Fosta judecatoare din dosarul "Transferurilor" Geanina Terceanu, internata in stare grava dupa ce a fost ranita intr-un accident rutier

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 1 mai 2017, 16:35 Actualitate | Esenţial

Judecatoarea Geanina Terceanu, la DNA
Foto: Agerpres
Fosta judecatoare Geanina Terceanu, condamnata in fond la cinci ani si sase luni de inchisoare pentru ca a luat mita 195.000 de euro de la Cristian Borcea, Victor si Ioan Becali pentru a-i achita in dosarul "Transferurilor", este internata in stare grava la Spitalul Judetean Bacau, unde a fost operata, dupa ce a fost implicata intr-un accident rutier, anunta news.ro.

George Moloman, avocatul Geaninei Terceanu, acum Teodorovici, a declarat luni ca accidentul s-a produs sambata seara, in localitatea Dumbrava din judetul Bacau, din cauza unui sofer care a intors pe banda continua.

"Sambata seara s-a intamplat, a fost un accident destul de grav, soferul vinovat a intors pe banda continua. Clienta mea a intrat direct in operatie si abia astazi (luni, n.r.) am fost anuntati. Accidentul s-a intamplat in localitatea Dumbrava, judetul Bacau. Din cate am auzit, si soferul care a efectuat manevra de intoarcere este grav ranit. In prezent, Geanina Teodorovici este internata in Spitalul Judetean Bacau", a spus avocatul George Moloman.

Masina in care se afla fosta judecatoare, condusa de un barbat in varsta de 35 de ani, care mergea spre Suceava, a intrat intr-un alt autoturism al carei sofer a intors neregulamentar. In urma accidentului au fost raniti Geanina Teodorovici, soferul si o femeie din cealalta masina, a declarat purtatorul de cuvant al Politiei Bacau, Catalina Cretu.

In 24 noiembrie 2016, Geanina Teodorovici, fosta Terceanu, a fost condamnata de Curtea de Apel Bucuresti la cinci ani si sase luni de inchisoare pentru ca a luat mita 195.000 de euro, de la fratii Ioan si Victor Becali si de la Cristian Borcea, cand era judecatoare la Tribunalul Bucuresti, pentru a da o solutie favorabila in dosarul "Transferurilor de jucatori".

Ioan Becali a fost condamnat atunci la sapte ani si patru luni de inchisoare, Victor Becali a primit o pedeapsa de cinci ani si opt luni, iar Cristian Borcea fost condamnat la sapte ani si zece luni. Avocatul George Antonie Iorgovan a primit o pedeapsa de un an de inchisoare cu suspendare, iar avocatul Daniel Petre a fost condamnat tot la un an de inchisoare, dar cu executare. Decizia nu este definitiva si a fost contestata la instanta suprema, unde se judeca din februarie.

Procurorii DNA i-au trimis in judecata, in luna februarie 2016, pe Geanina Terceanu pentru luare de mita, pe cei trei oameni de fotbal pentru dare de mita si pe cei doi avocati pentru marturie mincinoasa.

Potrivit procurorilor, in 3 aprilie 2012, Geanina Terceanu, atunci judecator la Tribunalul Bucuresti, a pronuntat in dosarul transferurilor de jucatori o hotarare de achitare fata de toti inculpatii trimisi in judecata si pentru toate infractiunile retinute in sarcina acestora, achitare pronuntata in temeiul dispozitiilor articolului 10 litera a din Codul de procedura penala din anul 1968, respectiv pentru ca "fapta nu exista".

In 12 noiembrie 2012, hotararea de achitare pronuntata de Geanina Terceanu a fost desfiintata printr-o decizie a Curtii de Apel Bucuresti, care a dispus pedepse intre trei si opt ani de inchisoare, cu executare sau cu suspendare, in cazul inculpatilor.

Ulterior, Inalta Curte de Casatie si Justitie a decis rejudecarea cauzei, motivand ca judecatorii de la CAB au respins toate probele cerute, nu i-au ascultat temeinic pe cei opt oameni de fotbal acuzati si a dispus condamnarea pe probe in baza carora fusesera anterior achitati de Tribunalul Bucuresti.

