UPDATE Circa 400 de persoane protesteaza la Cotroceni, in a cincea zi consecutiv/ "Vreau Grindeanu la butoane, ca sa am bani de bomboane"

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 9 februarie 2017, 17:20 Actualitate | Esenţial

Protest la Palatul Cotroceni
Foto: Agerpres
Pentru a cincea zi consecutiv, un grup format din cateva zeci de persoane protesteaza joi in fata Palatului Cotroceni, cerand demisia presedintelui Klaus Iohannis, transmite Agerpres.

De asemenea, demonstrantii scandeaza lozinci de sustinere a Guvernului Grindeanu.

Pe una din pancartele purtate de protestatari se poate citi "Nu vreau guvern de doi lei! Vreau Grindeanu la butoane, ca sa am bani de bomboane". Pe un alt afis scrie "Demisia", "Suspendare pentru instigare".

Mai multi jandarmi asigura desfasurarea fara incidente a protestului.

UPDATE 20:50
Manifestanţii de la Palatul Cotroceni au plecat, în stradă ramanand, in jurul orei 20,30, circa 100 de persoane.

UPDATE 19.30:
Circulatia a fost oprita si pe bd. Gheorghe Marinescu, dupa ce anterior fusese oprita pe bd. Eroii Sanitari, informeaza Agerpres.

La protest mai sunt agitate pancarte cu mesaje precum "Nu vrem rate la palat, vrem guvernul cel votat", "Suntem aparatorii democratiei".

Numerosi protestatari danseaza si canta "Hora Unirii".

UPDATE 19.00: Circa 400 de persoane in fata Palatului Cotroceni; circulatia - oprita pe bd. Eroii Sanitari
    
Aproximativ 400 de persoane protesteaza acum in fata Palatului Cotroceni, potrivit Agerpres. Ei se afla atat pe trotuar, cat si pe carosabil. Circulatia rutiera pe bd. Eroii Sanitari a fost oprita.

Pe pancartele purtate de protestatari se pot citi texte precum "Iesi afara tradator de tara", "Din ce vom plati amenda de la CEDO? Din meditatii", "Iohannis - suspendare", "Iohannis - numai sase-s norocoase", "Demisia Iohannis, eu nu sunt romanul tau. Ghinion!".

UPDATE 18.30: Unei femei care participa la protest i s-a facut rau, fiind preluata de o ambulanta si dusa la spital


Potrivit purtatorului de cuvant al Jandarmeriei Bucuresti, Georgian Enache, unei femei i s-a facut rau, fiins scoasa de catre jandarmi din multime, precizeaza News.ro. Ea a fost preluata de o ambulanta SMURD si transportata la spital.

La aceasta ora, numarul manifestantilor de la Cotroceni este, potrivit News.ro, de aproximativ 300, fiind impartiti in doua grupuri, de o parte si de alta a bulevardului Eroii Sanitari, fara ca traficul rutier sa fie inchis in zona.

Oamenii scandeaza lozinci de sustinere a Guvernului Grindeanu si cer demisia presedintelui Klaus Iohannis. Ei au pancarte cu mesaje precum  "Demisia", "Suspendare pentru instigare", "Iohannis nu e presedintele meu", "Iohannis, agent al intereselor straine din Romania".

UPDATE 18.10: La Cotroceni protesteaza la aceasta ora circa 350-400 de oameni
, potrivit reporterului Digi24. Postul de stiri a relatat de asemenea ca o ambulanta a fost chemata la fata locului, dupe ce o persoana s-a simtit rau.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

5552 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    Pariu ca (Joi, 9 februarie 2017, 17:44)

    aladdin [utilizator]

    ala de vrea bomboane are mai putin de jumatate din dintii cu care l-a inzestrat natura?
    • +3 (3 voturi)    
      Vrea de fapt caramele (Joi, 9 februarie 2017, 19:38)

      mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      Sunt mai abordabile.
    • 0 (0 voturi)    
      Probabil este lozinca lui Dragnea, (Vineri, 10 februarie 2017, 10:24)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      se gândește la Bombonica.
  • +16 (18 voturi)    
    tipic pentru poporul PSD (Joi, 9 februarie 2017, 17:46)

    bogdan1477 [utilizator]

    "Nu vreau guvern de doi lei! Vreau Grindeanu la butoane, ca sa am bani de bomboane".

