Profesorii, functionarii publici si cadrele medicale ies in strada, lunea viitoare, in semn de protest fata de taierea sporurilor

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 17 martie 2009, 14:12 Actualitate | Esenţial

Aproape 15.000 de profesori, functionari publici si cadre medicale vor picheta, lunea viitoare, intre orele 11:00 si 13:00, sediile prefecturilor din toata tara, iar intre 12:00 si 14:00, sediile Ministerului Muncii si ale celor doua partide aflate la guvernare, PD-L si PSD, anunta Rador.

Calendarul de proteste a fost stabilit de bugetarii afiliati la Cartel Alfa, care sunt nemultumiti de prevederile ordonantei privind reducerea sau taierea unor sporuri.

Sindicalistii sunt decisi sa declanseze conflictul de munca daca documentul va fi adoptat in forma actuala. Discutiile asupra celor patru articole divergente din textul actului normativ vor fi reluate de Ministerul Muncii si sindicate lunea viitoare.

  • Guvernul va veni cu o noua propunere

Ministrul Muncii, Marian Sarbu, a declarat, luni seara, la finalul consultarilor cu sindicatele, ca la sfarsitul saptamanii viitoare ministerul va avea o noua propunere pentru salariatii bugetari. Sindicalistii au parasit negocierile nemultumiti de propunerile Guvernului, amenintand cu proteste daca nu se va ajunge la un consens.

La finalul intalnirii de saptamana trecuta s-a stabilit ca sporul pentru limbi straine va fi de 10% si se acorda doar angajatilor care cunosc limbi straine rare, sporul de pana la 75% se va acorda angajatilor care lucreaza cu fonduri europene in functie de performante, iar pentru orele suplimentare vor fi acordate ore libere si, doar acolo unde acest lucru nu este posibil, orele suplimentare vor fi platite. In educatie, se pare ca salariul de merit si fondul de premiere vor fi acordate, la fel si cei 100 de euro pentru carti, iar naveta pentru profesori si elevi va fi in continuare decontata. 


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2239 vizualizari

  • -6 (10 voturi)    
    Cu totii in strada (Marţi, 17 martie 2009, 14:21)

    Doru [anonim]

    ar trebui sa iesim cu totii in strada, nu doar bugetarii!!! acesti guvernanti mincinosi, incompetenti distrug economia si ne afecteaza prin masurile lor pe toti, indiferent ca suntem bugetari sau in economia privata!!! e timpul sa plece, cat nu este prea tarziu!!! jos guvernul!!! jos mincinosii!!!
    • +1 (3 voturi)    
      la munca? (Marţi, 17 martie 2009, 16:03)

      MG [utilizator] i-a raspuns lui Doru

      in strada nu se rezolva nimic
    • -1 (3 voturi)    
      doru (Marţi, 17 martie 2009, 16:40)

      mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui Doru

      dorule,la 19,30 avem sedinta.sa nu faci cumva sa lipsesti ca vine si tribunul.
      jos mafia!
    • 0 (2 voturi)    
      e criza, sa sufere toata lumea (Marţi, 17 martie 2009, 21:19)

      c [anonim] i-a raspuns lui Doru

      De ce sa se taie sporurile doar in mediul privat. Sa le taie si bugetarilor sporurile. Si sa dea si din ei 10% afara, cum e in mediul privat.
  • +3 (9 voturi)    
    pai sa stea cat ii tine in greva (Marţi, 17 martie 2009, 14:30)

    Kpax [utilizator]

    Astia profesori, functionari publici ar trebui inlocuiti cu solutii de e-learning si e-government ...si asa reducem costurile la Buget , serverele vor fi active continuu iar ca cheltuieli doar electricitatea consumata si cei care le administreaza.
    Medici ar trebui intradevar sa primeasca bani mai multi !
    • -2 (4 voturi)    
      nu-ti fa tu griji (Marţi, 17 martie 2009, 16:47)

      dixit [anonim] i-a raspuns lui Kpax

      primesc.. de fiecare data cand te duci mneavoastra si mai dai o spaguta mica pentru orice... sti? ca in reclama.... "pentru orice"
  • +6 (12 voturi)    
    asociere (Marţi, 17 martie 2009, 14:33)

    mos ion roata [utilizator]

