Kovesi refuza pentru a patra oara sa se prezinte in fata comisiei de ancheta privind alegerile prezidentiale din 2009

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 14 noiembrie 2017, 14:32 Actualitate | Esenţial

Laura Codruta Kovesi
Foto: Privesc.eu
Sefa DNA, Laura Codruta Kovesi, a refuzat marti pentru a patra oara sa se prezinte in fata comisiei parlamentare de ancheta privind alegerile prezidentiale din 2009, unde fusese chemata pentru miercuri dimineata, reluand explicatia ca nu detine informatii sau documente necesare clarificarii imprejurarilor si cauzelor in care s-au produs evenimentele supuse cercetarii parlamentare, relateaza News.ro.

"Va aduc la cunostinta ca nu detin <<informatii si/sau documente necesare clarificarii imprejurarilor si cauzelor in care s-au produs evenimentele supuse cercetarii parlamentare>>", le-a transmis Laura Codruta Kovesi marti parlamentarilor din comisia de ancheta privind alegerile prezidentiale din 2009.

Sefa DNA a fost chemata din nou, pentru miercuri, la audieri de catre comisia parlamentara de ancheta privind alegerile prezidentiale din 2009, dupa ce decizia Curtii Constitutionale (CCR) privind obligativitatea acesteia de a se prezenta in fata comisiei a fost publicata in Monitorul Oficial.

"Nu am idei preconcepute, ne facem datoria in continuare. Este decizia dansei daca vine sau nu (...) Din pacate, Romania a inclus in Constitutie, dupa modelul altor state, posibilitatea de a avea comisii speciale de ancheta, dar nu a inteles pe deplin importanta acestei comisii si greutatea lor", a declarat presedinta comisiei de ancheta, Oana Florea, intrebata ce se intampla daca sefa DNA nu va da curs nici de aceasta data invitatiei.

"CCR statueaza obligativitatea oricarei persoane care detine o functie publica de a veni la Parlament in virtutea principiului colaborarii loiale si in virtutea bunei credinte pentru a lamuri aspecte si evenimente semnificative din viata societatii", a mai spus ea.

Curtea Constitutionala a admis, pe 3 octombrie, sesizarea formulata de presedintii celor doua camere ale Parlamentului, Liviu Dragnea si Calin Popescu Tariceanu, in ceea ce priveste obligatia sefei DNA, Laura Codruta Kovesi, de a se prezenta sau de a raspunde in scris in fata comisiei parlamentare de ancheta privind prezidentialele din 2009.

Curtea Constitutionala (CCR) sustine in motivarea deciziei prin care o obliga pe sefa DNA, laura Codruta Kovesi sa se prezinte in fata comisiei parlamentare de ancheta privind alegerile prezidentiale din 2009 ca aceasta a incalcat autoritatea Parlamentului prin refuzul de a se prezenta in fata comisiei si nu a dovedit loialitate fata de valorile si principiile consacrate de Constitutie. In schimb, trei dintre cei noua judecatori ai CCR, Livia Stanciu, Maya Teodoroiu si Stefan Minea, demonstreaza contrariul si spun ca sefa DNA nu poate fi obligata sa se prezinte in fata unei comisii parlamentare de ancheta.

Laura Codruta Kovesi a refuzat pana acum de trei ori de a se prezenta in fata comisiei parlamentare de ancheta privind alegerile prezidentiale din 2009, explicand ca nu detine informatii potrivit carora in procesul electoral s-ar fi implicat persoane sau autoritati cu scopul vicierii rezultatului scrutinului.



Citeste mai multe despre   






















VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si StartupCafe.ro, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

8268 vizualizari

  • +37 (53 voturi)    
    fierb pesedeiii (Marţi, 14 noiembrie 2017, 14:38)

    liviu_ [utilizator]

    ca le da Kovesi cu flit....

    stiu ca nu au ce sa-i faca si stiu ca nu e legal ce fac... la fel cum si ea stie asta :P
    • +29 (37 voturi)    
      :-) (Marţi, 14 noiembrie 2017, 15:21)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Nu vad de ce s-ar prezenta Kovesi inaintea unor oameni ce par sa colectioneze dosare penale.

