Special HotNews.ro

Trista poveste a ultimilor sasi din Transilvania. Fabula lui Hans despre iezenul fugarit de vulpe

de Ruxandra Hurezean     HotNews.ro
Vineri, 7 noiembrie 2008, 10:18 Actualitate | Esenţial

Fara tractoare pe drumuri publice
Foto: Hotnews
De ce nu a reusit Romania sa umple golul lasat de sasi nici dupa 20 de ani? Si acum satele sasesti din Transilvania sint aproape goale. Casele, cindva dichisite, stau sa cada, iar din curtile sobre ale nemtilor de altadata, se aude astazi vorbindu-se tiganeste. Daca strabati Podisul Transilvaniei la ceas de toamna, cautind radacinile natiilor care i-au format cultura si civilizatia acestui tinut, pe nemti nu o sa-i mai gasesti.  Johann Schaas din Richis, unul dintre ultimii sasi din Transilvania, spune intr-o fabula istoria intreaga a unei etnii fugarite din Romania, asa cum vulpea l-a fugarit pe iezen.

Am descoperit cu greu ultimii sasi din Richis, o familie care a plecat in Germania si s-a intors. Si alta care nu a plecat niciodata, desi toate neamurile din singele ei sint dincolo. Nu mai prea au cu cine vorbi limba lor, dar nici timp de vorbit nu prea au.

Johann Schaas din Richis cultiva pamintul singur: il ara, il seamana si culege roadele. De la el cumpara vecinii cartofi cu un leu kilogramul. Johanna ii cintareste in curte, in pune in plasa, vorbeste putin, ia banii si-i pune in sort. Hans si Johanna sint batrini, au miinile batatorite, sint uscativi, inalti, cu fete luminoase, ochi inteligenti. Amindoi trebaluiesc continuu pe linga casa. Johanna pune gogonele pe iarna, face laturile pentru cei doi porci, in timp ce Johann povesteste despre plecarea fratilor lui in Germania.

De ce au plecat sasii de la noi?

Johann Schaas
Foto: Hotnews
Am sa va spun de ce au plecat sasii. Am sa va spun o fabula. Imi pare rau ca aflati acest adevar de la mine. Nu mai am mult de trait. Trebuia sa spun cuiva ce gindesc de multa vreme. Nu stiu cine de pe lumea asta nu putea rabda sa afle ca eu exist, dar daca ati ajuns aici inseamna ca trebuia sa se intimple.

Asadar,  pe dealuri traiesc un iezen si o vulpe. Iezenul are picioare scurte si groase, maninca doar ierburi si fructe, nu e carnivor. El sapa bine vizuinile. Vulpea are picioare subtiri si iuti, alearga repede, e vinatoare, are miros bun, dar nu sapa. In fiecare primavara iezenul isi face o vizuina.

Vulpea se teme de el. Se uita de departe, iar dimineata, se duce, pe furis, si-si face nevoile la gura vizuinii. Iezenului ii miroase, dar nu are ce sa faca. Vulpea se duce si a doua dimineata si face treaba urita. Si a treia. Pina cind, iezenul nu mai poate suporta mirosul si pleaca. Paraseste vizuina. Ii ramine vulpii. Vulpea este istoria, doamna, istoria care a facut la usa sasilor multe dimineti la rind
.“

Diminetile vulpii

In al doilea razboi mondial, sasii nostri au fost trimisi in Crimeea sa lupte. Asta a fost prima dimineata. S-a facut ceva intelegere cu statul german si au inceput sa-i trimita in concedii acasa. Cum ii trimiteau, ii incorporau in armata germana, in trupele SS. A doua dimineata.

Pe altii, bolnavi sau raniti ii trimiteau direct in Germania, de la ei au inceput sasii sa mai afle despre rudele de acolo. Dar armata germana le tatua grupa sanguina pe mina. Dupa ce s-au intors armele, sasii erau recunoscuti dupa insemnul de pe brat si considerati colaborationisti. A treia dimineata!

In 45, 46 si 47, sasii, pe motiv ca erau considerati colaborationisti au fost complet expropriati. Le-a fost confiscat totul, si paminturile, si animalele, totul! Doar femeile le-au mai ramas. Asta a fost a patra dimineata in care iezenul a suferit.

Au venit comunistii si sasii care, trebuie sa stiti, fusesera primii europeni improprietariti, (tocmai pentru ca li s-au dat paminturi au venit in Transilvania), nu mai aveau ce pretuiau ei foarte mult: proprietatile lor! In perioada comunista am muncit in constructii la IAS Medias, am mincat salam cu soia ca toata lumea. A venit revolutia si democratia. S-au dat paminturile inapoi, cele cu care se intrase in CAP.

Dar sasilor le fusesera confiscate proprietatile cu alt decret, inainte de infiintarea CAP-urilor. Cazul lor nu se incadra in lege! A cita dimineata? Iezenul nu a mai putut rabda. A plecat lasind casa lui de-o viata, porcii in cotete, gainile in voia sortii. A plecat.


Tractorul lui Hans

Cartofii lui Schaas
Foto: Hotnews
Cind ies dimineata in poarta casei, nu mai recunosc lumea. Ma intorc si ma urc pe tractorul meu, plec si muncesc. Muncesc pina cad de oboseala. Imi plac paminturile. Eu am avut noroc. Ai mei nu au intabulat pamintul inainte de `45 si nu le-a fost confiscat, apoi or intrat cu el in CAP si l-am putut recupera. Sase hectare. Le muncesc cu tractorul meu. Il vedeti? E un Ferguson! Aproape ca e facut de miinile mele.

S-a intimplat ca, dupa `90, nemtii au zis ca ne dau ajutoare daca facem asociatie. Eu nu vreau sa mai aud de asociatie si nu fac! Dar altii fac. La ei vin de toate, vin si trei tractorase, superbe! Eu ma duc si-l vad pe cel de fata. Zic, e minunat! Nu mai pot dupa el! Il cer, nu mi se da, e al asociatiei! Ma duc la Medias si-l cer, nu si nu!


Ma duc la Bucuresti si-l cer. Nu se poate! Intre timp, tractorasul sta in sopron, nu-l foloseste nimeni.Celelalte disparusera cu totul. Al meu ajunge fara roti, fara volan, fara multe. Il vizitez aproape in fiecare zi. Tractorasul tot mai prapadit.

La un moment dat nu mai au loc de el si-l scot din sopron afara, in ploaie. Curgea o strasina pe el. Trec anii, ma tot duc sa-l vad, doar gitul i se mai vedea din pamint. Imi venea sa pling de mila lui! Ce pacat imi spuneam, au trecut 10 ani si rugineste acolo, iar eu as fi putut munci pamintul cu el!

Intr-o zi, la conducerea Asociatiei vine un neamt destept. Afla de insistentele mele, ma cheama, imi da delegatie sa iau tractorul si-l iau. Il aduc acasa: era terminat. L-am refacut bucatica cu bucatica. Cit mi-l dorisem! El e camaradul meu. Cu el vorbesc nemteste, ma intelege…
“.

Hans  stie istorie, stie cum s-a facut reforma lutherana, cine era regele Geza sau cu cine a fost coleg la scoala Honterus. Hans este un mecanic pasionat. Are si o inventie, dar despre ea vrea sa pastreze tacerea… Hans nu este nici al Germaniei nici al Romaniei. Hans este un om care s-a eliberat de istorie. Un iezen care a sfidat vulpea.

De ce nu a plecat si iezenul Johann

Sint citeva motive. Dar am sa va spun concentrat. Cunosc Germania. Am doi copii, amindoi cu rostul lor acolo. Am multe rude. Am fost in vizita la ei. Acolo au descoperit ca am cancer. Am hotarit, dupa operatie, in `93, ca vreau sa vin acasa la mine, la Richis.

Nu are rost sa va spun mai multe: cred ca astazi sint in viata pentru ca traiesc unde m-am nascut, intre dealurile astea grozave, pe paminturile mele, aici. Nu vreau sa spun cuvinte mari. Mai multe intelegeti domniile voastre si singuri.

  • In 9 noiembrie, acum 19 ani cadea zidul Berlinului. Spre lumea libera au plecat puhoaie, nu doar nemtii din fosta RDG, ci si cei ramasi de multa vreme in lagarul comunist. Exodul sasilor a inceput in anii '80 si a culminat imediat dupa ’89, cind satele din Transilvania au ramas pustii.   
  • La recensămîntul din 1910, saşii din România au atins numărul de 800.000, în 1930 au mai rămas 633.488 (4,44% din populația țării), iar după recensămîntul din 1992 s-a constatat că numărul acestora s-a redus la 119.462 (0,52%). La ultimul recensămînt din primăvara anului 2002, peste 60.000 de locuitori ai României s-au mai declarat încă, de naţionalitate germană (saşi, şvabi şi zipzeri).
Nota:  Hans nu a stiut numele romanesc al animalului, insa, in incercarea de a se face inteles, a zis la un moment dat cuvantul Dachs (viezure), dar poate fi vorba, dupa sonoritatea cuvantului (iezen), despre Wissel (castor). S-ar putea ca, in defintiv, sa se fi gandit la castor, dar a vorbit de viezure. Numai Hans stie ce o fi iezenul.























VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

29870 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    ce este iezenul? (Vineri, 7 noiembrie 2008, 11:06)

    MG [utilizator]

    ca nu am gasit
    • 0 (0 voturi)    
      iezen=viezure (bursuc) (Vineri, 7 noiembrie 2008, 15:18)

      Valentin Smedescu [anonim] i-a raspuns lui MG

      Dupa poveste, pe care o stiu din copilarie - e cunoscuta in zona Valcii - si imi place sa o spun si eu celor cu comportament aidoma vulpii din "fabula" lui Hans, este vorba de viezure.
      Deci, mai mult ca probabil, iezen=viezure (bursuc).
    • -7 (9 voturi)    
      iezenul este un inorog mai mult strutocamila (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 11:04)

      saul [anonim] i-a raspuns lui MG

      am plans de emotie cum a descris sasu situatia din Ardeal
      dar sa plece toti unde vad cu ochii ,sa ramana Dacia curata de migratori sa putem si noi respira liber
      fiecare natie are tara proprie ,mai putin kurzii , pana si rromii au India natala
      daca vor sa emigreze au tari de imigratie la dispozitie dar nu Romania
      • +3 (5 voturi)    
        Think once again (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 15:21)

        Paul [anonim] i-a raspuns lui saul

        Cred ca ar fi cazul sa petreci cateva saptamani in Transilvania sa vezi ce au facut acesti "imigranti" cum ii numesti tu, pentru tara asa zisa, a "ta". Sau deschide o carte de istorie. Ai mai multe posibilitati. Nu o spun cu rautate. Dar am impresia ca n-ai gandit foarte mult inainte sa-ti spui parerea.
        Ca daca ar fi s-o luam asa, atunci ar trebui aruncati toti romanii afara din orase precum: Brasov (Kronstadt), Sibiu (Hermannstadt), Medias (Mediasch), Sighisoara (Schäßburg) si multe altele. Ca orasele au fost infiintate de Sasi, NU de Romani.
        • -5 (7 voturi)    
          voi ,imigrantilor nu intelegeti un lucru simplu ! (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 18:30)

          saul [anonim] i-a raspuns lui Paul

          chiar sunt din Brasov .romane ,si in orice caz stiu mai bine decat tine istoria -trebuiau lasati si nazistii germani sa cucereasca lumea , sa o organizeze dupa regulile lor germane , sa fim sclavi pe pamanturile noastre pentru ca suntem de alta factura ,nu ?lumea nu e o fabrica, papagalule, si daca suntem cum suntem asta e situatia
          afara cu toti minoritarii,romii si tatarii din Transilvania !
          • 0 (0 voturi)    
            hei... (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 19:45)

            m [anonim] i-a raspuns lui saul

            comunistule!
          • +2 (2 voturi)    
            Daca nu vrei sa intelegi (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 23:39)

            Pauli [utilizator] i-a raspuns lui saul

            Nu înteleg de ce te avânți împotriva mea. Am spus eu cumva ca românii ar trebui aruncați afară din orașele fondate (subliniez: fondate) de sași? Crezi că mintea mea se blochează undeva în anul 1500?

            Eu nu mă îndoiesc de cunoștințele tale. Mă bazez pe ale mele. Nu te jignesc. Mă uit la problemele mele și la ceea ce greșesc eu. Lumea nu e o fabrică. Lumea e un loc în care trebuie să trăiască toate popoarele la un loc fără să-și spargă capetele pe motive de religie/etnie/avere sau altele. Iar România este și a fost unul dintre cele mai bune exemple pe care le cunosc eu. Dar tu îi dai altuia cu paloșu în cap, pentru că nu este de părerea ta (sau altfel spus, nu ești tolerant).

            "Ochi pentru ochi. Până când lumea va rămâne oarbă" - Mahatma Gandhi

            Doar că eu nu vreau să-ți scot ochii din cap.
          • -1 (1 vot)    
            esti neam prost (Miercuri, 11 martie 2009, 15:22)

            tov.Molotov [anonim] i-a raspuns lui saul

            ai uitat moldovenii din care te tragi.
  • +9 (11 voturi)    
    politica de izgonire a sasilor (Vineri, 7 noiembrie 2008, 11:07)

    sempere [anonim]

    Comunistii aveau o politica de umilire a sasilor. Printre altele, ii obligau sa primeasca in case chiriasi din paturi sociale de cele mai joasa speta, tigani, romani certati cu legea.
    E drept ca in toata tara, inclusiv in Bucuresti, cei care aveau case au fost obligati sa primeasca chiriasi, dar sasilor li se trimiteau intentionat ce era mai rau.

    Despre sasii dinainte celui de-al doilea razboi mondial s-a facut un film, "Cocosul decapitat", foarte interesant.
    • +2 (2 voturi)    
      foarte interesant / (Vineri, 7 noiembrie 2008, 11:47)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui sempere

      diferenta de la film la carte e ca de la cer la pamant...citeste cartea!
      • 0 (0 voturi)    
        cartea (Vineri, 7 noiembrie 2008, 14:36)

        ricky [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        Rog, daca cineva stie numele cartii si, eventual, editura !

        Multumesc !
        O zi faina !
        • 0 (0 voturi)    
          Cocosul decapitat (Vineri, 7 noiembrie 2008, 14:50)

          claudiopolis [utilizator] i-a raspuns lui ricky

          editura Humanitas
        • +2 (2 voturi)    
          Cartea (Vineri, 7 noiembrie 2008, 15:03)

          Luci [anonim] i-a raspuns lui ricky

          Autorul se numeste Eginald Schlattner iar cartea, "Cocosul decapitat". In traducere romaneasca a a aparut la editura Humanitas.
          O carte cu adevarat impresionanta!
    • +3 (3 voturi)    
      Poate ca ai dreptate... (Vineri, 7 noiembrie 2008, 13:16)

      OvidiuP [anonim] i-a raspuns lui sempere

      "Printre altele, ii obligau sa primeasca in case chiriasi din paturi sociale de cele mai joasa speta, tigani, romani certati cu legea."

      Acelsi lucru se intampla in anii 70 si cu oamenii de rand, strabunicul meu a avut "chiriasi" (fara plata, desigur) tigani care lucrau la diferite construcii in zona.

      Acum nu stiu ce fel de chiriasi erau trimisi sasilor, deci nu pot nici sa te contrazic, nici sa fiu de acord cu ce ai scris.
      • 0 (0 voturi)    
        despre chiriasii la sasi (Marţi, 27 noiembrie 2012, 22:06)

        romanul chirias la sas [anonim] i-a raspuns lui OvidiuP

        ...adevarul este altul si iata care ;si eu l-am trait si nu era in anii '70 ci in anii '50...'60.Incepuse industrializarea si multi tineri de la tara au ajuns la oras ca muncitori in fabrici ,acestia locuiau in caminele intreprinderilor ,in dormitoare comune ale intreprinderilor sau in alte locatii .Din lipsa de spatii de locuit ,pe langa primarii exista asa zisul birou DE SPATIU LOCATIV ,acest birou prin personalul lor ,avea ca sarcina sa asigure cazarea tinerilor ,noua generatie de muncitori in uzine .Astfel se repartizau spatile excedentare unor tineri pentru cazare ,fie de la stat ,fie de la particulari de orice etnie .Deci nu numai la sasi ,este adevarat faptul ca acestia aveau mult spatiu locativ si erau obligati sa puna la dispozitie o camera sau doua dupa caz,dar din anexele lor nicidecum nu din cele de confort locuite de proprietari .Asa se face ca si eu ,locuiam la un dormitor comun cu 5 persoane ,eram si la seral in primul an cand s-a infintat aceasta forma de inv. dar si lucram la fabrica .Atunci o sasoaica care era secretara la aceiasi fabrica ,m-a cooptat ca sa merg in gazda la cumnata ei care avea spatiu in anexe zis excedentar .Am intrat dupa ce un maghiar a eliberat spatiu casatorindu-se.Era o anexa in curte langa cuptorul de paine inpracticabil,camera cu egrasie ,in umbra ,cu tavan de scandura pe unde caldura se scurgea..Am obtinut repartitie de la Spatiu Locativ si plateam ca chirias o chirie pe acei 8 mp.Acolo am stat pana la terminarea liceului seral in 1962.Nu afost rau nici pentru gazdele mele ,dar nici pentru mine ,aveam conditii ca singur sa invat seara intre 23 si o,oo,ca adoua zi la lucru intre 6,45 si 15,30 ,ore la care sunau sirenele fabricilor.Asa a fost in acele vremuri ,eu eram un roman ,intrat dupa un ungur in acea gazda .Sasul afost multumit de chiriasi si noi de gazde .Ce putea fi rau in astfel de cazuri???Secretara sectiei afacut prizionerat in Rusia la o fabrica de tabla din Siberia ,ne povestea de spre acele zile ,dar nu atrec
      • 0 (0 voturi)    
        despre chiriasi in spatile sasilor ...continuare (Marţi, 27 noiembrie 2012, 22:24)

        chiriasul... [anonim] i-a raspuns lui OvidiuP

        continuare ... doream sa mai adaug faptul ca ,sasoaica in Rusia ,nu atrecut prin ceiace au trecut cei dusi in lagarele de exterminare de la Auschvitz,Birkenau si altele .Cine i-a dus acolo ??? nu nazistii cei care doreau o rasa "pura ".!!!Iata ca sasii au platit pentru razboiul de cotropire purtat de nemti rude bune de sange cu sasii.De ce nu le reprosati acestora ,faptele facute de ei care au revoltat o lume intreaga .Va invit ca sa vizitati muzeele holocaustului din Israel din America si fostele lagare de exterminare .Cititi istoria voastra ,ati fost condamnati de toate marile puteri ,a avut loc acel mare proces de la Nurenberg si aurmat marea vanotoare de nazisti in sud america .La Stalingrad au murit si multi romani si nu numai concentrati de nemti in razboiul de invadare a Rusiei .Dar iata ca iarna grea i-a invins pe nemti,ciocolata nu i-a incalzit astfel ca sa -i duca la izbanda .
        I n acest context ,conjuctura ,trebuie judecate faptele si nu de cei ce stiu din citite ,ci de catre cei ce au trait acele vrmuri si chiar momente ...
        Fiti impartiali si mai bine nu mai rascoliti in gunoaie ca va pute .
        V-asi putea scrie multe realitati ,traite in acele vremuri,cu marturia unor veterani de razboi care azi au peste 90 de ani.Au facut frontul in Rusia ,au luptat alaturi de armata germana fiind ca asa le fusese sortit ,nu doreau ei ca sa lase familile si sa plece pe front .......
    • 0 (0 voturi)    
      cartea (Vineri, 7 noiembrie 2008, 13:47)

      ileana [anonim] i-a raspuns lui sempere

      Cartea-i scrisa tot de-un sas...
      • 0 (0 voturi)    
        Eginald Schlattner (Vineri, 7 noiembrie 2008, 14:51)

        claudiopolis [utilizator] i-a raspuns lui ileana

        traducerea a fost publicata de editura Humanitas
      • 0 (0 voturi)    
        cartea (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 15:23)

        Pauli [utilizator] i-a raspuns lui ileana

        Ce vrei sa spui prin asta?
    • +1 (1 vot)    
      Stiu si eu o poveste adevarata (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 14:10)

      Maria [anonim] i-a raspuns lui sempere

      Cu cativa ani in urma am aflat-o de la o sasoaica din Merghindeal. Intradevar in copilaria ei, familia a fost obligata sa primeasca in casa lor o familie de tigani. Acestia isi gateau mancarea pe aceeasi soba de la bucataria familiei de sasi. Si in timp ce "gateau", atunci cand gazda nu era atenta, furau din cratita bucatile de carne.
      Imaginati-va cum ar fi sa traiti o astfel de experienta?!
    • 0 (0 voturi)    
      complectare la povestea lui Hans (Marţi, 10 februarie 2009, 12:30)

