Szilagyi Zsolt: Normalitatea ar fi ca Secuimea sa aiba autonomie teritoriala

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 4 iunie 2009, 13:50 Actualitate | Esenţial

"Normalitatea" pentru Transilvania ar fi ca "secuii sa isi aleaga un parlament regional, sa aiba un guvern, un buget si un statut proprii", declara vicepresedintele CNMT Szilagyi Zsolt, candidat la europarlamentare pe "lista solidaritatii maghiare", relateaza Mediafax.

"Cred ca acele modele functionale europene care si-au dovedit viabilitatea si care au realizat o stabilitate interna si o coabitare pasnica intre minoritate si majoritate pot fi urmate si de Romania. Eu am afirmat ca nu este normal ca maghiari din administratia statala sa fie dati afara numai pentru ca sunt maghiari. (...) Eu cred ca normalitatea ar fi tocmai ca Secuimea, teritoriul locuit de secui, sa aiba autonomie teritoriala si care ar insemna ca, in cadrul statului roman, neafectand suveranitatea statala a Romaniei, prin drepturi conferite de lege, asa cum toate autonomiile din Europa o au, secuii sa isi aleaga un parlament regional, sa aiba un guvern propriu, un buget propriu si sa aiba un statut propriu", a mai spus Szilagyi.

Acesta a adaugat ca de astfel de drepturi beneficiaza deja catalanii, bascii, suedezii din Finlanda si nemtii din Italia, din Tirolul de Sud.

"Asta ar fi normalitatea europeana", a conchis Szilagyi.

Circa patru mii de persoane din Transilvania au participat, miercuri, la manifestarea de inchidere a campaniei UDMR-CNMT pentru europarlamentare. Tot atunci s-a desfasurat si un miting de protest fata de schimbarea etnicilor maghiari din fruntea institutiilor deconcentrate.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2348 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    aaa (Joi, 4 iunie 2009, 13:54)

    aaa [anonim]

    FAQ 2
    • +6 (14 voturi)    
      Zslot, usor, usor cu tata, lasa visele umede (Joi, 4 iunie 2009, 14:14)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui aaa

      Autonomie inseamna si autonomie financiara, sper ca n-ai uitat asta.
      Apropo, iti dai seama ca visul vostru maret, sa va uniti cu HUNgaria nu e posibil pentru ca, chiar si cu autonomie nu sunteti la granita cu HUNgaria...
      Cand vor avea si turcii din Paris autonomie, mai vorbim ;)
      • -3 (11 voturi)    
        raspuns pt Anonim (Joi, 4 iunie 2009, 14:33)

        bbb [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        Mai citeste o data articolul, nimeni nu vrea sa se uneasca cu Ungaria.
        • +9 (9 voturi)    
          Iar mor unii de grija... (Joi, 4 iunie 2009, 16:59)

          Symbol [utilizator] i-a raspuns lui bbb

          Sa intelegem atunci ca secuii si-ar dori si fonduri de la statul roman, asa cum doreau si universitate proprie pe bani romanesti?????Chiar ne cred fraierii Europei acesti minoritari plangareti?
          • -3 (7 voturi)    
            Si secui platesc taxe! (Joi, 4 iunie 2009, 18:31)

            Alex [anonim] i-a raspuns lui Symbol

            la fel ca restul cetateniilor romani, asa ca nu da din gura ca sunt doar banii romaniilor!
            • 0 (0 voturi)    
              razboi si pace (Vineri, 5 iunie 2009, 16:13)

              jaga [anonim] i-a raspuns lui Alex

              /si daca platesti taxe crezi ca ai dreptul sa fi nesimtit si cu pretentii aberante?Stati in banca voastra si nu mai faceti git daca vreti pace daca nu sa-i dam drumul urii si intolerantei bistos?
      • +1 (1 vot)    
        Wiki (Vineri, 5 iunie 2009, 14:07)

        tudor [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        http://ro.wikipedia.org/wiki/Secui

        Daca ungurii i-au maghiarizat pe secui, acum se pare ca cei 250 de oameni din Ro care s-au declarat secui ii secuizeaza in masa pe maghiari. Asta da performanta. :))) Astia ne iau drept prosti. Hmmm, oare chiar suntem ?! Daca vedem cata populatie se uita la hoteve, e posibil sa aiba dreptate...
  • +13 (19 voturi)    
    Cuvantul cheie (Joi, 4 iunie 2009, 13:55)

    AntonH [utilizator]

    Cuvantul cheie nu este "autonomie teritoriala" ci "candidat la europarlamentare". Alt politician in goana dupa voturi. /ignore
    • 0 (14 voturi)    
      Nem akarom, autonómia (Joi, 4 iunie 2009, 14:15)

      lsm [anonim] i-a raspuns lui AntonH

      Nem akarom, autonómia :-)
      • +5 (5 voturi)    
        Degeaba (Joi, 4 iunie 2009, 16:05)

        lsm [anonim] i-a raspuns lui lsm

        ma penalizati cu minus :-) Eu doar am tradus (folosind uneltele lingvistice google) in maghiara: "eu nu vreau autonomie". Este un exercitiu foarte bun: oare cati din cei care au dat minus au stiut ce am scris eu acolo? :-)
      • +5 (5 voturi)    
        :) (Joi, 4 iunie 2009, 17:00)

        Symbol [utilizator] i-a raspuns lui lsm

        nici noi...
  • +6 (24 voturi)    
    normalul (Joi, 4 iunie 2009, 13:56)

    normalul [anonim]

    normalitatea ar fi sa plecati de unde ati venit.. ADICA IN MONGOLIA.

    unguri = popoare migratoare mongoleze, rude cu hunii si tatarii ajunse in europa in secolul 10-11

    asa ca va rugam impachetati catrafusele si la zidul chinezesc cu voi :-) aveti acolo cata autonomie doriti.
    • +5 (21 voturi)    
      normalitate (Joi, 4 iunie 2009, 14:02)

      AntonH [utilizator] i-a raspuns lui normalul

      Deci americanii inapoi in marea britanie, australienii la fel, sau si mai bine in pensinsula scandinava, ca de acolo isi au originile anglo-saxonii. Logica de mahala! Judeci padurea dupa uscaturi.
      • +7 (11 voturi)    
        normalul (Joi, 4 iunie 2009, 14:45)

        normalul [anonim] i-a raspuns lui AntonH

        eu zic ceva.. si tu auzi in....

        vezi vreo comunitate de hispanici sau romani din america sa ceara autonomie ? sunt unele zone cam cat jumate de bucuresti unde sunt mai multi imigranti decat americani.

        gandire de 2 lei, trage apa, multumim :-)
        • -2 (2 voturi)    
          Statele din US (Joi, 4 iunie 2009, 17:33)

          mihai1982 [utilizator] i-a raspuns lui normalul

          Fiecare stat din USA are autonomie. Legi proprii, institutii proprii, etc.
          Astfel ca in state precum New Mexico unde sunt multi hispanici e un anumit set de legi, diferit de alte state.
          In functie de particularitatile culturale (printre multe alte criterii) fiecare stat isi face legi proprii.
          Si pt cei care nu stiu, engleza nu e limba nationala in US. Nu exista nici o limba nationala in US. Fiecare stat are lima(limbile) oficiale.
          • +2 (2 voturi)    
            Stat federativ vs. stat unitar (Joi, 4 iunie 2009, 22:54)

