Cum arata compendiul de clasa a V-a care reuneste toate materiile pentru care nu exista manuale

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 4 septembrie 2017, 18:46 Actualitate | Esenţial

Compendiul pentru clasa a V-a
Foto: Ministerul Educatiei
Ministerul Educatiei a publicat, luni dupa-amiaza, pe site-ul institutiei, compendiul de clasa a V-a care reuneste toate materiile pentru care nu exista manuale la inceputul anului scolar. Ministrul Liviu Pop a anuntat, luni, ca elevii de clasa a cincea vor invata de pe acest compendiu de 296 de pagini timp de opt saptamani, cat ar urma sa dureze rezolvarea contestatiilor pentru majoritatea manualelor pentru clasa a cincea. Pop a dat vina pe guvernul tehnocrat pentru intarzierea licitatiilor pentru manualele elevilor.

Compendiul dupa care vor invata elevii de clasa a V-a este disponibil la aceasta adresa: http://www.ise.ro/wp-content/uploads/2017/09/Compendiu_clasa_a_V-a.pdf.

Materiile incluse in compendiu sunt:

Limba si literatura romana
Limba engleza
Limba franceza
Limba germana
Matematica
Biologie
Om si societate
Istorie
Geografie
Religie - cultul ortodox
Religie - cultul penticostal
Arte - educatie plastica, educatie muzicala
Educatie tehnologica
Informatica
Consiliere si dezvoltare personala























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

8897 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Si s-a imprimat pentru suma de (Luni, 4 septembrie 2017, 18:56)

    mitg [utilizator]

    750,000 lei.

    Acopera numai bine costurile de imprimare, un profit legitim si spaguta sub forma unui Range Rover. Bine asa.
  • +1 (1 vot)    
    Acest izvor de prostie (Luni, 4 septembrie 2017, 19:05)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    ministru psd al educatiei (cui?).
  • +1 (1 vot)    
    ai compendiu, ai parte (Luni, 4 septembrie 2017, 19:28)

    Dedalus [utilizator]

    O clectie de ineptii, ce demonstreaza clar incompetent crasa.

    In registru tragi-comic, iaca ce scrie la pagina 200 (Istorie, epoca antica):

    "Pamanul si sistemele de irigatii erau in proprietatea statului. Datorita conditiilor favorabile si controlului statului se puteau obtine constant 2-3 recolte pe an".!!!

    Vedeti, ba liberalilor ca statu'e bun gospodar? E?! Aud?! Ce mai ziceti acu'? /

    Textele compendiului sunt adesea obscure pentru un elev de clasa a VI-a.

    Recunosc insa ca la Istorie cel putin, textul compendiului si abordarea sunt mult mai bune decat ale multor manuale de istorie.
  • +1 (1 vot)    
    mici si rauvoitoare comentarii (Luni, 4 septembrie 2017, 19:37)

    Dedalus [utilizator]

    Citind compendiul al aflat ca roaba a fost inventata de chinezi.

    Cum caloriferul a fost inventat de romani (cu a din a, ca sa fiu bine inteles :-)), mai sunt curios doar sa stiu cine a inventat covrigul si cine a inventat peria de pantofi.

    ===
    Capitolul despre evrei e un deliciu. Am aflat ca locuiau in Semiluna fertila (mister senzatie groaza) si ca au fugit de foame in Egipt unde au fost asupriti fara mila (probabil ca alte popoare erau asuprite cu mila, dar ce stiu eu...).

    In continuare li se cere elevilor (de clasa a V-a) sa aleaga o invatatura de-a lui Solomon pe care o va urma si sa-si motiveze alegerea. In lista invataturilor apare si urmatoarea "Cum este otetul pentru dinti asa este si omul lenes pentru cel care il pune la treaba". !!!
  • +1 (1 vot)    
    de invatatura (Luni, 4 septembrie 2017, 19:51)

    Dedalus [utilizator]

    Religie

    E de neinteles. Dar, dincolo de asta:
    - elevii afla ca "inger" vine din latinul "angelos". Ei, si? veti intreba. Si, nimic, asta-i tot.
    - elevii afla ca zilele Creeatiei nu au durata unei zile obisnuite; Dar care? veti intreba cu naivitate. Ramaneti cu intrebarea.
    - la corealtii cu alte domenii, elevii primesc tema de a asculta imnul "Sfinte Dumnezeule...". Veti intreba cu care alte domenii in acestr caz? In fine, cred ca sunteti cam carcotasi (nici eu nu stiu, dar ma prefac ca stiu).
    - joc de rol" dezbatere intre "teologi" si "oameni de stiinta"- cu indicatia "[rezentarea de idei pertinente". Nu imi dau seama care idei sunt pertinente si care nu.
    - am invatat sa fac un curcubeu la tava (e un experiment, numai la burdihane va ganditi!)




    -
  • +1 (1 vot)    
    sa mai vedem (Luni, 4 septembrie 2017, 20:20)

    Dedalus [utilizator]

    Foarte distractiv compendiul ala.

    Il voi pastra pentru amuzamentul meu.

    Uite la Educatie tehnologica:
    - pg 266- trei poze: o gaina, doi miei si o vaca (nu pricep de ce gaina si vaca sunt cate una, in timp ce ce mieii sunt doi, sau or fi doua oi?! - in fine...) - zice: "numiti cate trei produse de la fiecare animal" . Sa va vad!
    - cresterea ecologica a animalelor e aia "...intr-un décor cat mai confortabil" Eu: emoticon figura perplexa.

