VIDEO Sebastian Vladescu, despre cazul lui Andrei Gheorghe: A fost un accident de circulatie normal

de Ioana Morovan     HotNews.ro
Vineri, 12 februarie 2010, 11:35 Actualitate | Esenţial

Ministrul Finantelor Publice, Sebastian Vladescu a declarat cu ocazia unui interviu acordat HotNews.ro ca Andrei Gheorghe si Dan Bittman "vor fi aici atata timp cat voi fi si eu". Intrebat daca nu crede ca toata controversa in jurul lui Andrei Gheorghe poate afecta imaginea Ministerului, Vladescu a raspuns: "In principiu si intr-o tara normala, nu. A fost un accident de circulatie normal". Vezi in articol declaratia lui Vladescu pentru HotNews.ro.



Rep: Nu credeti ca toata aceasta cotroversa creata in jurul consilierului dv. Andrei Gheorghe poate afecta imaginea ministerului?
Sebastian Vladescu: In principiu si intr-o tara normala, nu. A fost un accident de circulatie normal la fel cum intr-o tara normala faptul ca doi dintre consilierii mei au o imagine publica anterioara venirii in minister nu ar trebui sa creeze atata tam-tam. E un subiect care este mai mult interesant pentru dv, din punctul meu de vedere sunt doi oameni cu care lucrez bine, au o valoare adaugata pentru mine, sunt in cabinetul meu si vor fi aici atata timp cat sunt eu si cred ca finalmente vom dovedi ca este un avantaj pentru minister nu un dezavantaj.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1692 vizualizari

  • +4 (16 voturi)    
    Omul se cunoaste dupa prieteni (Vineri, 12 februarie 2010, 11:51)

    bogdan [anonim]

    Am invatat in timp ca pe multi oameni ii poti judeca dupa prietenii cu care se inconjoara. Daca onor ministrul nostru de finante isi alege prieten si consilier un individ fara respect pentru lege, care se foloseste de fiecare ocazie pe care o primeste pentru a face pipi de sus pe institutiile statului, cunoscut ca narcoman si alcoolic cu probleme de anger management, atunci nu pot conclude decat faptul ca nici pe el nu-l duce prea mult capul.

    In orice tara normala, domnule ministru, cand consilierul dumneavoastra incalca legea si face declaratiile pe care le-a facut despre o institutie a statului, amandoi zburati de nu va vedeati, cu scuze si lacrimi. Bine ca traiti in Romania, tara tuturor posibilitatilor, unde obrazul gros si nesimtirea sunt politica de stat.
    • +1 (13 voturi)    
      nedumerire (Vineri, 12 februarie 2010, 12:09)

      AdrianUrsu [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

      Ce fel de om ar da minus comentariului de mai sus? mi se pare de bun simt.
      • 0 (16 voturi)    
        precizare (Vineri, 12 februarie 2010, 12:19)

        gabriel [anonim] i-a raspuns lui AdrianUrsu

        Din punct de vedere legal AG a procedat corect ( indiferent de faptul ca unii nu au apetenta de a citi o lege). In al doilea rand, cu acest prilej, toti cei care-l antipatizau pe AG au sarit ca arsi, indiferent de prevederile legale, ei vroiau sa li se implineasca fantasmele pline de ura. In al treilea rand toti detractorii guvernului, in special nemangaiatii psdei si pnlei , in dorinta lor furibunda de a ataca guvernul s-au atasat si ei curentului anti Gheorghe.
        Asa ca mai usor, mai oamenilor de pestera !
        • +4 (10 voturi)    
          mai citeste legea (Vineri, 12 februarie 2010, 12:29)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui gabriel

          care spune ca refuzul soferului de a i se recolta probe biologice sau de a se supune probei cu etilotestul constitue caz penal. intelegi? adica oricare dintre cele doua este refuzata inseamna ca soferul a calcat pe bec. se pare ca oamenii de pestera sunt un pic mai inteligenti decat tine.
          • +4 (4 voturi)    
            pai (Vineri, 12 februarie 2010, 14:13)

            unul [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

            probe biologice nu reprezinta exclusiv probe de sange la IML.Probe de sange reprezinta si probe de urina, fecale, par etc.
    • -2 (4 voturi)    
      SUBSCRIU (Vineri, 12 februarie 2010, 14:13)

