Un barbat din Cluj a tinut 3 ani in casa cadavrul mamei sale, pentru a incasa pensia acesteia

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 4 iunie 2008, 17:28 Actualitate | Esenţial

Un barbat de 50 de ani din Cluj a tinut timp de 3 ani in casa cadavrul mamei sale, pentru a incasa in continuare pensia acesteia. Descoperirea macabra a fost facuta marti seara, dupa ce barbatul a mers la Politie sa anunte decesul mamei sale, care a murit acum 3 ani, la varsta de 70 de ani, anunta televiziunile de stiri.

Cand au ajuns in locuinta barbatului, politistii au gasit trupul femeii mumificat. Clujeanul a declarat ca pensia mamei sale, in valoare de peste 15 milioane de lei vechi, reprezenta singurul sau venit, acesta fiind motivul pentru care a ales sa stea timp de 3 ani in casa cu un cadavru.

Politia a deschis o ancheta pentru a stabili cauza mortii femeii, in timp ce fiul acesteia trebuie sa restituie banii incasati ilegal si ar putea fi acuzat de fals si escrocherie. 
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3032 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Brusc, m-a dus gandul la PSD si Iliescu (Miercuri, 4 iunie 2008, 17:39)

    Ovidiu [anonim]

    Nu stiu de ce si nu imi pot da seama, dar citind acest articol am avut cateva flash-uri ....
    • -2 (2 voturi)    
      esti bolnav, frate (Miercuri, 4 iunie 2008, 18:13)

      claudiu [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      nu stiu de ce, dar, citind comentariul tau, parca vad niste tomografii pe creiere de obsedati de politica in campanie electorala
      • +3 (3 voturi)    
        Respecta-ti mama ! (Miercuri, 4 iunie 2008, 18:41)

        Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui claudiu

        Faptul ca a mai calcat stramb in tinerete nu e un motiv sa ii numesti "frati" pe toti necunoscutii...
        • 0 (2 voturi)    
          Taica-miu... (Miercuri, 4 iunie 2008, 19:21)

          claudiu [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

          Taica-miu calca stramb, frate!
          • +1 (1 vot)    
            Nu vorbi de tatal tau.. (Miercuri, 4 iunie 2008, 19:52)

            Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui claudiu

            ...fara sa-l cunosti...
  • 0 (0 voturi)    
    de ce? (Miercuri, 4 iunie 2008, 18:47)

    aurelia [anonim]

    Interesant ar fi fost de aflat de ce a decis acum sa mearga la Politie sa declare "afacerea". Ca de mirosit, nu mai misorea de mult, nu il mai deranja nici pe el, nici pe vecini. In alta ordine de idei, ce sansa pe el sa aiba mama pensionara la 15 milioane lei. O fi fost cineva femeia asta in viata ei. Cum a putut insa sa-si rateze cariera de mama atat de mult cat sa aiba un fiu la 50 ani nu are decat pensia ei ca venit? Astept informatii suplimentare de la ziarista. Sau speculatii de la comentatori...
  • +1 (1 vot)    
    Nu, nu asa... (Miercuri, 4 iunie 2008, 18:53)

    dumi [anonim]

    Sa vedem cum se citeste corect aceasta stire metaforica (in paranteza se afla lamuririle):

    "Un barbat de 50 de ani din Cluj (adica Ion Iliescu, nu conteaza varsta si locul) a tinut timp de 3 ani (cititi 18 ani) in casa cadavrul mamei sale (cadavrul comunismului), pentru a incasa in continuare pensia acesteia (exact!)."

    Dupa cum se vede, Ovidiu a mirosit analogia, dar n-a dus-o pana la capat; iar tu, claudiu, zicand ca Ovidiu e bolnav, vorbesti cam aiurea-n tramvai.

    Daca votam cum trebuie peste doua saptamani si anul viitor, poate Iliescu "va da banii inapoi".
  • 0 (2 voturi)    
    Esential (Miercuri, 4 iunie 2008, 19:42)

    Weather [utilizator]

    Cel mai important lucru mi se pare incercarea de recuperare a banilor.Imaginati-va brusca revigorare a bugetului national.Ce evaziune fiscala! ce TVA uri restituite! Sa traiasca pensia recuperata e babei moarte care va scoate Romania din colapsul economic !!
  • -1 (1 vot)    
    In Clujul lui Boc (Miercuri, 4 iunie 2008, 19:42)

    nicanor [anonim]

    Nu se poate, cei din Cluj sunt super elitisti au facultati facute la FF si pe bani, doctorate si atestate pe bani doar sa fie porticalii.
    La Cluj medicina veterinara are legatura du dreptul prin cordonul ombilical al vacii Buda si doctoratul prin pufulet
  • 0 (0 voturi)    
    Maiculita! (Miercuri, 4 iunie 2008, 22:55)

    Verea [anonim]

    Asta parca s-a inspirat dintr-un banc vechi cu Bula:

    Bula merge intr-o zi la scoala si invatatoarea il intreaba:
    -Bula, de ce esti imbracat in negru?
    -Pt. ca a murit bunica!
    -Cum a murit pentru ca azi dimineatza am vazut-o in geam !!!!!!!
    -Da, d-na invatatoare, da o mai tinem acolo 2 zile pana vine pensia ...
  • 0 (0 voturi)    
    Sunteti cam patetici (Miercuri, 4 iunie 2008, 23:00)

    Octavian [anonim]

    Sunteti cam patetici daca la acest articol faceti comentarii la caterinca cu Iliescu. N-are nici o legatura. Mai bine comentati in alta parte despre ceva cu mineri si atitudine cetateneasca de inalta tinuta...
    Cum se spune, caterinca proasta.
    • 0 (0 voturi)    
      Articolul , de fapt este o pilda... (Joi, 5 iunie 2008, 2:21)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui Octavian

      De fapt era un articol cu aluzie clara si directa la Iliescu.

      Se refera la PSD, care tine de 3 ani incoace mumia bunicii in casa, doar doar ii va ajuta in sondaje si le va aduce procente.

      Ideea e ca tipul din fabula de mai sus, cheama politia si renunta la mumie... Exact ce a sugerat grupul de la Cluj, al PSD-ului... Rus, samd, atunci cand l-au sustinut pe Geoana..

      Sunt foarte multe intelesuri ascunse aici si este clar o fabula la adresa PSD-ului lui Iliescu.

      Concluzia e clara, ca mumia intra in pamant, adica in lada de gunoi a istoriei, iar barbatul , grupul ce a tinut-o in casa, din interes la politie, deci la DNA....
  • 0 (0 voturi)    
    fara cuvinte (Joi, 5 iunie 2008, 9:21)

    zuzu [anonim]

    Asta numai in Romanica se putea intampla!!!