Radu Berceanu: Autostrada Soarelui va fi gata pana in primavara anului 2011

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 11 martie 2009, 10:59 Actualitate | Esenţial

Radu Berceanu
Foto: AGERPRES
Ultimele doua tronsoane din Autostrada Soarelui - Bucuresti-Constanta - vor fi date in folosinta peste doi ani, a anuntat, marti, ministrul Transporturilor, Radu Berceanu, intr-o conferinta de presa. Astfel, autostrada Cernavoda - Constanta va fi finalizata pana la inceperea sezonului estival din 2011, contractele pentru realizarea portiunilor de autostrada Cernavoda - Medgidia si Medgidia - Constanta fiind semnate deja de Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania (CNADR).

Constructorii sunt compania franceza Colas - pentru tronsonul de 20 de km Cernavoda - Medgidia, iar pentru tronsonul Medgidia - Constanta, de 32 de kilometri - consortiul format din companiile Anstaldi& Max Boegl. "Constructorii mai au de definitivat niste proiecte tehnice si, in maximum doua-trei luni, vor incepe lucrarile", a spus ministrul Transporturilor, potrivit Agerpres.

Mai mult, la sfarsitul anului 2009, Radu Berceanu doreste sa masoare 42 de kilometri din autostrada Transilvania si vreo 30 din autostrada Bucuresti-Ploiesti. "Contractul Bechtel are si va avea totdeauna probleme din cauza ca este un contract acordat prin incredintare directa. Autostrada Bucuresti-Ploiesti putea sa fie gata, toata. Pe de o parte, s-au dat tot felul de terenuri cu tot felul de autorizatii de constructie de catre primarii din zona. In al doilea rand, s-au apucat sa se faca schimbari de solutii, adica pe primii 40 si ceva din kilometri s-a schimbat solutia de la doua benzi pe sens, la trei benzi pe sens. Nu o sa putem sa circulam pe Bucuresti-Ploiesti la sfarsitul anului acestuia", a declarat Berceanu, citat de Rador.

El a mai precizat ca noile contracte, semnate marti, permit Companiei Nationale de Autostrazi sa amendeze constructorul pentru nerespectarea termenelor. "Niciodata, pana in prezent, niciun constructor nu a respectat pe vreun santier termenele de finalizare a lucrarilor. Acum vom aplica amenzi pentru intarzieri in valoare de pana la 0,005% pe zi din valoarea contractelor."

Potrivit Agerpres, Berceanu a anuntat ca modalitatile de finantare pentru programul de autostrazi vor fi prezentate in aproximativ trei saptamani. "Acest program de autostrazi nu se refera neaparat la trasee, pentru ca sunt cunoscute, ci mai ales la modalitatea de finantare a respectivelor proiecte, astfel incat sa putem realiza 836 de kilometri de autostrazi, pana in anul 2012", a spus ministrul Transporturilor.

Potrivit acestuia, tinta poate fi atinsa daca va fi abordata cu inteligenta modalitatea de finantare a proiectelor. "Tinta pana in 2012 poate fi atinsa daca abordam cu mai multa imaginatie si inteligenta modalitatea de finantare a autostrazilor si modalitatile concrete de realizare", a spus Berceanu.


Citeste mai multe despre   






















3234 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    auto ... (Miercuri, 11 martie 2009, 11:25)

    Petrica [anonim]

    De la vorbe la fapte la noi in Romania e o cale lunga .... o fi iar campanie electorala ? o fi 836 cifra magica ?
  • +3 (3 voturi)    
    oare ? (Miercuri, 11 martie 2009, 11:32)

    ion [anonim]

    Sa dea Dumnezeu sa intram in normal si sa terminam cu comisioanele si cu speculatiile de terenuri .Solutii sunt insa trebuie sa fie si vointa.la cei care au puterea,iar politicul sa stea deoparte ca unde se baga el incep furtisagurile.Suntem rusinea Europei si nu ne convine cand ne trateaza ca pe tigani ,dar ne comportam ca ei.Si la tigani exista nepasarea si jefuirea majoritatii de catre minoritatea conducatoare ticaloasa.Tot asteptam sa se ridice un VLAD TEPES care sa i starpeasca pe ticalosii autointitulati persoane cu statut special cu salarii si pensii de lux.
  • +3 (3 voturi)    
    Daca.... (Miercuri, 11 martie 2009, 11:34)

    Catalin [anonim]

    Daca ar reusi sa faca si jumatate de centura a Bucurestilor, unindu-se A1 (Bucuresti -Pitesti), ar fi si mai bine.

