Dodon, catre autoritatile de la Bucuresti: De ce ati tinut in aer sute de cetateni ai Republicii Moldova?

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 28 iulie 2017, 17:55 Actualitate | Esenţial

Igor Dodon si Vladimir Putin
Foto: Facebook / Igor Dodon
Presedintele Republicii Moldova Igor Dodon a declarat, vineri, intr-o conferinta de presa, referindu-se la interdictia impusa de autoritatile romane avionului in care se afla vicepremierul rus Dimitri Rogozin, ca decizia este una interna a autoritatilor romane, dar a intrebat de ce au fost tinuti in aer sute de cetateni moldoveni, potrivit news.ro.

"Romania a luat decizia, asta e treaba lor interna. In avion erau sute de moldoveni cu copii mici. De ce ati facut acest lucru? Daca ati vrut si ati avut o intelegere cu cineva, trebuia sa lasati avionul sa vina la Chisinau. De ce ati tinut in aer sute de cetateni ai Republicii Moldova, care mai bine de trei ore si jumatate - patru stateau si plangeau in avion ca nu stiau ce se intampla?", a intrebat Dodon intr-o conferinta de presa.

Romania a interzis accesul in spatiul sau aerian pentru avionul in care se afla vicepremierul rus Dimitri Rogozin, aeronava ajungand deasupra Ungariei, unde nu i s-a permis aterizarea. Rogozin este vizat de sanctiuni europene pentru implicarea Rusiei in sustinerea separatistilor din estul Ucrainei.

Ministerul Afacerilor Externe a confirmat, intr-un raspuns la o solicitare News.ro, ca autoritatile de la Bucuresti nu au fost de acord ca Dmitri Rogozin sa survoleze spatiul aerian national.

"Referitor la solicitarea dumneavoastra, Ministerul Afacerilor Externe va informeaza ca autoritatile de la Bucuresti nu au fost de acord ca Dmitri Rogozin sa survoleze spatiul aerian national", se arata in raspunsul MAE.

Vicepremierul Rus Dimitri Rogozin a scris pe Twitter, referindu-se la refuzul autoritatilor de la Bucuresti de a permite accesul avionului in care se afla in spatiul aerian romanesc, ca aceasta decizie a pus in pericol vietile pasagerilor, incheindu-si postarea cu amenintarea: "Asteptati raspuns, javrelor!".

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

13970 vizualizari

  • -11 (29 voturi)    
    mare nesimtit si Dondon asta! (Vineri, 28 iulie 2017, 18:02)

    tahomir [utilizator]

    Pai ce conta mai mascariciule moartea a catorva sute de moldoveni , fie ei si copii, daca o mierlea si Rogozin?
    Se vede ca nu esti patriot!
    Huo!
    • +19 (23 voturi)    
      Javra e ăla care ia copii ca scut uman (Vineri, 28 iulie 2017, 20:27)

      ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      Adică teroristul numit Zlobozin.
  • -35 (45 voturi)    
    Dodona are dreptate (Vineri, 28 iulie 2017, 18:07)

    Maspp [utilizator]

    E ok sa nuu-l lasi sa aterizeze dar un avion civil nu are voie sa survoleze spatiul aerian ? Nu era doar Rogozin acolo, erau si multi cetateni care n-aveau nicio treaba cu politica. La nivelul liderilor politici romani exista inca reflexe comunistoide ce-i determina sa puna orgolii nationale mai presus de siguranta cetatenilor .
    • +14 (16 voturi)    
      Nu este niciun reflex comunistoid ! (Vineri, 28 iulie 2017, 18:46)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

      Romania respecta o decizie a UE (referitoare la anumite persoane (politicieni) din conducerea Rusiei !

      Rogozin nu pateste lucrul acesta pt prima oara din partea autoritatilor romane.

      Vadimul sovietic stia ca asa o sa se intample si e posibil chiar sa fi urmarit asa ceva.

      PS. Dodon a gasit prilejul sa fie populist.

      PPS. Totusi este de remarcat ca de data asta nu a gasit cu cale sa lustruiasca cu limba niste fese sovietice !
    • +16 (18 voturi)    
      Iti dai seama (Vineri, 28 iulie 2017, 18:50)

      A_Radu [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

      Ca Rogozin s-a suit intentionat intr-un avion de linie, luandu-si drept scut ca un adevarat barbat , copiii. Stia foarte bine ca e vizat de sanctiuni, ce cauta in acel avion. El e de vina ca i-a intarziat pe acei oameni. Marele om de stat rus s-a ascunde dupa femei si copii creazand ca va smulge lacrimi si va scapa printre degete.
    • +13 (17 voturi)    
      charter (Vineri, 28 iulie 2017, 20:24)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

      cursa era una inchiriata
      cine venea cu avionul ala, veneau pentru ca voiau sa fie acolo, cu Rogozin cu tot.
      Daca era o cursa de linie, era ok, dar asa, a fost doar o tentaiva de fraudare pentru sanctiunile impuse.
    • +4 (6 voturi)    
      Nu se stie niciodata... (Sâmbătă, 29 iulie 2017, 2:08)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