      Wilhelm Frantz [anonim] i-a raspuns lui sempere

      La a treia dimineata a uitat Hans sa spuna caci:
      in ´44 trupele sovietice intrate in Romania au trimis toate peroanele civile(femei intre 17-35 si barbati intre 17-45 ani) de limba germana pe care iau gasit, la munca in mine (Doneti etc.) pe timp de 5 ani. Chipurile pt. daunele facute de armata germana. Nu toti s-au mai intors din cauza lipsei de hrana, frig, etc.
      -La a patra dimineata: Celor familii cu colaborationisti, li s-a confiscat averea si drepturile cetatenesti. Iar cei care au intrat in casa lor sa locuiasca, nu au fost chiriasi, ci noii proprietari. Asta a durat timp de 5 ani.
      La toatea astea s-au adaugat desigur lispsurile
      din anii ´80, lipsuri cu care toti cetatenii din Romania ´epocii de aur´ s-au confruntat, egal romani, unguri sau sasi.
  • +5 (5 voturi)    
    foarte tare! (Vineri, 7 noiembrie 2008, 11:07)

    b [anonim]

    exceptional batranul. si mare dreptate are. mare mare.
  • +9 (23 voturi)    
    Mda.... (Vineri, 7 noiembrie 2008, 11:10)

    Zsolt Bodola [utilizator]

    .... romanii iubesc sasii. Fiindca au plecat. Cand mai erau multi pe aici, erau apostrofati cu apelativul "sas prost" sau "fraier". Fiindca el nu se "descurca". Fiindca el muncea. Fiindca el era corect si intransigent cu cei ce fura si lenevesc.
    Acum ca nu mai sunt se plange dupa ei. Nu-i bai, au venit tiganii in locul lor. Si romanii. Asa, ca sa mai corecteze din procentajul de prin Transilvania.
    Peste cativa ani vor dispare si ungurii. si vor veni in locul lor alti tigani. Si alti romani. Si probabil se va plnage si dupa unguri.
    Pai da, cele doua natiuni, care au croit Transilvania, sunt alungati de pe propriile meleaguri. Iar peste 100 de ani, Transilvania nu va mai exista. Din pacate....
    • -3 (9 voturi)    
      Sa nu amestecam sasii cu secuii/maghiarii (Vineri, 7 noiembrie 2008, 12:46)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Zsolt Bodola

      Stii tu cum era bancu ala cu Atila in Transilvania.
      Lasa-ma cu ungurii care minoritari fiind au construit Transilvania.
      La fel au facut-o si Sudistii cu negrii pe plantatie
      • -4 (10 voturi)    
        Da' cine a construit Transilvania? (Vineri, 7 noiembrie 2008, 13:00)

        Robert [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        Ca doar nu romanii. Mare parte din orasele sasesti au fost construite de bulgari. Care au plecat dupa aceea.
        Romanii au construit maxim cateva manastiri in sudul Ardealului. Manastirile respective nu puteau sa le construiasca in sud, in schimb le era permis sa le construiasca in Ardeal, unde nu-i asa, erau "prigoniti"....
        • +1 (1 vot)    
          Bulgari? (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 15:25)

          Pauli [utilizator] i-a raspuns lui Robert

          Unde ai citit tu de bulgari??? :-)
        • 0 (0 voturi)    
          Manastirile alea 300 distruse cu tunul? (Duminică, 9 noiembrie 2008, 20:06)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui Robert

          Dupa care s-a trecut la convertirea fortata a ortodocsilor la greco-catolicism?
    • +3 (5 voturi)    
      poate se va plange si dupa romani (Vineri, 7 noiembrie 2008, 12:53)

      nu? [anonim] i-a raspuns lui Zsolt Bodola

      nici romanii nu mai fac copii, deci...
    • -6 (12 voturi)    
      mai citeste istorie (Vineri, 7 noiembrie 2008, 16:09)

      roman [anonim] i-a raspuns lui Zsolt Bodola

      Draguta, Transilvania apartine romanilor, nu ungurilor si nu sasilor si nici tiganilor. Acestia sunt minoritati nationale punct. Cui nu-i convine n-are decat sa plece in Ungaria sau Germania sau unde o vrea. Si, din pacate, avem prea multi tigani. Iar Transilvania va exista si peste 1000 de ani. Iar de sasi, intr-adevar, imi pare si mie rau.
      • +7 (11 voturi)    
        mai citeste tu romanule (Vineri, 7 noiembrie 2008, 17:42)

        csuszpi [utilizator] i-a raspuns lui roman

        Draguta Transilvania apartinea si a ungurilor si romanilor nemtilor si habsburgilor......si romanilor rusilor dacilor etc Daca vrei sa pleci ai si tu tot dreptul .Vad ca habar nai cum se convetuieste intro comunitate europeana sau unde sint mai multe natii...desi glasul ai mare,e drept ii mult mai simplu,sa alungi cineva decit sa faci sa se simte bine , sa tai un copac decit sa-l cresti .Numai bine .Un secui.
        • -1 (9 voturi)    
          Sasului frustrat de istorie (Vineri, 7 noiembrie 2008, 18:17)

          Cocis (roman maghiarizat) [anonim] i-a raspuns lui csuszpi

          Istoria e scrisa de cei aflati la putere, deci nu e realista. Singura realitate e ca Romania a cucerit Transilvania atat prin razboi (1916-1918, 1919) cat si prin diplomatie (tratatele de pace).
          Restul e tacere si supravieturie.
          • -1 (9 voturi)    
            Trebuie sa te corectez (Vineri, 7 noiembrie 2008, 20:25)

            Anarhistu [anonim] i-a raspuns lui Cocis (roman maghiarizat)

            Romania nu a cucerit minunata mea tara care se numeste Transilvania (care are trei limbi oficiale). Fiindca Romania a intrat in Transilvania in 1916 iar dupa 3 saptamani a capitulat langa Sibiu, iar dupa 3 luni trupele germane, si austriece intrau in Bucuresti, iar in iarna 1917 a capitulat prin semnarea actului de capitulare Buftea-Bucuresti (care in manualele de istorie pacea Buftea-Bucuresti). Ceea ce Bucurestiul o numeste marea unire, de fapt este un fapt siret prin care Franta intentiona sa obtine bogatiile Ardealului. Celelalte brave fapte ale armatei romanesti sunt doar povesti.
            Numai bine: un ardelean adevarat.
            • +1 (5 voturi)    
              te corectez si eu pe tine (Vineri, 7 noiembrie 2008, 23:05)

              q1953 [utilizator] i-a raspuns lui Anarhistu

              Fapte brave ale Armatei Romane: Marasti, Marasesti, Oituz, infrangerea Armatei Ungare in aprilie 1919 pe Sames si Crisuri, si in iulie acelasi pe Tisa, zdobirea si capturarea a ce mai ramasese din aceeasi armata la Czegled in 2 august si ocuparea Budapestei in 3-4 august, administrarea Budapestei in perioada august -noiembrie 1918.
              In legatura cu MAREA UNIRE, citeste ce i-am scris lui Cocis.
              Cu bine!
              Un cetatean european
          • +4 (8 voturi)    
            Esti in eroare (Vineri, 7 noiembrie 2008, 22:43)

            q1953 [utilizator] i-a raspuns lui Cocis (roman maghiarizat)

            . Romania nu a cucerit Transilvania. Transilvania s-a unit cu Romania, in urma hotararii Adunarii de la Alba Iulia din 1 Decembrie 1918. La data desfasurarii Adunarii, Armata Romana nu trecuse Muresul, deci nu se poate spune ca unirea s-a facut sub presiune militara.
            Regele Ferdinand a emis decretul de unire dupa ce a primit documentele Adunarii de la Alba Iulia de la reprezentantii Consiliului Dirigent.
            Tratatul de la Trianon nu a facut decat sa certifice o realitate.
            De fapt frontiera vestica a Romaniei trebuia sa fie pe Tisa.
            Asa era prevazut in tratatul prin care Romania a intrat in primul razboi mondial, dar diplomatia maghiara a reusit ce nu a reusit armata !
            Nu te supara, acestea au fost faptele.
          • 0 (0 voturi)    
            Intrebare (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 15:27)

            Pauli [utilizator] i-a raspuns lui Cocis (roman maghiarizat)

            Pe ce-ti bazezi afirmatia?
            • +2 (2 voturi)    
              Anarhistului, lui Pauli si lui q1953 (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 20:37)

              Cocis [anonim] i-a raspuns lui Pauli

              Anarhistului: Ca si toti anarhistii esti un idiot si in acelasi timp un visator.

              Celorlalti:
              Citat din: Mircea Vulcanescu,Razboiul pentru reintregirea neamului,Ed Saeculum I.O., 1999: "Spre a impiedica atrocitatile comise de unguri asupra populatiei romanesti ramasa fara aparare in aceasta perioada de tulburare, armata romana patrunsese in Ardeal pe urma ariergardelor lui Mackensen (7/20 noiembrie)"

              Nu conteaza daca au trecut sau nu Muresul, ideea de sprijin armat a existat.

              S-a mai cerut unirea cu tara si la Blaj 2-5 Mai 1948 si nu s-a obtinut nimic. E usor sa proclami, mai greu e sa obtii.
      • -1 (3 voturi)    
        cine vorbeste .... (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 14:20)

        tokale [anonim] i-a raspuns lui roman

        Nu te supara "roman" dar cred ca ai citit nu putina ci foarte putina istorie. ACUM apartine Transilvania Romaniei, dar TOT , ABSOLUT TOT ce tine de istorie a fost construit de unguri si sasi. Daca vi si tu cu povestile nemuritoare despre daci si romani, te sfatuiesc sa faci o facultate de istorie si pe urma sa dai cu condeiul.
        • 0 (2 voturi)    
          si cine cugeta... (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 21:06)

          cocis (roman maghiarizat) [anonim] i-a raspuns lui tokale

          Partea cu "ACUM apartine Transilvania Romaniei" e corecta, povestile cu daci si cu romani sunt la fel de adevartate ca si cele cu ungurii care au gasit totul de-a gata, nepopulat. De ce sa fac facultatea de istorie, sau mai ales unde? Se inoculeaza la facultate teoria rosleriana?

          Binenteles ca tor din istorie e construit de unguri si sasi, de exemplu mormintele lui Horea, Iancu si altii. Si de ce nu spui ca ce s-a construit e de pe sudoarea iobagilor romani. A era o perceptie diferita legata de natuni in zilele acelea?

          Nu-i nimic, astazi e alta.
    • +2 (8 voturi)    
      ADU-I DOAMNE INAPOI. (Vineri, 7 noiembrie 2008, 20:38)

      Liviu [anonim] i-a raspuns lui Zsolt Bodola

      Aveti mare dreptate acesti oameni trebuiau protejati .
      Ar trebui sa li se faca statui pe teritorul tarii noastre pentru ca oameni ca ei nu o sa mai avem niciodata ma refer la sasi si unguri.
      Transilvania fara ei va fi un sat de tigani.
      • +2 (4 voturi)    
        Traiasca tiganii ! (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 16:40)

        releu [anonim] i-a raspuns lui Liviu

        Sa muriti voi astia "nobilii" de icter.

        Mai citeste si cand romanii fiind orotodocsi au fost exclusi si ostracizati.
        Mai citeste legile din evul mediu prin care romanii nu aveau voie sa faca biserici de lemn, sa poarte cizme.
        Sar ce sa mai vorbim: Iancu de Hunedoara, matei Corvin, Nicolae Olahus etau unguri get beget nu-i asa ?
    • 0 (0 voturi)    
      pt Zsolt (Marţi, 5 noiembrie 2013, 3:24)

      alin [anonim] i-a raspuns lui Zsolt Bodola

      transilvania a fost in imperiu acum e romania cine vrea sa plece sa plece
  • +14 (16 voturi)    
    re Sasii (Vineri, 7 noiembrie 2008, 11:10)

    unroman [anonim]

    O istorie impresionanta care sfideaza nedreptatile si clarifica istoria. Istoria adevarata e scrisa de oameni drepti .
    Pacat ca nu toti Romanii si toate co-nationalitatile au demnitatea acestor oameni muncitori. Daca o aveau, istoria era altfel , mult mai frumoasa .Si prezentul la fel.
  • +17 (19 voturi)    
    re: sasi (Vineri, 7 noiembrie 2008, 11:12)

    unroman [anonim]

    uitasem : sa ne traiesti sasule-romanule ! esti o pilda pentru multi ! mie mi-au dat lacrimile !
    • +8 (8 voturi)    
      si mie (Vineri, 7 noiembrie 2008, 14:25)

      mirunamara [utilizator] i-a raspuns lui unroman

      Si mie mi-au dat lacrimile. Un om cum poate rar mai exista! Sa fie sanatos!
    • +3 (3 voturi)    
      lacrimi (Vineri, 7 noiembrie 2008, 14:39)

      eternu [anonim] i-a raspuns lui unroman

      si mie...
    • +7 (7 voturi)    
      TOT RESPECTUL (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 9:58)

      clau [anonim] i-a raspuns lui unroman

      Ce-i de apreciat la omul acesta, pe langa mentalitatea de neamt - intai munca si apoi vorbe, este inteligenta de care a dat dovada. In loc sa se planga, precum stim noi cine, a ales sa isi spuna povestea printr-o pilda. I-a fost greu, i-a fost usor... numai el stie dar a ales sa ramana in aceasta tara, in acel loc pe care il numeste acasa. A ales sa moara, citez "intre dealurile acestea grozave". Continua sa munceasca si sa se lupte pentru ca a primit o educatie simpla dar mult mai valoroasa decat o primim noi(Daca muncesti si iti vezi de treaba lumea te va aprecia si respecta. La ce bun diplomele si hartiile daca nu ai caracter si incerci sa castigi prin mijloace mai putin ortodoxe?Daca nu stii ce-i ala respectul? ). La un moment dat o sa renunte si o sa mearga in alta lume dar pana atunci va continua sa fie un om mare. Ca el sunt multi, romani,sasi, maghiari - oameni simpli dar care au onoare si caracter.
      • 0 (0 voturi)    
        un ardelean roman (Miercuri, 17 octombrie 2012, 12:41)

        gdm [anonim] i-a raspuns lui clau

        am spus si o voi mai spune: una din cele mai mari pierderi pe care a avut-o Romania a fost plecarea sasilor! O declar fara ipocrizie, in deplina cunostintza de cauza, ca unul nascut in Ardeal, crescut si format alaturi de ceilalti ardeleni-unguri,ardeleni-sasi,ardeleni-armeni,evrei,tzigani...Pacat,mare pacat! Sa ne fereasca D-zeu de ce poate fi mai rau, adica "ajutorul" dat etniilor vechi de a parasi tara,de-a muri mai repede, ca mai apoi sa se "aseze" fara dureri de cap, o alta etnie a carei denumire incepe cu "tz", de la galeata.
        Schimbul 1 si 3, ocupat(Kaliningrad,sa zicem), mai ramane schimbul 2 (Rromania?)...
  • +6 (8 voturi)    
    Multa sanatate iezenului Hans! (Vineri, 7 noiembrie 2008, 11:13)

    Idioteque [anonim]

    .
    • +11 (11 voturi)    
      Articol (Vineri, 7 noiembrie 2008, 11:37)

      Ianis [anonim] i-a raspuns lui Idioteque

      Mi-a placut cum ai scris articolul. Ruxandra cred ca ai mult talent. Cat despre Hans, ma bucur pentru el.
  • +7 (7 voturi)    
    iezen (Vineri, 7 noiembrie 2008, 11:22)

    yggdrasil [anonim]

    Este vorba despre bursuc (viezure). In limba germana, "Dachs" inseamna viezure (Meles meles L.) nu cartita (Maulwurf in germana). Legenda cu vulpea si bursucul nu este chiar legenda ci realitate. Totusi este foarte interesant de unde "iezen".
    • 0 (0 voturi)    
      Totusi este foarte interesant de unde "iezen". (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 22:42)

      laur1 [utilizator] i-a raspuns lui yggdrasil

      din 'iezur +en
  • +13 (13 voturi)    
    Pacat ca au plecat (Vineri, 7 noiembrie 2008, 11:26)

    keloo21 [anonim]

    Orasele transilvanene au fost cladite de catre sasi. Pacat ca nu am stiut sa punem pret pe niste oameni care intr-adevar faceau ceva pentru comunitatile in care traiau ata pentru romani cat si pentru tigani. Cat despre "Cocosul decapitat" acesta a fost scris de popa sasilor din Comuna Rosia, Sibiu si a fost un best seller in Germania. O delegatie oficiala a minsiterului extern al Germaniei a vizitat comuna si pe scriitorul sas pentru a-l felicita. Atunci a fost asfaltata strada de catre CJ in comuna doar pentru acea delegatie oficiala. Eginald Schlattner inca locuieste in Comuna Rosia si ofera sprijin comunitatii locale. El plateste studiile tuturor copiilor care nu au posibilitati materiale, le acorda ajutor financiar pentru materiale didactice si le asigura transportul pana la scoala (le plateste abonamentul). Foarte putini au auzit despre el in Romania desi romanul lui a fost best seller in Germania. Este un om cu rar se mai gaseste in zilele noastre. Tot respectul pentru el si pentru ceea ce face.
    • +5 (5 voturi)    
      pacat ca sunt foarte rari (Vineri, 7 noiembrie 2008, 22:37)

      stefan b [anonim] i-a raspuns lui keloo21

      oameni ca acesta sunt rari indiferent in ce comunitate i-ai cauta...e grav ca sunt promovate pomeni mediatice nu acte de caritate in adevaratul sens al cuvantului sunt cunoscute doar de intamplator si apreciate mult sub niveul la care ar trebui. tot respectul pentru oameni ca el
  • +7 (17 voturi)    
    imi e rusine (Vineri, 7 noiembrie 2008, 11:26)

    catalin [anonim]

    imi e rusine ca sunt roman, de fapt ca fac parte dintr-o natiune unde in mod exceptional lucrurile au fost cat de cat ok. Nemtii l-au avut pe Hitler dar astea au fost exceptiile lor, normalitatea e alta. Suntem lumea a 3-a pt Europa, asta e clar pt toti, au facut toti ce-au vrut din noi si turcii si rusii acum americanii...toti. Asta s-a intamplat pt ca intotdeauna am avut destui oameni dispusi sa se murdareasca pt un pumn de arginti si sa treaca in nefiinta ca niste neghiobi, niste mizerii ale istoriei...
    Eu sunt "bucurestean" de 20 de ani aici dar va rog mergeti la Sibiu si vedeti ce face un san care nu are in spate vreun mare partid politic si deci nici o finantare, sprijin, etc.
    La noi "scapa cine poate" - asta aducem noi UE...
    • 0 (6 voturi)    
      Pripeala (Vineri, 7 noiembrie 2008, 12:41)

      Ciobanu [anonim] i-a raspuns lui catalin

      Nu trebuie sa va fie rusine pentru ca niste derbedei se numesc romani numai pentru ca s-au nascut aici si au niste merite de smecheri.

      Cat despre sasul nostru din Sibiu am sa spun doar ca afinitatile lui politice bat in functie de apartenenta ministrului justitiei si ca in centrul orasului nu mai exista proprietari romani. "Ograda" lui arata frumos dar in restul de cartiere e aproape dezinteres.
      • +5 (5 voturi)    
        Despre sasul din sibiu (Vineri, 7 noiembrie 2008, 13:05)

        keloo21 [anonim] i-a raspuns lui Ciobanu

        Si eu sunt sibian Ciobanu, dar poate ai uitat ca dupa revolutie centrul era stapanit de bisnitari/ Ce a afcut el a facut foarte bine a retrocedat casele din centru la cine le revendica si la sasii lui. Acum centrul Sibiului rivalizaeaza cu alte orase europene (Viena spre exemplu) si cel putin pot sa ma plimb noaptea in siguranta. Doar nu voiai sa se ocupe mai intai de Brosacrie (cartier periferic) si sa promoveze turism acolo? Cu ce poti atrage turistii daca nu cu centrul istoric pe care trebuie sa il renovezi si sa aduci oameni civilaziti. Intr-adevar putea sa faca mai multe dar eu unul sunt multumit cu ce face pentru ca a facut mai mult decat alcoolicul de Condurat sau alti alesi. E adevarat ca politica lui este deficitara judetului dar macar Sibiul isi dezvolta infrastructura. Daca administra fondurile de centura "sasul" era de mult data in folosinta. Nu ma intereseaza "afacerile" lui cat vad ca ceva se schimba in bine. tot respectul
        • +10 (10 voturi)    
          Asa e zisera plaiesii (Vineri, 7 noiembrie 2008, 13:48)

          tudor [anonim] i-a raspuns lui keloo21

          Am stat vreo 2 ani la Neuchatel in Elvetia si pot spune ca centrul Sibiului e cam ca acolo, mai ales turla galbena de la biserica, pare facuta cu exact acelasi model.

