VIDEO Ecaterina Andronescu: Sporurile profesorilor nu vor fi reduse, dar salariile vor creste doar cand economia va incepe sa functioneze

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 8 martie 2009, 13:01 Actualitate | Esenţial

Sporurile profesorilor nu vor fi reduse, sustine ministrul Educatiei, Ecaterina Andronescu. In schimb, in ceea ce priveste cresterea salariilor cadrelor didactice, Ecaterina Andronescu a explicat ca aceasta va fi posibila doar in masura in care economia incepe sa functioneze, potrivit Realitatea Tv.

Ministrul Educatiei a facut aceste declaratii la Scoala de primavara a tineretului social-democrat.

"Nu s-a pus problema si nu se va pune problema reducerii sporurilor cadrelor didactice. Profesorii nu trebuie sa fie ingrijorati", a afirmat Ecaterina Andronescu. 


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

1148 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Batuti in cap!! (Duminică, 8 martie 2009, 13:09)

    vio [anonim]

    Cica nu s-a pus problema reducerii sporurilor!!!! Pai ce naiba zice sefu Boc de cateva saptamani, nu tocmai reducerea sporurilor?????

    Care e semnul ca economia incepe sa functioneze? Acum e oprita? De cand?
  • 0 (0 voturi)    
    limbi straine, pentur unii streine (Duminică, 8 martie 2009, 14:00)

    tiberiu [anonim]

    una zicem, alta facem.... fumam Parca aveam un comisar european , multilingvism, Leonard Orban... fara limbi straine suntem periferici... voi alegeti!! Ministerul Educaţiei acordă o atenţie deosebită predării în limba germană 05.03.2009 Secretarul de Stat Oana Badea s-a întâlnit joi, 5 martie, cu o delegaţie condusă de ataşatul cultural al Ambasadei Republicii Federale Germania, dr. Thomas Weithöner. Acesta a fost însoţit de cei trei consultanţi germani care coordonează activitatea cadrelor didactice germane în şcolile cu predare în limba germană şi în cele în care se studiază limba germană modernă (Rüdiger Schreiber - Bucureşti, Hubert Gronen - Sibiu si Rolf Willaredt - Timişoara). În cadrul discuţiilor, domnul Thomas Weithöner a subliniat buna colaborare care există între reprezentanţa diplomatică a Ambasadei Republicii Federale Germania şi Ministerul Educaţiei. Diplomatul german a mulţumit Secretarului de Stat pentru eforturile depuse în vederea promovării învăţământului cu predare în limba germană şi a studiului limbii germane în instituţiile de învăţământ din România. . În continuarea dialogului, Secretarul de Stat Oana Badea a scos în evidenţă rezultatele pe care elevii români le obţin în susţinerea acestui examen complex, ce le permite, împreună cu bacalaureatul românesc, accesul la învăţământul superior din România, Germania şi terţe ţări. Demnitarul a făcut referire la notele mari obţinute şi la examenul de bacalaureat român-german, susţinut în cele două secţii speciale din Bucureşti şi Timişoara, care le conferă absolvenţilor aceleaşi drepturi. Împreună, cele două părţi s-au angajat să sprijine formarea continuă a cadrelor didactice care predau în limba germană...
    • 0 (0 voturi)    
      Da' la liceul Goethe ... (Duminică, 8 martie 2009, 17:40)

      Goethe [anonim] i-a raspuns lui tiberiu

      ... din Bucuresti, unde Frau Burloiu, directoarea, angajeaza de-a valma suplinitori, chiar studenti, fara scoala incheiata, ori unii cu tare majore de comportament, pe care apoi nu stie cum sa-i dea afara, cum se "sprijina formarea continua a cadrelor didactice care predau in limba germana"???
  • 0 (0 voturi)    
    sporuri neconstitutionale I (Duminică, 8 martie 2009, 14:02)

    salariatul numai cu sporul de vechime [anonim]

