Organizatia de femei a PDL cere Guvernului sa nu se atinga de indemnizatia pentru mame

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 15 mai 2010, 16:07 Actualitate | Esenţial

Organizatia de femei a PDL cere Guvernului sa nu se atinga de indemnizatia pentru mame si sa caute solutii pentru a nu diminua nici aceasta indemnizatie, nici alocatia pentru copii.
  • "Organizatia de femei a PDL a decis sa solicite Guvernului sa caute solutii pentru a nu diminua alocatia si indemnizatia pentru cresterea copiilor. Este corecta si necesara solicitarea presedintelui Traian Basescu de a reaseza sistemul de protectie sociala, astfel incat de ajutoarele sociale sa beneficieze doar categoriile sociale vulnerabile si sa evitam cumularea nejustificata de diverse ajutoare sociale. Ajutorul pentru cresterea copiilor insa, nu este un ajutor de care poti profita mintind. Aici lucrurile sunt clare, cu nasterea unui copil nu poti pacali autoritatile", a declarat Sulfina Barbu, presedintele Organizatiei de femei a PDL, citata de Mediafax.
  • "Total de acord ca statul nu mai are de unde sa cheltuiasca la fel de mult ca inainte, dar scopul planului de austeritate este redresarea Romaniei. Si nimeni nu poate gandi revigorarea Romaniei pe termen lung fara sprijinul acordat familiilor in cresterea copiilor", a adaugat Sulfina Barbu.
Cuantumul indemnizatiei pentru cresterea copilului ar urma sa fie redus, de la 1 iunie, cu 25%, diminuare aplicata la cuantumul rezultat din echivalentul a 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, a declarat vineri, pentru Mediafax, Andreea Vass-Paul, consilier pe probleme economice al primului ministru.


Citeste mai multe despre   






















1841 vizualizari

  • -5 (9 voturi)    
    Alocatie copii (Sâmbătă, 15 mai 2010, 15:19)

    Masculu Feroce [anonim]

    Cum sa nu iau indemnizatia copiilor.Ce? Eu i-am facut, eu muncesc sa aduc banii acas, tu nu vezi ca ne-a luat din salariu?Cu ce vrei sa iau tuica?
  • +9 (15 voturi)    
    Paternalism de stat si demagogie umanista (Sâmbătă, 15 mai 2010, 15:33)

    Ion Budai Deleanu [anonim]

    Romania are nevoie de 2,1 copii/familie pt a atinge obiectivul strategic de reinnoire a generatiilor. Efortul de modernizare, de investitii in infrastructura, de integrare functionala in economia UE nu permit Romaniei sa incurajeze familiile cu prea multi copii.

    Solidaritatea sociala trebuie dublata de inteligenta, Romania nu va castiga nimic incurajand nasteri numeroase in medii sociale in care copiii au sanse foarte reduse de educatie si banii alocati "pentru ei" vor fi de fapt utilizati iresponsabil de parinti (bautura, consum, etc).

    Romania are interes sa reinnoiasca macar o parte din elita pierduta si eventual sa "fixeze" pe teritoriul sau pe acei tineri cu studii care inca nu se gandesc sa paraseasca tara lor. In consecinta, efortul trebuie canalizat spre ajutorarea mamelor din acele medii in care copiii vor putea beneficia de "triada castigatoare": patrimoniu genetic valoros, educatie familiala corecta, mediu social favorabil studiului si muncii!

    Nici un stat european, oricat de dezvoltat, nu-si mai poate permite sa aloce resurse pe baza unor criterii simpliste si demagogice.

    Luma exemplul unei familii de infractori, ce "educa" copii la scoala hotiei si cersitului, cum poate statul sa incurajeze financiar acea familie in a face si mai multi copii?

    Daca vor fi mai numerosi copiii nascuti in asemenea familii, atunci intrega societate e obligata la un efort mult mai mare pt a educa acel copil, pt a incerca sa scoata din el ceva util si bun pt restul comunitatii.

    Da, trebuie incurajata natalitatea, dar nu prosteste, oricum. Altfel, pe termen lung, obtinem de fapt o autodistrugere.

    Mamele cu studii si care au cotizat ani de zile la buget, alea trebuie sa primeasca mai mult ajutor si incurajare.