            Anait [anonim] i-a raspuns lui mihai1982

            S.U.A sunt un stat federativ sau compus. Fiecare stat din componenta sa se caracterizeaza prin existenta unei constitutii proprii, deci a unei ordini constitutionale proprii subordonate constitutiei federatiei, orice contencios fiind dat in competenta Tribunalului Constitutional Federal, organizat in baza Constitutiei uniunii; au o legislatie proprie, ce nu poate contraveni legislatiei federatiei; participa la constituirea organismelor Federatiei, conform normelor stabilite de Constitutia Federala;
            populatia, desi are dubla cetatenie si reprezinta un corp distinct, este inglobata populatia Statului Federativ in sensul ca un cetatean al statului federal Arizona este cetatean american, etc.
            Ceea ce doreste domnul din articol este imposibil deoarece Romania, asa cum reiese din art.1 din Constitutie, este stat national, suveran si independent, unitar si indivizibil. Asa ca sa ne mai lase cu ce-si doreste secuimea si nu ne dorim noi, romanii!
        • +2 (4 voturi)    
          Anormal (Joi, 4 iunie 2009, 19:08)

          Andrei [anonim] i-a raspuns lui normalul

          Tu ai spus exact ca e normal ca ungurii sa plece. Eu cred ca nu. Conform dreptului la libera circulatie oricine are dreptul sa se stabileasca unde doreste.
          • -2 (2 voturi)    
            @ (Joi, 4 iunie 2009, 23:49)

            angel64 [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

            Cand naiba o sa intelegeti ca noi nu vrem sa ne stabilim?
            Ne vreti, nu ne vreti, suntem aici, asta e tara noastra - la fel ca si a voastra!

            NOI SUNTEM CETATENI ROMANI DE NATIONALITATE MAGHIARA. NIMENI NU VREA IN UNGARIA, CINE A VRUT A PLECAT, LA FEL CUM AU PLECAT SI MAI PLEACA DIN PACATE MII DE ROMANI SAU UNGURI SAU CE O FI EI.

            Tökés e la fel de tampit ca si Vadim, dar asta e treba lor.

            What is your problem???
            • +1 (1 vot)    
              Logica (Vineri, 5 iunie 2009, 14:57)

              Andrei [anonim] i-a raspuns lui angel64

              No nu sari ase ca nu asta am vrut sa spun. Daca dreptul la libera circulatie e garantat, inseamna ca implicit e garantat si dreptul de a ramane pe loc.
  • -2 (14 voturi)    
    Rabdare... (Joi, 4 iunie 2009, 13:57)

    daniel [anonim]

    In 20-30 de ani se va intampla asta...Nu vad de ce atat agitatie ptr ceva ce oricum va fi... Nu va grabi deloc asta
  • 0 (6 voturi)    
    normal ar fi (Joi, 4 iunie 2009, 13:57)

    goguleana lugojana [utilizator]

    normal ar fi sa te ignoram.
    pun pariu ca daca ati avea asta, tot normal ar fi si sa va dam noi bani ca voi nu sunteti instare sa aveti o autonomie reala. nu zau.
  • +4 (14 voturi)    
    Campanie (Joi, 4 iunie 2009, 13:58)

    HopaMitioca [anonim]

    Odata la cativa ani, iredentistii isi fac campanie electorala sfidind bunul simt al Romanilor si Maghiarilor, provocand false patriotisme fara nici o legatura cu istoria .
    Asta desi se stie ca Transilvania a apartinut imperiului Traco-Dac cu mult inainte de venirea lor.
    Deasemenea se omite a se spune ca Secuimea a fost un popor aparte, asimilat de Maghiari, popor care a luptat sub Stefan cel mare al Moldovei.

    As dori sa vad organele statului AUTO-sesizindu-se si arestand PENTRU TRADARE si actiuni ANTI-CONSTITUTIONALE pe irdedentisti
    • +3 (7 voturi)    
      secui (Joi, 4 iunie 2009, 14:05)

      zoltan [anonim] i-a raspuns lui HopaMitioca

      tulai mama - istorici nostrii :D
    • +3 (3 voturi)    
      Istorie la seral (Joi, 4 iunie 2009, 15:06)

      Zsolt Bodola [utilizator] i-a raspuns lui HopaMitioca

      Aia cu Stefan cel Mare a fost faina! LOL
      Poate habar nu ai, ca nici o carte nu mentioneaza acest lucru, dar Fanica Babanu' a fost vazalul unui rege de la vestul Moldovei. Rege care era al Ungariei. Asa ca secuii nu aveau cum sa lupte "sub Stefan".
      • -1 (1 vot)    
        La tine istoria a fost la FF (Joi, 4 iunie 2009, 21:26)

        Crapu' [anonim] i-a raspuns lui Zsolt Bodola

        Asa -zisa vasalitate a lui Stefan cel Mare si Sfint fata de Matei Corvin nu a existat niciodata. Alt conducator roman al ungurilor mai stii?
        Sigur ca nu.
        Stefan cel Sfint al vostru a fost tot roman si pe deasupra v-a si crestinat.
        Tot de spre vasalitate:
        Care rege neaos, ungur, a fost invins la Posada?
        Sa nu-mi spui ca Haromszeki Istvan al II-lea, caci nu te cred.
        Carol Robert de Anjou iti spune ceva?
        Pune mina si mai citeste si dupa aceea intra pe forumuri.
        Cit despre autonomie: SOHA!!!!!!!!!!!
      • 0 (0 voturi)    
        jegul (Vineri, 5 iunie 2009, 16:39)

        jaga [anonim] i-a raspuns lui Zsolt Bodola

        ai dreptate hubertusule,dar nu ai spus tot,a fost intradevar vasal dar pt.f.scurt timp syefan fiind pacalit de acel rege mincinos .Aceasta vasalitate trebuia sa se faca intr-un cort departe de ochi armatei,dar in timpul ceremoniei cortul sa deschis surprinzindu-l pe stefan cu un genunchi pe pamint,gest total inamical pt care lesii{polonezii de azi} au platit cu virf si indesat la codrii cosminului unde foata floarea tinerimii lesesti a pierit conform cronicarilor lesi.Si inca ceva nu fa glume de prost gust in privinta domnitorului ca te f...in g...cacanarule.
  • 0 (8 voturi)    
    NORMALITATE (Joi, 4 iunie 2009, 14:00)

    un oarecare [anonim]

    ar fi sa se respecte constitutia acestui stat independent numit Romania.
    Normalitate ar fi sanctiuni la orice astfel de instrigare la nerespectarea Constitutiei Nationale.