          Faptul ca cineva retocedeaza ce a fost furat de stat vechilor proprietari, nu celor inventati de smecheri, ca la noi in Bucuresti, este un om cu bun simt. Ceilalti sunt nesimtiti.

          Un bucurestean minoritar.

          PS: minoritar = care nu se identifica cu restul concetatenilor lui.
        • 0 (4 voturi)    
          Centura (Vineri, 7 noiembrie 2008, 13:52)

          Ciobanu [anonim] i-a raspuns lui keloo21

          Spui ca nu te intereseaza afacerile cat timp vezi ca se schimba ceva in bine. Asta nu ne duce decat la o boala de coloana vertebrala, o strambam prea mult.

          Iti recomand, daca cunosti pe cineva care sa fi lucrat la Todini, sa intrebi cine a bagat bete in roate executarii centurii.

          Cat despre datoriile pe care le are Sibiul acum, mi-e mie jena sa mai intru in subiect.
    • +3 (3 voturi)    
      cata dreptate ai! (Vineri, 7 noiembrie 2008, 14:29)

      mirunamara [utilizator] i-a raspuns lui catalin

      Daca la 20 de ani reusesti sa vezi lucrurile astea, inseamna natia romana mai are o sansa! Poate sunt mai multi ca tine! Poate reusim sa urnim poporul asta din coruptie, egosim, mizerie si ura! Felicitari pentru modul in care gandesti! Se pare insa ca ai "deranjat" pe cate unii, daca ma uit la voturi! Probabil ca unii se simt cu musca pe caciula!
    • +3 (3 voturi)    
      sa nu-ti fie! (Vineri, 7 noiembrie 2008, 16:14)

      StefanB52 [utilizator] i-a raspuns lui catalin

      Nu trebuie nici sa-ti fie rusine sau sa fii mandru ca esti roman. Trebuie sa-ti fie rusine sau sa fii mandru de ceea ce faci tu!
    • +3 (3 voturi)    
      Nu trebuie sa-ti fie rusine ca esti roman. (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 4:51)

      Romanul [anonim] i-a raspuns lui catalin

      Romanii sunt popor cu origine nobila.Acesti romani, inainte de comunisti era un popor onorabil,respectuos,de cuvant ,muncitor si primitor.Acest popor care a trecut prin mari necazuri in decursul istoriei ,inainte de comunisti, adusesara tara inaintea a 7 tari europene .Sub comunisti, Romania a coborat din anii 60-70 sub bulgari ;pe penultimul loc din europa.Daca ar trebui sa-ti fie rusine, ar trebui sa-ti fie pentru faptul ca romanii sunt singuura natiune care a fost guvernata de comunisti si dupa 1989,a votat liber si democratic cu comunistii ,numiti fesenisti.Fesenisti, condusi de fostul secretar al cc al pcr cu propaganda numit ilici ion iliescu.Cel votat cu 87,6% .
  • +4 (12 voturi)    
    imi e rusine (Vineri, 7 noiembrie 2008, 11:27)

    catalin [anonim]

    imi e rusine ca sunt roman, de fapt ca fac parte dintr-o natiune unde in mod exceptional lucrurile au fost cat de cat ok. Nemtii l-au avut pe Hitler dar astea au fost exceptiile lor, normalitatea e alta. Suntem lumea a 3-a pt Europa, asta e clar pt toti, au facut toti ce-au vrut din noi si turcii si rusii acum americanii...toti. Asta s-a intamplat pt ca intotdeauna am avut destui oameni dispusi sa se murdareasca pt un pumn de arginti si sa treaca in nefiinta ca niste neghiobi, niste mizerii ale istoriei...
    Eu sunt "bucurestean" de 20 de ani aici dar va rog mergeti la Sibiu si vedeti ce face un san care nu are in spate vreun mare partid politic si deci nici o finantare, sprijin, etc.
    La noi "scapa cine poate" - asta aducem noi UE...
    • +3 (13 voturi)    
      grav (Vineri, 7 noiembrie 2008, 12:38)

      yggdrasil [anonim] i-a raspuns lui catalin

      Cataline esti bolnav. Nu o spun ca sa te jignesc. Esti bolnav, invins, trist. Am radacini mixte, romane si germane si nu mi-e rusine nici de faptul ca sunt roman nici de faptul ca ma simt bine in cultura germanofona. Este pacat ca se cade prea usor in simplificari facile gen "lumea a treia a Europei". Nu ajuta la nimic si nu sunt nici pe departe adevarate. Un singur lucru si inchei : cei ca mine (Rumaeniendeutsche pentru cine intelege) apreciaza mult patrimoniul comun roman si german pe care il impartasesc. In fine, sunt multe de spus, dar cine mai are timp azi...
      • +2 (6 voturi)    
        saracii sasi (Vineri, 7 noiembrie 2008, 13:58)

        emilper [utilizator] i-a raspuns lui yggdrasil

        La 1910 nu puteau sa fie asa multi sasi _in Romania_. Poate in Transilvania, dar Romania era ceva mai mica.

        Omu' din articol se plange de "vulpe". Poate cauta si gaseste ce procent din adultii sasi din Transilvania s-au inscris in filiala romaneasca a NSDAP inainte de 1939, si sa se intereseze daca in SS erau luati cu forta sau trebuiau sa se agite sa intre. Omu' ala nu e vinovat de pacatele parintilor si bunicilor (si e posibil ca ai lui sa fi fost curati, daca nu au fost tratati de colaborationisti), dar contextul e important ...

        Cat priveste pe Rumaniendeutsche, la 1900 erau 1000000 (un milion) de rezidenti fara cetatenie in Regat (la o populatie de 11mil.), si majoritatea erau veniti din Germania, apoi din Italia, si doar al treilea grup ca numar erau evreii. De asta nu prea mai aminteste nimeni azi, si nici urmasii lor, din cate stiu, nu prea sunt recunoscuti de "Volksdeutche". Oamenii au venit la munca (constructii etc.), unii au plecat mai departe in America dupa ce au strans banii de vapor, cei mai multi au ramas, au invatat romaneste, si-au intemeiat familii, au luptat in toate razboaiele Romaniei in armata româna, si culmea ca nu prea s-au agitat sa intre in NSDAP cum au facut sasii.
        • +3 (3 voturi)    
          Corect (Vineri, 7 noiembrie 2008, 14:17)

          Yggdrasil [anonim] i-a raspuns lui emilper

          Asa este, ai dreptate in ceeace priveste emigrantii germani de la inceputul secolului XX. Din asa ceva provin, in parte.
          pe de alta parte incep sa am impresia ca articolul acesta nu este chiar atat de nevinovat precum pare. Sunt implicate direct sau indirect nume sonore, avem un sas de seama (pe buna dreptate) in fruntea Sibiului, stiu si eu, cam seamana a incercat marea cu degetul pentru alegerile de la anu'...
        • +1 (7 voturi)    
          exagerari (Vineri, 7 noiembrie 2008, 15:13)

          emilper [utilizator] i-a raspuns lui emilper

          Toata povestea cu sasii cei frumosi si destepti e cam exagerata.

          Intai, de la 1700 toate orasele germane din Transilvania erau falite si nu si-au mai revenit pana dupa 1945 ... de aceea a ramas arhitectura aia "medievala" in picioare, mai ales slum-ul de sec. XV si XVI din Sibiu, ala la vale de piata centrala, sau Sighisoara. Ce s-a mai construit dupa aceea a fost facut pe banii Vienei, ai Budapestei si mai tarziu ai Bucurestilor.



          Al doilea, chestia "etnica" e absolut relativa: pana sa se inventeze buletinele, nu prea se tinea cont de "etnie", ci conta mai mult daca iti permiti sa cumperi lot de casa si intrarea intr-o breasla, iar limba pe care o vorbea omu' era limba in care era rentabil sa vorbeasca. "Sasii" din Transilvania or fi fost ei saxoni la 1200, dar la 1918 erau cetateni ungari, si nici atunci nu le convenea.

          Al treilea: domnu' Schaas a luat de pomana un tractor si l-a reparat ? Vai, ce cool ... in 1991 unii rumani bezmetici au cumparat tractoare noi cu imprumut de la banca, si au tras de fiare de le-au ramas bataturi si acum ca sa le plateasca ... sa le fie rusine, ca puteau sa fie civilizati si sa apeleze la cersit.
          • 0 (4 voturi)    
            Aberezi (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 1:19)

            Daniel Schneider [anonim] i-a raspuns lui emilper

            Imi pare rau sa iti spun ca aberezi. Inclin sa cred ca nu intelegi manualele de istorie sau compediile de gen, de aceea iti recomand beletristica romaneasca, cu descrieri istorice ale zonei Sibiului din timpul mentionat de tine, si anume perioada 1700 - 1800. Incerca sa cauti "plecarea vlasinilor" (1), "Intoarcerea vlasinilor" (2) de Ioana Postelnicu, iar daca vei reusi sa citesti si sa intelegi macar jumatate din ce-i acolo, iti vei fi facut lumina in cunostinte.

            Este un adevar istoric de necontestat faptul ca sasii au construit frumos Transilvania. La fel de adevarat este si ca sistemul comunist a fost impotriva sasilor, insa nu la modul personal, ci ca masa. Comunismul din Romania (ca sa nu zicem Ceausescu) a vandut la propriu cetatenii de origine germana (aka sasi) din Transilvania, i-a vandut statului german, in perioada 1973 - 1989, pe bani grei. Cine stie cunoaste .... Inca nu am dovezile complete pentr a-mi demonstra aceasta afirmatie, insa sunt pe cale sa obtin astfel de dovezi, tocmai pentru ca intentionez sa scriu ceva despre acest subiect. Din care cu mandrie fac parte, ca fiind printre ultimii reprezentanti ai sasilor transilavni, vorbitori de dialect sasesc .... si da, am de gand sa-l invat si pe fiul meu acest dialect!
            Sasii, la fel ca lipovenii, la fel ca orice alta minoritate din Romania secolului 21 trebuie sa-si pastreze identitatea nationala, daca nu de drag si de placere, macar din respect pentru ceea comunitatea din care face parte.
            Legat de preotul din Rosia, m-ati facut curios .... am pe cineva chiar in comuna Rosia si probabil voi adresa niste intrebari acolo! :-)
            Salutari sasilor care citesc acest articol si inteleg cat e de important sa fim cu capul sus, oriunde ne-am afla!
            P.S. Sunt sas de langa Sibiu, membru al comunitatii germane din Cisnadie si ma mandresc cu asta. La fel cum, traind acum in Germania, ma mandresc ca sunt roman, insa intotdeauna ma prezint ca fiind sas transilvan, nu roman! :D Am si eu doza mea de mandrie ... :-)
            • +3 (3 voturi)    
              confirmare (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 5:57)

              deus [anonim] i-a raspuns lui Daniel Schneider

              Ai dreptate - Ceausescu i-a vandut, bucata cu bucata, pe cetatenii de etnie germana, ca si pe evrei, de altfel, in perioada pe care o mentionezi. Am avut destui colegi de facultate care incepand din anul 1976, au fost cumparati de prietenii sau prietenele lor din Germania si Israel, pe motiv ca se casatoresc, si au plecat. Si pentru mine, cel mai trist este, ca aproape niciunul nu a mai venit vreodata la intalnirile cu fostii colegi! Iti doresc succes la scris!
            • 0 (4 voturi)    
              Sächsische Vorurteile contra aberatii romanesti. (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 13:20)

              läncräjan [anonim] i-a raspuns lui Daniel Schneider

              Incep de la coadä la cap.
              Romania rämane Romania intre granitele in care se aflä! Chiar dacä in Transilvania se mai vorbesc si alte limbi. Pe noi Romanii nu ne deranjeazä! Transilvania nu va fi o "oazä de germanitate", nici o " Elvetie pasnicä multiculturalä" De ce? Pentru cä patrimoniul tärii nu este unul romano-germano-maghiar. Este patrimoniul atat cultural cit si national al Romaniei. In care romanii au accept, atat oamenii cit si valorile ce nu contravineau interesului national. Tehnicile de manipulare ungro-säsesti au functionat atat timp cit s-a limitat accesul "bleohilor" la formarea si emanciparea populatiei majoritare "tolerate". Iezenul a fost mai viclean decit vulpea. Acelesi metode se incearcä si acum...Impresionezä, sensibilizeazä, fä uitat, dezbinä si conduce. Prea tirziu! Romanii nu interzic romanilor a se vinde vaca, plugul sau pämantul sasilor. Potentialul romanesc a fost remarcat de dl. Günther Kirchbaum? Nu! Pentru acesta a fost pregätit. A fost informat! Iar interesul german este de lungä duratä! Romanii si Romania existä! Pentru cä suntem in stare sä (vä) vedem si sä auzim! Patrimoniul "germanilor" din Ardeal a fost jecmänit dupä 90. Consistoriul German! Bisericile au fost golite! Colectionarii germani. De ce nu se dorea aderarea RO la U.E? Dl. Kohl s-a inselat! Mitterand dorea färimitarea estului, aderarea acestuia la U.E., finalizand cu unirea Germaniei. Lui Kohl i-a reusit unirea contar dorintei U.K. si a Frantei. Sä nu vä imbete acest succes! Rusia cädea, America incerca concilirea Ungaro-Romane, iar teama europenilor fatä de micile enclave comuniste (färä U.R.S.S.) a dus la compromis. Noi Romanii am supravietuit ca de atatea alte ori. Lumea a cäpätat alte nuante. Ideologiile unora au rämas. Noi supravietuim pentru a nu uita:
              Dagobert Lindlau, Laszlo Hamos, Robert Hutchings, Miklos Nemeth, Christopher Smith, 3.12.1989, Milton Bearden, Charles Cogan, M.Teacher, F.Mitterand, Laszlo Tökes, Zürndorf, Viena si Budapesta. Roman in BRD.
            • 0 (0 voturi)    
              hej (Luni, 10 noiembrie 2008, 21:42)

              krakkon [anonim] i-a raspuns lui Daniel Schneider

              sunteti nebuni toti. In transilvania sasii nu au facut mare lucru fara unguri. De fapt tot ce au facut au facut cu bani de la regele ungariei sau mai tarziu de la imparatul austriei. Bisericile si toate cladirile pe care azi si le revendica asa au fost construite. daca nu credeti, va recomand sa cautati subiectul asta in carti de istorie.
        • +3 (3 voturi)    
          emigrantii nemti/italieni... (Vineri, 7 noiembrie 2008, 18:19)

          roro [anonim] i-a raspuns lui emilper

          Ar fi interesant sa se publice situatia emigrantilor italieni si nemti de la inceputul sec.XX in Romania. In orasul meu era plin de ei, de altfel multi au ramas, s-au casatorit intre ei, fie cu romani si in acte sunt romani binenteles, insa putini isi mai recunosc originea.
          • +2 (2 voturi)    
            in toate orasele (Vineri, 7 noiembrie 2008, 19:04)

            emilper [utilizator] i-a raspuns lui roro

            In toate orasele era plin de imigranti. Pana la Regulamentul Organic oricine era crestin si avea o proprietate obtinea cetateania la cerere, dupa aia a fost din ce in ce mai strict pana cand cetatenia se obtinea doar cu vot in parlament pentru fiecare cerere, inclusiv pentru romanii ardeleni.

            PSDMR-ul (Partidul Social Democrat al Muncitorilor din Romania) s-a desfiintat singur dupa ce au facut un recensamant al muncitorilor prin 1898-1899 si au descoperit ca mai putin de un sfert aveau cetatenia.

            S-a mai publicat cate ceva, dar putin. O sa se publice si mai mult, doar sa mai moara din legionarii adusi la putere de Ceausescu prin academie si muzee: sub comunisti era destul de neplacut sa fii "minoritar", asa ca multi au preferat sa uite, ba chiar nici nu le-au spus copiilor ce le-au fost bunicii sau strabunicii.
            • 0 (2 voturi)    
              PSDMRUL s-a autodesfiintat (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 5:13)

              ISTORIC [anonim] i-a raspuns lui emilper

              deoarece atunci in Romania, mai erau romani care erau romani si nu au fost de acord cu tendinta ca acest partid sa se transforme in partid marxist-comunist .Nu au fost de acord cu teoria care prevedea ca Ardealul,Basarabia,Bucovina ,Dobrogea sunt teritorii care nu sunt romanesti si ca nu trebuie militat pentru aducerea acestora la patria muma.Dupa unirea din 1918 si infintarea partidului comunist ,acest partid, a votat la doua congrese teza ca :Romania este stat multinational si ca patru provincii sa fie restituite "adevaratilor"apartinatori.Unul din delegatii care a votat pentru aceasta teza a fost tatal lui ion ilici iliescu, care in perioada interbelica era membru al cc al pcr.Acesta este adevarul despre tatal lui iliescu si despre iliescu fiul,prezentat la tv. dupa fuga lui ceausescu ca revolutionar si fiu de revolutionar . Acesta este tatal si fiul cel votat aproape in unanimitate de romani.
              • +1 (1 vot)    
                PSDMR-ul era marxist (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 14:30)

                emilper [utilizator] i-a raspuns lui ISTORIC

                PSDMR-ul era marxist ... si se ocupa intens, sub protectia guvernulelor Romaniei (adica ii ajutau sa treaca granita, protectie fata de politia rusa, bani etc.), sa exporte revolutie (de toate felurile), in Rusia si Austria. Comunicatiile comitetelor revolutionare din Geneva sau Londra treceau, de cele mai multe ori, prin Bucuresti si Iasi ... Unirile de la 1918 s-au facut folosind contactele socialistilor (si fostilor socialisti) din Romania printre elitele din Bucovina, Moldova de est si Ardeal.

                btw, pe la 1900 si PNL era privit, pe afara (in US of A, mai precis), ca partid socialist :)
              • 0 (0 voturi)    
                emilper a insista in nestinta (Luni, 10 noiembrie 2008, 6:05)

                ISTORIC [anonim] i-a raspuns lui ISTORIC

                nu inseamna a insista in adevar.Este adevarat ca PSDMR, era partid de inspiratie marxista ,dar, majoritatea membrilor sai nu au fost de acord cu practica si strategia marxista care prevedea:partid unic,desfiintarea propietatii private de productie si consum,desfiintarea concurentei,desfiintarea religiei si moralei,munca fortata,politia politica,teoria marxista ca crima poate fi folosita ca arma politica si socialistii-comunistii nu trebuie sa aiba probleme de constiinta daca crima se executa in numele clasei muncitoare etc.Referitor la unirea din 1918 ,rolul politic principal l-a avut Partidul National Roman, ce activa in Banat si Ardeal din 1869 ,partid condus in 1918 de catre Iuliu Maniu.La tratativele de la Arad guvernul maghiar a incercat sa mentina Ardealul in cadrul Ungariei oferindu-i o larga autonomie .Iuliu Maniu a raspuns prin 2 cuvinte "Separare deplina"Delegatia socialista a fost si ea pentru unire.In 1920 ,delegatia partidului Socialist din Romania (unde orientarea comunista era majoritara), ce a dus tratative cu sovieticii pentru a fi primita in internationala a treia comunista, au fost de acord cu conditiile puse de rusi din care si cea care prevedea ca ,delegatia socialistilor romani sa recunoasca ca delegatii socialisti au gresit grav ca au semnat alaturi de reprezentantii P.N.R documentele Marii Uniri si ca acestia trebuie imediat exclusi din partid .Ceace s-a si executat.Acesti delegati(cei care au semnat pentru unire), au mai fost acuzati ca au contribuit la constituirea unui stat imperialist ce are in componenta provincii ce nu ii apartin de drept ;provincii obtinute prin violenta si impotriva doleantei populare.De remarcat ca maj.acestor delegati ce au dus tratativele la Moscova si au fost de acord cu cele 21 de conditii puse de comunistii sovietici erau majoritatea etnici romani.
  • +7 (7 voturi)    
    Respect (Vineri, 7 noiembrie 2008, 11:28)

    keloo21 [anonim]

