Proiect de lege impotriva violentei in familie: Impacarea intre parti nu va mai inlatura raspunderea penala

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 10 septembrie 2017, 14:46 Actualitate | Esenţial

Un grup de aproape 60 de parlamentari PNL, PSD, ALDE si USR au depus un proiect de lege pentru inasprirea legislatiei privind violenta in familie, eliminand din Codul penal posibilitatea ca impacarea intre parti sa inlature raspunderea penala, scrie News.ro. Potrivit actualelor prevederi ale Codului penal, "impacarea inlatura raspunderea penala" in cazul violentei asupra unui membru al familiei. Potrivit initiatorilor, anual sunt 500.000 de victime ale violentei domestice, din care peste 90% sunt femei. Dintre acestea, doar 15.000 fac plangeri, iar un numar si mai mic ajunge in instanta. Anual, se emit mai putin de 1.000 de ordine de restrictie.

Proiectul a fost initiat de parlamentarii liberali Adriana Saftoiu, Tudorita Lungu si Gabriel Andronache, fiind semnat de alti 56 de parlamentari PNL, PSD, ALDE, USR si ai minoritatilor nationale.

Initiatorii sustin ca aceasta posibilitate este folosita in detrimentul victimelor. "De multe ori, victimele violentei domestice renunta sa se duca pana la capat demersurile juridice prin care s-ar putea proteja de violenta. Motivele pentru acceptarea unor astfel de stari de lucruri sunt multiple, dar ele intretin un mediu defavorabil victimelor si care pot predispune la recidiva si chiar la violenta in forma continuata din partea agresorului, cu consecinte grave si fata de eventualii minori din familie, care fie sunt, la randul lor, victime ale violentei in familie, fie sunt martori traumatizati", se arata in expunerea de motive.

Parlamentarii subliniaza ca statul are "obligatia pozitiva" de a-si apara cetatenii si de aceea este nevoie de aceasta modificare legislativa. Ei afirma ca inlaturarea raspunderii prin impacare reprezinta "o portita" in lege prin care autorii actelor de violenta sunt complet exonerati.

"Daca legea nu este ferma in a-i descuraja ori pedepsi, de la caz la caz, pe agresori, ea risca sa nu mai fie un instrument adecvat pentru a apara victimele. Posibilitatea prevazuta acum de Codul penal ca agresorul sa se impace cu victima mentine riscuri majore pentru aceasta din urma de a fi in continuare abuzata si agresata, dar expune si alte persoane riscurilor de a cadea victime unui agresor care stie ca are la indemnana portita impacarii", se mai arata in expunerea de motive.























VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si StartupCafe.ro, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

831 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Normal, dar tot ramane incomplet... (Duminică, 10 septembrie 2017, 14:59)

    BEDE [utilizator]

    Adica daca barbatul isi bate sotia de o baga in spital, atunci sa fie raspundere penala chiar daca ea nu face plangere. Pentru ca deseori nu face plangere de teama ca pana sa se incheie procesul el o omoara din bataie.
    Dar tot nu se pot acoperi toate cazurile de violenta si de agresiune. Cum ramane cu traumele psihice care pot face ca sotia sau chiar si sotul sa aiba nevoie de tratament psihiatric pe durata lunga, daca nu chiar pe viata? Acestea sunt niste cazuri tare incurcate, unde este exrem de greu de stabilit cine si in ce masura este vinovat.
    Parca, oricum ar fi, legile sunt imperfecte si nu pot nicidecum rezolva problemele majore. Nu-i asa ca parca ar trebui ca omul sa fie transformat complet, ca sa fie cu totul altceva decat ceea ce se poate usor deduce din fenomenele care se pot observa in societate?
  • -6 (8 voturi)    
    Cu femeia "moderna" (Duminică, 10 septembrie 2017, 15:51)

    Marius_23 [utilizator]

    Nu ai cum sa te intelegi . Femeia moderna tine mai mult la masina ei premium si la telefon, barbatul e un sclav care trebuie sa-i suporte fitele, toata lumea se reduce la ea .
    Cu femeia moderna nu te poti intelege, mai bine pleci din start decat sa ajungi la violente verbale si apoi fizice .
    • +3 (3 voturi)    
      Pe cand femeia traditionala (Luni, 11 septembrie 2017, 10:19)

      provest [utilizator] i-a raspuns lui Marius_23

      Isi ia bataie in liniste si se fardeaza peste vanatai.
      Plus face avorturi pe banda rulanta si se preface fata de copii ca totul e bine si normal.