    Dar e campanie electorala si trebuie cineva sa ia si voturile maghiarimii soviniste, te intelegem si iti iertam obraznicia.

    mergeti la vot oameni buni, ca altfel o sa ne reprezinte unul ca el in parlamentul european. votati cu orice vreti... numai manifestati-va opinia ca sigur aveti una.
  • 0 (10 voturi)    
    Solutia (Joi, 4 iunie 2009, 14:02)

    danbenq [anonim]

    Daca nu le convine aici, sa se mute in tarile alea care dau mai multe drepturi minoritatilor!
  • +2 (12 voturi)    
    bai nenorocitilor (Joi, 4 iunie 2009, 14:03)

    Vlad [anonim]

    fiti atenti asa zisii conducatori ai maghiarilor, voi i-ati intrebat pe oamenii simpli daca ei vor autonomie? Pai numai voi vreti nenorocitilor, ca sa va faceti jocurile voastre, nepasandu-va de ceilalti oameni. NICIODATA nu veti avea autonomie. Uite asa ca nu vrem noi romanii. Vreti autonomie cu tot dinadinsul? Duceti-va invartindu-va in Ungaria si tipati acolo cat vreti. Deja m-am saturat sa va tot aud. Noroc ca romanii de etnie maghiara pe care cica ii reprezentati nu sunt de acord cu voi.
    • +5 (9 voturi)    
      Referendum (Joi, 4 iunie 2009, 14:12)

      Rollo Tomasi [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      "Noroc ca romanii de etnie maghiara pe care cica ii reprezentati nu sunt de acord cu voi."
      Daca e asa, nu inteleg de ce se refuza organizarea unui referendum in zona. Astfel s-ar transa problema:
      daca cetatenii de etnie maghiara din zona nu vor ceea ce vor politicienii maghiari, vor vota impotriva autonomiei.
      • +1 (7 voturi)    
        apropo' de referendum (Joi, 4 iunie 2009, 14:42)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui Rollo Tomasi

        Sa inteleg ca tu vrei referendum in regiunea Harghita-Covasna?
        Pai de ce asa?
        Uite eu vreau sa se faca referendum pentru autonomia regiunii BaCov (Bacau+Covasna), sau pentru autonomia regiunii NeHar (Neamt+Covasna).
        Zice Falco mai jos ca daca pleaca maghiarii ajunge Transilvania la fel ca Moldova si Muntenia. Eu cred ca deja este saracie mai mare in regiunea Hargita-Covasna decat in Moldova.
        Cu ceva proiecte de infrastructura sau de dezvoltare a acestei regiuni nu vin politicienii de etnie maghiara. V-au indobitocit de tot acolo.
        Foarte multi nu vorbesc limba romana in HarCov. Ce sa mai spun de vreo limba straina?!
        mi-e mila de oamenii de acolo.
        • +3 (5 voturi)    
          subdezvoltare (Joi, 4 iunie 2009, 14:58)

          buncrestin [utilizator] i-a raspuns lui gigi

          daca ar vorbi limbi straine, ar fi deschisi catre societatea in care traiesc si ar profita de oportunitatile pe care la au in plus fata de romani, crezi ca ar mai pune botul la mesajele proletare ale SZ-ilor? n-ar mai pune si cred ca multi nici nu pun. dar miticii lor, politicieni de mare clasa manevrati de Budapesta, ii tin in saracie si subdezvoltare in mod intentionat, altfel n-ar avea pe cine sa instige si ei si-ar pierde obiectul muncii
        • +1 (1 vot)    
          Teoretic se poate (Joi, 4 iunie 2009, 16:52)

          Rollo Tomasi [anonim] i-a raspuns lui gigi

          Teoretic s-ar putea organiza si un referenum pentru regiunea "NeHar", insa daca majoritatea locuitorilor din Harghita ar vota "NU", regiunea nu s-ar putea crea, avand in vedere prevederile Legii administratiei publice locale:
          "Delimitarea teritoriala a comunelor, oraselor si judetelor se stabileste prin lege. Orice modificare a limitelor teritoriale ale acestora se poate efectua numai prin lege si numai dupa consultarea prealabila a cetatenilor din unitatile administrativteritoriale respective prin referendum, care se organizeaza potrivit legii." (Legea 215/2001, art. 20)
    • -4 (10 voturi)    
      de unde esti vlad sigur nu din transilvania (Joi, 4 iunie 2009, 14:21)

      falco [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      Transilvania era cea mai cistigata daca raminea stat independent cu trei limbi oficiale . 1 dec e doliu national pt toti cei din transilvania indiferent de is romani , maghiari sau nemti , astia din urma au plecat deja crezi ca prin plecarea lor Romania a cistigat ceva , eu zic ca a avut doar de pierdut . Daca pleaca si maghiari o sa ajunga si transilvania ca moldova si muntenia becalizare si manelizare buna in continuare . Oare dece nu se muta olteni si moldoveni din transilvania pe meleagurile de unde au venit ? Eu zic ca e acelasi motiv pt care cei de peste prut vin la noi si noi merge la nemti, spanioli sau italieni . gindestete un pic la asta .
      • +3 (5 voturi)    
        Concluzia? (Joi, 4 iunie 2009, 14:33)

        Claude [utilizator] i-a raspuns lui falco

        Va miticizati si voi pe zi ce trece :))
      • +2 (6 voturi)    
        mai romanake....? (Joi, 4 iunie 2009, 14:38)

        buncrestin [utilizator] i-a raspuns lui falco

        astea sunt vorbe de dragul vorbei. romanii din transilvania au luptat secole intregi pentru iesirea din sclavia ungurilor, s-au batut, au murit, au facut razboiul si au unit Transilvania cu tara. apoi au infundat puscariile comuniste si au murti ca niste caini. acum vine un romanake ca tine, care n-a facut nimic din toate cele, nici mana pe carte nu i-a placut, care spune ca el vrea sa dea ceea ce nu e a lui de dat, ca pentru el 1 decembrie e doliu ca atunci la 1 decembrie nu s-au unit romanii, ci au dat mana pentru o becalizare anticipata, ca asa vrea el romanake care sta in cutia lui facuta de ceaska si crede ca intrand pe internet e dumnezeu pe pamant, ca asa a citit el ca in Tirol iarna nu-i ca vara. romanake face "opinie publica", el are libertate de exprimare si opinia lui e sfanta si sacra, chiar daca este perfect idioata.
      • -3 (3 voturi)    
        Bravo (Joi, 4 iunie 2009, 14:50)