    Orasele transilvanene au fost cladite de catre sasi. Pacat ca nu am stiut sa punem pret pe niste oameni care intr-adevar faceau ceva pentru comunitatile in care traiau ata pentru romani cat si pentru tigani. Cat despre "Cocosul decapitat" acesta a fost scris de popa sasilor din Comuna Rosia, Sibiu si a fost un best seller in Germania. O delegatie oficiala a minsiterului extern al Germaniei a vizitat comuna si pe scriitorul sas pentru a-l felicita. Atunci a fost asfaltata strada de catre CJ in comuna doar pentru acea delegatie oficiala. Eginald Schlattner inca locuieste in Comuna Rosia si ofera sprijin comunitatii locale. El plateste studiile tuturor copiilor care nu au posibilitati materiale, le acorda ajutor financiar pentru materiale didactice si le asigura transportul pana la scoala (le plateste abonamentul). Foarte putini au auzit despre el in Romania desi romanul lui a fost best seller in Germania. Este un om cu rar se mai gaseste in zilele noastre. Tot respectul pentru el si pentru ceea ce face.
  • -2 (8 voturi)    
    sublim,magnifique,flambant (Vineri, 7 noiembrie 2008, 11:33)

    cimitrie dantemir [anonim]

    ...dar ce este iezeneul ala bai romanilor care este?
  • +8 (10 voturi)    
    Un exemplu! (Vineri, 7 noiembrie 2008, 11:35)

    Vival [utilizator]

    Dumnezeu sa-ti dea sanatate, Hans, iar noua intelepciune!
  • +10 (10 voturi)    
    Wunderschon (Vineri, 7 noiembrie 2008, 11:47)

    Satmareanu [anonim]

    Exceptzional articol! De mult n-am mai citit asha ceva, incepusem sa cred ca nici nu voi mai citi vreodata. Sasul batran mi-a adus aminte de bunicul meu, shvab din tzinuturile Satmarului, adevarurile pe care le spun aceshti batrani cu mintea lucida inainte de a ieshi din lumea noastra sunt ca o mantuire. Ii multzumesc Ruxandrei Hurezean ca a surprins esentza mesajului, e un talent foarte rar in zilele noastre. Hubertus, respekt!
  • -2 (14 voturi)    
    De ce plangeti, baieti? (Vineri, 7 noiembrie 2008, 11:57)

    dumi [anonim]

    Vreo 2-3 insi spun mai sus niste aberatii: ca ungurii si sasii au facut orasele Transilvaniei, unuia ii e rusine ca e roman, altul plange de-a dreptul.
    Mai baieti:
    - ungurii si sasii au facut orase in Transilvania pentru ca romanii, saraci si exclusi din societate in propria lor tara, n-aveau cum
    - daca va e rusine ca sunteti romani si plangeti, faceti ceva util voua si societatii, ca sa scapati de complexe
    • +6 (8 voturi)    
      nu putem... (Vineri, 7 noiembrie 2008, 12:48)

      jiji [anonim] i-a raspuns lui dumi

      pai unii ne plangem de mila pt ca nu prea ne iese - de la autostrazi pana la fotbal. uita-te in ce hal e tara asta. in 18 ani s-au facut 100 km de autostrada si s-a reparat de cinci ori aia veche. se inlocuiesc borduri unde nu e nevoie si dupa sase luni vin altii si le scot ca sa largeasca strada. majoritatea fura cat poate de unde apuca. toata Romania e brazdata de drumuri in lucru, de faci 400 km in 9 ore. cum treci in Ungaria se schimba peisajul, parca si campul arata altfel, e mai curat, la noi matura vantul pungile de plastic. dar lasa ca ne revenim repede din autocompatimire: punem cantecul ala "c'asa-i romanul...", lacrimam si se umfla pipota in noi de mandrie nationala....
      • +1 (1 vot)    
        Mai corect... (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 2:07)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui jiji

        Transilvania este fara intrerupere a romanilor de cativa zeci de ani.
        Ce au facut romanii in Transilvania?
        5 km de Autostrada in 4 ani !
        Iar in ceilalti zeci de ani... cred ca nu stiau ce-i aia autostrada.

        -un roman din Transilvania (care vrea sa faca el singur autostrada mai bine decat idiotii care o fac acum, sau sa i-o dea lui Hans sa o faca, ca sa fie mai sigur)
        • +1 (3 voturi)    
          ce au facut ceilalti in T. ? (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 14:34)

          emilper [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

          Ce au facut ceilalti in Transilvania ? Pana la 1918 guvernele care erau "in charge" au investit exact 0 in Transilvania ... nu se mai spune azi nimic, si pare destul de greu de crezut, dar principalii aliati ai PNL-ului intre razboaie erau partidele maghiare din Ardeal. Transilvania a fost in recesiune de pe la 1700 pana la 1945, cand comunistii au inceput sa dirijeze catre T. investitii masive.
          • +2 (2 voturi)    
            foaaaaarte bun cunoscator de istorie esti (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 23:00)

            diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui emilper

            ia zi-mi, te rog, si care a fost primul oras european iluminat electric. apoi zi-mi si de unde aveau energia pt iluminat. si ce s-a inaugurat la Reschitz in 1771? unde s-a construit prima fabrica de hartie de pe actualul teritoriu al romaniei? in ce an s-a inaugurat prima cale ferata Bistritz-Desch (doua mici localitati)? unde s-a infiintat MARTA, prima fabrica de automobile de pe actualul teritoriu al Romaniei? si ia de la mine o info: prima centrala telefonica din Kolozsvar a aparut in 1892.

            ps: raspunsuri succinte gasesti pe wikipedia la intrarile: Temeschwar, Reschitz, Hermannstadt, Bistritz, Arad. daca vrei si alte info, pune-te de sapa!!
            • 0 (0 voturi)    
              Reşiţa, bun exemplu (Luni, 10 noiembrie 2008, 16:08)

              emilper [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

              Reşiţa, bun exemplu: cu huilă, fier şi altele în preajmă, relativ aproape de Dunăre şi doar "comună rurală" cu mai puţin de 20000 de locuitori la 1920 ?

              Transilvania şi Banatul au fost, pentru austrieci si unguri, doar o colonie: sursă de materii prime, iar daca produceu ceva, aveau grija sa nu faca concurenţă metropolei: oraşele şi-au pierdut privilegiile, autonomia şi pieţele externe şi nu prea au mai avut bani de construcţii noi, ci doar de reparaţii la cele vechi: aşa ne-au rămas cladirile alea baroce şi târguşoarele "medievale".
          • 0 (0 voturi)    
            ceilalti... (Marţi, 11 noiembrie 2008, 14:05)

            stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui emilper

            Pai daca iei Transilvania de acum si scazi blocurile comuniste facute de romani care nu o diferentiaza de restul tarii si mai scazi si zonele care s-au dezvoltat dupa revolutie (tot datorita legaturii cu ungurii, slovacii si nemtii, ca nu de la Bucuresti au fost incurajate initiativele private), atunci obtii ceea ce face diferenta intre Transilvania si restul tarii - iar asta ei - ceilalti - au facut-o: castele medievale, centre universitare si mestesugaresti, oameni civilizati incepand cu cele mai mici detalii si orice percepi tu ca facand diferenta...
      • +1 (1 vot)    
        Jiji ,ce facem noi din 1990 ,ungurii au (Luni, 10 noiembrie 2008, 6:22)

        Romanul [anonim] i-a raspuns lui jiji

        inceput sa faca din 1957.Din acea perioada, conducerea comunista ungara, a permis progresiv trei lucruri esentiale pentru dezvoltarea lor:1.Dreptul ca cetatenii sa lucreze in vest. 2.Dreptul de a detine valuta .3.Dreptul de a detine propietati private de productie si consum.Aceste drepturi au adus in Ungaria multa valuta si avand valuta s-au construit si autostrazi.In RPR-RSR, nu s-au permis aceste libertati, nici dupa ce si rusii permiteau.A detine valuta pana in 1990 ,era un delict grav si se pedepsea cu ani de puscarie.In Ungaria, schimbarea din 1989, s-a executat pasnic, iar ungurii in urma alegerilor din 1990 ,nu au mai votat cu iliescu lor si nu au scandat: Noi muncim nu gandim! Un exemplu de rentabilitate si lucrul facut cu cap este situatia din turism in Ungaria. Ungurii ,care detin baze turistice private din anii 70 ,incaseaza din turism anual ,peste 6-7 miliarde de dolari fata de 0,8 miliarde cat incasam noi.
    • +5 (11 voturi)    
      prostul fudul! (Vineri, 7 noiembrie 2008, 12:57)

      george [anonim] i-a raspuns lui dumi

      Romani, ma refer la regateni, puteau sa faca orase la fel de frumoase precum cele din Transilvania, in Moldova si Tara Romaneasca unde nu erau exclusi din societate.
      Pentru a intelege acest fenomen iti recomand sa citesti cartea lui Dinicu Golescu " Insemnari a calatoriei mele" scrisa in urma unei excursii efectuate in 1804-1805 in Transilvania, Ungaria, Austria si Elvetia.
      Dupa ce o vei citi vei avea, sper, o imagine reala despre cei "exclusi si saraci" pe baza informatiilor oferite de un om de cultura roman, cum a fost Dinicu Golescu.
      Altfel, as spune proverbul romanesc cu prostul fudul!
      Numai bine!
    • +1 (5 voturi)    
      tu, la 16 ani ai tai... (Vineri, 7 noiembrie 2008, 13:29)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui dumi

      ...cunosti atata istorie cat nepotu-meu de pe clasa a doua.si aceea, evident, din manualele concepute de alde adomnitei. la sfaturi esti foarte bun, ca tot romanu care se pricepe la de toate, mai putin, evident, la ce-l priveste in mod direct. in cazul tau, faptul ca esti usor inapoiat, politicos vorbind .:))
  • +6 (6 voturi)    
    exceptional (Vineri, 7 noiembrie 2008, 11:58)

    radu [anonim]

    un articol exceptional dar din pacate extrem de dureros si de realist....
  • +8 (8 voturi)    
    Foarte trist (Vineri, 7 noiembrie 2008, 11:58)

    Elle_elle [utilizator]

    Este de admirat barbatul acesta pentru taria lui morala, putini sunt cei care in vremuri de criza isi pastreaza principiile intacte!

    Ps. si mie mi-au dat lacrimile...
  • +7 (7 voturi)    
    Articol de nota 10! (Vineri, 7 noiembrie 2008, 12:04)

    MP [anonim]

    Felicitari pentru articol ... care reda perfect realitatea. Pacat de o tara care nu stie sa respecte valorile, cultura si pe cei care intr-adevar au facut ceva de-a lungul timpului. O data cu sasii a plecat o intreaga civilizatie din Ardeal ... si au ramas spaga, manelele, nesimtirea si "baietii destepti". Din pacate acuma este prea tirziu pentru a se mai putea indrepta ceva ... si chiar daca s-ar putea, nu are cine sa o faca.
  • +7 (7 voturi)    
    Tulburator (Vineri, 7 noiembrie 2008, 12:25)

    intunericitul [anonim]

    Incredibil cata intelepciune, cata umilinta, cata dragoste de viata are acest biet batran...E mai viu si mai sanatos decat multi dintre noi, cei care deznadajduiti am uitat sa traim.

    Bravo, multe felicitari pentru acest articol si pentru sasul Hans numai respect.
  • +9 (9 voturi)    
    Cred ca avem ce ne dorim (Vineri, 7 noiembrie 2008, 12:34)

    Man [anonim]

    Parerea mea este ca in Romania oamenii cinstiti muncitori si gospodar nu prea mai au loc si nici valoare , nu mai e la moda sa fii om cinstit si cumsecade. Acu e perioada cand trebue sa fii bastan smecher, hot, talhar, pistolar sa ai gura mare sa te auda toti ,sa apari mereu la tv.
    Cred ca Romania trece printr-o periada foarte grea .
    Stau intr-un bloc cu multi mosi da sincer sa fiu nu prea am respect pentru ei , n-au nimic bun sa zica decat sa comenteze, sa barfeasca, ma uit ca daca as fi mai tanar nu as avea de la cine sa iau un exemplu bun. ca sa mai vad oameni de treaba trebue sa merg la tara de unde provin. Oare e normal sa fie asa?? Sanatae valorilor necunoscute.
    • -1 (3 voturi)    
      deci (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 16:52)

      releu [anonim] i-a raspuns lui Man

      Parerea mea este ca majoritatea sunteti niste complexati tampiti !
  • +9 (9 voturi)    
    Casele sasesti (Vineri, 7 noiembrie 2008, 12:39)

    Pandi [anonim]

    Sasii au fost masiv vanduti de catre Ceausescu,pe marci germane. Era politica de curatire etnica. Iar cei ramasi ,dupa 1990 au emigrat.
    Ce s-a intimplat cu casele lor? De 18 ani umblu saptaminal la Medias si in imprejurimile lui. Case in paragina. In multe dintre ele s-au instalat familii de rromi (cei cu palarie,barba lunga,camasa alba si cingatoare la briu). S-au instalat gratis. Danke!
    In altele s-au instalat tot gratis romani dubiosi,mai inchisi la culoare, neaga ca ar fi rromi,dar sunt sigur ca nu ai vrea sa le fii prieten de familie.
    Si asa o intreaga comunitate a disparut, o intreaga cultura e pe cale sa dispara. O cultura,care impreuna cu celelalte din Transilvania a facut ca aceasta parte a tarii sa fie putin mai altfel. Unde se intilnesc mai multe culturi,acolo oamenii sunt mai deschisi unul fata de celalalt.
  • +10 (10 voturi)    
    daca am fi destepti (Vineri, 7 noiembrie 2008, 12:45)

    sadwank [anonim]

    Asa ne-am batut joc de toti: si de inventatori, si de artisti, si de sasi, si de unguri, si de colegul de banca, si de vecinii de bloc.
    Eu sint convins ca si de la tigani avem ce invata (nu, nu cum sa furam), si stiti de ce? Fiindca sint diferiti. Avem ceva de invatat de la oricine e altfel decit noi.
    Dar e de inteles, intr-un fel. Noi abia am ajuns la stadiul copilului care merge de-a busilea pe covor. Abia am inceput sa ne educam prin turism. Vedem si noi Parisul, vedem piramidele sau Roma si ne minunam de ce au fost altii in stare sa faca si ceva-ceva tot ne ramine in cap. Ne-om ridica si in picioare dar tare mi-e teama ca atunci n-o sa mai fie iezenul Hans printre noi iar Fergusson-ul lui cu care vorbeste nemteste n-o sa ne inteleaga.
    • +3 (3 voturi)    
      mare dreptate ai... (Vineri, 7 noiembrie 2008, 14:41)

      mirunamara [utilizator] i-a raspuns lui sadwank

      Mare dreptate ai... Mi-au dat lacrimile la articol, mi-au dat lacrimile si la ce scrii tu... De ce om fi oare astfel, noi romanii? Nu pot intelege!
      E drept ca nu fac nimic sa indrept ceva in Romania... Sunt departe de ea, iar romanii pe care ii intalnesc aici o data nu prea m-ar incanta sa ii mai vad a doua oara - cu mici exceptii... Pacat!!!!!!!
  • +9 (9 voturi)    
    Eu pling greu... (Vineri, 7 noiembrie 2008, 12:49)

    Silviu [anonim]

    ...dar la povestea asta am plins. Stiti voi vreun Roman care sa jinduiasca dupa si sa repare un tactor? Am "reparat" noi vreodata ceva?
    Sasul ar fi putut sa ia tractorul fara sa intrebe pe nimeni, dar el a asteptat sa i se dea legal. Romania este o tara frumoasa, pacat ca este populata de noi/.
  • +7 (7 voturi)    
    Frumos! (Vineri, 7 noiembrie 2008, 13:00)

    Florin [anonim]

    Frumos articol, m-a induiosat si m-a pus pe ganduri fabula lui Hans.
  • +6 (6 voturi)    
    iezen (Vineri, 7 noiembrie 2008, 13:07)

    istoricul [anonim]

    Iezenul este bursucul....am auzit cuvintul asta la prietenul meu Hans din Shona Blajului,prin 1987 cind faceam scoala de soferi impreuna...
    De departe cel mai frumos articol pe care l-am citit in ultimul an pe Hotnews;felicitari Ruxy Hurezeanu !
    Cit despre Hans si Johanna lui,sa va dea Dumnezeu sanatate ! Am plins citind acest articol !Sint ardelean si am radacinile in Marginimea Sibiului ;am vazut ce au insemnat sasii pentru Transilvania....cred ca dupa venirea ticalosilor de rusi si a cozilor lor de topor in 1945,plecarea sasilor din Transilvania ramine cea mai mare tragedie romaneasca a secolului XX ...Adio Hans din Shona,adio Christian - Dieter ,adio Christine,prietenii mei din verile copilariei de mult apuse ! Va iubesc !
  • +7 (7 voturi)    
    Hans (Vineri, 7 noiembrie 2008, 13:11)

    Iancu Jianu [anonim]

    Sa ne traiasca Hans si cel din generatia lui.
    Indiferent daca sunt sasi sau romani.
    Pustii de azi ar avea de invatat de la dansii.
    Mai exista si altceva decat distractie la maximum si generatia pro.
    O generatie care nu stie incotro sa se indrepte din lipsa de modele in societatea romana.
    Cei care nu au un batran sa-si cumpere....
  • +6 (6 voturi)    
    Felicitari Ruxandra, (Vineri, 7 noiembrie 2008, 13:20)

    Maria [anonim]

    Ai reusit in primul rind sa atingi o coarda sensibila a noastra a romanilor,asa eram si noi inainte ca popor intelepti ,blinzi,muncitori fara resentimente.10 ani s-a intors si-a privit tractorul dar daca stia ca nu este al lui nu l-a luat.A rabdat ca tot taranul roman ,dar nu a furat.Parintii mei au fost dizlocati din Sin Nicolau Mare si San Petru de Padure impreuna cu familii de nemti pe Baragan.Educatia si disciplina din familiile de nemti cu care au convietuit si-a pus amprenta pe intreaga lor viata. De sarbatori telefonul nu mai suna semn ca prietenii dragi din copilarie s-au dus......
    • +3 (3 voturi)    
      intelepti si blanzi =)) (Vineri, 7 noiembrie 2008, 15:49)

      emilper [utilizator] i-a raspuns lui Maria

      "eram si noi inainte ca popor intelepti ,blinzi,muncitori fara resentimente" ... mda ... in afara de faptul ca romanii au luptat in toate razboaiele vecinilor, in cam toate armatele (Magheru facea furori prin presa occidentala prin 1828 cu stunt-urile lui cand lupta in cavaleria ruseasca prin Balkani), au sponsorizat revolutii pe la toti vecinii (inclusiv pe bolshevici si alti socialisti rusi, la care se trimeteau carti si bani cu stirea si sub protectia Bratienilor inainte de 1914), s-au ocupat si cu pirateria (pe la 1820 un consul englez din Viena se isteriza ca nimeni nu se ocupa de piratii valahi de la gurile Dunarii), si cu starpirea piratilor prin Arhipelag, s-au ocupat si cu spargerea de blocade (in timpul razboiului Crimeei un vas sub drapel moldovenesc si cu echipaj de moldoveni a schimbat dreptul maritim international incercand sa sparga blocada britanica din Dardanele si pornind o discute care nici acum nu e terminata privind statutul vasele unor state amice temporar ocupate de inamic) etc.

      intelepti, blanzi, muncitori fara resentimente ... intr-adevar :D
  • +7 (7 voturi)    
    Felicitari pentru articol! (Vineri, 7 noiembrie 2008, 13:21)

    Sicktir [anonim]

    Exceptional articol, scris cu nerv si pasiune. Draga Roxana, ai un talent deosebit, n-ai putea sa-i mai scolarizezi si pe alti colegi de-ai tai de pe hotnews/? :)
  • +5 (7 voturi)    
    articol (Vineri, 7 noiembrie 2008, 13:57)

    bailamo27 [anonim]

    NU am mai crezut ca voi citi vreodata articol de calitate pe Hotnewz... felicitari! Tema e buna, abordarea reusita, sunt evitate generalitatile, ramanem cu o informatie dupa ce citim articolul! Si acum ma adresez celorlalti redactori a Hotnews: va rog sa urmati acest exemplu, fiindca in ultimul timp articolele erau de toata jena! - noroc ca fata de alte ziare online, Hotnews inca sta bine.....
  • -1 (5 voturi)    
    mda... (Vineri, 7 noiembrie 2008, 14:03)

    luci [anonim]

    poti spune ca au adus o cultura in transilvania, sau nu stii care este diferenta...
    nu sunt singurii care au suferit, au suferit si romanii...
    numai ca ei nu au dat bir cu fugitii...
    in rest, totul este ok, mosul a zis bine: el a ales sa traiasca unde a crescut, ceilalti s-au facut singuri de ras: au venit fortat aici, dar cu mari avantaje, au plecat liber, dupa avantaje...
  • +6 (6 voturi)    
    Pacat (Vineri, 7 noiembrie 2008, 14:40)

    Kronk [anonim]