    Cele care nu au ce transmite copiilor ca patrimoniu genetic, educational, cultural, nu ar trebui incurajate, ele ar trebui mai intai ajutate sa se educe singure, sa-si faca un rost in viata, altfel decat prostitutia, cersitul, ghicitul, etc.
    • -5 (7 voturi)    
      Nazistule (Sâmbătă, 15 mai 2010, 18:27)

      a_claudiu [utilizator] i-a raspuns lui Ion Budai Deleanu

      Dupa tine cei care primesc alocatia de copii sau se bazeaza pe ea ca un venit in casa sunt cersetoare, prostituate si tiganci. Dupa tine numai cei cu carte ar trebui sa primeasca bani. Si eu am carte dar provin dintr-o familie modesta care nu se incadreaza in "elita" ta.

      Cu un singur lucru sunt de acord, ca alocatiile sunt un ajutor neinspirat. Ar trebui suplimentate sau inlocuite partial cu un fel de "tichete de masa" special pentru copii cu care sa poti plati pentru carti, ingrijitoare pentru copii (cand ambii parinti muncesc) sau simplu jucarii.

      Mai mult decat atat mamele casnice ar trebui sa primeasca pensie pentru perioada cat au stat acasa si au avut grija de copii. Poate nu stii cat conteaza ca cineva sa aiba grija de copii in permantenta si sa ii educe in loc sa stea 10 ore la servici pentru un salariu minim.

      Intotdeauna vor exista profitori ai sistemului dar asta nu inseamna ca trebuie sa renunti la el. Daca niste oameni folosesc copii pentru cersit nu le interzici la toti ajutorul pentru copii. Mai ai putin si ceri ca oamenii sa aiba aprobare pentru a avea copii.

      Pentru tine Beethoven nu ar merita sa traiasca, Din cauza ca tatat lui era betiv, maica-sa de asemenea, l-au fortat sa studieze muzica din cauza ca au auzit ca Mozart a adus o multime de bani pentru parintii lui. In plus "patrimoniul genetic valoros" a facut ca numai 3 din 7 frati sa supravietuiasca copilariei.
  • -5 (11 voturi)    
    astia chiar sunt desptepti ! (Sâmbătă, 15 mai 2010, 15:42)

    alin [anonim]

    Basescu si ai lui au gandit-o f amanuntit si astfel incat nimic sa nu ramana fara rezultat.
    au jucat la doua maini. valabil atat pt indemnizatii/alocatii cat si pt pensii:
    scenariul 1. chiar au vrut sa scada aceste ajutoare/pensii. au aruncat pastila sa vada ce reactii si cat de virulente sunt. au vazut ca nu tine, au zis ca iata ce baieti buni suntem noi, nu mai lasam 600 lei ci scadem doar procentul de 85%. iata, nu mai scadem la toti pensionarii cu 15%, ci doar la cei cu pensii f mari. oricum am da-o, au facut-o astfel incat sa para ca pana la urma ne-au facut un favor prin asta.
    scenariul 2. au aruncat aceasta sperietoare cu reducerea indemnizatiilor/pensiilor, lasand impreisa ca vor pierde electorat, <pt ca in aceste momente grele, lor le pasa mai mult de redresarea tarii decat imaginea !>. vax albina ! dar cand colo ce credeti; iata, vine ''marea salvare'', organizatia de femei PDL, care striga in gura mare ca sa lase in pace indemnizatiile si alocatiile. Ce credeti Dvs; o sa vedeti ca pana la urma cu acest plan tactic ei vor avea un mare plus de imagine. Si mai ales pt Base. Siret capitan de vas mai avem ! De l-as vedea pantof ! mama lui de cioflingar !
  • 0 (6 voturi)    
    Gandire de neanderthal (Sâmbătă, 15 mai 2010, 16:04)

    Primitivul Romanesc [anonim]

    Taiem de la copii si mame, nu de la noi...ce? Sa nu mai avem de unde aduce bani acasa?Noi suntem stalpii familiei.Hai ca si-asa nu au ei nevoie de banii astia...si daca au nevoie de ceva, le dau de la mine...simplu nu?Totul e sa am eu bani...
  • -4 (8 voturi)    
    Morti (Sâmbătă, 15 mai 2010, 16:11)

    Andrei [anonim]

    Nu stiu daca inca s-a gandit cineva dar eu propun mersul la Bucuresti, crearea unei revolutii si impuscarea tuturor politicienilor indiferent de partid si daca sunt in Guvern sau nu.Pareri?
    • -2 (6 voturi)    
      Ma fac miner! (Sâmbătă, 15 mai 2010, 17:43)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      Pentru chestia asta ma fac "miner".
      Iliescule, nu ma chemi? Vin, chiar si pe jos!
  • -5 (7 voturi)    
    Interventie politicianista (Sâmbătă, 15 mai 2010, 16:14)

    andreea [anonim]

