Basescu despre prinderea lui Sebastian Ghita: Il credeam mai instruit / In poza aceasta nu l-as fi recunoscut pentru nimic in lume

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 14 aprilie 2017, 9:33 Actualitate | Esenţial

Basescu spune ca il credea mai atent pe Ghita
Foto: Captura RomaniaTV
Traian Basescu a intrat joi dimineata in direct la Romania TV, post controlat de Sebastian Ghita, si a sustinut ca exista un semn de intrebare asupra faptului ca fostul deputat "a fost prins atat de usor si atat de aproape". 

"Eu am fost relativ sceptic ca autoritatile romane vor reusi sa dea de el foarte repede. Uite ca au dat si este un lucru foarte bun", a declarat Basescu, adaugand ca dupa ce a vazut poza facuta publica joi “nu l-as fi recunoscut pentru nimic in lume”. 

El a adaugat ca faptul ca fostul deputat s-a intalnit cu fratele sau a fost "o eroare fatala, dupa parearea mea toti din anturajul lui Ghita erau supravegheati". 

Fostul presedinte a spus si ca in niciun caz nu s-ar fi gandit ca Ghita o sa umblre prin atatea tari "ca voda prin loboda" Este “acelasi tip de greseala pe care l-a facut Vantu cu Popa in Indonezia", a continuat Basescu.  

"Il credeam mult mai atent, mai instruit, legat de situatia in care se afla", a spus fostul presedinte, care a apreciat ca procedurile de extradare vor merge relativ repede. "Nu cred ca autoritatile sarbe se vor crampona de faptul ca l-au prins cu acte false", a sustinut Basescu, apreciind ca va conta faptul ca Romania este membra UE iar Serbia vrea sa adere la Uniune.

"Cred ca in aproximativ 30 de zile va veni la Bucuresti", a apreciat Basescu.  

"Cred ca toti ne-am dori ca Ghita, care a cunoscut multe din intimitatile sistemului, sa continue sa vorbeasca, sper ca o va face si dupa ce va veni in tara", a declarat fostul presedinte.


Citeste mai multe despre   






















20108 vizualizari

  • +8 (30 voturi)    
    incredibil (Vineri, 14 aprilie 2017, 9:43)

    mita sucila [utilizator]

    ...aceasta muhaia politica a ajuns sa nici nu mai realizeze ce debiteaza.
    "toti ne am dori ca X sa continue sa vorbeasca" echivaleaza cu "toti ne am dori ca un infractor ordinar, care a tepuit tara asta in toate modurile posibile, sa continue sa vomeze pe sticla, incercand sa saboteze/distruga orice farama de incredere exista/a reusit sa se infiripe in justitie si in statul de drept din tara asta
    • +20 (36 voturi)    
      Penibil.... (Vineri, 14 aprilie 2017, 10:10)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui mita sucila

      Tot mai penibile evolutiile fostului presedinte....Dezamagitor si degradant.....tipul se scufunda in mocirla nationala....
      • +1 (7 voturi)    
        corect si pacat (Vineri, 14 aprilie 2017, 12:03)

        iodixit [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        la un moment dat chiar am crezut ca s-a dat pe brazda.
        prezenta foarte des la rtv si ant 3 il coboara in latrina despre care vorbea cind era pe cai mari.
    • +1 (5 voturi)    
      sa vorbeasca (Vineri, 14 aprilie 2017, 13:21)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui mita sucila

      Ghita nu tepuia nici un chiosc de ziare fara SRI. Toata Romania stie ca Ghita era o simpla interfata intre SRI si institutiile la care erau abonate firmele lor.

      Sigur ca cei care nu-si doresc ca Ghita sa mai vorbeasca vreodata sunt fix serviciile alea de informatii care l-au inventat si inflitrat la cel mai inalt nivel al vietii politice.
    • +4 (10 voturi)    
      urmarire (Vineri, 14 aprilie 2017, 13:24)

      mariusssss [utilizator] i-a raspuns lui mita sucila

      Cand va fi dat si el in urmarire internationala, Base nu trebuie decat sa-si lase parul sa creasca.
    • +1 (3 voturi)    
      Confunzi (Vineri, 14 aprilie 2017, 18:53)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui mita sucila

      Cred ca tu confunzi politica cu justitia. Politica se hraneste cu incredere, si suferea din lipsa ei. Justitia si statul de drept, ca si serviciile de informatii, n-au nevoie de incredere, ci de o atitudine critica din partea noastra a tuturor. Tot ceea ce fac trebuie tratat cu un ochi sceptic, nu cu devotament de galerie de fotbal.