    Pacat ca nu mai avem germani.Pacat ca nu mai avem evrei si nu o sa mai avem nici unguri.Pacat ca avem /i hoti si osa avem din ce in ce mai multi.
    Iezenul e omul harnic iar vulpea e /.Pacat
  • +8 (8 voturi)    
    FELICITARI (Vineri, 7 noiembrie 2008, 14:49)

    EccE [utilizator]

    Un articol exceptional. Felicitari autoarei si sper ca va primi si un premiu, daca se da asa ceva, pt jurnalism. Un mic addagio: romanii trebuie sa isi cunoasca istoria si sa invete sa pretuiasca zbaterile si incercarile la care a fost supus acest neam. Romania a fost si va ramane un amestec de rase, etnii si traditii. Pozitia georgafica a favorizat acest melanj. Viitorul Romaniei trebuie sa fie de stat suveran, care sa isi pretuiasca minoritatile si diversitatea asa cum pretuieste insasi fiinta nationala, pentru ca tocmai acestea ii dau adevarata identitate. Romania trebuie sa fie un stat cosmopolit, tolerant, deschis imigratiei si emigratiei, asa cum a fost in mai toate veacurile, pana la comunism. Eu am 30 de ani si ma simt roman verde (autentic), crescut in creierii muntilor, in inima tzarii. Poate e bine sa precize ca pe linie materna un strabunic e italian iar celalat neamt de prin Bohemia, veniti aici la inceputul secolului trecut, in cautare de munca (forestiera), pt ca atunci aici era belsug si la ei nu.
    • +5 (5 voturi)    
      repatrieri (Vineri, 7 noiembrie 2008, 15:21)

      emilper [utilizator] i-a raspuns lui EccE

      Daca rumanii s-ar arunca pe arhive, cam 3/4 ar gasi pretexte valide de "repatriere" prin Germania si Italia ... romanii nu se trag din Decebal si Traian, ci din Johann si Giovanni (cu ceva ajutor grecesc si evreiesc): la 1800 Moldova si Muntenia aveau 1.5 mil. de locuitori impreuna ... la 1900 erau 11 milioane, si singura tara care a avut o crestere similara e SUA ... concluziile le trageti singuri, copii.
      • +2 (2 voturi)    
        de unguri nu uita ... (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 14:55)

        tokale [anonim] i-a raspuns lui emilper

        Tot respectul pt cei care se trag din minoritati. De fapt ar trebui pt cca 100% din populatie sa fie constienta de acest lucru. Povestea cu dacii si romanii e de uitat oricum. Vezi cateva nume din sport numai: Hagi, Ducadam, Jolanda Balazs, Pataikin, Gabriella Szabo etc care adeveresc in clar ca nationalitatile au jucat sau joaca un rol important in Ro.
  • +1 (7 voturi)    
    Povestea cu sasii (Vineri, 7 noiembrie 2008, 14:54)

    Vasile [anonim]

    Pina in secolul 18, romanii din Sibiu nu avea voie sa locuiasca in interiorul zonei fortificate a orasului Sibiu,Sasii erau organizati in bresle, romanii nu aveau acces in ele.Astazi daca mergi in Sibiu, centrul arata foarte frumos, zici ca esti in vestul Europei, dar daca faci citiva pasi in afara lui te izbeste aceasi mizerie acoperita de fatada cu vopsea ieftina.Iar daca te departezi si mai mult de centru, imaginea nu difera de alt oras din Romania, aceiasi situatie economica cu salarii de 100-300 EU.Iar firmele care au venit cu multe surle si trimbite desfasoara aceleasi activitati in servicii, nimic de perspectiva.
    • 0 (0 voturi)    
      prostii (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 19:54)

      m [anonim] i-a raspuns lui Vasile

      pe dracu. compara toate cartierele din sibiu cu cele din alte orase din romania si o sa vezi ca nu-i asa. iti zic io. sibiul chiar e mult peste medie.
    • 0 (0 voturi)    
      ai dreptate (Luni, 10 noiembrie 2008, 21:53)

      szebi [anonim] i-a raspuns lui Vasile

      am locuit si muncit 7 ani in sibiu. Este doar propaganda care imi aduce aminte de era comunista, toata reclama ce se face sibiului. anul 2007 nu a insemnat NIMIC deosebit, in afara de cateva "experimente culturale" care cu greu se pot considera arta. iar asa zisa "economie in crestere" e dominata de firme nemtesti "respectabile"-call centres unde lucreaza cate 50-100 tineri ce suna in germania cu speranta sa fraiereasca 4 nemti pe zi pentru a-si lua salarul de 150-200 euro pe luna. Daca e sa vorbim de orasele frumoase ale transilvaniei, eu unul as vorbi de tg mures, cluj si brasov!
      • 0 (0 voturi)    
        Aici nu zici bine (Sâmbătă, 21 mai 2011, 8:35)

        Iupi [anonim] i-a raspuns lui szebi

        Sunt sibian, si de 14 ani stau in Cluj. Oricat de drag imi este Clujul, Sibiul, dpdv arhitectural, ii da clasa. Si asta nu o zic numai eu.
  • +2 (4 voturi)    
    da (Vineri, 7 noiembrie 2008, 14:59)

    Valentin [anonim]

    felicitari! mai rar asemenea reportaj. Exceptional!
  • +2 (2 voturi)    
    Superb articol (Vineri, 7 noiembrie 2008, 15:06)

    Claude [anonim]

    Felicitari !
  • +4 (4 voturi)    
    impresionant (Vineri, 7 noiembrie 2008, 15:18)

    padar [anonim]

    Impresionant articol; scris cu multă sensibilitate...mi-au dat lacrimile când l-am citit. Aici nu este vorba despre soarta unui singur om, nici măcar despre cea a unei familii, ci despre soarta unei întregi etnii care a contribuit atât de mult la civilizarea unui meleag şi care de-a lungul istoriei a primit numai şuturi pentru ca şi-a văzut de trebă fără să-i pese prea mult de cei din jur.
    • 0 (0 voturi)    
      @pedar (Marţi, 11 noiembrie 2008, 3:01)

      Cosmin [anonim] i-a raspuns lui padar

      Din contra, asta e si ideea, SA-TI PESE de cei din jurul tau, ca de asta am ajuns unde am ajuns, fiecare isi vede e cascavalul lui si nu se mai uita in jur, la CEILALTI.
  • +5 (5 voturi)    
    Ce era daca......?? (Vineri, 7 noiembrie 2008, 15:22)

    Peter [anonim]

    Felicitari D-nei Hurezeanu pentru atita sensibilitate!!
    Sunt unul din acei sasi plecati imediat dupa revolutie si este pentru prima oara ca imi fac cu adevarat ginduri de ce nu am ramas. Povestea lui Hans mi-a dat un raspuns clar.
    Dupa facultate oriunde am lucrat,eram sasu`cel
    harnic, corect, punctual organizat si parolist , dar cind era vorba de o promovare sau o functie ( unde expresis verbis trebuia sa stii bine limba germana) se gaseau altii, mai smecheri, mai cu relatii, mai cu spaga sau de-ai partidului. Am fost educat sa fiu corect, sa nu fac uz de pile , relatii, spaga si uite de aceea am batut pasul pe loc pina am plecat.
    Aici mi-am cladit ,o firma profitabila, o existenta, din proprie putere si sunt fericit sa fiu aici, chiar daca din cind in cind dorul ma mai aduce inapoi in Ardealul meu, cu care ma mindresc si aici in Germania
    Una din cele mai placute surprize care le-am avut cind am ajuns in Germania , a fost faptul ca daca am vrut si cerut ceva ce mi se cuvine, raspunsul era un DA scurt si clar spre deosebire de acel ... NU, dar sa vedem, cu care eram obisnuit. Se pare ca si astazi inca este valabila aceasta formula , si eu probabil bateam mai departe pasul pe locul unde am fost si pina in 89.
  • +4 (4 voturi)    
    ...intre critica si adevar... (Vineri, 7 noiembrie 2008, 15:26)

    dacu [anonim]

    Buna ziua tuturor celor care in primul rind va permiteti sa aveti un computer,stiti sa-l folositi si aveti timp pt. asa ceva,dar si celorlalti.
    Am citit istorioara sasului Hans care mi-a placut.Nu pot sa spun ca m-a impresionat atit de mult incit sa folosesc niste cuvinte iesite din comun sau chiar sa ajung sa spun (cum spunea un cititor) ca "mi-e rusine ca sint roman".Cred ca sasul,omul acesta ajuns la o virsta nu a facut decit ceea ce este natural si firesc ca un om de la tara sa-l faca,adica sa-si munceasca pamintul asa cum si bunicul meu l-a facut si sint sigur ca multi altii.Si bineinteles ca si-au primit si rasplata ; acum ca agricultura in Romania nu prea se mai renteaza sa faci,sau "toate sint scumpe" sau....etc e adevarat,dar ce satisfactie mai mare poti avea cind vezi ca ceea ce ai facut tu da roade,este pamintul tau care iti rasplateste munca ta,primesti un avint sa mergi mai departe,sa vezi ce faci la primavara sa fie mai bine vorbesti nu numai cu tractorul dar si cu vacuta ta care iti da lapte cu purcelu care baga piciorul in troaca cind maninca...etc,si asa se formeaza o legatura care o pot intelege numai care o au sau au simtit-o,vazut-o sau trait-o in viata lor.Aceasta legatura il mai tine si pe mos Hans in viata si credeti-ma ca daca el ar fi ramas in Germania (unde si eu sint de vreo 10 ani) ar fi fost mult mai bolnav daca nu chiar mort.Dumnezeu sa-i dea sanatate si putere.Ce usor ne este noua sa criticam pe unii si pe altii,dar oare noi sintem mai buni ? Intr-adevar sint multe lipsuri in Romania,se fura mult,este o invidie de nedescris ,certuri chiar intre neamuri,furturi, lipsa de respect lipsa de costiinciozitate,dar cei ce pot schimba ceva sint numai oamenii.Si atita timp cit eu stau si ma uit la unul si la altul ce face,nu mai am timp pentru mine sa fac sa merg inante.Il acuzam pe unul si pe altul ca face rau...dar oare eu fac ceva bine ?? Haideti sa nu mai ridicam pe sasi sau pe unguri sa spunem ca unii au facut si altii nu.Sa muncim toti
    • +3 (3 voturi)    
      drept la replica (Vineri, 7 noiembrie 2008, 16:25)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui dacu

      Eu sunt cel caruia ii e rusine ca dintr-o intamplare nefericita s-a nascut pe aceste meleaguri. Asta pentru ca sunt foarte putine lucruri pe care le am in comun cu "tara".
      Dacu, io sunt sigur ca fac bine ceva in privinta asta cel putin prin puterea exemplului, prin faptul ca nu sunt indiferent, in plus sunt convins ca muncesc peste media "societatii".
      Desi nu ar tb sa raspund celor care confunda complexele sau starea de sanatate cu a nu fi mandru cu ceva ...le raspund: Voi sunteti sigur ca nu aveti ceva de care sa va fie rusine? Sigur ca mintea iti poate juca feste cand esti departe si privesti altfel lucrurile dar gresiti.
      Mergeti pe strada in 100 e locuri din tara asta si intrebati cate 100 de oameni ce inseamna Romania pt ei. Cred ca v-ar surprinde concluziile...Sigur ca nu numai oamenii fac tot dar cel putin o parte insemnata, poate cea mai importanta!
  • +3 (3 voturi)    
    multumiri (Vineri, 7 noiembrie 2008, 15:44)

    adrian [anonim]

    Doamna Ruxandra Hurezean,

    Va multumesc pentru acest minunat articol...
    Sunt bucuros sa vad ca exista jurnalisti adevarati...
  • +3 (3 voturi)    
    sasii (Vineri, 7 noiembrie 2008, 15:51)

    sorin v [anonim]

    eu am fost crescut de sasi, si nu pot decat sa spun ca sunt niste oameni corecti si de valoare--/
  • 0 (8 voturi)    
    ce aberatii! (Vineri, 7 noiembrie 2008, 16:21)

    hans [anonim]

    Ma tot mir de mult timp si nu înteleg de ce românii sunt atât de.....autoflagelanti(hai sa-i spunem acestei stari psihologice asa!)."Mi-e rusine ca sunt român!"soun nuii aici pe acest forum(si nu doar) De ce oare?Ar trebui sa-mi fie si mie rusine ca sunt sas?Evident ca nu, desi ar fi motive destule.De exemplu: din cei 1200 de paznici de la Auschwitz, aproximativ 300 erau sasi transilvaneni.Cam mult,nu?Cititi cartea lui Dieter Schlesak(si el sas),numita"Farmacistul din Auschwitz" si o sa va cutremurati(Este vorba chiar de o ruda de a lui,doctorul Capesius,care la rampa de selectare din Auschwitz întâlneste într-o buna zi vecini evrei de-ai lui din Sighisoara,pe care fara sa crâcneasca îi trimite în camera de gazare.Se îmbogateste cu aurul dentar de la evreii ucisi[15 geamantane!]).Apoi faptul ca sasii si-au parasit locurile de bastina dupa 800 de ani, nu e un lucru cu care ne-am putea lauda.Au trecut prin Transilvania mongolii,turcii,curutii si lobontii,trupe austriece sau trupele lui Vlad Tepes,au venit comunistii si sasii tot au ramas.Ei bine, dupa ce a venit totusi libertatea peste ei, s-au carat masiv atrasi de mirajul Occidentului.Îi întrebai prin anii '90 unde se duc, si spuneau ca "acasa!"Acum multora le pare rau totusi,vad ce au reusit ungurii(partid propriu,ce sa mai vorbim de autonomie culturala),si se gândesc ca si ei ar fi avut aceleasi lucruri,cel putin.Sa va zic eu "secretul" mare, care constituie o minciuna elementara(în germana, mai expresiv spus, "Lebenslüge") pentru multi dintre noi, sasii:majoritatea covârsitoare nu a plecat fiindca doreau sa "traiasca ca nemti între nemti"(asta erau îndrumati de catre organizatiile noastre în RFG sa spuna nemtilor get-beget,în caz ca erau întrebati,.deoarece nemtilor get-beget nu le-ar fi placut sa auda ca au plecat "doar" din motive economice).Motivele economice au fost cde departe cele mai importante.Minciuna elementara consta ca aici, în RFG, sasii se asimileaza cu o viteza nemaipomenita.
  • +3 (3 voturi)    
    exemplu (Vineri, 7 noiembrie 2008, 16:34)

    flamenguinho [anonim]

    is bucuros sa vad ca in romania mai exista oameni integri.

    nu pot sa imi imaginez cum ar fi aratat romania daca toata lumea ar fi fost ca domnul Hans Schaas, pentru ca mentalitatea si caracterul acestui domn se distanteaza la nivel de ani lumina de romania

    sunt super fericit ca m-am nascut in transilvania, ca am trait intr-o societate multiculturala, si ca am avut ce invata de la oameni in genul asta
  • +6 (6 voturi)    
    continuare (Vineri, 7 noiembrie 2008, 16:40)

    Hans [anonim]

    Într-o singura generatie sasii îsi pierd dialectul matern(care e marcant de deosebit fata de germana vorbita în Germania),si multi spun ca nu are rost sa dea mai departe dialectul fiindca e oricum o "sub-limba"!Copiii lor(nu toti, dar multi)se mândresc la prieteni(din motive de alteritate, de a fi totusi un pic altcumva decât cei multi)ca sunt"români"!Paul Schuster, un scriitor sas si el, spunea acum câtiva ani, ca sasii sunt singurul popor din Europa de la ora actuala, care s-a autocatapultat din istorie, fara ca cineva sa-l oblige sa o faca!Cam dura declaratia, dar e si cam mult adevar în ea!Cunosc multi care nu au reusit sa se simta "ca acasa" aici în Germania,mai ales având în vedere ca nemtii de aici sunt totusi altcumva decât noi, sasii,multi considerându-ne "români"!Unii dintre noi se supara pentru asta, altora le e totuna,iar altii chiar aproba!Acum multi sasi vad avântul economic din România si le pare foarte rau ca au plecat asa una-doua,fara sa se gândeasca.PS.Daca va tot plângeti în continuare si va vaicariti fara motiv, daca mai ales veti tot spune ca "mi-e rusine ca sunt român" atunci nu va asteptati sa va respecte altcineva!Exista un proverb în româneste foarte bun pentru a ilustra aceasta stare:"Respecta-te ca sa fii respectat"!Si daca tot spuneti ca tara voastra e cea mai nenorocita, cea mai corupta,cea mai saraca etc.etc.(lucruri care nu corespund deloc realitatii!)atunci de ce va tot mirati ca unii din strainatate(care poate mai au si unele resentimente fata de voi),v-o tot baga pe sub nas??Cine e de vina oare?Atunci când românii vor fi învatat sa se respecte pe sine însusi,si sa nu-si mai balacareasca propria tara si natiune doar din dragul de a o face sau din frustrare ca nu le-a mers vreo afacere,atunci o sa vada si ei progresul real facut de România în ultimii 18 ani(UE si NATO chiar nu înseamna nimic pentru voi?A calatori liber,fara pasaport tot nimic?)Românii sunt pe termen mediu într-o situatie mult mai buna decât sasii,ca credeti ori nu!
    • +8 (8 voturi)    
      cam enge sicht der dinge (Vineri, 7 noiembrie 2008, 17:00)

      flamenguinho [anonim] i-a raspuns lui Hans

      sasii au plecat ca sa traiasca ca nemti intre nemti. cu toate acestea nimeni nu ii opreste (cu atat mai mult cat suntem cetateni EU) sa se intoarca in tinuturile de unde au plecat.

      dar sa se intoarca la ce??? la o natiune care iti impune legi cel putin tampite, pentru ca pot, unde coruptia e in floare (si daca nu ma crezi, incearca sa iti pierzi in romania permisul de conducere si buletinul) si unde oamenii nu dispun de minimul bun simt? uite in articolul de mai sus, cum se chinuie domnul Hans in romania.

      si atunci cum poti sa spui ca in romania au fost facute progrese reale? te uiti la ferraris si lamborghinis a celor din bukarest? te uiti la vilele unor demnitari care au mintit poporul? sau te uiti la satele din sudul romaniei care is cu vreo 30 ani in urma celor din transilvania (si da, e aceeasi tara).

      calatoritul fara viza e ceva normal, membershipul in EU este mai mult de forma, si NATO ca structura isi pierde din importanta.
      eu personal nu ma identific cu ideea de roman si nici cu nationalitatea de romania. eu ma identifc mai mult cu ideea de ardelean si cu cetatenia EU.

      daca romania era asa perfecta cum spui tu ca e, aveam de 100 ori mai multi oameni cum e domnul Hans. dar nu ii avem, mai mult decat atat, ei se diminuaza din ce in ce mai mult.
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 12:29)

        CrisS [anonim] i-a raspuns lui flamenguinho

        Si solutia este ... sa-ti plingi de mila sau sa-ti fie rusine ca esti roman?

        Si polonezii au probleme: insa nu veti auzi unul spunind ca-i este rusine ca e polonez!

