Proiectul de modificare a Codurilor penale pleaca de la Ministerul Justitiei fara prag pentru abuzul in serviciu. Tudorel Toader anunta si transpunerea directivei europene care vizeaza confiscarea extinsa a averilor

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 5 aprilie 2017, 10:14 Actualitate | Esenţial

Tudorel Toader
Foto: Agerpres
Tudorel Toader a anuntat miercuri dimineata, intr-o conferinta de presa, ca Ministerul Justitiei a elaborat proiectul de lege privind modificarea Codului penal si Codului de procedura penala, pentru punerea lor in acord cu deciziile CCR. "Modificarile vizeaza strict punerea de acord a Codurilor cu deciziile CCR, nimic mai mult, nimic mai putin", a dat asigurari ministrul Justitiei. Tudorel Toader a mai anuntat si ca Ministerul a elaborat proiectul de lege privind transpunerea directivei europene ce vizeaza confiscarea extinsa a averilor dobandite din infractiuni, in conditiile in care termenul pentru transpunerea acesteia a expirat, iar Romania risca sanctiuni.
  • Tudorel Toader despre abuzul in serviciu: "Voi da drumul la proiectul de lege fara prag, pentru ca in decizia CCR nu se vorbeste despre prag. Proiectul de lege va fi trimis in dezbatere publica si in procedura parlamentara, nu va fi ordonanta. Cand va ajunge acolo unde se va intalni cu ministrul Iordache (fostul ministru - n.red), el poate sa intervina asupra textului de lege in limita competentelor constitutionale."

Cele mai importante declaratii ale lui Tudorel Toader:


Am elaborat proiectul de lege privind modificarea Codului penal si Codului de procedura penala, pentru punerea lor in acord cu deciziile CCR. Modificarile vizeaza strict punerea de acord a Codurilor cu deciziile CCR, nimic mai mult, nimic mai putin.

Am facut modificari pentru a pune de acord atat cu deciziile de admitere, cat si cu deciziile interpretative.
Vom continua cu elaborarea altor proiecte de lege pentru punera in acord a intregii legislatii cu deciziile de admitere sau de respingere ale CCR.

Am elaborat de asemenea proiectul de lege privind transpunerea directivei europene privind confiscarea extinsa. Termenul a expirat de multa vreme, riscam sanctiuni si cu prioritate am elaborat proiectul de transpunere a acestei directive.

Urmeaza alte proiecte de lege care vor viza transpunerea altor directive.

Lucram la pachetul de legi pentru justitie. Avem puncte de vedere de la buna parte din autoritatile implicate. Vom da drumul la proiectele de lege in dezbatere publica si in procedura parlamentara.

Tudorel Toader a mai anuntat si ca Ministerul Justitiei va face angajari, existand in acest moment 45 de posturi vacante, dar si ca MJ va lansa o revista a institutiei.

Despre abuzul in serviciu: Ministerul, comisiile juridice si camerele parlamentului, au competente complementare. Voi da drumul la proiectul de lege fara prag, pentru ca in decizia CCR nu se vorbeste despre prag. Proiectul de lege va fi trimis in dezbatere publica si in procedura parlamentara, nu va fi ordonanta. Cand va ajunge acolo unde se va intalni cu ministrul Iordache, el poate sa intervina asupra textului de lege in limita competentelor constitutionale.

Despre auditul extern pe care il va dispune la Ministerul Public, DNA si DIICOT: Aceasta evaluare de fond a activitatii celor 3 parchete nu s-a facut de peste 10 ani de zile. Orice autoritate publica trece la un moment dat printr-o evaluare de fond.

Cand evaluezi pe cineva poti sa evaluezi si pentru ce a facut, si pentru ce nu a facut, pentru inactiuni.

La debutul acestei evaluari veti fi anuntati.