        Normal:) [anonim] i-a raspuns lui falco

        Bravo ma bucur pentru ca esti senin :)
        Multumesc
      • +4 (4 voturi)    
        bajetii cu Transilvania (Joi, 4 iunie 2009, 14:50)

        gogoasa [anonim] i-a raspuns lui falco

        Amice esti imbecil! pardon, cu gandirea asta separationista si plangerea de mila nu vei ajunge mai mult decat ai ajuns acum. Becalii e celebru pentru ca are prosti ca tine care-l urmaresc, fie si din scarba. Manelele se asculta peste tot, DA, si in Transilvania. Moldova e o zona frumoasa care in momentul actual prin calitatea oamenilor isi va arata adevarata fata. Judeci padurea dupa uscaturi, orasul meu e pangarit de astfel de JUDECATORI ca tine, murdarit in fiecare zi de oameni cu lipsa de respect fata de semeni. Asa ca dragule, oamenii se aduc acolo unde le este bine, probabil d'aia si neamurile tale isi frecau palmele de bucurie cand munceau 2 luni la adunat capsuni si castraveti si primeau salariu cat pentru 1 an de munca in Romania. Lasa mentalitatea victimizatoare si pune mana si fa ceva. Stai ca baba pe prispa si judeci, ca deh, e mai usor!
    • +3 (3 voturi)    
      chiar asa (Joi, 4 iunie 2009, 14:57)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      Mergeti in Ardeal in oricare oras are cetateni de nationalitate maghiara si daca veti discuta cu ei veti vedea ca ceea ce latra acesti indivizi care reclama autonomie nu reprezinta parerea majoritatii de etnie maghiara ci a unei super-minoritati, niste indivizi care nu au cum sa puna laba pe un ciolanel decat in aceste conditii. Credeti ca minoritatii maghiare ii va fi mai bine daca vor avea autonomie? va asigur ca NU!
  • 0 (8 voturi)    
    In tara asta nu se mai aplica legile (Joi, 4 iunie 2009, 14:05)

    un roman [utilizator]

    La parnaie cu carnatzarul asta.
  • +3 (11 voturi)    
    normalitatea ar fi (Joi, 4 iunie 2009, 14:10)

    florin [anonim]

    Ca acest individ sa primeasca tratament, poate sufera de ceva
    • +3 (7 voturi)    
      Propunere (Joi, 4 iunie 2009, 14:20)

      AntonH [utilizator] i-a raspuns lui florin

      Propun sa fuzioneze cu PRM-ul, poate daca comanda medicamente in cantitate mai mare primesc reducere...
  • +3 (11 voturi)    
    cui nu-i convine, sa mearga in alta parte (Joi, 4 iunie 2009, 14:10)

    bedexe [utilizator]

    e liber acum sa mergi oriunde in europa, daca nu iti convine un loc.
  • +6 (8 voturi)    
    . (Joi, 4 iunie 2009, 14:22)

    radukku [utilizator]

    in mod normal nu trebuie coparata secuimea cu Insulele Aaland, Tara Bascilor si Tirolul de Sud. Aceste formatiuni administrativ-teritoriale au totusi o economie de cateva zeci de ori mai dezvoltata decat HarCov. Autonomia Aalandului a fost recunoscuta in 1921. De mult, nu? Si din nou, parerile a sute de economisti, sociologi etc este ca autonomia ar fi un dezastru. O rupere de restul tarii. Secuimea nu are resurse, nu are destula mana de lucru pt proiecte industriale mari, nu are universitati foarte bune si tineretul pleaca la studii in orase mai mari din Ardeal si din tara, de obicei ramanand unde au stiudiat. La 4-5 ani de la primirea autonomiei, cel mai probabil ar pleca din Tinutul Secuiesc cam 25-30% din populatie. In general tinerii. Firmele maghiare nu au potenta financiara sa ajute Tinutul, singurul sector care poate fi dezvoltat e cel turistic dar nu ar putea produce mai mult de 15-20% din PIB. Agricultura aproape ca nu exista, padurile nu tin la nesfarsit. Daca se imagineaza ca Elvetia pe creasta Alpilor cu sectorul bancar foarte dezvoltat, atunci mai bine se mai gandesc. In primul rand e nevoie de specialisti pt orice. Chestiunile astea au fost dezbatute si redezbatute de mii de ori. Aveti grija ce va doriti ca ar putea sa vi se intample! ;)
    • +1 (3 voturi)    
      Budapesta si Moscova (Joi, 4 iunie 2009, 14:43)

      buncrestin [utilizator] i-a raspuns lui radukku

      autonomia e doar arma politica a unei Ungarii disperate sa-si vada cosmarul transpus in realitate: o Romania prospera, puternica si de ce nu, Mare.
      Ungaria se joaca cu focul, profita ca este copilul rasfatat al Washingtonului, dar s-ar putea sa-si ia doua bobarnace puternice peste cap daca continua sa se dea in barci si cu Rusia. Ca doar ei si cu rusii au mai ramas sa ne fluture in nas autonomia secuiasca.
      • +1 (1 vot)    
        este evident (Joi, 4 iunie 2009, 17:23)

        directia 5 [anonim] i-a raspuns lui buncrestin

        ca Budapesta ridica fustita iar Moscova danseaza ca pacuraru in fata camerei Web,dar asta este,cand ai fost mana moarta in trio ul Austria-Prusia-Rusia te multumesti si cu o ciosvarta
        Declaratia miticu lui udemerist nu poate fi detasata de problematica Basarabiei,este un santaj straveziu al Moscovei la adresa Ro
        Este uimitor si de neanteles cum conducerea UDMR a prelut si perfectionat modelul 'mitica',sunt convins ca maghiarii -oameni de bun simt- vor pune o intrebare capitala-din ce v a fi format bugetul Har-Cov ?din defrisarile lui verestoy?din 'afacerile' lui frunda ?din drepturile de autor incasate de marko pt. cartile nescrise ?
  • +1 (7 voturi)    
    normalitate (Joi, 4 iunie 2009, 14:23)

    Gica [anonim]

    normalitate ar fi daca am transforma fiecare judet, fiecare oras, fiecare sat, fiecare bloc si fiecare apartament in zone autonome... mi s-ar parea normal ca pe fiecare judet sa fie un fel de prefect, pe fiecare oras/sat cate un fel primar, pe fiecare bloc un fel presedinte si pe fiecare apartament cate un fel cap de familie

    ishtea e buni de organizatori maica
  • +1 (3 voturi)    
    nedumerire (Joi, 4 iunie 2009, 14:27)

    prazmanz [anonim]

    situatia asta vina in tandem cu o alta mai veche dar lafel de serioasa pt natiune: sa-mi scriu numele cu sz sau cu zs?
  • +2 (6 voturi)    
    Acu mai nou vor autonomie.... (Joi, 4 iunie 2009, 14:29)

    Claude [anonim]

    .... pina acum cereau alipirea la Ungaria dar si-au dat seama ca aia nu i-ar lasa sa taie paduri intregi, asa cum fac acum....
    Ei vor de fapt autonomie la furat....
    • 0 (2 voturi)    
      tot la unguri au mers padurile (Joi, 4 iunie 2009, 15:07)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui Claude