      De cand se da socoteala inaintea unor talhari, a unor japite si a unor scursuri sovietice?
    • -28 (34 voturi)    
      da. se bucura kovesi (Marţi, 14 noiembrie 2017, 15:21)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      ca mai are un an si jumatate de mandat
      • +17 (21 voturi)    
        puscarie sau bordel ? (Marţi, 14 noiembrie 2017, 16:48)

        oilman [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        Parlamentul Romaniei are mult mai putina prestanta decit un bordel ieftin. La bordel se munceste pentru bani - in Parlament se sta la furat (e drept pe bani mult mai multi si riscuri mai mici) Sa o interogheze Dragnea, cu o caruta de dosare penale, pe Dna Kovesi ? Come on, prea mult chiar pentru o republica bananiera
        • -8 (10 voturi)    
          Cunoscator (Marţi, 14 noiembrie 2017, 22:40)

          Pep1 [utilizator] i-a raspuns lui oilman

          Ce bine stii tu cum merge treaba pe la bordel! :-)
          • +4 (6 voturi)    
            Băi toarșu plotoner de Seku (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 7:37)

            Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Pep1

            Băiatu vorbea la modul general. Nu generalul de izmenărie Oprea care a omorât un biet polițist și nu a plătit pentru asta nici acum - precum toți hoțomanii din PCR-PSD, care cred că, dacă sunt în Partidul Stat, nu au nici un motiv să plătească, dimpotrivă - dacă merg la un restaurant, ăia tre să le dea șpagă. Dar iaca OLAFul și DNAul le scutură jarteaua penală din fruntea găștii.
            Parlamentarii sunt niște superparaziți sociali care sug salarii și pensii nesimțite, și în schimb, oferă legi de protecție penalilor de orice categorie - vezi revărsarea de hoți și violatori pentru care tre să-i mulțumim lui Tudorel Jmekerel, meniscul Justiției....
          • 0 (0 voturi)    
            da' ce mosule, (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 14:14)

            nesuferitu [utilizator] i-a raspuns lui Pep1

            tu ai face-o ''de placere'' nu?
    • +9 (11 voturi)    
      nu exista pedeapsa in lege pt neprezentare (Marţi, 14 noiembrie 2017, 22:41)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      nu exista o lege sau prevedere in codul civil/penal care sa spuna ca un cetatean e obligat sa se prezinte la comisia politica de asa zisa ancheta

      deci fapta in sine nu exista pt ca nu se pedepseste
      • +3 (5 voturi)    
        Mai este și neconstituțional (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 7:41)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        În primul rând se încalcă separarea puterilor în stat. De ce să-și aroge parlamentul dreptul de a convoca oricând pe oricine? Ce motiv are existența respectivei comisii? S-au întâlnit niște personalități importante înainte de alegeri, ok, aveți dovezi că au făcut ceva ilegal? În plus și logic, ce puteau face ei acolo cu o zi înainte de alegeri? Dacă au făcut chestii ilegale, le-au făcut prin intermediul subordonaților lor, există astfel de dovezi? Iar voturile au fost incinerate, deci dovada finală nu poate fi produsă!
        Ăștia sunt proști de bubuie, cred că dacă le-a pus Dumnezeu mâna-n cap și i-a făcut șparlitori de parlament, au dreptul să ancheteze oricând, oricum și oriunde.
        Îmi pare rău că nu îi dă cineva în judecată pentru abuz - cheltuie banii contribuabililor pe prostii, în loc să dea legi bune care să facă țara să meargă.
    • +10 (10 voturi)    
      Cum sa se prezinta in fata infractoril (Marţi, 14 noiembrie 2017, 23:17)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Asta ar fi culmea. Cum pot judeca o gasca de hoti pe seful DNA.
  • +22 (34 voturi)    
    bun (Marţi, 14 noiembrie 2017, 14:40)

    ekek [utilizator]

    asa da!
  • +33 (43 voturi)    
    Corecta atitudinea doamnei LCK (Marţi, 14 noiembrie 2017, 14:46)

    Plagarus [utilizator]

    Ce sa le spuna trogloditilor,ca nu-s competenti sa cerceteze ?( nn comisia NANA = fas al "alesilor " )
    • +22 (22 voturi)    
      Ba sa avem pardon, comisia na-na (Marţi, 14 noiembrie 2017, 15:59)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      a avut un succes rasunator: vreo 10-15 primari psd-isti si prefectul au fost inculpati si s-au ales cu dosare penale pentru misculatii cu terenuri. Asta pe principiul "unde dai si unde crapa".
  • -19 (43 voturi)    
    Pana la urma, o vor duce in catuse... (Marţi, 14 noiembrie 2017, 14:46)

    Andradda [utilizator]

    Asta e visul penalilor si , se pare ca LCK le face jocul.

