UPDATE CEDO sanctioneaza supravegherea comunicatiilor electronice de catre o companie din Romania, in dosarul in care un angajat a fost concediat pentru ca trimitea mesaje personale

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 5 septembrie 2017, 11:19 Actualitate | Esenţial

CEDO
Foto: http://www.echr.coe.int
Curtea Europeana pentru Drepturile Omului a sanctionat marti, in apel, supravegherea mailurilor private de catre o companie din Romania pentru a-si concedia un angajat, in 2007, anunta AFP

Judecatorii Inaltei Camere, instanta suprema a CEDO, sesizati in apel pentru o decizie din 2016, au apreciat ca "autoritatile nationale (romane) nu au protejat corect dreptul dl. Bogdan Mihai Barbulescu la respectarea vietii sale private si a corespondentei sale si deci nu au stabilit un echilibru corect intre interesele in cauza", arata decizia adoptata cu 11 voturi pentru si 6 impotriva.

Potrivit deciziei Curtii, "constatarea incalcarii constituie in sine o satisfactie echitabila suficienta pentru prejudiciul moral suferit de dl. Barbulescu".

Decizia Marii Camere constituie o schimbare fata de pozitia pronuntata initial de CEDO si are valoare de jurisprudenta pentru cei 47 de membri ai Consiliului Europei.

CEDO a fost sesizata de un inginer roman in varsta de 38 de ani. Angajatorul sau l-a concediat dupa ce a constatat, supraveghindu-i comunicatiile electronice, ca a folosit mesageria companiei in scopuri personale, incalcand astfel reglementarile interne.

Barbulescu a denuntat insa spionarea comunicatiilor sale de catre angajator, apreciind ca este victima unei incalcari a dreptului privind respectarea vietii private si a corespondentei, protejat de articolul 8 al Conventiei europene pentru drepturile omului.

Tribunalele din Romania i-au respins insa cererile, apreciind ca angajatorul a avut dreptate si ca supravegherea comunicatiilor constituie singura modalitate de a stabili existenta unei infractiuni disciplinare.

CEDO a confirmat aceasta abordare in ianuarie 2016, considerand ca dreptul la respectarea vietii private nu a fost incalcat de catre angajator. Curtea validase astfel posibilitatea ca o companie sa supravegheze internetul in cadrul unei proceduri disciplinare.

Barbulescu a facut insa apel iar CEDO a acceptat reexaminarea deciziei.

Judecatorii Marii Camere au considerat ca Barbulescu "nu a fost informat despre natura si extinderea supravegherii operate de catre angajatorul sau si nici despre posibilitatea ca angajatorul sau sa aiba acces la continutul mesajelor sale".

De asemenea, au estimat ca tribunalele romanesti "nu au determinat ce motive specifice au justificat aplicarea masurilor de supraveghere" si nu s-au pronuntat asupra "posibilitatii ca angajatorul sa utilizeze masuri mai putin intruzive pentru viata privata si corespondenta dl Barbulescu".

Autoritatile nu au stabilit "un echilibru corect" intre respectarea vietii private a salariatului si dreptul angajatorului de a lua masuri pentru a asigura buna functionare a companiei, au concluzionat judecatorii Marii Camere.





















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

6774 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Email-uri private vs. adrese de companie (Marţi, 5 septembrie 2017, 11:39)

    neagoe [utilizator]

    Nu inteleg. E vorba de adresa de email privata supravegheata? Daca da, atunci compania in cauza si instantele sunt de rahat. Si tind sa cred ca despre asta este vorba.
    Daca ar fi fost vorba de adresa de email a companiei de genul "@companie.xx" atunci treburile ar sta altfel. Adresa de email ar fi a companiei si nu a angajatului. O astfel de adresa de email se foloseste ca o masina de serviciu, adica oricine o poate folosi in interes de serviciu.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Marţi, 5 septembrie 2017, 13:59)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui neagoe

      da, ai dreptate... eu banuiesc ca a fost vorba de Browser, cu care a fost accesat mail-ul personal.
    • +1 (3 voturi)    
      da, doar că multe gunoaie de angajatori (Marţi, 5 septembrie 2017, 14:25)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui neagoe

      blochează accesul spre marii provideri de mail (gmail, yahoo, hotmail, etc) de parcă angajaţii lor ar fi sclavi pe timpul serviciului...
      oricum, astea sunt probleme de domeniul trecutului, căci de când cu smartphone-urile nu mai depinzi de netul fix al scârţarului de angajator...
    • 0 (0 voturi)    
      Nu ai dreptate (Marţi, 5 septembrie 2017, 14:35)

