VIDEO Moment esential pentru UE: Jean Claude Juncker prezinta cinci scenarii pentru reforma blocului comunitar, printre care si o Europa cu mai multe viteze

de Red Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 1 martie 2017, 14:47 Actualitate | Esenţial

Juncker
Foto: Hotnews
Presedintele Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, a publicat miercuri cele cinci scenarii posibile de reformare a Uniunii Europene, in viziunea sa, dupa Brexit, printre care si posibilitatea unei Europe cu mai multe viteze, scrie AFP.
  • HotNews.ro a transmis LIVEVIDEO declaratiile lui Juncker

Citeste aici Cartea Alba cu cele 5 scenarii pentru UE




Presedintele executivului european a enumerat cinci directii, corespunzatoare unor diferite nivele de integrare, si a cerut liderilor europeni sa se pozitioneze clar.

Una dintre piste sugereaza ca Europa trebuie sa se "recentreze" pe piata unica, pentru a tine cont de faptul ca cei 27 de membri "nu sunt capabili sa gaseasca un teren de intelegere intr-un numar in crestere de domenii".

O alta pista cere din contra "sa se faca mai mult pentru intreg", extinzand impartasirea de competente intre cei 27 si accelerand luarea deciziilor in UE.

O alta posibila directie este continuarea actualelor politici, in care ca prioritatea UE ramane concentrarea pe anumite reforme, pe piata muncii si investitii. Zona Euro ramana la statu quo actual.

Mai putin, dar mai bine - acest scenariu presupune concentrarea pe domenii foarte precise, precum diplomatia, telecom sau gestiunea comuna a granitelor UE, si sa nu se legifereze in toate sensurile, pe subiecte care tin de viata curenta. Aceasta abordare ar trebui sa raspunda criticilor unei Europe prea birocratice si invadatoare.

In fine, cel mai contraversat scenariu, cel al unei Europe cu mai multe viteze, "unde cei care vor mai mult fac mai mult" impreuna, in domenii precum apararea sau guvernanta zonei euro, fara a fi blocati de cei reticenti.

In acest fel, tarile care doresc pot merge inainte decizand o cooperare sporita pe subiecte precum apararea, securitatea interna si terorismul, armonizarea fiscala sau chestiuni sociale, fara a mai astepta ca toti cei 27 de membri sa isi dea acordul.

Acest lucru va permite spre exemplu schimbul in timp real al informatiilor intre politistii si magistratii din mai multe tari europene, dar luarea deciziilor in cadrul UE risca sa devina "mai complexa".

Comisia a ales la acest moment sa nu detalize scenariile, facand apel la dezbatere, pe care o doreste terminata pana la alegerile europene din iunie 2019.

"Cartea Alba prezinta principalele provocari si oportunitati pentru Europa in deceniul urmator", crede presedintele Executivului European. "Este inceputul unui proces, nu sfarsitul, si speram ca vom avea o dezbatere larga si cinstita", a spus Juncker.

Juncker promisese ca va prezenta aceste contributii la dezbaterile legate viitorul UE inaintea summitului prevazut in 25 martie, in capitala Italiei, pentru a sarbatori, fara Marea Britanie, 60 de ani de la Tratatul de la Roma, act fondator al proiectului european.

De notat ca Jean Claude Juncker a anuntat ca nu mai doreste un nou mandat de presedinte al Comisiei Europene.

Chestiunea unei Europe cu 2 viteze a fost adusa pe tapet in urma cu doua saptamani de o rezolutie aprobata de Parlamentul European, referitoare la reforma tratatelor europene. Cel care a redactat rezolutia, europarlamentarul belgian Guy Verhofstadt, liderul grupului ALDE, a propus intre altele:
  • dupa ce este adoptata o capacitate bugetara pentru zona euro, iar Parlamentul European si Consiliul voteaza chestiuni specifice zonei euro, toti deputatii sa poata vota;
  • dar sa fie avut in vedere, ca posibila abordare, un vot diferentiat: voturile deputatilor europeni alesi in zona euro sa fie luate in considerare, iar cele ale deputatilor din tarile non-euro sa fie doar consultative.
Ca dovada a dezbinarii simtite in PE referitor la aceasta tema, rezolutia lui Verhofstadt a fost aprobata cu un scor foarte strans: 283 de voturi pentru, 269 impotriva si 83 de abtineri. Si aceasta, in conditiile in care foarte multi deputati din tari non-euro, inclusiv Romania, au votat impotriva ei indiferent de culoarea politica. Adina Valean, Monica Macovei, Daciana Sarbu si Claudia Tapardel sunt cativa dintre europarlamentarii care au luat pozitie publica impotriva rezolutiei lui Verhofstadt.