        Cit timp nu vom invata sa avem stima de noi insine, lucurile nu vor merge bine in tara. Caci stima de sine te opreste sa furi, sa dai spaga, sa inseli pe altii, oriunde ai fi...
  • 0 (0 voturi)    
    articol (Vineri, 7 noiembrie 2008, 17:01)

    florin [anonim]

    bravo ruxandra, cred ca ai reusit sa impresionezi pe multi cu acest articol. de mult timp nu am mai citit un asemenea articol. Respecta absolut in totalitate teoria despre receptarea operelor de arta, scrisa de marele Tudor Vianu - asa consider acest articol. Am savurat fiecare cuvant al articolului si parca ma vedeam langa dl Hans si tractorul pe care pana la urma l-a primit.
    Felicitari si mult succes! Adevarat talent
    • +2 (4 voturi)    
      minoritati (Vineri, 7 noiembrie 2008, 17:50)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui florin

      Domnilor
      Cu majoritatea minoritatilor s-a intimplat la fel
      primii care au fost vinduti au fost evreii...atunci s-a produs un minicolaps...de ce ?...fiindca ei ocupau posturi de conducere in toata ramurile ( nu erau numai intelectuali cum se obisnuieste sa se creada...)..economia a inceput sa scirtiie....
      apoi a venit rindul sasilor si svabilor nemaivorbind de restul minoritatilor dupa revolutie
      iar noi am ramas sa ne lamentam ca ne-au plecat minoritatile cind NOI am facut tot posibilul ca sa plece...
      si acuma suntem suparati ca ne "cotropesc" strainii dar NOI nu facem nimic ca sa ne imbunatatim situatia...
      Eu i-am cerut unui bun prieten o suma de X euro ca sa pot deschide o mica afacere...stiti ce mi-a raspuns : mai frate "eu am muncit din greu ca sa-mi fac o situatie in Germania.Am pornit de la zero si stiu sa aporeciez banul si prietenia...dar nu te supara ca intre cele doua aleg BANUL...fiindca am tras din greu si am inceput de la zero....voi aveti o mentalitate gresita...asteptati ca sa primiti mura- gura..."
      A AVUT DREPTATE
  • +2 (2 voturi)    
    celor care le este rusine si nu numai (Vineri, 7 noiembrie 2008, 17:38)

    aliodor [anonim]

    mi-a placut povestea lui Hans si povestea cu Hans.

    despre rusinea e a fi roman:

    vine de la educatia de acasa si mai ales de la scoala, de la televizor , de la partid.
    am invatat ca suntem toti LA FEL.
    nu suntem, fiecare este el, ea insusi, insasi inainte sa fim romani.

    si Hans este tot roman, chiar daca este sas.
    si tiganii din Italia sunt tot romani, chiar daca nu ne place.
    problema este cine esti TU.
    gandeste-te la asta in fiecare dimineata.

    lasa vaicareala ca esti roman, iar daca traiesti in Bucuresti sau in Romania si nu iti place, nu e nimeni vinovat ca stai acolo.

    am fost asta vara la Sibiu, orasul era OK.
    si am fost si la Paltinis si am ramas ingrozit cat de comunist arata totul.
    am fost si intr-un sat de sasi cu o biserica noua (Slimnic) si am vizitat o cetate medievala saseasca, o pazea un baiat sas, i-am uitat numele, care tinea niste oi inauntru.
    mi-a placut ruina, mi-ar fi placut sa-l intalnesc si pe Hans, poate data viitoare.
  • +2 (4 voturi)    
    Doar un comentariu... (Vineri, 7 noiembrie 2008, 17:59)

    calator [anonim]

    Cum bine spunea un forumist aici (Hans), natia (caci dupa cum se vaita sau sau ridica osanale unii pe aici nu poate fi numita natiune) romana are inradacinata sau poate cultivata undeva in cerebel admiratia fata de tot ce e strain si diapretul fata de tot ce e romanesc. Zicea cineva de satele din sud ca sunt cu 30 de ani din urma? Voi aveti cea mai mica idee cate sate fara curent electric exista numai in judetul Alba? Ati intrat vreodata cu trenul in tara pe la Curtici? Satele alea de tigani chiar la intrare in Curtici, cu cosmeliile darapanante le-a observat cineva? Johann Schaas este unul din miile de oameni cinstiti care inca exista in Romania si care isi duc viata in anonimat. Sasii macar au putut sa plece. La fel si multi dintre evrei. Ce sansa au avut in schimb zecile sau sutele de mii de romani? Sate intregi din Banat au fost deportate in miez de noapte in mijlocul Baraganului!! Zeci de mii de profesori, doctori sau ofiteri, romani cu totii, care au avut singura vina ca aveau o alta opinie decat comunismul au infundat puscarille si nu au mai vazut soarele niciodata. Sunt curios cati dintre cei care au postat aici, stiu cum a murit un Mihalache, un Maniu, un Gheorghe Bratianu sau zeci de tarani anonimi din Arges care au spus nu colectivizarii? De lucrurile astea oare, nu va e rusine? Oricum am da-o cea mai mare suferinta a avut-o tot amaratul asta de popor. Si cu toate astea s-au nascut si aici un Eminescu, un Coanda, un Babes, un Vlaicu, un Paulescu, un Hulubei si multi altii. Peste inca 20 de ani, se va ridica si Romania, acolo unde ii e locul, dar oricum noi nu o sa mai apucam.
  • +2 (2 voturi)    
    bravo (Vineri, 7 noiembrie 2008, 18:03)

    hgmz [anonim]

    articolul este exceptional. comentariile rautacioase nu isi au locul, oricum doar cei care n-au nascut si au trait printre ei (cum sunt si eu) si am vazut ulterior cum pleaca si cum e fara, pot intelege cu adevarat ce au insemnat ei pt transilvania si de ce ar trebui sa le fie recunoscute meritele. si lor si ungurilor! e insa mare pacat ce se intampla acum cu tiganizarea asta... om trai si-om evdea!
  • +4 (8 voturi)    
    Romani penibili (Vineri, 7 noiembrie 2008, 18:10)

    banat [anonim]

    Dea dreptul penibili sunteti... Nu numai Ceasescu le-a alungat si maretul popor roman... Toti ati participat, chiar si cu tacerea voastra. V-ati bucurat pentru casele lor lasate aici, pentru bunurile furate. Daca erau inca aici o injurati cum o injurati pe ungurii din Transilvania zi de zi. daca s-ar face referendum ca sa plece toti ungurii din tara sunt sigur ca s-ar vota peste 50% pentru. Dupa 20 de ani le-ati jelii exact cum faceti acum... Ipocritilor!!!
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Vineri, 7 noiembrie 2008, 19:43)

      x [anonim] i-a raspuns lui banat

      subscriu
    • +5 (5 voturi)    
      mai usor cu insultele (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 1:15)

      roman nepenibil [anonim] i-a raspuns lui banat

      uite eu sunt un roman care nu ii injura pe ungurii din Transilvania, si n-as vrea sa plece pentru ca apartin aceluiasi pamant ca si mine; insa cand vad generalizari de genul acesta, ma doare, pentru ca stiu ca mai sunt milioane de romani care gandesc ca mine, si epitetul "penibili" este nemeritat.
  • -3 (5 voturi)    
    Da si... (Vineri, 7 noiembrie 2008, 18:31)

    coko [anonim]

    Ce va tot dati pe spate cu sasii, cu ungurii, cu intemeietorii Transilvaniei? Ce Transilvania e stat? Asa subtil lucreaza serviciile ungare incat va dati tara si mandria pe o poveste romantat?

    Bunicul meu a mancat bataie de la unguri in 1940, strabunicul a lucrat in Canada sa cumpere pamant de la groful atotstapanitor, romanii nu aveau voie sa se stabileasca in orase, sa construiasca scoli sau biserici din piatra, sa vorbeasca romaneste. Dupa 1945 bunicul a avut probleme cu proaspetii comunisti si securisti in mare majoritate unguri si evrei care l-au fortat sa se inscrie in colectiv.

    Ce lacrimi va stoarce istoria?

    La munca cu voi induiosatilor!
    • 0 (0 voturi)    
      bine a facut (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 20:20)

      ungur [anonim] i-a raspuns lui coko

      bine a facut ,uite unde s-a ajuns lasand tiganii la oras.
      Pe vremea ungurilor daca pierdeai ceva pe strada maine il gaseai tot acolo.
      Acum te talaresc pe strada!
      E soarta ce o meritati.
  • 0 (0 voturi)    
    nu e asa! (Vineri, 7 noiembrie 2008, 19:29)

    Hans [anonim]

    "flamenguinho" nu stiu cine esti,presupun ca esti sas sau svab din Banat;egal,oricum ar fi,trebuie sa te contrazic pentru ca pur si simplu minti aici:cei mai multi nemti din România NU au plecat din cauza unor "persecutii nationaliste"!Atunci când acestea erau o realitate(sfârsitul anilor '40 pâna prin anii '50) nu au facut-o,ba cei mai multi au revenit din deportare acasa.Au plecat din motive pur economice,"basmul"cu dorinta de a trai "ca neamt printre nemti"a fost inventata de organizatiile lor din RFG ca sa-si justifice plecarea în masa în fata nemtilor sadea, care nici nu îi considerau nemti(cel putin oamenii de rând,care-s cei mai multi într-o societate)si care nu vedeau cu ochi buni "valul de azilanti economici".Nemtii n-au fost alungati de nimeni din România(asa ca în Polonia,Ungaria,Cehoslovacia si Iugoslavia),plecarea a fost alegerea noastra si numai a noastra.Asta e pura realitate pe care o poti cerceta din nenumarate carti si documente daca ai interesul acesta, o realitate care nu se schimba oricât ai dori tu asta.Si doar un rauvoitor ca tine nu ar vedea schimbarile profunde si masive din România.Poate esti român,nu stiu,oricum vaicarelile si lamentatiile de gen "nu s-a schimbat nimic, e mai rau ca înainte,toti fura{evident, tu nu!]" nu mai impresioneaza pe nimeni, poate dar pe niste nostalgici iremediabili care au profitat de pe urmele comunismului.Oricum ma mira si excesul de simpatie al românilor fata de noi,având în vedere faptul ca multi din sasii mei(bineînteles nu toti, mai ales cei care, inclusiv eu, avem neveste românce)va priveau(si înca va mai privesc) cu condescendenta si uneori chiar cu dispret,apelativul pentru voi fiind în cel mai bun caz "Bloch"(adica "valah")Poate din cauza faptului ca putini români stiau saseste?Ar fi cazul sa te informezi ceva mai bine si sa încetezi cu vaicarelile,ca astea nu fac altceva decât sa stârneasca dispret.Iar daca nu te mai simti bine în România, vino la noi aici,poate te simti mai bine în Germania(nu cred!)
    • -1 (1 vot)    
      Stiti de ce va stimam noi pe voi.. (Vineri, 7 noiembrie 2008, 20:23)

      Viorel [anonim] i-a raspuns lui Hans

      ...saşii foarte mult şi îi displacem atât de mult pe maghiari?
      Pentru că voi nu aţi avut niciodată revendicări teritoriale. Ca şi domnul Hans din articol, pământul pentru români a fost şi va fi întodeauna SFÂNT.

      Articolul este incredibil pentru rezonează în majoritatea dintre noi, iar aceasta mă bucură şi îmi dă speranţă.
  • +8 (8 voturi)    
    Ardealul s-a regatzenizat (Vineri, 7 noiembrie 2008, 19:49)

    Silvian [anonim]

    iar atmosfera descrisa de dna Hurezeanu in articol (pe care am trait-o si eu in copilarie intr-un sat multietnic tipic sudului Transilvaniei), s-a pierdut cu totul in anii 90 desi in ultimii ani, dupa intrarea in UE, Ardealul a reinceput sa isi revina putin si sa se reconecteze la legaturile sale naturale Occidentale... Sunt roman din Sebes/Mulbach/Sasz Seben si ceea ce voi afirma va indigna pe unii, dar multi ardeleni imi dau dreptate. 1 decembrie 1918 a reprezntat o mare eroare istorica pentru noi, ce a condus la intoarcerea Ardealului in timp cel putin 100 ani. O spun multi, a spus-o raspicat Slavici, deputatii Partidului National Roman care in trenul care ii ducea spre Bucuresti dupa "Marea Unire" si-au pierdut brusc entuziasmul si au exclamat cand au ajuns in Gara Ploiesti "Mama ce tiganie, ei sunt fratii cu care ne-am unit??" ... a sustinut-o si Petru Groza in "Adio vremurilor vechi", pe care nu il stimez datorita regimului pe care l-a instaurat. Sunt diferente si continua sa existe atata timp romanii de pe cele doua versante ale Carpatilor au trait aproape un mileniu in sisteme politico-economice diferite, unul de factura europeana/germana (Transilvania si ulterior Imperiul austro-ungar) si altul de natura turco-balcanica, a caror influente si-au pus adanc amprenta in mentalitatile lor.
    Servus
    • -2 (6 voturi)    
      amice esti.....,stii tu ce! (Vineri, 7 noiembrie 2008, 20:13)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui Silvian

      "Amice esti....idiot",ar fi spus Caragiale, si ti se potriveste de minune "român" de doi bani ce esti!Hai sa-ti spun eu cine a fost Slavici:în timpul primului razboi mondial colaboreaza(îsi ofera NEÎNTREBAT serviciile)cu ocupantul german si austro-ungar.Dupa razboi este închis pe un an(cam ieftina pedeapsa,nu?)pentru asta, de atunci are o ura viscerala pe casa regala si pe Bucuresti.Este un antisemit notoriu care cere UCIDEREA evreilor înca de prin anii '20 fiind convins, ca toate lichelele paranoid-antisemite,ca ei conduc România de fapt.Deci ceea ce a spus acest tip cu caracter infect despre "Regat" este tot atât de obiectiv,nepartinitor si sincer ca si declaratiile unui comunist de prin anii '50 despre occident si SUA.Esti penibil de prost,neinformat si mai ales plin de prejudecati.În anul 1910,în "Regat" stia aproape 50% din populatie sa scrie si sa citeasca,în acelasi an se face un recensamânt si în Ardeal(în toata kakania[Austro-Ungaria] de fapt)unde se constata ca aproape 90% din românii de acolo sunt analfabeti("numai 50% din unguri si doar vreo 9% din sasi erau nestiutori de carte)!Poti sa cercetezi asta daca nu ma crezi.Si acum ia pune-ti la lucru un pic creierul tau de nostalgico-isteric dupa austro-ungaria si ia ghici DE CE era asta asa în kakania ta multilateral dezvoltata si asa de superioara fata de"Regat"!
      • 0 (0 voturi)    
        insulte, dar argumente impotriva a ce a zis? (Vineri, 7 noiembrie 2008, 22:16)

        m [anonim] i-a raspuns lui Adrian

        pe dracu' 90%...cred ca nici in lb.maghiara nu erau atatia romani analfabeti. mai incearca...si care-i problema ca slavici era pro-austro-ungar si pro-german? parerea mea...foarte bine ca ardealul s-a unit cu romania, dar o mare parte din ce s-a intamplat dupa aia a fost de rahat. lucrurile se puteau face mai bine. nu trebuia sa ne lasam (atat de)condusi de la bucuresti. oricum, zi merci ca inca n-am ajuns sa-i uram pe sudisti cum-i urasc croatii pe sarbi. si ei vorbesc aceeasi limba, dupa cum cred ca stii, si la fel s-au unit cu mari sperante in 1918
      • +2 (2 voturi)    
        am si eu o intrebare... (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 12:42)

        CrisS [anonim] i-a raspuns lui Adrian

        Ce aveau , inafara de limba si un trecut destul de indepartat, in comun cei din Ardeal si cei din Regat in momentul unirii?...

        Cred ca istoria dovedeste ca Silvian nu vorbeste chiar prostii... Diferenta dintre Ardeal si sud exista si-n ziua de azi, mai ales in mentalitate...

        Am fost obisnuiti zeci de ani,, in timpul lui Ceausescu, sa cunoastem intr-o anumita lumina istoria... E greu sa admitem acum anumite realitati, insa trebuie sa facem efortul...
    • +2 (2 voturi)    
      de acord, in parte (Vineri, 7 noiembrie 2008, 23:27)

      q1953 [utilizator] i-a raspuns lui Silvian

      Sunt in parte de acord cu tine si anume cu faptul ca "Ardealul s-a regatenizat".
      In mod normal, aceasta provincie mai civilizata trebuia sa influenteze in mod pozitiv celelalte provincii ale tarii dupa unire. Dar in acest caz s-a intamplat invers. Asta in conditiile in care au fost prim-ministrii si alti demnitari ai statului din Ardeal
      Asa cum noi romanii ar trebui sa-i influentam in bine pe tigani, dar se intampla ca ne tiganizam noi.
      Poate un sociolog sa spuna ce se intampla.
    • 0 (0 voturi)    
      ai dreptate frate (Marţi, 11 noiembrie 2008, 18:14)

      mill [anonim] i-a raspuns lui Silvian

      cu ceea ce spui. 1 dec 1918 a fost cea mai mare greseala a ardealului....
  • +1 (1 vot)    
    Pulitzer (Vineri, 7 noiembrie 2008, 20:11)

    Ziaristu [anonim]

    Dom'le, cand credeam ca s-a dus dracului toata presa din Romania shi ca redactziile inmultzite ca ciupercile shi umflate artificial pe banii unor moguli fraieri sunt umplute pana la refuz de blonde "talentate", atunci apare.... Ruxandra. Itzi multzumesc ca mi-ai readus sperantza.
  • 0 (0 voturi)    
    Oameni minunati (Vineri, 7 noiembrie 2008, 20:31)

    Liviu [anonim]

    Pacat de acesti oameni minunati ca au parasit romania si in gospodariile lor au rama tiganii si romanii puturosi care nu stiu sa-si puna un cartof in gradina.
    Am vazut gospodariile lor minunate case bine ingrijite gradini cu flori.Pacat de ei ca au plecat si cei care au mai ramas nu au nici-un ajutor din partea statului roman corupt!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Bun articol... (Vineri, 7 noiembrie 2008, 20:49)

    Lucius [anonim]

    Multi oameni valorosi a pierdut Romania. Sa speram ca au ramas totusi destui oameni harnici si decenti care sa faca Romania prospera pentru copiii nostri.
    Prea repede se grabesc unii sa puna bariere bazate pe etnie intre oameni. Singurele bariere ar trebui sa-i desparta pe oamenii de bun simt de molipsitorul rest
  • +1 (3 voturi)    
    nimic nu e etern (totul curge) (Vineri, 7 noiembrie 2008, 20:54)

    gigi [anonim]

    Nationalitatea lui face ca subiectul sa fie picant, în rest e vorba de un batrân conservator dar cu umor si mai ales, cu intelepciunea de a intelege ca nimic nu e etern.
    El intelege pe ABBA: "the winner takes it all" : Egiptul a cazut, Galia, Roma, Constantinopole, chiar si Berlinul a fost cucerit, da, chiar si Berlinul !
    Doar nu ar fi Ardealul o exceptie.
    Superioritatea vreunei natiuni e un subiect de mult spulberat, degeaba vorbiti de unguri, români, tigani, sasi, toti sunt oameni între oameni.
    Istoria e o insiruire de selectii pe criteriul eficientei, dar poate fi povestita romantic si lacrimogen si atunci devine literatura sau articol ziaristic.
  • -1 (3 voturi)    
    dar istoria ultimilor daci ? (Vineri, 7 noiembrie 2008, 20:57)

    gigi [anonim]

    dar istoria ultimilor daci când ne-o povestesti ?
  • +3 (3 voturi)    
    Avem milioane de oameni ca d-nul Hans (Vineri, 7 noiembrie 2008, 21:27)

    Andrei-de-la-Orhei [utilizator]

    dar nu se duce nimeni sa scrie despre ei.De ce?Pentru ca nu fac nimic iesit din comun,nu pleaca nicaierea masiv,nu atrag atentia asupra lor.Cine sunt? Sunt taranii nostrii din Baragan, Oltenia,Moldova,Banat,Ardeal, mai scurt din toata tara. Si sunt multi, sunt milioane de oameni care au radacinile aici,unii mai de curand altii de pe vremea dacilor. Sunt omeni simpli, care traiesc la tara si muncasc pamantul, intreaga lor viata si fac lucrul asta de cand se stiu ei si stramosii lor. Este de laudat atitudinea domnului Hans, dar la fel ca el sunt si alte milioane de oameni, sau cu sangele amestecat cu cel al grecilor si turcilor si al popoarelor migratoare.Ce mai conteaza ce fel de sange atata vreme cat suntem aici si muncim? Cui ii pasa?
    Bunicul meu a trait in Baragan, intr-un sat sarac, si toata viata lui a muncit palma de pamant care i-au lasat-o comunistii,gradina, si a trait cu speranta ca intr-o zi isi va recapata inapoi pamantul primit de la parintii lui.Si l-a recapatat si a fost fericit sa-l aiba si sa-l munceasca atat cat puterile l-au ajutat si a fost in viata.Nu a fost dator la nimeni si nimeni nu i-a fost dator lui.A muncit din greu toata viata, nu a cerut si nu a primit ajutor de la nimeni.
    Ca el sunt milioane de oameni care traiesc si muncesc pamantul tarii de mai demult decat istoria isi poate aduce aminte.Duceti-va in orice sat din oricate parte a tarii si ii veti vedea pe acesti oameni.
    In general 70% din cei de la orase sunt aia care au fugit de la sate din cauza de munca grea.
    • 0 (0 voturi)    
      bla (Vineri, 7 noiembrie 2008, 22:21)

      m [anonim] i-a raspuns lui Andrei-de-la-Orhei

      bla-bla...du-te in bangladesh si e la fel. aici e vorba de drama ardealului, nu de taranii din baragan.
      a, apropo, TRAIASCA ARDEALUL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
      • +1 (1 vot)    
        Ce drama? Care drama? (Luni, 10 noiembrie 2008, 20:18)

        Andrei-de-la-Orhei [utilizator] i-a raspuns lui m

        Las-o mai moale cu drama Ardealului, ca nu e nicio drama la niste oameni care au plecat in Germania pentru conditii de viata mai bune si multe avantaje! Au plecat de buna voie, nu i-a alungat nimeni! Puteau sa ramana in Romania alaturi de noi, ceilalti care suntem inca aici, dar au preferat o viata mai buna in Germania! Unde vezi tu drama? A fost alegerea lor foarte pragmatica pentru o viata mai buna!
        Banuiesc dupa comentariul pe care l-ai scris ca esti ardelean, si anume genul acela caruia nu-i pasa nici cat negru sub unghie de altceva decat de ce se intampla in Transilvania. Am o noutate pentru tine: Romania e mai mare decat Ardealul si il include, alaturi de celelalte provincii istorice. Si nu era vorba de ce se intampla in Bangladesh, era vorba de ce se intampla in Romania, si din nou spun, in Moldova, Ardeal,Muntenia, Oltenia,Dobrogea, si celelalte. Eu nu vad Ardealul ca pe ceva aparte, il vad ca facand parte din Romania.Si daca e vorba de necazurile tranilor din Ardeal, putem la fel de bine sa vorbim si despre necazurile celor de prin alte parti.Fara atata victimizare si fara impresia ca voi cei de acolo sunteti mai aparte si mai diferiti si mai buni si mai muncitori decat ceilalti romani. Vrei drame?Uite-te la cele din Bucovina de Nord,Basarabia, Sudul Basarabiei.Alea sunt drame!Aaaaa, am uitat,pe tine nu te intereseaza... decat 'drama' unor sasi care au plecat la o viata cu mult mai buna!
        Si apropo, TRAIASCA ROMANIA !!!!
  • -2 (4 voturi)    
    O nedumerire (Vineri, 7 noiembrie 2008, 22:15)

    dumi [anonim]

    Domnilor, dati-mi voie sa-mi exprim o nedumerire:
    Inteleg ca un articol simpatic, ca acesta, care prezinta un personaj in fond banal (herr Hans, ale carui suferinte n-ar trebui dramatizate), poate sa produca o emotie in randul cititorilor simtitori si chiar sa fie propus pentru un mare premiu.
    Ok.
    Dar nu inteleg valul de lacrimi si pupincurisme la adresa sasilor, regretele ca strainii pleaca, si mai ales nu-i inteleg pe aceia care se declara cu aceasta ocazie rusinati ca sunt romani. Care-i legatura?

