Ellen Tauscher, Departamentul de Stat: SUA intentioneaza amplasarea in Romania a 3 baterii de rachete, adica 24 de interceptori

de Anne-Marie Blajan     HotNews.ro
Marţi, 16 februarie 2010, 13:20 Actualitate | Esenţial

SUA intentioneaza sa instaleze in Romania 3 baterii de rachete interceptoare, care ar contine 24 de interceptori SM-3, insa aceasta chestiune este un subiect de negociere, a declarat subsecretarul de stat american Ellen Tauscher, citat de Omega.md.

“Vom pune in discutie ce anume va fi instalat in Romania. Eu presupun ca este vorba despre 3 complexe, ceea ce inseamna 24 de rachete de interceptare. In acelasi timp, toate acestea raman la ora actuala subiect de discutii“, a spus adjunctul secretarului de stat american.

Tauscher a facut precizari si in privinta Rusiei, aratand ca  SUA a informat Rusia, "in mod consecvent", despre tot ce inseamna abordarea gradual adaptiva a sistemului antiracheta american si despre cele patru faze ale acestuia. 

“Colegii mei din Rusia au fost informati despre vizita mea in Romania si despre intentia Presedintelui Obama de a propune Romaniei sa receptioneze in anul 2015 cea de-a doua faza a planului american etapizat de amplasare a sistemului antiracheta, care prevede crearea unei baze de rachete de interceptare SM-3, a unei baze terestre“, a precizat Ellen Tauscher.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2095 vizualizari

  • -7 (13 voturi)    
    sigur (Marţi, 16 februarie 2010, 13:26)

    etnobotanicul [anonim]

    Apreciem bunul simt al Marelui Licurici in exprimare: "este un subiect de negociere". Dar, sa fim seriosi, de cand trebe sa negociezi cu romanica - dai directiva si se executa. Sau am priceput eu gresit? subiect de negoviere cu cine????
    • +9 (9 voturi)    
      ... (Marţi, 16 februarie 2010, 13:33)

      d [anonim] i-a raspuns lui etnobotanicul

      dar de bulgari ce sa mai zicem, ca aia negociaza singuri?
      s-a apuca Borisov sa declare ca sunt gata sa gazduiasca rachete americane, si-i a pus in cap pe rusi degeaba ca americanii nici macar nu i-au intrebat pe bulgari daca vor scut..
      • +2 (2 voturi)    
        "..presupun ca este vorba de 24 interceptoare.." (Marţi, 16 februarie 2010, 15:31)

        Neda Soltan, eroina iraniana [anonim] i-a raspuns lui d

        Nu e nimic sigur, e doar o ipoteza, aflam doar ca vor fi cel putin 24 interceptoare.
        Ceea ce inseamna ca nu sunt destinate protectiei fata de arsenalul rus, ci fata de agresiunea islamica iraniana.

        Iranul e o dictatura religios-militarista, unde seful suprem e ayatolahul Khamenei, ce are propria armata, Gardienii Revolutiei islamice in numar de 250.000, seful executiv e dementul ala de Ahmadinejad ce are o armata de Voluntari Islamici (basidji), in numar de 1 milion.
        Militziile islamice terorizeaza populatia si ucid mai ales intelectuali, oamenii educati si inteligenti sunt considerati pericullosi de catre islamisti, peste tot in lumea islamica. Pt a prospera, islamul are nevoie de analfabeti, de oameni neinformati si needucati, intoleranti cu ceilalti din ignoranta.

        Iranul islamic e un pericol pt intreaga umanitate, in primul rand pt lumea europeana si americana, din care facem parte si noi. Liderilor islamici, de oriunde, nu le pasa de viata lor sau a oamenilor nevinovati de pe strada, ei ucid la intamplare zeci de mii de musulmani, in Pakistan, Afganistan, Somalia, Algeria, Liban, Irak, etc.

        Iranul, daca va avea rachete cu arme de distrugere masiva, nu va ezita nici o clipa sa atace pe oricine, din represalii si din furie prosteasca.

        Exemplul libian de prostie: Elvetia a interzis vizele pt libieni, Libia a raspuns prin interdictia vizelor pt toate tarile din UE, ori Elvetia nici macar nu e membra UE :))) cam asta e mentalitatea islamica, tribala, primitiva.

