Daea: Ouale s-au scumpit in magazinele romanesti din cauza pietei europene, afectata de scandul Fipronil

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 noiembrie 2017, 13:46 Actualitate | Esenţial

Ouale s-au scumpit brusc in Romania
Foto: pixabay.com
Ministrul Agriculturii Petre Daea a declarat, sambata, la Ploiesti, referindu-se la cresterea pretului oualor, ca este vorba despre un puseu pe piata, consecinta a scandalului contaminarii cu Fipronil, care a afectat ferme din Olanda, Franta Belgia. Ministrul a argumentat ca, oferta fiind mai mica, "piata a reactionat in mod natural", transmite news.ro.

"Acum e un puseu pe piata generat de conditiile care s-au creat la nivel european. In foarte multe ferme din Europa producatoare de oua din Olanda, din Franta, din Belgia, datorita scandalului Fipronil, foarte multe efective au disparut, au intrat in asanare spatiile respective si acum, oferta fiind mai mica evident ca piata a reactionat in mod natural", a precizat Daea.
 
Intrebat daca preturile din Romania au legatura exclusiv cu problemele europene, raspunsul ministrului a fost: "Din analizele noastre, da!".
 
De la inceputul lunii noiembrie, pretul oualor a crescut chiar si cu 50% in magazine, producatorii punand aceasta situatie pe seama unei scaderi a productiei odata cu racirea vremii, dar si pe seama crizei de pe piata europeana.
 
Un numar de 40 de tari din intreaga lume au fost afectate de scandalul oualor contaminate cu substanta Fipronil, printre acestea numarandu-se si 24 din cele 28 de state membre ale Uniunii Europene.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

2067 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    Si legumele de ce s-au scumpit? Si curentul? (Sâmbătă, 11 noiembrie 2017, 13:57)

    Boham [utilizator]

    Pt scumpirea legumelor ce scuza mai aveti ca parca va laudati la Romania TV cu recorduri la hectar.
    • +6 (6 voturi)    
      Să înțelegem că România exportă masiv ouă (Sâmbătă, 11 noiembrie 2017, 23:19)

      mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      Și pentru că ouăle din alte țări au probleme, piețele externe cumpără și mai abitir ouă din România ceea ce a dus prețul în tavan.

      Cred că sunt câteva găini în capul lui Daea.
      • 0 (0 voturi)    
        De fapt... (Duminică, 12 noiembrie 2017, 13:30)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

        ... omul a dat o explicatie logica, dar dorinta comentatorului HN - nu ma refer neaparat la dvs., sau nu doar la dvs. - este de face bascalie de "ceilalti" si cand e cazul si cand nu e.
        Da, spre (probabil) surprinderea dvs., Romania exporta intr-adevar oua. Dar si importa. Una peste alta, pe piata europeana s-a creat un deficit temporar semnificativ si ca atare preturile au crescut. Nimic iesit din comun.
  • +16 (16 voturi)    
    ei,nah! (Sâmbătă, 11 noiembrie 2017, 14:03)

    torna_fratre [utilizator]

    cum,nu este soros?
    ma gandeam ca soros a creat criza de oua in Europa pentru a sabota programul de guvernare a lui "mao grey teeth" de teleorman.
    ale dracului crize cum vin numai cand guverneaza ciuma rosie in romania.nu-i lasa domn'e sa fure in liniste si le tot baga crize.
    sau s-or fi speriat gainile de vosganian cu a lui balada pentru gaina evazionista?
    este deja un tipar de reactie la ciumatii rosii,pentru toate esecurile dusmanii(crizele) externi sunt de vina.
    ba nu stiu ce criza de oua scumpeste oul,ba nu stiu ce uragan creste pretul titeiului,ba nu stiu ce banci cresc artificial cursul euro etc.
    cand colo explicatia este mai simpla: cu oameni zero profesional obtii zero rezultate daca nu chiar creezi crize.
  • +15 (15 voturi)    
    Domnule Daea, (Sâmbătă, 11 noiembrie 2017, 14:15)

    Rescator [utilizator]

    Minti natural si senin ca un bolsevic sovietic.Toate se
    scumpesc,inclusiv Euro,ca urmare a masurilor voastre
    tampite si antieconomice,luate in ultimul timp.La asta se adauga idiotenia cosmica a lui Vosganian cu gaina
    evazionista.Rog sa va departati urgent de Moscova
    mafiotilor rosii.
  • +11 (11 voturi)    
    Smecherie romaneasca (Sâmbătă, 11 noiembrie 2017, 14:46)

    vlad.pe [utilizator]

    Se gasesc motive pentru a creste pretul artificial, cand s-au redus taxele la paine a vazut cineva o reducere ?
  • +11 (11 voturi)    
    sursele spun ca gaina europeana (Sâmbătă, 11 noiembrie 2017, 15:25)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    s-a solidarizat cu gaina lu' vosganian.
  • +15 (15 voturi)    
    Lu” oieru” Daea nu-i pasă ! (Sâmbătă, 11 noiembrie 2017, 15:34)

    Canache [utilizator]

    El mănîncă ouă de oaie !!!
    • +7 (7 voturi)    
      Se spune (Sâmbătă, 11 noiembrie 2017, 22:09)

      rutger [utilizator] i-a raspuns lui Canache

      outze !! Si sunt mici, negre, ca boabele de mazare atacate de furnici !!
  • +12 (12 voturi)    
    ai dracu straini! (Sâmbătă, 11 noiembrie 2017, 18:30)

    revo [utilizator]

    Cum ne mai saboteaza ei fericirea, cum nu scapa nicio ocazie sa ne rastoarne laptele si mierea PSD!
  • +7 (7 voturi)    
    scumpiri (Sâmbătă, 11 noiembrie 2017, 21:59)

    fauritorul [utilizator]

    Pe mine nu ma intereseaza ca se scumpesc toate produsele, din cauza acestei U.E.
    Tot timpul acesti guvernanti de mana a 4-a au gasit scuze si explicatii la toate porcariile.
    Ceea ce n-au facut este faptul ca nu au luat nici o masura pentru a stopa aceste scumpiri, astfel incat populatia sa nu sufere! CICA AVEM SOCIAL DEMOCRATIE LA PUTERE!
  • +4 (4 voturi)    
    Voi sunteți serioși? (Duminică, 12 noiembrie 2017, 9:34)

    asavreau [utilizator]

    Să-l întrebați pe Daea despre ouă!Sa străduit tot anul să discute despre oaie și voi i-ați trântito.Păi oaia nu are ouă.Și nici Petre Daea.Dacă avea nu-l pupa în dos pe Dragnea și arăta că are....caracter.