    Interesanta asociere-profesorii ,cadrele medicale si printre ei functionarii publici.Daca primrle doua categorii justifica iesirea la greva,functionarii publici nu!
    • +2 (4 voturi)    
      corect (Marţi, 17 martie 2009, 15:47)

      eu [anonim] i-a raspuns lui mos ion roata

      functionarii publici sunt o adunatura de paraziti care taie frunza la caini si nu produc nimic, un balast care trebuie "rarit"
      • -1 (1 vot)    
        rautatea omeneasca (Miercuri, 18 martie 2009, 1:53)

        bogdanita [utilizator] i-a raspuns lui eu

        sa-ti fie rusine si tie si celorlalti care aveti impresia ca functionarii publici nu lucreaza. Sunt mii de cazuri de pile care nu fac nimic, dar asta e pt ca tot voi v-ati bagat la inaintare pt ei. Dar nu toti sunt asa. Mama mea e bugetar, dupa 30 de ani de "servit" tara are uriasul salar de 800 de lei. Tatal meu lucreaza la privat 2,3 zile pe sapt si primeste acum in jur de 500 de lei. Eu nu reusesc sa ma angajez, desi am o facultate de stat, ca e criza, iar fratele meu e student la una dintre cele mai bune facultati din tara. Asa ca zi-mi tu mie ti se pare ca ne merge atat de bine? Maica-mea munceste pana-i sar ochii din cap, sa ne putem descurca si noi cumva. Asa-i, profesorii merita. Doar depun maximum de efort 2-3 ore pe zi, 3-4 zile pe saptamana (ca sa nu mai punem la socoteala si vacantele). si cunosc bine cativa profesori, vai saracii ii cainez amarnic. Un vecin, profesor incepator are deja salariu mai mare ca al mamei mele, si weekend-ul incepe de joi, ca doar e oboseala mare.
        Bravo fratilor, nu ma mir ca ne merge atat de bine. Sariti tocmai la oamenii muncitori, nu-i vedeti pe cei care chiar fura de nu mai stiu ce sa faca cu banii.
        Cu riscul de a ma repeta: SA VA FIE RUSINE, atacati tot oamenii amarati, aproape muritori de foame. Sper sa dormi mai linistit cand unele familii n-o sa aiba ce sa puna pe masa, sau cu ce sa-si plateasca facturile.
        Cand nu vor mai fi functionari publici, va fi Raiul pe pamant si toate problemele Romaniei vor fi rezolvate. Si poate in locul lor angajati parlamentari, sefi si directori. A, da, si profesori cu salarii de ministru, poate atunci ar pune si ei mana si ar mai invata ceva tineretul, nu sa-i lase semianalfabeti
        • +1 (1 vot)    
          Prostia omeneasca (Vineri, 20 martie 2009, 22:33)

          KaraTh [utilizator] i-a raspuns lui bogdanita

          Oare cat de limitat trebuie sa fie cineva incat chiar sa creada ca un profesor lucreaza doar "2-3 ore pe zi, 3-4 zile pe saptamana"?
          Atata timp cat invatamanul permite unor astfel de fenomene sa termine un liceu, ba chiar si o facultate, nu pot sa spun decat ca profesorii din Romania isi merita soarta.
  • +13 (13 voturi)    
    Nesimtire (Marţi, 17 martie 2009, 15:04)

    dl K [anonim]

    In ultima perioada in sectorul privat s-au disponibilizat 100.000 de angajati, deci statul are de suportat indemnizatiile a 100.000 de noi someri.

    Ati auzit ca acesti oameni sa faca demonstratii, marsuri, mitinguri? Insa daca unui birocrat nesimtit(si tocmai vin de la casa de asigurari) ii iei sporul de frecat menta el, care oricum a fost angajat pe pile, o sa sara in sus de sapte metri. Sa ne imprumutam, deci, cu totii, de la FMI pentru ca sa le dam domnilor bugetari(proaspat iesiti de pe bancie fabricilor de diplome pentru a ocupa posturile tinute neocupate de taticii lor) salarii grase si sporuri nesimtite.