    Doamnelor, chiar nu realizati ca sunte4m pe marginea prapastiei? De doua zeci de ani politicienii promit ce nu pot realiza (vezi si declaratia lui Valeriu Stoica). Pina acum nu ati avut nici un punct de vedere, la nici o problema. Un sacrificiu se face si in orice familie inteligenta pt a putea trece o perioada de criza financiara sau de alta natura. Daca acum nu facem acest sacrificiu s-ar putea sa cadem in groapa si atunci nu stiu cum mai iesim...
  • +4 (8 voturi)    
    in alte tari Europene (Sâmbătă, 15 mai 2010, 16:21)

    Ovidiu [anonim]

    Tara Perioada Procent Salar
    ---------------------------------
    Spain 16 weeks 100%
    Elvetia 16 weeks (100%)
    Poland 16–18 weeks 100%
    Netherlands 16 weeks 100%
    Luxembourg 16 weeks 100%
    Malta 16 weeks 100%
    Denmark 52 weeks.
    Bulgaria 1 year 100%; 2nd year at min salary
    Austria 16 weeks 100%

    Romania 108 weeks (85%)
    • -2 (6 voturi)    
      Romania, record de asistati social (Sâmbătă, 15 mai 2010, 17:40)

      Europa [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Daca o tara precum Elvetia, mult mai prospera ca Romania, acorda mamelor doar 4 luni de indemnizatie post-natala, cum sa-si permita Romania rupta in buget sa dea alocatii pe o perioada de 6 ori mai lunga?
      In plus, banii aia de la buget, platiti de cei care muncesc si se achita de impozite, ajung majoritar la niste nenorociti care beau si nu le pasa deloc de copiii lor, eventual ii pun la furat sau cersit.

      1 an de zile e suficient ca perioada, iar procentul de indemnizatie ar trebui calculat in functie de cat a contribuit acea mama la bugetul tarii !
    • 0 (0 voturi)    
      De acord (Sâmbătă, 15 mai 2010, 22:04)

      Mada [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      DAR intereseaza-te, domnule Ovidiu si in ce context social isi cresc copii in aceste tari, cat dau pe gradinite, scoli, ce PROTECTIE SOCIALA au acesti copii, de ce copilarie au parte cu alte cuvinte si apoi mai vorbim..........as renunta bucuroasa la acesti 2 ani pentru beneficiile pe care le au copii respectivi pana la maturitate!
  • +3 (7 voturi)    
    A reduce! (Sâmbătă, 15 mai 2010, 16:23)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ A reduce alocatia pentru mamele care vin din campul muncii este o greseala imensa! Femei cu rezultate in munca vor creste copiii tot in spiritul muncii. Sau nu avem nevoie de asa ceva? DDD
  • -2 (10 voturi)    
    indemnizaţii, alocaţii (Sâmbătă, 15 mai 2010, 16:51)

    Mihnea Yoader [anonim]

    În USA postnatalul este de două săptămâni, în Germania de şase luni, la noi, mama stă acasă doi ani... Chiar ne putem permite? Chiar dacă e să-mi pun tot forumul în cap, sunt împotriva alocaţiilor şi indemnizaţiilor. Nu vedeţi cine fac copii pentru indemnizaţii şi alocaţii, familii de beţivi, rromi... Cunosc o familie cu 11 copii, părinţii alcoolici, cele două fete mai mari, minore încă, sunt şi ele alcoolice şi au deja doi copii din flori...
  • -3 (11 voturi)    
    'Ai, zău?! (Sâmbătă, 15 mai 2010, 16:54)

    Grig [anonim]

    Foarte tare... Organizația de pensionari a PDL nu zice nimic? Da' Organizației bugetarilor din PDL?
  • -3 (15 voturi)    
    Scarbe pdl-iste (Sâmbătă, 15 mai 2010, 17:05)

    dracowar [utilizator]

    Ipocriti fara margini. Nu se taie nimic din sumele fenomenale cheltuite de Udrea pt imbogatirea clientelei, nu se anuleaza miliardul pt avioane second hand de care nu avem nici un fel de nevoie, nu dati afara pe nimeni din administratie....
    Dar taiati din ajutorul pentru mame. Si apoi tot voi sariti in sus si le plangeti de mila ? Stiam sa nu aveti urma de bun simt, acum sper sa vada si restul tarii ...
  • -5 (11 voturi)    
    wake up (Sâmbătă, 15 mai 2010, 17:17)

    brainstorming [utilizator]

