Radu Timofte, urmarit penal

de D.G.     HotNews.ro
Vineri, 15 mai 2009, 13:52 Actualitate | Esenţial

Fostul director al SRI Radu Timofte este urmarit penal de procurorii DNA in cazul achizitionarii ilegale a unui apartament, informeaza surse judiciare, citate de Antena 3.

Fostul sef al SRI este acuzat ca ar fi declarat in fals ca nu are o locuinta in Bucuresti in momentul in care a cerut o locuinta de la RAAPPS.

Ulterior, Timofte a cumparat o locuinta de serviciu inchiriata de la RAAPPS, pretul acesteia fiind mult mai mic decat pretul de pe piata imobiliara.

De altfel, in decembrie 2008, mai multi fosti ofiteri SRI au fost trimisi in judecata de procurorii anticoruptie, dupa ce s-a constatat ca locuintele acestora, obtinute de la RAAPPS, au fost cumparate, ulterior, la preturi subevaluate.



Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1402 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Un fleac (Vineri, 15 mai 2009, 14:27)

    Cosmin [anonim]

    MIe mi se pare ca toata tevatura asta cu dezmorteala justitiei e un mare praf in ochii poulimii. Toate marile nume anchetate sau trimise in judecata de DNA sunt fie pt un amarat de apartament fie pentru nustiu ce foloase necuvenite de cateva mii de euro.
    Oare asta e coruptia din Romania? Un mare sir de mici gainarii?
    M-as mira....
    • 0 (0 voturi)    
      pt ca (Vineri, 15 mai 2009, 15:02)

      ady [anonim] i-a raspuns lui Cosmin

      in ultimii 20 ani
      fiecare care a putut ciordi a ciordit,tot ce a fost firma de stat s-a ciordit cu acte..asadar,de la mic la mare e implicat de aici si ezitare..parerea mea
  • +1 (1 vot)    
    casele si demnitarii (Vineri, 15 mai 2009, 14:29)

    iancu jianu [anonim]

    Se pare ca a vorbit prea mult si l-au luat l-a puricat si pe el. Dar pe cei cu ditamai viloacele i-au "uitat".Ciudata amnezia asta la DNA.
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari (Vineri, 15 mai 2009, 14:39)

    alecs [anonim]

    super tare stirea
    pe cine ai deranjat nene timofte?
    altceva nu ti-au gasit?
    sau nu v-ati inteles?
    hai ca aveam pretentii de la dvs ,e bine si asa se putea sa iasa la iveala si alte lucruri urate
    oricum initiativa e de apreciat
    felicitari ...
  • 0 (0 voturi)    
    Raiul angajatilor la stat (Vineri, 15 mai 2009, 15:46)

    Henry [anonim]

    Romatsa, trebuie sa spunem ca aici este raiul angajatilor la stat. Dupa veniturile asigurate de compania aflata in subordinea Ministerului Transporturilor, salariatii Romatsa trebuie sa aiba un nivel de trai ceva mai ridicat decat in vestul Europei. Castigul mediu lunar al celor 1.872 de angajati a fost anul trecut de 9.929,84 lei (circa 3.009 euro, la cursul mediu din 2007). Fericitii angajati ai statului au primit anul trecut, pe langa salariul inscris in cartea de munca, si tichete de masa de 650.000 lei. Directorul firmei a incasat in 2007 un salariu de 444.450 lei (circa 134.680 euro), la care s-au adaugat, potrivit rectificarii bugetului societatii, publicata in Monitorul Oficial, sporuri si alte drepturi salariale de 258.840 lei (circa 78,5 mii euro).
  • 0 (0 voturi)    
    de ce merge prost in RO? (Vineri, 15 mai 2009, 15:47)

    henry [anonim]

    Pe locul doi in topul generozitatii angajatorilor din gradina statului este Societatea Nationala Nuclearelectrica, unde castigul mediu lunar al celor 2.330 de salariati este de 4.738,75 lei (circa 1.435 euro). Pe langa tichetele de masa in valoare de 800.000 lei (242,4 mii euro), salariatii au avut la dispozitie si fonduri speciale aferente fondului de salarii, de 1.675.950 lei. Directorul societatii a primit in cursul anului trecut salarii de 131.190 lei (circa 40.000 euro), la care s-au adaugat sporuri de 33.520 lei (10.150 euro) si un premiu anual de 30.610 lei (9.275 euro). Nuclearelectrica a fost si un bun cheltuitor de publicitate, bugetul pentru reclama urcand la 1,5 milioane lei (circa o jumatate de milion de dolari) in cursul anului abia incheiat.