In urma rejudecarii, tot la Curtea de Apel Bucuresti, toti inculpatii au primit, in martie 2014, pedepse cu executare: Cristian Borcea si Ioan Becali - cate sase ani si patru luni, Victor Becali - patru ani si opt luni, Gheorghe Copos - trei ani si opt luni, Mihai Stoica - trei ani si sase luni, Gheorghe Netoiu si Jean Padureanu - cate trei ani si patru luni, si Gheorghe Popescu - trei ani, o luna si zece zile.

Dintre cei opt oameni din fotbal mai sunt incarcerati Victor Becali si Cristian Borcea, ceilalti fiind eliberati conditionat.


Citeste mai multe despre   























[P] 1000 inseamna mai mult decat un numar

Angajatii sunt resursa cea mai importanta in orice companie, iar in cazul unui business de servicii, succesul se bazeaza pe resurse umane competente si implicate, care aduc plus valoare in relatia cu clientii. Societe Generale European Business Services, centrul care ofera servicii profesionale cu valoare adaugata in domenii precum finante, achizitii, resurse umane, KYC (Know Your Customers) si servicii de IT pentru grupul Societe Generale, a ajuns la pragul de 1000 de angajati in doar 6 ani de la infiintare.

9442 vizualizari

  • +16 (20 voturi)    
    Dumnezeu e ultima speranta in justitia romaneasca (Luni, 1 mai 2017, 16:48)

    ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator]

    Cateodata ii cheama pe corupti in fata Lui la proces. Restul ar putea fi ajutati.
    D-na de mai sus pare a fi deja pe drum.
    • +16 (20 voturi)    
      Ce dai, aia primesti! (Luni, 1 mai 2017, 19:43)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

      Nefiind religios sau credincios, in mod normal dau ochii peste cap la astfel de comentarii, insa de data asta punctul a fost pus pe "i" si recunosc!

      Cum se si zice din popor: ce dai, aia primesti!

      Singurul meu regret daca apare fie karma, fie interventie divina, fie razbunarea cuiva, fie orice altceva, este ca exista un risc sa moara. Si asta inseamna doua lucruri:
      1. secretele mor odata cu ei (iar unii au niste bijuterii de secrete - cazul Costel Comana este un bun exemplu, care l-ar fi ingropat pe tovarasul mustacios bine de tot)
      2. scapa ieftin; sunt destul de vindicativ, stiu - dar tinand cont de cat a suferit tara asta 30 de ani (aici nu vorbesc de mine pentru ca am trait decent fata de altii, dar ma gandesc la sacrificiile din 89, la zona rurala de acum, la lucrurile prin care au trecut cei de dinaintea noastra, la viitorii copii fara educatie, viitorii batrani fara sanatate etc.)

      Era o poza a unui protestatar in care zicea, paragrafand (imi cer scuze ca am uitat textul), ca ar vrea sa ii vada pe toti incarcerati in spitalele noastre, pentru ca in puscarie ar duce-o mult prea bine. Si are dreptate.

      Stau si ma gandesc: cate comori a avut tara asta (materiale, naturale, construite, imprumutate, cumparate etc.), cu tot cu Fonduri Europene, cat am exportat ramas de pe vremea lui Ceasca si cat reuseste sa supravietuiasca acum prin ce avem... cred ca daca am aduna tot ce produce cu tot ce s-a furat am avea un PIB si un buget cat jumatate de Europa.

      Sa ai 30 de ani la dispozitie, atatea resurse, atatia bani, atatia oameni dornici sa "evolueze" si sa faca tara asta ceva mai mult decat am primit in 89, dar sa nu faci nimic, sa furi si sa ingropi tot progresul facut, cat a fost el de mic mi se pare si incredibil, dar si inadmisibil !
      • +10 (10 voturi)    
        si mai incredibil; ca inca mai fura (Luni, 1 mai 2017, 20:42)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        cu ajutorul judecatorilor si al serviciilor care inchid ochii.
      • -1 (3 voturi)    
        Bucurii de impotenti. (Marţi, 2 mai 2017, 10:09)