    Stimate doamne, demersul dumneavoastra e similar cu cel al BOR. Sa se taie de peste tot, ca trebuie sa iesim cumva din criza asta, dar nu cumva si din ceea ce ne atinge pe noi. Ori strangem cu totii din dinti o perioada, oricum iesim cu declaratii politice, precum cea de fata. Si atunci inchidem tara asta, cu trei randuri de lacate. Problema este ca nu mai e suficient de clar si unde plecam...
  • -4 (12 voturi)    
    Barbatii PD-listi (Sâmbătă, 15 mai 2010, 17:21)

    Liviu [anonim]

    Si organizatia de barbati din PD-l ce zice? Macar exista? Si daca nu exista, de ce? Chestia asta cu organizatia de femei este o imbecilitate comunista.
  • -2 (12 voturi)    
    Câtă făţărnicie ! (Sâmbătă, 15 mai 2010, 17:30)

    Mitică (Pălărierul) [anonim]

    Câtă făţărnicie !

    Mi se face scârbă de lamentaţiile organizaţiei de femei PDL-iste care cer "în lacrimi" să nu fie reduse alocaţiile pentru mame.

    D-na Sulfina Barbu - cea care şi găsit o sursă de câştig în nenorocirea sinistraţilor de la inundaţiile din Vestul ţării - vine acum să ceară soluţii guvernului !

    Ruşine ....
  • -3 (7 voturi)    
    :) (Sâmbătă, 15 mai 2010, 17:35)

    vladc [anonim]

    e o discriminare asa zis pozitiva, o alta imbecilitate ( de exprimare ).

    macar daca ar fi o femeie ok acolo, da' sulfina?:) ...

    tara arde si baba se piaptana.

    pe fond sunt de acord sa nu se diminueze ajutorul pt crestere copil.

    cat de imbecil poate fi seful org de barbati (chioru) si sefu prostanacilor (piticu) da vor sa reduca asa... procente fara calcule de impact?

    tara da distrusi...
    • 0 (4 voturi)    
      criza de valiza (Sâmbătă, 15 mai 2010, 17:36)

      criza de valiza [anonim] i-a raspuns lui vladc

      Tu nu pricepi ca nu mai e timp sa mai faca si calcule de impact?trebuie taiata coada pisicii Evrompei in 6 saptamani...Al naibii Tanasescu s-a prins ca tre sa plec in concediu ...Acu repede pana nu vine criza a mare peste noi cu mersu la mare la bulgari in concediu sau pe costa del sol sau chiar in grecia ca e reduceri ....
  • -1 (5 voturi)    
    Taieri de alocatii repede (Sâmbătă, 15 mai 2010, 17:39)

    Mihai Taifasescu [anonim]

    Bai...ati scris ordonanta aia cu taierile la copii si mame?Hai repede s--o semnez ca acu trebuie sa plec in concediu la bulgari...m-asteapta cu oll inclusivu ... mi-au pregatit si un loc de parcare pentru X5...
  • 0 (0 voturi)    
    SA luam exemplu de la Consiliul Europei (Sâmbătă, 15 mai 2010, 17:48)

    hotnewsfil [utilizator]

    http://www.coe.int/t/dg3/familypolicy/Source/3_3_1%20Maternity%20leave.pdf
  • 0 (6 voturi)    
    cate organizatii are PDL? (Sâmbătă, 15 mai 2010, 18:10)

    mihaela [anonim]

    Propun ca fiecare sa ceara cate ceva.Sa se taie ceva ,pe ici,pe colo,dar in general sa nu se schimbe nimic.Tot inainte!
  • -1 (1 vot)    
    si cum macar pun presiune? (Sâmbătă, 15 mai 2010, 18:36)

    suva [anonim]

    doar trimitind un cominiat catre tara? haha astia ne cred prosti in continuare...capital politic se cheama
    astia nu termina doar pe termen scurt economia si vietile noastre, dar si pe termen lung. numai oamenii noi mai pot schimba ceva, profesionistii si cei cu coloana vertebrala......
  • 0 (6 voturi)    
    e si udrea in organizatie ? (Sâmbătă, 15 mai 2010, 18:43)

    antipoliticieni [anonim]

    oare se pregateste udrea sa faca un bebe ? Oare acel bebe va avea suvita si un ochi chiomb ?
    Sau eba ? Intre o promovare a liberalizarii drogurilor usoare si o noapte in club, ar putea fi mama model...
    Sa nu-mi ziceti ca doamna sulfina, ca nu va cred ! Asteia si prenumele ii suna a ceva poluat...