    anumite categorii de personal, fara a tine seama de ce spune Constitutia la “ARTICOLUL
    16(1): Cetatenii sunt egali în fata legii si a autoritatilor publice, fara privilegii si fara
    discriminari”[b1], prin loby de tip sindical si de alta natura, si-au construit diferite statuturi (de casta) cu fel de fel de sporuri- mai multe si mai mari ca ale cosmonautilor ( au incercat,
    degeaba sa le dezvaluie, posturile tv).
    ei nu inteleg ca, dupa ce cu alte privilegii au falimentat, in anii ‘90, banci romanesti cu
    acoperire internationala, daca se continua cu asemenea emormitati, acum aceleasi categorii, sunt pe cale sa prabuseaca bugetul tarii!
    nu le pasa! au case, case de vacanta, conturi, si pe aici si prin strainatate. pot pleca acolo.
    ce conteaza ce se intimpla cu restul cetatenilor.
    in prezent, temporizeaza din nou, pe seama unei viitoare legi a salarizarii unice in domeniul
    bugetar, deoarece stiu ca nu e elaborata inca si va dura, tot din cauza lor si a unei asazise
    imposibile ierarhizari ilegal revendicata de catre aceste “caste”- care mai de care se crede ca e
    mai importanta!
    o prima concluzie: legile actuale de salarizare si pensionare ale acestor “caste”(paralele de. ex
    cu legea generala de pensionare), contrazic prevederile art.16(1) din constitutie, generind
    privelgii pt. aceste categorii de personal, ceeace este neconstitutional.
    Solutia: adaptati pentru bugetari legea salarizarii dinainte de ‘89. acolo gasiti si ierarhizarea
    dupa productia directa de bunuri materiale, nu dupa productia indirecta sau birocratie
    (care se numea TESA)!
    Apoi, adoptati, celor din “castele” nesatule, legea generala a pensionarii pe puncte, asa cum a
    fost elaborata ea initial, cu limitarea la max 5 puncte.legile acestea nu au fost inventii de-ale noastre- ele au inspiratie europeana.
    In aceeasi idee de clarificare, trebuie interzis, la stat, conf. celor aratate in ordonanta fara
    aviz ccr, cumulul pensie-salar.
  • +1 (1 vot)    
    Si-a transformat (Duminică, 8 martie 2009, 14:04)

    quintus [anonim]

    porecla in renume.Abramburica tot abramburica ramane.Azi zice una, maine o intoarce ca la Ploiesti,si uite asa mai trece o data incapabila asta pe la educatia lu' peshte.
  • 0 (0 voturi)    
    sporuri neconstitutionale II (Duminică, 8 martie 2009, 14:06)

    salariatul numai cu sporul de vechime [anonim]

    stopati, pina nu e prea tirziu, lacomia "castelor" de mai sus, sustinuta de aparitia, unor media "profeti mincinosi"... ceeace ne poate arata si stadiul actual atins al societaii noastre fata de capitolele bibliei....
  • 0 (0 voturi)    
    Dupa 20 de ani (Duminică, 8 martie 2009, 15:15)

    dumas tatal si fiul [anonim]

    Au trecut 20 de ani si muschetarii au imbatranit tot asteptand o economie functionala si un standard de viata mai ridicat. Ni se va explica si noua vreodata ce se intampla cu economia asta ? Din ce cauza nu functioneaza ? Nu cumva din cauza conducatorilor ? Vreau sa reamintesc o definitie romaneasca mai veche (de la inceputul sec al XIX-lea) a politicii. "Politica este arta prin care se realizeaza prosperitatea unei natiuni". Ei, dragi forumisti, ce ziceti de asta ?
  • +1 (1 vot)    
    salarii... (Duminică, 8 martie 2009, 15:19)

    ... [anonim]

    Da, de adus de acasa, bani, in ziua de salariu, cind ne cereti ?
  • 0 (0 voturi)    
    sefa de sindicat (Duminică, 8 martie 2009, 16:31)

    un fost elev [anonim]

    dinsa nu e angajator(manager),ea e sefa la sindicat!!!si vrem sa reducem obezitatea birocratica....cu meditatiile contra cost cum e.nu e evaziune fiscala cumva?..cu bussinesul de studenti, fara a tine seama de necesitati,cum e?nu cumva prapadul de asazise facultati,care scot secretare pe bada rulanta, nu exercita o presiune de angajare de prospaturi in administratie,ducind la fenomenul de obezitate birocratica?de clasa a12-a,de liceu care se suprapune cu majoratul,ce sa mai vorbim:concursuri de miss,saloane si curse auto.reduceti liceul la 11 clase si liceul va fi liceu!
  • 0 (0 voturi)    
    Abramburica e praf! (Duminică, 8 martie 2009, 19:02)

    mircea [anonim]

    Abramburica e varza!
    De cand e nelipsita de pe sticla, Abramburica a facut dovada faptului ca sub presiune, are fuga de idei, si e aproape agramata. Jalnica prestatie pentru ditamai rectorul de facultate si ministru pe deasupra! E mult mai potrivita ca lider de sindicat.
  • 0 (0 voturi)    
    demisiaaa (Luni, 9 martie 2009, 9:37)

    clau [anonim]

    nu esti capabila, mai bine demisionezi...