      Din cele mai impadurite judete din Romania au ajuns cele "chele", au taiat a maghiarii nostri tot ce avea frunza verde si au trimis peste granita la unguri, ca doar s-au inteles usor nu a fost bariera de limba....
  • +1 (5 voturi)    
    normalitate (Joi, 4 iunie 2009, 14:34)

    longin [anonim]

    normal e sa ii ascultam. normal e sa ii intelegem. normal e sa convietuim. normal e sa ne respectam unii pe altii. normal e sa vrei. normal e sa fii tras la raspunere pentru daca prin faptele tale te incadrezi la art 166 indice 1 din codul penal.
    • +1 (1 vot)    
      Rezultat sesizare art 166 (Joi, 4 iunie 2009, 15:08)

      George [anonim] i-a raspuns lui longin

      http://www.cdep.ro/pls/steno/steno.stenograma?ids=6197&idm=11,03&idl=1

      degeaba scrie ca legea este interpretabila si sa interpreteaza dupa cum doreste
  • 0 (2 voturi)    
    Alte etnii (Joi, 4 iunie 2009, 14:35)

    Saunix [anonim]

    numite in articol nu cauta autonomie teritoriala sau sa se desprinda (sau sa inalte bariere), discutabil, ci este vorba de o serie de drepturi culturale, normale, si de recunoasterea unor realitati. In cazul Romaniei orice e posibil, dar si politicienii de etnie nu pot gandi si la un alt tip de discurs decat ceea ce pronunta deja - ideii putine, dar fixe!
  • +1 (5 voturi)    
    divide-et-impera (Joi, 4 iunie 2009, 14:38)

    vasile [anonim]

    Avand in vedere ca in mai multe state foste comuniste au fost miscari schismatice si ca din acestea in general trag foloase bautorii de vodca si conducatorii de lada io crez ca si in cazul de fatza, contra unei sume modice si a promisiunilor de maretie, d-l SZ impreuna cu cativa coechipieri conlucreaza la binele acestei natiuni.

    Sau, pe de alta parte, chiar vor binele secuimii si, dupa ce se vor fi desprins de Romania vor putea in sfarsit sa urce pe culmile gloriei. Urmatoarea etapa ar fi autonomia de planeta pamant 'to take over the galaxy'. muhahahaa...
  • -1 (3 voturi)    
    da' invers?! (Joi, 4 iunie 2009, 14:38)

    Un roman [anonim]

    "Eu am afirmat ca nu este normal ca maghiari din administratia statala sa fie dati afara numai pentru ca sunt maghiari. "
    da invers e normal?! nu?! ati auzit sa se planga pt asta un roman!?
  • +3 (7 voturi)    
    ...usor baietzi...aveti grija ! (Joi, 4 iunie 2009, 14:41)

    ANONYMUS [anonim]

    ...recomand mai multa cumpatare atunci cand se vorbeste de restul tarii ca si cum acolo ar trai niste barbari , iar in centrul tarii ar exista plantata o civilizatie extraterestra de care abia acum am auzit noi ceilalti "venetici" care am "impanzit" tarisoara ardealului care nu mai poate respira de valurile de citez: olteni, moldoveni,s.m.d....de unde atata prostie ??? migratie a existat dintotdeauna de o parte si cealalta a carpatilor. de altfel in istorie mult mai multi ardeleni au emigrat in masa in tara romaneasca...de altfel toti suntem romani ! cat despre secui cred ca s-ar pedepsi singuri daca ar fi de maine autonomi, dar nu cred ca se v-a intampla asta prea curand !
  • 0 (6 voturi)    
    autonomia tinutului secuiesc (Joi, 4 iunie 2009, 14:43)

    valaha [anonim]

    Politicienii care flutura steagul autonomiei ar trebui sa fie sinceri si sa le spuna secuilor si ca in caz de obtinere a autonomiei nu vor mai primi bani de la administratia centrala pt. plata functionarilor publici,a medicilor, profesorilor si in general nici un fel de fonduri pt. nimic .Ar trebui un primul rind sa le spuna citi bani primesc acum de la Romania de care vor sa se rupa,si sa le spuna cu citi bani vor trebui ei sa se autoguverneze din propriile lor fonduri ,in max. 6 luni ar fi muritori de foame pt. ca ei primesc sume enorme de la bugetul de stat ,al asigurarilor sociale, al asigurarilor de sanatate practic sint intretinuti de noi romanii fraieri din Romania. Chiar as vrea sa se intimple asta ca m-am saturat sa-i tot finantam si ei sa ne tot injure .
    • 0 (0 voturi)    
      Plus++ (Joi, 4 iunie 2009, 15:01)

      Kicsi [anonim] i-a raspuns lui valaha

      ..ca furat la tine padurea si vandut. Si tu gura mare nici nu ai bagat de seama. Balfasz
  • +2 (2 voturi)    
    Am o propunere!!! (Joi, 4 iunie 2009, 14:44)

    mit o'cannoo [utilizator]

    Sa li se acorde autonomie, chiar independenta daca vor. Si astfel ne vor scuti de urmatoarele cheltuieli:
    - vor trebui sa importe mancare, materie prima si finita de undeva, nu va mai fi nevoie de subventii pentru aprox. 2 mil. de oameni
    - invatamant, politie, administratie publica locala si centrala platita doar din impozitele lor
    - recunoasterea drepturilor minoritatii romane din zona de a studia doar romana si infiintarea de institutii de invatamant gratuit de stat in limba romana: scoli, licee, universitate plus manuale alternative
    - inscriptii bilingve in toate localitatile unde minoritatea romana este de min. 20%
    - garantarea accesului tuturor minoritatilor in parlament (inclusiv tigani) si reprezentarea lor proportionala

    Cat va rezista un astfel de stat?
  • -1 (1 vot)    
    evolutie (Joi, 4 iunie 2009, 14:44)

    gogasa [anonim]

    mesajele astea vomitive, generate de minti luminate, lideri de campanie si de partid nu fac altceva decat sa distraga atentia de la lucruri mai importante. In loc sa va luptati pentru autonomie s.a.m.d mai bine ati face niste proiecte pentru absorbtia fondurilor structurale. Toata lumea va avea de castigat. Toata ziua, toti din toate judetele atarnati ca un breloc de chei la mila bugetului, urmariti 10 de rectificari si generati taxe idioate doar-doar se mai strange ceva acolo, iar banii cuveniti ROMANIEI si destinati DEZVOLTARII TARISOAREI asteia ZAC in conturi degeaba. DEci, fratilor, locuitori ai acestei tari face proiectele si trageti banii aia, ca ii meritam, la fondurile astea si noi am cotizat si cotizam si vom cotiza. Iar daca nenea Ferenczvary sau cum il cheam vrea autonomie, sa o obtina cand va avea cel putin 20 de proiecte viabile de dezvoltare cu fonduri europene. Imebicul filfizon si fanfaron!
  • +1 (1 vot)    
    Lamuriri (Joi, 4 iunie 2009, 14:46)

    X [anonim]

    Dupa fiecare raspuns, observ ca exista si romani sau maghiari care traiesc acolo si isi spun opinia la aceasta stire..

    Ma adresez lor. Va rog sa-mi spuneti ce ati avea de castigat (mai mult decat acum) daca ati obtine aceasta autonomie.