14558 vizualizari

  • +32 (42 voturi)    
    Mai sa fie ..... (Miercuri, 5 aprilie 2017, 10:16)

    cartofil [utilizator]

    Ce se intampla cu Toader ??? A luat-o pe cont propriu sau face parte dintr-un plan mai ticalos al P$D ????
    • +33 (39 voturi)    
      deja l-a dezamagit pe Dragnea (Miercuri, 5 aprilie 2017, 10:34)

      axismundi [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      ...asa cum Dragnea a si spus. Nu cred ca e un plan extins, ci ca Tudorel zice ca ei si face ca el (exemplu concret - la evaluarea DNA si PG a zis ca ei in evaluare si a facut ca el in concluzii).

      Insa nu e nici un motiv de bucurie. Proiectul de lege trece pe la Nicolicea, Serban Nicolae... baietii astia credeti sa or sa fie cuminti?
      • +7 (11 voturi)    
        Ce mizerie! (Miercuri, 5 aprilie 2017, 13:14)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui axismundi

        Lasa la mana borfasilor din PSD-ALDE stabilirea unui prag pana la care se poate fura liber de constrangeri si vor scapa actualii urmariti penali.
        In Romania, singurele praguri pe care clasa politica ar trebui sa dezbata sunt pragul saraciei, pragul de suportabilitate al populatiei si cel al nesimtirii alesilor...
        • 0 (0 voturi)    
          hm (Joi, 6 aprilie 2017, 18:01)

          404.8 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          "Am elaborat de asemenea proiectul de lege privind transpunerea directivei europene privind confiscarea extinsa. Termenul a expirat de multa vreme, riscam sanctiuni si cu prioritate am elaborat proiectul de transpunere a acestei directive"

          astept cu nerabdare aplicarea confiscarii extinse a averii. nu e problema, stie tot poporul cu cine trebuie inceput, chiar cu dr.acnea.
    • +29 (33 voturi)    
      proiectul de lege va trece prin parlament (Miercuri, 5 aprilie 2017, 10:42)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      Si cu asta cred ca spun totul...
      Sunt sigur ca Toader stie ce se va intampla cu proiectul de lege, dar el e acoperit.
      Cat despre parlamentari, aia au imunitate la orice porcarie ar introduce si vota in legi.
      • +23 (27 voturi)    
        Capcanele dreptului românesc (Miercuri, 5 aprilie 2017, 11:30)

        contributor.bis [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

        Aveti dreptate.
        "Alta Întrebare", tocmai a primit o promovare si o noua misiune.
    • -1 (5 voturi)    
      poate tine cu justitia (Miercuri, 5 aprilie 2017, 14:14)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      nu uita ca nu este membru PSD, a fost membru al Curtii Constitutionale...poate are inca o farama de justitiar si vrea sa se faca dreptate.
    • +2 (2 voturi)    
      e baiat destept , (Miercuri, 5 aprilie 2017, 22:52)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      da drumul la proiect fara prag si ii lasa pe penalii din parlament sa-l modifice astfel incat furia strazii sa se reverse asupra lor.
      • 0 (0 voturi)    
        da, pt. ca guvernul trebuie protejat (Joi, 6 aprilie 2017, 11:02)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui kokos

        Ati vazut ca a subliniat faptul ca Ministerul nu prevede pragul valoric si ca Guvernul nu va da o ordonanta de urgenta - deci, Guvernul fildel Capitanului Dragnea si plin de Servili de ambele sexe si diverse tonaje este in afara oricarei imputatii.
        Guvernul servil isi face treaba inainte, cu promisiunile desantate, cu crearea Fondului Dragnist Suveran, cu anularea tuturor licitatiilor privind inzestrarea Armatei (sic!), cu matrasirea bugetului care va ajunge nestingherit in buzunarele de partid.
        Parlamentul, in schimb, are dreptul constitutional de a da orice lege doreste, oricand, in orice forma! Ca doar este democratic ales si reprezinta vointa poporului!!! Nimeni, absolut nimeni nu se poate opune vointei poporrrrului!
        Catelandrii latra, caravana merge!
        Ce se poate face, in conditiile in care nu a mai ramas nicio forta adevarata pe baricade? Ma gandesc ca chiar daca SUA au inasprit conditiile de intrare, din Canada au venit vesti mai bune - din decembrie, parca, se poate intra fara viza, deci, copii, nu pierdeti vremea - calificati-va de urgenta si faceti planul de recunoastere: viitorul nu este aici, aici este Iadul.
  • +33 (41 voturi)    
    Tudorel esti tare aici, jos palaria! (Miercuri, 5 aprilie 2017, 10:21)