      Limort Nick O'Lae Darknea [utilizator] i-a raspuns lui neagoe

      Compania poate supraveghea cat doreste telefonul, emailul, laptopul de companie cat timp utilizatorul (angajatul) e informat si semneaza ca a luat la cunostinta si e de acord. In lipsa acelei hartii compania e vinovata.
  • -12 (18 voturi)    
    chiar a pierdut statul ? (Marţi, 5 septembrie 2017, 12:39)

    ics_11 [utilizator]

    fake news.

    in alta parte se arata ca reclamantul a pierdut la cedo :

    https://www.juridice.ro/420630/cedo-cauza-barbulescu-vs-romania-hotararea-tradusa-inclusiv-opinia-separata.html
    • +11 (11 voturi)    
      link (Marţi, 5 septembrie 2017, 13:31)

      Relativ_neutru [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

      Link-ul la care faci trimitere e din ianuarie 2016 cand a fost prima hotarare. Omul a facut a apel si a castigat. Scrie si in articol, dar trebuie sa citesti si ce scrie mai jos de titlu.
      • +1 (3 voturi)    
        ai dreptate (Marţi, 5 septembrie 2017, 13:51)

        ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui Relativ_neutru

        doar ca atunci cand am pus eu comentariul articolul nu avea toate informattile care apar acum. era ce este scris cu bold plus 2 randuri.
        acum este "update" . oricum ai dreptate.
    • +1 (1 vot)    
      reciteste (Marţi, 5 septembrie 2017, 13:32)

      .sin [anonim] i-a raspuns lui ics_11

      era articolul incomplet. puteai cauta informatia in alte locuri inainte sa ne arunci tu fake news (old news)
      • 0 (0 voturi)    
        exact asta am si facut (Marţi, 5 septembrie 2017, 14:30)

        ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui .sin

        exacat asta am facut : am cautat informatia in alta parte si am gasit link-ul pe care l-am postat. l-am cititi si am vazut verdictul, doar ca era cel initial. in articolul de pe hotnews nu scria inca, deci nu stiam, ca reclamantul a facut apel la verdictul dat initial de cedo.
        mea culpa.
  • -5 (9 voturi)    
    lajumatate (Marţi, 5 septembrie 2017, 12:46)

    Crinulet [utilizator]

    Cred ca adevarul e pe jumatate... comapnia supravecgea cate mesaje sau ce traffic face omul pe adrese aiurea si a constata ca statea mai mult pe net decat isi facea treaba... nu insemana neaparat cä înregistrau conversatiile/mesajele;

    dar totul tine de interpretare...
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Marţi, 5 septembrie 2017, 14:01)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Crinulet

      vezi sa nu te dea in judecata cineva, pentru acelasi lucru...
    • +3 (3 voturi)    
      asta pentru că... (Marţi, 5 septembrie 2017, 14:31)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui Crinulet

      românii săraci şi disperaţi după un job semnează orice fel de contracte cu clauze aberante în loc să îşi impună condiţiile lor, ceva în genul : angajatorul te poate întreba despre îndeplinirea sarcinilor de serviciu iar nu de cum îţî gestionezi tu bugetul de timp...
      • 0 (0 voturi)    
        Angajatorul trebuie sa aiba cap la fel si angajatu (Marţi, 5 septembrie 2017, 20:59)

        Limort Nick O'Lae Darknea [utilizator] i-a raspuns lui vrempeBaselamititica...

        Pentru ca atunci cand ai contract cu sarcina - timp alocat si te tii de el, nu are cum sa verifice ca tu esti eficient si de fapt termini in jumatate din timp iar cealalta jumatate o folosesti pentru tine. In general te preseaza sa termini repede iar cand ai terminat iti da altceva de facut. Cu cat termini mai repede cu atat esti incarcat mai mult pe acelasi salariu. Daca tragi la jug se cheama ca esti...
  • +3 (3 voturi)    
    Wrong (Marţi, 5 septembrie 2017, 14:23)

    Gauloise [utilizator]

    cedo zice ca acea companie nu si-a anuntat angajatul ca adresa de email a angajatului va fi supravegheata.
    Ceea ce este corect. Oricare ar fi regulile internet, chiar daca angajatul are o adresa de email care apartine companiei, el foloseste acea adresa de email si trebuie sa fie anuntat inainte de supravegherea corespondentei.