Incepand cu ora 17:30, Jean Claude Juncker sustine o conerinta comuna de presa cu presedintele Parlamentului European, Antonio Tajani.



Citeste si:
























Material sustinut de LIDL

FOTO Incearca reteta saptamanii de la LIDL: Salate de paste

Pastele integrale sunt cea mai buna alegere in materie de paste, daca doresti un pranz satios si totodata nutritiv: sunt bogate in fibre care stimuleaza sistemul digestiv si micsoreaza nivelul colesterolului rau din sange, contin vitamine, minerale si nutrienti esentiali pentru o stare generala buna de sanatate, sunt indicate pentru persoanele care sunt atente la silueta si isi doresc un mai bun control al greutatii, contin antioxidanti si enzime. In combinatie cu sosul de vinete, salata de paste este un pranz excelent, pe care il puteti lua cu voi la birou!​



32203 vizualizari

  • +12 (46 voturi)    
    Marsalier (Miercuri, 1 martie 2017, 14:50)

    hamangiu [utilizator]

    Nu stiu altii ce viteza au in Europa...noi suntem clar in marsalier...
    • +17 (31 voturi)    
      DEX: (Miercuri, 1 martie 2017, 17:40)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui hamangiu

      MARȘARIÉR (s. n.) mers înapoi al unui autovehicul; dispozitiv care permite acest mers. ◊ poziție a schimbătorului de viteză pentru mersul înapoi. (< fr. marche arrière).
      • +4 (20 voturi)    
        Ai dreptate (Miercuri, 1 martie 2017, 19:23)

        hamangiu [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        Ori cat am invata tot prosti murim...ai dreptate
        • +6 (18 voturi)    
          iar DEX (Miercuri, 1 martie 2017, 22:45)

          un.om [utilizator] i-a raspuns lui hamangiu

          ORICẤT, -Ă, oricâți, -te, pron. nehot., adv. 1. Pron. nehot. Indiferent cât, indiferent de număr sau de cantitate. ◊ (Adjectival) Oricâți bani ai avea, tot nu-ți ajung. 2. Adv. (Adesea cu valoare de conjuncție concesivă) Indiferent cât, cât de mult, cât de tare; orișicum.

          PS: prostul mereu va minimaliza stiinta de carte
          • +8 (10 voturi)    
            Orișicât (Miercuri, 1 martie 2017, 23:09)

            moka [utilizator] i-a raspuns lui un.om

            Tare faza. :)
        • +11 (13 voturi)    
          Te rog, nu-i mai da dreptate si lui (Joi, 2 martie 2017, 0:00)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui hamangiu

          @un.om, ca nu mai terminam pana dimineata !

          PS. Multumesc anticipat !
    • 0 (2 voturi)    
      Aveti textul in romana... (Joi, 2 martie 2017, 10:19)

      Observator roman [utilizator] i-a raspuns lui hamangiu

      ...la adresa asta

      http://europa.eu/rapid/attachment/IP-17-385/ro/Cartea%20alb%C3%84%C2%83%20privind%20viitorul%20Europei.pdf

      nu stiu de ce Hotnews.ro se adreseaza numai cunoscatorilor de engleza, poate vrea sa-si spuna parerea si Floricica Dansatoarea...
  • -19 (45 voturi)    
    pai Ue deja e rupta in doua (Miercuri, 1 martie 2017, 14:55)

    Toni_Romania [utilizator]