        clint [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Impotentul mai are o singura bucurie in viata: cand vede altul mai impotent ca el. Si noi, cam asta suntem. Un popor care i-a ales p-astia stiind ca sunt corupti si penali si care apoi se bucura cand o patesc fiindca singuri nu mai putem scapa de ei.
        Ne bucuram doar cand ii vedem "loviti" si credem ca e ceva mana dumnezeiasca sau alte superstitii.
        Nici vorba, bucuria la raul altuia, impletita cu misticism e doar un semn ca suntem inapoiati si nici nu putem vedea evidenta. Altii, mai corupti decat judecatoarea asta si care au facut mult mai mult rau, gen Iliescu, Visinescu, etc., au dus-o binemersi pana la 90 de ani.
        Pe de alta parte, copii, oameni tineri, care n-au facut nici un rau, se zbat prin spitale si mor cu zile, fie pe sosele fie prin asa-zisele unitati sanitare de la noi. Uneori, cand astia nevinovati mor si mai sunt si mediatizati ( majoritatea nu, sufera in singuratate si uitare ), ne mobilizam exemplar la aprins lumanari ca sa aratam ca ne pasa; daca am face-o si pentru alte cauze in acest fel, am fi departe. "Ne pasa" doar cand il vedem pe ala de langa noi terminat, in rest, nu dam 2 lei pe ceilalti si chiar devenim extrem de invidiosi pe binele celorlalti, dupa binecunoscutul, emblematicul "sa moara capra vecinului".
        Asa ca terminati cu bucuriile astea de impotenti. Doamnei judecator ii urez sa se faca bine si sa dea socoteala legal pentru ce a facut, asa, crestineste, iar noi sa venim cu picioarele pe pamant, sa lasam superstitiile si sa ne organizam intr-o societate in care sa avem mai putina coruptie si misticism, chestii care merg bine mana in mana dupa cum am vazut de 27 de ani incoace.
        • +1 (1 vot)    
          Mi se pare mai grav (Marţi, 2 mai 2017, 18:58)

          Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui clint

          cea facut Geanina fata de Visinescu. ( Iliescu nu e dovedit 100% ce a facut in '89).
          Visinescu este un criminal al ideologiei comuniste.
          Prin ce pozitie a avut in stat, si ce a facut Geanina, este o criminala direct la adresa fiintei poporului roman !. Numai tradarea de tara poate fi mai grava. In mod normal trebuia sa se sinucida la arestare, daca tinea la onoarea familiei ei.
    • 0 (2 voturi)    
      Pentru cei ca tine (Marţi, 2 mai 2017, 9:55)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

      Dumnezeu e doar un pretext. Pacat ca il bagi pe Dumnezeu in chestia asta. Am scris il si nu Il pentru ca nu ma dau mare credincios, tin credinta, cata am, pentru mine.

      Explica-mi, cu logica ta de 2 lei, cum de mor atunci prematur copii sau oameni care au trait vieti onorabile. Ei ce vina au ?

      A fost o intamplare si, pentru cei ca voi care il folosesc pe Dumnezeu doar cand le convine, poate ar fi bine va ganditi daca tot Dumnezeu ne-a facut sa il votam pe Iliescu si PSD de atatea ori incat sa ajunga zdreanta aia judecatoare in tara asta si celelalte nenorociri pe care de fapt le-am girat cu voturile noastre, alegand la nesfarsit urmasii lui Barabas :).
  • +5 (5 voturi)    
    Ar trebuii sa existe o lege in care (Luni, 1 mai 2017, 21:16)

    Rahan5 [utilizator]

    sa se impiedice schimbarea numelui prin casatorii etc, pana dupa condamnaresi executarea pedepsei ! Categoric hoata de Geanina si-a schimbat numele special ca sa creeze confuzie in presa cu privire la ea !
    Plus, ar trebuii pedeapsa capitala la judecatori si politisti condamnati pentru coruptie la mai mult de 5 ani puscarie.
    • +5 (5 voturi)    
      .... (Luni, 1 mai 2017, 22:03)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Sotul dnei dupa ce a aflat cati "amici" avea(inclusiv Borcea), ce era sa faca?
  • +3 (3 voturi)    
    Mda (Luni, 1 mai 2017, 21:25)

    BogdanMironescu [anonim]

    How convinient !
  • 0 (0 voturi)    
    Nenorocitii astia . . . (Marţi, 2 mai 2017, 9:18)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . si infractori raman vedete. Stire de interes national ca o infractoare ordinara care a manjit roba de judecator vai, vai e in spital in stare grava. Toate televiziunile si ziarele se intrec in a ne anunta ce a patit jigodia. Meritati cel mai mare minus posibil ce s-ar putea da!