    EUROPA*EUROPA*EUROPA [utilizator]

    CONFISCAREA EXTINSA A AVERILOR va declansa si in Romania un megațunami.

    Clica banditilor va fi lovita de aceasta lege cu o forta nemaivazuta pana acum in Romania.

    Succes si o asteptam cu nerabdare!
    • +2 (20 voturi)    
      ha,ha,ha (Miercuri, 5 aprilie 2017, 10:32)

      csan [utilizator] i-a raspuns lui EUROPA*EUROPA*EUROPA

      Nu va bucurati prea tare cu extinderea. Va fi directiva europeana in interpretare romaneasca, in acord cu CCR de eliminare a conflictului de interese si dezicriminarea abuzului in serviciu. Si cu asta s-a terminat. Kovesi poate pleca cu toti procurorii DNA. Stie Toader ce face, nu va fie frica.
      • +6 (10 voturi)    
        la faza asta CCR a luat-o in basca (Miercuri, 5 aprilie 2017, 12:08)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui csan

        Directiva ESTE OBLIGATORIE, ... orice interpretare e NULA
        • 0 (0 voturi)    
          nu-i cunosti deja? (Joi, 6 aprilie 2017, 11:10)

          revo [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

          Sunt in stare de orice pt. directiva aceea ii loveste si pe ei, direct sau prin familiile lor mafiote.
          De fapt, eu m-am gandit ca factorul declansator al ofensivei rapide, dezlantuita sub stindardul Capitanului Dragnea, a fost tocmai aceasta directiva, a confiscarii extinse.
          Pentru ca ea loveste in una din legile fundamentale ale acestei grote de mafioti - condamnarea cu suspendarea si fara plata daunelor!!! Asa ceva nu exista! Asa ceva este inadmisibil! Pai viata ar fi asta? Cum mama dracu, adica din cauza unui capos ranchiunos ca Basescu si a unei inguste la minte ca Kovesi, cativa mafioti au dosare in care, de ochii lumii, JUSTITIA va trebui sa dea un verdict, si acela sa prevada cumva confiscarea extinsa?! Noooo, asa ceva nu exista! Peste poate!! Astia toti vor da foc Romaniei, la propriu, dar in UE purici multi nu mai face!!
      • 0 (2 voturi)    
        si inca ceva (Miercuri, 5 aprilie 2017, 13:08)

        Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui csan

        ma indoiesc ca poate fi retroactiva.
        deci fie in procesele finalizate de aici incolo fie in cel mai rau caz doar pentru infractiunile comise de aici incolo.
      • +3 (5 voturi)    
        ... (Miercuri, 5 aprilie 2017, 13:39)

        mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui csan

        Imi spui si mie unde ai vazut dumneata ca CCR a dezincriminat abuzul in serviciu? Dar sa nu spui "Antena 3" ca nu e valabil. Ai citit macar decizia CCR pe acest subiect? NU? Iti spun eu ce scrie acolo: "... este constitutional ... ". Deci repet: unde ai vazut dumneata ca CCR a dezincriminat abuzul in serviciu?
    • +5 (11 voturi)    
      zici tu (Miercuri, 5 aprilie 2017, 10:35)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui EUROPA*EUROPA*EUROPA

      ca s-au bazat ei pe asta cand au promis mariri de pensii si salarii...
      ar fi bine... dar sa vedem
      Din ce-am vazut pana acuma, transpunerea directivelor s-a facut cu google translate si cu interpretare de Nicolicea si Zamfir
    • -2 (6 voturi)    
      De ce e tare? (Miercuri, 5 aprilie 2017, 11:53)

      EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui EUROPA*EUROPA*EUROPA

      Omul nu vrea sa se compromita dar paseaza mingea la parlament tocmai la Iordache: "Cand va ajunge acolo unde se va intalni cu ministrul Iordache, el poate sa intervina asupra textului de lege in limita competentelor constitutionale."
      Adica el nu pune prag dar macelariti legea voi in parlament cum vreti!
      O sa iasa urat!
    • +2 (4 voturi)    
      O speranta in primavara asta mohorata (Miercuri, 5 aprilie 2017, 16:02)

      valll [utilizator] i-a raspuns lui EUROPA*EUROPA*EUROPA

      Sper ca nu ma insel, dar iata un OM care intre presiunile politicienilor si demnitatea profesionala, alege demnitatea.
      Apare o speranta in primavara asta mohorata in care caracatitei ii rasar noi si noi brate de pana si tinerilor frumosi si liberi pare ca li s-a facut lehamite. Sper ca, cu diplomatie si calm,acest ministru va face ordine in sistemul legislativ hacuit de mafioti.
      Este un caz atat de rar, incat e greu de crezut si ne gandim mai lesne la o capcana si asteptam mai curand el va face ce au facut si altii. Dea Domnul ca ministrul Tudorel Toader sa poata rezista.
  • +5 (21 voturi)    
    O sa fie prag, stati linistiti! (Miercuri, 5 aprilie 2017, 11:09)

    Crioan [utilizator]

    In varinta finala, abuzul va fi cu prag, si inca unul destul de generos!

    trebuie sa ne modernizam si noi, a trecut mult timp de cand Moise a primit de la Domnul tablitele Legii, legile acela mai trebuie actualizate/ ajustate:

    - "Sa nu ucizi mai mult de trei persoane", Huidu a omorat doar trei si nu a patit nimic ...
    - "Sa nu furi mai mult de 199.999 lei", sub acest prag este voie, nu se pune ...
    • +3 (7 voturi)    
      si implicit (Miercuri, 5 aprilie 2017, 11:37)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui Crioan

      - "sa nu platesti taxe la un venit de 199.999 lei"

      anual ? lunar ? zilnic ?
      • +3 (5 voturi)    
        ROG NU LE MAI DATI IDEI! (Miercuri, 5 aprilie 2017, 14:12)

        Crioan [utilizator] i-a raspuns lui cladob

        Asa cum vor sa bage "abuzul in servici sub 199.999 nu se pune", ar putea introduce si prevederea "toti cetatenii trebuie sa plateasca taxe si impozite, cu excepti membrilor pedesere"!
  • +4 (12 voturi)    
    Da, este o lupta de gherila a coruptilor. (Miercuri, 5 aprilie 2017, 11:27)

    jackalphonse [utilizator]

    Intr-o tara in care trebuie sa muncesti peste program ca sa ai bani sa ti platesti intretinerea este greu sa ai o reactie civica adecvata cu o astfel de tactica.
    trist.
  • +2 (10 voturi)    
    d-l Toader (Miercuri, 5 aprilie 2017, 11:34)

    un revolutionar [utilizator]