    Pai Ue deja e rupta in doua din 2009: tarile mediteraneene/sudice rupte de criza (GR, IT, POR, SP) si nordul bogat (Ger+tarile scandinave) inca ferit de convulsii. Nici FR nu e ok.
    • +19 (39 voturi)    
      Numai Rusia e unita (Miercuri, 1 martie 2017, 16:42)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Ce te-ai mai lipi la imperiul rus!
      Da , de ce nu mergi tu in Moldova sa vezi cum se face tranzitia.
    • +9 (17 voturi)    
      Dar tu nu erai rupt de muncă? (Miercuri, 1 martie 2017, 17:51)

      grigoreagape [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Parcă lucrai de zor câte 10 ore ba chiar și câte 15. Văd că esti mare comentator pe la fiecare știre. Tu ești Napoleoane...?
    • +7 (15 voturi)    
      Ati vrea voi (Miercuri, 1 martie 2017, 20:13)

      Ion Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      V-ar placea o Europa rupta, nu-i asa postacilor rusnaci ? Inca nu si mai ales NU in ceea ce priveste Romania, in ciuda celor 3 milioane de telespectatori ai RTV si A3 si. Nici macar astia nu-i vor pe "prietenii" de la Est.
      • +2 (10 voturi)    
        Au si început pe la TV (Miercuri, 1 martie 2017, 23:12)

        moka [utilizator] i-a raspuns lui Ion Alexandru

        Sa-i blesteme pe ăștia de vorbesc despre 2 viteze.
        Auzi la ei, acuma e blasfemie.
        Am avut 27 de ani sa evoluam, si noi ce facem?
        Îl aducem pe Dragnea sa inchida cercul cu tarile de la Visegrad.
        Asta e, URSS-ul e pe aproape. Fiecare doarme cum își așterne.
      • -2 (4 voturi)    
        Imi place pa dracu (Joi, 2 martie 2017, 8:05)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Ion Alexandru

        Eu citam presa OCCIDENTALA.
  • +25 (37 voturi)    
    He, he (Miercuri, 1 martie 2017, 15:51)

    Vlad-I [utilizator]

    Daca vor propune o europa cu doua viteze, apare o contradictie ideologica, chiar tarile care se bat cu pumnul in piept ca trebuie sa primim refuges si nu trebuie sa discriminam, sunt cele care vor propune o UE cu cetateni de prima categorie si cetateni de a doua categorie. Oricum, trebuie sa asteptam alegerile din franta si olanda.
    • +19 (37 voturi)    
      Subscriu. Au umplut Europa de Vest cu sirieni (Miercuri, 1 martie 2017, 17:10)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      iar acum au pretind că s-au săturat de est-europeni.

      Este un exemplu clasic de politicianism de doi lei, în realitate clasa politică a dat dovadă de autism la reacțiile publicului din propriile țări în problema refugiaților, iar acum încearcă să se mențină la putere distanțându-se de est-europeni, de parcă ei ar fi creat problemele.
      • -4 (10 voturi)    
        Sirienii se integreaza (Joi, 2 martie 2017, 9:24)

        moka [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Est europenii fac figuri ca se cred bucricul pamantului. Acuma facem si noi precum ungurii si polonezii: ne intoarcem cu spatele, ne aplecam si dam pantalonii jos. Si dupa aceea zicem ca uite nu ne vor.
    • +2 (16 voturi)    
      N-as zice (Miercuri, 1 martie 2017, 18:18)

      ICosmin [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      E si dupa putinta, nu numai dupa vointa.
      Tarile sudice merg mai incet pentru ca efectiv nu vor sa munceasca. Sa ne gandim numai le Grecia, care din anii 60 a santajat UE ca sa nu se alieze cu Moscova (care ar fi avut nave cu puhoiul in Mediterana).
      Un alt exemplu concludent in discutie e Vietnamul, care a fost abandonat de americani pentru ca aia vindeau la comunisti armamentul primit. Daca nu vrei tu, altul nu iti baga in traista.
      Estul e inca paranoic si imatur in ceea ce priveste conducerea politica, ca sa nu mai spun de o profunda doctrina religioasa, traditionalisto-rasista.
      Altfel, in 2016 a fost bine in RO. Acum iar se impute treaba pentru ca PSD-ul nu are interesul si vocatia crearii de valoare adaugate ci doar de a o lua de la altii. Daca am fi abandonati de UE probabil am ajunge ca Venezuela.
    • -3 (17 voturi)    
      Lol (Miercuri, 1 martie 2017, 21:29)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      Nu pricepeti nimic, nici intr-al 12-lea ceas.

