Ecaterina Andronescu: Sunt 68.000 de suplinitori, trebuie regandita titularizarea

de D.G.     HotNews.ro
Miercuri, 13 mai 2009, 17:29 Actualitate | Esenţial

Ministrul Educatiei, Ecaterina Andronescu, a declarat, miercuri, ca numarul profesorilor suplinitori s-a triplat intre cele doua mandate ale sale de ministru. In prezent sunt 68.000 de profesori suplinitori, foarte multi chiar in scoli bune, motiv pentru care trebuie regandita titularizarea, a precizat Andronescu, citata de Mediafax.

"Poate ca daca am lasa la latitudinea directorului unitatii de invatamant, acesta ar fi interesat sa atraga profesori bine pregatiti in scoala lui, profesori titulari si nu suplinitori".

Ministrul Educatiei a facut aceste declaratii la Scoala nr. 150 din Capitala, unde a aflat ca un profesor de matematica, suplinitor la unitatea de invatamant respectiva este incadrat si intr-o firma de meditatii "cu acte in regula".

Ministrul a spus, in acest context, ca va regandi titularizarea.

Profesorul respectiv a declarat ca nu face meditatii cu elevii din scoala unde este suplinitor, ci strict, in cadrul firmei, pentru ca trebuie sa-si intretina familia. Profesorul a mai explicat ca sunt locuri putine scoase pentru titularizare la Matematica, situatie in care "poti incerca ani buni sa ajungi din suplinitor, titular".


Citeste mai multe despre   






















2048 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    poate ca (Miercuri, 13 mai 2009, 17:40)

    johngood [utilizator]

    poate ca ar trebui desfiintata titularizarea.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu - ar trebui desfiintata Anpotroida ! (Miercuri, 13 mai 2009, 19:51)

      Mitica [anonim] i-a raspuns lui johngood

      Titularizarea este un proces normal de confirmare a competentelor profesionale pentru profesori.

      Ar trebui insa desfiintata Anpotroida de la Ministerul Intunericului - aka d-na ministru Andronescu, cea lipsita de idei si de discernamant.

      Ce se mai aude cu executiile publice de inspectori conformisti cu ordinele Dvs. ? Nu era stadionul liber sau considerati gazonul prea mare si prea absorbant de sange de profesor ca sa dati in direct executiile anuntate la televizor in compania d-lui Prim Ministru Piticot ?
  • +1 (1 vot)    
    care titularizare? (Miercuri, 13 mai 2009, 18:26)

    marius [anonim]

    care titularizare? stiti voi domnilor sau madama abramburica ca la majoritatea disciplinelor se scot 1, 2 posturi titularizabile? de asta sunt asa multi suplinitori, nu din alt motiv. Daca scot posturile la scoli credeti ca rezolva ceva? Va creste spaga la directori si primari asta se va intampla. Daca credeti ca va fi altfel va inselati amarnic. Suntem totusi in Romanica.
  • +1 (1 vot)    
    sistem de... (Miercuri, 13 mai 2009, 18:50)

    suplinitor [anonim]

    sunt foarte multi suplinitori pentru ca nu sunt scoase posturile pentru titularizare. Pilosii si directorii stiu mai multe.....
  • +1 (1 vot)    
    Interpretabil sau proasta redare a stirii. (Miercuri, 13 mai 2009, 19:50)

    John Doe [anonim]

    Nu am inteles daca faptul de a intalni un profesor care da meditatii cu acte in regula (rarissim) este considerat de bine sau de rau. Nu am inteles ce relevanta are faptul ca este suplinitor. Cum diferea situatia daca facea acelas lucru fiind titular?. Backgroundul acestei stiri nu este suficient asigurat.
  • 0 (0 voturi)    
    examen suplinire (Miercuri, 13 mai 2009, 20:08)

    eu [anonim]

    ce titularizare ?
    sau examen de suplinire? sa fim seriosi am dat si eu examen si am avut a 4 a nota dar predau cei care au avut nota sub mine . asta popovici stie mai bine ..........pentru informatii suplimentare va stau la dispozitie
  • +1 (1 vot)    
    EROARE!! (Miercuri, 13 mai 2009, 20:36)

    sabo [utilizator]

    titularizare la nivel national , ca la medici.
    altfel directorii de scoala o sa umple scoala cu rude si relatii!
    cam ca in universitati,nu?..unde ati vazut ce este!
    • 0 (0 voturi)    
      Amanta primarului... (Miercuri, 13 mai 2009, 21:18)

      roro [anonim] i-a raspuns lui sabo

      directoare la doua scoli la varsta de 28 de ani. Si nu va ganditi ca e vreo geniala, e doar altceva...iar la cealalta scoala din oras la pus director pe fisu...asta se intampla in Nehoiu...cate alte scoli si copii sunt nenorociti de profesori pilosi si fara prea multa carte?
  • +1 (1 vot)    
    titularizarea... (Miercuri, 13 mai 2009, 21:51)

    ileana [anonim]