    Raspunsurile voastre (daca vor fi sincere) sunt mult mai de valoare decat cererile unor politicieni mai mult sau mai putini imbecili.
  • -1 (1 vot)    
    i (Joi, 4 iunie 2009, 14:46)

    . [anonim]

    Ii trebuie si la asta voturi la europarlamentare si nu stie cu ce sa se arunce si el in campanie....
  • -1 (1 vot)    
    Ce atat UE? (Joi, 4 iunie 2009, 14:47)

    Ionescu Latul [anonim]

    Cine a zis ca trebuie sa urmam exemplul altor tari?
    Ma doar undeva...eu locuiesc in Romania.
    Daca nu era Romania nu mai era nici Europa asa ca...sa ne lase...
  • -1 (1 vot)    
    Vai de noi, ce comparatii (Joi, 4 iunie 2009, 14:51)

    Eu [anonim]

    D-le Zsolt! Intereseaza-te prima data inainte sa vb! Desi e adevarat ca bascii si catalanii au un guvern propriu, acestia nu au autonomie. Nici d. p.d.v. teritorial, nici financiar! Ei tot lupta pentru independentasi pt autonomie (mai ales bascii; vezi ETA). Deci cadorisiti maghiarii cu un guvern, si apoi ne putem astepta la rascoale, revolte, poate chiar atentate mai mult sau mai putin teroriste. In +, autonomia ce-o vor magiarii nu-i doar asa, ca au ei chef si sa li se dea! Terenul pe care stau ei este romanesc. Si nu ma refer la proprietatile fiecaruia, ci la domeniul public. Oricine vrea sa fie boss pe ceva ce nu-i al lui, tre' sa plateasca o chirie (fie teren, apartament, masina, etc.) . Sunt dispusi sa plateasca chirie? ;)
  • -1 (1 vot)    
    5000-7000 euro? (Joi, 4 iunie 2009, 14:51)

    neUDMRire [anonim]

    Draghe ZSOLT se stie ca cei 5-7 mii de euro salariul de europarlamentar te fac mai ,,curajos" in fata secuilor, taiati prin sabiile maghiarilor in secolele trecute; Dar te anunt ca la Radio ZU daca spui lucruri mai traznite acolo se pot castiga 10000 de euro, ce-i drept numai odata dar tot nu strica. Oricum nu dispera, maghiarii se duc la vot indiferent daca faci ceva acolo sau nu, este suficient sa spui ca nu reprezinti Romania, Frunda a facuto tu de ce nu ai faceo! Iar cu specialistii maghiari din deconcentrate lasati-o mai moale, stim ca in osul opozitiei durerea de dinti e mai mare decat in ciolanul guvernarii !!!
  • -1 (1 vot)    
    Daca vor autonomie... (Joi, 4 iunie 2009, 14:52)

    judex1 [anonim]

    sa schimbam Constitutia si legile si sa le dam autonomie. Daca altfel nu se mai poate, iubire cu forta nu trebuie. Sa le dam autonomie si sa-i vedem cum se vor descurca singuri, sau cu un ipotetic sprijin din parte Ungariei, o tara lovita puternic de criza si care nu se poate ajuta nici macar pe ea. Cu ani in urma, discutam in Ungaria cu persoane de decizie despre ungurii de la noi si dorinta lor de a merge in Ungaria si a lucra acolo. Stiti ce mi s-a raspuns? Da, nicio problema, sa vanda paine, ziare si la gunoieri, atfel nu vom accepta sa ne ia noua locurile de munca. Dar, se pare ca propaganda iredentista e mai puternica decat ratiunea. Treaba lor, eu deja am o lehamite la asemenea ineptii.
  • 0 (0 voturi)    
    muz (Joi, 4 iunie 2009, 14:54)

    muz [anonim]

    Sunt evreu / maghiar .
    Nu va intrebati daca secui vor asa ceva ?
    Ca nu este vorba de asa ceva , este campanie electorala :)
    Secui si nici maghiarimea din Ardeal nu doreste asa ceva ... asi dori pace ... bucurie si zambete ...
    Imi pare rau ca in temele astea "poporul tolerant roman" sare si ia foc .Cum e si cu hoocaustul ... si se zice ca ce primiori sunteti .
    Pai voi in sud nu :)
    De transilvaniei pot sa zic ca da . Si moldoveni :)
    nu ma complic ... imi pare rau de voi :)
    Spor la momeala de electorala
    • 0 (0 voturi)    
      Furi curent!! (Joi, 4 iunie 2009, 21:41)

      Crapu' [anonim] i-a raspuns lui muz

      Ce stii tu despre holocaust?
      Il confuzi cu o holagrama caustica, cred.
      Daca ar fi existat asa ceva in Romania la scara de care vorbesti nu ai mai fi existat acum ca sa postezi tot felul de timpenii pe forum.
      Asa cum noi romanii sintem pentru unguri budoss olah, voi jidanii sinteti budoss jido, vajnicii unguri ardeleni sint pentru fratii lor din vest, roman ziganyok.
      Asa ca nu-i mai pupa in cur..sul saptaminii pe unguri, poate iti va trece.
  • -1 (1 vot)    
    autonomie (Joi, 4 iunie 2009, 15:03)

    Dodo [anonim]

    "Normalitatea" pentru Transilvania ar fi ca "secuii sa isi aleaga un parlament regional, sa aiba un guvern, un buget si un statut proprii"...sa si le faca, mai ales bugetul, in 2 luni o sa crape de foame si o sa ceara sa se uneasca cu Ungaria. Ungaria o sa le dea cu tifla ca are destui fomisti, asa ca o sa incepea sa planga sa dea dracu autonomia.
    Uita ca mai au un pic si depasesc pe moldoveni la saracie.
    • +1 (1 vot)    
      :) (Joi, 4 iunie 2009, 15:07)

      muz [anonim] i-a raspuns lui Dodo

      saptamana trecuta am trecut cu 130 de ungaria in autsria :)
      daca intelegi propozitia mea esti un obiectiv :)
      de nu :)
      asta este :)
  • +1 (1 vot)    
    ciob de oala sparta (Joi, 4 iunie 2009, 15:08)

    un arab de bine [anonim]

    Eu distrez la voi tare uitandu-ma cum va certati. Eu citit undeva ca si romanii ar fi un pic asiatici, ceva pecenegi sau cumani. Ca romanii lui Traian nu prea erau de la Roma, ci era adunati de prin Palestina, de prin Bitinia si mai departe , din Asia, Alah fie slavit! Si daca ar trebui sa plece toti de unde au venit, ar trebui sa se mute pe Volga si foarte multi romani patrioti cu neveste, cu copii si restul calabalacului. Ar fi rasu mare, ca i-ar lua rusii si ucrainienii la omor, ca au dat barbarii peste ei. Asa ca nu-i mai trimiteti pe altii in fundul Asiei, ca si voi tot de pe acolo ati venit. Eu zic la voi sa va intelegeti ca oamenii si sa le dati la unguri autonomia. Corect, nu?
    • 0 (0 voturi)    
      superciob in actiune (Joi, 4 iunie 2009, 19:22)

      frankenhood [anonim] i-a raspuns lui un arab de bine

      auzi ma PET? du-te si distreaza-te in Arabia Saudita, nu aici !
    • 0 (0 voturi)    
      Facultate (Joi, 4 iunie 2009, 21:49)