      Tarile care vor merge inainte in UE, tarile alea care primesc refugiati, sunt cele mai puternice.

      Ele inteleg si aplica niste concepte si un set de valori pe care agaricii din sud-estul Europei nu le pricep si nu le-au priceput niciodata.

      Este exact motivul pentru care nu vom fi priviti niciodata cu ochi buni, ca tara.
      • -1 (3 voturi)    
        nene (Joi, 2 martie 2017, 11:13)

        jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui HP

        ia, te rog, primul avion, nu te forteaza nimeni sa stai pe loc daca tu vrei sa mergi inainte!
  • +1 (23 voturi)    
    Federalizare (Miercuri, 1 martie 2017, 18:24)

    middle_brick [utilizator]

    Federalizarea UE ar fi singura șansă viabila pentru Romania, astfel puterea politica ar fi centralizata iar Romania obligata sa se reformeze, politica autohtona ar rămâne una de provincie si sa fim serioși de 28 de ani cam asta se face pe aici.
    • +3 (17 voturi)    
      Absolut corect (Miercuri, 1 martie 2017, 20:18)

      Ion Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui middle_brick

      Corect, cea mai buna solutie, mai ales pentru tarile sarace, ca Romania, si sustinute de cei bogati din UE, ar fi o Europa federala, de genul Statele Unite ale Europei. Din pacate, sunt prea multi nationalisti inapoiati in toate tarile UE pentru ca sa reuseasca asa un proiect prea curand.
    • -2 (4 voturi)    
      Corect (Joi, 2 martie 2017, 7:05)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui middle_brick

      Si de acord!
    • +1 (3 voturi)    
      o uniune de state (Joi, 2 martie 2017, 8:18)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui middle_brick

      in scopul unei piete unice si a dezvoltarii comune, asta ar fi dorit si britzii.
      asa e mai corect in prima faza.
      federalizarea, intre natiuni diferite, cu limbi si culturi diferite nu merge.
      n'a mers in jugoslavia, in cehoslovacia, schioapata in belgia.
      io zic ca cel mai bine, pt. moment, sa se mearga inainte, pe tratatul actual, fara a forta.
      apararea comuna este un deziderat principal, inclusiv supravegerea in comun a frontierelor uniunii.
      orice fortare ar duce la alte exituri.
      • 0 (0 voturi)    
        "Britzii" au iesit... (Joi, 2 martie 2017, 14:16)

        Radius [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

        ... pentru ca n-au vrut piata unica. In mod specific, n-au dorit est-europeni pe piata muncii.

        Adicatelea piata unica ori e unica toata, ori nu e deloc. Asta e ideea. Englezii au vrut sa poata alege numai ciresele care le plac lor.
  • +5 (13 voturi)    
    Visul lui Tariceanu (Miercuri, 1 martie 2017, 19:10)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Tisul ticalosului e pe cale de a se implini. Multimim din iima HOTILOR si CURUPTILOR din PSD (UDMR, ALDE, PNL, PDL, PMP etc).
  • +4 (10 voturi)    
    2 europe (Miercuri, 1 martie 2017, 19:20)

    BalaFlorin [anonim]

    da' de directie nu zice nimic...??? stanga...dreapta....
    sau de sens: inainte...inapoi... ?????
    • -2 (4 voturi)    
      Nu conteaza directia (Joi, 2 martie 2017, 7:09)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui BalaFlorin

      De-a lungul anilor, directiile se schimba din cand in cand. Important ecsa traga toti in aceeasi directie.
      Situatia de acum, cand se trage in sensuri opuse, nu o ajuta pe UE sa fie competitiva si sa faca fata provocarilor din Est si celor de peste ocean! Nici statele puternice din UE nu au cum sa faca fata singure.
  • +2 (10 voturi)    
    Nu ne facem iluzii in ceea ce priveste alegerea (Miercuri, 1 martie 2017, 19:51)

    Susufler0 [utilizator]

    pe care o s-o faca PSD-ALDE !

