Actualul ambasador al Romaniei la Vatican, Marius Lazurca, este propus ca ambasador in Republica Moldova

de R.P.     HotNews.ro
Vineri, 22 ianuarie 2010, 10:37 Actualitate | Esenţial


Marius Lazurca
Foto: catholica.ro
UPDATE: Presedintele interimar din Republica Moldova, Mihai Ghimpu, i-a oferit agrementul lui Marius Lazurcă pentru postul de ambasador al României la Chisinău, informeaza Unimedia.
Ministrul de Externe, Teodor Baconschi, a anuntat ca ambasadorul Romaniei la Vatican Marius Lazurca a fost propus pentru postul de ambasador la Chisinau, potrivit Mediafax.

Informatia vine la doua zile dupa ce presedintele Traian Basescu a anuntat ca prima vizita pe care o va efectua in strainatate, in cel de-al doilea mandat al sau, va fi in Republica Moldova, pe 27-28 ianuarie. Seful statului a subliniat ca sustinerea Republicii Moldova in procesul de apropiere europeana reprezinta "proiectul de suflet" al Romaniei.

Romania nu mai are ambasador la Chisinau din aprilie 2009, dupa ce Filip Teodorescu a fost expulzat din Republica Moldova, in urma protestelor postelectorale din 7 aprilie. Vladimir Voronin a acuzat atunci Romania de implicare in organizarea violentelor din capitala Moldovei si a impus vize cetatenilor romani care doreau sa calatoreasca in Republica Moldova. Tot atunci si-a rechemat si ambasadorul de la Bucuresti. Romania l-a propus apoi pe diplomatul Mihnea Constantinescu pentru postul de ambasador in Moldova, acesta a fost audiat de comisiile parlamentare in regim de urgenta, insa nu a primit agrementul partii moldovene.

Ministrul Teodor Baconschi a declarat, intr-un interviu pentru TVR, ca Romania va avea un ambasador "cat de curand". Diplomatul calificat pentru acest post trebuie sa aiba, insa, "o anumita anvergura intelectuala", avertiza Baconschi. "Elitele din Republica Moldova sunt foarte sensibile la aceasta dimensiune. Nu cred ca se asteapta ca interlocutorii permanent acolo la un birocrat mai mult sau mai putin cenusiu. (...) Vom cauta sa propunem o personalitate de acest tip, care sa combine sofisticarea diplomatica - e o situatie geopolitica complicata la Chisinau - cu anvergura intelectuala si cu capacitatea de a face din Ambasada Romaniei la Chisinau un punct de atractie pentru elitele locale", a spus seful diplomatiei romane.

Marius Lazurca s-a nascut in 1971 la Timisoara si este tatal a sase copii. In 1994 a obtinut o licenta in literatura comparata la Sorbona, iar din 2003 este doctor in istorie-antropologie la aceasi prestigioasa universitate pariziana. Este in acelasi timp licentiat in litere al Universitatii de Vest din Timisoara. Din 2007 este ambasadorul Romaniei pe langa Sfantul Scaun si pe langa Ordinul Militar Suveran de Malta.

Marius Lazurca este colaborator al HotNews.ro, autorul mai multor carti de specialitate si in acelasi timp un traducator consacrat. Timp de cinci ani a fost directorul Centrului Cultural Judetean Arad. A fost elev al Ecole Normale Superieure, fellow al Open Society Institute si este alumnus al New Europe College, Bucuresti.

Citeste aici interviul lui Vlad Mixich cu Marius Lazurca, cel mai tinar ambasador la Vatican.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3087 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    intrebare (Vineri, 22 ianuarie 2010, 11:21)

    mim [anonim]

    Oare-l ia si pe Manolea?
  • +1 (1 vot)    
    OK (Vineri, 22 ianuarie 2010, 12:36)

    sandel [anonim]

    Bine, bine, dar ce se intampla oare cu vesnicul sforar si atotputernicul Constantinescu Mihnea, propus ca ambasador in Moldova anul trecut ? Oare incepe sa piarda teren sau isi asuma noi si marete insarcinari ?
    • 0 (2 voturi)    
      Buna intrebare.... (Vineri, 22 ianuarie 2010, 14:29)

      sami [utilizator] i-a raspuns lui sandel

      insa am impresia ca te voi intrista cu raspunsul...
      Din nefericire moldovenii nu agreaza homosexualii securisti precum mihnea constantinescu (special scris cu litere mici) asa ca, Voronin a spus "pas" si nu a data agrementul...Acum trage sforile prin ministerul de externe si face luciul pantofilor megalomanului de Baconschi. Parca m-as simti mai bine daca l-as vedea fericitul castigator al unui "post" de fetita la Rahova, decat daca as castiga la loto premiul cel mare! De lichele ca acest individ trebuie sa scapam...ufff si mai sunt atat de multe pe langa porcul ala...
      Baconschi vrea sa-si bage pe vreun om de-al lui la Vatican...de atsa ii face vant la chisinau lui Lazurca (un tip apreciat de altfel de Presedinte).
  • 0 (2 voturi)    
    ... (Vineri, 22 ianuarie 2010, 12:54)

    ted [anonim]

    intrebare de om nestiutor...dar de ce ne trebuie noua ambasador la vatican?:)))
    • 0 (0 voturi)    
      pentru ca... (Joi, 16 decembrie 2010, 23:01)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui ted

