Loteria Romana: Se va putea castiga si cu 3 numere la 6/49

de D.G.     HotNews.ro
Luni, 11 ianuarie 2010, 14:52 Actualitate | Esenţial

Din primavara acestui an se va putea castiga si cu trei numere la Loto 6/49 prin introducerea celei de-a patra categorii de castiguri, se arata intr-un comunicat al Loteriei Romane. "Loteria Romana a luat aceasta masura pentru a dinamiza jocul Loto 6/49, si pentru a-i spori atractivitatea in concordanta cu asteptarile jucatorilor. Se preconizeaza ca aceasta masura sa fie pusa in aplicare in primavara acestui an", anunta compania.

Astfel, ca urmare a introducerii posibilitatii de castig cu trei numere, Loteria Romana estimeaza ca numarul de castigatori la jocul Loto 6/49 va creste de 10 ori.

In ceea ce priveste pretul, in momentul de fata, Loteria Romana se afla in faza de analiza si va face tot posibilul sa nu modifice semnificativ pretul unei variante simple la Loto 6/49, dupa introducerea celei de-a patra categorii de castig.

Jocul Loto 6/49 a fost introdus sub actuala forma in portofoliul de produse al Loteriei Romane la inceputul anului 1993 si este cel mai popular joc din Romania care ofera anual castiguri deosebit de atractive. Numai in anul 2009 la jocul Loto 6/49 s-au acordat 102.305 castiguri in valoare totala de 188.846.669 lei.

In prezent, tragerile Loto 6/49 si Noroc au loc de doua ori pe saptamana in zilele de joi si duminica. Pentru fiecare tragere Loto 6/49 se joaca in medie 1.200.000 de variante, numarul acestora variind in functie de valoarea premiului de categoria I.



Citeste mai multe despre   





Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Cursurile care le-ar fi putut salva viata celor 4 eroi SMURD. Autoritatile nu s-au gandit insa ca si ei trebuie antrenati

Cursurile dureaza trei zile si se pot face in doua centre din Constanta. Insa autoritatile nu au luat in calcul faptul ca si salvatorii trebuie antrenati.








17396 vizualizari
  • +3 (3 voturi)    
    ..... (Luni, 11 ianuarie 2010, 14:59)

    ramen [anonim]

    E foame mare de bani....

    Taxe, impozite, loto, etc
  • +6 (8 voturi)    
    ... (Luni, 11 ianuarie 2010, 15:10)

    dan [anonim]

    Domnilor de la Hotnews, asa cum faceti diverse investigatii, de ce nu faceti si una la Loteria, sa demascati aceasta frauda nationala (care culmea se intampla de 2 ori pe saptamana!!!)
    • +7 (9 voturi)    
      no loto, no cry (Luni, 11 ianuarie 2010, 15:19)

      lmc [utilizator] i-a raspuns lui dan

      Nu mai jucati fratilor la loto si atunci dispare si problema ( "frauda"). Eu nu joc la loto, nu ma intereseaza subiectul asa ca pot sa fure cat vor fiindca nu iau din buzunarul meu.
      • +3 (3 voturi)    
        4, 8, 15, 16, 23, 42 (Luni, 11 ianuarie 2010, 15:49)

        The Numbers [anonim] i-a raspuns lui lmc

        Nu e fraier cine ia, e fraier cine da de buna voie si cu mult dupa ce s-a prins care e treaba cu Caritasul... Romanul e incurabil.

        Oricat de mult ma tenteaza sa joc ne-norocoasele 4, 8, 15, 16, 23 si 42 in fiecare saptamana doar sa vad ce se intampla... mai bine arunc banii pe fereastra.
        • 0 (0 voturi)    
          lost (Luni, 11 ianuarie 2010, 16:02)

          tyty [anonim] i-a raspuns lui The Numbers

          casrigi si ajungi pe insula ......... enjoy it!!!
          • 0 (0 voturi)    
            pe insula sau in LA..doar sa fie Matthew Fox acolo (Luni, 11 ianuarie 2010, 17:12)

            The Numbers [anonim] i-a raspuns lui tyty

            Mmmmm... mi-ar placea sa ajung pe insula ca sa pun mana pe doctor Jack si sa-l nu-l mai las sa iasa din hatch vreo doua saptamani ;) Merita ghinionul aduse de numere pentru barbatul perfect pentru mine care din pacate exista doar intr-un univers fictiv...
  • +4 (6 voturi)    
    great !! (Luni, 11 ianuarie 2010, 15:13)

    andreiu [utilizator]

    Acum ca vor fi mai multi castigatori, gustul castigului (fie el mic asa pentru noua categorie) va atrage multi jucatori. Asta inseamna o gramada de bani la buget (din cate stiu impozitul e f f mare la jocurile de noroc)!!
    Si cum pretul variantei mi se pare deja f mare in comparatie cu castigurile si sansele de castig.....daca le mai cresc .... sanatate !!
    Deci, sa joace fraierii, sa aiba statul bani pentru sanatate =)) !!
  • +6 (6 voturi)    
    :) (Luni, 11 ianuarie 2010, 15:20)

    gigi [anonim]

    In curand se va putea castiga si 2 numere !
    Ba chiar si cu unul !