    Tot ce vrea poporul PSD e sa aiba bani. Totul se cumpara cu 50-100 de lei in plus la pensie, chiar si libertatea.
    • +4 (4 voturi)    
      era o gluma (Joi, 9 februarie 2017, 18:36)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      cineva a facut o gluma...
  • +12 (12 voturi)    
    ...pe o raza de 500 m.. (Joi, 9 februarie 2017, 18:12)

    Observatore [utilizator]

    ... sa se inchida orice fel de wc public .... ( face bine la vezica )...
  • +12 (16 voturi)    
    Acesti protestatari (Joi, 9 februarie 2017, 18:20)

    Bazil [utilizator]

    reprezinta trecutul Romaniei. Ei sunt intretinuti din munca celor ce protesteaza in Piata. Nu cred ca aduce dragnea bani de la mosia lui ca sa ii plateasca.
    • +6 (10 voturi)    
      si? (Joi, 9 februarie 2017, 18:40)

      subcultura [utilizator] i-a raspuns lui Bazil

      Ridiculizarea lor ajuta la ceva? Probabil jumatate sunt adusi si supravegheati si jumatate veniti din convingere.
      E trist, insa cred ca alta e solutia.
      • +1 (1 vot)    
        Da, ajuta; (Joi, 9 februarie 2017, 19:03)

        Bazil [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

        dragnea a vazut Romania impartita in doua. Ceea ce a vazut el este prezenta in fata la cotroceni. Cu acesti protestatari se mandreste el. Eu nu, si am sa-i ridiculizez de cate ori simt nevoia. Sper ca nu ma contrazici cand afirm ca sunt intretinuti din bugetul construit si pe munca celor ce nu sunt agreati de argatul de teleorman.
      • +1 (1 vot)    
        NU " mai draga " (Joi, 9 februarie 2017, 19:41)

        Observatore [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

        ... dar datorita unor creaturi ca acestia PRIN VOTUL LOR a ajus pesedeul la putere.
        CAPISCO ?
        Alta intrebare .
      • -1 (1 vot)    
        Solutia la ce? (Joi, 9 februarie 2017, 20:45)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

        Nu s-a dat nici o solutie, ca sa vii cu "alta solutie". A fost pur si simplu constatat un fapt (din punctul de vedere al lu "Bazil").
  • +10 (12 voturi)    
    Ambulanta (Joi, 9 februarie 2017, 18:33)

    Ncc [utilizator]

    Faceti loc! I s-a facut rau lu' Nea Nelu! Era printre manifestanti.
  • +2 (2 voturi)    
    400 de sute (Joi, 9 februarie 2017, 19:23)

    MoemBius [utilizator]

    adica 40.000

    cool
    exprimare de nota 10
    Traiasca limba romana
    N.R. Titlul a tot fost editat. Am corectat. Multumim
  • +2 (2 voturi)    
    In Piata Victoriei e cumva pustiu??? (Joi, 9 februarie 2017, 19:28)

    ElaSoare1 [anonim]

    La ora 19.30 nu pomeniti nimic despre protestul din Piata Victorie!!!
  • +4 (4 voturi)    
    Oh, nuuuu!!! (Joi, 9 februarie 2017, 19:52)

    robert.b [utilizator]

    Biata femeie! A deocheat-o neamtu'! Ce uameni, tzatzo!
  • +3 (3 voturi)    
    Idee (Joi, 9 februarie 2017, 19:54)

    robert.b [utilizator]

    Eu unul sunt tentat sa merg la Cotroceni si sa strig alaturi de manifestanti sloganurile care le-au incantat tineretea: "Noi muncim, nu gandim", "Iliescu apare, soarele rasare", "IMGB face ordine" si ce mi-oi mai aminti din Piata Universitatii...
    • +2 (2 voturi)    
      Ai uitat de ”Moarte intelectualilor!” (Vineri, 10 februarie 2017, 10:22)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui robert.b

      Că acei kakademicieni care au lansat chemarea la, citez, ”Unitatea de monolit a întregului popor în jurul conducătorului iubit, Liviu Dragnea, să trăiască, să mai dea...!!!”, numai intelectuali nu se pot numi.... poate mercenari PSD....
  • +2 (2 voturi)    
    Rusine! (Joi, 9 februarie 2017, 20:22)

    Ema2017 [utilizator]

    Ce ii scoate din casa pe vremea asta? De ce nu isi vad de telenovele lor.. de mica birfa de pe hol...
  • +5 (5 voturi)    
    Dragi "mai mari" PSD (Joi, 9 februarie 2017, 20:33)

    atomi [utilizator]

    Respect pluralitatea politica si dreptul la opinie dar aici este vorba de cu totul altceva: cum puteti sa pretindeti ca aceste proteste sunt spontane in timp ce ii momiti pe acesti bieti pensionari cu cine stie ce promisiuni sau bani, ii aduceti cu autocarele iar apoi ii faceti sa stea in ger? Asta este aproape crima! Poate nu realizati ce inseamna sa stai in picioare, in frig la o varsta inaintata. O aveti deja pe constiinta (daca aveti asa ceva) pe biata doamna careia i s-a facut rau. Chiar vreti sa se intample o nenorocire?
  • +3 (3 voturi)    
    daca nu erau numai sexagenare, (Joi, 9 februarie 2017, 20:56)

    gatsby [utilizator]

    poate veneau si cu o pancarta "Vreau Grindeanu la butoane, ca sa am bani de tampoane"!
  • +4 (4 voturi)    
    Puscarie (Joi, 9 februarie 2017, 21:08)

    schumi [utilizator]

    Cine a platit femeia aia bolnava sa vina la protest pt 100 de lei ar trebui sa fie raspunzator pt soarta ei. Oamenii aia sunt muncitori cu ziua. Ar trebui sa fie protejati de ITM!