      Ne place sau nu, Kovesi a fost numita la DNA si prin "bunavointa" lui Ponta, a carui mana dreapta a fost Ghita. Ghita despre care ne facem toti c-am fost loviti de amnezie de cand a intrat in vizorul DNA. De parca n-am sti ce cauta cu Coldea prin paradisuri turistice SI fiscale. De parca n-am sti cum lucreaza SRI din anii '90 incoace.
      Acelasi Ghita cu ajutorul caruia Kovesi i-a suflat televiziunea lui Vantu ca sa ajunga in bratele altui acolit al serviciilor de informatii.

      Cum sa-ti doresti sa NU vorbeasca un astfel de personaj?
  • +16 (26 voturi)    
    cand base... (Vineri, 14 aprilie 2017, 9:47)

    liviu_ [utilizator]

    vorgeste la ghita tv... e clar care sunt intentiile lui

    "Cred ca toti ne-am dori ca Ghita, care a cunoscut multe din intimitatile sistemului, sa continue sa vorbeasca, sper ca o va face si dupa ce va veni in tara" -> eu vreau sa aflu adevaru, nu opinia personala a unor urmarisit si condamnati penali care spun orice ca sa scape!
    • -1 (11 voturi)    
      Adevărul n-o să-ți placă prea mult :) (Vineri, 14 aprilie 2017, 12:45)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Adevărul e că Ghiță făcea parte din aceeași gașcă cu idolii tăi Coldea și Kovesi.

      Nu opiniile lui personale contează. Faptele contează, iar faptele arată cum Coldea și Kovesi erau mereu în anturaje în care n-ar fi avut ce căuta.

      În realitate nu vrei să afli adevărul, nici tu și nici postacii de mai sus.
      • 0 (4 voturi)    
        despre gastile lui harald (Vineri, 14 aprilie 2017, 13:29)

        mita sucila [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        flacau, multa minte ti mai trebuie ca sa pricepi ca un om atat de atacat precum Kovesi NU poate fi din haita lor.
        Da' vine ea, cu timpul.
        In fo 2-3-4 mii de vieti .
        • -2 (8 voturi)    
          Critica (Vineri, 14 aprilie 2017, 16:21)

          man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui mita sucila

          Apropo de haita, Kovesi si-a sustinut doctoratul ala copiat de la altii, de manuta cu Coldea (si el doctor sub indrumarea lui Gabriel Oprea) si Maior. Tot cu ei si petrecea noaptea alegerilor, acasa la Gabriel Oprea, de parca ar fi sarbatorit anul nou. O fi din gasca de la Hi-Q.

          Asa atacata a fost ca puneau femeile prin piata Obor sa o ridice in slavi, fara sa o cunoasca macar.
          Nu-o ataca nimeni, A "suferit" niste critici si-o victimizeaza televiziunile de parca nu ea ar fi clasat dosarele revolutiei si mineriadelor cand era la parchetul gneral, si ascuns mai toate dosarele de mare coruptie vehiculate pe la DNA.
  • +27 (29 voturi)    
    Nu sunt instruiti si nici inteligenti (Vineri, 14 aprilie 2017, 10:03)

    geonicol [utilizator]

    Daca au facut averi impresionante ,nu le-au facut datorita creativitatii,inteligentei,le-au facut din afacerile cu statul,prin furt,mita.Daca erau inteligenti,dupa primul milion,faceau afaceri corecte,aduceau plusvaloare,creau locuri de munca,contribuiau la bunastarea lor dar si a tarii.
  • +18 (22 voturi)    
    auzi (Vineri, 14 aprilie 2017, 10:22)

    sile1 [utilizator]

    Ghita intelligent...contradictie in termeni !...doar o jigodie smechera care a stiut sa profite de prostii din jurul lui... si din pacate e tara plina de prosti in functii inalte.

