Vasile Banescu: Patriarhia dezavueaza "donarea" de bani prin constrangere pentru edificarea Catedralei Nationale

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 26 septembrie 2017, 18:00 Actualitate | Esenţial

Vasile Banescu
Foto: Trinitas
Patriarhia Romana dezavueaza orice initiativa a unor persoane din randul clerului de a constrange pe cineva sa "doneze" bani pentru edificarea Catedralei Nationale.

"Donatiile presupun libertatea totala a donatorului si optarea pentru gestul frumos al donatiei in perfecta cunostinta de cauza. Din aceasta perspectiva, gestul preotului, care a fost sesizat de presa, este unul total neinspirat si regretabil", a declarat, marti, pentru Agerpres, purtatorul de cuvant al Patriarhiei Romane, Vasile Banescu.

Reactia sa vine dupa ce postul Digi 24 a relatat despre cazul unui preot din Bucuresti care a cerut unor parinti, pe langa taxa de botez de 200 de lei, si o donatie de 50 de lei pentru constructia Catedralei Mantuirii Neamului. Preotul paroh Nicolae Gavrila al Bisericii de pe strada Jean Steriadi din Sectorul 3 nu a negat in fata reporterilor ca a impus aceasta donatie.


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

1236 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    "dezavueaza"? (Marţi, 26 septembrie 2017, 18:32)

    king david hotel [utilizator]

    Ciudata alegere semantica.
    • +4 (6 voturi)    
      Daniel Ciobotea (Marţi, 26 septembrie 2017, 18:51)

      Mariicaialbastri [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      CEO-ul BOR e expert în manevre din astea bizantine de cade ca pisica în patru picioare întotdeauna. Nu a pus el tot clerul de la țară să spună oamenilor să-l voteze pe Mickey Mouse ”mândru că e român”? După aia nu a întors-o ca la Ploiești zicând că ”Dumnezeu lucrează și prin oameni străini de neam”? Pun pariu că avea două comunicate de presă în funcție de cine urma să câștige alegerile...
    • +2 (2 voturi)    
      Dex: (Marţi, 26 septembrie 2017, 19:21)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      DEZAVUÁ, vb. I. Tranz. A dezaproba, a condamna spusele sau faptele cuiva.("Din aceasta perspectiva, gestul preotului, care a fost sesizat de presa, este unul total neinspirat si regretabil").
    • +1 (3 voturi)    
      Banii donati de matusha ta DUamna Gabi (Marţi, 26 septembrie 2017, 19:24)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      De la PMB lacatedrala mantuirii TREBUIE returnati la PMB,idem la Sectorul 1 + altii constransi deP$D ciuma roshie!!!!
    • +2 (2 voturi)    
      Dex: (Marţi, 26 septembrie 2017, 21:53)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      DEZAVUÁ, dezavuez, vb. I. Tranz. A dezaproba, a condamna spusele sau faptele cuiva.("..Din aceasta perspectiva, gestul preotului, care a fost sesizat de presa, este unul total neinspirat si regretabil").
  • +2 (4 voturi)    
    Pai bine bre... (Marţi, 26 septembrie 2017, 19:58)

    Observator roman [utilizator]

    ...abia acum spui?? :)))
  • +2 (4 voturi)    
    ma intreb (Marţi, 26 septembrie 2017, 20:13)

    Andrei3Bunescu [utilizator]

    oare apostolii au perceput "taxa de botez" ?

    Si chiar daca unii nu ar cere, ii obliga aia de mai sus sa adune cotizatii.
  • +1 (3 voturi)    
    Sfintia ta (Marţi, 26 septembrie 2017, 20:24)

    fdaniel [utilizator]

    Secretul lui Polichinelle este ca TOȚI banii "donați" de statul rrromânesc (de la buget bineînțeles) sunt obținuți prin constrângere : "dați-ne bani să turnăm betoane sau o să spunem enoriașilor să nu mai voteze PSD"
    Am vazut că guvernanții ne cred proști (chiar au dreptate din moment ce i-am votat) dar acum si biserica ...
  • +1 (3 voturi)    
    Nu "debavurati " si banii negri ai evaziunii... (Marţi, 26 septembrie 2017, 20:27)

