O femeie, accidentata mortal cand traversa DN2. Trecerea de pietoni era semnalizata cu indicatoare, nu si cu "zebra" de pe carosabil, pentru ca se turna un nou asfalt

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 15 octombrie 2017, 9:40 Actualitate | Esenţial

O femeie in varsta de aproximativ 50 de ani si-a pierdut viata, duminica dimineata, la Posta Calnau, judetul Buzau, dupa ce a fost lovita de o masina in timp ce traversa DN 2 (E 85) pe o trecere de pietoni semnalizata cu indicatoare, dar fara marcaje rutiere, informeaza News.ro.

Potrivit politistilor, accidentul s-a produs pe DN 2 (E 85), in localitatea Posta Calnau.

Femeia, care nu a fost inca identificata, s-a angajat in traversarea drumului european si nu a fost observata de o soferita de 41 de ani din Mehedinti, aflata la volanul unui autoturism Volkswagen. In urma impactului, victima a fost aruncata la mai bine de 30 de metri de trecerea de pietoni, decedand pe loc.

Medicii ajunsi la fata locului nu au mai putut sa o ajute, iar politistii au demarat cercetarile pentru a vedea circumstantele in care a avut loc evenimentul rutier.

Trecerea de pietoni pe care victima s-a angajat in traversarea strazii era semnalizata cu indicatoare, insa nu era marcata pe carosabil in zona fiind turnat un nou covor asfaltic.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

738 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Drumul de la Intersectia pentru Urziceni (Duminică, 15 octombrie 2017, 9:48)

    un domn [utilizator]

    Pana laPosta Calnau inclusiv, este Drumul Oaselor , varianta ne ecranizata de CNC
  • +4 (4 voturi)    
    Deci sa ne intelegem (Duminică, 15 octombrie 2017, 10:08)

    transalpinarum [utilizator]

    Drumul era proaspat asfaltat, da? Sunt fara numar locurile in Romania unde drumuri proaspat asfaltate, plombate, etc, sunt uitate de marcaj, in cel mai bun caz vine si marcajul peste enshpe luni. Nu cred ca e normal asa ceva si politia rutiera ar trebuie sa puna presiune mai mare pe administratorul drumului sa-l aduca la parametrii de siguranta imediat dupa asfaltare. Sigur, in cazul asta lipsa marcajului nu e o scuza pentru soferitza, trecerea era semnalizata!
    • +3 (3 voturi)    
      “Trecerea era semnalizată” (Duminică, 15 octombrie 2017, 10:54)

      slashroot [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      Asta e scuza perpetuă a autorităților. Mijloacele de semnalizare sunt inadecvate și/sau insuficiente, dar gata, ei sunt acoperiți de lege.

      În București sunt o sumedenie de astfel de treceri, unde fie indicatorul lipsește, fie e in copaci, fie marcajul pe asfalt e pe jumătate șters (imposibil de văzut pe timp de ploaie), fie trecerea e după vreo curbă (e una undeva pe Fundeni), fie e plasată într-o zonă complet neiluminată, fie trecerea traversează 5 benzi fără nici un refugiu (Panduri, în zona Facultății de Psihologie).
      Toate astea sunt capcane pentru șoferi și pietoni. Desigur că șoferii trebuie să fie prudenți, iar românii nu excelează la asta, dar poliția rutieră nu face nimic în sensul prevenirii. Câtă vreme există un ciot de vopsea pe asfalt, ei sunt acoperiți de lege.
      • 0 (0 voturi)    
        Cati ati sunat la 021 9762? (Duminică, 15 octombrie 2017, 23:23)

        liviul2006 [utilizator] i-a raspuns lui slashroot

        In ultimele 2 luni am sunat pentru 2 semafoare cu probleme pentru pietoni din zona in care stau. Unul l-au rezolvat intr-o saptamana era functional, insa ultimul am vazut dupa 3 zile ca nu fusese inlocuit becul stricat (nu functiona pe rosu).

        Cred ca ar trebui sa punem si noi mana pe telefoane cand vedem probleme la infrastructura.
  • +6 (6 voturi)    
    puscarie (Duminică, 15 octombrie 2017, 10:17)

    matematics89 [utilizator]

    daca drumul era in lucru, trecerea ar fi trebuit marcata cu galben, altfel doar blocat complet drumul, nu exista nici o scuza pt zebra, zebra se face cu galben cel putin, puscarie pe viata pentru constructori si proprietarii drumului...daca as fi ruda acelei persoane ar trebui ori justitia ori eu sa facem dreptate...doamne fereste sa pateasca vreo ruda de-a mea asa ceva...
    • +2 (2 voturi)    
      Problema este (Duminică, 15 octombrie 2017, 11:36)

      miss saloane [utilizator] i-a raspuns lui matematics89

      Ca unde conduc eu a ramas o zebra marcata cu un galben sters pe asfalt, nesemnalizata cu panou indicator iar pietonii trec pe ea. Din nou o tampenie.
    • +2 (2 voturi)    
      marcajele galbene sunt temporare (Duminică, 15 octombrie 2017, 11:51)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui matematics89

      acolo trebuia marcat cu vopsea alba, sau semnalizat "drum in lucru"