Incendiul din club Colectiv mai omoara o persoana, la aproape 20 de luni de la tragedie. Inca unul dintre raniti a murit

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 29 iulie 2017, 19:59 Actualitate | Esenţial

Lumanari pentru victimele de la Colectiv
Foto: Hotnews

Numarul persoanelor decedate in urma incendiului din clubul Colectiv a crescut la 65, dupa ce unul dintre raniti si-a pierdut viata. Anuntul a fost facut de Asoctiatia Colectiv GTG 3010.

 "65! Numarul victimelor dupa tragedia Colectiv creste. Dumnezeu sa te odihneasca, Razvan!", arata o postare pe pagina Asociatiei Colectiv GTG 3010.  

In urma incendiului, din 30 octombrie 2015, din clubul Colectiv, 27 de persoane si-au pierdut viata in noaptea tragediei si 37 ulterior, in spitale din Bucuresti si din strainatate. Incendiul a izbucnit in timpul unui concert sustinut in clubul Colectiv de trupa rock bucuresteana Goodbye to Gravity, care isi lansa albumul "Mantras of War". 
























12338 vizualizari

  • +9 (17 voturi)    
    dar... (Sâmbătă, 29 iulie 2017, 20:34)

    liviu_ [utilizator]

    vinovatii tot nu au platit nimic...
    ce sa mai zici... Romania ...
    • 0 (14 voturi)    
      Intrebare (Sâmbătă, 29 iulie 2017, 22:45)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Cati dintre cei care au protestat atunci au mers a vot mai apoi?

      Rezultatul?
      Se vede!
      • 0 (6 voturi)    
        Da? (Duminică, 30 iulie 2017, 10:30)

        Kevi [utilizator] i-a raspuns lui Sani

        Ai cumva o statistica? Sa vedem, ca sunt curios.

        Am tot auzit placa asta, de parca doar cei care au protestat sau cei care au iesit in strada in iarna traiesc in tara asta. Si ca ei nu ar fi fost la vot.
    • +3 (7 voturi)    
      ... (Duminică, 30 iulie 2017, 0:15)

      cartograful [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      pai ca sa ai vinovati trebuie sa ai concluziile anchetei. Ai auzit de asa ceva?
      • 0 (2 voturi)    
        da... (Duminică, 30 iulie 2017, 16:56)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

        si as prefera ca respectivele concluzii + proces si apel... sa fie incheiate INAINTE sa se prescrie fapta...
  • -6 (18 voturi)    
    Tanarul in cauza a ales sa-si puna capat zilelor (Duminică, 30 iulie 2017, 7:33)

    Alex735 [utilizator]

    El nu a murit in incendiuk de la Colectiv, pricepeti?
    Nici asfixiat, nici ars, nici calcat in picioare, nici din cauza sistemului medical, clasa politica, Piedone...
    S-a sinucis punct.

    Atatia oameni au trecut prin situatii traumatice: si-au pierdut familiile in cutremure, razboaie... si totusi au ales (sau n-au avut de ales) sa mearga inainte.

    Tanarul respectiv nu e o victima de la Colectiv.
    • +6 (16 voturi)    
      ... (Duminică, 30 iulie 2017, 8:25)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Alex735

      Nu e o victima...nuu. Mai ai putin si spui ca e beneficiar.
    • +4 (12 voturi)    
      O rana sufleteasca (Duminică, 30 iulie 2017, 9:34)

      Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui Alex735

      Are acelasi efect ca si una trupeasca. De asemenea o rana sufleteasca se poate vindeca, vindeca partial sau poate ramane deschisa.

      Cand alegi sa mergi inainte trebuie sa mergi spre ceva, spre niste tinte, spre niste idealuri. Daca mergi ca un bou fara tinta inainte este o viata goala pe care o traiesti. Din nefericire vei constata ca in jurul tau multi oameni merg inainte doar ca sa mearga inainte.

      Nu toti oamenii simt loviturile vietii la fel chiar daca ele - in mod absolut - sunt asemanatoare. Pentru ca nu toti oamenii gandesc la fel, simt la fel, au aceleasi prioritati sau idealuri.
      • +4 (8 voturi)    
        Dincolo de rani, stirile trebuie sa ramana stiri (Duminică, 30 iulie 2017, 12:15)

        Alex735 [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

        Un site de stiri trebuie in primul rand sa reflecte realitatea, oricat de cruda si nemiloasa ar fi.
        Pe urma fiecare e liber sa interpreteze stirile asa cum crede de cuviinta.