    Am avea mai mult decat o cale mai rapida spre litoralul romanesc- bleah (vorbesc in calitate de bucurestean) - am avea aproape jumate din drumul spre vestul europei....atat de necesar, se pare.
  • -1 (3 voturi)    
    Gargara de doi lei (Miercuri, 11 martie 2009, 11:55)

    Alex [anonim]

    Parca acest Berceanu era cu picioarele pe pamint.
    Acum a inceput sa-l copieze pe Boc si pe derbedeu.
  • +2 (2 voturi)    
    A2 (Miercuri, 11 martie 2009, 12:21)

    razvan [anonim]

    Nu mai cred nimic. La inceputul anului spune ca o sa fie gata 42 km langa Cluj si 30 km spre Ploiesti. Acum mai raman 42 km langa Cluj.
    In vara din cauza crizei o sa anunte ca nu se mai construieste nimic si contractele cu constructorii pentru terminarea A2 vor fi reziliate din viciu de procedura sau ca a luat unul, altu spaga
  • +1 (1 vot)    
    autostrazi si autostrazi (Miercuri, 11 martie 2009, 12:35)

    Radu [anonim]

    Autostrada Bechtel le tot pute (ca nu trebuia facuta, ca nu e bine etc) si ni se da si explicatia: "Contractul Bechtel are si va avea totdeauna probleme din cauza ca este un contract acordat prin incredintare directa".
    N-am vazut pe nimeni sa se intrebe de cati ani se tot face autostrada spre Constanta (dreapta, prin campie) si cum s-a facut ce s-a facut (a se vedea ce zice suspensia masinii la 100km/ora, nu mai mult, la intrarea/iesirea de pe poduri, unde s-a tasat din greu pamantul sub asfalt).
  • +3 (3 voturi)    
    la pastele cailor, poate... (Miercuri, 11 martie 2009, 12:39)

    bullet dodger [anonim]

    ce ma enerveaza e ca tot timpul kktii astia cu ochi se exprima la modul "vom face, va fi gata, vom drege". Unul nu iese in fata sa zica: am facut, este gata, s-a rezolvat.
  • 0 (2 voturi)    
    catre Hotnews (Miercuri, 11 martie 2009, 13:04)

    darian [anonim]

    Citatele in care dl. Berceanu este incoerent au fost alese in mod intentionat?
  • 0 (2 voturi)    
    buna gluma (Miercuri, 11 martie 2009, 13:18)

    romeo [anonim]

    =)) =))
  • -1 (3 voturi)    
    Basme... (Miercuri, 11 martie 2009, 13:23)

    IceCub [anonim]

    ... si marmota invelea ciocolata in staniol. Pun pariu ca nici Berceanu nu crede ceea ce spune. Cred ca un terman mai realist ar fi fost primavara lui 2111.
  • -2 (2 voturi)    
    facem pariu?? (Miercuri, 11 martie 2009, 14:40)

    cp [anonim]

    sint in stare sa iau 50000 din banca sa pun pariu cu Berceanu ca nici macar n-o sa se miste o lopata pe santieru ala .ce zici hombre facem pariul???? pe 50000
  • -1 (1 vot)    
    Pai n-ai mai terminat-o ... (Miercuri, 11 martie 2009, 16:17)

    Orban [anonim]

    ... odata, dom' ministru, data trecuta?! De cate ori o mai termini?
  • +1 (1 vot)    
    0,005 % pe zi .... ha ha ha ...teapa ordinara !!! (Miercuri, 11 martie 2009, 17:31)

    Sorin [anonim]

    Un calcul simplu.
    Un an = 365 zile
    10 ani = 3650 zile
    3650 * 0,005 = 3,65 * 5 = 18,25 %
    Deci daca se depaseste termenul de predare cu 10 ANI ...repet 10 ani ... constructorul plateste o penalizare de 18,25 %. Adica NIMIC in comapratie cu cat catiga daca in loc sa construiasca imediat ar mai trece vreo 10 ani banii printr-o banca. In 10 ani dobanda pe care ar incasa-o de la o banca ar fi de caa 50%. Dobanda pe care o plateste statul la o banca pt banii pe un asemenea proiect este de cca 100% (repet in 10 ani). Deci ... domnul Berceanu tocmai ne-a tras CEA MAI MARE TZEAPA POSIBILA (daca articolul e 100% corect). Dar mai nou nu mai au baietii bani la buget deci nu mai au de unde furaaaa.... nu nimic ! Exista FMI ! Platim tot noi , fraierii !
  • 0 (2 voturi)    
    pauzele lungi si dese... (Miercuri, 11 martie 2009, 21:19)

    Julian [anonim]

    bai bercene. mai lasa vorbele astea. eu pot paria ca daca sar fi tinut lucrarile lant in cel mult 2 ani autostrada ar fi putut fi terminata. Dar cum voi va miscati cu viteza melcului turbat doar k sa mai luati niste bani, mai bine teai fi dus din polititca. K de altfel toti cocalarii. De niste birocrati nu avem nevoie. Voi nu sunteti decat niste paraziti.
  • 0 (0 voturi)    
    Arad zona sud- pretul terenuri in crestere (Vineri, 13 martie 2009, 9:32)

    Ludovic [anonim]

    Inceperea lucrarilor la autostrada Arad-Timisoara.
    Pretul terenurilor din zona in crestere.
    Proprietarii(barosani) -baieti destepti .
  • 0 (0 voturi)    
    Suntem in 2011 (Luni, 7 martie 2011, 14:43)

    Ceferistul [anonim]

    Nu e gata ?