Decizia privind agentiile europene care parasesc Londra, amanata pentru noiembrie. Noile criterii, si mai defavorabile tarilor precum Romania

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 23 iunie 2017, 9:13 Actualitate | Esenţial

Juncker
Foto: Hotnews
Decizia UE de relocare a importantelor agentii europene ce trebuie sa paraseasca Uniunea dupa Brexit a fost amanata pentru noiembrie pentru a da liderilor europeni timp sa discute sensibila problema, potrivit unui document obtinut de Politico.eu.  

Aceasta amanare va permite liderilor UE sa discute relocarea Agentiei Bancare Europene (EBA) si a Agentiei Europene a Medicamentelor (EMA) la un summit din octombrie.  

Decizia finala va fi luata prin vot “in marja Consiliului Afaceri Generale din noiembrie”, potrivit ultimei versiuni a criteriilor de relocare ce a circulat joi printre oficialii de la summitul de la Bruxelles, criterii sprijinite de liderii Uniunii.  

Versiunea anterioara nu dadea liderilor UE posibilitatea sa se pronunte, modificarea aratand ca aceasta chestiune a primit o mare incarcatura politica, noteaza sursa citata.

Candidati din toata Uniunea sunt in cursa pentru gazduirea EBA si EMA, tarile este europene si balcanice insistand ca este randul lor.  

Franta si Germania candideaza pentru ambele agentii.  

Seful Comisiei Europene, Jean Cluade Juncker si cel al Consiliului European, Donald Tusk, au modificat procesul de luare a deciziei astfel incat tarile cu o infrastructura buna - o cladire potrivita, o agentie nationala a medicamentului care functioneaza bine si un aeroport bun - au mai multe sanse.  

Noua modalitate de luare a deciziei ar putea fi impotriva unor tari precum Bulgaria, Romania, Croatia, Cipru si Slovacia, care nu au nicio agentie UE, mai scrie Politico.

Ambele agentii relocate trebuie sa fie functionale pana in martie 2019, cand britanicii parasescu blocul comunitar.  

Potrivit criteriilor avansate anterior, in luna mai, nicio tara nu va putea sa gazduiasca ambele agentii, iar orasele vor trebui sa aiba capacitate hoteliera pentru o medie de 30.000 de vizitatori pe an in cazul agentiei medicamentului si pentru 9.000 de persoane in cazul reglementatorului bancar. 

Noul oras gazda va trebui sa aiba scoli internationale adecvate pentru copiii angajatilor straini si spatiu pentru arhiva agentiei medicamentului, care totalizeaza 34.000 de cutii cu documente. 

Criteriile transmise in mai includ si o referire la un principiu stabilit in 2003 privind luarea in considerare a noilor state membre pentru agentiile noi infiintate, dar documentul precizeaza ca gasirea unei noi gazde pentru cele doua inseamna o relocare, nu o infiintare de agentii. 

In acest moment, Bulgaria, Romania, Croatia, Cipru si Slovacia nu au nici un organism european pe teritoriul lor. 

Peste 20 de tari sunt in competitia pentru aceste agentii.

Presedintele Klaus Iohannis a declarat, la sfarsitul lunii aprilie, ca Guvernul trebuie sa-si faca mai bine "temele" in ceea ce priveste gazduirea Agentiei Europene a Medicamentului. 

"Statele interesate trebuie sa vina cu oferte foarte concrete si aici cred ca mai avem de lucru, Guvernul trebuie sa-si faca temele mai bine si eu evaluez ca pana la sfarsitul anului vom avea primele concluzii pe relocarea agentiilor. Astept de la Guvern sa-si faca temele, sa propuna un sediu, sa propuna conditii financiare, tot ce trebuie pentru a fi o tara atractiva pentru agentie", a spus Iohannis la Bruxelles