        In rest aveti perfecta dreptate: boul "cu tinta" sau fara, tot bou ramane. Si merge inainte indiferent de loviturile vietii.
        • +3 (5 voturi)    
          realitatea aste... (Duminică, 30 iulie 2017, 16:59)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Alex735

          ca stresul posttraumatic este o boala reala si recunoscuta...
    • +1 (5 voturi)    
      ... (Duminică, 30 iulie 2017, 16:57)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Alex735

      https://en.wikipedia.org/wiki/Posttraumatic_stress_disorder

      desi nici soldatii din razboaie nu sunt niste victime, sau victimele razboiului, femeile violate etc, nu ?!

      habar n-ai pe ce lume traiesti omule!
      • +2 (2 voturi)    
        ok (Duminică, 30 iulie 2017, 21:42)

        Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Dar omul asta a facut vreo terapie post-traumatica, a vazut vreun psiholog ceva? Nu era obligatoriu acest lucru?
        • +1 (1 vot)    
          @Xorciser (Luni, 31 iulie 2017, 12:14)

          adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

          Era OBLIGATORIU...dar se pare ca "profesionalismul" scolii medical romanesti isi atinge nivelul maxim de competenta... din pacate!
  • +6 (10 voturi)    
    ... (Duminică, 30 iulie 2017, 9:12)

    vitan.sandu [utilizator]

    Eu ma intreb ana cand trebuie sa ne simtim toti ceilalti vinovati pentru Colectiv? Asociatia asta cam asa ceva ar vrea. Toata lumea - vinovata, mai putin cei care s-au inghesuit fara discernamant intr-un club. Care, da a luat foc. Si pentru faptul ca a luat foc sunt niste vinovati care trebuie sa plateasca. Dar sa scoti mereu cate o chestiune (precum aceasta sinucidere) si sa amntesti tuturor ca sunt vinovati, este, cel putin indecent. Au fost numeroase alte incidente in care au murit oameni, dar nu s-a ajuns asa departe. Recent incendiul de la Londra, dupa standardele romanesti, premierul trebuia sa isi dea demisia, regina sa abdice si restul britanicilor sa isi puna cenusa in cap.
    • +6 (10 voturi)    
      Cand .. (Duminică, 30 iulie 2017, 12:20)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      o sa moara cineva care a fost acolo, de vreo boala, accident sau de batranete, tot la lista victimelor din colectiv il adauga?! Daca mai fac din astea, cei din asociatie, vor duce in derizoriu totul...
      • +1 (3 voturi)    
        PTSD?! (Duminică, 30 iulie 2017, 17:00)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

        doar zic...

        categoric numai un medic poate stabili daca este cazul aici sau nu... dar repede ne ducem sa sarim la gatul lor pentru o asemenea declaratie
        • +2 (4 voturi)    
          Dar (Duminică, 30 iulie 2017, 19:40)

          Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          si cu PTSD e colateral! ''S-a 'mbolnavit de suparare'' nu inseamna c-a murit acolo! E ca si cum ai spune/ relata ca a fost un accident cu 3 victime si cea de 4 s-a sinucis peste 2 ani!
    • -4 (4 voturi)    
      scuze... (Duminică, 30 iulie 2017, 17:04)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      dar esti cumva pirotehnist, functionar public la S4 sau sef de club?!
      ca altfel nu vad d c te-ai simti vinoivat...

      tu daca te duci pla servici si mori acolo ca ti-a cazut tavanu in cal e vina ta?!
      ce dracu de vina au cei dinm Colectiv?! ca vad ca sugerezi chestia asta...

      imi pare rau ca te dezamagesc da la incendiu din londra si-au dat unii demisia si sunt destui anchetati...
      tu ce naiba sugerezi?! sa o lasam moarta nu8?! legile sunt pentru prosti... d c sa-si dea cineva demisia ca din vina a ... cam 1/2 din institutiile statului au murit niste zeci de oameni...
      satanisti domne... satanisti... (asta nu ai zis-o , dar nu mai aveai mult)

      daca nu iti convine declaratia asociatiei aleia critica-i pe ei... dae este extrem de JOSNIC sa-i critici pe cei ce au murit in incendiu!
      • +2 (2 voturi)    
        ... (Duminică, 30 iulie 2017, 20:14)

        vitan.sandu [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Nu ai inteles nimic. Nu vrei sau nu poti, e cam acelasi lucru.
    • 0 (0 voturi)    
      @vitan.sandu (Luni, 31 iulie 2017, 12:15)

      adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      "Eu ma intreb ana cand trebuie sa ne simtim toti ceilalti vinovati pentru Colectiv?"

      Te simti vinovat si de ce ?
  • +4 (8 voturi)    
    A fost o sinucidere (Duminică, 30 iulie 2017, 14:10)

    tony-s [utilizator]

    Sunt atatia oameni care traiesc drame mult mai mari si care nu se sinucid - mama carora le-au murit copii, bolnavi care sufera de dureri groaznice.
    • 0 (4 voturi)    
      frate... (Duminică, 30 iulie 2017, 17:01)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

      nu mai poate omu sa moara in tara asta fara sa nu se gaseasca oameni sa-l critice