      Menumorut [anonim] i-a raspuns lui un arab de bine

      In timpul razboiului Irako-Iranian unui soldat irakian i se blocheaza arma si injura:
      -Dumnezei mati de arma brozd!
      Iranianul aude si intreaba:
      -De unde jdii du romaneste?
      Irakianul raspunde:
      -Facut medicin la Cluj. Dar du?
      -Eu facut chimia la Bucuresti..dupa care pune arma la ochi trage si ii striga irakianului:
      -Ia de aigi ungur imbudzit!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Usurel nenicule, (Vineri, 5 iunie 2009, 13:07)

      SauniX [anonim] i-a raspuns lui un arab de bine

      tu esti invitat, misafir daca mai stii ce inseamna asta, in romania nu in ungaria. Cat despre originea romanilor iti trebuie mai multe lecturi....
      Autonomia este ceva depasit, ar trebui sa gandeasca in termeni de cooperare si adaptare nu secesiune!
    • 0 (0 voturi)    
      haida de (Vineri, 5 iunie 2009, 17:08)

      tepes [anonim] i-a raspuns lui un arab de bine

      de fapt arabul este un biet bozgoras care viseaza malai,hait ,si apoi smecherila nu vorbesti de rominii ardeleni care sint in transilvania de circa 6mil.si ceva astia de unde au mai venit puriule.
  • 0 (0 voturi)    
    cum se joaca unii cu vorbele (Joi, 4 iunie 2009, 15:11)

    ionica [anonim]

    Har-cov ul e debitor ,adica de multa vreme primeste mai multi bani de la bugetul de stat decat da, ar fi vai de mama lor,sa vezi ce frumos ar vorbi romaneste cu turistii evident romanii in comparatie cu cat de arogantii .sunt acum ,unii ce-i drept nu toti D ar ce sa facem suntem condusi de politicieni care sunt cele mai oportuniste fiinte ,ei politicienii scot pe gura cuvinte mari ca sa -o duca ei mai bine . cat despre popor i-si merita soarta daca voteaza extremisme Udmr versus Prm {ungaria mare contra romaniua mare}
    sau lideri dubiosi crestinoizi ,fanfaroni semidocti,fufe siliconate, papusi gonflabile progenituri in faza de formare intelectuala Cand cetateni vor vota pe doctrina atunci se va merita sa traiesti in Romania ,dar voi cei din media nu pre va intereseaza asa ceva pt ca doctrina nu-i comerciala, mult mai interesant e jiji fiul ploii ,evident in politica
  • 0 (0 voturi)    
    campanie electorala (Joi, 4 iunie 2009, 15:12)

    Lucian* [utilizator]

    simplul fapt ca se ia foc pe internet le face reclama acestor politicieni mai mult decat trebuie.
    Ce ar fi sa nu mai muscati la asta?
    PS: inca o funie la spanzurat. Daca apare o separare teritoriala atunci ar vrea sa intre si in UE :).
    Ghici cati se vor opune sau ce conditii se vor cere.
  • +2 (2 voturi)    
    voiu nu stiti ce pohtiti (Joi, 4 iunie 2009, 15:12)

    Mihai Viteazu [anonim]

    bai... voi stiti ce misto e in secuime? iarba verde vara cand in sud e parjolita, oameni linistiti si binevoitori, nu prea-s fete si copii, da... asta e,
    dupa lasarea intunericului nu umbla bagabonti pe strazi si ulite, e asa o liniste sufleteasca acolo,pe bune, Stiti care e marea teama a secuilor d'acolo? ca vor descoperii romanii lumea lor si vor intra cu buldozerele sa faca vile de 10 etaje, discoteci de 10.000 mii de metri patrati, autostrazi pentru carute, garduri de 3 metri sa nu le intre mustele in casa... SI n-o sa mai fie iarba verde, zone salbatice, o sa vezi petturi dupa fiecare tufis, manele in mijlocu padurii , reclame in varful copacilor si toate prostiile care le gasesti in campia romana,.......... sasii vor sa se apere pe ei de prostia noastra, asta vor ei:)
  • -1 (1 vot)    
    normalitate (Joi, 4 iunie 2009, 15:23)

    mircea [anonim]

    Normalitate ar fi daca s-ar respecta constitutia Romaniei. Prin aceasta UDMR-ul ar fi desfiintat pentru ca este un partid format pe criterii etnice si s-ar respecta limba oficiala care este limba romana. Din pacate in Romania nu este normaliate ci doar o mare doza de toleranta si nepasare. Pe acest lucru se bazeaza exponentii ungurilor.
  • -1 (1 vot)    
    ce mai vrea si asta?! (Joi, 4 iunie 2009, 15:39)

    eugen [anonim]

    M-am plictisit de de astia cu autonimia lor, in ce secol traieste nea ala cu nume ca abia il citesc?!
    E ridicol si tre sa fii cel putin senil ca sa nu intelegi cateva propozitii dint-o constitutie, "stat suveran, indvizibil",
    Rusine, sunt doar interse meschine a unui grup de hoti si banditi, nu cred ca ii doare prea tare in cot de populatia din zonele respective.
    "Mai bine te duci in padure."
  • -1 (1 vot)    
    Dar Romanii din ungaria de ce nu sunt pe lista (Joi, 4 iunie 2009, 15:39)

    bogdan [anonim]

    Atunci cand pe lista "onorabilului" o sa apara si Rmanii din ungaria.
  • -1 (1 vot)    
    CONSTITUTIA (Joi, 4 iunie 2009, 16:45)

    mirel [anonim]

    Autoritatile statului nostru nu isi fac datoria inca o data. Cum este posibil ca instigatorii separatisti sa nu fie sanctionati conform legii? Incalcarea constitutiei si instigarea la dezbinarea unui stat suveran european se pedepseste conform CONSTIUTIEI! Aceste afirmatii sunt ilegale! Lipsa unei reactii si acceptarea umilintelor nu ar trebui sa devina o eticheta pentru poporul nostru. Sunt inca MANDRU ca sunt ROMAN si m-am saturat de obraznicia infractorilor care au ajuns sa sfideze autoritatile si tara. Daca sunteti hotarati sa ocupati Transilvania, lasati discutiile, declarati razboi!
  • 0 (0 voturi)    
    tristete mare pretutindeni (Joi, 4 iunie 2009, 17:44)

    expatriat [anonim]