      CRIS [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      orice demnitar public ce nu respecta legea ar trebui "omorat cu pietre" (ar trbui demis si aruncat in discratie indiferent de culoarea politica). numai un infractor poate tolera un alt infractor conform proverbului romanesc " corb la corb nu-si scoate ochii ".
      am avut incredere in vladescu mai putin de 30 de zile de la investire. acum il vad la nivelul lui decebal traian remes.
      basescu prin d-l boc ar trebui sa i-a masura de al demite. oricum bate campii si pe la televizor
  • +5 (13 voturi)    
    dle ministru,aveti dreptate... (Vineri, 12 februarie 2010, 11:59)

    egroeg [anonim]

    in conditiile de trafic date accidentul poate fi considerat caposibil normal.
    Ce nu a fost normal, a fost modul cum s-a comportat consilierul dvs de imagine.
    Dar fiind vorba de Andrei Gheorghe probabil nu ar trebui sa ne mire.
  • +1 (9 voturi)    
    Nea Ghe. (Vineri, 12 februarie 2010, 12:03)

    aaa [anonim]

    Nici eu nu agreez personajul, dar facand abstactie de persoana respectiva, tin sa-i dau dreptate.

    In lege se precizeaza ca daca accidentul ESTE CU VATAMARI CORPORALE, atunci esti obligat sa mergi la IML. Cum accidentul a fost doar cu pagube materiale, nu este cazul...
    Gandeste-te ca asa cu zici tu orice politai iti poate solicita sa mergi la IML daca nu-i place figura ta si chiar daca alcool-testul este NEGATIV !

    Fii corect si fa abstractie de personaj!
  • 0 (8 voturi)    
    Subtilitati (Vineri, 12 februarie 2010, 12:03)

    Frobenius [anonim]

    "Normalul" nu este intrerupt de "accident", asa cum ati fi tentati sa credeti. La ministerul finantelor "accidentul" face parte din "normal". Este, dupa cum se exprima domnul ministru, "o valoare adaugata".
    Sa nu spuneti ca n-ati stiut!
  • +1 (11 voturi)    
    Tara normala??? (Vineri, 12 februarie 2010, 12:04)

    maxpayne [anonim]

    "In principiu si intr-o tara normala" nu ajungeau vedetele gen Andrei Gheorghe in functii create special pentru ei ca sunt ei prieteni de cafenele sau mai stim noi ce cu unii care ajung ministri parca din greseala... Si nu, astfel de episoade sigur nu ajuta la imbunatatirea imaginii ministerului in cauza. Invercati cu reducere unor taxe si impozite...
  • +3 (9 voturi)    
    aaa (Vineri, 12 februarie 2010, 12:27)

    economistu [anonim]

    citez<vor fi aici atat timp cat voi fi si eu>>..atunci demisia tata...explica ne si noua pe ce calitati speciale de comunicare sau ce vrei tu i ai angajat..au dat examen cumva de ocupare a unui post public?sunt exelenti in meseria de economist mass media pr sau altceva???
    dat sa traiasca bunul plac al domnului ministru...in perioada de criza...bittman il consiliaza ce inel sa aleaga iar gheorghe ..ce iarba:))
  • +1 (7 voturi)    
    Excelent răspunsul!! (Vineri, 12 februarie 2010, 12:37)

    mamacerghida [utilizator]

    Dar domnule ministru, ați putea să ne spuneți ce este în viziunea dumneavoastră creață un accident de circulație “anormal”...

