Protest impotriva propunerilor de modificare a legilor justitiei, Pilonului II de pensii si retragerii dosarului Rosia Montana de la UNESCO, anuntat duminica seara in Piata Victoriei

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 31 august 2017, 11:32 Actualitate | Esenţial

Protest in Piata Victoriei
Foto: Facebook / Coruptia Ucide
"Justitie curata, nu politizata. Pilonul 2 este pentru noi" - un nou protest impotriva propunerilor de modificare a legilor justitiei, a schimbarilor in legatura cu Pilonul II de pensii si a propunerii de retragere a dosarului Rosia Montana de la UNESCO - este anuntat duminica seara, incepand cu ora 20:00, in Piata Victoriei din Bucuresti. Protestul a fost initiat pe Facebook de grupurile civice Coruptia ucide, Insistam si Spune NU Coruptilor.

Duminica trecuta, peste 3.000 de oameni au protestat in Piata Victoriei impotriva modificarilor propuse de Guvern in legatura cu legile justitiei si Pilonul II de pensii.

Ce spun initiatorii protestului pe pagina de Facebook a evenimentului:


"Acesta este un eveniment facut in urma declaratiilor repetate si propunerilor privind modificarea Legii Justitiei, precum si desfintarea pilonului 2 de pensii si propunerea pentru scoaterea Rosiei Montane din patrimoniul UNESCO.

Aceste propuneri urmeaza sa se transforme in legi daca noi nu ne opunem vehement, in strada.

1. Propunerile prezentate de ministrul Justitiei Tudorel Toader, se constituie intr-un atac asupra statului de drept, independentei si bunei functionari a Justitiei, precum si impotriva luptei anticoruptie.

De la anul am putea vedea la DNA, DIICOT si la Procuratura Generala sefi numiti doar de PSD.
Trecerea Inspectiei Judiciare la Ministerul Justitiei e doar un alt punct prin care ne intorc, daca ii lasam, in epoca in care Justitie era de forma, iar randamentul lor in lupta cu coruptia, egal cu zero.

Vezi filmul "De ce Eu?" pentru a afla cum functiona justitia in anii 2000, pe vremea guvernului PSD condus de Adrian Nastase.

Link Film Youtube : https://www.youtube.com/watch?v=PlzMizZb1oo

http://www.rfi.ro/justitie-97265-laura-stefan-expert-forum-inspectia-judiciara-va-deveni-o-institutie-controlata

Societatea civila nu va tolera niciodata un atac la independenta Justitiei.
Nu suntem Rusia si nu vom lasa o mana de hoti sa isi faca de cap cu Romania!

2. Premierul Romaniei a MINTIT cand a spus ca "randamentul la pilonul I de pensii este mult mai mare decat randamentul obtinut la pilonul II"

Este inimaginabila folosirea cuvantului "randament" in relatie cu un sistem care nu investeste nimic din sumele alocate (Pilonul I) (astfel incat sa se poata discuta despre un randament al investitiei, precum Pilonul 2).

http://www.ziare.com/pensii/pensie-privata/pislaru-le-da-cifrele-lui-dragnea-si-tudose-pilonul-ii-de-pensii-din-romania-are-cel-mai-bun-randament-din-europa-1478641

Vrem demisia premierului Mihai Tudose.

Nu toleram sa avem in fruntea guvernului o persoana ce minte voit populatia.

Nu acceptam in fruntea tari persoane care fac un juramant pe care nu il sustin.
Cand suficienti oameni fac promisiuni false, cuvintele nu mai inseamna nimic, iar atunci nu mai exista raspunsuri, ci doar minciuni mai bune si mai bune

Invitati-va prietenii si haideti duminica sa aratam inca o data, ca nu permitem unui grup de interese sa confiste tara, pentru propriile lor interese.