    Plagarus [utilizator]

    .....facute de preotime ????
  • +1 (5 voturi)    
    Pai altfel de unde MM voastre aveti bani? (Marţi, 26 septembrie 2017, 20:41)

    dandra [utilizator]

    de unde aveti ma bani de catedrala prostii neamului daca nu din donatii?
    de unde aveti ma voi bani daca nici nu platiti taxe?

    nu faceti ma catedrala din banii romanilor, fie ca sunt credinciosi sau nu?

    nu faceti ma catedrala din banii de la buget?

    de unde MM voastre aveti voi ma bani sa faceti catedrala de sute de milioane de euro?

    cumva voi spalati banii PSD ului si ii puneti la temelia acestui magnet de voturi numit BOR?

    pana cand ma, pana cand?

    FMM de cersatori ordinari!
  • +4 (6 voturi)    
    :-) (Marţi, 26 septembrie 2017, 21:28)

    Soljenitin [utilizator]

    Știu că nu-i de bon ton să faci remarci despre numele unui om, însă nu pot să nu remarc faptul că până și purtătorul de cuvânt al BOR are numele BANescu... :-))
    • +2 (2 voturi)    
      Stii si tu ca nu e inteligenta remarca ta dar (Miercuri, 27 septembrie 2017, 9:22)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      da-ne numele tau adevarat si vei vedea ca se vor gasi asocieri din cele mai picante la adresa celor care ti l-au dat..
  • -2 (2 voturi)    
    Banii nu se pot returna? (Miercuri, 27 septembrie 2017, 8:29)

    Alui [utilizator]

    Si la asa o abatere si o pata adusa imaginii nepatate a BOR, preotul respectiv nu e dat afara din preotie?
  • 0 (2 voturi)    
    Si cine nu are bani de taxa? (Miercuri, 27 septembrie 2017, 9:59)

    BEDE [utilizator]

    Ia sa ne spuna prefericitul ce sa faca preotii cand cineva nu are bani pentru "taxa de botez"? Sa fie ca nu ii mai boteaza deloc copilul?
    Sau daca cineva nu are bani de slujba de inmormantare?
    Cred ca slujbele de botez si de inmormantare s-ar cuveni ca preotii sa le faca fara a cere nici un fel de taxe si numai cei care vor sa dea ceva bani, sa dea si cu asemenea ocazii.
    • +2 (2 voturi)    
      de retinut (Miercuri, 27 septembrie 2017, 11:42)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Patriarhia Romana a anuntat inca din 2013(28 feb.)ca parohiile din Biserica Ortodoxa nu vor mai percepe taxa de inmormantare pentru familiile sarace, in semn de sprijin pentru nevoiasi(Ziare.com). Nu exista nici o lege prin care cetateanul roman sa fie obligat sa se boteze, sa se cunune sau sa se inmormanteze cu slujba religioasa.
      • 0 (0 voturi)    
        NU de obligatie vorbeam! (Miercuri, 27 septembrie 2017, 12:24)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        Deci, sigur ca nu este obligatorie nici un fel de slujba religioasa.
        Dar, daca omul doreste sa-si boteze copilul, dar nu are bani, atunci inseamna ca nu il poate boteza?
        • 0 (0 voturi)    
          E foarte simplu (Miercuri, 27 septembrie 2017, 13:55)

          Altiro [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

          Orice copil are nasi de botez, daca parintele e sarac nu e greu sa gaseasca un nas doar un pic mai avut decat el. In Ardeal,de unde provin, era obiceiul ca oamenii mai gospodari sa boteze copiii celor mai putin avuti. In fond e o suma nesemnificativa. Una e taxa de botez(stiu asta ca mi-am botezat copilul si, dupa cativa ani, un orfan) si alta cheltuiala cu cheful, lautarii, fitzele si invitatii fara numar.
        • 0 (0 voturi)    
          Omul ăla e prost și BOR ii face un bine! (Miercuri, 27 septembrie 2017, 14:24)

          Alui [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

          Oare cum pot miliarde de oameni trai nebotezați? Iar cei botezați cum de se îmbolnăvesc și mor, unii de tineri?