        Felicitari Romaniei ca a luat-o inaintea tuturor in privinta scutului. Cu rabdare, inteligenta si discretie, desi Cehia si Polonia ar fi vrut sa fie primele, Romania s-a impus ca cel mai important aliat USA in Europa de Est.
        Asa ca de acum inainte oricine din regiune e avertizat: te iei de Romania, te iei de USA !

        O veste buna: seful militar al talibanilor, molahul Abdul Baradar, a fost capturat in Pakistan de agenti pakistanezi si CIA. Baradar e nr.2 dupa molahul Omar, sef suprem taliban
    • -3 (7 voturi)    
      Negociere (Marţi, 16 februarie 2010, 13:35)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui etnobotanicul

      Cu Rusia, cu cine sa negocieze? Pana cand nu va fi si Rusia de acord nu vom vedea scut american in Romania.
      • +1 (1 vot)    
        5 agenti rusi arestati (Marţi, 16 februarie 2010, 15:56)

        Moldova de dincolo de Nistru [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        Apropierea RM de Romania incepe sa fie periculoasa pt spionii rusi din Basarabia.
        Coincidenta sau nu, dupa vizitele Filat la Bucuresti si Basescu la Chisinau, spionajul rusesc din regiune a primit prima lovitura.

        Acum cateva zile, 5 agenti ai sectiei spionaj ai FSB au fost capturati de serviciile ucrainiene la doar 14 km de frontiera Transnistriei. E prima oara cand se intampla asta in zona.

        Pe vremea dictaturii comuniste, agentii rusi se plimbau nestingheriti in RM, folosind-o ca platforma contra Ucrainei lui Iuscenco.
        Se pare ca dupa inlocuirea unor sefi din serviciul secret moldovean cu pro-romani si apropierea de Romania, agentii rusi din RM nu mai sunt acoperiti, dimpotriva, deplasarea lor pare sa fie semnalata serviciilor secrete ucrainiene. Acesti 5 agenti erau in situatia de a parasi ilegal teritoriul RM, prin Transnistria. Pe scurt, fugeau din Moldova.

        Stirea a fost confirmata de rusi si ucrainieni, serviciile din RM au refuzat sa comenteze.
    • +7 (7 voturi)    
      mai ai 4 zile!!! (Marţi, 16 februarie 2010, 13:37)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui etnobotanicul

      eu zic sa-ti faci stocuri!!!

      revenind pe subiect, eu nu ii inteleg pe rusi ce tot comenteaza!!! ce vor face cu 24 de rachete americanii?! asta inseamna ca ce?... in caz de Doamne Fereste intercepteaza 16-18 rachete?!
      Cred ca asta ar fi destul de clar pentru rusi ca intr-adevar, scutul nu este "indreptat" impotriva lor si a celor cateva sute/mii de rachete balistice pe care ei le poseda!
    • +3 (9 voturi)    
      nu sunt de acord cu scut american... (Marţi, 16 februarie 2010, 13:40)

      io iliescu [anonim] i-a raspuns lui etnobotanicul

      din instinct si din obisnuinta vreau unul rusesc.vreau referendum.
      • +1 (5 voturi)    
        Nu vreau scut (Marţi, 16 februarie 2010, 14:08)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui io iliescu

        Eu nu vreau sa fiu inchis intr-o colivie, fie ea si poleita cu aur, ca un papagal.
      • +1 (1 vot)    
        esti sanatos?? (Marţi, 16 februarie 2010, 16:55)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui io iliescu

        nici eu nu te mai suport cum gandesti; vreu referendum sa te dau afara din tara....ce o sa faci cand nu o sa mai ai de unde sa-ti cumperi pliculete??
  • +3 (5 voturi)    
    24 de rachete (Marţi, 16 februarie 2010, 13:31)

    fdfd [anonim]

    Si ce se intampla daca teroristii rai trag 24+1 rachete?
    • +5 (13 voturi)    
      ... (Marţi, 16 februarie 2010, 13:35)

      d [anonim] i-a raspuns lui fdfd

      nimeresc Bucurestiul si noi ailalti scapam de cocalari.
      • +6 (8 voturi)    
        pentru asta iti dau plus ca e haioasa... (Marţi, 16 februarie 2010, 13:51)

        popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui d

        dar toti cocalarii din bucuresi iti vor da minus.sa sti ca vanghelie o sa scape ca are ceafa groasa
      • -5 (5 voturi)    
        ? (Marţi, 16 februarie 2010, 13:54)