      Da, bai, cu femeia moderna nu te poti intelege decat daca esti barbat civilizat!
      Daca dai in femeia moderna, pune mana pe telefonul ei modern si suna la politie.
      Si apoi se suie in masina ei premium, la a carei rata contribuie, si te lasa vorbind singur, cu aerele tale de macho de Dambovita.
      • 0 (0 voturi)    
        Iti inteleg frustrarea (Luni, 11 septembrie 2017, 17:07)

        Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui provest

        In primul rand nu am lovit si nici nu voi lovi vreodata o femeie . Dupa cum am spus femeia care are ca si valoare suprema domeniul material atata merita sa aiba, eu las loc la atlul sa iubeasca si sa inteleaga ce se poate intelege la femeia moderna . Femeie goala in interior care nu are nimic de oferit, nu ofera nimic real, autentic, UNIC !
  • +1 (1 vot)    
    Foarte bine (Duminică, 10 septembrie 2017, 17:09)

    MPopa [utilizator]

    In plus trebuie gasite fonduri pentru adaposturi maternale. Degeaba vine Politia acasa, ii da o amenda contraventionala unui sot violent si-apoi sotia si copiii raman acolo.
    Trebuie gasite posibilitati pentru a se evita si situatia, foarte frecventa, in care femeia agresata isi ia copiii si se intoarce la agresor pentru ca nu se poate intretine singura.
    Astea trebuie sa fie prioritatile societatii pentru diminuarea violentei domestice, nu probleme false precum cea a casatoriei pentru gay care ar trebui sa ne salveze de abuzurile ”familiei traditionale”.
    • -4 (4 voturi)    
      Femeile care nu investesc in partenerul lor (Duminică, 10 septembrie 2017, 17:58)

      Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      Nu ar trebui in primul rand sa-si intemeieze o familie . O familie este ceva mai pretios decat un individ, nu inseamna intotdeuna ca o sa ai tu de castigat, nu inseamna numai confort, placere, distractie, este o structura extrem de solida care rezista o viata intreaga daca este bazata pe principii clare .
      Daca un barbat face greseala sa-si intemeieze o familie cu o femeie care nu-l apreciaza isi taie singur craca de sub picioare, toata viata va fi sub asediu si nu cred ca va rezista o viata intreaga . Fara sa vreau am auzit o discutie purtata intre sot si sotie, ambii foarte tineri si frumosi cu un copil la fel de reusit . Sotia il certa practic pe sot pentru ca nu au o masina ! Sotul, evident agresat i-a spus pe un ton foarte categoric sa nu mai aduca aminte de masina deoarece veniturile le permit sa traiasca decent si ar face sacrificii pentru a intretine si o masina . Deci sotia nu era prima oara cand il agresa ca uite, altii au masina, NU, EA NU ERA BUCUROASA CA AVEA UN SOT FRUMOS SI TANAR LANGA EA SI AVEAU UN COPIL REUSIT, EA IL CERTA CA NU VREA SA CUMPERE MASINA !!!
      Barbatii nu sunt agresati, doar femeile saracele sunt victime, rar gasesti o femeie sa admita ca A GRESIT !!!
      • 0 (0 voturi)    
        Hai, pa! (Luni, 11 septembrie 2017, 15:41)

        provest [utilizator] i-a raspuns lui Marius_23

        Femeia voia o masina.
        Barbata-su, nu, ca el e fericit cu bicicleta.
        Deci fericirea e cand femeia renunta la ce vrea ea, ca sa sta langa unu care e fericit ca respira.
        Nu conteaza ca ar putea sa vrea mai mult pentru sine si familia ei.
        Am inteles nivelu, Marius. Du-te de te culca.
        Si nu mai trage cu urechea la conversatiile oamenilor pe strada!
        • 0 (0 voturi)    
          Ia auzi domnule, nivelul (Luni, 11 septembrie 2017, 17:00)

          Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui provest

          Sa investesti in masini de fite nu in cei din jurul tau, asta e nivelul meu si nu ai cum sa-l intelegi pentru ca nu ai aceasi fundatie ca si mine, oamenii sunt importanti, restul e debarasabil, sunt doar niste obiecte !
        • 0 (0 voturi)    
          Caz real (Luni, 11 septembrie 2017, 17:24)

          Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui provest

          Prieten din copilarie . S-a insurat si din pacate a divortat, desigur femeie independenta, moderna, rece . Dupa ce a primit o mostenire in vloarea de circa 250.000 de euro( nu ca ar fi fost nevoit si inainte) atitudinea fostei sotii s-a schimbat radical, spre exemplu -hai sa locurim impreuna- .
          Deci el fara averea de 250.000 nu era atractiv, desigur ca nu e un prost si si-a dat seama despre ce este vorba, cum am zis in alt comentariu de-al meu femeia moderna se saboteaza singura, ea vrea tot acum pentru ea, ce familie, habar nu are ce inseamna o familie ! De ce sa investesti sentimental intr-un barbat daca nu e bogat ? Ala se poate numi barbat ? Femeia moderna a ajuns o carpa si inca din aia ieftina !
        • 0 (0 voturi)    
          Sotia stia ce meserie are si cat castiga (Luni, 11 septembrie 2017, 18:22)

          Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui provest

          Cu ce drept il agreseaza acum ? Crede ca daca e sotie poate sa faca orice din el ? Inseamna ca nu-l place asa cum este, este incapabila sa-l aprecieze la valoarea lui reala pe barbatul care i-a oferit un copil reusit !
        • 0 (0 voturi)    
          Probabil ca barbatul (Luni, 11 septembrie 2017, 20:19)

          Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui provest

          Considera ca este mai important sa-si pastreze serviciul actual care probabil nu-i aduce mari venituri dar nu e nici stresant, probabil considera ca e mai important sa ramana sanatos si peste 20 de ani pentru a-si putea creste copilul !
          Ma gandesc si eu ca acela era nivelul real al lui .
    • -4 (4 voturi)    
      Uneori o relatie, o casnicie poate fi salvata (Duminică, 10 septembrie 2017, 18:04)

      Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      Cu un simplu IMI PARE EXTREM DE RAU, AM GRESIT !!!
      Violenta verbala si fizica apare atunci cand tu esti considerat un obiect, ceva dispensabil si fara valoare si situatia nu se poate repara decat prin umilinta si sinceritate, ceva ce nu se promoveaza dar este esential pentru orice om .
      Femeia care vrea un partener si nu un sclav gaseste intelegerea, femeia care nu greseste niciodata nu va avea niciodata intelegere indiferent cati soti o sa aiba .
      • 0 (0 voturi)    
        Cand? (Luni, 11 septembrie 2017, 15:38)

        provest [utilizator] i-a raspuns lui Marius_23

        Cand poate fi salvata o casnicie cu multa intelegere din partea femeii?
        Dupa al 6-lea copil in 7 ani?
        Dupa ultima bataie cu strigaturi si alungat in strada cu tot cu copii?
        Dupa a 3-a betie in 24 de ore?
        Dupa ce te intorci de la amanta?
        Muuuulta intelegere iti trebe, bai Mariuse!
        • 0 (0 voturi)    
          Cine se lasa umilit/umilita (Luni, 11 septembrie 2017, 17:03)

          Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui provest

          Isi merita soarta pe deplin ! Adica el sau ea a devenit indecent/nesimtit/c...r dupa casatorie ? Inainte nu a fost tot asa ? Pai daca macho man ti-a trebuit ai o viata intreaga sa te bucuri de el !
          Nici o lege nu te poate apara de prostie .