    Dragi (hmm... nu prea merge), fratilor (... nici asta!) ardeleni, puteti sa-mi dati o explicatie?
    • +4 (4 voturi)    
      well (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 2:05)

      Ardeleanu [anonim] i-a raspuns lui dumi

      O sa incerc eu sa-tzi raspund, deshi nu-s sigur ca ash fi mare specialist in aceasta problema. Reactzia puternica a unui numar atat de mare de cititori la un asemenea articol este expresia nostalgiei pentru o lume care a fost frumoasa shi buna candva (cel putzin noi asha ne amintim) shi care s-a cam dus dracului. Faptul ca stricarea acestei lumi coincide cu exodul sashilor este shi nu este o coincidentza. Asha cum a remarcat cineva mai sus, in cazul Ardealul s-a intamplat invers decat ar fi trebuit sa se intample, adica s-a regatzenizat, iar eu, ca un ardelean care a trait mult timp shi in Sud, crede-ma ca shtiu ce inseamna asta. Probabil acest proces s-ar fi intamplat shi daca ar fi ramashi sashii aici, la urma urmei cunosc multzi tineri unguri care deja asculta manele, deshi in urma cu catziva ani acest lucru era de neconceput, cand manelele faceau deja ravagii in Sud. Intamplarea face ca sashii sa fi "scapat" de toate mizeriile care ni s-au intamplat in ultimii 20 de ani, tocmai fiindca ne-au parasit, din motive de ei shtiute. Asta ne face, insa, sa ne gandim la ei ca la ultimii ardeleni adevaratzi, pastratori ai spiritului Ardealului traditzional, inclusiv prin dorul lor pentru meleagurile natale. Mai e shi sentimentul de frustrare shi neputintza atunci cand calatorim prin vechile sate ale sashilor shi vedem imaginea dezolanta a ceea ce inseamna balcanizarea. Judecand dupa numarul mare de comentarii nostalgice shi induioshatoare, se pare ca mai suntem inca destui care regretam ceea ce am pierdut. Ca nu prea shtim ce sa facem in aceasta situatzie, asta e alta poveste.
    • +4 (4 voturi)    
      explicatie (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 3:55)

      ioan timisoara [anonim] i-a raspuns lui dumi

      Nu ma mira ca ai o nedumerire, atata vreme cat ii numesti pe sasi "straini". Inseamna ca nu intelegi nimic din istoria Transilvaniei.
      Sasii au venit in transilvania incepand de pe la 1200. A numi "strain" pe cineva care de 800 de ani, timp de ca 32 de generatii, a trait in Transilvania in pace si intelegere cu romanii si maghiarii denota ....
      Daca sasii is "straini" atunci o buna parte din pietrele si acoperisurile Transilvaniei sunt "straine", Sibiul, Brasovul, Branul, Sighisoara, Bistrita, Clujul, Sebesul, Mediasul, etc.etc.
      Modul in care au fost tratati de catre comunisti a fost profund daunator intereselor Romaniei.
      • 0 (0 voturi)    
        ok (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 17:55)

        dumi [anonim] i-a raspuns lui ioan timisoara

        totusi, de ce-i iubiti voi atat de mult pe sasi si pe unguri? de ce-i pupati in cur? am rude si prieteni in Republica Moldova, care-i pupa-n fund pe rusi. De ce oare? nu cumva e vorba de o mentalitate de sluga, de care trebuie sa ne dezbaram?
        • +1 (1 vot)    
          nu (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 20:03)

          m [anonim] i-a raspuns lui dumi

          suntem toti ardeleni. sasi, romani, unguri. nu e vorba de slugi, i respectam pe cei care au facut ceva pentru tara asta (transilvania).
        • 0 (0 voturi)    
          nu (Duminică, 9 noiembrie 2008, 8:33)

          ioan timisoara [anonim] i-a raspuns lui dumi

          Nu e vorba de o mentalitate de sluga.
          Dumneata ar trebui sa traiesti o perioada in Ardeal, pt ca vad ca nu stii depre ce este vorba.

          In primul rind se pare ca nu stii ca in Ardeal exista (pe langa maghiarii sau putinii sasi 100%) un mare amestec. Sunt milioane care au cel putin un bunic strabunic sau alt membru de familie prin casatorie care sa nu fie roman (de limba materna). SI mai mult in randul prietenilor, colegilor de munca sau vecinilor. Nu este vorba de slugrnicie ci de buna intelegere, prietenie si respect reciproc.
          Si maghiarii sunt mult mai romani decat se crede. Etniile din Ardeal nu se dusmanesc de fapt in viata de zi cu zi si nu s-ar fi dusmanit niciodata daca nu ar fi fost politicieni si guvernanti in afara Transilvaniei (in Romania, Ungaria sau Germania) nationalisti sau fascisti. Care pt 2-3 ani si-au scos un capital politic efemer pe urma dezbinarii artificiale si fortate. Toti au ajuns si vor ajunge in lada de gunoi a istoriei.
  • +2 (2 voturi)    
    Tristete.. (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 1:09)

    horace [anonim]

    O tristetze intr-adevar amara.. Povestea cu Siberia e intr-adevar amara.. Sa mergi la un azil de batrini din Germania (conditii f bune) , fosta deportata in Siberia si sa te intilnesti acolo cu niste "colegi de suferinta".. o mica armata de "veterani" sa zic asa.. Si sa depeni amintiri despre conditiile de viata de acolo.. Razboiul uneste caracterele.. Caracterele ramin dincolo de interese. . De razboi. Sint identice cu acele in timp de pace.. sufleasca..
  • -5 (5 voturi)    
    pe cand????? (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 3:41)

    Ion [anonim]

    Feicita poveste a ultimilor unguri din Transilvania??
    • +1 (1 vot)    
      Dream on! (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 4:33)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui Ion

      Pasarea malai viseaza... man, cam peste alte o mie de ani.
    • 0 (0 voturi)    
      razi tu razi... (Duminică, 30 noiembrie 2008, 19:50)

      hashkadam [anonim] i-a raspuns lui Ion

      ...Harap Alb, dar ar ramane romanii si tiganii, iar ordinea fireasca a lucrurilor va fi ceva de genul: fericita poveste a ultimilor romani in Rromania!
      Oricum, probabil ca esti prea tanar si nepriceputean sa intelegi urmarile disparitie ungurilor din Romania, sau nu-i cunosti decat din baladele spumegande cvt-iene.
  • +5 (5 voturi)    
    Sondaj (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 4:08)

    ioan timisoara [anonim]

    Am o curiozitate:
    Cum ar vedea cititorii acestui articol urmatoarea propunere (pur ipotetic):
    Guvernul Romaniei sa ofere sasilor care s-ar intoarce la vatrele lor natale niste facilitati, cum ar fi dreptul de proprietate asupra caselor lor (ma refer la tara nu in orase), si o parte din pamintul care le-a fost luat (ei fiind singurii care nu l-au primit)?

    Parerea mea e ca ar fi o actiune benefica pt satele transilvane.

    Mai vreau sa adaug un lucru. Din pacate fabula aceasta cu vulpea si bursucul inca subestimeaza mult realitatea! Si anume in realitate vulpea nu doar a alungat bursucul, ci a si surpat intrarea in vizuina dupa pleacrea bursucului.
    In Transilvania se afla sute de biserici fortificate si cetati. Biserici, romanice gotice, turnuri de aparare si ziduri, bolti si portale. Sunt vechi de sute de ani, si niste capodopere ale arhitecturii si al patrimoniului national. Mare parte dintre ele sunt lasate in paragina, sunt niste ruine, adaposturi pentru animale etc.
    Sunt o bogatie imensa aruncata la cosul de gunoi al ignorantei. Ar putea aduce multi bani prin turism, ca adevarate muzee, orice alta tara s-ar putea mandri si s-ar putea fali cu o asemenea atractie turistica veritabila, originala si unica in Europa.
    Asta e marele scandal. Cel mai recent exemplu este Bistrita, unde biserica gotica, monument arhitectonic si simbolul orasului, a ars din neglijenta autoritatilor.
  • +2 (2 voturi)    
    Sasii (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 9:08)

    Mihai [anonim]

    Sasii par o etnie cinstita si muncitoare, spun asta in ciuda "uitarii" sau marginalizarii la care au fost supusi din cauze probabil mai mult politice.
    Poate ca e nedrept ce li s-a in tamplat in ultimul secol si e posibil sa fie (sasii de la noi) niste victime colaterale ale razboaielor purtate de Germania in secolul XX. Pana la urma Germania nu a reusit sa gaseasca niste solutii pasnice si viabile dpdv politic si social pentru crizele prin care a trecut.
  • 0 (2 voturi)    
    Vaicareli interminabile si osanale lingusitoare (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 9:51)

    suki [anonim]

    Cam asa arata in mare postarile la acest articol, de altfel f dragutz in felul lui. In afara unui domn cu ascendenta respectiva care a avut decenta sa mai spuna si adevarul, restul sunteti intr-o prostratie demna de admirat. Ceea ma deranjeaza cumplit este sovinismul asta pe care il aratati fata de propria tara, mai bine zis ceea ce nu e neaparat Ardealul vostru pretios. Eu am calatorit in Ardeal, dar voi ati venit in Moldova? Ca vad ca va bagati la criticat, nici orasele nu va plac, etc. Am vazut Sibiul cu centrul vechi cel vestit. Ar putea fi dragutel, dar voi va dati seama cit de distrus inca mai este? Mirosul de sobolan de la tot pasul va spune ceva?
    Plus de asta, de ce criticati in masa romanii? Ce, aveti cumva impresia ca bunicii nostri nu isi iubeau pamintul? Al meu bunic a innebunit subit cind i l-au luat la colectiva. Dupa revolutie si l-au recuperat f greu, dar nimeni nu a renuntat la el. Inca se munceste, si poate ar fi timpul sa aflati ca vb numai prostii cind spuneti ca agricultura nu e rentabila. De fapt, cred ca voi nu aveti prea multe proprietati, si vorbiti asa, sa fiti in ton cu restul. O portie de realitate nu v-ar strica. Iar daca va e asa rusine cu Romania .... drum bun si cale batuta!
  • -2 (2 voturi)    
    soxesch (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 10:14)

    dani [anonim]

    Sasii repatriati in Germania au facut-o pentru motive strict materiale si facilitati primite de la statul german. N-au mai avut, in general, nimic in comun cu Romania si cu limba romana, pe care "au uitat-o". Unii s-au reintors totusi, sa-si ia neveste romance, mai frumusele. Iar altii, sa-si cumpere apartamente ieftine, cand s-a putut.
    Dar, cine stie, cu o propaganda puternica de stat romanesc si cu criza asta la fabricile auto din Germania, poate ca vin cativa inapoi...insa cu nasul pe sus, la orase.
  • +3 (3 voturi)    
    Pacat (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 11:16)

    TZEPESH [anonim]

    Pacat ca au plecat si odata cu ei cultura muncii si mesresugurilor.
    Una din cele mai mari pierderi a le Romaniei.
  • +5 (5 voturi)    
    istorie versus manipulare (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 11:41)

    nickhope [anonim]

    De ce manualele de istorie din care au invatat generatiile anilor 60-80 alocau doar cateve pagini perioadei interbelice, care dupa parerea multora a fost foarte fasta pentru "Romania Mare" ? Pentru ca guvernantii comunisti n-au gasit alta cale de a se legitima in fata istoriei decat nationalismul lor voit prost inteles, care legitima romanul ca fiind dintotdeauna singurul bun, tolerant, harnic, iar "conlocuitorii" ca fiind cei care le sug lor vlaga.
    Realitatea e ca Ardealul a ajuns ceea ce era inainte de comunisti prin efortul TUTUROR locuitorilor sai. Pe vremea aceea toti erau preocupati sa o duca cat mai bine IMPREUNA, nu sa se sape reciproc. Caracterul s-a pastrat in mare parte pana prin anii '70 la nivelul maselor, in ciuda eforturilor guvernantilor. In mod paradoxal, cei mai sovini au fost cei din sud, care erau in necunostinta de cauza, deci foarte usor de manipulat. Tendinta asta e si mai vizibila azi, cand cei mai porniti impotriva "ungurilor" sunt tot sudistii ... Probabil ca ceea ce scriu eu aici va face sa le creasca tensiunea unora, dar nu lor ma adresez eu, ci celor care au crescut in Ardeal si care stiu foarte bine ce tip de relatii existau intre membrii comunitatilor respective, INDIFERENT de etnia lor. Mie unuia mi-e dor de vremurile alea si le regret foarte mult (din punct de vedere al intelegerii intre oameni, binenteles !), iar istoria lui Hans n-a facut decat sa acutizeze aceste regrete.
    Felicitari doamnei ziariste pentru subiectul ales si pentru modul de punere in pagina al acestuia. Aici este Romania adevarata, nu la Palatul Victoria sau la "Palatul" Becali, asa cum voit incearca sa manipuleze opinia publica cea mai mare parte a media (scrisa sau TV). Cei care sunt victimele acestei manipulari ajung cu mare usurinta sa afirme ca le e rusine ca sunt romani. Inchideti TV-urile si calatoriti in tara. O sa va schimbati parerea cu siguranta !
  • 0 (2 voturi)    
    romanii astia! (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 17:07)

    cristian [anonim]

    Poate si strabunii mei ar fi construit in Brasov, in Sibiu, In Bistrita sau in Targu Mures. Dar ei nu puteau sa faca doua lucruri: sa se stabileasca intr-un oras si sa-si faca biserica de piatra, doar de lemn. De ce? Pentru ca erau ROMANI.
    In momentul in care se duceau sa declare un copil (si in felul asta sa-l trimita mai tarziu la scoala), Ioan Albu devenea Janos Feier (sudistii rad poate ca in Transilvania sunt Traian, Decebal, Sever, Hadrian si alti "imparati romani" - era o metoda de rezistenta).
    Liderii romanilor s-au ridicat greu (de-a lungul timpului unii au murit in lupte, altii s-au maghiarizat, altii au plecat peste munti) si atunci cand contextul politico-istoric a fost favorabil au actionat.
    Unirea nu s-a facut nici pe front nici la Alba-iulia. Unirea s-a facut la Paris, Berlin, Londra sau Washington. Acolo unde romani isteti, plecati la studii si-au creat relatii, au batut la usile care trebuie si au convins pe cine trebuie.
    A fost unul din momentele din istorie in care ne-am folosit din plin si in mod pozitiv caracteristica principala ca popor: capacitatea de afi descurcaret si adaptabil.
    Nu-l uitati pe Alexandu Vaida-Voevod, avocat roman deputat in parlamentul de la Budapesta, care a avut curajul sa declare "sunt roman" in fata parlamentarilor unguri.
    Merge-ti la muzeul satului din Bucuresti, La muzeul Astra din Sibiu, la Muzeul de Etnografie din Cluj sau la Muzeul de etnografie din Reghin. O sa vedeti acolo unelte si gospodarii ale unor romani harnici. Din pacate tot ai nostrii i-au omorat
    sau i-au deportat.
    Nu neg rolul civilizator al ungurilor si sasilor in Transilvania dar nici chiar usor nu le-a fost strabunicilor si bunicilor mei.
    • +1 (1 vot)    
      ?! (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 20:14)

      m [anonim] i-a raspuns lui cristian

      si care-i problema? sa ne bucuram ca ne invadeaza manelismele si alte sudisme doar pentru ca acum cateva sute de ani romanii erau marginalizati? de atunci au mai ramas doar lucrurile bune, iar cei care ne ameninta identitatea de romani ardeleni nu mai vorbesc limba de la viena si de la budapesta ci aceeasi limba cu noi. asta e prezentul.
      ps: nu ca ne-ar ameninta-o acut. dar ne-o polueaza si ne-o degradeaza.
  • +1 (1 vot)    
    Jurnalism (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 19:23)

    Laurentiu Teodorescu [anonim]

    Acest articol este impresionant, pot spune ca m-a pus foarte mult pe ganduri. Tot respectul pentru batranul sas si pentru autoarea articolului.

    Asta inseamna jurnalism. Punct.

    Sa dea Dumnezeu sa fim mai buni, sa invatam mai mult si sa fim mai corecti. Inainte sa ne plangem de ceilalti sa ne uitam la noi insine.
  • +1 (1 vot)    
    Romanii, in timp de peste 40 de ani de (Duminică, 9 noiembrie 2008, 6:12)

    Omul [anonim]

    comunism au fost indobitociti altfel nu se explica cum goneau cu pietre oameni ca Ratiu si Coposu si aplaudau in delir pe iliescu.Romanii ,au fost indobitociti altfel nu se explica sa il consideria pe Milea, cel care a dat ordine scrise sa se traga in romani, erou si sa aplauzi minerii care stalceau si omorau romani.Romanii, au fost indobitociti altfel nu se explica sa alegi iliescu-fsn cu peste 87% si sa-i pupi mainile lui Iliescu si acum.
  • 0 (0 voturi)    
    o lectie de viata (Duminică, 9 noiembrie 2008, 9:13)

    nicuh [anonim]

    felicitari ruxandra hurezeanu pentru acest articol...este intr'adevar unul de exceptie prin insasi simplitatea lui...drama unui om,drama unui neam...un om cu dragoste netarmurita pentru pamantul lui....inca odata felicitari ruxandra.
  • 0 (0 voturi)    
    Amintiri ... (Duminică, 9 noiembrie 2008, 11:56)

    Bigubax [anonim]

    Sunt sibian fara origini sasesti. Crescut si educat in Sibiu. Copilaria petrecuta in mod egal in 2 satuce, echidistante fata de locul unde m-am nascut, unul in Nordul Sibiului, celalalt in Sudul lui. Nu pot sa fac diferenta intre oameni, dar pot face diferenta intre obiceiuri in aceste 2 mici localitati. In satucul transilvan, sasii aveau comunitatea lor bine definita,era o placere sa-i vezi in activitatile zilnice, toate ``Fest``-urile lor erau parca incarcate de istorie. Din satucul hategan imi raman amintirile legate de prieteniile legate acolo. Din pacate acum sunt departe de tara, locuiesc in Germania. Spun din pacate pt. ca doresc sa cred ca la orice reintoarcere a mea acasa, vizitand aceste 2 satuce,as spera sa nu gasesc nimic schimbat. Dar stiu ca ma amagesc. Satucul transilvan il gasesc doar jumatate plin. Multi batrani s-au dus, ceilalti ceva mai tineri au plecat in Germania, isi cauta inca radacinile. In satucul hategan la fel de multi batrani s-au dus,din pacate. Iar cei in putere cauta sa-si faca / aduca un rost acasa din Italia / Grecia / te miti unde. Suftetul meu se bucura cand ajung in Sibiu, dar plange cand ajung sa vizitez satucele bunicilor, unul transilvan, altul hategan. Sufteul mi-e pustiit. Imi raman amitirile, dar si acestea se estompeaza odata cu trecerea timpului ... Pacat, mare pacat. Multumesc Ruxandra Hurezean, multumesc Dan Tapalaga, multumesc celor care inca isi amintesc.
  • 0 (0 voturi)    
    Sanatate sa-i dea Dumnezeu lui mos Johann (Duminică, 9 noiembrie 2008, 19:06)

    Radu [anonim]

    Foarte bun articol, felicitari Ruxandra Hurezean !