    Mai mult ca sigur ca Kovesi stie exact ce face.
    Decat sa-si piarda tineretea si nervii luptandu-se zilnic cu borfasii politici, mai bine isi forteaza singura demiterea, dar macar pleaca cu fruntea sus.
    Mai mult ca sigur ca viitorul si cariera ei vor fi mult mai bune la Bruxelles sau in USA, decat infruntand de una singura cloaca borfasilor PSD-isti care a pus stapanire pe Romania.
    • +22 (32 voturi)    
      in acel moment 22.12.89 va fi DOAR (Marţi, 14 noiembrie 2017, 14:52)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      un Foc Banal de Artificii !
      • +10 (14 voturi)    
        "atunci", (Marţi, 14 noiembrie 2017, 15:41)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        INTIFADA, scrie pe fruntea voastra- discipolii lui Pablito
        • +4 (6 voturi)    
          Upps, pardon (Marţi, 14 noiembrie 2017, 16:21)

          scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

          trebuia sa fie reply pt "discipolul" cu nume de "sirena"
    • +8 (10 voturi)    
      complex mioritic (Marţi, 14 noiembrie 2017, 16:52)

      oilman [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Adica sugerezi sa cedam, sa ne resemnam ca sintem o tara bananiera condusa se mafia post bolshevika ? Poate mai buna idee ar fi sa o sustinem pe CK sa curete tara de borfasi, nu sa ridicam steagul alb al impotentei mioritice
      • -1 (11 voturi)    
        Aha (Marţi, 14 noiembrie 2017, 19:55)

        Andradda [utilizator] i-a raspuns lui oilman

        Si cine o sustine pe Kovesi la ora asta? populatia Romaniei?
        Sa fim seriosi.
        Daca nu ar fi existat sprijinul UE si al USA, Kovesi ar fi fost de mult mazilita de borfasii lui Dragnea.
        Romanii nu ies niciodata in strada pt principii, ci doar cand se simt amenintati la buzunar.
    • +11 (11 voturi)    
      Nu exista lege care sa pedepseasca neprezentarea (Marţi, 14 noiembrie 2017, 22:39)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Nu exista in codul civil sau penal si vreo prevedere care sa spuna ca cetatenii romani sunt obligati sa se prezinte la audieri in comisiile politice de asa zisa ancheta din parlament


      ccr a zis ca e obligata dar nu exista pedeapsa in vreo lege, intelegi ? :-)
      • +3 (3 voturi)    
        Mda... (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 10:39)

        Andradda [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        Pana acum doua saptamani nu exista nici lege care sa-i scota pe puscariasi mai devreme afara. Nici prag la abuz nu este (inca) dar va fi. Nici abuzul in serviciu nu era dezincriminat pana acum cateva luni.
        Chiar credeti ca asta e problema pt actuala adunatura parlamentara, ca (inca) nu exista o anumita lege:
        Dorneanu si clica lui le ofera pe tava cadrul constitutional pt orice lege isi doresc borfasii.
        Daca sunteti de alta parere, nu am de gand sa va contrazic, dar de constatat pot sa constat.
  • +32 (38 voturi)    
    Foarte BIne ! (Marţi, 14 noiembrie 2017, 14:48)

    un domn [utilizator]

    Cladirea Aceea Trebuie Igenizata de "Penalita" Apoi se Poate Vizita !
    • +16 (18 voturi)    
      cea mai buna igienizare (Marţi, 14 noiembrie 2017, 15:00)

      Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      se face cu foc vreo 2 nopti la rand.
      dupa care revopsit, transformata 2/3 in spital si 1/3 in parlament de 250 parlamentari cautati si in fund de dosare, furaciuni, legaturi cu securitatea si cu PCR.
  • +25 (25 voturi)    
    Din pacate (Marţi, 14 noiembrie 2017, 14:51)

    Altiro [utilizator]

    "Din pacate, Romania a inclus in Constitutie, dupa modelul altor state, posibilitatea de a avea comisii speciale de ancheta, dar nu a inteles pe deplin importanta acestei comisii si greutatea lor". Din pacate, Romania a inclus in Constitutie, dupa modelul altor state, faptul ca toti suntem egali in fata legii, insa in zadar, devreme ce parlamentarii refuza asa ceva!
  • +32 (40 voturi)    
    Kovesi (Marţi, 14 noiembrie 2017, 14:51)

    Cosmin-cel-Mare [utilizator]

    are toata sustinerea noastra!
    • +2 (20 voturi)    
      Unde? (Marţi, 14 noiembrie 2017, 15:30)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui Cosmin-cel-Mare