Rezumat Video explicativ asupra modificarilor propuse de MJ si Premier: http://bit.ly/2wOW4ev"





















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

2632 vizualizari

  • -5 (17 voturi)    
    Foarte frumos, se diversifica agenda de lucru, (Joi, 31 august 2017, 11:36)

    xrogo [utilizator]

    cum faceti, lucrati pe comisii sau de-a valma?
    • +6 (12 voturi)    
      mircica, cum e breh cu vacanta ta ? (Joi, 31 august 2017, 12:10)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      s au terminat conservele ?
    • +5 (13 voturi)    
      bis Mircica (Joi, 31 august 2017, 12:20)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      am o veste proasta pentru tine si sheftu varanul !
      Scoaterea P$D in ilegalitate alaturi de satelitul alde si pe lista se pare ca vine vartos si penele !
  • +10 (18 voturi)    
    De fapt protestul este impotriva cauzei tuturor (Joi, 31 august 2017, 11:37)

    BobMuller [utilizator]

    rautatilor din Romania, adica impotriva PSD.
  • +8 (14 voturi)    
    Ar trebui zilnic! (Joi, 31 august 2017, 11:37)

    remus2009xxx [utilizator]

    Sa nu mai poata lucra de vuvuzele!


    Voi credeti ca duminica seara, cand ei sunt in birt sau Antene se mai uita cine e in strada?
    • +1 (7 voturi)    
      amploarea "lucrarilor" P$D de 20 zile (Joi, 31 august 2017, 12:21)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui remus2009xxx

      determina sa Stam Acolo Minim o Saptamana ! asa cred ca se va intampla !
  • +5 (11 voturi)    
    Cam amestecatura (Joi, 31 august 2017, 11:38)

    Martinezu [utilizator]

    E ciudat dar cei cu rosia montana nu au in vedere decat rosia montana. Pentru ei nu conteaza decat acest aspect.
    Nu stiu cum se impaca cei care protesteaza impotriva ciumei PSD cu cei care salveaza rosia montana.
    Desi ar parea natural ca ambele parti sa fie unite impotriva celor care fura aceasta tara, am obseravt ca unii activisti de mediu sunt destul de obtuzi in manifestarea lor.
    Mai au sa vina la protest cei impotriva vaccinurilor ca sa fie omogenitate sporita.
    Ce frumos era asta iarna cand toata lumea parea ca s-a trezit din somn...pacat ca a adormit repede cum s-a trezit.
    • +5 (9 voturi)    
      Diferenta (Joi, 31 august 2017, 12:52)

      Pep1 [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Diferenta dintre ce a fost asta iarna si ce este acum este data de implicarea/neimplicarea securistilor in manipularea polulatiei.
  • +3 (13 voturi)    
    javre (Joi, 31 august 2017, 11:40)

    dum_i [utilizator]

    Afara cu javrele din parlament si guvern!!

    2018, anul Centenarului, trebuie si anul curatirii totale de parazitii astia!

    #NUPSD
  • +7 (17 voturi)    
    Afara, afara, cu PSD din tara! (Joi, 31 august 2017, 11:48)

    tahomir [utilizator]

    PSD trebuie desfiintat. Nu e nici o alta cale.
  • +4 (12 voturi)    
    O mare greseala (Joi, 31 august 2017, 11:53)

    galeo [utilizator]

    Faceti o mare greseala sa amestecati cele 3 teme total diferite.
    Independeta justitiei e o tema importanta ce nu poate fi bagata la pachet cu pilonul 2 si Rosia Montana.

    Pot fi oameni, chiar de stanga, care sa rezoneze cu voi in ceea ce priveste indepenenta justitiei, dar sa aiba alta parere in ceea ce priveste Rosia Montana si/sau Pilonul 2
    • -2 (4 voturi)    
      Bre PSDel obraznic (Joi, 31 august 2017, 13:41)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Bai Mazeta/Galeo/Prostu Satului/baiatulCuTigariPSD,


      Motive anti-PSD sunt 1001: incepand cu viemele Ion Iliescu si crimele comise de acest individ, continuand cu hotiile din anii '90 - 2017,

      PSD este liderul si initiatorul majoritatii crimelor, furaciunilor, distrugerii invatamantului, a padurilor, a sanatatii,...din Romania.

      DIZOLVAREA PSD ar fi cel mai minunat lucru care li s-ar putea intampla romanilor din 1989 incoace.
      Totodata ar reprezenta disparitia PCR si deci finalizarea Revolutiei.
      Atunci am putea afla si rolul Iliescu KGB!