    Ce titularizare tanti?!
    Problema este si sa intrii in invatamant!
    Asta stie cum se depun dosarele? La ce cozi se sta? Cum nu ai de unde sa aflii ce-ti trebuie "la dosar", etc????
  • 0 (0 voturi)    
    titularizare ??? (Joi, 14 mai 2009, 9:19)

    Urs Miron [anonim]

    Stie oare doamna Abramburica cum s-au facut titularizarile in primii ani de dupa revolutie ? Nu ? Pe dosare doamna.... Asa ca nu vad de ce nu se renunta la ele.
    Daca lasati pe seama direcrtorilor treaba asta nu se va rezolva nimic. Ei sunt responsabili si pentru situatia actuala. Ei trebuiau sa scoata posturile pentru titularizare. De ce nu le-au scos ?
    E greu de ghicit ?
  • 0 (0 voturi)    
    aeriana de tot (Joi, 14 mai 2009, 12:46)

    io [anonim]

    inca o data abramburica asta ne-o dovedeste ...
    e rupta rau de ce se intimpla de fapt in invatamint.
    sa lasi o scoala in voia primarilor sau a directorilor e cea mai mare prostie.
    pai daca exista un sistem de examinare pentru titularizare, de ca nu functioneaza ok?
    nu cumva tot din cauza directorilor?
    toata lumea stie cum se "pastreaza" posturi pentru unii si altii, numai abramburica nu.
    fenomenul este exact invers madam, si e paradoxal: nu sint posturi titularizabile (in general numarul candidatilor este mult mai mare decit al posturilor scoase la concurs) si cu toate astea e plin de suplinitori.
    de ce?
  • 0 (0 voturi)    
    No coment (Luni, 29 iunie 2009, 14:27)

    Nintendo [anonim]

    Sunt multi suplinitori spuneti ? Pai daca nu sunt posturi scoase la titularizare . Am dat titularizarea ,am luat nota mare si nu am post .Merg pe continuitate dar tot suplinitor ma numesc cu : facultate ,master , proiecte cu investitii in euro pentru invatamant, cursuri de specializare ,materiale publicate .Nu este de ajuns ca suntem la mana Inspectorilor de specialitate care toata lumea stie ca sunt asezati frumos pe scaun, politic , acum si titularizarea este regionala ,ca pilele sa fie la putere . Iar mai tarziu sa fim si la mana directorilor ,ca sa avem unde sa ducem "sacul de merinde" . Halal invatamant , o sa se duca totul de rapa si nici nu ma mira. Si se mai zice ca noi suplinitorii nu suntem competenti .
  • 0 (0 voturi)    
    titularizare 2009 (Luni, 29 iunie 2009, 14:41)

    Anonim [anonim]

    Ca sa o i-au frumusel de sus de la cap ,de unde se inputa pestele . La Inspectoratul frumosului meu oras la ora actuala este Inspector General un domn care daca te uiti pe CV a terminat o facultate (bravo lui) si apoi cica a ajuns profesor universitar ,dar nici masterul nu la facut si ca a scris sute de articole si zeci de carti care de fapt ,nu exista nicaieri.A lucrat in alte "cooperative" si de 3 luni s-a reintors in invatamant dupa 20 de ani de la titularizare .. logic politic . Inspectorul de specialitate a terminat alta facultate decat isi are la ora actuala pe langa inspector la materia pe care o preda si specialitatea mea . imi da telefon si pe mail sa fac fel de fel de rapoarte pentru ca nu stie si chiar nu stie si este normal nu aduc nici o acuza , am mai multe cursuri de specializare decat Inspectorul ,eu fiind suplinitoare calificata cu examen de titularizare luat dar fara post titularizabil. Iar anul acesta tot aceasta persoana ma va corecta pentru singurul post scos la titularizare de care se aude ca ar fi cam 20 de candidati si deja se stie cine s-ar putea sa-l ia. Directorul unitatii ,logic pus politic ,ca altfel nu se poate si ca o concluzie :In orasul meu frumos exista un post titularizabil si zece posturi netitularizabile ,plus inca alte patru posturi care la ora actuala nu apar pe nicaieri dar ele exista . Asta da corectitudine si imi pot spune "Spor la invatat " ca sigur o sa ia post.
  • 0 (0 voturi)    
    titularizare (Vineri, 10 iulie 2009, 18:01)

    simona [anonim]

    Buna! Sunt si eu dezamagita de sistemul asta...M-am saturat ca din 2001 imi tot depun dosarul pt concurs si ,mai ales ,ca nu mai am vacanta nici concediu ... Trebuie sa stau acasa pana la sf lui iulie ca sa imi depun dosarul,sa validez fisa,sa merg la sedintele publice si tot asa... Si plus de asta,oricat de mare ar fi nota ,tot nu prind titularizare pt ca ,dupa ce ca-s 2-3 posturi de fixare,mai trebuie sa ai si o spaga bunaaaaaaaaaaa. Eu ,anul acesta, am rasfoit cateva carti si atat.Nu are rost sa ma stresez....
    Bafta multa ! si ...bani multiiiiiiii!