Cruciada impotriva plagiatului in Comisia de Invatamant. Deputatul PMP, Robert Turcescu, prezinta un proiect privind un registru national al tezelor de doctorat. Daniel Funeriu: Daca nu il sprijiniti sa nu va plangeti ca aveti copii educati de idioti

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 31 octombrie 2017, 12:55 Actualitate | Esenţial

Daniel Funeriu
Foto: Daniel Funeriu - Facebook
Deputatul PMP, Robert Turcescu, prezinta, marti, in Comisia de Invatamint a Camerei Deputatilor si in Comisia pentru Tehnologia Informatiei, un proiect de lege privind infiintarea Registrului National al Lucrarilor de Doctorat, astfel incat toate cele 70.000 de teze de doctorat sa fie publicate in format digital Turcescu, a invitat-o pe jurnalista Emilia Sercan la dezbateri, iar demersul deputatului are si sustinerea fostului ministru al Educatiei, Daniel Funeriu, care a scris pe Facebook ca "daca nu il sprijiniti acum sa nu va mai plangeti cand constatati ca aveti copii educati de idioti ajunsi profesori prin furt". 

Robert Turcescu a anuntat, marti, pe Facebook ca va prezenta azi in Comisia de Invatamint a Camerei Deputatilor si apoi in Comisia pentru Tehnologia Informatiei, proiectul de lege privind infiintarea Registrului National al Lucrarilor de Doctorat. 

"Proiectul propune realizarea unei biblioteci digitale in care scolile doctorale sa publice IN FORMAT ELECTRONIC TOATE cele 70.000 de teze de doctorat realizate din 1990 si pina astazi. Am si un invitat special in sedinta Comisiei de Invatamint de astazi: jurnalista Emilia Sercan. Cred ca va fi o dezbatere interesanta!", arata deputatul PMP.

 


La cateva momente dupa postarea lui Turcescu, fostul ministru al Educatiei, Daniel Funeriu a reactionat printr-un mesaj postat pe pagina sa de Facebook, prin care cere sustinerea demersului deputatului PMP.


"Aud ca Robert Nicolae Turcescu, unul dintre luptatorii de prima ora impotriva plagiatului, cand eram putini si agresati constant, se lupta in Parlament sa intareasca legislatia. Nu intru in detalii tehnice dar va spun doar atat: 1) daca nu il sprijiniti acum sa nu va mai plangeti cand constatati ca aveti copii educati de idioti ajunsi profesori prin furt. 2) Verificati temeinic teza oricarui politician care se opune cruciadei lui Robert. Sigur are ceva de ascuns. 3) La conferinta mondiala asupra eticii in cercetare de la Montreal din 2013 dupa prezentarea mea a venit un rus sa imi spuna ca si la ei politicienii ascund plagiatele. Cu mare agresivitate...", a scris Funeriu.






Citeste mai multe despre   






















​VIDEO MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii HotNews.ro

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care a avut loc luni dimineata.
  • Intalnirea s-a incheiat. Urmareste VIDEO in articol

1926 vizualizari

  • -15 (17 voturi)    
    logica binara de taliban portocaliu.. (Marţi, 31 octombrie 2017, 13:06)

    demaGOGU [utilizator]

    ..e intotdeauna contra-productiva in reformarea unor sisteme cu inertie specifica sporita (educatie, cercetare, invatamant superior, sanatate, etc)

    in context, nu surprinde ca insi de teapa Funeriu au fost rejectati automat de sistem (educativ).
    • +9 (9 voturi)    
      Se vad rezultatele (Marţi, 31 octombrie 2017, 14:02)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Analfabeti functionali ca tine care cred ca un sistem prost, neadaptat realitatii si care produce rebuturi nu trebuie reformat pentru ca are inertie. Penibil!
  • -14 (18 voturi)    
    Funeriu cel fără Bacalaureat și rușine vorbește?! (Marţi, 31 octombrie 2017, 13:12)

    simplex1 [utilizator]

    Un infractor ca Daniel Funeriu (și nu ma refer la dosarul Microsoft) nu ar trebui sa vorbească despre doctorate atâtă vreme cât el nu are bacalaureat.