    La așa hahaleră de ministru, așa purtători de cuvânt (și de țucal)....
  • 0 (6 voturi)    
    Daaa... (Vineri, 12 februarie 2010, 13:57)

    Rhadoo [utilizator]

    Si demisia domnului Vladescu ar parea perfect normala in momentul asta.
  • +1 (7 voturi)    
    legea (Vineri, 12 februarie 2010, 14:04)

    Bogdan [anonim]

    Pe logica lui Gheorghe, daca politistul nu-ti da Buna Ziua in mod regulamentar tu poti sa pleci de la locul accidentului, chiar daca ai facut cine stie ce crima, pentru ca... io stiu, de exemplu e impotriva religiei tale sa vorbesti cu unul care nu ti-a dat buna ziua (daca e sa fortam logica prin analogie cu prelevatu' de organe).

    Cazul e simplu si de bun simt. Daca Organul a abuzat de functia sa trebuia sa-i respecte decizia dupa care sa-l dea in judecata. Nu sa emita el decizii peste capul celui care aplica o lege clara! S-a comportat ca un infractor si trebuie pedepsit. De altfel sunt convins ca nu-i era frica de ace pentru ca recoltarea e o procedura invaziva..... ci din alte motive
  • +1 (7 voturi)    
    ce consilieri de imagine si-a luat :P (Vineri, 12 februarie 2010, 14:10)

    alt Bogdan [anonim]

    Nu pot sa nu remac ca astia doi parca au dat in mintea copiilor. Bittman era sa-i crape capul colegului de formatie cu sabia la o emisiune neinspirata de-a sa, iar tolomacul cealalat, Gheroghe cine altul?:P, s-a trezit sa faca si el pe desteptul taman cand se ocupa de "imaginea" ministerului de Finante? Voi va dati seama? In conditii normale astia doi trebuiau sa zboare instantaneu cand au facut boacanele de care vorbesc. Pai cum sa consilieze, cum sa se ocupe de imaginea cuiva cand nu pot gestiona propria imagine? Penibil!
  • -4 (4 voturi)    
    "In principiu si intr-o tara normala" (Vineri, 12 februarie 2010, 16:00)

    Stapanu [utilizator]

    cei doi n-aveau ce cauta la un minister economic pe post de consilieri, iar seful lor si-ar fi dat de mult demisia in urma accidentului "normal" si comportamentului subsecvent al unuia din protejatii sai salariati in sistemul bugetar public, inainte de a lua un sut in kwr din partea societatii, cu aceeasi finalitate.
  • -2 (4 voturi)    
    din anale (Vineri, 12 februarie 2010, 16:32)

    cristi [anonim]

    apropos de accidente de circulatie normale, stiti accidentul oral pe care l-a avut acum citiva ani in direct la radio? il suna unu si-l intreaba:
    "andrei, e adevarat ca esti un onanist?"
    "da", raspunde spontan, ca de obicei, andrei.
    "atunci blstn si noua pl la toti!", si a inchis.

    reactia lui si a fanilor revoltati care au sunat imediat sa-l sustina psihologic ar trebui sa ramina in analele (pardon de expresie) radio-tv, impreuna cu raspunsul lui becali la intrebarea "unde si cind ati obtinut diploma de bacalaureat?", si date la fiecare revelion la emisiunea "daca doriti sa revedeti"

    vladescu, e adevarat ca ai zero principii morale?
  • -2 (4 voturi)    
    Spune cu cine te aduni ca sa-ti spun cine esti (Vineri, 12 februarie 2010, 16:39)

    Cornel [anonim]

    O tara in care legile se aplica selectiv este o tara corupta.

    De ce sa ne miram ca se fura ca in codru, cand tovarasul ministru nu vede nici o problema in faptele lui Andrei Gheorghe?

    Tovarasu` ministru, cum ar fi sa facem cu totii ce a facut il consigliere?

    Cum ar fi daca de maine toti comerciantii controlati de fisc le-ar intoarce spatele si le-ar inchide usa in nas celor veniti in control?
  • +2 (2 voturi)    
    scandal! nu-l ratati! (Vineri, 12 februarie 2010, 17:09)

    snowman [utilizator]

    cat va place sa bateti din gura aiurea...atata zgomot pentru un subiect de doi lei. ce mult va place circul!