        Nedumeritul [anonim] i-a raspuns lui d

        ai incercat sa faci o gluma?
      • +2 (6 voturi)    
        . (Marţi, 16 februarie 2010, 13:54)

        un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui d

        Asta daca nu e atrasa racheta de aerele din alte regiuni ale tarii.
        • +3 (3 voturi)    
          .. (Marţi, 16 februarie 2010, 13:58)

          d [anonim] i-a raspuns lui un_om_de_cal

          sorry, dar intrebarea aia chiar cerea un astfel de raspuns. :)
      • -4 (4 voturi)    
        infumurati //. (Marţi, 16 februarie 2010, 14:01)

        Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui d

        Pacat ca nu realizezi idiotenia pe care ai zis-o.(editat de HotNews.ro)
      • +1 (1 vot)    
        prietene (Marţi, 16 februarie 2010, 15:14)

        cristi [anonim] i-a raspuns lui d

        cei care vorbesc cu "ailalti" se apropie mai mult de cocalari decat altii, so zip it.
    • -1 (1 vot)    
      N-are nimic (Marţi, 16 februarie 2010, 17:51)

      ik [anonim] i-a raspuns lui fdfd

      Mai da fratele american una de la el de pe submarinul lor din Marea Neagra. Daca nu submarinul prin zona trimit una de pe un satelit...Totul e ca racheta lor sa mearga incet (sa fie pe motor diesel de ex)
  • -4 (4 voturi)    
    mrs. Tauscher, nu va flatati... (Marţi, 16 februarie 2010, 14:33)

    Ironfist [anonim]

    ... dvs. nu aveti colegi in Rusia. Ati ales o exprimare nefericita. Rusia face politica, in timp ce tara dvs a bombardat 50 de natiuni dupa incheierea celui de-al doilea razboi mondial.
    • +3 (3 voturi)    
      Ia hai enumara cele "50 de natiuni" (Marţi, 16 februarie 2010, 15:06)

      Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui Ironfist

      Scorneli tampite. De unde ai scos tu asta cu "50 de natiuni"? Poti sa le enumeri?

      Americanii cu bombele, Rusii cu tancurile. Chestiune de gusturi. Hai sa-ti enumar eu niste tari care au primit vizita tancurilor rusesti dupa WWII:

      Ungaria, Cehia, Afganistan, Serbia, Cecenia, Georgia.
      • -1 (1 vot)    
        Fiecare cu sfera lui (Marţi, 16 februarie 2010, 15:21)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui Heruvim

        de influenta. Nu ti se pare normal?

        Daca americanii au avut deschiderea mai mare au trebuit sa bombardeze mai mult si mai cu spor.

        Acum e o perioada cam tulbure cu interferente de sfere, si unde sunt interferente e posibil sa se intersecteze bombele cu tancurile.
    • +1 (1 vot)    
      hmm... (Marţi, 16 februarie 2010, 15:45)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Ironfist

      politica pe care Rusia o practica are la baza nickul tau!

      Unu' da cu pumnul in masa, 20 stau drepti, si 20 de milioane de oameni mor!
      Este intr-adevar o strategie simpla! As ezita insa sa o numesc politica!
  • -1 (3 voturi)    
    limba romana (Marţi, 16 februarie 2010, 16:24)

    Lucian* [utilizator]

    Cine naiba a hotarat ca rachetele antiracheta se numesc interceptori?
    Ziceti-le mai rachete ca nu mai stie lumea despre ce vorbiti!
    Auzi, interceptori....!
  • +2 (2 voturi)    
    cam putine 24, bune si astea (Marţi, 16 februarie 2010, 19:17)

    unea [anonim]

    dar la cateva avioane nu are romanica,
    dupa ce ne istruim cat de cat,
    mai bine vectori decat avioane rablagite: vreo 280 ar ajunge.
  • -1 (1 vot)    
    Intreb si eu, asa... (Miercuri, 17 februarie 2010, 12:48)

    burete [anonim]

    catre ce naiba ne indreptam? pt ce ne pregatim? ce dreaq vor ma ? nu le mai ajunge?