    A plecat din Romania la sfârșitul clasei a unsprezecea, înainte de "revoluție", fără bacalaureat. In Franța nu l-a obținut. Dupa 22 Decembrie 1989 s-a înscris la o facultate în Franța, pe baza unui Bacalaureat fals pe care l-ar fi luat în Romania. Asta este Daniel Funeriu, un hot.
    • +10 (12 voturi)    
      Vai si amar de steaua ta ! (Marţi, 31 octombrie 2017, 13:47)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      Contactul cu a3 si ghita-tv prosteste rau, da rau de tot !
    • +5 (7 voturi)    
      Cretinel! (Marţi, 31 octombrie 2017, 14:04)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      Valoarea lui Funeriu e atestata de munca de cercetare si publicarea in cele mai prestigioase reviste. Faptul ca un pastor sectant a insirat minciuni - contrazise imediat de fapte si documente vad ca nu descurajeaza pe mono-neuronali sa reia tema de mult inchisa. Sictir!
    • +2 (4 voturi)    
      Băi guvide comunist (Marţi, 31 octombrie 2017, 14:32)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      Tu crezi că ăia pe unde a ajuns el asistent universitar îl lăsau să atingă nivelul ăsta fără bacaloriat? Crăcănel de Caracal ce ești, el a arătat diploma în direct la teveu (http://www.gandul.info/stiri/daniel-funeriu-si-a-aratat-in-direct-diploma-de-bacalaureat-reprezinta-unul-dintre-cele-mai-intime-momente-din-viata-mea-9836791) citez din site:
      Daniel Funeriu a obţinut bacalaureatul în anul 1989, la Lycée International des Pontonniers, din Strasbourg, Franţa, după parcurgerea a 11 clase la Liceul de Filologie-Istorie din Timişoara, secţia de chimie-biologie, şi a clasei a XII-a la Lycée International des Pontonniers, potrivit Ministerului Educaţiei, potrivit Mediafax.

      Pe perioada liceului, Daniel Funeriu a obţinut mai multe premii naţionale şi internaţionale la olimpiadele de chimie, precum şi premiul II la olimpiada de chimie din Franţa, în anul 1989. În anul 1995, a obţinut, ca şef de promoţie, masterul în chimie organică şi supramoleculară la Universitatea "Louis Pasteur" din Strasbourg, iar în 1999 a devenit doctor în chimie al aceleiaşi universităţi, cu distincţia Magna cum Laude. Conducătorul său de doctorat a fost profesorul Jean-Marie Lehn, laureat al Premiului Nobel pentru Chimie.

      Studiile ministrului Educaţiei au fost recunoscute prin proceduri automate de recunoaştere, în SUA, Japonia şi Germania, unde acesta a ocupat succesiv posturi în institute şi universităţi.

      La numirea sa în funcţia de ministru al Educaţiei, Daniel Funeriu ocupa funcţia de lider al grupului de cercetare de excelenţă "Marie Curie" la Universitatea Tehnică din München, fiind şi investigator principal în cadrul International Graduate School of Science and Engineering.
      Băi dezinformatorule (presupun că ai început ca informator al Seku, cunoscuții turnători, dătători pe goarnă, care își denunțau și mamele dacă acestea criticau regimul) vezi că ai picat de fazan, kaghebist de doi bani ce ești.
      • -2 (4 voturi)    
        Nu vad numele lui Funeriu pe falsul ala. (Marţi, 31 octombrie 2017, 15:05)

        simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

        Pe diploma aceea de Bacalaureat scrisa în Franceza nu se vede numele lui Funeriu și nici anul când a obținut-o. Este un fals ordinar.
        • +2 (2 voturi)    
          In 20 ani de cand suntem in UE D Funeriu a (Marţi, 31 octombrie 2017, 22:47)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

          fost singurul ministru de la noi a carui activitate a fost apreciata de catre comisia UE.
          Dupa cum stii legea educatiei a fost ulterior macelarita cu ordonante de PSD cu rezultatele cunoscute.
        • +1 (1 vot)    
          Deci cnfirmă, te rog... (Miercuri, 1 noiembrie 2017, 21:11)

          Spiky [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

          Tu crezi că el a ajuns asistent universitar și cercetător la universitățile alea prin fraudă, și în final șef de echipă de cercetări în chimie fără să fi terminat liceul? Dacă totuși a făcut-o, înseamnă că este oricum o somitate în domeniu și o diplomă de bac în plus sau în minus nu înseamnă nimic. Dacă însă crezi că el este un escroc care nu și-a dat bac-ul și a înșelat pe toți universitarii ăia care l-au numit în funcții de răspundere ca șef echipă cercetare, înseamnă că ești lipsit de un minim de circumvoluțiuni cerebroase!
  • -4 (10 voturi)    
    sa cautam ceea ce exista deja! (Marţi, 31 octombrie 2017, 13:37)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Tezele de doctorat sunt deja pe site-urile univeristatilor in format electronic.
    Doar trebuie sa cauti un pic, dar daca vrem circ, registre, sigur , se poate, in lipsa de alte idei.