    Pentru mos Johann numai bine si sa-i dea Dumnezeu sanatate ! Multumiri pentru ca ne-a impartasit povestea vietii lui si pentru fabula.
    Sa nu ne pierdem speranta, caci mai e o vorba ce zice ca nu mor caii cand vor cainii...
  • +1 (1 vot)    
    de la o vulpe amarata dar mandra k e vulpe (Luni, 10 noiembrie 2008, 0:42)

    valentin rusu [anonim]

    am vazut eu odata o emisinune pe animal planet cu vulpi si am sa o povestesc.vulpile traiau pe acest pamant de foarte multa vreme si ele erau foarte cumsecade apoi au venit veveritele la malu marii siau facut niste vizuini vulpea si ea a inceput sa se organizeze intrun puternic regat dar nu a durat mult si lupii au atacat vulpile si au distrus tot regatul cu tot cu vizuini dupa ceau plecat vulpile au ramas tot cumsecade chiar si dupa sute de ani de invazii de tot felul de animale pintre care si bursucii.vulpile au supravietuit cum au putut abandonand vizuinele si fugind in padure .acum bursucii find pragmatici(egoisti rasisti ignoranti oportunisti)nu ar fi trebuit sa isi faca vizuina pe vizuina vulpii dar au facuto oricum si inmultinduse k iepurii au facut ca vulpile sa ramana fara pamant si nu au mai putut vana asa k dupa alte sute de ani de discriminare sau saturat shi au inceput sa se cace pe vizuina bursucului si sa fure gaini iar restul il stiti de la bursuc.acum eu sunt din brasov si tata si stramosii mei sunt din scheii brasovului iar articolu asta a fost o palma pe blanita mea.poate ca vulpile sunt sirete dar din necesitate si sunt mandru cu asta.bursucii in schimb au omorat 6mil de hamsteri si au pornit 2 razboaie mondiale.vulpea nu e istoria ci noi romanii foarte ticalos batranelu asta asa cum sunt toti scuze am spus ticalos vream sa zic pragmatic.
    • 0 (0 voturi)    
      vulpea e chiar istoria (Luni, 10 noiembrie 2008, 3:13)

      copy carbon [anonim] i-a raspuns lui valentin rusu

      Pentru ca vorba cronicarului: "nu vremile sint sub oameni ci oamenii sint sub vremi". Asa a fost sa fie! Multi cititori au identificat in vulpe pe romani. Culmea, unii chiar au declarat din cauza asta ca le e rusine pentru ca sint romani! Pai chiar Johann in povestea lui spune ca au fost folositi de statul GERMAN in razboi, lucru pentru care RUSII i-au facut sa plateasca. Pina si tractorul de care a avut atit de greu parte era trimis de Germania unei asociatii germane din Romania. Singurul repros facut direct romanilor e ca nu s-au gindit destul la sasi cind au facut legile de retrocedare a paminturilor. Nu stiu la ce se refera ca pina si el spune nu a avut probleme recuperarea pamintului. Nici eu nu cunosc vreun sas care sa nu fi reusit sa-si recupereze vechile proprietati. Ba chiar unii si le-au recuperat si pe cele care nu le apartinusera vreodata! Sasii s-au autocatapultat de buna voie din istorie (dupa cum spune hans in excelentul sau comentariu!) si au migrat in masa in Germania. Romania e mai saraca fara ei, si ei mai saraci fara Romania, dar a fost alegerea lor! Am multi prieteni printre ei, le-am invatat limba, cultura, istoria, le-am vizitat tara de origine, Germania si am invatat sa-i apreciez fara a idealiza "convietuirea seculara". Am citit cu mult interes cartile lui Eginald Schlattner pe care il cunosc personal si il admir. "Cocosul decapitat" e o carte excelenta la fel si "Manusile Rosii". Sa nu uitam ca romanii au fost o mare parte a istoriei un popor, tolerat, lipsit de drepturi in Transilvania. Inca din 1438 prin Unio Trium Nationum erau recunoscuti doar ungurii, sasii si secuii. Situatia romanilor era atit de revoltatoare incit 400 de ani mai tirziu sasul Stephan Ludwig Roth le ia apararea si ...este executat! Unii isi mai aduc aminte din povestile parintilor de vremurile in care romanilor le era interzisa stationarea in Sibiu pe timpul noptii sau ca pe strada din centru nu aveau dreptul sa mearga pe partea cu trotuar! Toate trec insa...
      • 0 (0 voturi)    
        multumesc de raspuns (Luni, 10 noiembrie 2008, 14:17)

        valentin rusu [anonim] i-a raspuns lui copy carbon

        stiu exact ce spui dar de aceea am scris povestea aia tampita pt k adevarul e mult mai crunt ce am patin eu in rupea shi familia mea in brasov eu nu o sa uit niciodata aceste abuzuri au continuat pana au plecat asa k eu nu le duc lipsa iar pt toate kkturile astea istorice ce sa zic o fii adevarate ideea cu transilvania fiid o elvetie e de kkt pt k romanii nu aveau nici un drept asa k iar despre cei 8000 de marcu cu care zic ei au fost vanduti e mare vrajeala pt k taxa era de fapt un mod de ai tine in tara tocmai k erau harnici shi nu vrea nimeni sai piarda iar romania a fost singura tara din pactul de la warsovia care nu ia discriminat
        dar ma rog
        cum spun ei
        credema k noi suntem vulpile ei niciodata nu jignesc pe fata
        • 0 (0 voturi)    
          taxa era de fapt un mod de ai tine in tara (Luni, 10 noiembrie 2008, 17:27)

          siegmar [anonim] i-a raspuns lui valentin rusu

          ... pe naiba! Ceausescu nu vroia sa tina nici un sas in tara. Lui ii era frica si de ai lui, d-apoi de altii care nu vorbeau in limba lui. Sasii au fost vanduti in cel mai literar sens al cuvantului, cu DM4.000 de individ, sub pretextul ca se instruiau in Romania si apoi isi foloseau educatia in Germania, care capata astfel - vezi Doamne” - un avantaj necuvenit... ca beneficia de „lumina educatiei romanesti”.
          Pe Ceausescu l-a lovit damblaua in 1982, cand a decis sa plateasca TOATA datoria externa a tarii, care se ridica la $12mld. Si atunci a inceput sa faca comert extern la dumping, vanzand tot ce se putea vinde, inclusiv oameni...
          Rogu-va, nu mai bateti campii, ca unii nu aveti pic de gratie!
          • 0 (0 voturi)    
            plecarea sasilor (Luni, 26 noiembrie 2012, 22:20)

            nicolae [anonim] i-a raspuns lui siegmar

            ....pai nu era normal si astazi tot asa se pune problema ca ..daca ai studiat pe banii tarii sa dai inapoi prin munca ta acea zisa datorie .Dupa '50 s-au infiintat scolile profesionale de meserii gratuite ,cazare,mancare ,uniforme si solde ,terminai scoala de meserii si primeai repartitie la intreprinderi de stat .Daca erai destept mai faceai liceul la seral gratuit,apoi o facultate gratuita si loc de munca ,ca sa pleci in germania si sa te foloseasca ei pentru pregatirea facuta pe spatele poporului roman.Asa ca nu a fost vanzare ,a fost o restituire a costurilor de scolarizare .Cei mai in varsta dintre sasi erau maistri mai bine platiti ,deci recunoaste-ti ca eu am trait acele vremuri chiar alaturi de copii sasilor si de familile lor ,in Sighisoara ,Rupea si la Codlea . NU MAI DENATURATI faptele asa cum declara la un post de radio ca nu avea bani de bilet de cinema in anii '60.In Brasov,Codlea,unde lucram ,un bilet de cinema era 1 leu si puteai sta in sala la toate spectacolele din acea dupa amiaza ,la trei ,chiar multi dormeau sau se giugiuleau cu fete in sala iarna .Minciuna a sasului plecat din romania .UN LEU AVEA VALOAREA CAM CA A CELUI DE AZI ,O PAINE COSTA 4 LEI . Salariu unui muncitor era de pana la 1000 lei/luna .
            Pentru case si pamant au primit bani ,atata cat valora atunci ne fiind o piata cu cerere .Care nu au luat bani au revenit si le-au pus la vanzare chiar scotandu-i din case pe cei ce le ocupau .Asa se face ca astazi casele lor sant pustii si in ruina .Nu merita sa le intretii si sa platesti impozite pe cetati ,intr-o lume libera si transparenta ,ca la voi acolo ,fara garduri doar cu gard viu ,deci europeni ..
    • 0 (0 voturi)    
      invata sa scrii! (Luni, 10 noiembrie 2008, 19:50)

      george [anonim] i-a raspuns lui valentin rusu

      Chiar nu stii sa folosesti punctul, virgula?
  • 0 (0 voturi)    
    De ce au plecat sasii din Transilvania? (Luni, 10 noiembrie 2008, 9:00)

    gman [anonim]

    Sasii nu au plecat dn Romania din aceleasi motive pentru care au venit: ca sa traiasca mai bine. Fabula cu vulpea si viezurele e o poveste romantica dara vreo acoperire reala. Sasii sunt oameni pragmatici care au reusit sa se adapteze mai bine comunismului decat romanii. Cei care au trait cu ei stiu asta prea bine. Intradevar plecarea lor in Germania lasa un gol in Transilvania pe care romanii nu au reusit sa-l umple. Asta e istoria.
  • 0 (0 voturi)    
    Frumos articol ! (Luni, 10 noiembrie 2008, 10:14)

    Stefan Badescu [anonim]

    Doresc sa multumesc sincer celui care a scris acest articol.
    Este scris bine si are o incarcatura emotionala rar intalnita in presa noastra.
    Multumiri autorului si la cat mai multe articole !
  • 0 (0 voturi)    
    Transilvania (Luni, 10 noiembrie 2008, 10:51)

    CARCOTSH [anonim]

    Va rog sa verificati inregistrarile din "Diploma Cavalerilor Ioaniti"
    Aceasta este un fel de recensamant facut de Cavalerii Ioaniti si comandat de Ungari.
    La ajungerea lor in Transilvania acestia mentioneaza ca au gasit chiar si biserici si populatie si tot.
    Ce ziceti de asta?...pentru cei care au o orientare promaghiara referitor la transilvania.
  • +1 (1 vot)    
    regretabil (Luni, 10 noiembrie 2008, 16:38)

    luci [anonim]

    cum se dau votuirle pe aici
    cunosti esenta unui comentariu dupa plus si minus
    s-a ajuns de la un simplu articol despre sasi sa discutam despre ardeal, apartenenta, etc...
    sa va fie rusine la toti cei carora va este rusine ca sunteti romani...
    sasii au fost adusi fortat, au primit multe avantaje dar au dat bir cu fugitii... nu e vina noastra... si nu-i regret.. e ok?
  • 0 (0 voturi)    
    asta cu protocronisti comentatori +lancranjenantin (Miercuri, 11 februarie 2009, 21:48)

    Niculaie [anonim]

    A----dio....
    sau ..ca-n anii 60'... pa si pu....


    ......
    .....la toata lumea...
  • 0 (0 voturi)    
    Sasul ramas in Richis (Duminică, 15 februarie 2009, 10:52)

    Rosemarie Hartmann [anonim]

    Eu sint sasoica plecata din Ardeal,dintr-un sat mic si prapadit linga Sighisoara:Cris.Traiesc cu mare bucurie in Germania, in tara stramosilor mei-dar citeodata ma ineaca minia cind ma gindesc la tot ce am suferit.Ar fi cazul ca dupa 19 ani de democratie, romanii sa invete istoria tarii lor-asa cum a fost-nu cum au scris-o comunistii.Johann dinRichis ar putea sa-mi fie tata,il inteleg perfect si ii doresc din tot sufletul multa sanatate si numai bine.
    • 0 (0 voturi)    
      doamnei din Cris (Luni, 26 noiembrie 2012, 21:58)

      nicolae [anonim] i-a raspuns lui Rosemarie Hartmann

      ....in Cris este un castel a unui grof ungur in care se poate vedea si astazi o camera de tortura pentru cei ce nu se supuneau la muncile grele de pe mosia lui .Oare pe cine tortura groful ,pe romani,tigani si mai putin pe voi sasii...in nici un caz nu romanii va exploatau munca bunilor si strabunilor vostrii...
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari. (Luni, 2 martie 2009, 23:29)

    Silvan [anonim]

    Un articol care va face Istorie.

    Felicitari doamnei Hurezeanu si batranului sas multa sanatate.
    Sant crescut in Transilvania si am apucat sa vad si eu cate putin adevaratele valori ale civilizatiei, de la noi, traind intre unguri, nemti si slovaci.
    De aceea il si "vad" povestind, fara televizor.
    Credeam ca sant roman, ROMAN, si ma mandream cu asta pana am aflat ca de fapt "am venit" de undeva din Nordul Italie pe la 1880.
    Pacat de cei care nu vor mai vedea nimic si vor continua sa fie fraieriti si spalati la creier in ura antioccidentala.
    Sper din toata inima, ca asta sa fie inceputul unei serii de articole despre ADEVARATA NOASTRA ISTORIE..

    Ma intreb:
    - oare cati stiu ca Gheorghe Doja este de fapt erou recunoscut de unguri ca unul de-al lor?
    - ca marii domnitori vorbeau o limba de neinteles pentru vorbitorii de romana de azi si ca in Ardeal limba latina era limba oficiala?
    - ca diaconul Coresi era ...italian?
    - ca unirea principatelor la 1600 sub numele de Dacia a fost ideea catolicilor care l-au incurajat pe Mihai Viteazul cu banii si ajutoare, dar care roman fiind, le-a tras tzapa si a facut Unirea pe cont propriu, platind astfel cu capul, tradarea?
    - ca 2000 de italieni au construit podul de la Cernavoda sub inginerul "roman" Saligny?
    - ca Horea era mason in loja de la Viena?
    - ca genovezi au intemeiat orasul Giurgiu, ( San Giorgio) si ca "umblau" pe la noi inca din Evul Mediu.
    - ca la noi au venit si greci si ca Tudor Vladimirescu a fost omorat de acestia ( oare pentru ce)?
    - ca tunurile care trageau la Plevna erau Krupp iar pustile Manlicher ( asistenta militara germana) ?
    - ca Traian Vuia a obtinut doctoratul in Drept - Magna cum laudae, la Budapesta, ( apropo de persecutia si asuprirea romanilor sub Austro - unguri) ?
    - ca un intelectual din Transilvania la terminarea studiilor stia romana, maghiara, germana, si eventual sarbeste.
    - ca astazi reusesti in tara, doar daca ai doctoratul Tagma cum Fraude?
  • 0 (0 voturi)    
    Despre sasii din transilvania (Luni, 27 decembrie 2010, 8:53)

    hej [anonim]

    Eu m-am nascut in comuna Urwegen si sint
    mindru de acest lucru . Am copilarit cu sasii,
    am trait cu ei si pot spune ca au fost cel mai
    mare tezaur pe care l-a a avut Romania vreodata
    dar pe care nu l-au pretuit asa cum se cuvenea.
    Acum ei au plecat si odata cu plecarea lor Romania sa golit de caracter,de omenie ,de adevar ,de cultura ,de tot ce a avut mai nobil si acestea nu
    vor mai veni in Romania niciodata,probabil
    numai daca Romania ar deveni un land german. .
  • 0 (0 voturi)    
    sasii (Luni, 26 noiembrie 2012, 21:00)

    anonim [anonim]

    ....sasii au fost victimile proprilor lor doctrine ,ale nemtilor respectiv ale hitleristilor,care au facut in Europa un macel,lagare de exterminare si ...asa se face ca ei au platit aceste polite ,ca prizioneri de razboi la munca in Siberia .Am trait acele vremuri de dupa al doilea R.M.,am fost angajat ca sluga si ucenic la sas ca tamplar ,pe cand copilul lui de aceiasi varsta a fost trimis la scoala profesionala cu toate gratuite .Am aflat si eu si am plecat la aceisi scoala ,dupa 15 zile ,am fost premiant pe scoala in doi din cei trei ,azi sant in pensie dupa ce am absolvit si ASEUL.SI AM LUCRAT CA ECONOMIST .Fiul sasului este si el tot acolo la casa parinteasca ,pensionar de stat ,dupa ce a muncit doar ca tamplar .Sasii nu doreau ca romanii sa invete meserii ,ei trebuiau doar sa le fie slugi .Daca au avut si merite ,au avut si multe parti rele care s-au rasfrant asupra vietii lor .Erau izolati inchisi in curtile-cetati si nu admiteau alte natii in comunitatea lor decat cu interese pentru ei ...
    • 0 (0 voturi)    
      fudulie romaneasca (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 22:14)

      Transilvanian forever [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Oricum au fost au facut mult mai mult pentru Ardeal decat ai facut dumneata ca economist ceusist. Si mai faci rau si ca propagandist securist.
      Sa.ti fie rusine.
  • 0 (0 voturi)    
    despre plecarea sasilor chiar si in v cisterne !!! (Luni, 26 noiembrie 2012, 22:53)

    nicole [anonim]

    Sunt ROMAN,nascut si crescut si azi trec prin satul meu natal PUR ROMANESC, incadrat intre sate cetati sasesti si sate secuiesti .Satul nostru ,portul,obiceiurile si ...nu au nici o usoara urma ale altor comunitati de alta etnie ,DECI PUR ROMANESTI . Am avut in sat prin anii sec.XVIII, doi grofi care ne-au inrobit bunii si strabunii "au plecat ca voiau sa bea sange de roman",astazi nu mai sunt urme de grofi in sat ,dar strabunii nostrui au platit scump cu robia si cu rev. de la 1848.Deci se poate si pe proprile puteri daca muncesti si esti unit ,esti de neinfrant .
    Am studiat la elementara,profesionala ,liceu si chiar fac,cu sasi si alte nat.,fiecare pe puterile lor sasii predominau .Am lucrat la brasov cu sasi si la unitati conduse de sasi.Aveau mai multe beneficii decat romanii ,lucrau munci usoare ,nu periculoase ,am fost cu ei in munti ,erau mari turisti si chiar apinisti ,mari iubitori de motoare prin anii '60 ,un motor era ceva rar .-meritul lor -Dar setea de a pleca din Romania i-a facut pe multi sa-si piarda chiar viata .Doi colegi de liceu sasi,care erau chimisti abs. o scoala prof. de chimie ,ca sa fuga ce au facut ?
    Sau bagat intr-un vagon cisterna cfr,ce aducea chimicale acid azotic la fca.Colorom Codlea.Domul ,capacul a fost ramas deschis,dar la BV.intrand pe linie electrificata CFR-isti au inchis capacul ,pe linie electrificata se producea flama si aprinde vagonul ,ei nu au zis nimic ,probabil erau deja morti intoxicati de vaporii de acid .Asa se face ca in Italia la destinatie au gasit oasele lor ,au trimis vagonul inapoi .Iata ce i-au costat aventura lor ,desi erau chimisti...o lectie de viata pentru cei ce nu au rabdare iata ca timpul arezolvat multe din problemele noastre ...
  • 0 (0 voturi)    
    despre plecarea sasilor (Miercuri, 20 februarie 2013, 13:30)

    nicolae [anonim]

    ..in urma cu aproape zece zile am postat un comentariu dupa o cronica scrisa de catre un sas din Drauseni,un cronicar al biserici sasesti,
    Considerand ca acesta a consemnat realitati ce sunt scrise in cronica saseasca ,unde scrie despre un episod in care sasii au fost luati de catre armata hitlerista la retragere din zona in 1945Armatele hitleriste in retragere i-a informat ca-i protejeaza pentru ca urmeaza un mare pericol,Hitler urmand ca in zona sa foloseasca o arma distrugatoare ...Au parasit gospodariile lor cu tot ce au putut icarca in carute,nu s-au mai intors ,casele au fost ocupate de secui azi satul este secuiesc,dintr-un sat cu populatie de de peste 50%romani ,40%sasi in 1938,restul secui si tigani .Nu erau atunci comunistii ca sa-i "vanda ".Cine erau oare la putere ??? de ce nu i-a oprit sa nu plece ???.
    /
  • 0 (0 voturi)    
    Jos pălăria (Duminică, 14 februarie 2016, 21:23)

    Robert Borger [anonim]

    Mult respect, Ruxandra Hurezean!
    Eu cred că iezenul este Wiesel care în românește se traduce prin nevăstuică! În rest...jos pălăria!