    ar trebui sa se transforme intr-un ministru al justitiei de buna-credinta , impartial, si, prin proiectele de lege pe care le va face, sa imbunatateasca legile justitiei, fara sa tina cont de nicio influenta /presiune din partea partidului care l-a propus. Oricum se afla pe farasul remanierii și ar fi onorabil pt dansul sa fie de partea dreptatii. Deciziile finale se iau la partid si in parlament(cu p mic), asa ca ar trebui sa lucreze cu capul sus , nu cu el aplecat.Evaluarea dna si diicot este doar o fumigena, fie de semnalizare sau avertizare institutionala, fie de intoxicare mediatica și politica. Sper ca, pt dansul, imbunatatirea propriei conduite profesionale si onoarea sa fie mai presus decat urmarea directivelor impuse de partid și dezonoarea. Neimpunerea unui prag in legea abuzului este un inceput bun.
    • +5 (7 voturi)    
      Toader stie ministrul carui guvern este (Miercuri, 5 aprilie 2017, 12:34)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui un revolutionar

      Sa fim seriosi.
      • +5 (7 voturi)    
        presiunea UE (Miercuri, 5 aprilie 2017, 13:05)

        un revolutionar [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        e accentuata,,To Do”+atentionarile din partea ambasadelor+impunerea confiscarii extinse+declaratia cu bataie inspre Iordache:"Dansul are perspectiva de a privi in viitor, eu am perspectiva de a privi in trecutul lui"+ referirea la partid si seful acestuia,,Nu ma duc sa ma justific, ci ma duc sa fac mai bine explicat continutul acelui raport si concluziile. Am intrebat pe cineva, o persoana vocala, daca a citit cuvant cu cuvant raportul prezentat. Raspunsul: nu l-am citit, dar stiu. Multi credem ca stim fara sa citim".
        Este,totusi, posibila o rasturnare de situatie prin schimbarea macazului impus de partid. Ministrul va face ,,painea, speram buna, parlamentul o va ,,mutila,, cu cutitul pe care va scrie,, interesul partidului e mai mare decat cel al poporului.Sic!,, Nu ministru va avea ultimul cuvant de spus, ci doar parlamentul.
  • +2 (8 voturi)    
    Sa vezi ca a luat PSD teapa cu Tudorel... (Miercuri, 5 aprilie 2017, 12:14)

    banel [utilizator]

    .
    • 0 (0 voturi)    
      nu, este excelent ce face (Joi, 6 aprilie 2017, 11:22)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui banel

      Este o achizitie de nepretuit, este pavaza, scutul, armura pe care Dragnea i-a oferit-o prapaditului de Grindeanu, este zidul de cetate de netrecut - de acum, ambasadorii aia rai, mai ales al SUA, nu vor mai putea da buzna peste amaratul ala de Grindeanu fara sa se anunte in prealabil, ca sa poata macar sa-si ia chilolti de schimb in geanta diplomat, dimineata, cand pleaca la servici! Si sa apuce sa fie instruit bine ce si cum sa raspunda cand ii deschid aia usa!
      Ca, nu stiu daca ai observat, mai ales Klemm vaneaza orice magarie, orice pas nedemocratic si hop! se infiinteaza pe nepusa masa in biroul lor, cu cate o cerere, un contract sau cu cate un "om de afaceri" american de mana! Ii gaseste, al naibii, oriunde s-ar afla, la Guvern, la Parlament! Si pur si simplu nu mai suporta stresul asta! Ce mama dracu' - au planuri mari si multa treaba pe cap, sa-i lase in pace!
      Acest domn este garantia ca PSD nu va mai avea bataie de cap pe probleme de justitie.
  • +1 (3 voturi)    
    TODO ? (Miercuri, 5 aprilie 2017, 12:19)

    ZaibarPanduru [utilizator]

    Asta o fi de de pe lista aia de "TODO" !??
  • +4 (8 voturi)    
    Asa facusi, Tudorele? Bravo, mai baiatule, mai! (Miercuri, 5 aprilie 2017, 12:48)

    ema0307 [utilizator]

    Sa ne rugam pentru el, zic. O sa aiba viata scurta la minister, nu? Sau binele se va alia in jurul lui si va apuca sa ne scoata din rahatul asta.... Doamneee...ajuta-l!
  • -3 (9 voturi)    
    Ce insemna FARA PRAG, mai exact? (Miercuri, 5 aprilie 2017, 12:53)

    jackalphonse [utilizator]