    ...Experienta :)))
    • +4 (4 voturi)    
      asa e (Luni, 11 ianuarie 2010, 15:36)

      a [anonim] i-a raspuns lui gigi

      eu astept sa castig fara sa joc. :)
      chiar nu sunt dispus sa dau bani sa imobagatesc niste hoti. nu e destul cat impozit imi pune statul pe orice leut, mai pun si pe astea.
    • 0 (0 voturi)    
      :)) (Duminică, 16 mai 2010, 18:37)

      cristian [anonim] i-a raspuns lui gigi

      o sa se castige de acu si fara niciun numar k la cat d inventiv e romanu o sa faca imposibilul posibil
  • +4 (4 voturi)    
    Mai Bine loterie decit Antene! (Luni, 11 ianuarie 2010, 15:33)

    Bios [anonim]

    Oricum, e mai bine decit Bingo
    Macar aici dai un ban, da' nu trebuie sa suporti mitocania lu' Palade si Tociu de la Antene.
  • +2 (2 voturi)    
    ..o idee stupida! (Luni, 11 ianuarie 2010, 15:58)

    SoulHealer [anonim]

    O idee pur si simplu stupida, cea a introducerii cat. a IV-a de castiguri la 6/49! Cat credeti ca vor fi castigurile la aceasta categorie? Cam 30-40 lei! Pentru ca incasarile nu vor creste semnificativ atata vreme cat costul variantei ramane neatins, adica 4,40 lei. Se mai si spune ca se vor face eforturi sa se mentina acest cost al variantei simple! I-auzi, cat spirit de sacrificiu! O distributie aiurea a procentelor alocate castigurilor pe categorii completeaza tabloul jenant al unui sistem de joc in care marea majoritate a romanilor si-au pierdut increderea.
    • 0 (0 voturi)    
      Procent exagerat la cat I (Luni, 11 ianuarie 2010, 20:13)

      dandinvale [anonim] i-a raspuns lui SoulHealer

      Perfect de acord ca e o idee stupida! Cu mai multi ani in urma pretul unei variante simple era accesibil astfel incat sa iti permiti sa joci si scheme combinate. In plus, distributia fondului de castiguri pe categorii era destul de logica si corecta (50%-categ. III, 30%-categ. II si 20% categ. I). Cand pretul unei variante a crescut la 4 lei am mai jucat uneori doar pe un bilet colectiv cu peste 20 de colegi si prieteni. In schimb, de vreo 3 ani de cand s-au modificat procentele alocate castigurilor pe categorii (30% la cat. III, 20% la a II-a si 50% la cat. I) nu am mai jucat deloc. Am si uitat ca mai exista loto.
  • -1 (1 vot)    
    Banii trebuie sa circule in economie (Luni, 11 ianuarie 2010, 16:07)

    Lucia [anonim]

    si nu stea doar in conturi sau la ciorap - pentru cei care au ! si astfel se revigoreaza un segment de piata. Va doresc succes jucatorilor si la cat mai multi oameni fericiti !
    • +1 (1 vot)    
      circula (Luni, 11 ianuarie 2010, 20:33)

      santa [anonim] i-a raspuns lui Lucia

      Cand banii stau in cont la banca, ei circula. De ce crezi ca iti plateste banca dobanda? Pentru ca se foloseste de ei!
  • +2 (2 voturi)    
    wow (Luni, 11 ianuarie 2010, 16:12)

    liviu_ [utilizator]

    asta face parte din masurile anticrza?
    sa stimuleze fraierii sa joace la loto ca sa vina banu la stat?
    mare foamea de bani...
    • 0 (0 voturi)    
      loto hotie (Miercuri, 17 martie 2010, 13:10)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      hotie loto nu mai jucati
  • 0 (0 voturi)    
    Numai e nimik de stat (Luni, 11 ianuarie 2010, 16:24)

    AdrianR [utilizator]

    In Afara de CFR statul numai are nimic!
  • -1 (1 vot)    
    INCOMPETENTA CONDUCERII LOTERIEI (Luni, 11 ianuarie 2010, 16:47)

    dani [anonim]