    Astept cu mare nerabdare "marile dezvaluiri" pe care le va face individul asta.
    Pun pariu ca nu vor valora nici cat o ceapa degerata dar vor starni valuri,valuri de comentarii aberante.
  • +16 (18 voturi)    
    A fugit cu sprijinul unor indivizi reprezentand (Vineri, 14 aprilie 2017, 10:25)

    deval [utilizator]

    autoritatea de stat ?! Sau chiar a statului mafiot ?Asta e raspunsul pe care il astept eu ! In respt nu am rabdare sa urmaresc scalambaielile lui .Ghita, ca si Vantu poate spune multe numai ca orice spune il afunda si pe el tot mai mult ca a fost participant, nu privitor la evenimente. Finalul va fi relevant....
  • +6 (8 voturi)    
    puteam sa jur (Vineri, 14 aprilie 2017, 10:46)

    manon [utilizator]

    ca este la hacienda lui dragnea. Shit, am pierdut pariul.
  • +8 (8 voturi)    
    "instruit" (Vineri, 14 aprilie 2017, 11:46)

    jolian [utilizator]

    Cuvantul "instruit" ma duce cu gandul la faptul ca Gita este/a fost agent SRI si Basescu stie acest lucru.
    • +1 (3 voturi)    
      Intre cei tineri nu poate fi sri-st un asa prost (Vineri, 14 aprilie 2017, 20:30)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui jolian

      coclit ! Ca se dadea el sri-st pe la licitatii si umbla infoiat si dat pe chelie cu fixativ ca creea ungere la transferul banilor de la buget -asta e altceva ! Legenda cu inteligenta lui Ghita a fost lansata de inteligentul-in acelasi sens- Basescu si care a crezut ca daca patroneaza o firma IT are vre-o legatura cu asta !
      El a facut petrol si gaze la Ploiesti, l-a "facut"pe Vantu care la baza e un fost aprozarist si cand o sa intelegeti si cum isi facea afacerile o sa realizati cat de inteligent e...
  • -2 (4 voturi)    
    Erori au fost, erori sunt încă (Vineri, 14 aprilie 2017, 12:53)

    Kwisatz Haderach [utilizator]

    Să înțeleg că Băsescu nu ar face aceleași erori dacă ar fugi și el de sub urmărirea penală :D Oricum nu ar avea cum să se întâlnească cu fra-su atât timp cât ăla-i în pușcărie... Și nici cu Duamna Udrea, din aceleași motive ;-)
    • +2 (4 voturi)    
      Nu sunt erori, sunt mutari (Vineri, 14 aprilie 2017, 13:28)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Kwisatz Haderach

      Ghita nu a fugit de sub urmarire penala, a fost facut scapat ca si altii inaintea lui. Conducerea s-a schimbat, poate s-a schimbat si jocul.
      Un om obisnuit nu are cum sa scape de sub urmarirea autoritatilor decat cu complicitatea lor.

      Aici nu e vorba despre TB, ci despre Ghita si fatadele folosite de servicii pt afacerile lor cu statul.
  • -4 (6 voturi)    
    rade Baselu (Vineri, 14 aprilie 2017, 13:04)

    ww [utilizator]

    Da' cand o fi sa fuga si el, nu cred ca se va putea deghiza mai bine ca Ghita. Sau el isi va prinde parul in codite?
    • -2 (4 voturi)    
      Șuvița băsăoasă (Vineri, 14 aprilie 2017, 14:55)

      Kwisatz Haderach [utilizator] i-a raspuns lui ww

      O să-și lase plete :D
  • +1 (5 voturi)    
    Ghitza va guitza la DNA tot ce stie (Vineri, 14 aprilie 2017, 13:12)

    quietguy58 [utilizator]

    A fost prins Ghita.
    Ghitza va guitza la DNA tot ce stie.
    • +1 (7 voturi)    
      Cucu (Vineri, 14 aprilie 2017, 15:23)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      Doar ca DNA nu e interesat de tot ce stie Ghita.
  • +1 (5 voturi)    
    Hehe (Vineri, 14 aprilie 2017, 15:01)

    KostasP [utilizator]

    Ii pare rau lui base ca l-au prins. Guitza stie cate ceva despre fiecare. Si s-ar putea sa le verse pe toate la dna. Aviz si "generalilor" din sri care l-au ajutat sa treaca granita. Nu m-as mira sa se "sinucida" in drum spre.
    • -2 (4 voturi)    
      Spectacolul merge inainte? (Vineri, 14 aprilie 2017, 17:19)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      Ghita stie multe despre Coldea sau inscenarile pe care le-a facut cu Kovesi pt a-i sufla televiziunea lui Vantu in bratele lui Gusa. Si afacerile acoperite ale SRI. Si nu cred ca s-au mai intalnit si aseara la Oprea acasa sa sarbatoreasca gasirea lui Ghita.

      Agentii SRI acoperiti mor prin arest doar dupa ce trec si pe la DNA. Ca Sorin Crivat (google it) a carui cauza a mortii a ramas neelucidata. O mana o spala pe cealalta.

      Asa ca nu m-ar mira nici pe mine sa auzim ca Ghita a sfarsit prin vreo puscarie sarbeasca.