      Rogozin a zis ca vine cu Tu160, femeile si copiii nu intra decat in cala pentru bombe acolo. Daca le dadea drumul peste Romania, tot noi am fi fost de vina...
  • +37 (45 voturi)    
    Tovarisci Gandon..pui problema gresit! (Vineri, 28 iulie 2017, 18:10)

    trem [utilizator]

    Ar trebui sa intrebi de ce prietenul tau Rogozin a pus in pericol acei oameni din moment ce stia ca este vizat de sanctiuni europene? Poate nu trebuia sa se urce in acel avion. Te rog intreaba-l cand faceti chat.

    In alta ordine de idei incepi sa ne plictisesti....esti ca un ecou neinteresant si previzibil al Radio Moscova.
    • +11 (15 voturi)    
      Provocare pe fata !!! (Vineri, 28 iulie 2017, 19:56)

      ana-pat [utilizator] i-a raspuns lui trem

      Cind te sti cu musca pe caciula nu te ascunzi dupa copii !! Asta daca nu te numesti Rogozin sau Dodon !
  • +26 (32 voturi)    
    Dodon, n-o lua personal! (Vineri, 28 iulie 2017, 18:12)

    cenzuratul [utilizator]

    Era un anume rusnac in avionul ala.
  • +7 (9 voturi)    
    Hai ca stii de ce. (Vineri, 28 iulie 2017, 18:42)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Hai ca stii de ce, Igor.

    Nu mai face pe prostu'.
  • +8 (8 voturi)    
    de parca... (Vineri, 28 iulie 2017, 18:58)

    trandafil [utilizator]

    de cetatenii Republicii Moldova i-ar pasa lui igor...
  • +9 (11 voturi)    
    De aia (Vineri, 28 iulie 2017, 19:08)

    mitg [utilizator]

    Ca se ascundea o cartita cretina printre pasageri.
  • +9 (11 voturi)    
    Si alte tari le-au interzis survolarea (Vineri, 28 iulie 2017, 19:19)

    Ochiana [utilizator]

    Ungaria nu le-a permis sa aterizeze, Ucraina sa fie survolata...
    Oare de ce ?!
    Autoritatile romane au raspuns corect
    Rogozin este pe lista persoanelor supuse sanctiunilor din partea UE
  • +9 (13 voturi)    
    Raspunsul este simplu :...... (Vineri, 28 iulie 2017, 19:31)

    gigiN [utilizator]

    ....Ca sa ai tu inca o ocazie sa-i pupi in c...pe rusi !!!
  • +12 (14 voturi)    
    Ca sa . . . (Vineri, 28 iulie 2017, 19:45)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . intrebe prostii, dodoane(fata majuscula)! de ce i-ai permis lui rogozin () sa se ascunda printre pasagerii tai?
  • +9 (9 voturi)    
    Cand pleci la drum (Vineri, 28 iulie 2017, 19:50)

    aniod [utilizator]

    trebuie sa mergi cu tovarasi de-ai tai.
    Adica sa nu te inhaitezi cu cine nu trebuie, ca nu stii ce se poate intampla!
  • +11 (13 voturi)    
    mda... (Vineri, 28 iulie 2017, 20:17)

    liviu_ [utilizator]

    si moldova o sa ajunga mai rau ca Romania...\
    toti tinerii se vor cara... si vor lasa fosilele rusesti ....
    asta se intampla daca nu gandesti cand votezi
  • +10 (12 voturi)    
    logica (Vineri, 28 iulie 2017, 20:31)

    Ciprian77 [utilizator]

    Atat Dodon cat si multi postaci pro-rusi pun intrebarea gresit.
    Romania nu a permis avionul respectiv sa intre in spatiul aerian din cauza regulilor UE. Vina ca multi oameni s-au plimbat cu avionul mai mult decat se asteptatu apartine lui Rogozin si a companiei aeriene rusesti care a permis imbarcarea individului in pofida interdictiei UE. Nu e nici macar prima data cand Romania nu-i permite accesul.
    Romania a procedat corect. Rusii au jucat la intimidare si nu le-a tinut.
  • +4 (6 voturi)    
    dodoneatza... (Vineri, 28 iulie 2017, 22:37)

    Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator]

    de deaia...
  • +6 (8 voturi)    
    Clarificari (Sâmbătă, 29 iulie 2017, 0:38)

    UpNext [utilizator]

    necesare, pentru entuziastii unirii cu Rep. Moldova. Ramanem in stand-by inca niste secole de acum inainte. Adica in normalitate....

    ...daca nu vine un roman "verde" cu o suavitate gen " ostasi, va ordon, treceti Prutul!"