EMA supervizeaza siguranta medicamentelor vandute in Uniunea Europeana, o piata de peste 500 de milioane de consumatori. Cu aproape 900 de angajati, un buget de 322 milioane de euro pe an si totodata capabila sa stranga anual 36.000 de experti la reuniunile sale, Agentia este cea mai mare institutie UE gazduita in prezent de Marea Britanie si o tinta atractiva pentru mai multe orase de pe continent.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation: Ce trebuie sa faci pentru a beneficia de cei 200.000 lei disponibili prin programul StartUp Nation si pentru a-ti dezvolta afacerea

Ai primit un acord de acceptare in programul StartUp Nation. Care sunt urmatorii pasi? Cu ce costuri te vei confrunta pentru a te putea folosi de acesti bani? Mai intai trebuie sa pui in practica ideea de business castigatoare, iar apoi sa iti cresti afacerea. Pentru asta ai nevoie, in primul rand, de clienti noi, strategii adaptate la nevoile pietei si de un ochi atintit permanent asupra propriei afaceri si asupra pozitionarii tale in cadrul unei oferte adesea variate.

11069 vizualizari

  • +13 (21 voturi)    
    Bineinteles ca nu vin la noi (Vineri, 23 iunie 2017, 9:26)

    OmulNou [utilizator]

    Noi nu putem avea guvern stabil, iar arhivele la noi tind sa ia foc.

    Nu au niciun motiv sa vina intr-o "tara" ca Romania.
    • +13 (19 voturi)    
      in plus (Vineri, 23 iunie 2017, 10:01)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      sunt si criterii precum accesul rapid de la aeroport la oras si altele care tin de mobilitate urbana si calitate a vietii... Dna. Firea multumim!
    • 0 (2 voturi)    
      depinde (Sâmbătă, 24 iunie 2017, 2:53)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      Arhivele care ard pot fi un argument pro :D
  • -2 (16 voturi)    
    Ca la licitatiile cu dedicatie (Vineri, 23 iunie 2017, 9:28)

    CezarN [utilizator]

    Sa nu spunem noi ca nu i-am invatat pe europeni ceva bun. Cu toate ca ma indoiesc ca am inventat noi apa calda in materie de coruptie.
  • +14 (16 voturi)    
    Infrastructura (Vineri, 23 iunie 2017, 9:57)

    Koczka [utilizator]

    Pentru 20 km pana la Otopeni faci 2,5 ore
    • +9 (9 voturi)    
      Ce vrei... (Vineri, 23 iunie 2017, 10:52)

      MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      Nu e imposibil, insa noi tot votam cu talhari.
      Altfel... asfaltul tot asfalt e si-n UK / Germania / Franta (sigur, daca nu e vreun "istet" pe santier, sa "economiseasca" la materiale, ca altfel romanii pot face treaba excelenta pe unde se duc).
  • +7 (15 voturi)    
    bey astia... (Vineri, 23 iunie 2017, 10:09)

    demaGOGU [utilizator]

    ...medicina, bankingul, cercetarea...nu sunt ptr voi!

    pe teava vin urmatoarele agentii europene ale cersetoriei, video-chatului si traficului de fiinte umane(proxenetism, copii, your call) la care sunteti indrituiti sa catindati

    al vostru, adancit in perversiuni,
    janclodiunchier
  • -3 (9 voturi)    
    Aceasta e "solidaritatea" europeana (Vineri, 23 iunie 2017, 11:12)

    andipetre [utilizator]

    Tarile din Est cu ciocul mic, "vechea Europa" (cum zicea macaron) cu agentiile si banii. Curat solidar, coane Junckerica!
  • +5 (7 voturi)    
    Cum sa vina asa ceva in Romania! (Vineri, 23 iunie 2017, 11:15)

    Stef_and [utilizator]