      Hai, mars la ujina!
    • +2 (2 voturi)    
      Teoretic (Joi, 31 august 2017, 15:52)

      SebastianD [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      ... ai dreptate, dar practic, sa fim seriosi, foarte putini oameni vin la proteste in Romania, indiferent de ce se intampla in Parlament/Guvern.
      Protestul trebuie sa prinda efectul de bulgare de zapada si pt asta e nevoie de mai mult de 3.000 intr-o capitala de 2.000.000.

      Ca de obicei, majoritatea va fi formata de corporatisti, cel putin in primele zile m-as astepta, asa ca e nevoie si de cei de la protestele Rosia Montana, care intr-o buna parte, dupa cum spunea cineva mai sus, nu prea reusesc sa faca inca legatura intre o justitie la pamant si evenimente de genul celor ce s-au intamplat la Rosia Montana.
  • +3 (9 voturi)    
    Toate sunt aspecte ale lupte cu PSD (Joi, 31 august 2017, 12:13)

    lp [utilizator]

    La prima vedere par lucruri diferite, dar nu sunt. PSD reuseste performanta sa se implice in tot ce poate fi necurat. Ca un cancer
    • +2 (8 voturi)    
      Alta greseala (Joi, 31 august 2017, 12:54)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui lp

      Se pierde din credibilitate cand spui ca PSD reprezinta raul suprem in Romania, de parca aia din PNL sunt niste sfinti.

      Probabil ati uitat cum au votat mai toti imunitatea hotilor din parlament
      • +1 (5 voturi)    
        Bai, ai luat energizante? (Joi, 31 august 2017, 13:45)

        Sani [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        Ati primit noi texte de la partid pentru confuzarea oamenilor?

        Tot de la Moscova ca in '89, sau de la evreii care v-au condus campania jegoasa de minciuni?

        Ca nu stiu daca inteligenta medie a PSD trece de cea a unui votant PSD- Alzeimer Guy!
        • 0 (4 voturi)    
          alooo (Joi, 31 august 2017, 16:31)

          miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Sani

          a trecut vacanta si mai e putin si incepe scoala si tu tot nu ai invatat cum se scrie correct!tu tot cu alzeimer in gura esti! mai consulta si tu si un alt medic,ca poate iti schimba medicatia!
          • 0 (2 voturi)    
            Raspuns (Joi, 31 august 2017, 17:25)

            Sani [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

            1. Ma bucur ca ma citesti.
            2. Facem un concurs de gramatica? Oricand!
            Legat de greseli, uneori se intampla sa fac din cauza vitezei de tastare.
            Unde-am gresit? Explica! Vreau sa vad cum explici! Cat de clar & concret!
            3. Btw, scopul este mesajul!
            4. Corect, intre Alzheimer si dementa senila uneori este greu de facut diferenta.
            5. Ce sa fac, asta este diagnosticul. Cum dreacq sa votezi PSD daca esti sanatos la cap?

            Legat de gramatica: 90% dintre votantii PSD cred ca nici nu stiu ce inseamna 'cratima'!
      • -1 (5 voturi)    
        PSD ne falimenteaza tara (Joi, 31 august 2017, 13:48)

        BobMuller [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        luand bani cu toptanul de la cei care muncesc si varsandu-i in poala lenesilor si slugilor PSD, adica astora ca tine.
  • -5 (15 voturi)    
    tefelisti, de ce in pta Victoriei? (Joi, 31 august 2017, 12:14)

    demaGOGU [utilizator]

    ...daca Ro e condusa, rotativ, simultan nu importa! de ambasadele US, DE si FR?
  • 0 (12 voturi)    
    De toate pentru toti (Joi, 31 august 2017, 12:14)

    adi_69 [utilizator]

    O sorcova, doar-doar trecem si noi de 2000 de participant. Greu fara Coldea si Anaconda...
    • 0 (8 voturi)    
      Tot romani (Joi, 31 august 2017, 13:06)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      SRI-ul este alcatuit tot din romani. Cu aceleasi drepturi ca toata tumea. Bine, ei nu pot participa la proteste in strada. Dar prin natura meseriei, lucratorii SRI pot face multe zile negre mafiei. Ceea ce chiar s-a intamplat. Si speram sa se intample iarasi.