    Adica nu este voie deloc (prag=0), sau este voie fara limita (prag)? Zero este echivalent cu infinitul uneori:D
  • +4 (8 voturi)    
    OK, acum presiunea poate migra spre Parlament... (Miercuri, 5 aprilie 2017, 13:05)

    Metec [utilizator]

    Daca ministrul este de buna credinta si face ce spune, atunci nu ne ramane decat sa supraveghem dezbaterile parlamentare pe proiect si sa sanctionam, prin manifestari publice, orice derapaj de la proiect si de la deciziile CCR. Tudorel ne-ar usura mult munca, in acest caz.
    Sa vezi cum iesim noi in piata sa-l sustinem pe Tudorel, dupa ce l-am injurat la greu... :)))
  • +5 (9 voturi)    
    Si-a luat injuraturi intr-o luna de cand e (Miercuri, 5 aprilie 2017, 13:27)

    Susufler0 [utilizator]

    ministru cat nu si-a luat in 20 de ani de la toti studentii pe care i-a picat de cand e profesor. I-o fi ajuns si lui si oricum deja l-a anuntat pe Dragnea ca el are variante si in afara vremelnicei functii pe care o ocupa in Guvern.

    Semnalul a fost clar : eu refuz sa ma prostituez dar voi oricum puteti sta linistiti pt ca aveti acolo la Camera o curva care o sa va faca treaba cum poftiti.

    PS. Toader ramane oricum un om valoros pt PSD in relatia cu CCR
    astfel ca nu il vad plecat cu ocazia urmatoarei remanieri, cea de primavara.
  • +4 (4 voturi)    
    si daca (Miercuri, 5 aprilie 2017, 13:35)

    noi2013 [utilizator]

    Un judecator oarecare stabileste ca un prejudiciu de 1mil euro nu e chiar asa de grav incat sa fie o pedeapsa cu inchisoarea?!
    • +3 (3 voturi)    
      e (Miercuri, 5 aprilie 2017, 14:56)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      treaba judecatorului sa-si justifice hotararea.
      • 0 (2 voturi)    
        inamovibil (Miercuri, 5 aprilie 2017, 16:55)

        noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Si se muta piata in fata judecatoriei?! Atunci nu mai conteaza banul public?!
  • +2 (4 voturi)    
    Tudorel ti-ai dat foc la valiza (Miercuri, 5 aprilie 2017, 14:20)

    BanateanulVesel [anonim]

    ...parlamentarii n-o sa-ti inghita cu usurinta propunerea, asa ca de acum scaunelul tau incepe sa se clatina, tic, tac...
    • +2 (4 voturi)    
      ar putea Tudorel sa fie domn (Miercuri, 5 aprilie 2017, 15:56)

      un revolutionar [utilizator] i-a raspuns lui BanateanulVesel

      și sa dea foc la valiza parlamentarilor prin elaborarea unor proiecte de lege ,, beton,, corecte și impartiale. Apoi, parlamentu,l fiind pus in fata faptului implinit, sub presiunea celor vizati, va incerca sa le ciunteasca cu unspe mii de amendamente. Iar replica din partea lui domn Tudorel catre tovarasi: Io v-am dat-o ,,alba -ca-zapada,, si voi ati facut-o ,,ciociolina,,. Asta-i pohta ce-ati pohtit-o?(vorba clasicului din cotroceni). Avantaj Tudorel tehnocratul, ca asa-i in tenis. De o parte Tudorel(incurajat de ambasade și UE)+ prezidente+opinia publica , de cealalta parte parlamentul+ministri aserviti conducerii suspecte.
  • +2 (2 voturi)    
    Nu conteaza cum a plecat,conteaza cum se (Miercuri, 5 aprilie 2017, 15:38)

    xrogo [utilizator]

    intoarce!