    O tara inapoiata datorita lui Iliescu, Ponta si mai nou Dragnea. Cred ca ar fi o minune!
  • +3 (9 voturi)    
    macar e pe fata blatul (Vineri, 23 iunie 2017, 11:22)

    razeshu [utilizator]

    dar sa recunoastem ca noi suntem pe lista doar ca sa mimeze competitia. nimeni nu vrea cu adevarat sa vina aici sa lucreze. ii mai tineti minte pe sirienii care au dat in plans cand au aflat ca, ceata fiind, au intrat in RO in loc de HU ? :)
    Niste amici care lucreaza in IT la Parlamentul EU au vrut o vacanta mai speciala cu copii lor, sa descopere locuri noi, bla bla. Au ales Apusenii. Doreau sa vada si Oradea, salina de la turda, Cluj, Alba Iulia. Parea simplu uitandu te pe harta. S-au intros mai stresati decat au plecat. Nu din cauza vitezei de melc cu care s au deplasat dar mai mult din cauza agresivitatii celorlalti soferi. Mi au zis ca se puneau in spatele unui Tir si nu se miscau de acolo, simtindu se mai in siguranta. Inutil s amentionez ca nu au ajuns in Cluj sau Oradea. Le a placut mult salina, cheile Turzii. In general lucrurile de care e raspunzatoare natura. Le au lasat un gust amar cele de care suntem noi, romanii raspunzatori. Mancarea le a placut dar s au plans ca era prea multa carne grasa, lucru de evitat in miez de vara. Bomboana de pe coliva a fost vizita la "spitalul" din Faget. sau din zona. Unul din copii si-a spart capul si cu ajutorul politistului din sat au ajuns in viteza la dispensar. Unde nimeni nu vorbea altceva decat Romana. Dar de fapt problema nu era asta ci faptul ca medicul strangea calduros mainile satenilor veniti in vizita, fiecare dupa caz cu un cosulet de zmeura, rosii,... cum e datina la noi. Apoi se punea sa panseze fara sa si spele mainile. Nu am intrebat dar sigur au fost impicati si caini jucausi pe holuri sau in curte. E imposibil sa lipseasca cainii din spitalele noastre. Astia nu intelegeau de ce scrie "Chirurgie" la intrearea n sala ca arata la fel cu celelalte camere, dotari spre zero oricum. Buuria or mare a fost ca le-a pansat capatana plodului fara sa puna cleme sau sa aiba contact cu rana. Cum spuneam, s-au intors obositi i cu cearcane si acum isi planifica urmatoarea vacanta sa se poata relaxa in sfarsit.
    • -3 (11 voturi)    
      Le recomand sa viziteze Parisul, anumite cartiere (Vineri, 23 iunie 2017, 11:43)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui razeshu

      Mda, frustrari de oameni care nu stiu ce vor. Sunt persoane care indiferent unde ar fi gasesc probleme.

      Recomanda-le sa mearga in civilizatul Paris, in cartierele acelea unde pot experimenta exotica civilizatie bazata pe Sharia, in continua dezvoltare.

      Dar nu, doar in Romania sunt probleme, nemernicii de noi!...
      • +3 (7 voturi)    
        incorect (Vineri, 23 iunie 2017, 12:11)

        razeshu [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

        nu e corect sa compari mere cu pere. Nimeni nu promoveaza cartierele alea ca fiind destinatie turistica. In schimb Apusenii s in topul destinatiilor noastre.
        Si in general pierzi ideea de baza a textului meu - suntem o tara cu infrastructura la pamant si fara perspective de imbunatatire pe termen scurt. Cu multi cocalari, inclusiv in functii de conducere, care te calca pe trecerea d epietoni si primesc 1 an cu suspendare.
        Di pacate sunt multi ca tine care s frustrati ca nu s pusi pe picior de egalitate cu cei din Vest ca nu-i asa, sunt si n Paris 3 cartiere unde e caha sa intri. Dar la ei acolo aia e o exceptie pe cand la noi e regula generala.
        Sa stii ca mai sunt cartiere din astea si prin Italia in unele orase. Unde se asculta manele in boxe si certurile presupun batai cu sabii in strada. Pentru ca permisivitatea democratica duce si la astfel de situatii cand unii mimeaza respectarea refulilor si regulamentelor. Inclusiv a celor nescrise de bun simt si respect.
  • +6 (10 voturi)    
    continuare (Vineri, 23 iunie 2017, 11:28)

    razeshu [utilizator]