      Doar pe moment ati reusit sa scoateti SRI-ul din lupta anti-mafie. Dar se va intoarce. De ce?! Pentru ca nimeni nu are nevoie de voi. Nu aduceti nici un beneficiu societatii. Numai si numai necazuri. Lumea va recunoaste si nu va mai accepta. Pur si simplu, nu mai exista nici o necesitate ca voi sa conduceti ceva, cu atat mai putin tara. Tuturor ne va fi mult mai bine fara mafie.
      • +4 (4 voturi)    
        Amice esti in eroare (Joi, 31 august 2017, 13:48)

        adi_69 [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        Eu nu sunt nici "voi" nici "noi". Sunt doar unul din multime, care nu se lasa manipulat nici de o parte nici de o alta. Daca nici pana acum n-ai nici macar o umbtra de indoiala ca parte din SRI-isti sunt pe mana cu mafia sau, de fapt, sunt in spatele mafiei, nu-ti doresc decat Somn usor !
        • 0 (4 voturi)    
          Copilaros (Joi, 31 august 2017, 14:39)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

          Nimeni nu poate castiga lupta cu mafia, nici o societate, nici o institutie. Decat cu sustinerea totala a luptei anti-mafia de catre serviciile secrete.

          Esti copilaros daca iti imaginezi o societate civilizata fara servicii secrete. Nu se va petrece niciodata, nicaieri ca mafia sa piarda razboiul cu societatea. Pentru ca mafia nu are reguli. Dar institutiile toate au reguli. Doar o institutie fara reguli poate rapune mafia. Doar serviciile secrete ne pot apara. E o iluzie sa-ti inchipui altfel.

          Sigur ca mafia trebuie pedepsita prin sistemul de justitie. Dar colectarea informatiilor despre mafie, si coordonarea luptei anti-mafia, astea nu se pot realiza decat in afara sistemului organizat. Doar o institutie egala in forta cu mafia, poate rapune mafia. E obligatoriu ca serviciile secrete sa nu aiba reguli, pentru a combate de la egal la egal forta extraordinara a tribalitatii mafiote.
  • +2 (6 voturi)    
    De fapt un protest anti-PSD si anti-Guvern! (Joi, 31 august 2017, 12:52)

    trem [utilizator]

    Bai treziti-va si veniti sa arati ca va pasa...va fi groaznic ce vor face astia dupa inca 1 an!

    Ideea este sa vina cat mai multi oameni indiferent daca sustin numai o anumita tema. Duminica trecuta participarea a fost slaba, desi atacul PSD este mult mai agresiv si pe mai multe planuri decat in iarna.

    In iarna erau Ordonantza 13. Acum avem legi pe justie, blat la Rosia Montana, inghitirea pensiilor private (ale celor cativa care inca mai muncesc pe branci in RO)....ar mai fi si altele - crestere taxe si accize, caterinca in sanatate si educatie etc.
  • 0 (6 voturi)    
    pacat (Joi, 31 august 2017, 12:59)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    ca se amesteca in mod nefericit anticoruptia, o chestiune fundamentala, si pilonul doi de pensii cu diversiunea kgb-ista trendy si cool numita rosia capcana.
    Cred ca cei care au introdus rosia capcana la proteste sint in solda pdsr sau/si a rusiei.
    • +3 (7 voturi)    
      3000 (Joi, 31 august 2017, 13:18)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Tu crezi ca nu functioneaza amestecarea protestelor. Si eu la fel. Dar la protest duminica au fost doar 3000 de oameni. Deci in acest moment nu functioneaza nimic. Asa ca nu mai conteaza ce credem despre strategii. Putem incerca orice. Pana va iesi lumea in strada. Singura noastra speranta impotriva mafiei.
      • +2 (6 voturi)    
        Caderea Bastiliei P$D ! E Necesar ! (Joi, 31 august 2017, 13:44)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        ORICE actiune a lor este o actiune impotriva Romaniei , pentru clarificare actiunea Clanului Mafiot P$D+alde+pemepe+penele+iudemere ! GATA !!! 27 de ani ne am saturat de ei !
    • +2 (6 voturi)    
      Tu esti in solda PSD! (Joi, 31 august 2017, 13:46)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      sau ai pus botul la imbecilitatile lor....