      Pe Hotnews?
      Sau pe facebook?
      Sau pe bloguri personale?
      Pana acum, romanii ar fi trebuit sa iasa cu milioanele in strada si sa termine o data pt totdeauna cu ciuma rosie.
      Dar uite ca nu e deloc asa.
      Dar sigur, ”are toata sustinerea noastra..bla..bla..bla...”
    • -11 (13 voturi)    
      si a noastra! (Marţi, 14 noiembrie 2017, 15:31)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui Cosmin-cel-Mare

      ..
  • -13 (23 voturi)    
    de ce (Marţi, 14 noiembrie 2017, 15:05)

    bobyrou [utilizator]

    insista sa nu se duca? ce are de ascuns? Aceasta femeie se comporta ca pesedeii.
    • +4 (8 voturi)    
      N‘are nimic de ascuns, (Marţi, 14 noiembrie 2017, 22:03)

      Coco_papagal [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      pur si simplu ii este sila de voi. O inteleg.
  • -6 (16 voturi)    
    se ascute (Marţi, 14 noiembrie 2017, 15:10)

    Cata79 [utilizator]

    lupta intre gruparile oculte ...
  • 0 (20 voturi)    
    Bravo, Codruta! (Marţi, 14 noiembrie 2017, 15:14)

    Gyuri Davidovici Bronstein [utilizator]

    Imi place ca le-ai explicat - asa, ca unor simpli cetateni - ca Tu nu raspunzi nici macar in fata Marii Adunari Nationale. Si ca nu recunosti acest Parlament.
    • 0 (16 voturi)    
      Al 5-lea refuz trebuie să fie... (Marţi, 14 noiembrie 2017, 15:53)

      Gyuri Davidovici Bronstein [utilizator] i-a raspuns lui Gyuri Davidovici Bronstein

      ... scurt și concis, fără atîtea explicații. Ceva de genul:

      "L'état, c'est moi!". Ca dau cu umbreluța de pămînt și rup poșeta de voi, marțafoilor!!!
    • +7 (9 voturi)    
      la Infectia cu Penalita de acolo (Marţi, 14 noiembrie 2017, 16:12)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gyuri Davidovici Bronstein

      Tu, daca te cheama te duci, deh, esti de al lor !, Ai Imunitate Atat Parlamentara cat si Impotriva Infectiei !
  • +14 (16 voturi)    
    SI dna Plumb a fost invitata la DNA. Si? (Marţi, 14 noiembrie 2017, 15:17)

    CezarN [utilizator]

    Sau aici nu se mai aplica principiul bunei colaborari, a loialitatii, etc?
    Mai ales ca imunitatea parlamentarilor este strict pentru declaratiile politice, nu entru fapte sau acuze de natura penala.
  • +9 (13 voturi)    
    Proasto (Marţi, 14 noiembrie 2017, 15:26)

    mitg [utilizator]

    "Romania a inclus in Constitutie, dupa modelul altor state, posibilitatea de a avea comisii speciale de ancheta, dar nu a inteles pe deplin importanta acestei comisii si greutatea lor", a declarat presedinta comisiei de ancheta, Oana Florea"

    Bine ca intelege cretina de Oana Consuela Florea, tanti care la 35 de ani s-a apucat si ea de un master la facultate privata.
  • +9 (11 voturi)    
    foarte bine (Marţi, 14 noiembrie 2017, 15:44)

    ion-ion-ion [utilizator]

    Cand te cheama penalii Dragnea sau Tariceanu sa dai explicatii, e clar care e scopul final.

    Dragnea si Tariceanu sa demisioneze, ca nu reprezinta decat interesele proprii. Dragnea mai e si condamnat penal si cu dosare in curs, dar are tupeu.

    Apoi Curtea Constitutionala, care a luat decizii neconstitutionale, ce pretentii mai poate avea?

    Cu ocazia Centenarului ar trebui sa-i facem Doamnei Kovesi statuie, iar pe mojicii de Dragnea si Tariceanu sa-i bagam la puscarie.
    • -10 (14 voturi)    
      Trebuie desfiintat TOT (Marţi, 14 noiembrie 2017, 15:58)

      Gyuri Davidovici Bronstein [utilizator] i-a raspuns lui ion-ion-ion

      Si parlamentul, si guvernul, si curtea constitutionala. Tot-tot-tot. Sa ramina numai procurorii, serviciile, Kovesi, statuia ei si statuia de la Cotroceni.
  • +8 (10 voturi)    
    nici eu nu m-as fi dus (Marţi, 14 noiembrie 2017, 15:53)

    mos ion roata [utilizator]

    in fata unei comisii in care este Flescoianu ala (sau cum l-o mai fi chemand)
  • +8 (10 voturi)    
    Foarte bine face (Marţi, 14 noiembrie 2017, 16:13)

    xcalibur [utilizator]