      Ne trebuie ambasador la Vatican pentru a media relatiile dintre enoriasii romani din Italia si Sfantul Scaun, de care tin nu doar parohiile romano catolice, ci si cele greco catolice si cele ortodoxe. Iar tinerele biserici ortodoxe sunt mai intai gazduite de parohii latine. Iti inchipui ce se intampla cand biserica ortodoxa creste si apar cersetorii aferenti. Gazda romano catolica se revolta si atunci ambasadorul Romaniei la Vatican intervine. Dar raspunsul complet il gasesti in 'Interviu cu Marius Lazurca, cel mai tinar ambasador la Vatican'.
  • +1 (1 vot)    
    L-a "promovat"? (Vineri, 22 ianuarie 2010, 13:11)

    vio [anonim]

    De la Vatican la Chisinau e o cale lunga, dar poate actualul ministru vrea sa se asigure ca se paote intoarce oricand l apostul caldut de la Vatican. Ca doar un ambasador la vatican are treaba pana peste cap.....
    • +1 (3 voturi)    
      vizita papei (Vineri, 22 ianuarie 2010, 13:53)

      ambasadorul [anonim] i-a raspuns lui vio

      ambasadrul de la Vatican (Baconschi la vremea aceea), impreuna cu patriarhul (Teoctist) si presedintele de atunci (Constantinescu) au realizat vizita Papei intr-o tara ortodoxa, dupa 1000 de ani de izolare intre cele doua biserici. A fost un moment important mai ales politic care s-a realizat in mare masura si aportului ambasadorului. Numire ca ambasador la Chisinau a fostului ambasador la Vatican este un ajutor pe care Chisinaul il primeste in relatia cu occidentul mai curand decat in relatia cu Bucurestiul.
      • 0 (2 voturi)    
        .. (Vineri, 22 ianuarie 2010, 15:30)

        tudor [anonim] i-a raspuns lui ambasadorul

        si ce e asa important vizita papei? nu oi fi eu prea religios dar nu mi se pare o realizare...s-o lasam mai moale cu paine si circ si sa trecem la treaba nu la aplaudat in fatza TeVe ului!!
        • 0 (2 voturi)    
          agremente si acorduri (Vineri, 22 ianuarie 2010, 16:26)

          mihaitza [anonim] i-a raspuns lui tudor

          nu stiu la ce agremente se dedau domnii ambasadori, dar e sigur ca presedintele nu isi agrementul. Poate acceptul, acordul sau susținerea... iar agrementul ramane pe week-end.
          Cat despre vizita papei.... este unul din foarte putinele momente pentru care Constantinescu merita sa i se mentioneze macar numele. Si tot vizita aceea e unul din putinele momente care nu au fost circ in diplomatia noastre din acei ani. a fost paine, si inca multa... din care mai mancam si azi.
          • +1 (1 vot)    
            agremente (Sâmbătă, 23 ianuarie 2010, 17:44)

            gica glontz [anonim] i-a raspuns lui mihaitza

            si dece presh nu si'ar....si el, agrementu' ?!
  • -1 (1 vot)    
    Cred ca este cea mai inteleapta masura (Vineri, 22 ianuarie 2010, 23:36)

    Liovet N. [anonim]

    de a numi o personalitate din lumea stiutorilor de carte - a civilizatilor si a celor care stiu sa vorbeasca - a lumii intelectualilor reali - nu falsi - mai ales in aceasta AMBASADA care a "racit" relatiile dintre Romania si Republica Moldova. Cred ca aceasta masura ar trebui extinsa in toate tarile lumii - unde reprezentantii nostri au "denaturat" total notiunea de demnitate romaneasca. In sfarsit o veste buna pentru Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    ambasador la Vatican (Joi, 4 februarie 2010, 14:56)

    sanda [anonim]

    Un ambasador la Vatican are f multe de facut (raspuns pt Ted). Si asta fara prea multe comentarii. Din pacate, Lazurca n-a fost nici pe departe la degetul mic al predecesorilor sai. Dovada e ca Vaticanul, o lunga perioada de timp, nu i-a dat agrementul. Si e normal. L-au "mirosit" ca fiind nepregatit, arogant si intr-o anumita stuctura masonica. In plus, in scurta sa cariera la Vatican a facut frecvent multe deservicii Romaniei. Iar sefii de la Bucuresti, ori n-au stiut, ori au trecut cu vederea. Actualul ministru ar trebui sa fie mai atent cu aceste sustineri!!!!!! Chiar daca pilele sunt tocmai la el. Un asemenea personaj nu merita sa reprezinte Romania la un asemenea nivel.
  • 0 (0 voturi)    
    ambasador (Marţi, 28 decembrie 2010, 8:43)

    ica [anonim]

    Imi pare rau dar il cunosc pe Marius Lazurca este un om de calitate,citit si diplomat..Ma bucur ca a fost propus in acesta functie.La Vatican a facut bine cat se putea si era de folos tarii.Dar cand cineva vrea sa discrediteze o persoana oricat ar fi de capabila ai baga bete-n roate cat cuprinde.