasa in strada decat sa negocieze cu ministerul (observati faptul ca la primele discutii pe tema titularizarii s-au facut ceva modificari pe-acolo) - de ce? Pai pentru ca la comasarea rectoratelor liderii sindicali probabil ca vor fi printre primii carora o sa le scada veniturile... uitati-va numai la amendamentele aduse zilele astea... si cu mai multa atentie la legea educatiei... e o propunere buna dar risca sa ajunga la fel de inutila daca nu reactionam :|
  • +1 (5 voturi)    
    Pai rau a facut ... (Marţi, 25 mai 2010, 0:22)

    Daniel [anonim]

    ... Funeriu ca nu a semnat asa ceva!

    Nu inteleg ... De ce profesorii se razbuna pe copii? De ce SABOTEAZA invatamantul romanesc? Daca vor un protest REAL de ce profesorii nu-si dau demisia IN BLOC? Pentru ca ar risca sa-si piarda posturile ocupate cu ... atatea pile, probabil.

    Acesta nu este un mod decent de protest. Copii nu au nici o vine ca profesorii au acceptat sa lucreze in cloaca asta (sincer, chiar asa tampiti sa fim sa nu stim cum se iau posturile in invatzamant?). Protestul profesorilor poate imbraca ce forme vor mariile-lor dar nu sabotarea unei intregi generatii!

    Pentru asta ar merita munca silnica pe viata!
    • -1 (1 vot)    
      sabotaj (Marţi, 25 mai 2010, 8:29)

      Demigod [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      Invatamantul e sabotat sistematic de vreo 5 mandate de ministru incoace. Tzara arde, dar la ivatamant intotdeauna e pus un politruk incompetent dar permanent cuprins de dorinta reformei.

      Ultima tampenie e Bacalaureatul pe calificative.
      Tot asa, in clasa 1-a pe vremea lui Ceuasecu, se dadeau buline, nu note, ca sa nu te descurajeze. Bine am mai regresat cu imbecili ca Funeriu!
    • 0 (0 voturi)    
      @ daniel (Marţi, 25 mai 2010, 18:46)

      ionel [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Numai prostii cred ca e vorba de razbunare. Ori ce greva deranjeaza pe cineva, asta e scopul ei. Daca metroul a fost oprit o zi (aproape) toata tara a frematat si a doua zi au fost rezolvate cererile grevistilor, n-a spus nimeni ca "se razbuna" pe bucuresteni. Daca profesorii fac greva in timpul anului scolar, nu deranjeaza decat pe cei ce nu au cu cine isi lasa copiii, scoala fiind un loc de parcare. Prea putin inteleg de ce profesorii lupta pentru o lege a invatamantului corecta, din punctul lor de vedere. Este o falsa problema ca nu sunt bani, realitatea este ca sunt prost distribuiti si se fura prea mult.
  • 0 (0 voturi)    
    Sa nu uitati sa le mai dati si la profesorii de (Marţi, 25 mai 2010, 15:08)

    O natie de ca ca o [utilizator]

    Sa nu uitati sa le mai dati si la profesorii de universitati ceva, ca nu au saracii decat autonomie sa mareasca taxe (ministeru' nu-i mai vede) si sa-si faca salarii de 20.000 - 30.000 lei. Si sa-l mai ia si pe student la misto ca nu-l trece pana nu sare la cap cu banu'.
    Dati-le si lor un banutz ca sunt vai de ei.....
    Mai idi oti si nesim titi decat niste profesori manjiti nu prea sunt decat cei care au luat spaga sa ii puna in functii "pe merite"