    E strigator la cer ca infractorii sa ia la intrebari procurorii.
  • -5 (17 voturi)    
    Era de asteptat, infractoarea fuge de (Marţi, 14 noiembrie 2017, 16:20)

    xrogo [utilizator]

    intrebari, chefurile din vie si de la taierea porcilor o fac sa bage capul in nisip!
    • +9 (13 voturi)    
      probabil infractoare e cineva din familia ta (Marţi, 14 noiembrie 2017, 16:55)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      altfel esti de o Mujicie Crasa
    • +8 (8 voturi)    
      nu, my postac non-friend (Marţi, 14 noiembrie 2017, 21:31)

      gwolf [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      O doamna fuge de mizeria unei cocine de porci.
      Este o mare diferenta.
      BRAVO LAURA!
    • +3 (3 voturi)    
      Toarșu Xrogo, vă rog să precizați (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 7:51)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      ... ce basca ta dă proletcultist proletar, infracțiuni a comis Kovesi? A scos morții din morminte la vot, precum Stâpânul Moroilor din Tiliorman? A mânărit fonduri europene precum același minidictator județean, sau ca mai toți baronii pesedei, vezi șirul penalilor, de la Adi Năstase, premerul minune și până la Nicușor Constantinescu Porcu plus Mazăre, megalomaniacul premare al Constanței?
      Comisia aia are un singur scop, de a o face să pară vinovată pe Kovesi; din păcate pentru ei și din fericire pentru România, există totuși separarea puterilor în stat, principiu sistematic încălcat de Pesedeau Hoață atunci când are puterea în parlament, prin scutirea de judecată a hoților membri, prin tragerea la o răspundere fictivă a magistraților care amenință integritatea penalilor parlamentari și ministeriali - PSD este un partid trădător de țară care are drept politică distrugerea României și darea ei pe mâna rușilor.
  • +9 (9 voturi)    
    Sa fie clar :Kovesi clarifica si nu refuza . (Marţi, 14 noiembrie 2017, 19:10)

    Defense [utilizator]

    Derclaratie convingatoare cu o claritate absolut formulata de Laura Codruta Kovesi (ca Sef DNA) dupa ce CCR a clarificat cooperarea loiala obligatorie si interinstitutionala intre DNA si Parlamentul al Romaniei precum Parlamentul al Romaniei si DNA :)! ((In rest , persoana privata LCK nu are de ce sa fie "interogata" de Parlament = separatia puterii in Stat ! ))
    • -4 (14 voturi)    
      Exact la orele astea, de mai bine de 2 ore (Marţi, 14 noiembrie 2017, 20:50)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Defense

      Procurorul General al SUA raspunde la intrebarile congresmenilor americani, da acolo se poate, aici in Romania exista persoane mai presus de Parlament, Kovesi si Macovei , ce coincidenta, mentorul si invatacelul!
      • +5 (13 voturi)    
        In SUA nu stau Penali in PARLAMENT ! (Marţi, 14 noiembrie 2017, 21:36)

        Defense [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        In SUA nici inculpatii PENALI si nici condamnati PENALI nu conduc CONGRESUL si desigur nu blocheaza anchetele FBI -sau a Procurorului General .
      • +5 (13 voturi)    
        dezinformare postaco-psdista (Marţi, 14 noiembrie 2017, 21:40)

        gwolf [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        nu bagati in seama balivernele postacului.

        1. Congresul American VS haita de cozi de topor din majoritatea parlamentara a Romaniei reprezinta o comparatie intre mere si fructe de mare.

        2. Congresul American lucreaza in interesul SUA, majoritatea parlamentara a Romaniei, in interesul unei puteri straine. Nu a unui stat paralel si a unui stat "oarecum" vecin :)

        3. In plus, Procurorul general a anunţat că se va auto-exclude din toate anchetele referitoare la presupusele imixtiuni ruse în alegerile prezidenţiale din Statele Unite cu deci a existat precedent si la ei.

        4. LCK nu este procurorul general al Rom.

        BRAVO LAURA
        • -3 (13 voturi)    
          Da, ai dreptate LCK nu este (Marţi, 14 noiembrie 2017, 22:12)

          xrogo [utilizator] i-a raspuns lui gwolf

          procuror general, este sefa unei directii si este mai mica in ierarhie decat procurorul general!