    Alte subiecte pentru dl Turcescu?

    Proiect de lege pentru finantarea cartilor din biblioteci si a revistelor de specialitate.
    Anul asta nu s-au dat bani , s-a incurcat Anelis, cu Min,Cercetarii , cu cel al Educatiei , al Afacerilor Europene.

    In lipsa de publicatii , doctoranzii , doctorii le cer colegilor din UE, prieteni, cunoscuti etc. sa led ea in format electronic.Mai rau le iau de pe ste-uri rusesti destul de ilegale ca sci-hub sau libgen.
    Ne facem de ras, dar noi dai cu plagiatele, poate il prindem pe Dragnea care a avut intelepciunea de a nu isi da doctoratul cand era oferit pe tava de diversi intelectuali slugarnici. A preferat sa taie un porc cu baietii de la SRI si madam Codrutza.

    Poate intelege dl Turcescu asta? ca el citeste doar EvZ si hotnews.
    • +6 (8 voturi)    
      teze de doctorat (Marţi, 31 octombrie 2017, 13:58)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      Minciuna coane ,minciuna ! Numai tezele corecte sunt pe site-urile universitatilor ,celelalte "ciocu mic ".Cauta de ex. .lucrarea de doctorat a unui Rector celebru la UMC : Prof.Dr.(nu in medicina) ,ing .(nu sub ), Corneliu Panait ...Dau de baut colega !
    • +2 (4 voturi)    
      teze de doctorat (Marţi, 31 octombrie 2017, 13:58)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      Minciuna coane ,minciuna ! Numai tezele corecte sunt pe site-urile universitatilor ,celelalte "ciocu mic ".Cauta de ex. .lucrarea de doctorat a unui Rector celebru la UMC : Prof.Dr.(nu in medicina) ,ing .(nu sub ), Corneliu Panait ...Dau de baut colega !
    • +4 (6 voturi)    
      Tu ce citesti (fumezi) ca sa postezi atatea (Marţi, 31 octombrie 2017, 14:08)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      aberatii. In toate tarile civilizate, cu inalt nivel de etica profesionala in invatamant sunt astfel de registre/ biblioteci. Sistemul ajuta si la prevenirea plagiatelor involuntare. Cat despre dragnea si pocul/ porcii sai cred mai bine discutati la voi la partid la un pescuti "belinat".
  • -4 (8 voturi)    
    drepturi de autor (Marţi, 31 octombrie 2017, 13:41)

    ovidiu2 [utilizator]

    Nu-mi este foarte clar ce se intampla cu drepturile de autor. Poate un proaspăt doctor dorește să-și publice lucrarea, or odată publicată nu va mai putea să o facă.
    • +1 (1 vot)    
      Asta este valabil (Marţi, 31 octombrie 2017, 14:37)

      Bazil [utilizator] i-a raspuns lui ovidiu2

      pentru cercetatorii din inchisori. Pentru domeniile biologiei, chimiei, fizicii, matematicii, si cred ca si a stiintelor ingineresti, majoritatea rezultatelor experimentale sunt publicate in reviste cu impact inainte de sustinerea tezei. In orice lucrare serioasa din domeniile mentionate, nu se citeaza teze de doctorat (chiar daca in format pdf se gasesc in mediul virtula). Prin lucrare serioasa, inteleg una publicata in reviste cu relevanta internationala (cu factor de impact), nu in reviste de la cucuietii din deal.
  • +1 (3 voturi)    
    70 000 ?!! (Marţi, 31 octombrie 2017, 14:51)

    Habermas [utilizator]

    Asta inseamna circa 2600 de doctorate pe an in Romania. Pai inseamna ca Romania a rupt tot in materie de cercetare, a fost The Best in Europe, si n-am stiut eu.

    Dar revenind la realitatea sangeroasa, cum nicio universitate din Romania nu a intrat vreodata in top 500 mondial, este clar ce Mafie a doctoratelor exista in Romania. Probabil cel putin 90 la suta din aceste doctorate sunt absolut zero. FURATE. FALSE.

    Si ar trebui sa vorbim aici de elita Romaniei.
    Ei bine, suntem condusi de o FALSA ELITA.
    Si vom continua sa fim condusi de mafia asta daca nu ii radem.
  • 0 (0 voturi)    
    de ce doar la doctorat? (Marţi, 31 octombrie 2017, 15:14)

    ionel clujanul [utilizator]

    daca tot vrem sa facem o treaba ca asta, si trebuie !!!, de ce nu am face cu ocazia asta si pt masterate si licenta?

    intreb, o licenta plagiata nu e tot aceasi poveste?