    Deci daca cineva de aici isi imagineaza ca aia de afara sunt prosti si dezinformati si abia asteapta sa vina sa plateasca o chirie mare intr un orasmizerabil unde ti duci copilul la spital pt o rana la deget si l iei acasa plin de bacterii cu picioarele amputate isi face mari iluzii.
    Democratia e buna atunci cand toti respecta regulile si principiile. Cand unii doar mimeaza asta ceilalti trebuie sa ia contramasuri sa se protejeze. Si fiz lucrul asta se intampla acuma. Noi construim autostrazi, spitale, metrou doar la TV in talk show uri si declaratii sforaitoare. Liderii nostri politici isi imagineaza ca restul Europei e plina de oameni creduli si ignoranti asemeni electoratului lor. Si cand realizeaza ca nu e asa tipa ca nu sunt tratati in mod egal si deplang discriminarile la care sunt supusi.
  • +3 (3 voturi)    
    mission impossible (Vineri, 23 iunie 2017, 11:39)

    maxi lopez [utilizator]

    Agentia Medicamentului deja are probleme de recrutare - Romania nu e o optiune pentru ca si-ar pierde toti expertii daca s-ar muta aici.

    Alegerea va fi probabil in Olanda sau in orice caz o tara atractiva pentru expati, multinationala, si bine conectata la industria medicamentelor. Elvetia ar fi fost optiunea logica dar nu e in UE.
    • +6 (8 voturi)    
      pe langa asta (Vineri, 23 iunie 2017, 12:13)

      pardalian [utilizator] i-a raspuns lui maxi lopez

      ar disparea medicamentele din toata europa si s-ar gasi prin niste garaje din teleorman. ;)
  • +3 (5 voturi)    
    In mod (aproape) sigur (Vineri, 23 iunie 2017, 12:36)

    UpNext [utilizator]

    Romania nu va fi selectionata pentru sediul EMA. Argumentele in acest sens sunt evidente, deci inutile!

    Cred insa ca, in afara acestor evidente, ultracunoscute argumente obiective mai sunt cateva aspecte "descurajante":
    - mentalitatea: mixul toxic care combina superficialitatea, mistoul, lenea si minciuna, intr-un ambalaj kitch ortodox-ruso-bizantin. " Numai prostii sunt cinstiti" - afirma public Gheorghe "Gigi" Becali. Expatii vestici au inceput sa inteleaga misterul originarii acestui mix mentalitar suicidant: o istorie imaginara pe un teritoriu abuzat;
    - "razboiul civil" continuu intre noi-astia si noi-ceilalti (romano-roman al lui O Paler);
    - marginalitatea: "Que voulez vous, nous sommes ici aux portes de l'Orient, ou tout est pris a la legere" - Raymond Poincare. Expresia aceasta spune totul! Un corolar este si refuzul modernitatii /modernizarii si obsesia protocronismului. Blocarea in trecut si incremenirea in proiect inca marcheaza Romania;

    Cu toate acestea, avem sanse, chiar mari. Dar acestea trebuie transformate in realitati tangibile. In mod accelerat!...
  • +1 (1 vot)    
    si celelalte 23 de tari ..? (Vineri, 23 iunie 2017, 15:42)

    muma_padurii [utilizator]

    ...ce agentii europene gazduiesc?
    Ar fi fost interesant de mentionat , pt a avea o perspectiva.
    (conteaza, daca vrei sa mergi inainte... nu ajungi nicaieri cu concluzii generalizate de genul "nu meritam pt ca etc, etc" ..)

    A... si guvernul care trebuie sa ...care guvern? Oricum pana acum ar fi trebuit sa existe deja formulata o propunere coerenta (inteleg ca Franta si Germania deja au conturate ofertele) - chiar daca e doar, asa, de "salvat fata"... ca suntem in Uniune, adica, ignorand scandalul cu rujeola, dezinfectantele contrafacute, si sirul interminabil de pacienti care aleg fie Austria, fie Israelul pt tot felul de interventii ... ca sa ma refer doar la pretentia la EMA ...