UPDATE Doisprezece parasutisti americani, raniti intr-un exercitiu militar de la Baza Aeriana din Campia Turzii

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 23 iulie 2017, 10:26 Actualitate | Esenţial

Parasutare de noapte
Foto: Wikimedia Commons
Un numar de 12 militari americani s-au ranit in timpul unui exercitiu de parasutare, in cadrul Swift Response 17-1, ce a avut loc in noaptea de vineri spre sambata la Baza 71 Aeriana Campia Turzii, informeaza Agerpres.

UPDATE 11.19  Doar un militar din cei 12 a mai ramas internat in spital, ceilalti 11 fiind externati duminica. Potrivit comandantului Spitalului Militar Cluj-Napoca, Doina Baltaru, militarul care a ramas internat este diagnosticat cu contuzie la coloana, dar nu are fracturi. Militarul va mai ramane internat in spital inca 24 pana 48 de ore.

Potrivit reprezentantului armatei americane, Brent M. Williams, din cadrul Operatiunii Atlantic Resolve, ofiter care se ocupa de comunicare, cei 12 militari care au suferit rani in urma parasutarii au fost internati la Spitalul Militar. Brent Williams a precizat ca starea tuturor celor 12 militari este stabila, iar ranile au fost minore. 

''Acest tip de operatiuni aeriene reprezinta un tip de antrenament foarte riguros, dar comporta un anumit nivel de risc. Liderii nostri fac eforturi sa reduca acest risc si sa identifice masurile de siguranta si sa previna aceste riscuri sau accidentele care se pot intampla, dar acesta este riscul. Am efectuat si eu asemenea antrenamente, am sarit cu parasuta din avion, nu este deloc o aterizare usoara'', a declarat Brent William. 

El a subliniat ca desi reprezentantii fortelor armate americane iau ''foarte in serios'' orice incident, oricat de minor, faptul ca 12 militari din cei 500, cati au participat la operatiunea aeriana, au suferit rani minore, este considerat ''un procent satisfacator de mic''. 

Exercitiul din noaptea de vineri spre sambata a presupus parasutarea a 500 de militari pe baza de la Luna, din apropiere de Campia Turzii. Baza a fost locul desfasurarii altor doua exercitii care s-au desfasurat vineri si sambata. In cadrul primului exercitiu, noua avioane Hercules C130 au parasutat tehnica militara grea langa baza, iar in cursul diminetii de sambata a avut loc un alt exercitiu de asalt bazat pe un scenariu care presupunea inconjurarea si ocuparea bazei aeriene. 


Citeste mai multe despre   






















14505 vizualizari

  • +1 (27 voturi)    
    Sunt sigur ca cetatenii americani (Duminică, 23 iulie 2017, 10:58)

    Rescator [utilizator]

    Nu vor fi atat de cinici si ticalosi ca unii troli sovietici din
    Romania si nu vor protesta pentru pensiile militare(nu
    SPECIALE) nesimtite pe care le vor putea primi,daca
    au norocul sa scape cu viata.
    • -22 (32 voturi)    
      Aerul rarefiat de Cluj face victime internationale (Duminică, 23 iulie 2017, 14:26)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Aerul rarefiat de Cluj face victime internationale.

      Deobicei, doar expunerea prelungita produce victime la Cluj; romanii cunosc sindromul incetinelii in gandire al populatiei locale.

      Iata, in acest caz, ca exista si exceptii; expunerea scurta dar intensa poate produce victime, de asemenea. Leziunile celor din urma sunt totusi superficiale, nu afecteaza creierul, precum s-a intamplat cu populatia locala.
      • +8 (10 voturi)    
        A confunda vorbirea cu gândirea... (Duminică, 23 iulie 2017, 23:16)

        anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        ...este ceva tipic pentru oamenii care spun tot ce le trece prin cap. De-aia ajung săraci şi plictisitori. Creiere de copii în corpuri de adulţi.
      • 0 (0 voturi)    
        Probabil tie aerul de acasa (Luni, 24 iulie 2017, 13:47)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Ti-a afectat grav neuronii de poti sustine astfel de ineptii. Scrierea agramata e o dovada in plus.
  • +5 (27 voturi)    
    asta e (Duminică, 23 iulie 2017, 11:18)

    g01an [utilizator]

    no pain, no gain.

    sper ca v-a placut palinca si ca nu de la bautura s-a tras.
    • +1 (13 voturi)    
      Mdeh, unii cu palinka, altii cu pufaika (Duminică, 23 iulie 2017, 16:52)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui g01an

      Chestie de calitate.
  • -2 (26 voturi)    
    a umblat cineva la palinca? (Duminică, 23 iulie 2017, 11:32)

    N.S. [utilizator]

    inainte de exercitiu?
    • -9 (27 voturi)    
      au schimbat (Duminică, 23 iulie 2017, 12:57)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui N.S.

      Au trecut pe palinca dupa Lsd, de aia.
      • +1 (1 vot)    
        La tine care e explicatia (Luni, 24 iulie 2017, 13:48)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

        Ineptiilor sustinute permanent? Vodka, spalarea creierului sau pur si simplu precaritate intelectuala?
        • 0 (0 voturi)    
          google (Marţi, 25 iulie 2017, 12:14)

          Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

          "drug use us army"
  • -5 (13 voturi)    
    Pare ciudat, numai americanii au sarit, daca (Duminică, 23 iulie 2017, 20:26)

    xrogo [utilizator]

    nu si au mai sarit si militari de alte nationalitati e ciudat ca numai americanii s-au accidentat, ei care se zice ca sunt cei mai instruiti?
  • -3 (11 voturi)    
    Interesant de stiut (Luni, 24 iulie 2017, 3:06)

    MoemBius [utilizator]

    Pilotul avionului e american sau ...alt fel?
    si
    Aeronava din care s-au facut parasutarile?

    S-ar putea sa fie o mica nesicronizare intre ........modalitatile de parasutare?
    Intrebare de 20 de cents
    • -1 (1 vot)    
      nu, bai (Luni, 24 iulie 2017, 11:04)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

      pilotul era roman si avionul rus, deci o conspiratie estica impotriva marelui Vest
      • +1 (1 vot)    
        eu nu mi am permis sa vb cu bai (Luni, 24 iulie 2017, 17:06)

        MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        da probabil atata te lasa IQ ul ala elevat
        PS ai facut oarecum armata?
        la saxofon cu pedale
        sau la ala cu contragreutatzi
        Poate ai un grad mult mai mare si poti sa ti permitzi
        da cu cine vrei tu ...daca poti sa ma eviti pe mine
        ca nu cred ca avem nici macar cu ce anume sa comparam
        as putea sa tz urez numai de bine
        da' momentan sa nu te sperii daca gasesti congelatoru plin