    Lor si doua viteze li se par prea putine !
  • 0 (14 voturi)    
    Anticipate ? (Miercuri, 1 martie 2017, 20:42)

    EU_e_cu_noi [utilizator]

    Sunt anticipatele parte din solutie ?
    In 4 ani de guvernare PSD-ALDE o sa fim scosi fara drept de apel din Europa
    • -3 (5 voturi)    
      Vezi ca esti din alt film,poate ai citit alt (Joi, 2 martie 2017, 7:57)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui EU_e_cu_noi

      articol ori ai visat urat!
  • +9 (11 voturi)    
    o combinatie (Miercuri, 1 martie 2017, 22:11)

    Mos Andrei [utilizator]

    Cred ca o combinatie intre mai multe dintre scenarii ar fi cea mai potrivita.
    Mai multe viteze da, in sensul de a nu tine in loc tari care merg bine. Pentru acestea sa se poata crea niste legi separate care sa le incurajeze cresterea. (mai multe viteze)
    Apoi ar fi bine sa se incurajeze tarile in functie de potential (ex Grecia pe turism, Romania pe agricultura si IT). (piata unica dar specializata)
    Si in general reducerea birocratiei (mai putin dar mai bine).
    Unele reglementari sa fie pentru toti, altele situationale asumate individual de state, iar altele facultative.
    E clar ca e nevoie de o reforma a UE, si cu siguranta dupa experienta de zeci de ani se va gasi o solutie buna.
    • +2 (2 voturi)    
      E.U. , citez: (Joi, 2 martie 2017, 11:53)

      14q [utilizator] i-a raspuns lui Mos Andrei

      " Într-o zi, în timp ce Europa se juca împreună cu prietenele ei pe câmp, Zeus a văzut-o şi s-a îndrăgostit de frumuseţea ei. El s-a transformat într-un taur alb şi a venit să se culce la picioarele fetei. Deşi la început temătoare, Europa a prins în cele din urmă curaj şi, la îmbierile lui, i s-a urcat în spinare. Atunci taurul a rupt-o la fugă peste câmpuri, a intrat în mare şi, cu toate ţipetele deznădăjduite ale fetei, nu s-a oprit decât pe insula Creta. Acolo, el s-a unit cu Europa, care i-a dăruit trei fii: pe Minos, Rhadamanthus şi Sarpedon "
  • +5 (11 voturi)    
    Sehr geehrter Herr Juncker (Miercuri, 1 martie 2017, 23:23)

    gayon [utilizator]

    Toata lumea vede UE ca pe un tren remorcat de locomotiva Germania si pe buna dreptate. Dar nu trebuie sa ai cunostinte de cale ferata ca sa poti sa vezi ce inseamna ca anumite vagoane sa o iau razna in detrimentul celorlalte, care mai sunt si franate pe deasupra, mai mult sau mai putin intentionat. Joaca dumneatale rolul unei cutii de viteze automate si sa defranam cu totii franele tuturor vagoanelor si toata lumea din trenul UE o sa fie mai mult decat fericita. Iar de privirile invidiosilor o sa ne ferim noi. Gute Reise alle zusammen.
    • -3 (5 voturi)    
      mecanicul (Joi, 2 martie 2017, 8:03)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui gayon

      Dar mecanicul din locomotiva GER locuieste la Uait Haus........
  • -3 (3 voturi)    
    Euroscepticii au avut dreptate.... (Joi, 2 martie 2017, 13:09)

    Toni_Romania [utilizator]

    ....Inca de la faza Maastricht!