    Dupa pagini bune despre branza, in final elevii chiar fac un cas (ma intreb unde, dar nu e treaba mea) si il impacheteaza intr-o "cutie de nartie" pe care o numesc "ambalaj".

    Pe langa faptul ca toata povestea e de un ridicol fara margini, parca era vorba ca mai avansam si noi,,,

    ====

    Urmeaza TIC

    - eternal obsesie pentru structura unui calculator, ininteligibila pentru un elev de a V-a orice ai face ocupa primele pagini
    - urmeaza "scriere rapida" la tastatura - asta e OK, dar ma intreb cum o vor rezolva intr-o ora pe saptamana si mai ales la ce o sa le trebuiasca avand in veder ca in 99% din cazuri profesorii de romana vor temele scrise de mana....
    - pagina 279 -sisteme de operare - este imposibil de inteles pentru orice elev atat de mic
  • +1 (1 vot)    
    Bataie de joc (Luni, 4 septembrie 2017, 20:40)

    Celbland [utilizator]

    De 6 luni ministerul nu a fost in stare sa scoata manualele de clasa a V-a, dar in numai două săptămâni scoate un compendiu, care le înlocuiește.

    Doar inutilul manual de sport a fost scos în regim de urgență, ca să-i umple buzunarul lui Pop cu banii noștri. Rușine !!
  • +1 (1 vot)    
    Incredibil (Luni, 4 septembrie 2017, 21:55)

    Daniels22026 [utilizator]

    "Genunchele" n-are manuale, dar ofera compendii. Pe fata incearca astia sa ne prosteasca.

    Cum ii mai rabda pamantul?!
  • +1 (1 vot)    
    io nu inteleg (Luni, 4 septembrie 2017, 22:44)

    ardeleanu_ion123 [utilizator]

    ce e asta??? adica... WTF?!?!?! la istorie sunt 15 pagini? sau nu m-am uitat eu bine? din ce cct invata copiii???? mnezo!

    15 pagini din care cred ca aproape jumate sunt despre orientul mijlociu si indepartat.

    nu imi vine sa cred la ce nivel de retard acut au ajuns astia ...astia si cei care i-au votat...

    la restul manualului nu m-am uitat, am retinut o chestie despre dreptul copilului refugiat. nu e o chestie de nebagat in seama, da' parca m-ar interesa mai mult sa stie copilul din ROMANIA despre dreptul la invatatura, la respect, la sanatate, la o VIATA NORMALA, mafioti ordinari si nenorociti ce sunteti!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      compendiu (Luni, 4 septembrie 2017, 23:43)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui ardeleanu_ion123

      Nu e un manual, ci un compendiu. E normal sa fie scurt.
      • +1 (1 vot)    
        am intrebat gresit (Marţi, 5 septembrie 2017, 7:50)

        ardeleanu_ion123 [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

        e normal sa primeasca copiii asa ceva?!?! e normal sa nu primeasca manuale? pai pe vremea lui ceasca primeam de la aia mai mari manualele lor, unele fara coperti, scrise, mustati "unde nu trebuie" samd, insa , frate, daca sareai peste porcariile cu cincinalul, tovarasa si tovarasu' ( despre care oricum toata lumea stia ca sunt de umplutura) , asa rupte cum erau , erau manuale frate, aveai din ce sa inveti, si erau mai simple parca, mai usor de digerat... aveau o logica, alta decat logica mersului in patru labe pe *supt birouri...
        • 0 (0 voturi)    
          restul e altceva (Marţi, 5 septembrie 2017, 12:35)

          Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui ardeleanu_ion123

          Eu am raspuns doar la observatia ta ca este prea scurt.
  • 0 (0 voturi)    
    Salata din texte e si in capul copiilor (Marţi, 5 septembrie 2017, 0:23)

    pixel9 [utilizator]

    Sunt o persoana pro invatamant, dar se duce totul de rapa.
    La L1 franceza, in a V-a se presupune ca stii timpii, stii sa conversezi, intelegi subiectele, dar nu stii cat e ora... ok.

    Matematica recapitulare:
    Cate cifre se folosesc pentru a numerota o carte cu 327 pagini ?
    Nou: I1 - Cifrele de la 0-9 sunt "cifre arabe".

    Iar amalgamul de subiecte e demn de premiu Nobel in literatura. Le spunem de toate, lasa, ca au loc:
    I1. 26785 = 2*10000 + 6*1000 + ... (clasa III)
    I2. Metoda figurativa (clasa II)
    I3. Sigma (1:100)(x)=? (clasa IX, siruri de numere)
    I3. f()*g() (proprietati, element neutru, ...) (clasa XI)
    M-am oprit aici. Acum 15-20 ani aveau alta ordine si erau mult mai apropiate de capacitatea copilului.
  • 0 (0 voturi)    
    Deci da, pollitically correct all the way (Marţi, 5 septembrie 2017, 0:41)

    pixel9 [utilizator]

    China a inventat hartia. (era A4 sau letter?) Egiptenii au inventat Sfinxul.
    China a inventat tiparul. (probabil ca Gutenberg a fost in vizita si ne-a adus si noua cartoful fierbinte). Egiptenii au inventat piramidele.
    China a inventat matasea. Egiptenii au inventat Cartea Mortilor.
    Bine ca macar asta au facut practic egiptenii, daca tot n-aveau nici un sistem de scriere sau alfabet. Probabil ca sunt pagini albe in cartea aia.