Tudorel Toader: Este absolut necesara revizuirea legislatiei pentru ca sunt legi din 1991 care au fost modificate de multe ori si nu se mai coreleaza cu vointa originala a legiuitorului

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 28 iunie 2017, 12:13 Actualitate | Esenţial

Tudorel Toader
Foto: Agerpres
Ministrul Justitiei, Tudorel Toader, a declarat, miercuri, la prima dezbatere publica privind modificarea Codului penal, ca este absolut necesara o revizuirea si actualizare a legislatiei, intrucat legi din 1991 si 1995 au fost modificate de mai multe ori si de multe ori aceste modificari nu se mai coreleaza cu vointa originala a legiuitorului. 

"Noi avem o legislatie foarte bogata. Si in acelasi timp se impune ca intr-o colaborare cu Consiliul legislativ sa se procedeze la o evaluare a intregii legislatii. Este absolut necesar. Legi care sunt din '95, din '91 au mai multe modificari decat alea initiale. Legiuitorul, cand aduce o modificare legii, trebuie sa o integreze vointei orginale a legiuitorului, de multe ori aceste vointe nu se mai intalnesc, nu se mai coreleaza si avem o lege initiala cu anumita filosofie, modificata cu alta perspectiva", a declarat Tudorel Toader, la Ministerul Justitiei, la prima dezbatere publica privind modificarea dispozitiilor din Codul penal referitoare la abuzul in serviciu, potrivit News.ro. 

El a subliniat ca intreaga legislatie trebuie revizuita si actualizata. 

"Daca ai sistemul judiciar pus la punct, dar nu ai sistemul normativ pus la punct, e ca si cand te-ai duce la lupta, dar nu ai instrumentele adecvate", a precizat Toader.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

3263 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    bravo Tudorel ! (Miercuri, 28 iunie 2017, 12:15)

    mmmircea [utilizator]

    romanii vor Republica Prezidentiala si Parlament cu 300 de membri.
  • +4 (4 voturi)    
    lupta ca si cum... (Miercuri, 28 iunie 2017, 12:21)

    CRMS [utilizator]

    sau ca si cum te-ai tine de betii dar ai ficatu' in pioneze !
  • 0 (12 voturi)    
    Ce exprimare tembelă! (Miercuri, 28 iunie 2017, 12:27)

    asavreau [utilizator]

    "Voința originală a legiuitorului".Cine și cum a încălcat această voință originală?Ce pedeapsă va primi?
    • +9 (9 voturi)    
      Vointa legiuitorului de acum (Miercuri, 28 iunie 2017, 12:34)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      n-are nicio legătură cu dreptatea, adevărul și corectitudinea - acum există o colecție de legi care apără infractorii și dacă totuși sunt prinși și condamnați, sunt scutiți de închisoare și rămân și cu banii furați.

      Cine a lucrat la aceste legi strâmbe atâția ani? Parlamentul penalilor!!!
    • -6 (10 voturi)    
      Ai studiat drept? (Miercuri, 28 iunie 2017, 12:37)

      midumi [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Eu imi pot imagina ce a dorit omul sa spuna dar, din pacate, nu sunt licentiat in drept...
      • 0 (4 voturi)    
        Dreptatea nu se face pe imaginație. (Miercuri, 28 iunie 2017, 13:56)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui midumi

        Legea trebuie să fi clară,fără echivoc și aplicată în mod egal tuturor membrilor societății(de la vlădică la opincă).
    • +1 (1 vot)    
      Inchipuie-ti ca o lege din 1991 este modificata (Miercuri, 28 iunie 2017, 16:05)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      printr-o OG in 1995, care la randul ei este modificata succesiv prin alte cateva OG-uri in anii urmatori iar aceste OG-uri sufera si ele niste modificari, astfel incat legea care prin vointa originara (nu originala !) a legiuitorului interzicea taierea copacilor tineri, ajunge ca urmare a modificarilor facute la ea si apoi a modificarilor la modificarile care modificau modificarile aduse ei sa sanctioneze nedefrisarea padurilor de frasin plantate in arealul padurilor de paltin !

      Asta inseamna necorelarea cu vointa originara a leguitorului !

      PS. Mai in clar, deturnarea legii de la scopul ei initial !

      PPS. Si Tudorel are dreptate ! O-ho-ho cate astfel de acte normative care se bat cap in cap (nu se coreleaza) sunt in vigoare in Romania !
  • +6 (6 voturi)    
    Eu nu am incredere deloc in (Miercuri, 28 iunie 2017, 12:34)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    " intze - intze - ingerintze ..."

    Dar DELOC !
  • +6 (8 voturi)    
    " vointa legiuitorului" (Miercuri, 28 iunie 2017, 12:41)

    Francisc 1 [utilizator]

    nu mai bine am corela legile cu realitatea prezenta si nu cu vointa vreunui obscur deputat sau senator de prin anii 90?
  • +4 (6 voturi)    
    este absolut necesara (Miercuri, 28 iunie 2017, 12:54)

    om simplu din multime [utilizator]

    o noua CONSTITUTIE, dupa care sa se faca legile noi.

    tranzitia s'a terminat, avem 10 ani de ue.
    constitutia este tot din iepoca ilici kaghebescu, cu mici adaugiri ale marelui prof. in drept penal, cu executare, adi bombonel.

    pai, daca tot zise herr iohanis ot cotrocesti ca, stop si de la capat, iar base a declarat tranzitia inchisa, ar fi cazul pt. un nou inceput.
    au expirat de mult si cei 20 de ani brucalieni....
  • +6 (6 voturi)    
    Nu credeți câ ar trebui niște legi MULT MAI DURE (Miercuri, 28 iunie 2017, 12:56)

    nick24 [utilizator]

    anticorupție? Pt eradicarea corupției. Și pt că nu mai încap închisoare ( tot ei au hotărât să nu facă NIMIC pt mărirea nr de locuri) ar trebui ca o parte din acele cazărmi dezafectate pe care se bat primarii PSD pt imobiliare sa fie transformate cu minim de bani în inchisori pt cei cu pedepse usoare, deci nu trebuie să se mai construiască ziduri mai groase sau 3 rânduri de garduri - reparat dusurile și wcurile, dat un var si în 10 zile puse în funcțiune. Se vrea? Nu! Că mai bine să dam admistie, nu?
    • +2 (2 voturi)    
      Dublarea pedepsei pentru oficiali. (Miercuri, 28 iunie 2017, 14:06)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Guvernul să administreze treburile țării pe baza legilor.Dacă trebuie să facă ceva și nu există lege,propune un proiect de lege și face după ce este legea aprobată și promulgată..Exceptiile numai în caz de dezastru sau război.Neaplicarea unei legi reprezintă un abuz și trebuie pedepsit.Dacă se desincriminează abuzul în serviciu se încurajează încălcarea legii și haosul.
  • +6 (6 voturi)    
    eliminarea (Miercuri, 28 iunie 2017, 13:20)

    andrei1232000 [utilizator]

    din legislatie a unor termeni ca: "de regula", "poate sa".
    o cautare in baza de date a MJ cu legile si ordonantele in vigoare ar ajuta sa se identifice intr-o prima instanta care sunt aceste legi si ordonante. De asemenea gruparea pe domenii si comasarea/simplificarea legislatiei, eliminarea paragrafelor care se bat cap in cap. Sa se blocheze modificarea prin ordonante a pachetului de legi de baza.