    Am contract de mandat cu Loteria Romana.Datorita unei legi proaste date de guvernul Boc , din toamna mandatarii nu mai au voie sa vanda bilete la Pari loto.Astfel aprox.1.500 de agentii mandatare raman fara o sursa de venit iar incasarile la bugetul loteriei au scazut dramatic , ramanand doar 800 de agentii ale loteriei care au voie sa vanda acest produs .Am fost la Ministerul de Finante si mi s-a spus ca e vina conducerii loteriei ( d-nul BENEA de la PDL) pentru ca nu au sesizat acest lucru.Domnule BENEA , daca vrei sa demonstrezi ca nu esti INCOMPETENT rezolva aceasta problema grava atat
    pentru loterie cat si pentru mandatari.
  • +2 (2 voturi)    
    Sa facem un calcul simplu! (Luni, 11 ianuarie 2010, 16:57)

    cristi [anonim]

    Sa facem niste calcule:
    * pe extragere: 1200000 * 4.4 = 4.800.000 RON
    Sa trecem in euro:
    * pe extragere: 1.227.907 EUR
    * pe luna: 1.227.907 x 8 extrageri = 9.823.256 EUR
    * pe an: 117.879.072 EUR

    Venit brut: 115 milioane EUR. In 2009 s-au dat premii totale de 43.917.830 EUR.
    Deci, venit dupa plata castigurilor: ~ 74 milioane de EUR.

    Pe net vedem ca loteria are 3.120 angajati. Sa punem un salariu mediu de 500 EUR (decent). 3120 x 500 EUR x 12 luni = 18.720.000 EUR

    * Venituri dupa plata salariilor angajatilor: 54 milioane EUR
    * Se mai fac investiti, publicitate etc. estimam 10 milioane EUR raman 44 milioane.
    * Nu stiu cat sunt impozitele, sa zicem 70%. Deci 44 * 0.3 = 13.2 milioane EUR.

    DECI RAMAN APROXIMATIV 13 MILIOANE DE EURO PROFIT!

    Mai lipseste logo "Insured by Mafia!" pe fiecare agentie!

    O DATA PENTRU TOTDEAUNA: SANSELE DE CASTIG LA 6/49 SUNT DE 1 LA 14.000.000!

    Alt episod funny este cand voteaza pulimea la la "Dansez pt tine" si alte emisiuni bingo de genul asta. Daca faci un calcul, dau premii de 50.000 - 100.000 de euro si ei incaseaza de pe urma lor milioane de euro. Ce sa faci, este multa pulime de numa' buna de manipulat in tara asta.

    Nu e de mirare ca asa-numitele vedete agramate au salarii cu 5 cifre in EUR, pe luna.

    Eu cred ca daca te gandesti sa joci la loto trebuie sa ai o viata trista si cu siguranta nu-ti permiti sa joci.

    La multi bani!
  • 0 (0 voturi)    
    mare pacaleala (Marţi, 12 ianuarie 2010, 11:33)

    catalin [anonim]

    Daca se va castiga si cu 3 numere, rezultatele dupa extrageri vor arata cam asa:
    Categoria 1: REPORT (in anul 2010 se va castiga decat pe 4 aprilie si pe 24 decembrie)
    Categoria 2: sub 10 castigatori la fiecare extragere
    Categoria 3: cateva sute de castigatori
    Categoria 4: sub 6000 de castigatori
    Cand va fi introdusa si categoria 4, numarul castigatorilor de la categoriile 2 si 3 vor scadea mult...ca sa le mai iasa si mai multi bani. Dupa ce ca scumpesc biletele, dupa ce ca o sa bage mai multa lume, o sa castige mai putini si la categoriile 2 si 3. Rusine Loteria Romana!
  • 0 (0 voturi)    
    mincinosi...... (Marţi, 9 martie 2010, 19:17)

    eu [anonim]

    Luna trecuta anuntau ca incepand cu luna martie va exista o alta categorie la care poti castiga un premiu chiar si la 3 numere, dar se pare ca totul este ABUREALA.Acum vin de la agentia Loteriei Nationale, de unde mi s-a spus ca de fapt premiile pt 3 nu se vor da in martie, ci in aprilie.Eu am 3 nr castigatoare pt extragerea din 7 martie, dar nu am castigat ceva din cauza fondurilor insuficiente, deci totuls este doar o RECLAMA FALSA , ceea ce este ilegal ! RUSINE LOTERIEI NATIONALE UNA ZIC SI ALTA FAC!
  • 0 (0 voturi)    
    SUNTE-TI TARIIIIIIIIIIII? (Luni, 26 aprilie 2010, 20:23)

    IONY [anonim]

    BUNA,va relatez pe scurt ce am inteles eu din acest joc loto 6/49.Oricat ai incerca sa nimeresti varianta buna nu o sa ai noroc pentru ca acest joc este controlat de oameni care pur si simplu isi bat joc de noi.Eu am descoperit sursa de unde extrag numerele castigatoare,in momentul in care inregistrez un bilet ei binenseles ca pun alte nr. care sunt marcate de ei.Iar in momentul cand nu inregistrez numerele surpriza ? Toate 6 numere ies.Am decand sa-i dau in judecata.