    Sa nu uitam sa le spunem copiilor nostri sa ramburseze la timp aceste imprumuturi.
    • +2 (2 voturi)    
      de acord (Marţi, 17 martie 2009, 15:39)

      fc [utilizator] i-a raspuns lui dl K

      am lucrat vreo 14 ani bugetar si nu era "rai-ul" de azi! aia care ies in strada sunt asmutiti de sefii lor care au sume fabuloase:
      indemnizatie de conducere 15-40%
      salariu de merit 15-30%
      spor de vechime pana la 25%
      spor de confidentialitate 15-20%
      spor de toxicitate unde e 15-30% dar oricum sefii institutiei iau cel mai mare spor
      prime lunare
      prime trimestriale
      toate astea pentru ce?
      daca vrei o hartie de la ei "vino maine!"
      • -2 (2 voturi)    
        ? (Marţi, 17 martie 2009, 16:55)

        toto [anonim] i-a raspuns lui fc

        spune-mi si mie unde ai vazut sporurile astea. nu e chiar asa.
        din cauza unora ca tine se crede ca bugetarii castiga f mult
    • +1 (3 voturi)    
      ? (Marţi, 17 martie 2009, 16:09)

      cbarbu32 [anonim] i-a raspuns lui dl K

      eu zic sa taci din gura. eu am facut facultatea cand se facea carte -nu acum. si invatat nu gluma pentru un 9. nici eu nu sunt de acord cu cei care fac facultatile private. mi se pare anormal ca unul care a terminat liceul cu 5 sa faca o facultate particulara de rahat si sa vina cu pretentii de sefie. ma apuca dracii cand vad asta -in toate institutiile e aceasi situatie. cei care au muncit pentru o diploma nu prea au spate si injura.
      dar ce poti cere cand sunt si in functii inalte de conducere persoane in situatia asta
    • 0 (0 voturi)    
      La fel gindesc si eu... (Marţi, 17 martie 2009, 21:13)

      Anm [anonim] i-a raspuns lui dl K

      La fel gindesc si eu...
      In perioada asta, cind multi sunt dati afara, de ce nu declara si sindicatele un "moratoriu" pe cresterile salarilae, macar 6 luni?
      O natiune mai dezbinata si egoista ca cea romana nu cred ca mai exista pe lumea asta.
      De vina e si mass-media, care ar putea sa faca un minim de educatie economica.
      Sunt multe de spus, dar amaraciunea mea e mare, ca tocmai noi, cu mina noastra, ne legam cu "catusele" fmi,ue,bm etc., pe noi si urmasii nostri.
  • 0 (2 voturi)    
    sporuri (Marţi, 17 martie 2009, 18:26)

    virgil juristu [anonim]

    Cata nesimtire pe guvernanti ,dati bani la excrocii de magistrati care nu fac decat rau ca sunt aparati de csm si de legea 304 iar cadrele medicale le micsorati salariile sa va fie rusine,aca este criza sa fie ptr toti ,ce este ca au castigat in instanta cine i-a judecat cri care i-au judecat nu profita si ei de solutia judecatoreasca
  • 0 (0 voturi)    
    iesirea in strada (Marţi, 17 martie 2009, 21:11)

    Mary [anonim]

    Oare nu cumva lupta sindicala s-a cantonat in niste formule invechite care, s-a constat de-a lungul anilor, nu aduc nici un castig? Ce va rezolva iesirea in strada? parerea mea e:nimic. Nu acolo se duce lupta sindicala in secolul XXI. De ani de zile sindicatele, mai ales cele din invatamant, nu pricep sau nu vor sa priceapa, ca grevele sau marsurile sunt total ineficiente. Un simplu avertisment serios cu 2 zile inainte de un examen important ar face cat 100 de marsuri in van. Avertismentul sa spuna clar: nu intram la nici un examen. Mai ales la Bacalaureat. Atunci sa vezi daca ar mai "sufla" vreun personaj povestind cum ca nu avem, nu putem, nu ....etc.