    Eu am fost cetatean al acelei tari cu tot mai multi imputiti la vorba si gand cand a existat o Regiune Autonoma Maghiara, realitatea de toate zilele era bilingva, ce-mi era ca erai roman, ungur, german sau de alta nationalitate conclocuitoare. Mi-e tot mai greu s-o recunosc pe parcursul "evolutiei". Iar pentru Zsolt o mentiune: ti-ar conveni sa-ti zica hun? Astfel ia la cunostinta ca sud-tirolezii sunt austrieci de cand lumea si vilagul.
  • 0 (0 voturi)    
    Da pentru AUTONOMIA secuilor (Joi, 4 iunie 2009, 17:47)

    un roman care este de acord [anonim]

    sunt de acord sa le dea autonomie, cu parlament, cu guvern regional si cu buget propriu, dar fara sa primeasca 1 ron de la bucuresti. la cat este de sarac judetul covasna, de exemplu, unde numai 35% din buget se realizeaza la nivel local, restul vine de la bucuresti(informatia a fost publicata de finantele publice covasna, aflate sub controlul udmr), nu stiu ce buget vor gestiona in guvernul cu pricina. da, autonomiei, dar nici un banut de la bucuresti.
  • 0 (0 voturi)    
    ce autonomie bai incapabililor ? (Joi, 4 iunie 2009, 18:57)

    turistul [anonim]

    nu sunteti in stare sa plombati gropile din sfantu gheorghe !!!! ca sa nu mai spun de mizeria de drum gheorghieni - lacu rosu !!!! si voi vreti autonomie ?! de unde bani ? o sa chelbositi toate dealurile de paduri ?
  • 0 (0 voturi)    
    Niciodata! (Joi, 4 iunie 2009, 22:58)

    dumi [anonim]

    Eu sunt Mitica din Bucuresti si am fost in Ardeal prima si ultima data in anul 2001, la Cluj, Medias si Sighisoara. Cand am vazut frumusetea asta de tara, mi-am jurat in barba ca n-o s-o las niciodata pe mana ungurilor si a ardelenilor idioti! Daca macar indrazniti sa va ganditi la secesiune, venim peste voi si va luam pe sus! Daca voi nu ne vreti, noi va vrem!
  • 0 (0 voturi)    
    Pohta ce-am pohtit... (Joi, 4 iunie 2009, 23:26)

    dumi [anonim]

    ... e Ardealul cel frumos si Moldova cea însorită. Sunt ale noastre, ale românilor, fie că vreţi, fie că nu...
  • 0 (0 voturi)    
    mentalitate in zona (Vineri, 5 iunie 2009, 9:54)

    Marian [anonim]

    Luni am avut o discutie amicala cu cineva din Covasna - etnic maghiar. Vreau sa spun din capul locului ca e absolvent de facultate deci nu e un om fara educatie. Am fost uimit de ideile auzite din gura acestui om. De exemplu, ungurii s-au opus tendintelor de a aduce imigranti in timpul comunismului (in special din Moldova) acolo pentru a nu strica echilibrul etnic.
    Asta mi-a dat de gandit: daca eu, cetatea roman, primesc o oferta de slujba acolo NU SUNT PRIMIT ???? ca sa nu stric echilibrul etnic ?
    Cine ne da noua lectii de toleranta ? UNGURII ???? Care au schimbat numele bunicului si unchilor mei din Tinca in Czinka in perioada 1940-1944 ? Evident, ulterior s-a corectat problema, dar sa nu ne dea ei noua lectii ca nu e cazul.
    Dar stati linistiti. Se imputineaza si sunt asimilati. Ungurii din marile orase nu mai au nicio sansa. De exemplu, in Timisoara abia daca mai auzi ungureste pe strada, in Satu Mare (orasul meu natal) sunt acuma ~40 % desi prin anii '70 erau cam 80 %, asa ca problema se rezolva de la sine. Presiunea mass-media e imensa, apoi daca vrei sa razbesti trebuie sa stii romaneste, se muta si asta aduce casatorii mixte asa ca totul e inspre bine :) In 2-3 generatii nu mai ramane urma de ei decat in comunitatile sarace si izolate.
    Parerea mea.
  • 0 (0 voturi)    
    Altul!!! (Vineri, 5 iunie 2009, 11:20)

    rox [anonim]

    Ni mah, s-au tzacanit toti reprezentantii maghiarilor din Romania????
    Vorbim de autonomie pentru o populatie de vreo 2 mil de locuitori sau chiar mai putin nu?
    Pai si romii de ce nu cer autonomie ca sunt de 2 ori mai multi ??? Sau poate ar fi mai bine sa ceara autonomie si italienii din Banat si turcii si tatarii din Dobrogea si de ce nu si moldovenii si ardelenii, ca daca tot cer maghiarii de ce nu si restul!!! Hai sa facem ferfenite Romania!!!! Sau nu am o idee mai buna de ce doar autonomie, hai sa ne facem cadou tarilor vecine si asa se rezolva problema....
    Pentru liderii maghiarilor din Romania: Bai tontilor! Voi chiar nu realizati ca sunteti slugile umile ale politicii hortiste a Ungariei? Voi chiar nu constientizati ca dupa autonomie or sa va impinga sa va anexeze Ungariei??? Si nu pentru ca ar avea nevoie de maghiarii din Romania si le-ar vrea binele ci doar pentru ca au nevoie de resursele Transilvaniei. Mari tampiti si slugile astea!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    dd (Vineri, 5 iunie 2009, 15:22)

    trake [anonim]

    Un elev roman isi intreaba tatal:
    -Mai tata,la noi in clasa elevii romani zic ca ei au fost primii in Ardeal , iar ungurii zic ca ei au fost, care e adevarul?
    Tatal:
    -Ma copile, tu stii ca eu nu prea stiu carte dar bunicul tau mi-a spus o legenda care zicea cam asa:
    A fost odata un mare conducator de osti pe nume Attila .Intr-o zii a plecat cu armata sa in expeditie.Si a tot mers el pana a ajuns pe aici pe la noi. A trecut de Crisuri,a tot mers dar nu vedea nici un om .Dupa un timp a ajuns la Somes. Apa era limpede,afara cald, asa ca Attila a zis:
    Dragi ostasi, acum facem baie!
    S-au dezbracat toti, au lasat hainele si caii pe mal si au intrat in apa. Cand au iesit nu au mai gasit nici haine nici cai.
    -No, acum ai inteles cine au fost primii in Ardeal?
  • 0 (0 voturi)    
    ALEGETI (Vineri, 5 iunie 2009, 15:58)

    tepes [anonim]

    Dle.zsolt dar pe rominii din har.si cov.ia-ti intrebat?cu ei ce faceti?.Si inca o intrebare sacuiule si cum vezi tu ca se va impaca generatia tinara de romini cu aceasta autonomie si daca va incepe bataia asta e sigur tu si ceilalti ca tine ce veti face.Un lucru este cert si de asta ca romin imi este teama,si anume ca romini isi vor aduce aminte ce ati facut in anii 40 si la tg.mures pt.care inca nu ati platit.Acum aveti liniste puteti face ce vreti acolo.dar pt.uni ca tine nu ajunge vreti ciuntirea acestei tarii in folosul ungariei numai un prost nu vede asta,asadar puteti inca sa alegeti liniste sau ura si bataie pt.multe decenii de acum incolo si nu va fi altfel.