    In fine, pe podiumul companiilor de stat pentru care merita sa lucrezi a urcat si TAROM. Salariatii Companiei Nationale de Transporturi Aeriene au avut anul trecut un castig mediu lunar de 3.385 lei (circa 1.025 euro), valoarea tichetelor de masa primite ridicandu-se la 2,880 milioane lei (circa 872.000 euro). Fondurile speciale aferente fondului de salarii a trecut putin peste un milion de euro in 2007. Conducatorul institutiei a primit salarii in valoare de 151.200 lei (circa 45.800 euro), la care s-au adaugat sporuri de 32.700 lei (circa 10.000 euro) si un premiu anual de 50.000 lei (circa 15.000 euro).
  • 0 (0 voturi)    
    Vila din Mihaileanu... (Vineri, 15 mai 2009, 17:06)

    Margelatu [anonim]

    EXACT ceea ce a facut (ilegal si imoral) Timofte ("Fostul sef al SRI este acuzat ca ar fi declarat in fals ca nu are o locuinta in Bucuresti in momentul in care a cerut o locuinta de la RAAPPS. Ulterior, Timofte a cumparat o locuinta de serviciu inchiriata de la RAAPPS, pretul acesteia fiind mult mai mic decat pretul de pe piata imobiliara") a facut si "justitiarul" si "campionul anticoruptiei" Basescu, cu vila din Mihaileanu (primarul Basescu i-a "vandut" cu 19.000$ un apartament de 369 mp cetateanului homeless Basescu in mod ilegal,:

    http://www.gandul.info/politic/istoria-dobandirii-imobilului-mihaileanu-intesata-minciunile-pre.html?3928;254175

    http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/Politica/4116/Primaria-Capitalei-i-a-vandut-primarului-Traian-Basescu-o-vila-in-centrul-Capitalei.html
  • +1 (1 vot)    
    Incredibil (Vineri, 15 mai 2009, 18:54)

    Dumi [anonim]

    Incepe sa fie tot mai clar de ce DNA este atat de hulita in tara.

    De ce nicaieri, la nicio televiziune, nu vei vedea o ancheta sau o informare din perspectiva organismelor statului (pe baza de dovezi si nu mizerii), dar vei vedea sigur pe inculpati pe post de victime si martiri. Eventual dand vina pe basescu, ca asa e moda acum.

    Marea problema e ca , asa cum arata inculparile facute de DNA, spectul coruptiei e atat de generalizat si atat de omniprezent la absolut orice nivel, incat pana la urma, nu este de mirare ca nimeni nu e condamnat vreodata.

    Si in final...asta e tara in care faptul ca o femeie, numita Monica Macovei, femeia anului in Europa, este hulita, iar simpla ei pomenire atrage valuri de ura si comentarii negative. Pe cat pariu ca si spunand eu asta, imi voi atrage comentariile "binevoitorilor independenti". Tara in care documentul in care DNA era laudat de Comisia Europeana, a fost CENZURAT (?!!) de catre ministerul justiei, condus de sinistrul Chiuariu. Tara in care, acelasi ministru al Justitiei (!!!) era cercetat penal pentru coruptie(?!?!)

    Si astea sunt fapte domnilor, fapte care s-au intamplat. Nu povesti. Nu minciuni cu "ciuma basescu" sau cu nenorocita de UE care vrea sa ne taie fondurile europene (iar hotii urla pe toate canalele mass-media ca nu e posibil asa ceva)
    • 0 (0 voturi)    
      "Realizarile" DNA... (Vineri, 15 mai 2009, 19:29)

      Margelatu [anonim] i-a raspuns lui Dumi

      Nu, pe bune, acum cat de %^$%^$^%$%^ poti sa fii incat sa cazi in extaz in fata maretelor "realizari" si "profesionalismului" DNA??!!!!! Adica singura si cea mai importanta fapta de coruptie a lui Adrian Nastase este penibilitatea cu termopanele din Zambaccian (in conditiile in care a existat "privatizarea" de succes a Petrom sau scandalul "inzestrarii" armatei romane cu "super-performantele" si "absolut indispensabilele" fregate englezesti ruginite, ca sa dau doar doua exemple)?!?! Bravo, DNA! Multe "succesuri" in continuare!!!!
      • 0 (0 voturi)    
        Ok, deci... (Vineri, 15 mai 2009, 20:05)

        dumi [anonim] i-a raspuns lui Margelatu

        Sa o luam pe rand :

        1. Pe Nastase, pe langa casa, il cerceteaza si in dosarul cu Trofeul Calitatii parca. Si acolo treaba e mult mai serioasa, si cred ca stii la ce ma refer;) In general, se arunca in ochii publicului faza cu "hai nene, ala e dosar, cu termopanele alea...". Dar se "uita" sa se aminteasca de celelalte dosare.

        2. Petrom. De acord.

        3. Fregatele. De acord.

        4. Eu zic totusi sa ne uitam si la ce a facut DNA, asta spun. M-am saturat sa vad zilnic la tv pe inculpati cum braveaza la tv si ataca o institutie care de bine de rau, chiar a facut ceva. Nu mi se pare normal ca in tara asta, coruptii sa faca legea. Si cu asta basta. Nu ma iau de nimeni in mod special, pentru ca precum se vede, nu exista niciun domeniu sau partid in care sa nu fie corupti. Dar hai sa mai zic un singur lucru. In tara asta, toti "sponsorii" trusturilor media, si ma refer la patriciu,voiculescu sau vantu, sunt cercetati penal. Si nu sunt doar ei...mai sunt si droaia de politicieni si de oameni de afaceri din spatele lor. Sa ne mai miram atunci ca poporul aude zilnic doar de "martirii cercetati cu bestialitate de DNA" ? :)